Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2017., 20:13   #3221
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Što je to sa web stranicama addiko investa, već se danima ne može pristupiti na stranice koje pokazuju prinose i grafove udjela u fondovima
InterCapital je kupio Addiko Invest, prinosi i udjeli se mogu naći ovdje:
http://www.icam.hr/hr/fondovi.php

Isto tako, na HrPortfolio se može sve pronaći.
filips13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 20:43   #3222
A ako želim podignut lovu odem u Addiko banku ili gdje?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 01:38   #3223
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
A ako želim podignut lovu odem u Addiko banku ili gdje?
Nisam siguran ima li Addiko banka više išta s time.

U svakom slučaju, ovdje su upute za otkup udjela u fondu:
http://www.icam.hr/perch//resources/...kup-udjela.pdf
filips13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 21:08   #3224
Kakva su Vaša mišljenja kako ce se ovo odraziti na vrijednosti addiko fondova?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 21:17   #3225
Ima li tko iskustva s InterCapitalom, rade li probleme ako se želi povući novce iz fonda(ova)?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 15:25   #3226
Quote:
Sasha kaže: Pogledaj post
Zanima me kako najjednostavnije i najjeftinije napraviti ovaj jednostavan, dosta čest scenarij:
- jednokratno kupiti ETFove tipa S&P500
- čuvati ih dugi niz godina
- isplaćivati dividendu godišnje ili kupiti još, opet 1-2 puta godišnje

Znači cilj bi bio izbjeći sve mjesečne troškove, platiti samo nužne provizije i naravno, sve to na siguran način.
Zanima me kako to izvesti i koji su minimalne stvari potrebne (skrbnik?, godišnja izvješća za poreznu?..)

Hvala!

PS.
Gledao sam IB, Optim.. svi su namijenjeni za češće tradeanje

Evo i mene zanima. Tek sam se počeo informirati, i to, zbog jezične barijere, više manje ekskluzivno na američkim izvorima.
Pa naravno da vecina konkretnih savjeta, usluga, aplikacija i servisa nije dostupna ovdje.

Htio bih ulagati malo. 500kn mjesecno. Ili jednom godišnje do 1000€.
Koje su mi najjednostavnije opcije za pristupiti nekim indexu, npr neki vanguard?

Svakako znam da trebam uloziti truda i vremena za nauciti, ali trazim barem neke pocetne izvore, ako vec ne neko gotovo 1 klik rijesenje (iako bih to preferirao).
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 22:45   #3227
Nađi brokera potpiši ugovor i opali, uostalom jesi li pročitao išta na prethodnoj stranici?
Odmah da te upozorim da je 500kn mjesečno mali iznos i provizija će te pojesti.

U ozbiljnih brokera trebas imati 10.000€, neki nemaju limit, ali imaji veliku proviziju. Ima ih i bez limita sa malom provizijom, ali nisu dostupni u Hrvatskoj.

Ako ćeš ulagati 500kn mjesečno onda ti je možda bolje nađi neki hrvatski fond koji ulaže u USA ili šta već želiš.
Ustvari to ti je jedino pametno sa 500kn mjesečno, sve ostalo je nemoguće, ili glupo/suludo.


Na hrportfolio.hr imaš sve o fondovima

Ako nisi zadovoljan sa hrvatskim fondovima onda ti evo drugi klik

Google.hr

Možeš tražiti i na hrvatskom, ali ima engleskom ima puno više.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 00:39   #3228
Hvala ti na odgovoru. Kako rekoh, na americkim stranicama se i jesam informirao, i tamo imaju opcije sa robo-brokerima sa niskim naknadama, niskim ucescem. Pa me zanimalo da li ima i kod nas.

Koliko je po tebi minimalni godišnji ulog da se isplati ici na index fondove onda?

To bi bila dugorocna stednja, 20+ godina. Osim toga, imamo i druge oblike stednje, zato i jesam rekao 500kn.

Hvala ti na linkovima i savjetu, ali drugi puta izostavi google. Taj konkretni savjet ne pomaze nikome.

Nastavit cu istrazivati. Iako mi se cini da je daleko najpametnija opcija ici u zemlju gdje su place takve da uopce imas novaca za razmisljati o investiranju
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 09:38   #3229
Baš zato ti i jesam stavio google.
Zašto nisi na googlu tražio kako inveatirati iz EU?
Sve što sam naučio sam našao na googlu.
Imaš na ovome forumu temu o brokerima za strana tržišta, najviše USA ali sa tim brokerima možeš gdje hoćeš.
Najjeftiniji imaju provjziju 0.1% i 4€minimim.
Ako ulažeš 500kn onda ti provizija ispadne 6%.
Zaba ti ima proviziju 0.3% i 15€minimum ako se dobro sjećam.
Sad ti vidi gdje si ti tu sa takvim naknadama.
1000€ godišnje preko zabe mi se čini najbolje za tebe.
Platiš 15€ provizije za jednom godišnje i to je sve.
Još da ti pomognem, iako sam to već pisao.
Hrvati ne mogu ulagati u strane fondove, već samo u ETF-ove,a mnogi su skuplji od 500kn.
Gledaj da više zarađuješ, pa će sve biti puno lakše
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 12:21   #3230
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Baš zato ti i jesam stavio google.
Zašto nisi na googlu tražio kako inveatirati iz EU?
Sve što sam naučio sam našao na googlu.
Pa tražim brate, itam. Ali izvora je puno. Mnoge stranice su marketing, pa navlace na svoju ruku.
Da ne govorim da, kao u svemu, mnoštvo je oprenih mišljenja.
Na 10 mjesta proitam da je S&P500 odlina stvar za dugorocno ulaganje, pa onda na 10 mjesta procitam da je to velika prevara i sranje, a da je Vanguard majka.
Pa onda na 10 mjesta daVanguar nije bas toliko dobar.
Pa se lome koplja oko zlata i špekuliranja.


Ugl, rekao sam da sma laik. Krećem ispoetka. Koliko je meni poznato, forum je mjesto za pitati. barem bio do sada. Ne tražim da mi netko tono kaže uloži toliko i toliko tu i tu. prije svega me zanima kakve su mi uopće mogućnosti obzirom na:
- primanja, max 2000kn mjesecno mozemo stediti/investirati
- lokaciju: hrvatistan


Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Imaš na ovome forumu temu o brokerima za strana tržišta, najviše USA ali sa tim brokerima možeš gdje hoćeš.
Najjeftiniji imaju provjziju 0.1% i 4€minimim.
Ako ulažeš 500kn onda ti provizija ispadne 6%.
Zaba ti ima proviziju 0.3% i 15€minimum ako se dobro sjećam.
Sad ti vidi gdje si ti tu sa takvim naknadama.
1000€ godišnje preko zabe mi se čini najbolje za tebe.
Platiš 15€ provizije za jednom godišnje i to je sve.
Hvala. Ovo je npr koristan podatak i baza za daljnje istraživanje.

Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Još da ti pomognem, iako sam to već pisao.
Hrvati ne mogu ulagati u strane fondove, već samo u ETF-ove,a mnogi su skuplji od 500kn.
Gottcha.

Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Gledaj da više zarađuješ, pa će sve biti puno lakše
U drugim vjestima: voda je mokra

Šalu na stranu: ponukalo me jer sam citao na americkim tech blogovima (lifehacker) da je navodno investiranje lagano, set and forget, da svi mogu, da ne treba veliki ulog itd itd.. Sada pokusavam vidjeti koliko (tj, da li išta) od toga se moze primjeniti kod nas, sa nasim placam. Bit ce da ne. I da moram emigrirati.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 15:14   #3231
Druže prvo trebaš poći od osnova, jer vidim da miješaš pojmove.
S&P500 je index najvećih USA firmih.
Vanguard nije index već firma koja prodaje fondove i ETF-ove koje prate index.
Dakle nauči šta je burzovni index, šta je otvoreni fond, a šta ETF.
Sve ovo imaš i na hrvatskom.

Pored Vanguarda imas SPDR, BlackRock, Schwab, Fidelity, Deutsche Bank, .... i mnogi drugi.

Ti samo trebaš vidjeti od koje firme ti ETF najviše odgovara.
Kriteriji su cijena, likvidnost, dostupnost, ....
Ja nemam Vanguardovih ETF-ova, iako smatram da je Vanguard super, ali mi drugi ponuđači ETF-ova vise odgovaraju.
Mozda ce sutra biti drugacije, to ti je isto kao kod auta,netko voli Mercedes,netko BMW, Audi, sve je to u pet deka, ali se moraš odlučiti.

Ima još indeksa osim S&P500, imas Nasdaq, imas DAX koji je europski, dok su ova dva američka,zatim MSCI World,... i puno,puno drugi.

Pošto si iz EU trebaš znat da ako ulažeš u USA da ovisiš i o dolaru, ako ulažeš u DAX da si ovisan o euru, ...,imaš i azijskih indeksa, britanskih, švicarskih(franak).

OTP banka ima indeksni fond koji prati Crobex na ZSE, to si mogao vidjeti na hrportfolio.hr

Opet te pitam jesi li pročitao prethodnu stranicu, tamo sam spomenuo optimtrader.

Pogledaj da li bi ti oni odgovarali.

Za zadaću ti dajem da skreneš pažnju na poreze, domaće i strane, jer porezi imaju velik utjecaj na rezultat investiranja.

Ja sam preko godini dana proučavao i čitao, znam svašta, ali vjerovatno još ne znam mnogo toga.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 15:37   #3232
Kako kazes, sljedecu godinu pravim tablice. Ipak je to dugoročni plan, potencijalno i za mirovinu, nigdje mi se ne zuri.

Hvala ti na svim informavijama, odlicna odskocna daska.

Optima je bookmarkana.

Kad sam spomenuo Vanguard, i mislio sam na ETF, jer sam ga u tom kontekstu jedino i vidio da se spominju. Pocetnik
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 21:19   #3233
Ima li netko iskustva s ulaganjem u inozemne obvezničke fondove? Ne mješovite, nego baš čiste obvezničke.

Pitam zato što domaći obveznički fondovi, na moje iznenađenje, ulažu skoro sve novce isključivo u obveznice RH.

Dakle, to nije politika samo domaćih mirovinskih fondova, nego i svih ostalih domaćih fondova koji ulažu u obveznice.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 21:38   #3234
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva s ulaganjem u inozemne obvezničke fondove? Ne mješovite, nego baš čiste obvezničke.

Pitam zato što domaći obveznički fondovi, na moje iznenađenje, ulažu skoro sve novce isključivo u obveznice RH.

Dakle, to nije politika samo domaćih mirovinskih fondova, nego i svih ostalih domaćih fondova koji ulažu u obveznice.
A gle, možda im odgovara omjer prinosa i rizika. Kojem bi se prinosu nadao u fondu koji ulaže u njemačke državne obveznice?
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 21:48   #3235
Quote:
freepepy kaže: Pogledaj post
A gle, možda im odgovara omjer prinosa i rizika. Kojem bi se prinosu nadao u fondu koji ulaže u njemačke državne obveznice?
Nikakvom se prinosu ne bih nadao od fonda koji ulaže isključivo u njemačke državne obveznice.

Ali ne shvaćam što želiš reći, pa nije valjda da u cijelom svijetu obveznice izdaju jedino Hrvatska i Njemačka?!

Nisam pitao da li domaćim obvezničkim fondovima odgovara omjer prinosa i rizika na obveznice RH, nego sam pitao ima li netko iskustva s inozemnim obvezničkim fondovima.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 22:27   #3236
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Nikakvom se prinosu ne bih nadao od fonda koji ulaže isključivo u njemačke državne obveznice.

Ali ne shvaćam što želiš reći, pa nije valjda da u cijelom svijetu obveznice izdaju jedino Hrvatska i Njemačka?!

Nisam pitao da li domaćim obvezničkim fondovima odgovara omjer prinosa i rizika na obveznice RH, nego sam pitao ima li netko iskustva s inozemnim obvezničkim fondovima.
Oprosti, nismo se onda najbolje razumjeli.
A odgovorio sam na tvoje zapažanje i iznenadjenje kako domaći fondovi ulažu veliki dio svog portfelja u obveznice RH.
Nema veze, pozz.
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 22:41   #3237
Quote:
freepepy kaže: Pogledaj post
A odgovorio sam na tvoje zapažanje i iznenadjenje kako domaći fondovi ulažu veliki dio svog portfelja u obveznice RH.
Da, bio sam iznenađen kad sam saznao da domaći obveznički fondovi ulažu najveći dio svog portfelja u obveznice RH. Mnogi od njih čak 100%.

Zato što je to u izravnoj suprotnosti sa doktrinom o potrebi diverzifikacije portfelja. Ukratko, stavili su sva jaja u jednu košaru.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 22:46   #3238
Kao što sam već pisao Hrvati koji žive u Hrvatskoj ne mogu kupovati udjele u stranim fondovima,npr: američkim, ili njemačkim.
Nije bitno da li je fond dionički,ili obveznički.

Obveznički fondovi razvijenih zemalja trenutno imaju rekordno niske prinose i to se može promijeniti podizanjem kamatnih stopa centralnih banaka.

Obveznice zemalja u razvoju daju veće prinose, ali je i rizik veći.

Obveznice i fondovi koji ih drže služe samo u vrijeme krize,kao zaštita od prevelikog gubitka.

Mnogi u razvijenim zemljama EU koriste štednju u bankama umjesto obveznica, prinos je isti, a do 100.000€ je osigurano i ne moraš se sekat sa brokerima i fondovima.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:02   #3239
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Kao što sam već pisao Hrvati koji žive u Hrvatskoj ne mogu kupovati udjele u stranim fondovima,npr: američkim, ili njemačkim.
Nije bitno da li je fond dionički,ili obveznički.

Obveznički fondovi razvijenih zemalja trenutno imaju rekordno niske prinose i to se može promijeniti podizanjem kamatnih stopa centralnih banaka.

Obveznice zemalja u razvoju daju veće prinose, ali je i rizik veći.

Obveznice i fondovi koji ih drže služe samo u vrijeme krize,kao zaštita od prevelikog gubitka.

Mnogi u razvijenim zemljama EU koriste štednju u bankama umjesto obveznica, prinos je isti, a do 100.000€ je osigurano i ne moraš se sekat sa brokerima i fondovima.
Ne mogu kupovati udjele u stranim investicijskim fondovima? Znam da je to bilo zabranjeno, ali više nije, koliko sam čuo.

Da, oročena štednja u bankama je osigurana do svote od 100.000 eura. Samo što je kamatna stopa na oročenja u eurima dvostruko niža od stope inflacije eura. Stopa inflacije eura je barem dvostruko veća od kamatne stope u našim bankama, koje imaju veću kamatnu stopu od onih u razvijenim EU državama.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:17   #3240
Koliko ja znam ne možeš.
Nije to do Hrvatske već te fond odbija.
Da bi kupio udio u fondu i USA moraš biti rezident i to je 100% tako.
Za EU sam 99% siguran da ne možeš, osim ako nisi neki milioner i ne izbiješ ih cipela.
U Njemačkoj ako nisi rezident ti me daju da otvoriš bankovni račun, a kamoli da kupuješ udio u fondovima.

Zato se ulaže preko ETF-ova, ali onda ideš preko broker i trguješ na burzi.

To je jedino način da ulažeš u strane obveznice.
Dakle preko brokera možeš kupiti direktno obvezbice, ili preko brokera uložiti u ETF koji sadrži obveznice.

Vjeruj mi izbor je velik, čak prevelik pa ne znaš šta odabrati��
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:38.