Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2017., 23:24   #3241
Što se tiče prinosa obveznica euro zemalja, ove godine su čak u minusu.
Kad se uzmu u obzir svi troškovi više se isplati štednja.
Ako ne vjeruješ provjeri
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:24   #3242
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam ne možeš.
Nije to do Hrvatske već te fond odbija.
Da bi kupio udio u fondu i USA moraš biti rezident i to je 100% tako.
Za EU sam 99% siguran da ne možeš, osim ako nisi neki milioner i ne izbiješ ih cipela.
U Njemačkoj ako nisi rezident ti me daju da otvoriš bankovni račun, a kamoli da kupuješ udio u fondovima.

Zato se ulaže preko ETF-ova, ali onda ideš preko broker i trguješ na burzi.

To je jedino način da ulažeš u strane obveznice.
Dakle preko brokera možeš kupiti direktno obvezbice, ili preko brokera uložiti u ETF koji sadrži obveznice.

Vjeruj mi izbor je velik, čak prevelik pa ne znaš šta odabrati��
Moram priznati da sam zbunjen. Jer je ovo što si napisao u suprotnosti sa ovim postom:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...9&postcount=21

Zanimaju me inozemni obveznički fondovi iz razloga što mi se čini prerizičnim u ovom trenutku ulagati u dionice, a naši obveznički fondovi ulažu sve novce u obveznice RH, što mi se isto čini prerizično.

Zato sam pomislio da bi ulaganje u neki kvalitetan inozemni obveznički fond možda bilo dobro rješenje za očuvanje vrijednosti novca u situaciji kad su kamatne stope na oročene štedne uloge u eurima niže od stope inflacije eura.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:27   #3243
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Što se tiče prinosa obveznica euro zemalja, ove godine su čak u minusu.
Kad se uzmu u obzir svi troškovi više se isplati štednja.
Ako ne vjeruješ provjeri
Ne moraju biti obveznice euro zemalja.

Nemam ništa protiv toga da u portfelj budu uključene i obveznice RH, ali mi se čini vrlo neopreznim imati u portfelju fonda 100% obveznica RH.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 07:32   #3244
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Za EU sam 99% siguran da ne možeš, osim ako nisi neki milioner i ne izbiješ
Znai možeš uzeti kredit, ali ne možeš ulagati? Zar nije za banku ipak, osiguranjima unatoc, nesigurnije dati kredit?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 08:15   #3245
Ljudi svašta pišu, možda sam i ja neznalica
Registriraj se u brokera pa probaj kupovati udio u fondovima, pa ćemo vidit šta je istina.

Ja koliko sam znam tvrdim da se može jedino preko ETF-ove koji su jedna vrsta fondova...
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 15:59   #3246
Odi u Sloveniju zatraži njihov porezni broj, otvori račun u jednoj od banaka i normalno možeš kupovati udjele u obveznickim fondovima.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 17:13   #3247
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
U Njemačkoj ako nisi rezident ti me daju da otvoriš bankovni račun, a kamoli da kupuješ udio u fondovima.
Jesi siguran za ovo? Iskreno, nisam nikad probao ali sam poprilično siguran da sam na nekoliko mjesta na forumu pročitao da su ljudi svugdje u EU a to uključuje i DE bez problema otvarali račune u više banaka.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 18:35   #3248
Pitao u tri i odbili me.
DKB je prije otvarale više neće.
Austrijanci isto neće, a prije su otvarali.
Može se otvoriti u Irskoj, to je provjereno.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 13:20   #3249
Postoji li neka tema za ETF-ove ili je to ova? Zanimaju me eurski ETF-ovi koji prate S&P 500 i druge američke indekse.
rakanichu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 17:43   #3250
Quote:
rakanichu kaže: Pogledaj post
Postoji li neka tema za ETF-ove ili je to ova? Zanimaju me eurski ETF-ovi koji prate S&P 500 i druge američke indekse.
Sta mislis pod eurskim?
ETF koji prati S&P500 je vezan za tecaj dolara, jer prati americke firme.
ETF obicno moze biti izlistan na vise burzi pa ga mozes kupiti u eurima, francima, funtama, dolarima, ..., ,ali bez obzira na to SP500 ovisi o dolaru.

Ako si ga kupuo u eurima i sp500 poraste 15% a dolar poraste u odnosu na euro 10% onda si u plusu 5% ako gledas u eurima.
Isto tako moze biti i obrnuto da euro ojaca pa profitiras.

Znaci nije vazno u kojoj ga valuti kupis, vec je bitno sta taj indeks prati, a s&p500 prati americke firme, a americka valuta je USD.

Svi ostali americki indeksi su isto u dolarima,tako da ce ti ulozena lova ovisiti o tecaju dolara.
Ako dolar nije tvoja valuta to moze biti problem, a i ne mora.
Postoje hedge ETF koji su skuplji, ali si zasticen od valutnog rizika, ali sad je pitanje je li pametno dugo biti u takvim etf-ovima?

Moj ti je savjet, a to i sam radim da budem izlozen svim valutama(jaja u puno kosara),a mozes i riskirat sa dolarom pa mozda ti se poareci da indeks poraste paralelno sa dolarom pa uzmea i ovce i novce.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:38   #3251
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post

Ako si ga kupuo u eurima i sp500 poraste 15% a dolar poraste u odnosu na euro 10% onda si u plusu 5% ako gledas u eurima.
Isto tako moze biti i obrnuto da euro ojaca pa profitiras.

Znaci nije vazno u kojoj ga valuti kupis, vec je bitno sta taj indeks prati, a s&p500 prati...
Hmm, jesi se tu malo izvrtio??. U ovom konkretnom slučaju u eurima bi bila zarada 25%. Ali dobro si mislio i upis je ispravno objasnio problematiku..

pozz..
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 20:21   #3252
Da u pravu si, zbunio sam se, ako dolar poraste paralelno sa s&p500 onda si zaradio i na tecaju i na rastu indeksa i obrnuto.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 20:21   #3253
vrlo loše vrijeme za ulaganje u fondove.. bilo koje fondove
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 21:55   #3254
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
vrlo loše vrijeme za ulaganje u fondove.. bilo koje fondove
Ovisi kakva su ti trenutna očekivanja. Ako si malo pratio EUR/HRK valutni par dalo se je u zadnjih 50-tak dana, kroz fondove koji su vezani uz tečaj eura, dignuti relativno sigurnih cca1.5%. E sad ako te ove razine zarade zadovoljavaju onda dobro, ali gledajući trenutne kamate na oročenje to bi bilo ok. Osobno sam piknuo u jedan domaći obveznički fond koji je izložen gotovo 100% prema € i to je to. Plan je biti unutra negdje do siječnja iduće godine pazeći pritom na spomenuti tečaj i instrumente u koje dotični fond ulaže.
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 22:03   #3255
da barem jesi
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 09:22   #3256
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
da barem jesi
mir s tobom...
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 14:38   #3257
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
vrlo loše vrijeme za ulaganje u fondove.. bilo koje fondove
Pusti šuplje priče.
Kad je dobro, a kad je loše, tko to zna?
U dioničke fondove se ulaže dugoročno, ne treba sve stavljat u istu košaru i treba biti realan.
Brzo se može zaraditi jedino ilegalno, ili ako dobiješ na lotu.
Inače ako pogledaš danas možeš vidjeti da su u zadnjih par mjeseci, pa i zadnji mjesec neki rasli i to pristojno, a neki padali, a šta će biti sutra tko zna.

Inače u Americi postoji priča o tipu koji je 70ih planirao kupiti stan u San Franciscu.
Imao je lovu, ali je procijenio da je cijena prevelika i da će čekati da padne.
Nije ga kupio ni do danas, još uvijek čeka.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 14:42   #3258
freepepy šta je sa razlikom između kupovnog i prodajnog tečaja?
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 18:19   #3259
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
freepepy šta je sa razlikom između kupovnog i prodajnog tečaja?
Erste fondovi obračunavaju po srednjem HNBa ulaz i izlaz, a naknada za BOND im je 0/0.

A sam srednji "znaš" i prije objave HNB-a.
pozz..

Zadnje uređivanje freepepy : 15.10.2017. at 18:30.
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 01:25   #3260
ima tko stav o Erste Adriatic Equity... u zadnjoj godini zabilježio dosta minusa... isti bi trebao biti vezan uz situaciju sa Agrokorom... vjerujete li u oporavak i što mislite o ulaganju u isti...
osobno vjerujem da u sljedećih pola godine do godine se situacija mora normalizirati i da se bude vratio u najmanju ruku na vrijednost s koje je krenuo u pad (znači oko 15% rasta)...


ZVIJEZDA D.D. ZVZD 0 HRK 05/2017 0 %
JAMNICA D.D. JMNC 0 HRK 05/2017 0 %
PUTEVI A.D. POŽEGA PUPO 184,86 RSD 07/2017 0,10 %
PUTEVI AD UŽICE PUUE 777,49 RSD 07/2017 0,22 %
HTP KORČULA D.D. HTPK 70,17 HRK 07/2017 3 %
GRANOLIO D.D. GRNL 34,10 HRK 07/2017 0,24 %
TELEFONIJA A.D. BEOGRAD TLFN 0 RSD 12/2013 0 %
LANIŠTE D.O.O. 3LNG 0 EUR 08/2015 0 %
sepson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.