Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2023., 23:30   #1
Nekretnine - Najam/Kupnja/Prodaja

Kako se svako malo otvaraju mini teme sa upitima o isplativosti ulaganju u nekretnine, a većinom zamru nakon par postova, otvaramo vam jedinstvenu temu za općenite upite i razglabanja oko ulaganja u nekretnine.

Slobodno pitajte ovdje za savjet, isplativost, konkretnu situaciju ili podijelite svoje iskustvo.

Hvala.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2023., 18:47   #2
Nije Split nego Zadar ali me zanima mišljenje forumaša.
U prizemlju materine kuće ima garsonijera u najmu. Površina 20 m2. Na kraju hodnika ima jedna slična prostorija koja je sada skladište. U hodniku ima još jedan ekstra wc. Mislim od toga skladišta napraviti jednu funkcionalnu sobicu površine 7 m2. Tako da bih mogao primiti dva radnika u odvojenim sobicama jer se sada gužvaju. Podigao bih cijenu od 200 eura na 265 eura, tj. više oko 500 kuna Investicija bi bila oko 2000 eura.
Koliko se to isplati.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2023., 22:48   #3
Izgleda da će biti jako isplativo ulagati u nekretnine:
https://novac.jutarnji.hr/novac/aktu...blizu-15302736

VELIKA ANALIZA TRŽIŠTA
Cijene najma otišle u nebo: ‘1000 eura za 56 m2? Gdje je to, centar Zagreba? Ne, ni blizu...‘
Za malo bolje opremljene stanove na periferiji traži se od 1000 do 1500 eura


Ali i cijene stanova su otišle u nebo, tako da je bilo ovako nešto za očekivati.

Prije neki dan sam malo pronjuškao oglasnike, najam stanova Zadar. Čak i na besplatnom index oglasniku nema neke naročite ponude. A to što ima je poprilično skupo. Situacija ne drastično izmijenila.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2023., 01:17   #4
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nije Split nego Zadar ali me zanima mišljenje forumaša.
U prizemlju materine kuće ima garsonijera u najmu. Površina 20 m2. Na kraju hodnika ima jedna slična prostorija koja je sada skladište. U hodniku ima još jedan ekstra wc. Mislim od toga skladišta napraviti jednu funkcionalnu sobicu površine 7 m2. Tako da bih mogao primiti dva radnika u odvojenim sobicama jer se sada gužvaju. Podigao bih cijenu od 200 eura na 265 eura, tj. više oko 500 kuna Investicija bi bila oko 2000 eura.
Koliko se to isplati.
Vidim da nitko ne odgovara, pa možemo ja i ti probati doći do nečega

Znači sada su ti 2 radnika u 20 kvadrata, a ti bi napravio dodatnu sobicu od spremišta, tako da svaki ima svoju sobu? 1 će imati sobu od 7 kvadrata + svoj WC, a drugi garsonjeru od 20?

Jesi li provjerio jesu li ljudi spremni plaćati toliko povećanje za malo više komocije (iako je upitno jeli veća komocija biti u sobi od 7 kvadrata, ili dijeliti garsonjeru od 20).

Ako si siguran da su spremni toliko više plaćati i da ti to ima prođu, povrat te investicije bi ti bio za 31 mjesec, odnosno nešto malo više od 2.5 godine. To je svakako super povrat, a ko zna, možda se kasnije polakomiš pa možeš držati 2 radnika u garsonjeri kako su i sada, a dodati još jednog, odnosno trećeg u tu sobu od 7 kvadrata i naplatiti 300€
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2023., 15:18   #5
Sada se guzvaju.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2023., 13:35   #6
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Vidim da nitko ne odgovara, pa možemo ja i ti probati doći do nečega

Znači sada su ti 2 radnika u 20 kvadrata, a ti bi napravio dodatnu sobicu od spremišta, tako da svaki ima svoju sobu? 1 će imati sobu od 7 kvadrata + svoj WC, a drugi garsonjeru od 20?

Jesi li provjerio jesu li ljudi spremni plaćati toliko povećanje za malo više komocije (iako je upitno jeli veća komocija biti u sobi od 7 kvadrata, ili dijeliti garsonjeru od 20).

Ako si siguran da su spremni toliko više plaćati i da ti to ima prođu, povrat te investicije bi ti bio za 31 mjesec, odnosno nešto malo više od 2.5 godine. To je svakako super povrat, a ko zna, možda se kasnije polakomiš pa možeš držati 2 radnika u garsonjeri kako su i sada, a dodati još jednog, odnosno trećeg u tu sobu od 7 kvadrata i naplatiti 300€


Quote:
FuzzBall kaže: Pogledaj post
Sada se guzvaju.
Upravo tako. Do sada sam držao jednog radnika, dok nije završio posao.
Sada sam primio dvojicu jer su me zamolili. Jedan spava na pomoćnom krevetu na rasklapanje. Doduše dao sam mu pravi jogi.
Razmišljam o toj dodatnoj investiciji jer vidim da je jednom radniku puno dati 200 eura. Često su u pitanju kolege pa bi lakše bilo uzeti dvojicu za 280 eura.
Vidim po oglasnicima da mnogi iznajmljuju stanove radnicima i stavljaju cijene po radniku. Obično je to 1000 kuna.

Zajednička kuhinja i kupaonica sa wc. Plus jedan wc u hodniku sa perilicom rublja. I još ta odvojena sobica za jednog.ž

Dobio sam ponudu: pvc prozor 6000 kuna, gipsane ploče i vrata , utičnica i prekidač za svjetlo 6000 kuna.
Ormar imam u garaži i to novi. Dakle još samo krevet, drveni dio 1000 kuna. I jedan noćni ormarić. Tepih imam.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2023., 12:37   #7
Procitao sam generalnoj temi o nekretninama da bas ne postoji, ali me zanima - ima li u Hr agencija koje rjesavaju sve za short-term rentanje? Znaci, za turisticki najam.
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2023., 18:42   #8
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Procitao sam generalnoj temi o nekretninama da bas ne postoji, ali me zanima - ima li u Hr agencija koje rjesavaju sve za short-term rentanje? Znaci, za turisticki najam.
Možda ovako nešto :

https://www.litto.agency

https://alba-management.com
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2023., 21:24   #9
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
zanimljiivo. znaš li možda koliko uzmu za full package ?
DaKid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 23:01   #10
Sta je bolje za nekoga tko moze ustedjeti 30-40k eura godisnje.

Stedjeti dalje i onda nakon 5-6 godina kupiti nekretninu za cash + dignut neki manje kredit ili uzeti kredit i kupiti nekretninu sada.
ytbapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 14:17   #11
Ako naiđeš na neku priliku i stvarno možeš toliko uštediti na godišnjoj razini, kredit uopće nije loša opcija. Naime, s tim tempom ćeš ga otplatiti u roku 5-6 godina i kamata ti onda igra manju ulogu. Također, ako nekretninu uzimaš kao ulaganje i planiraš na njoj ostvariti dodatni prihod, onda treba uračunati i taj isti prihod kroz 5-6 godina i gledati trošak kamate kroz prizmu tog prihoda.

Treba uzeti u obzir i to da se trenutno nalazimo na samom vrhu cijena, a da je ekonomska situacija u svijetu nezgodna. Neki ljudi se klade da nekretnine moraju pasti, a neki kažu da neće padati. Ovisno i o tvom mišljenju, ovo isto može igrati ulogu. Naime, ako misliš da će nekretnine kroz koju godinu pasti, onda se isplati štediti koju godinu i pričekati, no ako misliš da do pada neće doći, onda se kupuje s prvom prilikom u trenutnom okruženju.

Ono što je uvijek bitno je to kupuje li se nekretnina za osobne potrebe (stanovanje) ili za ulaganje (najam). Ako je za osobne potrebe i nađeš stan koji ti se sviđa, to što je nešto skuplje, ne znači ti puno (naravno u određenim granicama). Ako kupuješ čisto kao ulaganje, onda se isplati malo više špekulirati oko toga hoće li padati/rasti cijena.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 16:32   #12
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Ako naiđeš na neku priliku i stvarno možeš toliko uštediti na godišnjoj razini, kredit uopće nije loša opcija. Naime, s tim tempom ćeš ga otplatiti u roku 5-6 godina i kamata ti onda igra manju ulogu. Također, ako nekretninu uzimaš kao ulaganje i planiraš na njoj ostvariti dodatni prihod, onda treba uračunati i taj isti prihod kroz 5-6 godina i gledati trošak kamate kroz prizmu tog prihoda.

Treba uzeti u obzir i to da se trenutno nalazimo na samom vrhu cijena, a da je ekonomska situacija u svijetu nezgodna. Neki ljudi se klade da nekretnine moraju pasti, a neki kažu da neće padati. Ovisno i o tvom mišljenju, ovo isto može igrati ulogu. Naime, ako misliš da će nekretnine kroz koju godinu pasti, onda se isplati štediti koju godinu i pričekati, no ako misliš da do pada neće doći, onda se kupuje s prvom prilikom u trenutnom okruženju.

Ono što je uvijek bitno je to kupuje li se nekretnina za osobne potrebe (stanovanje) ili za ulaganje (najam). Ako je za osobne potrebe i nađeš stan koji ti se sviđa, to što je nešto skuplje, ne znači ti puno (naravno u određenim granicama). Ako kupuješ čisto kao ulaganje, onda se isplati malo više špekulirati oko toga hoće li padati/rasti cijena.
Zasto mislite da smo na vrhuncu cijena i da ce cijene padati dalje? Pitam jer se pad cijena nekretnina najavljuje vec nekih cca 20 godina ali znacajan pad cijena nikako da se dogodi.
__________________
Stara panjina.
Drob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 17:26   #13
Možda sam se krivo izrazio pa da refraziram.

Cijene danas su na jako visokim razinama i prema svemu sudeći priuštivost nekretnina je opala u 2022. (čekamo podatke o indeksu cijena za Q4). Nisam aludirao na to da je ovo nekakav vrh ili da je balon pred pucanjem. Zato sam ispod napisao da neki misle da će doći do pucanja/hlađenja "balona", dok neki tvrde da nije ništa i da će cijene nastaviti rast.

Ja osobno bih u svakom slučaju bio oprezan (i jesam, jer i sam kupujem/gradim nekretninu) i gledao što se događa okolo i kakva je ekonomska situacija. Inflacija je još tu i bit će neko vrijeme, bankarski sustav je u drami, ne samo u USA nego i u EU/CH, kamatne stope još uvijek rastu, realna primanja opadaju, a neka tržišta nekretnina u EU stagniraju ili padaju već neko vrijeme. Recesija je moguća, a u slučaju recesije se ne bi kladio na daljnji rast.

Btw. pad cijena se i dogodio (vrh je bio tamo 2008./09., znači nešto više od 20 god.), te smo neki minimum u cijenama dostigli tamo oko 2015. Stavljali smo brojna istraživanja, cijene, osobne primjere, indekse i ostalo na temi o cijenama nekretnina. Naravno da je bilo ljudi koji su predviđali još veći pad, ali isto tako je imamo i ekstreme s druge strane spektra koji kažu da nikakav pad nikad nije bio, ali ne treba se obazirati na ekstremiste .
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 20:46   #14
I 2008. je unutar 20 god.
Mojt Egadjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 21:03   #15
Više/manje, sve je to isto kad ne znaš koja je godina ...

Šalim se, trebalo je pisati manje, no, evo i grafa sa podacima sa DZS-a da se iskupim:

toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 22:03   #16
Ok, sad mi ima smisla prica cijela. Nisam odradio homework sa podacima. Hvala.
__________________
Stara panjina.
Drob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 22:09   #17
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Više/manje, sve je to isto kad ne znaš koja je godina ...

Šalim se, trebalo je pisati manje, no, evo i grafa sa podacima sa DZS-a da se iskupim:

Zanimljivi grafovi, zgodan je ovakav paralelni prikaz podataka.
Mojt Egadjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2023., 16:28   #18
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Više/manje, sve je to isto kad ne znaš koja je godina ...

Šalim se, trebalo je pisati manje, no, evo i grafa sa podacima sa DZS-a da se iskupim:


Odlicni su ovi grafovi, hvala!

Mozete li reci gdje se objavljuju, i znate li svako koliko se dodaju novi podaci? (Zadnji unos je cini se 1. travnja 2021.)
gooseberries is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2023., 17:21   #19
Ovo je jedna od redovnih publikacija od strane HNB-a. Link:
https://www.hnb.hr/analize-i-publika...gnostika-br-14
Trenutno su na broju 19., ali nisam vidio da su se u zadnja 2 broja dotakli cijena nekretnina.

Svi podaci koje je HNB koristio se nalaze na DZS, kada se gore ode na "PODACI":
https://podaci.dzs.hr/

Indeks cijena nekretnina se može naći ovdje:
https://podaci.dzs.hr/hr/podaci/cijene/

Plaće ovdje:
https://podaci.dzs.hr/hr/podaci/trziste-rada/

Indeksi građevinskih radova, brojevi građevinskih dozvola, cijene novih stanova ovdje:
https://podaci.dzs.hr/hr/podaci/gradevinarstvo/

Ima puno svježih podataka, samo nažalost, ako se želi dobiti nešto kao što je HNB napravio, moramo se potruditi napraviti sami iz gornjih izvora.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2023., 20:33   #20
Ulaganje u nekretnine je nelikvidni oblik imovine. Ako ga hoćeš unovčit a da ne spuštaš cijenu da bude jako primamljiva prosječnom hrvatskom pučaninu, moraš dugo prodavati, godinama, desetljećima, a često nikad da naiđeš na lovaša. Na moru je to lakše, ali ne vjerujem ni da su stranci glupi.
Iznajmljivanje u hr je također jalov posao kad se radi o novogradnji, cijene rada i materijala u nebu, s druge strane, hrvatski puk ograničenih financijskih mogućnosti.
Tako da po meni iako sam gradio, hrvatska nije mjesto ni za graditi ni za prodavati ni za iznajmljivati trenutno.
Uostalom već sam prije rekao zašto bi netko ulagao u nekretnine radi najma, ima stotine tisuća eura i umjesto da s njima uživa do kraja života, on će ulupati u beton (ko ja npr) i onda iznajmljivati (e to neću nikad ) i strepiti hoće ti netko pohabati podove, pokenjati zidove ili cucak popišati okolo, ostaviti neplaćene račune, mijenjati plahte usisavati..čistiti posrane wc-e..
Je reći će imaš agencije koje se time bave, da, ali i to je tlaka tražiti, a oni nisu garancija da ti najmoprimac neće usrati stan. Ili ćeš ga morat tjerat napolje policijom..
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:20.