Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2007., 18:56   #2241
ja sam bio zvao u pbzinvet, ondaj drugi, treći dan.....kad je bilo 0%

kaže žena, a baš smo pehisti

nije da je 0%, cijena udjela je zaokružena na 2 decimale; zapravo se radilo o skorz sitnom minusu na neznam 4,5 ili 6 decimali, i kad to zaokružuješ ispadne nula, a nula nije niti minus niti plus....ona je 0
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 21:15   #2242
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ja sam bio zvao u pbzinvet, ondaj drugi, treći dan.....kad je bilo 0%

kaže žena, a baš smo pehisti

nije da je 0%, cijena udjela je zaokružena na 2 decimale; zapravo se radilo o skorz sitnom minusu na neznam 4,5 ili 6 decimali, i kad to zaokružuješ ispadne nula, a nula nije niti minus niti plus....ona je 0
unbefuckinglivable...
To se nikad ni jednom fondu nije dogodilo a njima se cudne podudarnosti u cijenama ponavljaju redovno...
Nema sanse. Fond ima bar 50 raznih dionica u vlasnistvu i da sve tako promjene cijenu da se nista ne promjeni dok drugi fondovi koji te iste dionice imaju mijenjaju cijene vrlo znacajno...
wes craven is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 21:28   #2243


ne stoji ti baš teorija, ovisi koliko te dionice čine % u portfelju

ne zaboravi da dionički fondovi dobar dio drže i u cashu, a max u jednojdionicimogu imati 5%

pa jedan fond može imati 1% potrfelja u toj dionici, drugi max 5%, ali je imovina prvog 5x puta veća od onog drugog itd, sto kombinacija,nema ti tu logike

nadalje, nisi me shvatio

promjene cijene je bilo, i to na niže ali skorz na sitno tipa -0,0002%

koliko je to zaokruženo na 2 decimale: pa 0,00%

jesi vidio zb europlus neki dan: -0,00%; otkad 0 može biti u minusu?

no da je čudno, da je par dana zaredom 0,00%, je čudno je.......
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 23:00   #2244
oki doki.kako se uzme. meni je cudno...
wes craven is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 18:11   #2245
Quote:
Ninjamaster kaže: Pogledaj post
Može li mi netko dati par informacija... Na "chat-u" o investicijskim fondovima me nitko nije doživio, pa ću probati ovdje.

Potpuni sam novajlija što se tiče fondova i ulaganja u financijsko tržište, ali se dogodilo da sada imam nešto love koju bih želio uložiti u fondove. Prije toga pokušavam naći odgovor na pitanje: "je li sada pravo vrijeme za to?"

Ako ima neka dobra duša koja je upućenija od mene, molio bih ju da mi odgovori na par pitanja.

1) Ima li smisla sada staviti novac u fondove. Čuo sam da preko ljeta obično nastupa korekcija cijena dionica, pa me zanima jel se to isplati napraviti sada

2) Moja je pretpostavka da javne ponude dionica uvijek dižu vrijednosti udjela (vjerojatno je to najlogičniji podatak svakom od vas, ali ja sam tek počeo pratiti zbivanja na ovoj supkulturnoj sceni :-) ) Što se tiče ponude T-HT-a, ona bi trebala biti u jesen. Ono što neznam je, postoje li kakve informacije o ponudi HEP-a u slučaju promjene vlasti. Ponuda dionica HEP-a je projekt ove vlade, ali postoji ozbiljna mogućnost promjene vlasti krajem godine. Ne znam kako na privatizaciju HEP-a gledaju iz drugih stranaka. Zna li netko više o tome?

3) Koji je utjecaj nereda u Srbiji na kretanje vrijednosti udjela u fondovima i kakva je vaša prognoza za kratkoročno kretanje njihovih dionica? Uskoro bi trebala biti sjednica Vijeća sigurnosti na kojoj će se odlučivati o nezavisnoti Kosova gdje će nezavisnost biti prihvaćena ili će SAD i vjerojatno EU jednostrano priznati Kosovo. To će sigurno uzdrmati Srbiju.

4) Da ipak sačekam jesen? Doduše tada bih mogao sačekati i rezultate izbora, pa onda čekati nešto drugo...

Eh da, ne mislim ulagati novac na mjesec, dva, već na duže vrijeme, ali bi me poprilično demoraliziralo da čim stavim lovu pratim svakodnevni gubitak na vrijednosti udjela.

Hvala unaprijed na svim odgovorima.
a bih ulozio na tvome mjestu ili sada ili pred IPO HT-a

suprotno mnogima ne vjerujem da cemo u jacu korekciju, tj. mislim da smo trenutno u jednoj takvoj..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 18:12   #2246
mozda jos koji tjedan pricekati i pogledati kako se razvija situacija
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 18:13   #2247
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
a bih ulozio na tvome mjestu ili sada ili pred IPO HT-a

suprotno mnogima ne vjerujem da cemo u jacu korekciju, tj. mislim da smo trenutno u jednoj takvoj..
kakva korekcija ? To je prošlo !

Sada plačamo "porez" na Sanaderove gluposti . . . !!!
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 15:03   #2248
Hvala na odgovoru.
Mislim da ću sačekati barem sredinu osmog za ulazak.

Ameri vezano uz dionice imaju izjavu "Sell in May, and go away". Izgleda da su u pravu.
Ninjamaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 08:44   #2249
ja bih voljela da se opet malo vratimo na temu potencijala fondova za određeni rast u jednoj kalendarskoj godini..
ja imam svoje mišljenje, ali temelji se na logici i osjećaju i ne mogu ga baš argumentirati.
zato bih molila nekoga tko zna i može argumentirati da me prosvijetli.. a i ostale, jer vidim da se na puno mjesta pojavljuje teza : fond xy je ostvario do sad 50% i nema više prostora za rast... do kad?? do 1.1, 2008? a tad se sve briše i kreće iz početka?

ne znam, meni se takve izjave čine kao čista nebuloza, može li netko to potvrditi ili demantirati?
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:27   #2250
pa neznam više šta bih rekako, radje čekam neki novi mamac da zarizem

po tome je i neubulozna teza da fondovi s većom imovinom teže rastu, manje su fleksibilni ,manje prostora za rast; a vidimo iz prakse da manje više ta teza stoji

mislim, što bi to značilo, u uvjetima rastučeg tržišta svi rasti (mislim bar večina) dakle oni koji imaju 300mil, ubrzo će doći na preko mild kn, oni koji su ju već prošli, preći će i drugu milrd.

i ako onda za fondove koji su sad već preko mlrd kažemo da su tromi, ovakvi onakvi, šta će biti kad svi prođu mlrd, tj. dosegnu razinu za koju sad smatramo da je neka veličina koja ograničava rast? Da li to onda znači, analogno tome da će sve biti tromo? svi fondovi.....?

Ja imam svoju neku teoriju, pokušao je obraniti kroz više primjera na raznim fodovima i njihovim ovogodišnjim prinosima.

ak se dobro sječam, nitko nije dao neki protu argument,tj. neke brojke koje to demantiraju. Možda na uzroku od neznam koliko ih je, 40tak dioničkih i mješovitih fondova, bude izuzetaka od moje teorije, ali to onda nikako ne može biti pravilo koje će srušiti moje argumentacije

ostaje vidjeti šta će biti do kraja godine, podvuči crtu, i donesiti zaključak - da li je bilo po mome ili po tvojemu ili već nečijem drugom mišljenju kontra mome; i koliko je % bilo odstupanja od toga.

Možemo uzeti početni datum 01.06., zabilježiti prinose fondova od 1.1.07., sa 01.06 ih resetirati na 0 i vidjeti tko će koliko napraviti do kraja godine.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 12:22   #2251
Quote:
lonicera kaže: Pogledaj post
ja bih voljela da se opet malo vratimo na temu potencijala fondova za određeni rast u jednoj kalendarskoj godini..
ja imam svoje mišljenje, ali temelji se na logici i osjećaju i ne mogu ga baš argumentirati.
zato bih molila nekoga tko zna i može argumentirati da me prosvijetli.. a i ostale, jer vidim da se na puno mjesta pojavljuje teza : fond xy je ostvario do sad 50% i nema više prostora za rast... do kad?? do 1.1, 2008? a tad se sve briše i kreće iz početka?

ne znam, meni se takve izjave čine kao čista nebuloza, može li netko to potvrditi ili demantirati?
Ni ja mislim da se ne može govoriti o nekakvom 'prostoru' za rast (to je samo po sebi krajnje neegzaktan pojam, ma kako se trudili potkrijepiti ga brojkama) nekim - tog prostora uvijek jednako ima ili nema i osvajanje tog prostora ovisno je o tržištu i o djelovanju fond managera, a ne o datumu i o nekom do tad ostvarenom postotku

No ipak, u prilog teoriji smanjenog prostora za rast, moglo bi ići sljedeće:

Fondovi mjere svoju uspješnost na temelju svojeg godišnjeg rezultata. Ako su u nekoj određenoj godini postigli već visoki rezultat, tada je vjerojatnost da će svoju strategiju primjeriti toj brojci i onoliko 'usporiti' koliko procjenjuju da si smiju dopustiti da ne ugroze postignuto, ali bez pritiska da tu brojku moraju ne znam koliko nadmašiti do kraja godine - jer su već osvojili poziciju koja ih karakterizira kao uspješne... Dakle, nakon postignutog uspjeha, kada je konkurencija debelo u zaostatku, mogu si priuštiti konzervativnije ponašanje.
Dakle, mislim da treba uzeti u obzir, uz tržišne momente dakako, i faktor psihologije poslovanja. Kao u svakoj utakmici, energija se racionalizira... i ona ciklička logika koja upravlja tržištem primjenjiva je i na te aspekte... nakon nekog zaleta postoji vjerojatnost da će doći do zastoja... tako je u svakome poslu, od najbanalnijeg do najsofisticiranijeg

No tu su i drugi momenti: Ilirika i Prospectus su trenutno po prinosima na čelu, a vjerojatno im ipak nije svejedno tko će na kraju imati titulu najuspješnijeg... Tu je i Aureus, koji je lani imao titulu prvog, dao akciju, i mogao bi se prilbižiti. Zato mislim da bez obzira na postignute rezultate, lufta za neki 'odmor' nema baš previše nitko

Sve su te ocjene paušalne... No ipak mislim da su šanse za više rezultate i dalje bolje tamo gdje su rezultati već visoki. A činjenicu da se svi oni sada suočavaju s problemima pada tržišta, to ne može promijeniti nitko
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 16:26   #2252
evo moj doprinos raspravi o ''prostoru za rast'' fondova, i dalje tvrdim da teorija nema nikakvog smisla
(podaci iz prošle godine, vidi se da je najbolji iz prve polovice i u drugoj našao prostora za rast)
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 16:48   #2253
kao što rekoh izuzetaka ima, ali ono što ja vidim (a gledam samo ono što mi odgovara, kao što ti gledaš ono što tebi odgovara)

konjina sa pretposljednjeg mjesta izbija na 4. mjesto u drugom polugodištu i ima 2% više nego u prvom

erste ae pada sa trećeg na sedmo a prinos u drugom polugodištu mu 30% manji u odnosu na prvo prvo polugodište

osim toga da je po vašem aureus i fima bi bili na vrhu po prinosima u 2007, a nisu, preko nekoliko njih ih preteklo
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 17:23   #2254
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post

osim toga da je po vašem aureus i fima bi bili na vrhu po prinosima u 2007, a nisu, preko nekoliko njih ih preteklo
Mislim da ovdje ama baš nitko nije tvrdio da visoki prinosi u jednoj godini garantiraju visoke prinose u sljedećoj

Fondovi se potvrđuju kroz višegodišnji rad, pa se eventualno može očekivati od onih koji su opstali kroz raznorarozne oluje u mnogo duljem periodu nego što mi ovdje razmatramo i isplivali iz njih s dobrom bilansom - da će se i ubuduće dobro snalaziti

Jedina tvrdnja koja je ovdje iznesena da visoki prinosi u jednom dijelu godine ne isključuju mogućnost visokih prinosa u drugom dijelu godine, odnosno da visoki rast u jednom periodu ne oduzima nikakav "prostor" za rast... Taj pojam prostora je kolokvijalan, i ako se malo zamisliš nad njim moraš se upitati što on uopće znači? S razlogom, to nije nikakav termin

Vjerojatnost uspjeha ne može se izmjeriti sa sigurnošću nikada (ne bismo inače govorili o vjerojatnosti), a numerički podaci prethodnih dvaju kvartala govore premalo za donošenje nekih utemeljenih zaključaka.... Ako se to želi procjenjivati na temelju podataka, onda bi trebalo ići veći broj godina unatrag i uspoređivati krivulje - a i onda bismo imali samo indikaciju, no svakako vjerodostojniju. Samo pritom treba imati u vidu da svega manji broj fondova kod nas toliku dugo postoji, pa se naše procjene temelje na pokazateljima u kratkim rokovima i na nizu subjektivnih preferencija.... i klimave su

Primjer Prospectusa JIE... mlad fond, nema nego 5 mjeseci iza sebe, ali izuzetnih uspješnih. Global Equity je sasvim druga vrsta fonda iste kuće, pa nam ni tu nikakva usporedba puno ne pomaže. Naprosto nema načina da znamo hoće li PJIE funkcionirati uspješno u sljedećih 5 godina, no rezultat koji imamo daje nam razloga da se nadamo - a ne da se ne nadamo - da će u sljedećem periodu nastaviti s uspješnim poslovanjem. Ako fond manageri tako brzo podbace, onda gube i svoju šansu da se dugoročno profiliraju kao kvalitetan brand - Nadajmo se da im je do toga stalo, a pokazali su da znaju raditi. --- No ne budu li dalje uspješno poslovali, to neće biti zbog njihovog ranijeg uspjeha kao nekakvog inhibitora, već zbog drugih okolnosti koje sada ne možemo predvidjeti

Moj zaključak je je da uspješniji ipak imaju više šanse, a ne manje zbog nekakvog potrošenog prostora. No u bilo kojem konkretnom slučaju, ne bih dala ruku u vatru da će oni te šanse i ostvariti, jer pravila igre naprosto nisu takva. S više povjerenja gledam Iliriku nego Prospectus, ne zbog toga što ona u ovom času jest ili nije bolja bolja, nego stoga što je PJIE nov i zasigurno veća nepoznanica. Ili, ako je jasnije: dat ću povjerenje Iliriki, no spremna sam se kladiti na Prospectus prihvaćajući sve rizike opklade. I sumnjam da će neki od fondova iz srednje kategrije isplivati na sam vrh, što ne znači da nešto fali srednjoj kategoriji... pogotovo fondovima koji su se u nju komotno smjestili i u njoj se potvrdili kroz neki respektabilni vremenski period
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 19:16   #2255
Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Mislim da ovdje ama baš nitko nije tvrdio da visoki prinosi u jednoj godini garantiraju visoke prinose u sljedećoj
Pa neznam. moj komentar se odnosio na Loni. ona kaže da ne možemo napraviti reset i početi ispočetka 01.06.

ja samo kažem da onda ne možemo reset napraviti ni 01.01.
Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Fondovi se potvrđuju kroz višegodišnji rad, pa se eventualno može očekivati od onih koji su opstali kroz raznorarozne oluje u mnogo duljem periodu nego što mi ovdje razmatramo i isplivali iz njih s dobrom bilansom - da će se i ubuduće dobro snalaziti
Pa ne možemo promatrati višegodišnje prinose kad je malo fondova u nas koji toliko posluju
Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Jedina tvrdnja koja je ovdje iznesena da visoki prinosi u jednom dijelu godine ne isključuju mogućnost visokih prinosa u drugom dijelu godine, odnosno da visoki rast u jednom periodu ne oduzima nikakav "prostor" za rast... Taj pojam prostora je kolokvijalan, i ako se malo zamisliš nad njim moraš se upitati što on uopće znači? S razlogom, to nije nikakav termin
ma nedavno sam ovdje negdje ponovio tvrdnje jednog forumaša, neznam više kak se zove, ne pojavljuje se često ali pametno je zborio. naime, rekao je da nema baš previše smisla ulaziti izlaziti kratkoročno iz fondova.

zašto?

pa u situaciji kada sve raste, tj. indexi, dionice na burzi, a vi se nalazite u fondu koji kaska, ne isplati se izlaziti, jer će dionice koje on posjeduje uskoro mogu početi rasti, a vi izlazite. s druge strane ulazite u fond koji cijelo vrijeme raste, i ko za vraga, taman kad uđete stagnira zašto? pa zato, kaže on, kaj su te dionice možda dosegnule neki svoj max u trenutno konstalaciji snaga.

paralelno s tvrdnjama toga forumaša, izvodim svoje zaključke.

naime, te tvrdnje su mi se činile vrlo mudre i primjenjive na fondove otkad ih ja pratim zadnjih 8 mjeseci.

pitanje je samo koliko često i u kojem omjeru fondovi mijenjaju portfelju, u kojem trenutku i na kojoj razini kupuju/prodaju pojedine dionice

a dobro znamo da kod nas nije lako brzo iskrcati veću količinu neke dionice radi slabe potražnje/likvidnosti, ako se fond želi rješiti samo dijela dionica koje posjeduje, to je tolika količina da će si tom transakcijom smanjiti cijenu/vrijednost dionica koje će mu preostati, jer je to ogromna količina na ponudi a pitnaje je da li postoji potražnja u toj mjeri, i ako uopće da, na kojoj razini cijena?

preniskoj....naravno


Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Primjer Prospectusa JIE... mlad fond, nema nego 5 mjeseci iza sebe, ali izuzetnih uspješnih. Global Equity je sasvim druga vrsta fonda iste kuće, pa nam ni tu nikakva usporedba puno ne pomaže. Naprosto nema načina da znamo hoće li PJIE funkcionirati uspješno u sljedećih 5 godina, no rezultat koji imamo daje nam razloga da se nadamo - a ne da se ne nadamo - da će u sljedećem periodu nastaviti s uspješnim poslovanjem. Ako fond manageri tako brzo podbace, onda gube i svoju šansu da se dugoročno profiliraju kao kvalitetan brand - Nadajmo se da im je do toga stalo, a pokazali su da znaju raditi. --- No ne budu li dalje uspješno poslovali, to neće biti zbog njihovog ranijeg uspjeha kao nekakvog inhibitora, već zbog drugih okolnosti koje sada ne možemo predvidjeti
po meni prednost novih fondova leži u tome što prvih 6mj poslovanja ne moraju poštivati zakonska ograničenja; tako to nije činio ni ZB Aktiv jer je u prvih 6mj imao u porteflju dionica na belexu više nego što mu to zakon dozvoljava. po isteku 6mj morao je prilagoditi portfelj. sreća aktiva je bila da je tih 6mj bilo zlatno doba belexa.

Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Moj zaključak je je da uspješniji ipak imaju više šanse, a ne manje zbog nekakvog potrošenog prostora. No u bilo kojem konkretnom slučaju, ne bih dala ruku u vatru da će oni te šanse i ostvariti, jer pravila igre naprosto nisu takva. S više povjerenja gledam Iliriku nego Prospectus, ne zbog toga što ona u ovom času jest ili nije bolja bolja, nego stoga što je PJIE nov i zasigurno veća nepoznanica. Ili, ako je jasnije: dat ću povjerenje Iliriki, no spremna sam se kladiti na Prospectus prihvaćajući sve rizike opklade. I sumnjam da će neki od fondova iz srednje kategrije isplivati na sam vrh, što ne znači da nešto fali srednjoj kategoriji... pogotovo fondovima koji su se u nju komotno smjestili i u njoj se potvrdili kroz neki respektabilni vremenski period
ako sve to primjeniš na poslovanje firmi, doći ćeš do zaključka da veći ogranski rast ostvaruju male firme od većih, naravno gledano % a ne u mil/mlrd kuna

u pravu si da je možda bolje, radi tradicije pa zato i neke kvazi sigurnosti, uložiti u takvom izboru, u fond koji dulje postoji - iliriku
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 21:20   #2256
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post

Pa ne možemo promatrati višegodišnje prinose kad je malo fondova u nas koji toliko posluju
Upravo to sam i ja rekla
Naše numeričke procjene koje ovdje iznosimo su jedno poprilično samozavaravanje. Podaci koji se iznose o minulom radu fondova neadekvatni su za neku vjerodostojniju procjenu i stječem uistinu dojam da svatko tu izvlači one brojke koje potkrepljuju njegovu trenutnu tezu

S izborom fonda mi smo u popriličnoj mjeri (iako ne sasvim... postoje uvidi u top 10 i sl. kao neki indikatori; prate se stanja burzi i sl.) uglavnom u situaciji klađenja...Pa i oni koji se klade u kladionicama najčešće se služe nekim numeričkim pokazateljima i 'sistemima' kojima potkrepljuju svoje kladioničarske izbore. >>> Ova moja izjava je namjerno malo pretjerana >>>

Quote:
pa u situaciji kada sve raste, tj. indexi, dionice na burzi, a vi se nalazite u fondu koji kaska, ne isplati se izlaziti, jer će dionice koje on posjeduje uskoro mogu početi rasti, a vi izlazite. s druge strane ulazite u fond koji cijelo vrijeme raste, i ko za vraga, taman kad uđete stagnira zašto? pa zato, kaže on, kaj su te dionice možda dosegnule neki svoj max u trenutno konstalaciji snaga.

paralelno s tvrdnjama toga forumaša, izvodim svoje zaključke.
Samo ne vidim kakve to veze ima s prostorom za rast fondova koji su u prvom dijelu godine ostvarili već visok rezultat... Netko izlazi iz nekog fonda koji je izgubio njegovo povjerenje...i odlučuje uložiti u neki drugi koji se pokazuje boljim. Taj naravno riskira. No treba imati u vidu da ostati u onom starom fondu, kao i prijeći u ovaj novi - predstavlja rizik... Samo neulaganje nije rizik, no onda garantirano nema ni profita.

Ja sam nakon dosta razmišljanja izišla iz Dynamica i preselila sredstva tamo gdje mi se perspektive čine zelenije... Istovremeno, nisam preselila sredstva iz PBZ Equity mada ni njihovi rezultati nisu trenutno nimalo blistavi... Sve je to PROCJENA temeljena na nekim saznanjima, ali koja nužno sadrži dimenziju subjektivnosti.. Vrijeme će pokazati je li bila dobra...

Važno je na koncu to da svatko tko nešto takvo čini sačuva svijest o tome da je ulaganje rizik i da moraš biti u stanju prelomiti u sebi i gubitak, ako ti se ne posreći. Posrijedi je kombinacija racionalnosti, opreza ali i odlučnosti... Slično kao u prometu... Kolebljivi vozači mogu biti podjednako opasni kao i oni koji nerazumno srljaju.. No ako mene kao vozača pitaš (mislim da ne pripadam ni jednoj ni drugoj kategoriji), najviše me živciraju oni koji stalno i za svaku glupost trube

No mislim da smo svi ovih dana bolje shvatili značenje riječi rizik i da to u širem kontekstu i nije tako loša lekcija. Ulaganje je opasna igra, pa ako netko preferira sigurnost.... tu su oročenja, tu je ZB plus... i volan uopće ne moraš držati u svojim rukama
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 21:32   #2257
Quote:
cinci kaže: Pogledaj post

Samo ne vidim kakve to veze ima s prostorom za rast fondova koji su u prvom dijelu godine ostvarili već visok rezultat... Netko izlazi iz nekog fonda koji je izgubio njegovo povjerenje...i odlučuje uložiti u neki drugi koji se pokazuje boljim. Taj naravno riskira. No treba imati u vidu da ostati u onom starom fondu, kao i prijeći u ovaj novi - predstavlja rizik... Samo neulaganje nije rizik, no onda garantirano nema ni profita.
čudom se čudim

citiraš moj dio posta u kojem to objašnjavam , i opet pitaš kakve to veze ima

pa dao svoj stav...........glede kretanja pojedinih dionica i utjecaja na.........
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 21:42   #2258
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
pa dao svoj stav...........glede kretanja pojedinih dionica i utjecaja na.........
Ja u tvom stavu ne iščitavam da to mora biti tako...
Postoji mogućnost da će fond u koji prelaziš stagnirati, isto kao što postoji mogućnost da neće

Ja sam iz Dynamica izlazila u 2 faze. Povukla sam najprije dio novca i prebacila u Ilirku (na samom početku korekcije, još nisu objavili 0% izlazne naknade tako da sam na taj dio platila i izlazno). To se isplatilo već nakon tjedan dana i sada sam s tom uplatom u boljem položaju nego što bih bila da sam ostavila stvari kakve su bile

Drugi dio novca povukla sam prošli tjedan, bez izlazne, ali s većim gubitkom nego da sam sve povukla odjednom tada i platila izlaznu + ulaznu u Iliriku

Evo, žalim što nisam sve povukla odjednom. Cijena kolebljivosti koju moram platiti.

Eto, naprosto, ne mislim da možemo proklamirati stavove kao da su univerzalno važeća načela; situacija od situacije se previše razlikuje
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 21:54   #2259
Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Ja u tvom stavu ne iščitavam da to mora biti tako...
ok


Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Eto, naprosto, ne mislim da možemo proklamirati stavove kao da su univerzalno važeća načela; situacija od situacije se previše razlikuje
kao što rekoh izuzetaka ima, ali oni potvrđuju pravilo
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 22:01   #2260
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
kao što rekoh izuzetaka ima, ali oni potvrđuju pravilo
Ja ne mislim da je to pravilo... Normativistika je čudna stvar (uglavnom način da se zaštitimo od kompleksnosti pojava i pojedinačne prosudbe)
Ali ti si mod, pa neka bude
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:36.