Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2017., 21:07   #3201
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da eu može to nametati a i tamo ne bi rekao da su negativne kte defaultne.
EU ga je nametnuo 1.7 ulaskom Hrvatske u zajednicu.Do tog datuma je bio preko 2,9 a onda 2.7. 0,16
ozirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 09:12   #3202
Quote:
ozirus kaže: Pogledaj post
EU ga je nametnuo 1.7 ulaskom Hrvatske u zajednicu.Do tog datuma je bio preko 2,9 a onda 2.7. 0,16
Nije nista EU nametala; nego su u cijeloj Euro zoni bile male kamate skoro oko nule; pa kako ocekujes da ti HR banka da 2-3% ? Od kuda?

I ako bude negativna kamatna stopa za stednju, tko ti brani da svu ili bar vecinu love posaljes negdje van?

Uostalom, da bi banke plasirale kredite i zaradjivale trebaju imati stedne pologe. Pa im je i u interesu da lovu drzis kod njih a ne negdje drugdje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 09:44   #3203
Svi žale za kamatama na štednju od 5%, a ne spominjete da se danas krediti mogu uzeti po kamati od 3.6% sa fiksnom kamatnom stopom.

Depoziti su veliki, zaduživanje u inozemstvu jeftino, pa je logično da kamate na depozite, ali i kredite padaju.

Da li će se naplaćivati čuvanje novca?

Još uvijek ne, ali ako se nastavi ovako stanje sve je moguće.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 09:52   #3204
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Svi žale za kamatama na štednju od 5%, a ne spominjete da se danas krediti mogu uzeti po kamati od 3.6% sa fiksnom kamatnom stopom.

Depoziti su veliki, zaduživanje u inozemstvu jeftino, pa je logično da kamate na depozite, ali i kredite padaju.

Da li će se naplaćivati čuvanje novca?

Još uvijek ne, ali ako se nastavi ovako stanje sve je moguće.
Pa ekipa ti ne kuzi osnovne stvari. Da ti banka da 5% kamata na stednju onda mora plasirati kredite po recimo 10-14% da bi na razlici nesto i zaradila.

A ne da su kamate 5% a kamate na kredite 5% ili manje; pa nisu oni dobrotvorno drustvo.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 15:56   #3205
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa ekipa ti ne kuzi osnovne stvari. Da ti banka da 5% kamata na stednju onda mora plasirati kredite po recimo 10-14% da bi na razlici nesto i zaradila.

A ne da su kamate 5% a kamate na kredite 5% ili manje; pa nisu oni dobrotvorno drustvo.

Bile su kamate i veće od 5% do prije nekoliko godina a kamata nije nikad bila 10-14%.
Meni je samo zanimljiva činjenica da preko noći i to datumom ulaska,kamata na štednju rapidno pada.Danas na 50000 eura štednje na godinu dana dobiješ 85 eura.
ozirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 14:02   #3206
Vjerojatno se o ovome već pisalo, ali evo zanima me mišljenje forumaša fondaša.

Uplatih u Pbz Bond fond 26og, te danas vidim da sam u konverziji u eure izgubio 120 kn. S obzirom na uložen iznos i eventualni prinos, tih 120 kn konverzije mi se ne čini malo.

Što drugi misle o tome?
Idete li u mjenjačnicu gdje je povoljniji tečaj pa direkt u poslovnicu primjerice?
Razmišljao sam napraviti mejsečni trajni nalog na 100E, ali sada se pitam da li je to pametno.
Treba li se uopće uzrujavati oko toga budući da se tečaji mijenjaju te može biti manji/veći?
Leveler is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 06:40   #3207
Zanima me kako najjednostavnije i najjeftinije napraviti ovaj jednostavan, dosta čest scenarij:
- jednokratno kupiti ETFove tipa S&P500
- čuvati ih dugi niz godina
- isplaćivati dividendu godišnje ili kupiti još, opet 1-2 puta godišnje

Znači cilj bi bio izbjeći sve mjesečne troškove, platiti samo nužne provizije i naravno, sve to na siguran način.
Zanima me kako to izvesti i koji su minimalne stvari potrebne (skrbnik?, godišnja izvješća za poreznu?..)

Hvala!

PS.
Gledao sam IB, Optim.. svi su namijenjeni za češće tradeanje
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
Sasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 09:07   #3208
Mene bi isto to zanimalo

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
iva1505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 12:30   #3209
Optima Trader ima fiksne troškove od 30€/godini, dok IB ima 120$/godini.

Doduše provizija u Optima traderu je nešto viša kao i minimum, ali je opet povoljnije jer za tih 30€ možeš uraditi 3-4 transakcije.
Inače 30€ godišnje nije puno, jer moraš platiti nešto brokeru, svi plaćaju pa moraš i ti.

Uzmi u obzir da trebaš platiti proviziju za transfer novca na brokerski račun, zato je bolje kupovati jednom godišnje, jer ulaganje malih iznosa svaki mjesec ne bi bilo isplativo, osim ako imaš velike količine.

Još jedna prednost Optima Tradera je što imaš podršku na našem jeziku, a možeš ih i posjetiti u Zagrebu, a trguju preko IB platforme.

Iva1505 koliko se sjećam tebi sam sve detaljno objasnio, sad samo otvori račun kod nekog brokera i uplati novce, jer bez toga ne ide
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 13:19   #3210
ne znam jel netko investira u novčane fondove ZB, ali pripazite na nove Europlus (BK i BE) fondove.
Osim imena, mijenjali su i način uplate i isplate, odnosno uplata ide po prodajnom tečaju, a isplata po srednjem.
Time ovaj fond postaje potpuno neisplativ u odnosu na druge takve vrste kod nas.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 11:20   #3211
Jučer sam prodala sve udjele jer ih želim prebaciti/oročiti u PBZ perspektivu. Koliko banci treba da mi prebaci taj novac nazad na račun?
tidusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 15:11   #3212
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dok je naivaca bit će i fondova. Znaš onu da u tuđoj ruci samo ona stvar raste. Velika većina fondova nema blage veze o investiranju, ali su im zato prospekti štampani na skupom papiru

Ne mogu shvatiti kako netko svoj teško zarađeni novac prepušta na upravljanje onima koji niti znaju kako niti ih je briga. To vrijedi za većinu fondova u svijetu. Ako baš želiš fond pitaj ih da li zarađuju samo kada tebi zarade ili im plaća ide od tvoje glavnice neovisno o zaradi. Naravno 99% njih nudi drugu opciju jer bi uz prvu brzo bankrotirali.

Što je još smješnije je da ti uzimaju proviziju na upravljanje iako ti gube lovu. Ne moš vjerovat

Shvati da ti nitko neće zaraditi novac umjesto tebe. Čim prije to shvatiš manje ćeš love izgubiti.
Kod fondova je bitna samo jedna stvar, a to je usporedba njihovih neto performansi u odnosu na glavne indekse. recimo, u SAD se uspješnost fonda mjeri u odnosu na npr S&P indeks, kod nas možeš mjeriti u odnosu na CROBEX.

Drugim riječima, ako glavni burzovni indexi rastu, ne treba ti fond, tada je u plusu i budala, samo je pitanje da li je jednostavnije novac dati nekom mutual fondu koji ulaže u te dionice odnosno indekse ili ćeš se sam zajebavati s tim.

Što se tiče naknada, njih moraš uračunati kao trošak, zato sam gore rekao da treba gledati neto dobit korigirano za troškove fonda i inflaciju.

Ali nisi u pravu što se tiče naknada, one postoje. Pitanje je da li su za obične mutal fondove one uopće opravdane i u kojem omjeru, ali čak i najbolji svjetski hedge fondovi imaju jako visoke naknade i opet se ne mogu obraniti od investitora.

Uobičajena naknada u SAD za (hedge) fond je 2+20, odnos 2% za upravljanje imovinom i 20% od potencijalne dobiti.

Najuspješniji svjetski kvantitativni hedge fondovi zaračunavaju nevjerojatnih 4% + 40% ali odavno ne primaju nove investitore, sve je puno.

Naravno, treba istaknuti da u hegde fondove ne smiju ulagati građani i pojedinci općenito, niti se smiju uopće reklamirati, niti se zna točno što rade i kako rade. U njih ulažu bogate firme, isključivo zbog povjerenja u managera i ekipu koju ima.

Ti fondovi imaju vrlo visoke profite i u pravilu po performansama neusporedivo iznad burzovnih indeksa i običnih fondova.

Istina, to što oni rade nije obično investiranje, to je više crna magija

Oni praktički jedu obične investicijske i mirovinske fondove na načine koji ovi baš i ne razumiju.

Te naknade mogu biti i više, ali da ne možeš uložiti čak i da hoćeš. Najuspješniji svjetski fond ima 5% i 45% naknade, ali u njegov flagship fond ne smije ulagati nitko osim zaposlenika firme.

Dakle, ako netko ulaže u fond, nek bar provjeri kako stoji u odnosu na indeks.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 15:42   #3213
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ti fondovi imaju vrlo visoke profite i u pravilu po performansama neusporedivo iznad burzovnih indeksa i običnih fondova.
Aha, valjda zato upravo gube onu 10-godišnju okladu s Buffettom jer su znatno ispod S&P-a.
http://www.investopedia.com/articles...-brka-brkb.asp

Kao što gore navedeni kaže, hedge fondovi su vanity proizvod za bogataše, koje deru dok se ovi osjećaju posebno jer su u ekskluzivnom društvu (uz par iznimaka koji imaju odličan track record, poput nekih value fondova tipa Baupost i kvantitativnih tipa onog Simonsovog).
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 16:07   #3214
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Aha, valjda zato upravo gube onu 10-godišnju okladu s Buffettom jer su znatno ispod S&P-a.
http://www.investopedia.com/articles...-brka-brkb.asp

Kao što gore navedeni kaže, hedge fondovi su vanity proizvod za bogataše, koje deru dok se ovi osjećaju posebno jer su u ekskluzivnom društvu (uz par iznimaka koji imaju odličan track record, poput nekih value fondova tipa Baupost i kvantitativnih tipa onog Simonsovog).
O tim iznimkama i govorim, osim spomenutog Renaissance Technologies kojeg je nekad vodio Simons, tu ima još 5-6 velikih quant fondova koji su uvijek jači od indeksa i niz manjih. Neki od njih nisu izgubili novac ni na jednom tradeu od 2003. godine, što možda govori o tome da oni ne predviđaju što će se dogoditi, nego su zapravo brži od tržišta.

Osim tih quant fondova i rijetkih value fondova ostali niti ne mogu imati neke rezultate, jer se zapravo niti ne baziraju ni na čemu.

Tko ulaže u takve fondove, ne bih znao.

Vrijedi napomenuti da je i sam Warren Buffett iznimka. Value investitori isto tako su u pravilu ispod indeksa.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 00:24   #3215
Ja bih rekao da je tu puno bitnija vještina i znanje nego radi li se o value ili quant pristupu.

Drugim riječima, tržište je neefikasno na razne načine, pa tu ima prostora i za value i za kvantitativne strategije da budu bolje od indeksa. A hoće li biti -- to ovisi o fond menadžeru i njegovoj kompetenciji.

S tim da bih ja uvijek radije kupio neki transparentni value fond s niskim naknadama ili još bolje BRK nego kvantitativan koji se bazira na ezoteričnoj matematici, praktički je crna kutija i nemoguće je procijeniti kakav mu je tail risk i koje su šanse da implodira poput LTCM-a 1997.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 13:03   #3216
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ja bih rekao da je tu puno bitnija vještina i znanje nego radi li se o value ili quant pristupu.
Quote:
Drugim riječima, tržište je neefikasno na razne načine, pa tu ima prostora i za value i za kvantitativne strategije da budu bolje od indeksa. A hoće li biti -- to ovisi o fond menadžeru i njegovoj kompetenciji.
To sigurno. Naravno, value pristup je jednostavan, ali psihički vrlo težak jer traje dugo i protivan je ljudskoj prirodi, tj. rijetko tko može biti tako racionalan i hladan dugo vremena.

Quote:
S tim da bih ja uvijek radije kupio neki transparentni value fond s niskim naknadama ili još bolje BRK nego kvantitativan koji se bazira na ezoteričnoj matematici, praktički je crna kutija i nemoguće je procijeniti kakav mu je tail risk i koje su šanse da implodira poput LTCM-a 1997
Što se privatnih investicija tiče i ja sam radije za value i nizak rizik. Znam ponešto o kvantitativnim strategijama, jer sam se neko vrijeme bavio time, pa mi nije strano što se tu zapravo događa, a same strategije su vrlo različite. Uglavnom, kao običan građanin u pravilu ni ne možeš uložiti u takve fondove, posebno one koji nešto vrijede.

Noviji quant fondovi ne mogu se utrkivati sa HFT divovima koji ulažu stotine milijuna dolara u infrastrukturu i hakiranje protokola da bi skinuli poneki djelić sekunde, sad je ta razina došla do nanosekunda što je po meni već malo patološki fenomen

Novije strategije su pokušaji implementacije AI za value investiranje, tj. pokušaji stvaranja digitalnog Buffetta Najčešće je riječ o raznim tipovima machine learninga, a za sada znam samo za jedan uspješan primjer. Mislim da tu ima prostora i za sada nema tzv Algo warsa poput crnih kutija koji su prouzrokovali Flash crash. Ti algoritmi zapravo rade isto što i Buffet, skupljaju informacije i odlučuju kada treba poduzeti neku akciju.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 08:51   #3217
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
ne znam jel netko investira u novčane fondove ZB, ali pripazite na nove Europlus (BK i BE) fondove.
Osim imena, mijenjali su i način uplate i isplate, odnosno uplata ide po prodajnom tečaju, a isplata po srednjem.
Time ovaj fond postaje potpuno neisplativ u odnosu na druge takve vrste kod nas.
Jel moguća ovdje uplata u eurima a isplata u kunama, jer vidim u prospektu da su fond podjelili na dva dijela u kune i eure gdje piše isključivo uplata u kn isplata u kn i obrnuto euro u euro

želim dat u eurima a van u kn po srednjem tečaju, i sad tog nema više
kiwiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 17:44   #3218
To rade i u PBZ dollar pa je potpuno neisplativ.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:08   #3219
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
To rade i u PBZ dollar pa je potpuno neisplativ.
PBZ INVEST to radi u svim fondovima koji su denominirani u stranoj valuti. Pa si ti kupi...

“ Izdavanje udjela temeljem uplata u HRK u fondovima denominiranim u stranoj valuti (PBZ Euro novčani fond, PBZ Bond fond, PBZ Conservative 10 fond, PBZ Flexible 30 fond, PBZ Global fond, PBZ Equity fond, PBZ Dollar fond), provodi se preračunavanjem u valutu denominacije fonda po prodajnom tečaju Privredne Banke Zagreb d.d. važećem na datum podnošenja zahtjeva za izdavanje udjela.
U slučaju podnošenja zahtjeva za otkup udjela u HRK iznosu iz fonda denominiranog u stranoj valuti (PBZ Euro novčani fond, PBZ Bond fond, PBZ Conservative 10 fond, PBZ Flexible 30 fond, PBZ Global fond, PBZ Equity fond, PBZ Dollar fond), vrijednost udjela preračunava se u HRK po kupovnom tečaju Privredne Banke Zagreb d.d. važećem na datum podnošenja zahtjeva za otkup udjela. “

Inače razlika između kupovnog i prodajnog tečaja USD u PBZ-u je preko 6%. Da pojednostavnimo: ukoliko se tečaj USD/KN za vrijeme ulaganja ne promjeni, fond treba napraviti rast od 6,18% da bi bio na nuli. A koliko je ono napravio USD DOLLAR od početka godine??? 0,69% mislim ono, neš ti zarade
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 05:54   #3220
Što je to sa web stranicama addiko investa, već se danima ne može pristupiti na stranice koje pokazuju prinose i grafove udjela u fondovima
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.