Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2017., 17:04   #681
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Sjeti se razdoblja 90-ih, kada smo iz dinara prelazili u kune kako je to išlo. Samo da te podsjetim, dinar je bio neusporedivo slabiji od kune, dakle nije ni pišljiva boba vrijedio. I to ne samo nakon hiperinflacije, već praktički nikada. Dakle došlo je do rasta plaća i standarda i pada cijena prilikom prelaska iz dinara u kune. Plaće su u početku bile minimalne, kao i cijene, zbog prelaska iz dinara u kune.
Točno, prelaskom sa HRD na HRK, odnosno početak stabilizacijskog programa je i označio realan rast životnog standarda. Međutim, to se nije dogodilo zato što smo mi prešli na HRK, nego zato što je od početka 90 do kraja 93 taj isti standard realno pao gotovo 30%. Efekt vraćanja na početnu bazu je učinio svoje. Da stvari budu gore, taj rast se nastavio, nerealan rast sve do prve recesije ( 1999 ), da bi potom opet usljedio rast sve do izbijanja Velike recesije, a koji se temeljio na priljevu dužničkog kapitala. Sve to je došlo na naplatu u 2009. u obliku sedmogodišnje društveno gospodarske depresije od koje se do dana današnjeg nismo oporavili.

E sada, na kojim to temeljima ti očekujem rast, odnosno izjednačavanje standarda sa istim u Eurozoni iskreno ne znam.

Osim što to što ti pišeš se nije dogodilo u niti jednoj članici Eurozone ( dakle ne postoji empirija koja potvrđuje tvoja pisanja ), tako nešto nije niti s ekonomske strane moguće, odnosno dugoročno održivo. Cijenu rada diktira isključivo efikasnost ekonomije, a ne obrnuto. Trenutno u RH je situacija takva da je prosječna cijena rada od 800 EUR ta razina koju podržava naša ekonomska efikasnost. Premda ako ćemo gledati samo sektor razmjenjivih dobara onda je i ta prosječna cijena rada precijenjena.

Quote:
Kakve to veze ima sa SFRJ? Nju je uništila promašena gospodarska i monetarna politika, gdje se kralo i štampalo na gomile bezvrijednog novca. Hrvatska nema taj slučaj sa kunom, koja je u odnosu na dinar neusporedivo stabilnija. Mi smo 90-ih, kada smo prelazili iz dinara u kune, imali hiperinflaciju, monetarnu katastrofu. Ovdje to nije slučaj sa prelaskom iz kune na euro.
Kakve veze ima? Pa ima veze pošto ti odgovaram na tvoje referiranje vezano za sami iznos nominalne cijene rada. On je kao takav nebitan, treba pratiti realno kretanje cijene rada. On govori raste li ili pada standard života u određenoj državi.

U tom smislu da se vratimo na tvoju tezu; cijena rada će rasti onoliko koliko će taj rast moći podržati realni sektor. Ako realni sektor neće biti financijski sposoban željeni rast plaća isfinancirati, onda ćemo krenuti u novi dužnički ciklus, nakon kojeg će nas opet čekati brutalna prilagodba cijene rada, kao što je to bio slučaj sa zadnjom krizom koja je trajala punih sedam godina.

Quote:
Je, vezana je, ali to ne znači da nije mogla ojačati, da smo kojim slučajem napravili reindustrijalizaciju države. Ipak je snaga gospodarstva ta koja određuje u kom smjeru će ići monetarna politika svake države, a mi reindustrijalizaciju države nažalost nismo proveli.
Mogla je aprecirati ali nije zato što u postojećoj ekonomskoj efikasnosti nije imala podlogu za tako nešto. Čak dapače, uz permanentan VT deficit, odnosno pokrivenost uvoza izvozom na razini 50%, a bez deviznog priljeva odnosno suficita na podračunima usluga i tekućih transfera, danas bi govorili o EUR iznad 10 HRK.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Old 04.11.2017., 17:05   #682
Quote:
Stiglitz kaže: Pogledaj post
Znači ulaskom u eurozonu minimalna plaća će nam biti 3700 eura.

Meni se čini da će državni PR ići u ovom smjeru, ovo je nešto u rangu Pusićkine izjave o penzijama i ulasku u EU.

Baš me zanima hoće li narod ovo popušiti.
rjesenje svih nasih problema je euro-zona....
po meni je to zona sumraka...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 04.11.2017., 17:10   #683
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno, doći će do rasta, jer će inozemne države vršiti tržišni pritisak na nas. Zaboravljaš da ulaskom u eurozonu ulazimo i u zajedničko tržište cijena, radne snage i profita. Više nismo sami u ovome.
Mi smo ulaskom u EU ušli na zajedničko tržište roba, usluga, financijskog i ljudskog kapitala. Ulazak u Eurozonu će samo s financijske strane označiti integraciju do samog kraja. Ništa više! U najvećoj mjeri konvergenciju aktivnih i pasivnih kamatnih stopa.

Nikakvog usklađivanja plaća neće biti kao što nije bilo u niti jednoj drugoj članici Eurozone. Pa ako gledamo i one članice koje su zadnje ušle, poput Slovačke ili Estonije ne vidimo da se tako nešto dogodilo.

Jedino što vidimo je da plaće rastu kao što su rasle prije ulaska u Eurozonu.

A nikako ne vidimo da su estonske ili slovačke plaće preko noći uduplane ili utrostučene kako ti pišeš.

Na primjeru Estonije vidimo kako netto plaća od ulaska u Eurozonu u prosjeku raste cca 6%, dokle je u godinama ekspanzije kada su imali nacionalnu valutu estonsku krunu ista u prosjeku rasla 13%. Iz napisanog vidimo kako prilikom ulaska u Eurozonu nikakvog usklađivanja plaća nije bilo, kao i to, da su plaće nakon ulaska u Eurozonu rasle duplo sporije od razdoblja kada su bili izvan Eurozone.

Zašto? Zato što je očito kako je ulaskom u Eurozonu opala njihova ekonomska efikasnost i kako bi održali konkurentnu poziciju i rast cijene rada je morao bitnije usporiti.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”

Zadnje uređivanje Sh@dow : 04.11.2017. at 17:23.
Sh@dow is offline  
Old 04.11.2017., 17:13   #684
Quote:
Stiglitz kaže: Pogledaj post
Znači ulaskom u eurozonu minimalna plaća će nam biti 3700 eura.


Vrlo vjerovatno će devizni tečaj EUR biti postavljen na 7.45 HRK. I ta brojka će biti osnova za sve drugo.

Prema pisanju klokana ispada, da bi HNB tečaj EUR postavio na 1.60 HRK-a.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Old 04.11.2017., 19:33   #685
Pazi svi tvrdite da bu uvođenjem eura porasti cijene...
Porastom cijena mora doći do porasta plača jer več danas ne postoji raspoloživa radna snaga...
Danjem padom standarda došlo bu do još večeg egzodusa jer bu prvi val koji je sad otišao povukao drugi (rodbinu) i treči (susjede, zemljake)...

Plače moraju gore ili lupamo u zid....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 04.11.2017., 22:25   #686
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pazi svi tvrdite da bu uvođenjem eura porasti cijene...
Porastom cijena mora doći do porasta plača jer več danas ne postoji raspoloživa radna snaga...
Danjem padom standarda došlo bu do još večeg egzodusa jer bu prvi val koji je sad otišao povukao drugi (rodbinu) i treči (susjede, zemljake)...

Plače moraju gore ili lupamo u zid....

Moj koka - pa u cijeloj slavoniji im ne treba više od 100 000 ljudi - lijepo okrupne zemlju i deri - 50 000 za rad na poljima, a i to je deblelo previše, a ostatak za sve ostalo.... Egzodus dijelova HR odgovara krupnom kapitalu....

a ovo s plaćama zaboravi - od Hrvata uvijek ima jeftinije radne snage - lijepo država reče da nam fali radne snage i uveze 200 - 300 tisuća ljudi i to je to, problem riješen....
hilderik is offline  
Old 04.11.2017., 22:36   #687
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Moj koka - pa u cijeloj slavoniji im ne treba više od 100 000 ljudi - lijepo okrupne zemlju i deri - 50 000 za rad na poljima, a i to je deblelo previše, a ostatak za sve ostalo.... Egzodus dijelova HR odgovara krupnom kapitalu....

a ovo s plaćama zaboravi - od Hrvata uvijek ima jeftinije radne snage - lijepo država reče da nam fali radne snage i uveze 200 - 300 tisuća ljudi i to je to, problem riješen....
još malo fraza, koga buš uvezo, filipince....
Kroz državu nam je prošlo možda 200 000 sirijaca ako ne i duplo i ostalo ih je kolko 10 ako i toliko...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 04.11.2017., 22:59   #688
Za Vas koji ne znate ili ne želite znati mogu vam licitirati nekoliko važnih plaća u Njemačkoj pa si posle malo zgruntajte... Dakle, imam prijatelje od Munchena, Stuttgarta pa do Berlina, a i osobno sam često U Njemačkoj. Dakle, informacije su iz prve ruke:
-frizerke u Bayernu od 900 -1400 eura, naravno, govori se o netto iznosu jer se u HR govori uvijek o tom iznosu
-trgovci u Bayernu od 800 -1500 eura, ovisi o djelatnosti i tvrtki
-instalateri centralnog grijanja od 1600 do 2300 eura
-električari 1500 - 2400
-keramičari 1600 - 2500
-fizička i tehnička zaštita(ri) 1300- 1700
-administracija i računovodstvo 1200 - 2200 (ovisi o veličini tvrtke)
Sve navedene plaće su na temelju osnovnog broja sati, dakle, 176 ili 182...
Naveo sam plaće iz Bayerna, u ostalim njemačkim zemljama su malo niže, a liječnike, odvjetnike, inžinjere nisam niti spominjao jer su velike razlike od tvrtke do tvrtke. Recimo inženjer brodogradnje u ABB-u može imati 5 do 7 tisuća , a dipl. ing elektrotehnike u nekom malom elektro projektnom birou može imati 2500 eura.
Dakle, tko ima preko 1500 eura je na konju. Nemojte zaboraviti da su plaće prije uvođenje eura bile između 1200 i 2000 DM, naravno, osnovice.
Nemojte zaboraviti da se u Njemačkoj zaista radi, te sam slušao ljude koji rade u BMW-im tvornicama: on kada dobije 2600 eura to je gadno zarađen novac, rad u smjenama, traka-robot ...
buc2 is online now  
Old 04.11.2017., 23:02   #689
Quote:
buc2 kaže: Pogledaj post
Za Vas koji ne znate ili ne želite znati mogu vam licitirati nekoliko važnih plaća u Njemačkoj pa si posle malo zgruntajte... Dakle, imam prijatelje od Munchena, Stuttgarta pa do Berlina, a i osobno sam često U Njemačkoj. Dakle, informacije su iz prve ruke:
-frizerke u Bayernu od 900 -1400 eura, naravno, govori se o netto iznosu jer se u HR govori uvijek o tom iznosu
-trgovci u Bayernu od 800 -1500 eura, ovisi o djelatnosti i tvrtki
-instalateri centralnog grijanja od 1600 do 2300 eura
-električari 1500 - 2400
-keramičari 1600 - 2500
-fizička i tehnička zaštita(ri) 1300- 1700
-administracija i računovodstvo 1200 - 2200 (ovisi o veličini tvrtke)
Sve navedene plaće su na temelju osnovnog broja sati, dakle, 176 ili 182...
Naveo sam plaće iz Bayerna, u ostalim njemačkim zemljama su malo niže, a liječnike, odvjetnike, inžinjere nisam niti spominjao jer su velike razlike od tvrtke do tvrtke. Recimo inženjer brodogradnje u ABB-u može imati 5 do 7 tisuća , a dipl. ing elektrotehnike u nekom malom elektro projektnom birou može imati 2500 eura.
Dakle, tko ima preko 1500 eura je na konju. Nemojte zaboraviti da su plaće prije uvođenje eura bile između 1200 i 2000 DM, naravno, osnovice.
Nemojte zaboraviti da se u Njemačkoj zaista radi, te sam slušao ljude koji rade u BMW-im tvornicama: on kada dobije 2600 eura to je gadno zarađen novac, rad u smjenama, traka-robot ...
No shit ...inače drugdje se ne radi .....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 04.11.2017., 23:05   #690
Quote:
buc2 kaže: Pogledaj post
Za Vas koji ne znate ili ne želite znati mogu vam licitirati nekoliko važnih plaća u Njemačkoj pa si posle malo zgruntajte... Dakle, imam prijatelje od Munchena, Stuttgarta pa do Berlina, a i osobno sam često U Njemačkoj. Dakle, informacije su iz prve ruke:
-frizerke u Bayernu od 900 -1400 eura, naravno, govori se o netto iznosu jer se u HR govori uvijek o tom iznosu
-trgovci u Bayernu od 800 -1500 eura, ovisi o djelatnosti i tvrtki
-instalateri centralnog grijanja od 1600 do 2300 eura
-električari 1500 - 2400
-keramičari 1600 - 2500
-fizička i tehnička zaštita(ri) 1300- 1700
-administracija i računovodstvo 1200 - 2200 (ovisi o veličini tvrtke)
Sve navedene plaće su na temelju osnovnog broja sati, dakle, 176 ili 182...
Naveo sam plaće iz Bayerna, u ostalim njemačkim zemljama su malo niže, a liječnike, odvjetnike, inžinjere nisam niti spominjao jer su velike razlike od tvrtke do tvrtke. Recimo inženjer brodogradnje u ABB-u može imati 5 do 7 tisuća , a dipl. ing elektrotehnike u nekom malom elektro projektnom birou može imati 2500 eura.
Dakle, tko ima preko 1500 eura je na konju. Nemojte zaboraviti da su plaće prije uvođenje eura bile između 1200 i 2000 DM, naravno, osnovice.
Nemojte zaboraviti da se u Njemačkoj zaista radi, te sam slušao ljude koji rade u BMW-im tvornicama: on kada dobije 2600 eura to je gadno zarađen novac, rad u smjenama, traka-robot ...
Tocno, Nijemci govore da rade vise a za istu placu.
Cak i doktori-osobno mi jedan kardiokirurg (pravi Nijemac, ne naturalizirani, radi u Berlinu) veli da sad rade puno krvavije i više za istu placu, nego prije.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 04.11.2017., 23:29   #691
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Tocno, Nijemci govore da rade vise a za istu placu.
Cak i doktori-osobno mi jedan kardiokirurg (pravi Nijemac, ne naturalizirani, radi u Berlinu) veli da sad rade puno krvavije i više za istu placu, nego prije.
za razliku od talijana koji rade 220 sati bez place 6 mjeseci...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 05.11.2017., 05:40   #692
Quote:
Stiglitz kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da te briselski ćato neće prevariti s tečajem i sl?
Nisam.
Isto tako nisam siguran ni da će ili neće devalvirati kunu preko noći.

Nisam siguran ni u što, kad je ova vlast u pitanju.

No, jednom kad uvedu euro, svi marifetluci s tečajem i tečajnim razlikama ne postoje više.
Smotani2 is offline  
Old 05.11.2017., 07:24   #693
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Nisam.
Isto tako nisam siguran ni da će ili neće devalvirati kunu preko noći.

Nisam siguran ni u što, kad je ova vlast u pitanju.

No, jednom kad uvedu euro, svi marifetluci s tečajem i tečajnim razlikama ne postoje više.

Neće nestati, samo će se iz HNB preseliti u ECB a mi izgubiti svaku mogućnost da tu mjeru iskoristimo za boljitak našeg gospodarsva. Bit će , kao i do sada, samo u korist Njemačke i još pokoje zemlje EWU a mi ćem plčutati kako nas nosi nabujali ili isušeni potok.

https://www.vecernji.hr/vijesti/euro...2852/komentari

http://www.poslovni.hr/trzista/dolar...-zamahu-329520

Samo daljnji pokaz da nismo sposobni imati vlastitu državu, nego radije nekome služimo.

Zadnje uređivanje #kocar# : 05.11.2017. at 08:43.
#kocar# is offline  
Old 05.11.2017., 12:33   #694
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Isto tako nisam siguran ni da će ili neće devalvirati kunu preko noći.
Da znaš osnovne stvari onda bi znao da je HNB zadužena za tečajnu politiku, a taj isti HNB ima mandat održavanja cijena stabilnim, a to postiže rigidnom tečajnom politikom, odnosno vezanjem HRK za EUR.

U prijevodu, ne može Vlada RH dati nalog HNB da izvrši jednokratnu devalvaciju nominalnog deviznog tečaja HRK-a. Ne može, a da RH u isto vrijeme ne pretvori u Sjeverenu Koreju. HNB je neovisan u provođenju svoje monetarne politike.

Vlada može promjeniti smjer monetarne politike jedino kada ne bi Sabor RH produžio mandat postojećem vodstvu, te izabrao novo vodstvo koje bi u svojem programu imalo provođenje aktivne monetarne politike.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Old 05.11.2017., 12:44   #695
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Bit će , kao i do sada, samo u korist Njemačke i još pokoje zemlje EWU a mi ćem plčutati kako nas nosi nabujali ili isušeni potok.

https://www.vecernji.hr/vijesti/euro...2852/komentari
Ekspanzivna monetarne politika koju ECB provodi zadnji par godina ide direktno na ruku dužničkim nacijama u Eurozoni, a na štetu kreditor nacija, pošto su aktivne i pasivne kamatne stope bitnije pale.

Svima, i dužnicima i kreditorima ide u korist kada govorimo o deprecijaciji deviznog tečaja EUR-a vis-a-vis drugih globalnih valuta, od američkog dolara, britanske funte, švicarskog franka, japanskog jena i kineskog juana.

Pad vrijednosti EUR je pozitivno utjecao na izvozni sektor Eurozone, što se uostalom vidi u rekordnim VT viškovima. Samo Njemačka je prošle godine generirala suficit u robnoj razmjeni u visini 250 mlrd EUR, a od početka života Eurozone gotovo 3.000 mlrd EUR.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”

Zadnje uređivanje Sh@dow : 05.11.2017. at 13:10.
Sh@dow is offline  
Old 05.11.2017., 12:53   #696
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Da znaš osnovne stvari onda bi znao da je HNB zadužena za tečajnu politiku, a taj isti HNB ima mandat održavanja cijena stabilnim, a to postiže rigidnom tečajnom politikom, odnosno vezanjem HRK za EUR.

U prijevodu, ne može Vlada RH dati nalog HNB da izvrši jednokratnu devalvaciju nominalnog deviznog tečaja HRK-a. Ne može, a da RH u isto vrijeme ne pretvori u Sjeverenu Koreju. HNB je neovisan u provođenju svoje monetarne politike.

Vlada može promjeniti smjer monetarne politike jedino kada ne bi Sabor RH produžio mandat postojećem vodstvu, te izabrao novo vodstvo koje bi u svojem programu imalo provođenje aktivne monetarne politike.
HNB je neovisan u monetarnoj poltiici koliko i HDZ od Brisela.

Kad bi netko pokušao u ovoj državi voditi nezavisnu monetarnu politiku, stigao bi befel iz Brisela u roku par sekundi, a ako bi oklijevali, krenula bi sanaderizacija kao i 2009te.

Molim te da nam ne vrijeđaš zdrav razum.
ruka-slave is offline  
Old 05.11.2017., 12:56   #697
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
HNB je neovisan u monetarnoj poltiici koliko i HDZ od Brisela.

Kad bi netko pokušao u ovoj državi voditi nezavisnu monetarnu politiku, stigao bi befel iz Brisela u roku par sekundi, a ako bi oklijevali, krenula bi sanaderizacija kao i 2009te.

Molim te da nam ne vrijeđaš zdrav razum.
Istina, iako to ne znači da se s malo pameti voda ne može okrenut na naš mlin!!!
hilderik is offline  
Old 05.11.2017., 13:01   #698
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Kad bi netko pokušao u ovoj državi voditi nezavisnu monetarnu politiku, stigao bi befel iz Brisela u roku par sekundi, a ako bi oklijevali, krenula bi sanaderizacija kao i 2009te.
Jelda? Kao što je to slučaj sa Mađarskom, Poljskom ili Češkom? A od starijih članica sa Švedskom? A prije toga sa Slovenijom itd itd.

E sad, drugo je pitanje što ti smatraš po nezavisnom monetarnom politikom. Ako smatraš financiranje javne potrošnje iz monetarne baze, onda se slažem, tu nezavisnost nemamo.

A ako se mene pita, i bolje da je nemamo, jel svi jako dobro znamo kako su takve "nezavisne" monetarne politike završavale.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Old 05.11.2017., 13:05   #699
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Istina, iako to ne znači da se s malo pameti voda ne može okrenut na naš mlin!!!
Ne možemo! Prošla baba sa kolačima. Prva prilika je propuštena u drugoj polovici devedesetih prošlog stoljeća, a druga prilika početkom stoljeća. Čak smo imali i treću priliku nakon izbijanja Velike recesije, ali je i tada već bilo poprilično kasno s obzirom da smo desetljeće prije aktivno provodili politiku izvoza domaće potražnje, odnosno uvoza ponude ili čitaj rasta opće razine duga.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Old 05.11.2017., 13:09   #700
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
HNB je neovisan u monetarnoj poltiici koliko i HDZ od Brisela.
I da se vratim na svoju početnu tezu; može li kako to tvrdi smotani "briselski ćato" preko noći devalvirati kunu?

Ne može! Sukladno tome svaka daljnja rasprava je suvišna.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:24.