Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2016., 13:23   #101
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Ma i to je nebitno za ovu temu, mi se uvijek zamaramo glupostima umjesto problemima, sad čekam da još netko počne o ustašama i partizanima.
Je, al nebitno je i prepucavanje ciji je proizvod bolji il gori, kumice il veliki proizvodjaci.
Jer na kraju... i da se masovno presaltamo na kumice, oni ne mogu zadovoljit novonastale potrebe kolicinski, povecaju proizvodnju i opet smo na istom.

Dakle rjesenje nije izbor izmedju kumica, masovnih pogona, poljskog, hrvatskog.... tako da sam isla racunat godine
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 13:30   #102
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno vezano za ovo s mesom za koga je državna vlast radila svih ovih godina, za državu Hrvatsku sigurno nije, slušam koliko smo novaca povukli iz EU fondova i to je za plakat, ajde da živimo na kamenjaru rekao bih uvozite hranu ko ga jebe. Najgore je što je narod otupavio i oguglao, ne znam jel velik dio ikad i bio pri pameti pa ovi gore rade što hoće, treba nas sve potrovat za drugo ni nismo.
za uvoznicki lobi, za koga bi drugog? pa nece valjda za ovce.

Evo ti primjer: ove godine otkupljivaci jabuka ponudili vocarima, pazi sad, 1 kunu za kilogram jabuka! Da mi dodje netko i takvom ponudom obezvrijedi sav trud i rad koji je ulozen, zatukao bi ga licu mjesta i pognojio si stabla njime. E, al oni to mogu jer ce iz neke pizde materine uvest jabuke ispod svake cijene i prodavat trgovcima, a tebi ako ne pase ne moras prodat.

A sad zamisli da uvedes da svaka trgovina mora imat makar 30% domaceg asortimana, pa da vidis kako bi cijene skocile. E, al jebiga, to onda ne odgovara Todoricu jer mu pada marza, pa necemo to uvodit... i eto, hrvatska poljoprivreda moze stavit kljuc u bravu....
__________________
There's so many different worlds, so many different suns
and we have just one world, but we live in different ones..
Tijs is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 13:39   #103
Quote:
Mc Ozy kaže: Pogledaj post
...
Potpisujem sve što si napisao na ovoj temi

Bez ikakvog populizma, rekla-kazala i babskih priča.

Da su nam barem novinari takvi. I još neki...
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 13:58   #104
Quote:
malčica kaže: Pogledaj post
Ja cu ti pojasnit:
Njena baka i muzev djed su imali limit na 80 tj. 85. (ovo sam birala rijeci u slucaju da sam fulala)

A majka od muza ima sad (il kako ona kaze 'trenutno') 84.
Kuzis.
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post


Mužev djed je pokojni, evo, ima dvadesetak godina.
Zbunilo me na tren
PETIT-BEURRE is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 13:58   #105
Quote:
malčica kaže: Pogledaj post
Je, al nebitno je i prepucavanje ciji je proizvod bolji il gori, kumice il veliki proizvodjaci.
Jer na kraju... i da se masovno presaltamo na kumice, oni ne mogu zadovoljit novonastale potrebe kolicinski, povecaju proizvodnju i opet smo na istom.

Dakle rjesenje nije izbor izmedju kumica, masovnih pogona, poljskog, hrvatskog.... tako da sam isla racunat godine

Mogu.
Količina obradivog zemljišta u HR je ista kao što je bila u vrijeme prije robnih centara. Ne treba pušiti priče o izgubljenom, nestalom, koje se u dnevnopolitičke svrhe prema potrebi izvlače i manipulira se sa njima - tu smo u nekim okvirima kao i u prijeratno doba
Količina hrane koja se može proizvesti je isto tako ista, i može zadovoljiti cijelokupne hrvatske potrebe.
No, sada su druge cake u igri i zapravo da bi se do toga došlo - samodostatnosti - trebati će dvoznamenkasti broj godina. Zašto?
U preddoba robnih centara poloprivredna gospodarstva su bila malog obujma, no, po proizvodnji su bila višesmjerna - uzgajale su se poljoprivredne kulture usporedno sa stočarskom proizvodnjom. Na jednom gazdinstvu je bilo više vrsta žitarica, povrća, mesa, mlijeka.........i sve se to prodavalo i dolazilo je do krajnjeg kupca. U mesnicama je uvijek bilo sviježeg mesa, netom zaklanih životinja, jer se telad, junad, svinje skupjlalo po sabirnim centri jedan dan u tjednu u svakoj općini, i te su životinje išle sa kamiona direktno na klanje, a meso nakon hlađenja direktno u dućane bez predhodnog zamrzavanja.
Pojam sviježeg mesa je označavao baš takvog mesa - životinja zaklana i njezio meso u rokun nekoliko sati se nudilo na prodaju.
Danas je to drugačije - sviježe meso označava meso koje je nakon zamrzavanja u hladnjači, u kojoj je provelo od nekoliko tjedana do nekoliko godina ponekada, pa odmtrznuto, i takvo odmrznuto se nudi na prodaju pod pojmom "sviježe".

Mogu "kumice" nahraniti Hrvtsku, samo, je li hrvatski narod spreman kupiti hranu od njih?
Ja vidim da ima sve više ljudi koji jesu, kupaca na gradskim tržnicama ima sve više,sve više ima mladih ljudi, u srednjim dvadesetima koji se pitaju šta jedu i koji su počeli kao i njihove bake nekada spremati zimnice, ukuhavati voće poveće za zimnicu, jer žele jesti bez konzervansa i aditiva, žele doći u moj plastenik i gledati me kako im berem paprike, krastavce, paradajze s stabljike, koje će oni pola sata nakon što od mene dođu kući početi spremati. Sviježe, zdravo, sa mirisom i aromom.
Još samo da se odluče kupiti i ledenice, pa da si kupe pajceka, teliča i spreme meso....bufde sigurno i to došlo na red.
Inače, mi prljavi seljaci, koje ovdje neki sotoniziraju kao neuredne i trovače, meso u ledenici koje se ne potroši najkasnije šest mjeseci nakon što je zaleđeno skuhamo psu.
A fina higijenska gospoda plačaju i sa guštom jedu i dvogodišnje i togodišnje kupljeno u velikim centrima - jer je pregledano i udaren mu je pečt, u koji bespogovorno vjeruju.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 16:11   #106
To se može brzo preokrenut da je pameti, al prije ćemo svi iselit iz države nego što ćemo proizvodit hranu za svoje potrebe.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 16:37   #107
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Mogu.
Količina obradivog zemljišta u HR je.....
Ne kuzis. Tko ce garantirat ispravnost 'hrvatskog mesa'? (voca, povrca, preradjevina...)
Isti oni koji su do sad provjeravali?

'Hrvatsko' ne znaci da je zdravo!
Eno imas friski primjer sa sirom itd.

Ja hocu da se hrana provjeri i da znam sto jedem, bez obzira gdj je svinjce uzgojeno.

A na drzavi je da potice domacu proizvodnju iz sto i jednog razloga.

Ispravnost (sve sto ide u to, bla bla) proizvoda nema vrazje veze s tim 'hrv' il ne.
Nisi valjda naivna pa mislis da jedno svinjce raste iskljucivo na 'hrvatski nacin' i nikako svijeta ne vidi.
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 16:40   #108
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
[/B]



Stajala sam u redu za meso u robnom centgru i pogledom pretraživala što kupiti. I spazim juneče ramsteke narezane na komade, i gledam - treći po redu je bio crven kao i ostali, ali je u sredini imao veliku smeđu mrlju, boje čololade.
I trknem gospođu do sebe i pokažem prstom uz konstataciju da ja iz reda izlazim i idem doma pretraživati oglase tko prodaje doma pajceka za klanje.
Znaš koji joj je komentar bio? Veli - je, tu si kupimo onu kategoriju mesa koju želimo - kare, but, lopaticu.......i vrstu koju očemo. Koljenice, rebra, carsko, špek, od pajceka nitko neće, ovako nam je bolje.

ženska ne zna kuhati! domet su joj kotleti na naglo i pohani šnicli.
jadna djeca
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 16:48   #109
sjećate se pred par godina skandal oko krastavaca zaraženih salmonelom
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 18:03   #110
u Kanadi eko proizvodnja je recimo 1-2 kn skuplja od konvecionalne, a razlog niske cijene je taj što mnogi proizvode eko, konkurencija veća, cijena niža
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 18:05   #111
osjećam se izuzetno privilegiranom osobom jer sam godinama pio friško, toplo, gusto, u limenu kantu (u kojoj je skoro uvijek plivao komadić slame) pomuženo kravlje mlijeko. Iz kante preliveno preko obične gaze u moju 2 litarnu kanticu. Iskreno žalim urbane nesretnike koji nikad nisu imali priliku probati neprerađeno i nerazrijeđeno mlijeko jer oni ni ne znaju pravi okus istog.
El jefe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 19:15   #112
Quote:
malčica kaže: Pogledaj post
Ne kuzis. Tko ce garantirat ispravnost 'hrvatskog mesa'? (voca, povrca, preradjevina...)
Isti oni koji su do sad provjeravali?

'Hrvatsko' ne znaci da je zdravo!
Eno imas friski primjer sa sirom itd.

Ja hocu da se hrana provjeri i da znam sto jedem, bez obzira gdj je svinjce uzgojeno.

A na drzavi je da potice domacu proizvodnju iz sto i jednog razloga.

Ispravnost (sve sto ide u to, bla bla) proizvoda nema vrazje veze s tim 'hrv' il ne.
Nisi valjda naivna pa mislis da jedno svinjce raste iskljucivo na 'hrvatski nacin' i nikako svijeta ne vidi.
Rješenje je manja proizvodnja, više proizvođača, priču o masovnoj proizvodnji kao jedinoj isplativoj prodali su ovi koji nam sad uvaljaju hranu koju treba spaliti.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 19:45   #113
Quote:
malčica kaže: Pogledaj post
Ne kuzis. Tko ce garantirat ispravnost 'hrvatskog mesa'? (voca, povrca, preradjevina...)
Isti oni koji su do sad provjeravali?

'Hrvatsko' ne znaci da je zdravo!
Eno imas friski primjer sa sirom itd.

Ja hocu da se hrana provjeri i da znam sto jedem, bez obzira gdj je svinjce uzgojeno.

A na drzavi je da potice domacu proizvodnju iz sto i jednog razloga.

Ispravnost (sve sto ide u to, bla bla) proizvoda nema vrazje veze s tim 'hrv' il ne.
Nisi valjda naivna pa mislis da jedno svinjce raste iskljucivo na 'hrvatski nacin' i nikako svijeta ne vidi.

Eh mileno, puno je toga što pojedini forumaši ovoga topika ne razumiju, a i trifrtalj i zero hrvata skupa sa njima.
Već sam bila navela u predprošlom svome upisu šta te famozne kontrole ispravnosti garantiraju hr kupcu - ajde potraži ga i pročitaj si, i obrati pažnju na "zdravstvenu ispravnost". Onda si to usporedi sa hranidbeom ispravnpošću" - koju apsolutno nitko ne provjerava, jer u Hr ne postoji zakon, propis koji jasno definira šta je "sviježe" mlijeko - imaš pojašnjenje u mom upisu isto tako, šta je "sviježe meso" - isto sam pojasnila, pa ti sukladno tome sasvim legalo trgovac iz vitrine može pod sviježe prodati meso staro ko tvoja majka - teoretski i meso staro četerdeset godina, ako ne sadrži u sebi i na sebi nikakve patogene - a to je danas sasvim lako postići raznim kemijskim i tehnologijskim tretmanima nakon odmrzavanja i za vrijeme zamrznutog stanja.

Evo, trenutno je aktuelna salmonela.
Jesi se zapitala je li ta salmonela bila prisutna i do sada u mesu, ili je u pitanju smo ovaj kontigent koji se trenutno prodaje u dučanima?
Logika govori da je prisutna stalno, jer eto, meso je došlo sa raznih strana svijeta u hr - nije jedan dobavljač u pitanju. Razmisli šat to znači-
Sjećaš se afere sa aflatoksinima u mlijeku, nakon koje je more proizvođača propalo pritisnuti novim troškovima sanacije i neotkupom od strane mljekara, za vrijeme kojega su uvozili mlijeko izvana u još većim količinama nego do onda. A usporedno tome se u Hr izenada pojavio proizvođač "antidota" (neutralizatora) aflatoksina koji proizvođači mortaju kupovati i stavljati kravama u hranu (kemija) de se vrijednosti u mlijeku snize.
Koja zavjera zbog koristi pojedinaca stoje iza raznih umjetno stvorenih afera teško je prosječnom potrošaču i zamisliti.
Plastični primjer je jedan herbicid veoma širokog spektra koji uništava korove u gotovo svim poljoprivrednim kulturama. Ima tome šest - sedam godina kako je bio povučen sa tržišta i iz proizvodnje kao štetan po ljudsko zdravlje.
No, ono što se iza svega krilo je bilo to da mu je cijena po jedinici površine bila i više nego duplo manja nego drugim herbicidima, a pošto pokriva većinu kultura u kojima ima primjenu, njegov proizvođač je zazuzeo veoma veliki postotak tržišta. Ilitiga u prijevodu - imao je prodaju veću nego svi drugi zajedno. Konkurenti su mu smijestili igru u kojoj su taj preparat proglasili štetnim, no, proivođač se nije olako prepustio podloj igri - usprotivio se i pokazao im zube. No, igru nije dobio lako - morao je pristati na nekonkurentnost cijenom - sada ima cijenu u prosjeku kao i svi drugi, ali je nakon dvije godine kako su ga blokirli vraćen na tržište, i evo, već se nekih četiri godine opet normalno distribuira u EU, i naravno, HR.

Razlog zašto treba kupovati domaće, naše, tu proizvedeno, po mogućnosti direktno od proizvođača je garancija da je to sviježe.
Nitko ne tvrdi da nema nesavjesnih proizvođača, da se ne dogodi da neke namirnice ponekada nisu zdravstveno ispravne, no, to nije u takvom obimu da bi trebalo zbog toga pasti u kolektivnu histeriju.
Osobno ću radije pojesti jaje ili meso u kojemu ima salmonele makar se usrala tak da začepim wc školjku, nego da pjedem tri godine staro meso koje kada se kuha smrdi, a kada ga jedeš ja, koja znam kakvog je ukus piletina, svinjetina....kada jedem to predpotopno po okusu pojma nemam o kojem se radi.
I ja sam, iako od rođenja seljanče, sa trideset i šest godina poljoprivrednog radnog staža u mnogo čemu bila u zabludi - recimo sa voćnim jogutrima. Mislila sam da je voćni jogurt od jagoda napravljen od jagoda i kiselog mlijeka. A onda informacija koja me je lupila mokrom krpom po čelu - sva količina jagoda koja se proizvede na cijelome svijetu , da se sve iskoriste samo za proizvodnju voćnog jogurta, ne bi bile dostatne za pet posto proizvedenoga.
Šta se onda stavlja u jogurt umjesto jagoda? Jedna vrsta plijesni koja ima boju i aromu jagoda. To jedemo, i to "je zdravo".
Dan toga saznanja je bio zadnji kako sam ga jela. Ne može me navesti da ga kupim ono malo komadiča voća koji se u njemu nađu (u pojedinima, ne svima), jer ostalo je pljesan. Naravno, ne štetna po ljudsko zdravlje, i takav je proizvod zdravstveno ispravan, ako opet zanemarimo rok trajanja i kemikalije koje mu taj rok dopuštaju..
Jesi kada vidjela pljesan koja se pojavi na starome kruhu? Takva slična.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 22:31   #114
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Eh .....
Pod 'ispravnošću' nisam mislila samo na jedan vid, iliti neki skraćeni oblik, pročitaj što sam napisala, jer imamo pravo na dostupnost apsolutno svih podataka o proizvodima koje konzumiramo i mislim da u tom smjeru trebaju ići napori, a ne na raspravu tko što više voli.


Quote:
..... Razlog zašto treba kupovati domaće, naše, tu proizvedeno, po mogućnosti direktno od proizvođača je garancija da je to sviježe.
Gdje je ta garancija? Želiš da vjerujemo na 'majke mi'?


Quote:
Osobno ću radije pojesti jaje ili meso u kojemu ima salmonele makar se usrala.....
Ozbiljno? I svom djetetu bi dala meso zaraženo salmonelom, ne razumijev ovu izjavu a posebno nakon nedavne smrti djeteta, grozno.....


Quote:
Šta se onda stavlja u jogurt umjesto jagoda? Jedna vrsta plijesni koja ima boju i aromu jagoda. To jedemo, i to "je zdravo".....
Nekad smo znali sami radit voćni jogurt, no nevažno, tko sad ima vremena, napraviš nešto sebi za svoj gušt, nešto dobiješ kakti zdravije, ok, i tako, al ne možeš sve, jedino da se preselimo svi u šumu i jedemo bobice. Jedini ispravan način je efikasna kontrola i cjelovita informacija o proizvodima, pa onda biraš, zaštićen od raznih boleština i ugrožavanja života jer ovo sve je već prešlo svaku mjeru, meni se danas zgadilo sve što sam pojela.


ps: svježe, bez i.
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:21   #115
A i vi se čudite ko pura dreku, pa ovo sa zamrznutim starim mesom se zna desetljećima.

McDonaldizacija svijeta...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:59   #116
Quote:
malčica kaže: Pogledaj post
Pod 'ispravnošću' nisam mislila samo na jedan vid, iliti neki skraćeni oblik, pročitaj što sam napisala, jer imamo pravo na dostupnost apsolutno svih podataka o proizvodima koje konzumiramo i mislim da u tom smjeru trebaju ići napori, a ne na raspravu tko što više voli.



Gdje je ta garancija? Želiš da vjerujemo na 'majke mi'?



Ozbiljno? I svom djetetu bi dala meso zaraženo salmonelom, ne razumijev ovu izjavu a posebno nakon nedavne smrti djeteta, grozno.....






Nekad smo znali sami radit voćni jogurt, no nevažno, tko sad ima vremena, napraviš nešto sebi za svoj gušt, nešto dobiješ kakti zdravije, ok, i tako, al ne možeš sve, jedino da se preselimo svi u šumu i jedemo bobice. Jedini ispravan način je efikasna kontrola i cjelovita informacija o proizvodima, pa onda biraš, zaštićen od raznih boleština i ugrožavanja života jer ovo sve je već prešlo svaku mjeru, meni se danas zgadilo sve što sam pojela.


ps: svježe, bez i.
Zašto dramatiziraš i skrećeš sa biti problema?
Zašto msliš da mi mali proizvođči nemamo kontrole?
Svaki opg - bio on u sustavu pdv - ea ili ne, mora voditi evidenciju fito zaštite.
To je evidencija u kojoj se upisuje svaki tretman kulture - dan tretmana, vrsta pesticida, količina pesticida po jedinici površine.
Tu evidenciju smo dužni čuvati čeetiri godine i kada inspekcija dođe na gospodarstvo predočiti ga na uvid. Kontrola je dvosmjerna - kontrolira se podudara li se vrsta pesticida sa listom dozvoljenih za pojedinu kulturu u republici HR - ne EU, a često se događa da su neki od njih u EU dozvoljeni i povrće njima tretirano se k nama uvoze i dolaze u tvoj tanjur, a kod nas nisu.
Drugi smjer kontrole je uzimanje uzorka i kontrola na pesticide, rezultat koje se mora podudarati sa onima koji su na listi evidencije naznačeni. Ako se aktivne tvari ne podudaraju - takvo se povrće unišava i slijedi uz to i kazna.
Primjer poriluka na zadrebačkoj tržnici je rezultat takve kontrole.

Da, radije bih dala i sebi i djetetu salmonelu nego da jedemo crkotinu tri godine staru.
Cijeloga svog života radim na zemlji, pola moga života su to bili dani cijelodnevnog boravka na oranicama, za vrijeme kojega se u polju i ručalo i užinalo i nastavljalo sa poslom do pred mrak.
Prije jela se peru ruke, zar ne?
Sada zamisli čovjeka koji golim rukama cijeli dan iz zemlje vadi krumpire, a onda si u vodi, bez sapuna ruke opere. I rukama jede - ne nosiš u polje vilice i tanjure. Koliko one mogu biti čiste? Usprkos tome, ja ne znam nikoga tko se je zarazio zbog toga, tako niskog stupnja higijene u datom momentu.
A vas ebaje je li krava zamahnula repom kada ju se ručno muze i kažete fuj.
Ajmo stati na loptu.
Kontrole treba, pridržavati se pravila proizvodnje treba.
No, kontrola domaćega je opsežnija i učestlija nego kontrola uvezenoga, jer se uvezeno iz EU ne kontrolira, po važećim propisima ta je roba dobila pečat kontrole u zemlji izvoznici, a već sam objasnila kako se do takvog pečata i popratne dokumentacije dolazi.


Eto, moj je muž danas u Poljoprivrednoj emisiji pojasnio zašto je dobro kupiti povrće direktno od proizvođača, a ja ovdje - pa svakome na volju, kupiti će si tamo gdje misli da mu je bolje.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 00:12   #117
Prestanimo jesti meso...

Ako ne sasvim, onda bar ne u ovim bolesnim kolicinama gdje nam vise nije vazno ni porijeko ni kolicina samo nek je jeftino.

Kupi si jedan-dva komada mesa mjesecno, ali da znas kaj jedes, a ne zderat samo zato jer je jeftino.

Nego,zapravo sam dosla pitat, mogu li se macke otrovat od salmonele??
To nitko ne spominje.
Zna li tko?
__________________
Sada sam vrač, ali ne baš odličan, nego kao i oni slabo pismeni, samo utoliko ukoliko je to meni samom dovoljno.
rosenkreuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 06:31   #118
Quote:
MaurS kaže: Pogledaj post
O jeboga pas! Koja priča...

Pa zar je baš tako loše? Iskreno, pitam se kako je uopće i za automehaničara uspio završit onda, čudo da nema više mrtvih na ulicama. Mogu mislit na šta mu tek "domaći" proizvodi liče. Dobro pa se nije naljutio na zeta što nije htio uzet koji komad haha.
Da, bilo je tako loše.
I sad je tako "pametan".
Uspio je završiti jer je pola razreda bilo slično njemu pa su ih popuštali na kraju godine.
Slika je bila ovakva: na polugodištu 12 zaokruženih jedinica (da, 12!!!). Mjesec dana prije kraja godine 9. Na kraju godine 3, tako da može na produžnu, Na kraju, iz svega dvojke.
Nikad nije radio u struci, odmah je počeo s kozama.
Da, zamisli na što mu proizvodi liče.

Neću ni pričati kako je kuću gradio.

Ljuti se na mene, već godinama.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 07:13   #119
Quote:
rosenkreuz kaže: Pogledaj post
Prestanimo jesti meso...

Ako ne sasvim, onda bar ne u ovim bolesnim kolicinama gdje nam vise nije vazno ni porijeko ni kolicina samo nek je jeftino.

Kupi si jedan-dva komada mesa mjesecno, ali da znas kaj jedes, a ne zderat samo zato jer je jeftino.

Nego,zapravo sam dosla pitat, mogu li se macke otrovat od salmonele??
To nitko ne spominje.
Zna li tko?
Meni su prije 15tak godina prvo ćevapi zasmrdjeli a zatim i svo drugo meso i evo preko desetljeća sam zdrav vegetarijanac. Uopće nije teško.

Kod naših ljudi još uvijek je u podsvijesti rečenica koju su valjde sve bake i djede govorile. "Kad sam ja bila mlada mogli smo si priuštiti meso samo nedjeljom." Vjerovatno je zato imperativ danas u konzumerizmu u kojem živimo jesti meso svaki dan.

Osim salmonele i ostalih gadarija koje dolaze poslije klanja,transporta,zamrzavanja, odmrzavanja... koliko se raznih hormona i antibiotika unosi u tijelo sa svakodnevnim konzumiranjem tovljenim pilićima,svinjama,juncima? A sva ta stoka je nafilana njima od rođenja. I ktome stoka jede žitarice pune pesticida i herbicida.

Kad se doda sva patnja kroz koju ta živa bića prolaze i kako se ubijaju i ogromni resursi zemlje, vode i goriva potrebni za dobiti jedan šnicl odluka je jednostavna za racionalne ljude zašto je bolje za individuu i društvo biti vegetarijanac.
najdraži is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 07:20   #120
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Da, bilo je tako loše.
I sad je tako "pametan".
Uspio je završiti jer je pola razreda bilo slično njemu pa su ih popuštali na kraju godine.
Slika je bila ovakva: na polugodištu 12 zaokruženih jedinica (da, 12!!!). Mjesec dana prije kraja godine 9. Na kraju godine 3, tako da može na produžnu, Na kraju, iz svega dvojke.
Nikad nije radio u struci, odmah je počeo s kozama.
Da, zamisli na što mu proizvodi liče.

Neću ni pričati kako je kuću gradio.

Ljuti se na mene, već godinama.
Ovo sve skupa ne mora čisto ništa značiti, jer jednostavno ga škola nije zanimala i na nju je trošio minimum vremena i uložene energije, pa je rezultat takav kakav je, otrpilike kao i rezultat rada naših saborskih zastupnika!

S druge strane ono što ga zanima u to je uložio svu svoju energiju i vrijeme a to su vjerojatno koze tako da je možda uspješni uzgajivač koza! Mene samo zanima u čemu su uspješni u životu ovi naši saborski zastupnici?

Inače kada je tema skrenula u vode gdje se uspoređuje hrana iz trgovačkih lanaca naspram hrana od individualnih proizvođača onda je jedna činjenica neosporna, a to je da hrana od individualnih proizvođača ako ništa drugo barem svježa jer oni nemaju mogućnosti skladištenja iste pa tako i mesa i da to drže godinama i desetljećima, jer da i imaju tu mogućnost ti kapaciteti im trebaju svakodnevno, jer neće držati robu godinama i na nju trošit novac za njezino skladištenje a i sama hrana koja je uskladištena je novac.

Meni samo jedna stvar nije jasna sa mesom koje leži godinama, ta roba je zamrznuti novac sam po sebi, skladištenje košta i kako to da se nekome isplati to držati godinama pa i desetljećima? Niti jedan proizvođač nema toliki kapital da si tako nešto može priušti. Najvjerojatnije da je takva roba došla u posjed burzovnih špekulanata i onda su s njom manipulirali toliko dugo da je više na svom tržištu iz zakonskih razloga i regulative nisu mogli pustiti u opticaj, pa takvi kakvi jesu ne želeći izgubiti uloženo produžavali agoniju takve robe i tražili kupce drugdje u svijetu gdje je moguće plasirati takvu robu.

Kako se nekome takvo nešto uopće isplati pitanje je sad? Jer takva roba s obzirom da skladištenje takve robe predstavlja stalni trošak ima neko maksimalno vrijeme skladištenja, jer iznad tog roka troškovi skladištenja pojedu vrijednost robe! No ako je netko nabavio takvu robu debelo ispod cijene onda se taj rok produžava, ali s obzirom da se radi o špekulantima i muljatorima, ako u takvom roku ne uspiju plasirati tu robu na tržište što će napraviti? Prodat će je pošto poto i uz gubitak ali opet ne 100% gubitak, po sistemu daj da daš samo da nešto od uloženog spasim. I sada u biznis ulijeće isti takav jer ima računicu da će za bagatelu kupiti i naći kupca i vjerojatno zaraditi. I ne bi me čudilo da je ta roba promjenila kroz to vrijeme desetak vlasnika prije nego ju je netko uspio uvaliti na tržište. Na njoj su u principu izgubili svi jer skladištenje te robe kroz desetke godina košta višestruko u odnosu na vrijednost same robe.

Tu sada nastupa kao zadnja osoba u lancu krajnji trgovac-prerađivač, osoba bez skrupula koji otkupljuje takvu robu i stavlja ju na tržište u opticaj, naravno ne direktno kao takvu kakvu je kupio već u obliku mesnih prerađevina zamaskiranu kemijom i raznim načinima prerade uz dodatak nešto sviježije robe u sastavu kako bi prekrio tragove ovog smeća kojeg je nabavio po bagatelnoj cijeni jer se starost robe lako utvrđuje, ali bitne su količine jer se na njima zarađuje!

No takva pošiljka starog mesa od više desetljeća je sama po sebi bila gubitak u lancu za sve dosadašnje vlasnike, kao što je i gubitak za kupce na kraju.

Jedini koji je nekorektan u cijelom tom lancu je zadnji kupac-prerađivač koji dobro zna o kakvoj se robi radi njezinoj nutritivnoj vrijednosti, zdravstvenoj ispravnosti i on je taj koji od takve robe radi krajnji proizvod i koji koristi odgovarajuće metode prerade i kemiju te dodaje nešto i svježeg sastavaka kako bi zamaskirao ovo što podvaljuje krajnjim kupcima, odnosno potrošačima i korisnicima tog proizvoda koji je nastao od takvog mesa!

Tako nešto ne rade ovi individualni proizvođači na koje ste se osvrnuli, naravno mnogi od njih nisu također korektni po tom pitanju, ali ovo što rade ovi trgovci-prerađivači to je bit problema, a takve pokriva i politika i inspekcija jer su u pitanju na kraju veliki novci! To vam je otprilike kod nas sprega tvrtki tipa braća Pivac no oni nisu jedini i ovih tragovačkih lanaca koji od njih nabavljaju krajnju robu za prodaju, jer dobro znaju što i od koga kupuju i što kao krajnji proizvod plasiraju na tržište, a sve uz blagoslov politike koja je dužna u ime svih nas osigurati kontrolu da se tako nešto ne događa!
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.