Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2007., 15:55   #1
"Zlatni kompas"

Bok svima, nova sam na vasem podforumu, nadam se da cete mi pomoci.

Zanima me knjiga koji reklamiraju da ima za kupiti na kioscima Tiska, "Zlatni Kompas, mislim da kosta 99kn

jel znate sta o toj knjizi?
jel mozda netko citao?

ja sam cula da je to prvi dio trilogije "His Dark Materials", u Britaniji je ogroman hit, prema prvom dijelu je snimljen film.
kritike kazu da je najbolja knjiga u zadnjih 70 GODINA?

nego, ne zanimaju me kritike neke strucne, to mogu bilo gdje procitat nego kako ste vi dozivjeli knjigu?
u razmisljanju sam da je kupim, pa da ne bacam lovu ak je shit.

eto,
nadam na pomoci, i sretan Bozic svima!
minni_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2007., 17:57   #2
Ja sam veliki fan Pullmanove trilogije.

Inače, ta knjiga se originalno zove Northern Lights, za američko je tržište ( i za njemačko čini mi se ) izdana kao The golden compass.

Knjigu se svakako isplati kupiti, ako voliš lijep fantasy. a His dark materials je baš to- PREDIVAN fantasy.

Pa sada, ako imaš kakva konkretna pitanja vezana za plot- there's always wikipedia
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2007., 19:32   #3
jel se to da usporedit s harryjem potterom?

jel je bas ono fantasy da auti lete i sl stvari ili je samo ti demoni i da postoji paralelan svijet?

to s demonima i svijetom mi je onak jos moguce, ali ako je prepuno bas onak idea koje su cista fantazija mislim da mi se nece dopast
minni_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2007., 19:38   #4
e da,
si mozda vec pogledala film koji je napravljen po prvom dijelu?
naravno nije jos u kinima jer je pocetkom 12-og mj tek krenuo u SAD-u.
Nicole Kidman glumi. ali cini mi se prilicno slabo, kritika je dala 6,5/10?

a fanovi kritiziraju jer Nicole ima plavu kosu, a ta kog glumi ima crvenu?? uglavnom neku drugu boju.
minni_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2007., 19:57   #5
A gle, ja ti recimo obožavam Potter serijal, omiljeni mi je, pa ono...

Pullman u svojim knjigama zapravo govori o postojanju MILIJUNA i milijuna paralelnih svijetova. u 2.knjizi jedan dječak iz, jel'te, "našeg" svijeta dospije u "njihov". svaki svijet je različit. ovaj u kojem je riječ u knjizi je gotovo identičan našem, jedino što je razlika jest da ljudi imaju svatko svog daemona tj. fizičku manifestaciju svoje duše u liku životinje suprotnog spola. kad si klinac, tvoj daemon može mijenjati oblik, jer klinci još nemaju "formiranu"...kako bih to rekla, "osobnost" ( makar to glupo zvuči, ali kužiš poantu ), a kad odrasteš, daemon ti poprimi konkretan oblik. Daemon ti je zapravo najbolji prijatelj....jer ono, ipak je to tvoj duša, stoga je ta spona neraskidiva....ili ipak je? e pa, za to moraš pročitati knjigu.

nisam gledala film, ali sam čula da nije dobar. ja mu osobno zamjeram to što su izbacili "antikršćanske elemente"....naime, crkvica se pobunila i našla uvrijeđenom jer knjige navodno promiču ateizam. zapravo, time crkva dokazuje na kojem joj je nivou logičko zaključivanje, ali ok, manje bitno.
uglavnom, fora je u tome što je tamo crkva glavni "negativac" koji manipulira i radi "loše stvari"....a kidmanica je rekla da neće glumiti u filmu ako to bude tako ( jer je ona veliki katolik ), pa su to promijenili, odnosno, crkva se uopće ne spominje, već se ta organizacija naprosto zove "the magisterium" i ne vuče nikakve konotacije s crkvom. užas, masakr knjige i njene poruke!

da, kidmanica je u filmu blond, a njen je lik smeđ. dok je lik vještice serafine pekkale blond, a eva green je smeđa
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 11:58   #6
pa to je film, ne možete očekivati da će sve biti baš kao u knjizi. zato je knjiga bolja.
polarno svjetlo je odlična knjiga.
i to meni koja baš i ne volim fantasy.
greenplastic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 13:54   #7
Ja sam prekjučer podigao knjigu u knjižnici i bacio se na čitanje...jako mi se sviđa, ali nikako nemože nadmašiti Pottera...
Kad ju pročitam do kraja odlučit ću se o kupovini...al mislim da ću ipak kupiti negdje u knjižari... ne sviđa mi se što je već naslov drugačiji... tko zna kakav je ostatak (možda je i lošiji prijevod )
Nego, jel zna netko koliko košta u knjižarama?
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 15:13   #8
Quote:
greenplastic kaže: Pogledaj post
pa to je film, ne možete očekivati da će sve biti baš kao u knjizi. zato je knjiga bolja.
polarno svjetlo je odlična knjiga.
i to meni koja baš i ne volim fantasy.
meni ide uzasno na zivce kad se nade netko pametan tko hoce po knjizi nekoj napraviti film ali je okrene naopacke. poludim na to. kak im se to uopce da raditi? imaju priliku da naprave nesto savrseno jer im je tako rec sve gotovo a onda ispadnu neka sranja.
u harryju potteru bas vidis da su preskokce radili, na sta im lici da vincijev kod?!... da, kao da sam se malo zanijela

kak mislis ovo zadnje?
nije bas totalna fantazija?

jel je dosla ta knjiga u knjiznicu?
minni_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 15:15   #9
Quote:
legolasx kaže: Pogledaj post
Ja sam prekjučer podigao knjigu u knjižnici i bacio se na čitanje...jako mi se sviđa, ali nikako nemože nadmašiti Pottera...
Kad ju pročitam do kraja odlučit ću se o kupovini...al mislim da ću ipak kupiti negdje u knjižari... ne sviđa mi se što je već naslov drugačiji... tko zna kakav je ostatak (možda je i lošiji prijevod )
Nego, jel zna netko koliko košta u knjižarama?
dakle ima za posuditi.
kako mislis naslov je drugaciji? pa polarno svijetlo ne?
a kak se ta druga zove?

ja mislim da u knizarama imaju ustu verziju
minni_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 17:30   #10
Quote:
minni_me kaže: Pogledaj post
dakle ima za posuditi.
kako mislis naslov je drugaciji? pa polarno svijetlo ne?
a kak se ta druga zove?

ja mislim da u knizarama imaju ustu verziju
pa i sama si napisala ( štoviše, to ti je naslov teme )- zlatni kompas

kao što sam rekla, to je "američki" naslov.....
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 21:52   #11
Quote:
Gretchen kaže: Pogledaj post
pa i sama si napisala ( štoviše, to ti je naslov teme )- zlatni kompas

kao što sam rekla, to je "američki" naslov.....
kolko sam ja uspjela pohvatat reklamu pise i polarno svijetlo i zlatni kompas. jedan naslov je na vrhu naslovnice, drugi pri dnu.
ne vidim zasto se za amerikance mijenjao uopce naslov?
skroz bezveze .
minni_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 22:22   #12
pročitaj si na wikipediji, meni se ne da objašnjavati čitava priča oko pullmanovih problema s objavljivanjem itd. itd.
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 22:24   #13
pročitaj si na wikipediji, meni se ne da objašnjavati čitava priča oko pullmanovih problema s objavljivanjem itd. itd.
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 13:45   #14
Quote:
minni_me kaže: Pogledaj post
dakle ima za posuditi.
kako mislis naslov je drugaciji? pa polarno svijetlo ne?
a kak se ta druga zove?

ja mislim da u knizarama imaju ustu verziju
da... ta knjiga je u knjižnicama već sigurno 5-6 g. htio sam reći da mi je glupo što je već naslov drugačiji (na kioscima)... a tko zna onda kakav je prijevod... pa ako je netko kupio knjigu na kioscima neka javi
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 16:22   #15
pa vidi, prijevod sigurno nije ništa LOŠIJI. stavili su naziv zlatni kompas jer se tako film zove....da privuku ljude. da su ga ( film ) nazvali polarno svjetlo, na knjizi bi pisalo isključivo polarno svjetlo. to su ti sve marketinški trikovi. zato i jesu UZ naslov zlatni kompas ( kakav je u americi i kako se zove film ) stavili jos i polarno svjetlo- jer je to NAŠ prijevod i jer je u tom prijevodu knjiga kod nas i izasla ( inace, kod nas je izasla prije kojih 10 godina mislim.... )

u tome je caka. tako da sumjam da je prijevod išta lošiji.

uostalom, meni osobno svejedno jer knjige imam na engleskom i that's the real thing
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 16:24   #16
pa vidi, prijevod sigurno nije ništa LOŠIJI. stavili su naziv zlatni kompas jer se tako film zove....da privuku ljude. da su ga ( film ) nazvali polarno svjetlo, na knjizi bi pisalo isključivo polarno svjetlo. to su ti sve marketinški trikovi. zato i jesu UZ naslov zlatni kompas ( kakav je u americi i kako se zove film ) stavili jos i polarno svjetlo- jer je to NAŠ prijevod i jer je u tom prijevodu knjiga kod nas i izasla ( inace, kod nas je izasla prije kojih 10 godina mislim.... )

u tome je caka. tako da sumjam da je prijevod išta lošiji.

uostalom, meni osobno svejedno jer knjige imam na engleskom i that's the real thing
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 20:04   #17
bas sam danas pogledala film.
ideje su stvarno super, ali na film sam ostala nekako mlaka, nisam bas nesto preodusevljea, jel to jer me malo popustila euforija ili nesto drugo, ne znam.
kad se ide secirat film ne mogu tocno pokazat prstom na nesto i rec da je to zbog toga.
ali nicole mi je super u tom filmu.
minni_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 11:42   #18
knjiga je fenomenalna, samo se nadam da neću biti razočarana filmom kao što sam bila Narnijskim kronikama


http://www.lupiga.com/vijesti/index.php?id=4964
http://www.booksa.hr/vijesti/ostalo/581

POLARNO SVJETLO (Zlatni kompas)
Vještice, oklopljeni medvjedi, paralelni svjetovi, tajanstveni Prah iz svemira, čudesni istinomjer...Sve su to elementi koji – na prvi pogled – upisuju Polarno svjetlo u kategoriju dječje fantastike, no zahvaljujući Pullmanovoj literarnoj spretnosti i neupitnom talentu pred nama je knjiga kojom se možemo vrattiti u djetinjstvo a da ne podjetinjimo.
«Rijetko je kada čitatelju ponuđena ovako bogata škrinjica čuda»
The Independent

Trilogija Philipa Pullmana Njegove tamne tvari koja se sastoji od romana Polarno svjetlo, Tanki bodež i Jantarni dalekozor, oduševila je svojom literarnom kvalitetom, maštovitošću i originalnošću sve zaljubljenike u fantasy za djecu i odrasle diljem svijeta.
Polarno svjetlo objavljeno je prije 12 godina, a trilogija je u svijetu prodana u 15 milijuna primjeraka. Pullmana je za trilogiju 2005. godine švedska vlada nagradila nagradom Astrid Lindgren za najbolje djelo za djecu, a proglašena je i najboljom knjigom za djecu i mlade u posljednjih 70 godina.
Priča prati doživljaje djevojčice Lyre koja živi u svijetu uvelike nalik našem, ali po mnogočemu i različitom: između ostaloga, ljudi tamo imaju daemone, životne suputnike u životinjskom obliku, a znanstvenici su otkrili i tajanstveni Prah, koji naročito privlače ljudska bića, posebice odrasli. Lyra sa svojim daemonom, uz pomoć rijetke sprave koja odgovara na sva pitanja, kreće u potragu za prijateljem kojeg su oteli tajanstveni Proždrljivci. Ta će je potraga odvesti u polarne krajeve, a pritom će joj pomoći živopisni narod Gipćana, kraljica Serafina Pekkala sa svojim vješticama sa sjevera te prognani kralj oklopljenih medvjeda.
Trilogiju je u Hrvatskoj prvi put objavio Sysprint d.o.o. (1998.)a od istog se izdavača ovih dana očekuje reizdanje počevši sa prvim dijelom trilogije Polarno svjetlo po kojoj je napravljen i nadolazeći blockbuster «Zlatni kompas». U glavnim ulogama su Nicole Kidman, Daniel Craig, Dakota Blue Richards, Ben Walkerkoji a film ćete moći gledati u svim kinima u Hrvatskoj od 10.1. 2008.
Novo izdanje knjige potražite na svim kioscima od 15.12. 2007. a više o Autoru i njegovim fantastičnim svjetovima možete pročitati i u novom broju časopisa Drvo znanja, mjesec prosinac. Posebni dodatak svakom broju je besplatni DVD na kojem možete pogledati isječke iz filma «Zlatni kompas».













Quote:
Gretchen kaže: Pogledaj post
pa vidi, prijevod sigurno nije ništa LOŠIJI. stavili su naziv zlatni kompas jer se tako film zove....da privuku ljude. da su ga ( film ) nazvali polarno svjetlo, na knjizi bi pisalo isključivo polarno svjetlo. to su ti sve marketinški trikovi. zato i jesu UZ naslov zlatni kompas ( kakav je u americi i kako se zove film ) stavili jos i polarno svjetlo- jer je to NAŠ prijevod i jer je u tom prijevodu knjiga kod nas i izasla ( inace, kod nas je izasla prije kojih 10 godina mislim.... )

u tome je caka. tako da sumjam da je prijevod išta lošiji.

uostalom, meni osobno svejedno jer knjige imam na engleskom i that's the real thing
 
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 12:09   #19
Quote:
catbaby kaže: Pogledaj post
Trilogiju je u Hrvatskoj prvi put objavio Sysprint d.o.o. (1998.)a od istog se izdavača ovih dana očekuje reizdanje počevši sa prvim dijelom trilogije
A jel se zna kada izlazi reizdanje?
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 12:21   #20
Ja ti toplo preporucam da procitas cijelu trilogiju "Njegove tamne tvari"... Ja sam je pred malo uzela u knjiznici i nisam se mogla odvojiti od nje....
Cisto da ti bude lakse navest cu ti naslove:
1.Polarno svijetlo (Zlatni kompas)
2.Tanki bodež
3.Jantarni dalekozor

I ako se odlucis na citanje obavezno kreni po redu....
__________________
„Budite oprezni. Nemojte nikog da povredite. Ljubavne rane ostaju najdublje urezane u duši. I nemojte da vam literatura zameni ljubav. I literatura je opasna. Život se ne može zameniti ničim.” - Danilo Kiš
Amidala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:13.