Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2013., 23:54   #2821
Quote:
dr_md kaže: Pogledaj post
Sad sam videla.. priča ide ovako - Nigar išla u Pargu, tražila Esmanur ali je nije mogla naći, vraća se natrag i hoće osvetu - zato i uradi to što uradi u Topkapiju.. E sad kako će se ubiti ne znam.. Naravno, ja bih priču malčice drugačije napisala - kad bi već morala napisati samoubistvo Nigar al hajde, Yilmaz je Yilmaz.
Ode mi i Filiz iz serije. -- sad mi ostaju Deniz, Mehmet Gunsur i Ozan Guven... Nadam se da će uskoro, t.j. sledeće sezone dovesti ok glumce, ne manekene...

i to je opravdanje za njenu želju da se osveti?Jer nije mogla naći kćer?
Pa zar su dijete sakrili Hurem ili Rustem?

Scenario po mjeri luđaka....
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Old 17.05.2013., 00:31   #2822
Quote:
amary kaže: Pogledaj post

i to je opravdanje za njenu želju da se osveti?Jer nije mogla naći kćer?
Pa zar su dijete sakrili Hurem ili Rustem?

Scenario po mjeri luđaka....

ne znam kako je tacno sve islo - nisam gledala epizodu. Kako god, on se ne trudi razviti pricu i objasniti neke stvari. Stavi Nigar u 3 min epizode i to je to.. sad samo trazi neki kao zaplet i izgovor da je ubije. setite se sezone 1 i 2 - kako je polako rastao njezin odnos sa Daye, polako se formirala zaljubljenost i napetost oko Pase.. Mogao si osjetiti kako je sa likom u danoj situaciji i zasto..
Sada Yilmaz sve naprasno radi.. Ko da sece nozem - u jednom trenu jedno, u drugom drugo ---> najvise vidim to kod Mihrimah.
dr_md is offline  
Old 17.05.2013., 02:40   #2823
Quote:
dr_md kaže: Pogledaj post
On je meni i Hurrem upropastio.
Kako to misliš?
dennomon is offline  
Old 18.05.2013., 19:37   #2824
Quote:
dr_md kaže: Pogledaj post
Kako god - mogao je napraviti da je Hatice ili Sulejman ubiju ili da ode u Pargu (kao sto je Bali bey otisao i Ajbige i onda skoro da nista nismo znali o njima i draga pranses). A ne, on mora sve likove ubiti - Daye, Gulsah, Ibrahim, Nigar.. Neke je naravno morao zbog povjesti, ali druge? Jednostavno - trebao je ostaviti u Grckoj. i ne da mu je scenario bas briljantan. Kazem - ja bih ako je vec ubijam napravila to drugacije. Sada ce je sigurno Rustem ubiti.
A sto se tice 'dosadnosti' - meni cela sezona uzasno dosadna. Novi likovi ne stvaraju zanimljivu atmosferu, nit su nesto definirani, stare je sasvim raskomadao, nista nije ostalo od njihovih karakteristika. On je meni i Hurrem upropastio.


Ponestaje mu mašte...

a ipak me ona uš u rustemovoj kosi nasmijala!
Naime ni ja nisam znala da se uši ne kote kod lepra bolesnika.
U toj priči oko uši nešto mi je promaklo!
Tko i kada je obavijestio Rustema,da dolazi sultanov liječnik,te da ga smjera mjesecima držati u karanteni?
Olivija se dobro sjetila da mu podmetne tu uš....
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Old 18.05.2013., 22:54   #2825
99 epizoda

Ova serija je postala senka onoga što je bila.
Da nije tužne sudbine princa Mustafe nema šanse da bih ja gledala ...ovo .

p.s. Rustiša je vest o dolasku Suljinog lekara dobio od vidovite Zorke!
hasret is offline  
Old 18.05.2013., 22:56   #2826
Quote:
hasret kaže: Pogledaj post
99 epizoda

Ova serija je postala senka onoga što je bila.
Da nije tužne sudbine princa Mustafe nema šanse da bih ja gledala ...ovo .
I ja ću gledati zbog Mustafe. I onda ću vidjeti prema glumcima dali da pratim 4. sezonu ili ne.
dr_md is offline  
Old 18.05.2013., 23:04   #2827
Quote:
amary kaže: Pogledaj post


Ponestaje mu mašte...

a ipak me ona uš u rustemovoj kosi nasmijala!
Naime ni ja nisam znala da se uši ne kote kod lepra bolesnika.
U toj priči oko uši nešto mi je promaklo!
Tko i kada je obavijestio Rustema,da dolazi sultanov liječnik,te da ga smjera mjesecima držati u karanteni?
Olivija se dobro sjetila da mu podmetne tu uš....
Ma štos je odličan, ali men je zgranulo kolika je ta uš, kao prosječna metalik muha zunzara. Odakle tolika uš? Uš je velika 1-2 milimetra.

Inače, o Rustemu kruže same loše demonske legende. A on je bio izuzetno inteligentan i sposoban. Čega god se primio, ispunio je svaki zadatak. Mislim da je to uočio i Sulejman i zato mu je dao najdragocjenije što je imao, a to je kćer. To što je njoj povjerio vođenje harema i svojih poslova iako je bila udata žena i živjela s Rustemon, nakon smrti Hurrem, bila mu je osoba kojoj je najviše vjerovao i dodijelio joj sve povlastice. Čak joj nije oduzeo ni fantastičnu imovinu koju je Rustam za života stekao.
U vrijeme kad je Rustem bio veliki vezir nije bilo lako doći do novaca jer ga iz osvajanja nije više bio, a riznica je uvijek bila dupkom puna, a sam je zapamćen kao najbogatiji vezir u Carstvu.
iskra01 is offline  
Old 18.05.2013., 23:47   #2828
Čovjek se zapita zašto takve legende.. Mora da mnogo toga nije valjalo.
dr_md is offline  
Old 19.05.2013., 02:38   #2829
Quote:
dr_md kaže: Pogledaj post
Čovjek se zapita zašto takve legende.. Mora da mnogo toga nije valjalo.
Uprako tako.

@Iskra01, poštujem tvoje mišljenje, ali bih rekla da je ipak pomalo subjektivno
Ne možemo nikad tačno znati šta je tada bilo, ali gdje ima dima...
__________________
Ben en çok, kızı doğunca sevinen babaları severim...
Okanica is offline  
Old 19.05.2013., 11:12   #2830
Čitala sam knjigu 1001 legenda o Osmanskom Carstvu. To su pisali povjesničari. Te priče nemaju veze s mozgom. To je toliko nerealno prikazani da ne možete vjerovati. Recimo, ima legenda o 40 ubijenih sinova sultana Sulejmana. Navodno ih je toliko ubila Hurrem, nakon što su se rodili. Onda povijesničari objasne da za se bilježilo svako rođenje u palači i svaka smrt i da zapisao o rođenjima nema, a niti ikakvih drugih dokaza.
Jedna je legenda o tome da je Valide sultanija, Sulejmanova majka s ocem plovila Jadranom i tamo su je oteli gusari, onda su je udali za sultana Selima I i kad je došla Hurrem, ona se vratila u rodni kraj. Nigdje veze.
Ukratko, svi, ali svi su loši, grozni, svi osi princa Mustafe koji je trebao biti idući sultan i koji bi "spasio" Carstvo iako je to Carstvo trajalo još 350 godina i nije propalo zbog Hurrem. (postavila sam ovdje i tu legendu)
To su sve izmišljotine koje nemaju temelja u istinitim činjenicama i iako se kaže - gdje ima dima, ima i vatre, ja sam se uvjerila da to u slučaju ovih legendi nije točno. Prije nekog vremena sam stavila tu na forumu legendu o Rustem paši i povijesne činjenice pa se može pročitati. Nisam ja tu uopće subjektivna, nije mi Rustem paša bio rod.
Ja sam tu već stavila više legendi i njihovih pobijanja od stane pojesničara. Sve te legende su zlonamjerne i nemaju blage veze s mozgom, a u njih neki u Turskoj još i danas vjeruju u njih.
iskra01 is offline  
Old 19.05.2013., 16:22   #2831
Quote:
iskra01 kaže: Pogledaj post
a u njih neki u Turskoj još i danas vjeruju u njih.
Ovaj citat ću iskoristiti samo da napišem mišljenje, nije moj post vezan samo na tebe.
Stekla sam dojam da je Turska specifična država što se povjesti tiče. Njima je njihova povjest pa tako i njihovi Sutani - svetinja i nitko ama baš nitko ne sme da dira u njih, bez obzira koliko zla napravili i koliko loši oni bili (vidjeli smo na primeru MY - nije se smelo prikazati kako pije vino, u prvoj epizodi Sulejmanu donjeli vino, pa harem itd. - sledećeg dana su već Halitu i familiji i produkciji pretili smrću); neću ni da zamišljam kako bi bilo da su prikazali i onaj drugi, ne-veličanstveni deo te istorije - pobijanja po osvojenim zemljama, špalir kroz odsjećene glave, nabijanje na kolac, ropanje, silovanje, harem kao takav što je bio (t.j. robinje kao pre svega seksualno blago)... Na to zaboravljaju, o tome neće nitko da priča i svi guraju glave u pesak. Isto tako u novijoj povjesti - imaju mnogo putera na glavi - od Armenije pa do Grka i ostalih... Ali nećemo sad o politici, jel'? Narod i onako nema veze sa politikom, ali činjenica je da se u ovu seriju mješa i politika i ekstremističke grupe i one ultra-konzervativne... Što se legendi tiče - Turska je država velikih razlika, od ultra-modernih i liberalnih ljudi do ultra-konzervativnih; od velikih intelektualaca do usko-glednih, nepismenih ljudi (takvih ima svugde, samo što je tamo jer je velika zemlja, to više izraženo i ima više kontrasta)... Legende su legende u svim narodima, realnost je surovija, radi se o politici - a ta je svugde po svetu brutalno mutna i okrutna. I u 16. stoljeću i danas.. Tada možda odkriveno, sada suptilno, ali činjenica je da svi plivaju u mutnim jezerima.
Da bi netko dobio bar približnu sliku o nekoj ličnosti treba pročitati tone materiala (jer i istorija i dokazi i pisci se razlikuju kroz vrijeme, opet zbog političkog utjecaja); ja npr. planiram to učiniti kad budem imala vremena (nadam se da ovog ljeta) sa Ibrahim-Pašom, imam hrpe materiala; od istoričara, internetnih članaka do ne znam sve čega.. I tako važi i za Hurrem i Sulejmana ii Rustema i sve ostale.. - ne može se suditi po jednom svjedočanstvu ili jednoj knjizi.. Ali po mome je činjenica da ni Sulejman, ni Ibrahim, ni Rustem nisu osobe za divljenje i veličanje. I ja se divim Meral Okay što je koliko toliko uspjela romantizovati sve te likove i napraviti seriju koju može masa ljudi da gleda, širom Evrope i svijeta..

Ako hoćeš neke knjige gde se spominje Rustem, javi mi, poslaću ti na PP linkove. Mada nemam mnogo jer nemam vremena da tražim.

I da malo spojlam:
-u 100. epizodi umire (ili je ubiju ) Nigar,
-pred kraj serije će umrijeti Hatice,
-na kraju sezone umire Mehmet.

Zadnje uređivanje dr_md : 19.05.2013. at 16:51.
dr_md is offline  
Old 19.05.2013., 17:31   #2832
Hvala ti, čitala sam i ja dosta povijesnih knjiga jer me baš zanimalo prati li serija povijest. Ne prati je u događajima n advoru i nekim povijesnim likovima. Tako je npr. prešućemo da je Bali beg oženjen Sulejmanovom tetom. U seriji je prikazan kao ženskar i slobodan. Kod njega prate u potpunosti legendu o njemu. Isto tako Mudtafa - princ koji je prikazan kao savršen i bez ijedne mane, dapače, prikazuju ga kao sposobnijeg i od samog Sulejmana. To je isto u skladu sa legendom koja o njemu kruži, da je bio spoosbniji i od samog oca.
Slažem se da skrivaju sve što se sakriti da, a bilo je loše, šminkaju i prikazuju i Sulejmana savršenim, baš onako kako ga taj neuki, nepismeni narod želi čuti i vidjeti. Podilazi se tom ultrakonzervativnom mišljenju upravo te neuke turske većine kako nebi bilo daljnih pobuna i prijetnji smrću ne samo Halitu nego i producentu, koji je tome učestalo izložen. O tome sam isto čitala da čim im se nešto ne svidi Timuru Savciju idu prijetnje smrću.
Slažem se da je Turska zemlja dva svijeta, jednog modernog i uklopljenog u današnja razmišljanja i drugog koji svoju staru slavu još uvijek čuva kao svetinju i jedinu istinu, a to je kao što kažeš, idealiziranje svih sultana i uopće cijele svoje prošlosti. Blate se oni koji su došli u Dinastiju ili udajama ili kao danak u krvi.
Mahidevran nije bila ništa bolja od Hurrem kada je bila u dvoru i odlučivala o sudbini Hurrem, ali ju je Hurrem istisnula i morala je otići u provinciju. To je bilo vrijeme okrutnosti i kao što sam negdje pročitala sistema - ili uništavaj ili ćeš biti uništen. Nije ni Hurrem nevina, nije ni Rustem. Ma nije nitko! Svi su bili okrutni i skidali glave podčinjenima kad god su poželjeli.

A što se tiče samih povijesnih knjiga koje sam čitala, ovisi tko ih je i u koje vrijeme pisao.
Gotovo svugdej se navodi da nekih pouzdanih izvora o privatnim životima ondaživućih ljuedi jednostavno nema. Nitko nije bilježio. Bilježili su npr. strani veleposlanici, ali i oni ono što se pustilo kao priča iz dvora. U harem i do sultanove porodice nitko nije mogao, oni su bili zatvoreni u dvorcu. hurrem su tek kasnije uživo vidjeli neki veleposlanici, ali tek kad je Sulejman dozvolio da se pokaže u javnosti.
Sva pisana povijest do sredine prošlog stoljeća je opterećena legendama, pričama koje su za to ovlašteni plasirali u narod. Mislim da otuda toliko nerazumljivih legendi i nebuloza.
Tek potkraj prošlog stoljeća i u ovom, ono što se piše, bazira se na preživjelim dokumetima, pismima, knjigama iz dvora, poeziji...
Što se tiče samog Rustem paše, ja nemam nikakvih iluzija da je on bio pošten i fer, on je punio carsku riznicu i svoj džep, ali je Sulejman trebao punu riznicu pa mu nije zamjerao što se i sam bogati. A u tom punjenju riznice je bio vrlo uspješan. Uvijek je našao načina kako da prikupi harač ako nije bilo novca od pljačke u okolnim državama.
Isto tako ni Hurrem nije nevina, vjerujem da je radila protiv Mustafe i u korist svojih sinova i svoju vlastitu.
Mahidevran je radila potpuno isto, samo njoj su sve oprostili, a Hurrem su smatrali vješticom. Iskreno, vjerujem da u zabitima Turske neki ljudi i dan danas vjeruju u vještice i uopće ti ljudi, psihološki, svoju osobnu vrijednost grade na osnovu svoje velike prošlosti. Mnogi žive na potpuno isti način kao i tada u siromaštvu baveći se poljoprivredom i stočarstvom i misle identično što i njihovi preci prije 500 godina.
iskra01 is offline  
Old 19.05.2013., 18:21   #2833
Da, treba znati razliku između onoga što je istina i ono što nam plasiraju kao istinu. Ni sami niste svjesni koliko je velika palača Topkapi, ovo što mi gledamo Harem, Sulejmanove odaje, Hatidžinu palaču, Mihrimahinu palaču, sve se nalazi u ogromnom kompleksu Topkapija.

Harem je bilo sve samo ne mjesto za ljude koji su htjeli uživati. U seriji je tu prikazano 30ak cura + njih nekoliko na katu iznad. Sve svijetli ko u Hollywodu, u haljinama od najljepših materijala i sl... To tako nije bilo. Cure su se smrzavale, spavale jedna na drugoj da bi se ugrijale (podatak sa sredine 18. st. - zamislimo samo kako je bilo 200 godina prije).

U haremu su pored djevojaka živjeli i mladići, i to crnci, crne haremske age i oni su imali direktan kontakt sa svim ženama koje odlaze sultanu. Ispred harema u duuugačkom hodiniku, nalazile su se bijele haremske age. Pa tako, ako se ne daj Bože rodi crno dijete, zna se čije je... A čak mi se čini da je i bila situacija.

No, zašto to sad sve govorim - kako bih spomenuo da je svaki trenutak u toj palači ostao obilježen, ovjekoviječen. Haremske su age, bijele - obrazovane, bilježile imena svih djevojaka koje su ušle, svi događaji, smrti - rođenja, sve je bilježeno.

Eh, sad kako i na čemu... To se ne zna. Mislim, mi ne znamo. Toliko je različitih izvora, no nitko točno ne može napraviti popis Sulejmanove braće i sestara. Zašto? Zato što se nisu svi rađali u istom gradu, nisu svi imali istu majku, neki su imali ista imena, pa ostaju pomiješani, umru za vrijeme porođaja i slično.

Na početku sam pokušao vam dočarati veličinu kompleksa Topkapi, nisam uspio, ali nema veze - on je tako velik, da je samo jedna trećina otvorena za javnost, dok ostalo čuva turska vojska. Unutra se nalazi toliko podataka, toliko informacija, toliko haremskih dnevnika poredanih na točno određenim mjestima, pisanih od perzijskim, arapskim, staroosmankim to osmanskim i turskim... Koliko je to informacija... Koliko je to podataka - a sve je neobrađeno...

Što se tih "statističkih" podataka - ne možemo ih znati, niti ćemo ih ikad znati, a onda tek o ovim pričama možemo samo razmišljati, samo ih pretpostavljati... Tko zna koliko je legendi, koliko je detalja iako se nikad ništa ne može dokazati. I sami vidimo da Sulejman često izlazi u puk, to je i pravi sultan radio, izlazio - s narodom raspravljao i slično jer je bilo malo onih koji su ga uistinu poznavali i prepoznavali.

Ženski dio nije izlazio iz palače. Odnosno iz kompleksa. Eventualno nekad su bile vani, možda šetuckale ili nešto, no ostalo su vrijeme provodile među haremskim zidovima.

Harem nikad nije propadao, uvijek je bilo aktivnih djevojaka koje su se stepenicu po stepenicu uspinjale. One su bile obrazovane, učile jezik, pisati, čitati, svirati, čistiti... Sama Hurrem je, koliko se sjećam, učila svirati neki žičani instrument. A onda dalje, mi vidimo harem osvijetljen kao da smo u 21. stoljeću... Vidimo neke zasotrčiće, zavjese, ovo ono...
Tamo je bio kamen, tvrdi, debeli hladni kamen, svjetlo je pretstavljalo sunce, a noću se tek nekoliko sati koja svijeća držala upaljenom. Nije bilo kako je prikazano.

Također, dobili smo loš dojam o blizini Sulejmana i Hurrem. Cijeli je Harem, dakle i sultanova obitelj, za vrijeme Sulejmana bio smješten u Staroj Palači, Eski Sarayu. Tako i Hurrem. Nije to bila neka velika udaljenost, no ovdje smo stekli dojam da su dva kata više... Bilo je tu nekih 5 minuta hoda, nije se moglo u svakom trenu doći i otići.
I onda se najednom, slučajno, harem zapalio. Hurrem je, navodno imala prste u tome i navodno nagovorila Sulejmana da se harem preseli u centar Topkapija. I preseljen je. Mi to nismo vidjeli u seriji jer produkcija nije imala novca za to.

Eto... I za kraj - gdje ima dima, ne mora biti i vatre.
halitmy is offline  
Old 19.05.2013., 18:42   #2834
3 lika umiru u ovoj sezoni: Hatidže, Mehmet i Nigar.

http://gecce.com/magazin/haber/muhte...zyilda-uc-olum
__________________
Jeste li se ikada probudili i poželjeli svoje snove nazad ? Ja jesam.- Eyşan ♥
Ezel ve Eyşan Unutamıyorum
S.N.O.B is offline  
Old 19.05.2013., 19:02   #2835
Quote:
S.N.O.B kaže: Pogledaj post
3 lika umiru u ovoj sezoni: Hatidže, Mehmet i Nigar.

http://gecce.com/magazin/haber/muhte...zyilda-uc-olum
no super, 4. sezonu definitivno ne gledam, i ova mi je čak malo previše postala
jel pišu možda detalji kako će skončati?
pattie_boyd is offline  
Old 19.05.2013., 19:22   #2836
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
no super, 4. sezonu definitivno ne gledam, i ova mi je čak malo previše postala
jel pišu možda detalji kako će skončati?
Ne piše. Samo piše da će Mehmet umrijeti u posljednjoj epizodi ove sezone, a Hatidže i Nigar nešto prije toga.
__________________
Ben en çok, kızı doğunca sevinen babaları severim...
Okanica is offline  
Old 19.05.2013., 19:25   #2837
Veliki pozdrav fanovima Suljašina Feličanstvenoga !
Vi to još pratite?
Koja je epizoda?
Jel Hurem još šamara?

U biti, jel serija ima još kvalitet koju je imala do gušenja Ibrahim paše ?
__________________
For What It's Worth
Pumpido is offline  
Old 19.05.2013., 21:35   #2838
Quote:
Pumpido kaže: Pogledaj post
U biti, jel serija ima još kvalitet koju je imala do gušenja Ibrahim paše ?
Ne. Nema. U tom smo suglasni i mi i turski fanovi. Scenario je užas od užasa.
dr_md is offline  
Old 19.05.2013., 22:17   #2839
Velika tragedija uskoro potresa seriju!

Nakon Nigarine smrti u 100. epizode, turski mediji najavljuju smrt Hatidže i Mehmeta.

O Mehmetu: Rodio se u Staroj Palači u Istanbulu, danas Istanbulskom univerzitetu 1521. 1541. godine poslan u Manisu provinciju na služenje i obuku, a od boginja umro 1543.
Inače, iste godine dobio je i kćer, sultaniju Humašah, čija je majka bila sultanija Esmahan Bahranaz (kćer sultanije Šah). Inače, Mehmet i Esmahan su sklopili brak 1539. godine, a Šah sultanija, Esmahan sultanija i princ Mehmet otišli su u Manisu 1541. godine.
Nakon prerane Mehmetove smrti, skrb za unukom, sultanijom Humašah preuzela je sultanija Hurrem.


O Hatidže: Rođena je 1496. od oca Selima I. i Ajše Hafse sultanije. Obitelj ju je udala za Iskender pašu koji je uskoro preminuo, nakon čega je udana za Ibrahima pašu. Prema svim javno dostupnim dokumentima preminula je 1538. godine iako postoje priče da je živjela i puno puno duže.

O Nigar: O Nigar ne postoje povijesni dokumenti, iako se druga žena Ibrahim-paše spominje kao Mushine hatun. Zabilježena su i njegova pisma istoj. U stotoj epizodi otima Rustemovo i Mihrimahino dijete te s njim želi pobjeći, no u tom naumu ju sprječava Rustem paša koji ju uhvati u posljednji trenutak kada je Nigar na samom odlasku na brodu. Nakon što "odloži" dijete, Nigar se pozdravlja sa životom skokom u vodu.
halitmy is offline  
Old 19.05.2013., 23:20   #2840
Quote:
Okanica kaže: Pogledaj post
Samo piše da će Mehmet umrijeti u posljednjoj epizodi ove sezone, a Hatidže i Nigar nešto prije toga.
a Mustafu ostavljaju za cetvrtu sezonu? inace je bila ona najava da ce ga koknit u trecoj, ili je to bio Suljin san, ovi scenaristi/producenti su se malo pogubili, vjerovatno nisu ni znali oce li biti cetvrte ili ce sve strpat u trecu, ja mislim da su cekali reakcije na Ibrino pogubljenje i to hoce li ostati dobra gledanost i dalje

Da se usput osvrnem i na Hatidze, ako neprate povijest i ako su je ovoliko vec postedili mogli su i Ibru ondam jos par epizoda ostavit na zivotu, ali eto on je puno vaznija osoba u povjesti i lik u seriji pa su se valjda morali drzali povijesti
tuncay is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.