Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2003., 12:13   #81
simona kaze

Ovaaaj, od kad postoji ovaj forum, nema muslimana koji je došao ovdje a da "nama" na nos nije nabio monahinje iliti časne sestre, kao navodni primjer za svoje vlastito vjerovanje.


Gnusna laz. Ja nisam cak ni pomisljao na nekakvo nabijanje nosa , niti sam nesto pisao , a ne vidim nista lose u njihovom nacinu oblacenja. Bar su skromne.
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 12:25   #82
nova mama kaze

Ne boj se ti da bi svi isli u svecenike i grijesili po tome jer izumiru jer se nitko ne udaje i zeni; stovise se pitaj jeli preljub i poligamija po principu islama grijesno ako vam je Isus prorok jasno rekao zakone u vezi zenidbe


Pa ako vam je on toliki uzor zasto se zenite, naime on se nije zenio.Poligamija je dozvoljena , a ne obavezna , uz to danas je i rijetka.Da si malo citala vise postove ljudi koji trose svoje vrijeme da ti objasne da nisi u pravu o svojim stavovima , ne bi tako pisala. Osim toga zena moze traziti od svog buduceg muza u predbracnom ugovoru da se on vise ne smije zeniti. Kontas , nije tako tesko za skontat, ako imas dobre namjere.
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 16:06   #83
Quote:
Minatallah kaže:
Zanima ma zasto se svestenici ne zene i ne osnivaju familiju?
Zato jer su tako posvećeniji služenju Bogu!
__________________
punim jedrima naprijed!
jedrenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 18:05   #84
Quote:
novamama kaže:
Mintalazkinja,

a koga BONA briga sto ti ne kontas da ne zeniti se jer se ide u svecenike nije grijeh iako ti se to 10 puta nacrta i opise?

Ili je tesko to skontat jer se riktate po Muhamedovom zakonu o grijehu u vezi (ne)zenidbe??




I jos mi navedi spojnicu za koju sam te zamolila, jer tvrdis, da sam muslimane nazivala "svakakvim imenima" mintaLAZKINJO!
Hehehe.....ove mamuske sto se naljutila
Skontala sam ja da nije grijeh po vama se ne zeniti i ici u casne sestre i svestenike i to vase pokusavam skontati. No big deal.
Muhameda si nazvala pedofilom Any more question?

Sad sto se tice ostalih, evo uzecu primjer Pravoslavlja, zasto se casne sestre nemaju pravo udati prije monasenja, a svestenici mogu?
 
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 21:30   #85
Quote:
Pa ako vam je on toliki uzor zasto se zenite, naime on se nije zenio.Poligamija je dozvoljena , a ne obavezna , uz to danas
I ti slabo kontas. Ne daje Bog svakome poziv u redovnicki zivot, sto sam vec pisala. Malo je onih koje Bog pozove.
Isto kao sto i svi ljudi ne postaju odvjetnici.

Quote:
Osim toga zena moze traziti od svog buduceg muza u predbracnom ugovoru da se on vise ne smije zeniti. Kontas , nije tako tesko za skontat, ako imas dobre namjere.
Mi se ne mnozimo po muslimanskoj doktrini kvantitete, pa taman i preko 4 zene osnivajuci potomstvo kao braca Bin Laden, nego po kvaliteti i LJUBAVI.
A ugovore prave ovdje samo oni, koji se boje izgubiti svoj novac i u glavi vec imaju rastavu. Sta ce mi ugovor (da mi muz ne smije zeniti jos dvije, tri, itd.) kada mi u crkvi obecaje vjernost, pred Bogom, a ne na papiru? Vjernost naravno moze biti teorija u losem slucaju braka i u svakoj vjeri, ali zakonito sam zasticena od poligamije, a ne nekim ugovorom kojeg moram kao muslimanka sklapat

Sto je za nas logicno, kod vas ima uvjet ugovor!

Vidis koja je to prednost??? A sta ces ako te ugleda jedan seik i svidis mu se pa on dovede i drugu, trecu, cetvrtu, pa hoce petu i tebi onom formulom iz Kurana tri put ponovi, adio, otpustena si??
Jer, muslimanu nije tesko odpustiti zenu!
A kod nas vrijedi ona Isusova: Muskarac ce napustiti i oca i majku i sa zenom postati jedno! Zena je ud svoga muza kao sto je i muz ud svoje zene! Sto Bog spoji, to covjek neka ne razdvaja. Dakle, jasno i pravedno.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 21:35   #86
Quote:
formulom iz Kurana tri put ponovi, adio, otpustena si??
Ma nemash ti blage veze sta pricash.Nigdje se u Kur'anu ne spominje 'formula o ponavljanju tri puta'.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 21:38   #87
Quote:
Sto je za nas logicno, kod vas ima uvjet ugovor!
U samom ugovoru se napise uvjet, pa ko hoce nek izvoli, ko nece nek nece.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 21:39   #88
Quote:
Ma nemash ti blage veze sta pricash.Nigdje se u Kur'anu ne spominje 'formula o ponavljanju tri puta'.

Dobro Adura, onda ti napisi koju forumulu muz izrekne i odpusti zenu iz braka, da se ne moram truditi trazit po google.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 21:39   #89
Quote:
Jer, muslimanu nije tesko odpustiti zenu
Opet bubash.Bogu je najmrze djelo rastava braka, ali ako se supruznici ne mogu i ako iz jednog takvog odnosa ima vece stete nego koristi onda se mogu rastati na lijep i fin nacin.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:05   #90
Quote:
Osim toga zena moze traziti od svog buduceg muza u predbracnom ugovoru da se on vise ne smije zeniti. Kontas , nije tako tesko za skontat, ako imas dobre namjere.
Na to pitanje je stručan odgovor jednoj muslimanki dao onaj koji je ovlašten za odgovore na takva pitanja. Na IB sajtu.

Nikakav ugovor takve vrste ne vrijedi, jer niti jedan ugovor nema važnosti ako je u koliziji s Kuranom. A tamo je izričito višeženstvo dozvoljeno. Uvjet je samo da sve pa i jednu jedinu ženu mora moći uzdržavati. Tamo gdje je šerijat na državnoj snazi, naravno!

Tako. Može budući potpisati bilo kakav predbračni ugovor, ali ako mu se ćefne i ima mogućnosti, ne mora ni pitati svoju sadašnju ženu!
I ona zato nema pravo tražiti niti dobiti rastavu!
Točka.

To stvarno nije teško skontat, ako imaš dobre namjere i ne želiš prodavati rog za svijeću glupim kaurima.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:13   #91
Simona

Fatima ra ,kci Alije je ugovorom uvjetovala da se Ali ne zeni dva puta, tri, ili cetiri.

Kakve 'tacke'?

Oni koji zastupaju stranu da žena ne može postaviti navedeni uslov u braku kazu: "Ne može se halal koji se neveden u Kur'anu od strane ljudi proglasiti haramom.".

Zagovornici ovog uvjeta potežu fetvu Ebu Hanife koja brak posmatra sa aspekta ugovora i navode njegov primjer:
Da li je ženidba sa više žene halal. JESTE!
Da li je trgovina tkaninom halal. JESTE!
E sada recimo da ja kao trgovac tkaninom izdam poslovni prostor uz uslov da zakupac ne smije u njemu prodavati tkaninu. Imam li ja na to pravo. IMAM i ovjde se niko neće derati, ti njemu zabranjuješ halal!
Ako sada zakupac kroz određeno vrijeme otrije da je ipak najbolje prodavati tkaninu, pa u dotičnom prostoru počne prodavati tkaninu, je li on time prekršio ugovor? JESTE!
Ima li vlasnik prostora time pravo na poništavanje ugovora zakupa. IMA!

Zaključak je bio da žena u ovom slučaju ima pravo na raskid braka, jer je muž jednostavno prekšio ugovor.

Za napomenuti je da i kod priznavanja uslova jedne žene, to samo ima za posljedicu da žena ima pravo na raskid braka, t.j. ona ni u kakvom slučaju ne može spriječiti muža u ženidbi.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:14   #92
Quote:
Adura kaže:
Opet bubash.Bogu je najmrze djelo rastava braka, ali ako se supruznici ne mogu i ako iz jednog takvog odnosa ima vece stete nego koristi onda se mogu rastati na lijep i fin nacin.
Činjenica je da takve prakse nema, jer lijep i fin način određuje
šerijat...tamo gdje je na snazi na državnoj razini, koji traži za rastavu "opravdane" razloge ženi i najmanje dva muška svjedoka. Ili četiri ženska svjedoka. Ženska 2 glasa za 1 muški.

Mužu je dovoljno da pošalje ženi 3 maila. To je najnovije. Inače je bilo dovoljno 3 puta usmeno reći. Pred propisanim svjedocima kao dokazima da je izrekao. Mail 3 puta je sada dovoljan dokaz.
I brak se smatra razvedenim.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:18   #93
Adura, ne pričaj mi teorije. Djela mi pokaži.

Navedi bar današnju praksu u bilo kojoj muslimanskoj državi gdje je na snazi šerijat. Može i kroz povijest...ali ne ab ovo.
Ono, kako su prakticirali kad su bili na vlasti i na ovim prostorima.

Ili svi oni ne znaju to o čemu ti pričaš?

Btw, nezakonito je ugovarati protiv onog što JEST dozvoljeno.
Tako su se i nasanjkale mnoge sa zapada, udavši se za Arape na slijepo, recimo u Americi...a onda saznale ili da nisu jedine, ili su se još jednom oženili kad su se vratili kući, a ovu "osigurali" da se nije mogla niti vratiti.

Glavno su postigli. Recimo Američko državljanstvo! Ali to nije grijeh. Prevariti zemlju u kojoj vladaju "krivi" zakoni.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:23   #94
Quote:
Mužu je dovoljno da pošalje ženi 3 maila. To je najnovije.
I brak se smatra razvedenim.
Da ima 'takvih' slucajeva , samo kakve veze oni imaju sa Kur'anom?
Novamama je tvrdila da to 'pise' u Kur'anu,ali to nigdje ne pise u Kur'anu.

'trostruki istodobni razvodi' su koliko ja znam samo aktuelni medju indijcima.


Koncenzus po pitanju trostrukog istovremenog razvoda.

Pitanje trostrukog istovremenog razvoda nije dio direktno propisan Kur'anom.Medjutim,ako se poblize pogleda smisao toga i uvazi razuman razlog istog pitanje trostrukog istovremenog razvoda je pitanje koncenzusa.

Serijat je dozvolio osobi da obnovi brak nakon odluke o prekidu braka , unutar perioda priceka(ideta) , dva puta.Medjutim , ova sansa za obnavljanje braka otpada treci put.
Sada sasvim je razumljivo da ponekad, osoba moze u naletu emocija(u afektu) izraziti svoj konacan sud , i izreci tri puta rijeci razvoda braka , i na taj nacin se 'odreci' sanse za ponovnim obnavljanjem braka(sanse koju mu serijat daje).Moguce je takodje da ta osoba usljed afekta (i bijesa) nije zaista mislila na konacnu odluku.
Bez obzira koji je razlog trostrukog, istovremenog, razvoda braka(rijecima talik, talik, talik) potrebno je dodatno ispitati motive (jer isti nisu na izgled u skladu sa Kur'anskim odredbama).


Medjutim, preneseno je da je tokom svog zivota Poslanik s.a.v.s. (bez obzira jeli se radi o afektu ili konacnoj odluci) dodatno (u ovom slucaju trostrukog istovremenog prekida braka) ispitivao osobu koja je to izrekla..."da li je ta osoba sigurna da je to konacna odluka?".
Ako bi osoba rekla da nije ozbiljno mislila na konacnu odluku, Poslanik s.a.v.s. bi dozvolio istoj da moze obnoviti brak( i taj bi se trostruki istovremeni razvod smatrao kao JEDAN).Na drugu stranu , ako bi osoba izjavila da se namjerom, i ozbiljno odrice prava na obnovu braka(odnosno da je konacno odlucila da se rastavi) onda bi Poslanik s.a.v.s. izjavu u trostrukoj istovremenoj rastavi braka smatrao kao stvarni trostruki razvod(znaci TRI puta bi se racunao razvod).

Ako se ispitaju postojece verijacije na ovu temu jasno je da je Poslanik s.a.v.s. mnogo ulagao u pozadinu necije namjere , i uvjetovanosti iste.Kao u mnogim slucajevima fikha Poslanik s.a.v.s. je za svoj krajnji sud sagledavao pozadinu svakog slucaja, uvjetovanosti u kome se nesto desilo.

Naime pitanje potvrde validnosti trostrukog istovremenog razvoda braka ne podpada pod direktne odredbe Sherijata, vec spada u pitanja o kojima MOZE odlucivati legalno sudstvo(zakonodavstvo) .U slucaju da se vlast u muslimanskoj zajednici vidi beneficije od nekog rijesenja donose se validne odluke po tom pitanju.
Upravo je to uradio Omer ra tokom svog kalifata , kada je izdao legalnu potvrdu da se svaki trostruki Talik smatra kao konacna odluka pri rastavi braka , i da se NIKOME ne da ' druga sansa' nakog tog postupka.Razlog toj Omerovoj ra odluci je bio zato sto su neki iskoristavali 'trostruki istovremeni' razvod braka -koji se smatrao kao jedan- da bi se na neki nacin grubo ophodili prema zenama,pa su poslije se ispricavali da je to bilo iz afekta(da bi opet nakon toga nastavili sa istim)....Uglavnom takvo ophodjenje je izgleda postala uobicajena praska, a da bi se ista ukinula Omer ra je donio odluku da se trastruki istovremeni razvod braka smatra kao definitivni razvod,bez mogucnosti 'opravdanja'(ovu odluku je donio u drugoj godini svog kalifata)

U istom duhu , legalne vlasti u islamskoj zajednici mogu donijeti odgovarajucu zakonodavnu mjeru po pitanju trostrukog Talika(da ga potvrde ili ne -->ovisi o njima)

Znaci ovo pitanje najvise ovisi o koncenzusu ucenjaka.


Selam alejkum

Nije mi tesko dati reference.

Jedna strana argumentacije krece od ovoga:

Preneseno je da je pred Poslanika s.a.v.s. dosao slucaj da se neka osoba razvela trostrukim istodobnim razvodom od svoje zene.Kada je Poslanik s.a.v.s. ovo cuo postao je veoma ljut i rekao je "Zar ste vec poceli da se igrate Bozijim odredbama, dok sam ja josh tu medju vama?"(Nasaija,Kitab al-Talak).
Takodje je preneseno da bilo ko ko je sprovodio takvu praksu bio u pocetku kaznjavan(ai' la al-sunnan, Zafar Ahmad Uthmani, Kitab al -Talak)

Poznati slucaj Rakune Ibn 'abd Jazid, prenesen u skoro svim poznatim zbirkama da je Poslanik s.a.v.s. znao propitivati razloge zbog kojih je neko izrekao trostruki istovremeni raskid braka.(Musnad Ahmad ibn Hanbal, tom . 1, Tirmidhi, Kitab al-Talak i Abu Dawud, Kitab al-Talaq.)

Sa druge strane (druga strana argumentacije)postoje slucajevi kada je Poslanik odobravao trostruki istovremeni razvod(koji se brojao kao tri razvoda).

Ibn Omer ra je pitao Poslanika s.a.v.s.:"Da sam se dva puta istovremeno razveo od zene, kakve bi posljedice bile?" Poslanik s.a.v.s. je rekao :"Tada bi bio neposlusan svom Gospodaru i izgubio bi sansu za ponovno obnavljanje braka"(Al-Mughni, Ibn Kudamah, Kitab al-Talak).
U jednom drugom slucaju zena je prisla Poslaniku s.a.v.s. i pitala ga o tome kakva je njena pozicija nakon sto se muz od nje razveo triputa u isto vrijeme,Poslanik s.a.v.s ju je obavjestio da se vise ne vraca svome muzu(u tom slucaju) (Mudawanah al-Kubra, Kitab al-`iddah wa al-Talak al-Sunnah, Fi Talak al-Hamil).


Omer ra i Ebu Bekr ra.
Sto se tice Omera ra.ocito je da je njegova odluka bila legalna , jer niko poslije Poslanika s.a.v.s. ne bi mogao opovrgavati stav po ovom pitanju da je Poslanik s.a.v.s. jasno zabranio trostruki istovremeni razvod braka u sherijatu.

Ovo je na dalje objasnjeno preko hadisa od Ibn Abasa ra , u kojem on prenosi da je zabrana o trostukom istovremenom uopsteno bila prihvacena velikim dijelom tokom zivota Poslanika s.a.v.s., zatim za vrijeme prvog Kalife Abu Bekra ra, da bi nakon prve dvije godine kalifata Omer ra dokinuo istu jer su neki ljudi poceli da olako daju razvode brakova (da bi se poslije pravdali da su to radili iz afekta).U to vrijeme je Omer ra razmotrio te slucajeve i tu praksu i donio odluku kojom bi sprijecio takvo ponasanje(ps Omer ra nije mogao to uciniti ukoliko je sam Poslanik jasno naznacio da je trostruki istovremeni razvod braka striktno zabranjen) (Muslim, Kitab al-Talak)

Znaci ovisi o samom koncenzusu ucenjaka neke zemlje da li ce usvojiti ili ne taj nacin razvoda braka.

No novamama je rekla da to 'stoji u Kur'anu' sto je izvalila.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:25   #95
Quote:
Simona kaže:
Adura, ne pričaj mi teorije. Djela mi pokaži.

Navedi bar današnju praksu u bilo kojoj muslimanskoj državi gdje je na snazi šerijat. Može i kroz povijest...ali ne ab ovo.
Ono, kako su prakticirali kad su bili na vlasti i na ovim prostorima.

Ili svi oni ne znaju to o čemu ti pričaš?
tamo gdje je hanefijski mezheb to je bilo moguce.Svi moji preci su imali po jednu zenu,a bili su vjernici

Ako hoces istinu, praksa poligamije josh postoji u Saudijskoj Arabiji eventulano josh u nekim nekim pro-arapskim zemljama u susjetstvu,a i tu je rijetka(mogu je si priustiti samo oni malo imucniji , jer svakoj zeni moraju kuce napraviti i biti prema svakoj jednaki itd)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:28   #96
Simona ako je tvoja praksa zuta stampa...tu ti ja ne mogu pomoci taman da se na glavu nasadim.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:30   #97
To je vrijedilo za sirotinju. Jer jedva da su mogli uzdržavati i jednu.

Za sultane , vezire i slične nije.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:31   #98
Quote:
Simona kaže:
To je vrijedilo za sirotinju. Jer jedva da su mogli uzdržavati i jednu.

Za sultane , vezire i slične nije.
Moji su bili begovske porodice
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:36   #99
Quote:
To je vrijedilo za sirotinju. Jer jedva da su mogli uzdržavati i jednu.

Za sultane , vezire i slične nije.
U islamu jeste dozvoljeno visezenstvo.Nigdje ja to nisam porekao,ali uz odredjene uvjete.
Imati 'vishe zena' uopste nije obaveza.

E sad postoji ocigledno nesporazum medju nama jer ti vidish europejsku(krscansku) instituciju braka kao jedinu mogucu.Ali to je tvoj problem.Vecina ostalih kultura, a posebno starih(pa i jevreji) su poznavale poligamiju(pa i krscani su poznavali istu medju kraljevskim porodicama), i u tome nisu vidjele nista 'nenormalno' , kao sto to vide emancipovani ,nadasve demoktratski nastrojeni europejci....

Pitanje:Zasto europejci uvjek smatraju da su najnapradniji po pitanju kuture, a da su ostali koji su drugaciji 'divljaci' i 'ne civilizovani'.Nije li to malo narcisoidno?

...doduse opet ste krenuli temu sa 'pitanja za krscane' na nas muslimane.Eto vi ste toliko zabrinuti za nas divljake,prosto eto ne mozete od te brige mirno zivjeti ccccc...daj prodjite nas se i tu dodje ona tacka.

Pozdrav
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 23:45   #100
Quote:
Adura kaže:
Simona ako je tvoja praksa zuta stampa...tu ti ja ne mogu pomoci taman da se na glavu nasadim.
Ma, naravno. Za sve je kriva žuta štampa!

To sam pročitala na IB sajtu. Ne na forumu.
Tamo gdje su pitanja i gdje odgovaraju stručnjaci. Bosanski!

Ah, da i za Nigeriju koja je svoj šerijat protegla i na kršćane je isto kriva žuta štampa.
I za talibanski Afganistan je kriva žuta štampa. Pa i za ši'itski 70 -milijunski Iran, koji je radio svojim "griješnim" ženama isto što i Nigerija. Najmanje 30 žena kamenovano, najprije ih ukopavši u zemlju do pojasa, i to za vrijeme ovog post Homeinijevskog režima.
I baš svagdje gdje dođe šerijat na vlast primjenjuju se baš oni najbarbarskiji "zakoni".

Onda se čudite što vojna hunta ne priznaje izbore u Alžiru! Kakva demokracija, kakvi bakrači. Islam to ne priznaje, a onda to ne priznaje ni vlastita vojna hunta. Znaju "svoje" bolje od glupog zapada!

Glavno da se nađe krivac, koji vidi da je car gol i to na glas reče.

Živjela žuta štampa koja, naravno, i ne može izlaziti u bajnim zemljama gdje je šerijat na snazi!

Čim se se pozvao na žutu štampu, pokazao si svoje "jake argumente" i zato
adio

Btw, nigdje se ja nisam pozivala na kršćane, ni na bilo koji kršćanski dokument. Toliko i zadnje od mene.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.