Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2009., 13:20   #421
Provjereno:R-1 račun (sadržaj čl.15 Zakona o PDV-u) plaćen u gotovini na maloprodajnom mjestu tretira se kao VP.
Potrebno je izvršiti već rečena knjiženja sa MP u VP,a gotovina se ne knjiži na prodavaonicu nego na glavnu blagajnu.
Ako baš želiš mišljenje ja bih ovako postavila pitanje:
Da li se račun R-1 izdan u maloprodaji i naplaćen u gotovini knjiži u poslovnim knjigama kroz MP ili VP?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 13:53   #422
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Provjereno:R-1 račun (sadržaj čl.15 Zakona o PDV-u) plaćen u gotovini na maloprodajnom mjestu tretira se kao VP.
Potrebno je izvršiti već rečena knjiženja sa MP u VP,a gotovina se ne knjiži na prodavaonicu nego na glavnu blagajnu.
A kaj ak je sjedište društva u Dubrovniku i tamo se nalazi glavna blagajna, a maloprodajna prodavaonica u Zagreb? Kako to proknjižiti na kraju dana jer je novac stvarno u Zagrebu? I nakon svega, nije mi jasno, što znače ta knjiženja sa aspekata Zakona o računovodstvu i Zakona o pdv-u....osim višak knjiženja....
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 13:59   #423
Onda će gazda kad bude išao u prodavaonu u Zagreb"pokupiti"novac od maloprodaje a ovaj na VP će mu cure staviti u posebnu kovertu,napisati sve tako da on kad stigne u Dubrovnik samo napravi uplatnicu i zatvori dotičnog kupca.
Muke ti ježove...
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 14:34   #424
Za Dubu
Mala je u pravu
E sad knjiženja kod tebe i mene u programu
-za robu po računu R-1 za kupca XY napraviš interni prijenos-sa MP u VP
-njemu izdaš u modulu Maloprodaja R-1 račun(koji ne vrši nikakva knjiženja
-gotovinu od XY kupca ne provodiš kroz POS
-za naplaćenu gotovinu napraviš uplatu u glavnoj blagajni i zatvoriš tog kupca
U časopisu RIPUP br.5 koji je danas stigao je primjer knjiženja:
6630 D -720,00kn
6640 P -129,84
6694 P -68,00
6600 D 522,16
prodaja iz VP skladišta: 1202 D 720,00
7510 P 590,16
2400 P 129,84
Uplata po R-1 rn gotovina:1020 D 720,00
1202 P 720,00

Knjiženje prijenosa nab.vrijed.prodane robe na veliko izostavljeno je kao nebitno za prikaz glavne transakcije(IAKO SE PODRAZUMIJEVA)
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 15:43   #425
Jednostavniji računovodstveni poslovi

Tko mi može pomoći ili dati neko objašnjenje?
pozvali su me na razgovor za poslovnu tajnicu u jednoj firmi, i uz sve što se traži (SSS) navedeno je uz administraciju i jednostavniji računovodstveni poslovi.
Što bi to značilo? priprema dokumenata za računovodstvo ili?
puno hvala svima na pomoći
damirchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 15:50   #426
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Provjereno:R-1 račun (sadržaj čl.15 Zakona o PDV-u) plaćen u gotovini na maloprodajnom mjestu tretira se kao VP.
Potrebno je izvršiti već rečena knjiženja sa MP u VP,a gotovina se ne knjiži na prodavaonicu nego na glavnu blagajnu.
Da li onda istom analogijom treba imati dva konta za potraživanja za prodaju na kreditne kartice (u MP i VP), a onda kad dođe zbirni obračun za proviziju od kartičara djeliti račun i zatvarati oba konta?
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 19:44   #427
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
[I]Za Dubu

-za robu po računu R-1 za kupca XY napraviš interni prijenos-sa MP u VP
-njemu izdaš u modulu Maloprodaja R-1 račun(koji ne vrši nikakva knjiženja
-gotovinu od XY kupca ne provodiš kroz POS
-za naplaćenu gotovinu napraviš uplatu u glavnoj blagajni i zatvoriš tog kupca
U časopisu RIPUP br.5 koji je danas stigao je primjer knjiženja:
Da, znam da je tako kako si napisala. I evo, "pokvocao" sam još jednom, samo da istaknem kako nas je netko dokazujući sveznanje pokušavao preveslati i skrenuti na krivi put, očito nema veze sa poduzetništvom, pa je lako tuđim... oprostite, to je narodni izraz. Hvala svim gospođama koje su razumjele problem. Koji ostaje otvoren i neriješen, a vi upozoravajte klijente, jer je to također vaš posao.

ALI!! Nisam uopće išao na knjiženje, jer je pitanje bilo: IMA LI TAKVA KASA koja radi ispravno?? Ako nekome nije jasno, kasa je modul koji radi u prodavaonici i nema blage veze s programom i knjiženjem, zadužena je samo za evidenciju prodaje, financijsku i materijalnu i to se onda putem diskete, ZIP-a ili memo keya, a može i internetom, na kraju dana prenosi programu. Naravno, ako radi tako da skupa vodi i MP i R1, onda je to loša kasa i ne radi po zakonu, ali se reklamira u RRIF-u i drugim časopisima. Nažalost, na koncu ostaje: I NIKOGA u ovoj državi za to ne boli niti mali prst?!? I kako mi reče gospođa zadužena za probleme programa kada sam je pitao: jedini ja od 150.000 korisnika imam problem?? Nemam ja gospođo, imate ga vi i ova država!!
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 14.05.2009. at 19:55.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 19:51   #428
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da li onda istom analogijom treba imati dva konta za potraživanja za prodaju na kreditne kartice (u MP i VP), a onda kad dođe zbirni obračun za proviziju od kartičara djeliti račun i zatvarati oba konta?
Vlado, jasno da da. Kod mene 10220 i 10221. Na prvi ide lova, na drugi idu kartice. Opet malo komplikacija, jer moraš razdijeliti što gdje ide. Ali to se ne odnosi na proviziju koju stavljaš na jedan konto, što će ti dva?
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 14.05.2009. at 19:57.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 20:00   #429
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da li onda istom analogijom treba imati dva konta za potraživanja za prodaju na kreditne kartice (u MP i VP), a onda kad dođe zbirni obračun za proviziju od kartičara djeliti račun i zatvarati oba konta?
Zavisi kako si postaviš da ti je lakše pratiti.Tu ti nitko neće staviti primjedbu jer ti sebi možeš otvoriti koliko hoćeš analitičkih konta.
Ako si pitao kako ja vodim,ja imam za svakog kartičara poseban konto.
Tebi su svi oni kupci-građani koje zatvaraš plaćanjem u gotovini,karticom ili čekovima.
Problem nastaje kod firmi koja imaju veliku maloprodaju,tim puno više kupaca koji u MP traže R-1 račun.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 20:01   #430
Ako vam je tema dosadila, nađite novu! Ako nije, evo idem ja dalje. Dakle, ja sam našao slijedeće rješenje: otvorio sam kupca koji se zove R1. Na toga kupca knjižim sve prodaje na R1, dakle prohod od VP - u BILO kojemu obliku. naravno da onda adekvatni dio po izvještaju kartičara kao i adekvatni dio pologa knjižim na kupca R1 i zatvaram ga...

Može?? Ne može?? Drugo rješenje? Ajmo dame, sada smo na vašem terenu!

N.B: Dubravka, ovo je n-ti put da istovremeno pišemo i šaljemo postove! Dali to dolazi s godinama, kada se telepatske moći izoštravaju?? Evo, na primjer, ja skoro uvijek znam kada će me bolja polovica napasti (iako nikada nisam nizašto kriv) i na vrijeme zbrišem...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 20:11   #431
Quote:
damirchica kaže: Pogledaj post
Tko mi može pomoći ili dati neko objašnjenje?
pozvali su me na razgovor za poslovnu tajnicu u jednoj firmi, i uz sve što se traži (SSS) navedeno je uz administraciju i jednostavniji računovodstveni poslovi.
Što bi to značilo? priprema dokumenata za računovodstvo ili?
puno hvala svima na pomoći
Morala bi poznavati računovodstvene isprave,što je ulazni,izlazni račun,izvodi itd.,kako kola dokumentacija,npr.pregledati ulazne račune,dati ih na plaćanje pa na knjiženje,vjerovatno pisati izlazne račune na osnovi otpremnice ili izdatnice,ako je nešto plaćeno po predračunu,voditi brigu da za isto na vrijeme bude dostavljen račun,jer se predračuni knjiže.
pa ako ima uvoz,kontaktirati sa špediterom,sigurno i zvati kupce koji nisu podmirili svoje obveze,ići na banku ako nemate internet bankarstvo,nositi izvještaje na poreznu,Finu...ima toga dosta,ovo je ukratko i ne boj se sve se da naučiti.Sretno.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 20:14   #432
Nemam običaj napadati ljude,pogotovo ne svoje kolege po profesiji.To se zove"nos".
Ma super si to smislio,a Vladi smo u isto vrijeme isto odgovorili
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 09:52   #433
nema te kombinacije da iz maloprodaje ide R1 tj.veleprodaja nego kontra - znači iz veleprodaje ide prodaja na malo tak da se nisam upuštala u diskusiju ali valjda ste ih sad uvjerili u ispravno i podkrijepili zakonima. svaka vam čast na strpljenju!
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 11:04   #434
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
podkrijepili zakonima. svaka vam čast na strpljenju!
vidjela si negdje da su navedeni zakoni? ja ne....
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 11:39   #435
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Morala bi poznavati računovodstvene isprave,što je ulazni,izlazni račun,izvodi itd.,kako kola dokumentacija,npr.pregledati ulazne račune,dati ih na plaćanje pa na knjiženje,vjerovatno pisati izlazne račune na osnovi otpremnice ili izdatnice,ako je nešto plaćeno po predračunu,voditi brigu da za isto na vrijeme bude dostavljen račun,jer se predračuni knjiže.
pa ako ima uvoz,kontaktirati sa špediterom,sigurno i zvati kupce koji nisu podmirili svoje obveze,ići na banku ako nemate internet bankarstvo,nositi izvještaje na poreznu,Finu...ima toga dosta,ovo je ukratko i ne boj se sve se da naučiti.Sretno.
Dubravka ti si moje sunce Hvala ti!
damirchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 12:20   #436
Ja sam počela raditi u okruženju gdje sam sve znanje morala "krasti "sama,pa eto vama koji tek krećete,mala pomoć od mene.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 14:19   #437
Pa ovo valjda:
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
[I]Provjereno:R-1 račun (sadržaj čl.15 Zakona o PDV-u) plaćen u gotovini na maloprodajnom mjestu tretira se kao VP.
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 14:20   #438
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Vlado, jasno da da. Kod mene 10220 i 10221. Na prvi ide lova, na drugi idu kartice. Opet malo komplikacija, jer moraš razdijeliti što gdje ide. Ali to se ne odnosi na proviziju koju stavljaš na jedan konto, što će ti dva?
Ako lovu djelim na dva konta (glavna blagajna za R1 placen gotovinom i promet u MP), onda i prihode od kartica djelim na one iz MP i na one gdje je roba prodana preko R1. posto imam jedan POS onda obracuni karticara dolaze zbirno (oni ne prepoznaju R1) i treba ih djeliti? Ne znam da li dobro razmisljam
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 14:29   #439
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Zavisi kako si postaviš da ti je lakše pratiti.Tu ti nitko neće staviti primjedbu jer ti sebi možeš otvoriti koliko hoćeš analitičkih konta.
Ako si pitao kako ja vodim,ja imam za svakog kartičara poseban konto.
Tebi su svi oni kupci-građani koje zatvaraš plaćanjem u gotovini,karticom ili čekovima.
Problem nastaje kod firmi koja imaju veliku maloprodaju,tim puno više kupaca koji u MP traže R-1 račun.
citao sam redom postove, pa sam odgovorio prije nego sam vidio ovo. ja sam do sad imao analiticka konta MP gdje imam posebna konta za cash, cekove, kartice, sindikalnu prodaju. kartice nisam odvajao po karticarima. naravno R1 u MP radi kao MP, ali imam mogucnost da na kasi rade i VP, ali to onda moram znati unaprijed (prije izdavanja racuna). otvoriti cu dva nova konta; potrazivanja od kupaca u VP za gotovinu i kartice i onda imam zadovoljeno sve i prema gore i prema unutra!?
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 15:14   #440
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
Pa ovo valjda:
to je samo navod...u čl. 15.st.3 govori o podacima koje mora sadržavati račun i u tom članku ne piše da je R-1 veleprodaja....
ponavljam, R-1 i R-2 su oznake koje su bitne da bi kupac (profesionalni) mogao znati kad smije odbiti pretporez...ili to ne stoji??
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:51.