Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2017., 20:03   #61
Quote:
Ay Carmela kaže: Pogledaj post
A i to što kažeš. Imam osjećaj da Hrvati prilično drame oko svega. I da bih odahnula da mrdnem negdje sjevernije.
A tek kad skuzis kako je to kad ti se ne gleda u pjat...
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:22   #62
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Čuka sam već da 'ima smisla otić ako se imaš di vratit'. Što to znači uopće? Ako netko sad nema vlastiti stan i odluči se vratiti za godinu, pet, dvadeset, u Hrvatskoj više neće biti stanova za unajmiti?
Neces vjerovati mene je mater doslovno ispratila ovim rijecima: 'Ako nesto podje krivo, uvijek se imas gdje vratiti.'

Koja motivacija! (gdje ces vece strave nego vratiti se mami )
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:40   #63
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
Dva sata direktnog leta ljeti. Njemačku ne mogu smisliti kao ni jezik, a nekako mi se Švedska čini najuređenija zemlja u Europi, plus još neki razlozi, pa eto njoj gravitiram.
No, pa ajde vise, ja sam te nagovarala i prije 12mj.... izgubit nemas nista.... skupis za sobu 3mj pokusas naci posao ili jos bolje od kuce apliciras za sve i vidis ide ili ne ide.... ako bude jug a ne Stockholm, ja te vodim svugdje gdje trebas i odgovaram na sva pitanja
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 22:49   #64
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
No, pa ajde vise, ja sam te nagovarala i prije 12mj.... izgubit nemas nista.... skupis za sobu 3mj pokusas naci posao ili jos bolje od kuce apliciras za sve i vidis ide ili ne ide.... ako bude jug a ne Stockholm, ja te vodim svugdje gdje trebas i odgovaram na sva pitanja
Joj evo te! Da, još uvijek sam na bi - ne bi, počela sam ozbiljno gledati za poslove, al fakat svuda traže flytande svenska. Ja još nisam skroz u tom rangu, dobro vardagliga svenska jesam, ali avancerad svenska onako na pola. Ne znam ni sama Hrabrosti imam, ali sad moram onda na te oglase. A ništa, sreća prati hrabre, na meni je sve.
malin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 22:53   #65
Većinu svog odraslog života (od 18e) živim u inozemstvu, u zemljama EU, osim jednom, svaki put sam otišla sama (i ovaj put, nedavno).
U svakoj sam se potrudila naučit jezik (ako ga nisam znala) i našla si lokalno društvo, s imigrantima se družim rijetko (tj. družim se ako mi pašu, npr. moja najdraža prijateljica iz moje prve zemlje je iz jedne druge zemlje ).

Uglavnom, svugdje sam se dobro prilagodila i mislim da mi je prednost bila upravo to što sam sama. Naime, mislim da često kad ljudi odu u paru ili se druže samo sa strancima ostanu u fazi da cijelo vrijeme uspoređuju svoju staru i novu domovinu. Ja to naravno također radim tu i tamo, ali brzo to ispari ako se nema s kim o tom razglabat. Npr. tek kad dođem u HR skužim koliko sam prihvatila činjenicu da svaki sam sebi plaća pod normalno u određenim zemljama (iako se osobno u HR odmah prešaltam).

Ne znam da li bi baš mogla živjet u USA, i općenito mi baš ne odgovara anglosaksonsko područje, tj. teško si mogu zamislit sebe tamo na dulje staze.
Ali, nikad ne reci nikad
Sve u svemu, ako čovjek prihvati tuđu i osvijesti svoju kulturnu uvjetovanost-mentalitet i ide u svijet otvorena srca-uma, mislim da nema razloga da svugdje ne nađe pijatelje i uklopi se (osim u anglosaksonskim zemljama ).
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 22:56   #66
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Većinu svog odraslog života (od 18e) živim u inozemstvu, u zemljama EU, osim jednom, svaki put sam otišla sama (i ovaj put, nedavno).
U svakoj sam se potrudila naučit jezik (ako ga nisam znala) i našla si lokalno društvo, s imigrantima se družim rijetko (tj. družim se ako mi pašu, npr. moja najdraža prijateljica iz moje prve zemlje je iz jedne druge zemlje ).

Uglavnom, svugdje sam se dobro prilagodila i mislim da mi je prednost bila upravo to što sam sama. Naime, mislim da često kad ljudi odu u paru ili se druže samo sa strancima ostanu u fazi da cijelo vrijeme uspoređuju svoju staru i novu domovinu. Ja to naravno također radim tu i tamo, ali brzo to ispari ako se nema s kim o tom razglabat. Npr. tek kad dođem u HR skužim koliko sam prihvatila činjenicu da svaki sam sebi plaća pod normalno u određenim zemljama (iako se osobno u HR odmah prešaltam).

Ne znam da li bi baš mogla živjet u USA, i općenito mi baš ne odgovara anglosaksonsko područje, tj. teško si mogu zamislit sebe tamo na dulje staze.
Ali, nikad ne reci nikad
Sve u svemu, ako čovjek prihvati tuđu i osvijesti svoju kulturnu uvjetovanost-mentalitet i ide u svijet otvorena srca-uma, mislim da nema razloga da svugdje ne nađe pijatelje i uklopi se (osim u anglosaksonskim zemljama ).
Ozbiljno? Zbog čega točno? Ja bi prije svega htjela USA ili Australiju, ali ne znam kak to ostvariti pak pa sam počela prvo sa nekom zemljom u Europi.
malin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 23:12   #67
Pa mislim da ne odgovaraju mojem senzibilitetu. Živjela sam kratko u Irskoj i nikak nisam mogla skužit njihov mentalitet, način ophođenja, norme i sl. USA i UK sam samo posjetila, ali dobila sam slični dojam.
Kao, pristojini su i ljubazni i društveni, ali nekak površno - to se meni čini, ne tvrdim da je tak, ali nikak se nisam mogla naviknut. Znam ljude kojima je to baš super, tako da si mislim da je to čisto pitanje kompatibilnosti
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 23:22   #68
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Pa mislim da ne odgovaraju mojem senzibilitetu. Živjela sam kratko u Irskoj i nikak nisam mogla skužit njihov mentalitet, način ophođenja, norme i sl. USA i UK sam samo posjetila, ali dobila sam slični dojam.
Kao, pristojini su i ljubazni i društveni, ali nekak površno - to se meni čini, ne tvrdim da je tak, ali nikak se nisam mogla naviknut. Znam ljude kojima je to baš super, tako da si mislim da je to čisto pitanje kompatibilnosti
Hm, ne znam baš kaj to znači površna ljubaznost. Valjda su takvi sa strancima, a treba vremena da im zaista netko postane drag/frend. Koliko sam ja proučavala USA / Aussie, a i ljude koje sam od tamo upoznala, super su, zapravo kao i svi super ljudi od bilo kuda, nisam do sad vidjela neku razliku između obrazovanog i dobrog Hrvata i istog takvog čovjeka od bilo kuda. Normalni ljudi su svuda isti. Možeš s njima i razgovarati i o ozbiljnim temama, a možeš i zezati se, živjeti život. Jedino što imaju više para Amerikanci/Australci, pa i više muzike. Ja bih najradije kad bih mogla birati negdje u Californiju, ili Sydney.
malin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 23:34   #69
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
Hm, ne znam baš kaj to znači površna ljubaznost. Valjda su takvi sa strancima, a treba vremena da im zaista netko postane drag/frend. Koliko sam ja proučavala USA / Aussie, a i ljude koje sam od tamo upoznala, super su, zapravo kao i svi super ljudi od bilo kuda, nisam do sad vidjela neku razliku između obrazovanog i dobrog Hrvata i istog takvog čovjeka od bilo kuda. Normalni ljudi su svuda isti. Možeš s njima i razgovarati i o ozbiljnim temama, a možeš i zezati se, živjeti život. Jedino što imaju više para Amerikanci/Australci, pa i više muzike. Ja bih najradije kad bih mogla birati negdje u Californiju, ili Sydney.
A joj, ne znam ni ja. Ma teško mi je to za opisat. Što ne znači da nisam srela super ljude iz tih zemalja, pogotovo iz Britanije i Irske.
Recimo da bi mi tam bilo (bilo mi je) teško upravo zbog čovjeka općenitog, ne onih posebnih ljudi koji su ti dobri prijatelji.
Tulumi u Irskoj su mi u pravilu bili loši, small talk me umarao, teško mi je bilo skužit društvene norme u svakodnevnom životu (stvarno me iznenadilo ta razlika). Nisam mogla doprijet do njih. Recimo sa Nijemcima o kojima svi tvrde da su hladni, nisam imala tih problema

EDIT: Ne vidim niti pravim ni ja razliku između kvalitetnih pojedinaca od bilokuda, ovo o čem govorim tiče se društvenog, općenitog. Ali to isto utječe na mene. Zato sumnjam da bi dugo izdržala u Iranu, recimo .
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 00:09   #70
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Većinu svog odraslog života (od 18e) živim u inozemstvu, u zemljama EU, osim jednom, svaki put sam otišla sama (i ovaj put, nedavno).
U svakoj sam se potrudila naučit jezik (ako ga nisam znala) i našla si lokalno društvo, s imigrantima se družim rijetko (tj. družim se ako mi pašu, npr. moja najdraža prijateljica iz moje prve zemlje je iz jedne druge zemlje ).
Čemu ta tajnovitost o kojoj se zemlji radi? Mislim, zoveš se hrast lužnjak na forumu, zašto je problem napisati koja, nego kompliciranje "moja prva zemlja, jedna druga zemlja, bla bla"?

I ne samo ti, ovo se odnosi i na ostale forumašice.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 00:25   #71
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
Joj evo te! Da, još uvijek sam na bi - ne bi, počela sam ozbiljno gledati za poslove, al fakat svuda traže flytande svenska. Ja još nisam skroz u tom rangu, dobro vardagliga svenska jesam, ali avancerad svenska onako na pola. Ne znam ni sama Hrabrosti imam, ali sad moram onda na te oglase. A ništa, sreća prati hrabre, na meni je sve.
Malin, ne bih te htjela nagovarati, jer preseljenje je ipak ogromna i u potpunosti osobna odluka, ali mislim da iz inozemstva (tj. iz bilo koje zemlje koja nije Švedska) nećeš postići osjetno viši stupanj znanja jezika od ovog koji imaš sad. Odnosno, može se, naravno, ali zahtijeva nevjerojatno mnogo truda i još više vremena.

Tvoje znanje nije malo , a ostatak ćeš u kratko vremena pokupiti na licu mjesta, bolje nego iz bilo koje knjige. Jedno je kad iz Hrvatske čitaš knjige na švedskom, gledaš švedske filmove i pokušavaš par puta tjedno otići s nekim Šveđanom na kavu, a drugo je kad si tamo, kad je jezik oko tebe, doslovce sa svih strana, otkad ujutro otvoriš oči dok ih navečer ne zatvoriš (a uskoro ćeš početi i sanjati na švedskom ).

Ne znam... Ako si već toliko uložila u svoje znanje, a želju i odlučnost imaš, zašto se ne prijaviš i probaš?

Što se mog iskustva solo života u inozemstvu tiče, otišla sam sama na poslijediplomski i bilo mi je super. Svakom bih to preporučila, ako ne cijeli studij, onda barem koji semestar vani. I da, definitivno se držati što dalje od "zemljaka", barem onih organiziranih u razne klubove i sl.
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 00:42   #72
Quote:
zelena truba kaže: Pogledaj post
Malin, ne bih te htjela nagovarati, jer preseljenje je ipak ogromna i u potpunosti osobna odluka, ali mislim da iz inozemstva (tj. iz bilo koje zemlje koja nije Švedska) nećeš postići osjetno viši stupanj znanja jezika od ovog koji imaš sad. Odnosno, može se, naravno, ali zahtijeva nevjerojatno mnogo truda i još više vremena.

Tvoje znanje nije malo , a ostatak ćeš u kratko vremena pokupiti na licu mjesta, bolje nego iz bilo koje knjige. Jedno je kad iz Hrvatske čitaš knjige na švedskom, gledaš švedske filmove i pokušavaš par puta tjedno otići s nekim Šveđanom na kavu, a drugo je kad si tamo, kad je jezik oko tebe, doslovce sa svih strana, otkad ujutro otvoriš oči dok ih navečer ne zatvoriš (a uskoro ćeš početi i sanjati na švedskom ).

Ne znam... Ako si već toliko uložila u svoje znanje, a želju i odlučnost imaš, zašto se ne prijaviš i probaš?

Što se mog iskustva solo života u inozemstvu tiče, otišla sam sama na poslijediplomski i bilo mi je super. Svakom bih to preporučila, ako ne cijeli studij, onda barem koji semestar vani. I da, definitivno se držati što dalje od "zemljaka", barem onih organiziranih u razne klubove i sl.
Ma ja ti svakodnevno tonu toga pročitam na švedskom, onaj govor za svakodnevnu uporabu fakat znam, ali trenutno radim na malo naprednijem švedskom, tipa političkim/ekonomskim/medicinskim temama itd. To zahtijeva trud, ali je logičan nastavak nakon ove baze koju već imam tako da prevedem to što ne znam i napredujem i ovako, iz Hrvatske. Jako puno toga i slušam i čitam na švedskom kažem dnevno. Tako da jezik jest oko mene jednako koliko i engleski i hrvatski.

Ali i dalje sam sumnjičava, pogotovo u zadnje vrijeme prema vremenu. Nije im bilo više od 18 stupnjeva u tom Stockholmu od početka godine, obično je oko 7,8 stupnjeva dnevno. Užas!!! Jedan dan ako bude 18 to je ono čudo.
Ne znam ni sama, ja švedski učim nevezano za moju eventualnu emigraciju, čisto mi je sasvim lijepo moći čitati i njihove knjige i novine.
Ti si baš u Švedskoj živjela?
malin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 01:13   #73
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Čemu ta tajnovitost o kojoj se zemlji radi? Mislim, zoveš se hrast lužnjak na forumu, zašto je problem napisati koja, nego kompliciranje "moja prva zemlja, jedna druga zemlja, bla bla"?

I ne samo ti, ovo se odnosi i na ostale forumašice.
Zato što nije petsto tisuća Hrvata određene dobi u Danskoj, Švicarskoj, Češkoj ili Čileu, a ljudi ne žele nužno pisati informacije na temelju kojih se hrast lužnjak s foruma može vrlo lako povezati s Anom Draganić koja također ima 32 godine, rodila je u siječnju 2016., i živi u Kopenhagenu?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 01:17   #74
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
Ti si baš u Švedskoj živjela?
Ne, Švedsku poznajem samo turistički, ali znam kako je to kad u nekoj sredini, pogotovo ako studiraš ili radiš, uključiš učenje jezika u turbo brzinu i napreduješ stvarno neočekivano brzo.

A da im je klima osjetno drugačija nego u Hr, je. Ono, ljeto traje par tjedana i to je to. Ali, s druge strane, sigurna sam da život u Švedskoj ima jako puno prednosti, pogotovo ako voliš uređena društva.

Osim toga, ako gledaš klimatski, sam jug (Göteborg i Malmö) se razlikuju od krajnjeg sjevera, plus varijante u sredini.
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 01:22   #75
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Pa mislim da ne odgovaraju mojem senzibilitetu. Živjela sam kratko u Irskoj i nikak nisam mogla skužit njihov mentalitet, način ophođenja, norme i sl. USA i UK sam samo posjetila, ali dobila sam slični dojam.
Kao, pristojini su i ljubazni i društveni, ali nekak površno - to se meni čini, ne tvrdim da je tak, ali nikak se nisam mogla naviknut. Znam ljude kojima je to baš super, tako da si mislim da je to čisto pitanje kompatibilnosti
Baš sam sinoć o ovome raspravljala s cimericama Ruskinjom i Austalkom. Najteže se bilo prilagoditi na tu njihovu flakiness. Ono, dogovor ništa ne važi, sve im je od danas do sutra. Danas ce obećati planine, sutra nećeš ni brda vidjeti od njih.
I da, ljubazni su i super im ide small talk, ali o dubljim temama teško ćeš razgovarati. Sve se nekako održava na površini i laganim temama.

@cookie, hvala na objašnjenju. Ako nekoga zanima di živim, slobodno mi pošaljite pm, ali javno ne odajem.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 01:26   #76
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Zato što nije petsto tisuća Hrvata određene dobi u Danskoj, Švicarskoj, Češkoj ili Čileu, a ljudi ne žele nužno pisati informacije na temelju kojih se hrast lužnjak s foruma može vrlo lako povezati s Anom Draganić koja također ima 32 godine, rodila je u siječnju 2016., i živi u Kopenhagenu?
I dalje ne razumijem u čemu je problem. Shvatio bih da živi u Županji, pa ju pati ako nešto napiše, a npr. radi u gradskom poglavarstvu, da bi mogla imati problema na poslu. Ovako, nema smisla. Mislim, briga me, ali totalno je debilno imati temu ovog tipa gdje se ne navodi država. I šta i da netko sazna da je u pitanju Ana Draganić? Šta će raditi s tim podatkom?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 01:33   #77
Javit će babi, a onda će baba na forumu pročitat da ova sjedi na propuhu i jede sirovo tijesto, i eto belaja.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 01:58   #78
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
I dalje ne razumijem u čemu je problem.
Jest da je svatko s puno postova ovdje potencijalno prepoznatljiv svojoj okolini taman da nikad ne napiše nijednu identificirajuću informaciju, čisto po stilu pisanja, ali Ane Draganić nerijetko po forumu pišu više kao anoniman hrast lužnjak, a manje kao Ana Draganić, i nekad pišu privatnije stvari nego na fejsbuku, i ne žele nužno da ih ljudi s rukometa u srednjoj, izbornog predmeta na faksu, susjedstva, bivšeg posla, a i kćer babine susjede mogu čitati na forumu ako slučajno nabasaju na jedan jedini topik.

Ali samo ih ti sve stavi na red!

Svašta ljudima pada na pamet.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 02:09   #79
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Jest da je svatko s puno postova ovdje potencijalno prepoznatljiv svojoj okolini taman da nikad ne napiše nijednu identificirajuću informaciju, čisto po stilu pisanja, ali Ane Draganić nerijetko po forumu pišu više kao anoniman hrast lužnjak, a manje kao Ana Draganić, i nekad pišu privatnije stvari nego na fejsbuku, i ne žele nužno da ih ljudi s rukometa u srednjoj, izbornog predmeta na faksu, susjedstva, bivšeg posla, a i kćer babine susjede mogu čitati na forumu ako slučajno nabasaju na jedan jedini topik.

Ali samo ih ti sve stavi na red!

Svašta ljudima pada na pamet.
A netko će saznati da je QuercusRobur koja živi u Kopenhagenu, upravo Ana Draganić - kako?

BTW, onda nek ne sudjeluju na ovoj temi.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 02:18   #80
Pa sad sam ti rekla. Šta misliš, koliko je u Kopenhagenu žena iz Hrvatske od recimo tridesetak godina, pa da bi bilo toliko teško prepoznati nekoga?

Pa random debili na forumu si uzimaju slobodu naređivati ljudima što da rade sa svojim osobnim podacima ako žele sudjelovati na nekom topiku, bolje izbjeći rizik da ti netko takav iz oflajn života uleti objašnjavati što da radiš sa svekrvom, gljivicama, problemima s frendicom i stanodavcem i koji te đava uopće tjerao u taj Kopenhagen.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.