Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2009., 14:26   #621
joj proizvodnja

imam jedno pitanje...
firma se bavi kakti graditeljstvom ( centralno grijanje i sl)...
u jedan objekat je 2007 godine ugrađen materijal no nije fakturiran, stoji na proizvodnji u tijeku..
plaće su obračunate, ušle su u troškove za 2007.
prvo pitanje, jeli na tu proizvodnju u tijeku trebao biti obračunat pdv?
moji prethodnici to nisu napravili...molim savjet kako da to sada ispravim, da li da samo obračun pdv na taj iznos i prikažem ga u pdv obrascu? i zapravo na koji iznos obračunavam pdv, samo na materijal koji je ugrađen ili bi trebalo otrpilike dodati i radne sate, maržu...pa na sve to pdv?
drugo pitanje, koliko taj iznos može stajati na proizvodnji u tijeku? sada je pola 2009. godine i još to nije fakturirano...

za poluditi...
popocatepeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 15:17   #622
[QUOTE=popocatepeti;21533765]imam jedno pitanje...
stoji na proizvodnji u tijeku..plaće su obračunate, ušle su u troškove za 2007.
QUOTE]

premalo podataka za odgovor...

Ako se tvoje društvo (graditeljski poduzetnik) nalazi istodobno i u ulozi investitora ili je samo investitor i sklapa ugovor o prodaji dijela nekretnine, kao stambene ili poslovne jedinice, onda se primjenjuju načela u postupanju s troškovima i prihodima kao i kod svakog proizvođača.
To znači da se troškovi građevinske proizvodnje iskazuju i kumuliraju u nezavršenoj proizvodnji (građevine za tržište u izgradnji) sve do završetka izgradnje i isporuke dijela građevine kupcu. Tek po isporuci ugovorenog predmeta (dijela građevine) kupcu u računovodstvu se iskazuju prihodi, a njima se sučeljavaju rashodi u visini troškova proizvodnje odnosno građenja.

Ako građevinski poduzetnik sklapa ugovor za izvođenje radova s poznatim investitorom kao naručiteljem radova i ako radovi započinju i završavaju u istoj poslovnoj godini onda se i prihodi i rashodi iskazuju u istom obračunskom razdoblju i nema mogućnosti razgraničenja.
To znači ako si nešto ugradila i fakturirala onda je ostao samo problem isknjižavanja proizvodnje u tijeku i terećenja troškova ranijih godina. A pdv si obračunala po izlaznom računu.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 21:37   #623
Molim odgovor na sljedeće:
Nakon što se osnuje d.o.o. i upiše u registar trgovačkog suda kada se mora prijaviti na poreznu i početi poslovati?? Da li to mora biti odmah ili može proći određeno vrijeme i koliko? Koliko vam dođu mjesečni troškovi poslovanja d.o.o. (porezi, doprinosi, spomenička renta, turistička zajednica i sl. vrsta troškova...)?
Gioia 28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 03:48   #624
Quote:
tvitica kaže: Pogledaj post
Oprosti na digresiji! Ali ovdje nadugo i naširoko raspredaju temu ljudi čije znanje svakako poštujem, ali oni NISU porezni svjetnici! Tebi jednostavno treba porezni savjetnik, treba ti jedan drugačiji POŠTEN odnos prema poreznoj upravi i državi. Ni oni ne grizu, meni su više puta dali pravi i sigurno točan savjet. Pođi. Pitaj... traži utemeljen savjet. Ne petljaj! I riješit će se...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 03:57   #625
Quote:
Gioia 28 kaže: Pogledaj post
Pitanje za milion dolara... pa i odgovor: dođe ti...pa recimo, a možda? Ili ipak??

Pitaš bezveze, ništa ti je spomenička i turistička i porez na tvrtku, sve je to partisuća kn GODIŠNJE. Doprinosi... na što?? Ako je na plaću predsjednika Mesića, to je dosta, ali mi "obični" malo plaćeni oko 37,2% od onoga što dobiješ... i onda porez prema visini plaće i odbitaka. Ipak, malo pobacaj troškove na papir, pitaj nekoga izračun plaće (recimo internet, RRIF, izračun plaće) pa pitaj konkretno, npr: posl. prostor 43m2: odvoz smeća 250, komunalije 250, struje 250, grijanje 300, održavanje 300... itd...
Porez na "zaradu" na kraju godine 20%. PDV 22%. Mogao bi i na 24, čim su počeli oko toga pričat...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 09:09   #626
Dobro jutro svima
Malo sam u nedoumici oko jednog slučaja, mozda kompliciram bezveze i svadjam se sa sefoma al mislim da sam u pravu naime, firma je tužila jednog dobavljaca zbog neisporuke robe koju je platila avansom... u biti kopirat cu iz tuzbe

Stranke su dana 31. prosinca 2005. godine, sklopile ugovor o prodaji robe tužiteljevim prihvatom ponude tuženika, kojim se tuženik obvezao isporučiti tužitelju robu, na način kako je utvrđeno u ponudi i prihvatu ponude, uz avansnu uplatu robe u cijelom iznosu.

Tužitelj je tuženiku temeljem dostavljene mu ponude prihvatio uvjete sadržane u istoj te je avansnim uplatama u dva navrata ukupno uplatio 7.764,08 kn

to je ok, i sad zadnji dio..
Nalaže se tuženiku da plati tužitelju ukupan iznos od 7. 764,08 Kn zajedno sa zakonskom zateznom kamatom po stopi od 15% godišnje računajući od 31. prosinca 2005. godine do 31. prosinca 2007. godine, te zakonskom zateznom kamatom po stopi od 14% godišnje računajući od 1. siječnja 2008. godine, pa sve do isplate.


...jucer je vlasnik te firme koju smo tuzili bio kod mog sefa i on mu kaze da ce platit danas sve, a buduci da je sef ok i privatno sa njegovim ocem ili tako nesto rekao mu je da ne mora platit kamate nego samo glavnicu...sad, mene zanima dal se to tako moze, kao mi odustajemo od tuzbe i ne mora placat kamate?
Deame is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 09:26   #627
Quote:
Deame kaže: Pogledaj post
Dobro jutro svima
Malo sam u nedoumici oko jednog slučaja, mozda kompliciram bezveze i svadjam se sa sefoma al mislim da sam u pravu naime, firma je tužila jednog dobavljaca zbog neisporuke robe koju je platila avansom... u biti kopirat cu iz tuzbe
ovo je pravno pitanje...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=310927

kopirao si tužbu, a ne presudu, dakle sud još uvijek nije riješio predmet.
sve dok sud ne riješi predmet, možeš povući tužbu i ne vidim niti jedan razlog da to dogovorno ne riješiti..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:34   #628
lasangel zahvaljujem na pomoći!
radi se o drugoj situaciji koju si opisao..
dakle, firma je sklopila ugovor o izvođenju radova sa naručiteljem, kako su radovi izvođeni tako su fakturirane privremene situacije i taj dio je ok..
međutim, zadnja konačna situacija, niti je obračunata niti fakturirana, navodno treba čekati sve te zadnje inspekcije ( a kako se radi o velikom objektu inspekcija uvijek nađe neki propust i blabla), zapravo iskreno ne znam zašto se nije fakturiralo..mada sam nekoliko puta tražila da ispostavimo fakturu za navedeno..al tu fakturu bi trebali ovjeriti i naručitelj i inspekcija..
uglavnom, mi smo po konačnoj situaciji ugradili dio vlastitog materijala, materijal je izašao sa skaldišta pa sam ga knjižila na proizvodnju u tijeku, međutim, po nekoj logici mog direktora, taj posao ni nakon 1,5 godina nije gotov i nismo ispostavili fakturu
dakle, nema prihoda jer nema ni konačne situacije, nisam obračunala ni platila pdv, nema ni troškova materijala ...
sve što imam je jedna izdatnica da je izašlo toliko i toliko materijala na to gradilište po konačnom obračunu...
eto a ja više stvarno ne znam jel to smijem tako držati!!!
popocatepeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:53   #629
Quote:
popocatepeti kaže: Pogledaj post

al tu fakturu bi trebali ovjeriti i naručitelj i inspekcija..
uglavnom, mi smo po konačnoj situaciji ugradili dio vlastitog materijala,
taj posao ni nakon 1,5 godina nije gotov i nismo ispostavili fakturu
dakle, nema prihoda jer nema ni konačne situacije, nisam obračunala ni platila pdv, nema ni troškova materijala ...
nije mi jasno...izdali ste konačnu situaciju i niste ju knjižili?

Što se tiče PDV- a, prema tumačenju Ministarstva financija iz 1998. (čini mi se), nastanak obveze pdv bio je vezan za ovjeru privremene situacije kojom je poduzetnik obračunao radove. Prema tom mišljenju ovjeru situacije obavljalo je nadzorno tijelo investitora pa je porezna obveza nastala u mjesecu u kojemu je situacija ovjerena,a ne u mjesecu u kojem je izvođač radova ispostavio situaciju za obavljene radove.
To je mišljenje Ministarstva financija bilo privremeno povučeno, pa opet aktivirano, a nedavno je presudom Upravnog suda osporeno. (Upravni sud, Us-3921/2002 11. listopada 2006.)
Iz toga se može zaključiti da obveza pdv nastupa danom izdavanja privremene odnosno okončane situacije, bez obzira je li ili nije ovjerana od nadzornog tijela. Naravno, samim izdavanjem konačne sitauacije, nastaje i obveza sučeljavanja prihoda i rashoda, što si dobro napisala...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 11:31   #630
još jednom hvala na strpljenju i pomoći....

krivo sam se izrazila, nismo izdali konačnu situaciju...samo smo izdali materijal (izdatnica) koji više nije u našem skaldištu već je ugrađen u objekat..i to meni stoji na proizvodnji u tijeku, već eto 1,5 god..
konačna situacija nije napravljena...naručitelj radova još se uvijek ponekad sjeti da bi trebalo to i to itd, ugl. odugovlači se sve..
samo me zanima dokad ja to mogu tako držati i jesam li trebala obračunati pdv na tu proizvodnju u tijeku..(tj.izdani materijal)
nije mi to niti palo napamet do sada, al eto jedan dan mi netko stavio bubu u uho da se na proizv. u tijeku palća pdv...
popocatepeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 12:17   #631
Quote:
popocatepeti kaže: Pogledaj post
nije mi to niti palo napamet do sada, al eto jedan dan mi netko stavio bubu u uho da se na proizv. u tijeku palća pdv...
dakle još jednom ako si građevinski poduzetnik i zaključila si ugovor za izvođenje radova s poznatim investitorom kao naručiteljem radova i ako su radovi započeli i završili u istoj poslovnoj godini onda si i prihode i rashode trebala iskazati u istom obračunskom razdoblju bez mogućnosti razgraničenja.
To znači da ti nemožeš imati konto proizvodnje u tijeku, već si za cjelokupno ugrađeni materijal npr. u prosincu trebala izdati privremenu situaciju, obračunati pdv, te razdužiti utrošeni materijal...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 12:37   #632
sad mi je sve jasno..bjutiful
imaš kakav pametan savjet kaj sad?
što prije izdati kakvu privremenu sitauciju i riješiti se te "proizv. u tijeku" ili tražiti ispravak završnog računa za 2007 godinu..

nekad mi je slabo od ovog posla..
popocatepeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 13:02   #633
Quote:
popocatepeti kaže: Pogledaj post
imaš kakav pametan savjet kaj sad?
(
imaš pm
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 13:03   #634
e da.... da ne zaboravim...
posao nije bio završen u 2007. već je dio odrađen u 2008. g..
i servis koji je vodio knjige prije mene je stavljao nezavršene psolove na proizvodnju u tijeku...
toliko tumačenja da čovjeku glava pukne
popocatepeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 15:53   #635
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Pitanje za milion dolara... pa i odgovor: dođe ti...pa recimo, a možda? Ili ipak??

Pitaš bezveze, ništa ti je spomenička i turistička i porez na tvrtku, sve je to partisuća kn GODIŠNJE. Doprinosi... na što?? Ako je na plaću predsjednika Mesića, to je dosta, ali mi "obični" malo plaćeni oko 37,2% od onoga što dobiješ... i onda porez prema visini plaće i odbitaka. Ipak, malo pobacaj troškove na papir, pitaj nekoga izračun plaće (recimo internet, RRIF, izračun plaće) pa pitaj konkretno, npr: posl. prostor 43m2: odvoz smeća 250, komunalije 250, struje 250, grijanje 300, održavanje 300... itd...
Porez na "zaradu" na kraju godine 20%. PDV 22%. Mogao bi i na 24, čim su počeli oko toga pričat...
Hvala na odg.! A da li odmah po osnivanju d.o.o. treba prijaviti na poreznu itd. iako još ne počinje poslovati i izdavati račune ili se to može neposredno prije početka i stvarnog poslovanja?
Gioia 28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 19:24   #636
A u čemu je problem odmah se prijaviti na poreznu i makneš si tu brigu...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 21:24   #637
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
A u čemu je problem odmah se prijaviti na poreznu i makneš si tu brigu...
Valjda i između ostalog u tome što mi sve obveze teku od dana prijave.
Gioia 28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:09   #638
[QUOTE=popocatepeti;21547940]još jednom hvala na strpljenju i pomoći....

krivo sam se izrazila, nismo izdali konačnu situaciju...samo smo izdali materijal (izdatnica) koji više nije u našem skaldištu već je ugrađen u objekat..i to meni stoji na proizvodnji u tijeku, već eto 1,5 god..
konačna situacija nije napravljena...

Naravno da izdaš materijal u proizvodnju,i kad je on utrošen radiš privremenu situaciju,to bi bilo po pravilu,ali budući se kod nas rijetko tko drži pravila onda se događa što se događa.
Obično naručitelji radova"dirigiraju"kad ćeš im ispostaviti situaciju za izvedene radove,zašto uvijek odugovlače,to bi trebalo njih pitati,da li zbog toga što nisu udovoljili zahtjevima inspekcija oko primanja objekta,ili odugovlače sa konačnom situacijom kako bi što dulje radili sa tuđim parama,tko zna?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:10   #639
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Naravno da izdaš materijal u proizvodnju,i kad je on utrošen radiš privremenu situaciju,to bi bilo po pravilu,ali budući se kod nas rijetko tko drži
poslije izdanog materijala u proizvodnju i završene proizvodnje slijedi zaliha gotovih proizvoda, zar ne? u ovom slučaju nema gotovog proizvoda jer nije investitor..investitor evidentira zalihu gotovih proizvoda npr. stanova..
slažeš li se?
a za sve ono drugo slažem se....svatko kalkulira kako mu je najbolje
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 21:17   #640
molim vas za savjet. dakle, radio sam kao student neko vrijeme tokom godine, nakon toga sam diplomirao i nastavio raditi na knjizicu. mama mi kaze da se ove godine klonim porezne uprave jer ce me oporezovat za sve sto sam radio preko studentskog ugovora ako saznaju da sam radio preko knjizice. mene interesira jel to istina, i mogu li ja ipak trazit povrat poreza ovu godinu a da me oni ne oporezuju i na onaj rad preko student servisa koji se inace ne oporezuje? hvala.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.