Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2008., 18:25   #21
da nije metropola nebi imao toliko dotepenaca
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:27   #22
Quote:
j.a. kaže: Pogledaj post
da nije metropola nebi imao toliko dotepenaca

a koji to grad nema došljaka...?
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:28   #23
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
ja ti ne mislim tako...sva mjesta po istom načelu funkcioniraju...samo je razlika u brojnosti žitelja i količini i veličini zgrada....

a viruj mene to ne zbunjuje..

zbunjuje me kompleks kod nekih ljudi koji su opterećeni piz... tipa koji ili čiji grad je veći...
A je li? Nisu to samo visoke zgrade, neboderi. A četvrti, geta? A promet? Ne možeš nikako reći "samo".

Da, i mene zbunjuje da netko hoće reći da je taj sirotinjski grad od Beograda, sjeban ekonomski, politički, kako god, ipak metropola u odnosu na Zagreb. Nisu ni je dan ni drugi grad metropola. A Beograd samo ima više problema u odnosu na Zagreb.
Što nije dobro, jer imaju kvalitetne ljude u brojnim područjima i nitko se, u pravilu, ne veseli tome.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:28   #24
Po tome ni San Francisco nije metropola, posto ima manje od 750 000 stanovnika, bez okoline.

Selendra:

http://judah.webanalyticsdemystified...-appraiser.jpg

Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:30   #25
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Yebga objasni ti to babinim kukovima koji misle da je Beograd nekakav velegrad. Većina Europljana,Amera,Afrikanaca,Azijata bi se odvalila od smijeha na takvu konstataciju.
Jedna, takodje balkanska, Atina ima pet miliona stanovnika, ima ccak i metro, ali nekako ne "zvucci" metropolski. Nema ni skyscrepere! Za razliku od jednoga kakvoga god Istanbula! Na primjer.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:32   #26
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post

a koji to grad nema došljaka...?
ključna riječ toliko
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:34   #27
Ja i dalje tvrdim da svi gradovi funkcioniraju na istom principu...

drugi par postola što su neko gradovi razvikani kao VAAAAAAAUUUU u odnosu na druge.

Svaki grad ima neku svoju posebnost.

razlika je samo u brojnosti stanovnika i veličini zgrada (ako i to)

Dakle ajmo reć da bi metropola ili megapolis blo stapanje više manjih gradskih cjelina u jednu.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:36   #28
Quote:
j.a. kaže: Pogledaj post
ključna riječ toliko

po glavi stanovnika ili ?

mislim da je u svakom gradu došljaka proporcionalno jednako...

zanimljivo bi bilo da neki državni institut napravi istraživanje koliko u prosjeku ima došljaka 1. generacije.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:38   #29
pa dobro ljudi, jel tak teško pogledat u rječnik prije diskusije?
i tu vas pola padne na provokaciju Babinog kuka koji uopće nije iz Hrvatske.
kaj ja znam kaj ta riječ znači kod njih. u hrvatskom znači sljedeće:

metropola - 1. pov. u staroj Grčkoj, grad koji ima svoje kolonije
2. matična država u odnosu prema kolonijama
3.a) glavni i najveći grad neke države sa znatnom koncentracijom vlasti
b) grad koji se smatra središtem neke aktivnosti

dakle, hrvatska metropola je Zagreb. europske metropole su London, Berlin, Pariz, Rim... svjetske metropole su New York, Tokio, Moskva....
Rim i Pariz su osim toga svjetske kulturne metropole.

Armadillo, Podgorica je crnogorska metropola
narayan001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:38   #30
zagreb nema ama bas nista osim sto je okupljaliste za ostalu 3 miljonsku sirotinju
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:38   #31
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post

razlika je samo u brojnosti stanovnika i veličini zgrada (ako i to)

Dakle ajmo reć da bi metropola ili megapolis blo stapanje više manjih gradskih cjelina u jednu.
Ne može biti "samo". Pa s rastom brojnosti stanovništva i pripadajućih im zgrada usložnjava se život grada. Po brojnim kriterijima - socijalno, ekonomski, kulturno, politički, kako god hoćeš.
Složila bih se s ovim drugim dijelom, da metropola jest na neki način "stapanje" tih raznolikosti u cjelinu.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:41   #32
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
Dakle ajmo reć da bi metropola ili megapolis blo stapanje više manjih gradskih cjelina u jednu.
te dvije riječi nisu istoznačnice.

megalopolis - kontinuirano izgrađena urbana zona koja obuhvaća više velikih gradova

Zagreb definitivno nije megalopolis, ali to nitko ni ne tvrdi
narayan001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:42   #33
Quote:
narayan001 kaže: Pogledaj post
pa dobro ljudi, jel tak teško pogledat u rječnik prije diskusije?
i tu vas pola padne na provokaciju Babinog kuka koji uopće nije iz Hrvatske.
kaj ja znam kaj ta riječ znači kod njih. u hrvatskom znači sljedeće:

metropola - 1. pov. u staroj Grčkoj, grad koji ima svoje kolonije
2. matična država u odnosu prema kolonijama
3.a) glavni i najveći grad neke države sa znatnom koncentracijom vlasti
b) grad koji se smatra središtem neke aktivnosti

dakle, hrvatska metropola je Zagreb. europske metropole su London, Berlin, Pariz, Rim... svjetske metropole su New York, Tokio, Moskva....
Rim i Pariz su osim toga svjetske kulturne metropole.

Armadillo, Podgorica je crnogorska metropola
Jel tebi teško pogledati dosadašnji tijek diskusije pa se onda uključiti? Utvrdili smo da postoji kolokvijalna upotreba termina (koju i ti sad iznosiš) te stručna definicija termina. Metropola kao glavni grad nije isto što i metropola kao metropolis, grad koji je nadrastao veliki grad (koji je usput možda i glavni).
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:42   #34
Quote:
liar kaže: Pogledaj post
Ne može biti "samo". Pa s rastom brojnosti stanovništva i pripadajućih im zgrada usložnjava se život grada. Po brojnim kriterijima - socijalno, ekonomski, kulturno, politički, kako god hoćeš.
Složila bih se s ovim drugim dijelom, da metropola jest na neki način "stapanje" tih raznolikosti u cjelinu.
pa ne znam baš da li se usložnjavaju povećanjem brojnosti...

npr. Jedan Frankfurt u odnosu na Zagreb.. sa pripadajućim mjestima gradovima u prstenu..

npr.
javni prijevoz u Frankfurtu stiže točno u minutu na stanicu, u Zagrebu nikad ne znaš..
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:46   #35
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
pa ne znam baš da li se usložnjavaju povećanjem brojnosti...

npr. Jedan Frankfurt u odnosu na Zagreb.. sa pripadajućim mjestima gradovima u prstenu..

npr.
javni prijevoz u Frankfurtu stiže točno u minutu na stanicu, u Zagrebu nikad ne znaš..
Dobro, za početak, ono što u Frankfurtu možeš vidjeti jest raznolikost stanovništva kakvu u Zagrebu ne možeš vidjeti. Na par kvadratnih metara vidiš više pripadnika nedomicilnih etničkih grupa nego u čitavom Zagrebu.

U tom smislu sam, između ostalog, mislila da se odnosi u gradu usložnjavaju.

Btw. jesi vidjela displeje u Zagrebu na tramvajskim stanicama koji ti pokazuju točno vrijeme dolaska pojedinog tramvaja?

liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:51   #36
Quote:
liar kaže: Pogledaj post
Dobro, za početak, ono što u Frankfurtu možeš vidjeti jest raznolikost stanovništva kakvu u Zagrebu ne možeš vidjeti. Na par kvadratnih metara vidiš više pripadnika nedomicilnih etničkih grupa nego u čitavom Zagrebu.

U tom smislu sam, između ostalog, mislila da se odnosi u gradu usložnjavaju.

Btw. jesi vidjela displeje u Zagrebu na tramvajskim stanicama koji ti pokazuju točno vrijeme dolaska pojedinog tramvaja?


pa vidiš to i u Zagrebu na Trgu..kao i tzv. Cajli u Franfurtu, a makni se iz centra slična situacija..

Plus toga dođi na Kinajzericu, isto kao i Pariške četvrti popularizirane u zadnjim revolucijama afro - arapa.. ajd ovi su žuti, a ovi malo tamnoputi...

A jel displeje su stavili.. i imali koristi od njih il su za šminku...
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:51   #37
Quote:
liar kaže: Pogledaj post
Jel tebi teško pogledati dosadašnji tijek diskusije pa se onda uključiti? Utvrdili smo da postoji kolokvijalna upotreba termina (koju i ti sad iznosiš) te stručna definicija termina. Metropola kao glavni grad nije isto što i metropola kao metropolis, grad koji je nadrastao veliki grad (koji je usput možda i glavni).
pročitao sam ja sve postove na temi. tko je utvrdio da postoji kolokvijalna upotreba? ti si utvrdio. ja sam ti dao sva značenja koja u hrvatskom taj termin ima.
ako dotična urbanistica koristi taj termin samo u smislu definicije koje je dala onda ta urbanistica ne koristi taj termin pravilno nego mu je kolokvijalno nadjenula značenje koje ona smatra da bi taj termin trebao imati.

ovdje ti je netko naveo i definiciju iz wikipedije što taj pojam znači na engleskom.
dakle, utvrdili smo što taj pojam znači i na hrvatskom i na engleskom.
narayan001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:53   #38
Quote:
narayan001 kaže: Pogledaj post
pročitao sam ja sve postove na temi. tko je utvrdio da postoji kolokvijalna upotreba? ti si utvrdio. ja sam ti dao sva značenja koja u hrvatskom taj termin ima.
ako dotična urbanistica koristi taj termin samo u smislu definicije koje je dala onda ta urbanistica ne koristi taj termin pravilno nego mu je kolokvijalno nadjenula značenje koje ona smatra da bi taj termin trebao imati.

ovdje ti je netko naveo i definiciju iz wikipedije što taj pojam znači na engleskom.
dakle, utvrdili smo što taj pojam znači i na hrvatskom i na engleskom.
to na wiki san mogla i ja napisat...
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:56   #39
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
pa vidiš to i u Zagrebu na Trgu..kao i tzv. Cajli u Franfurtu, a makni se iz centra slična situacija..

Plus toga dođi na Kinajzericu, isto kao i Pariške četvrti popularizirane u zadnjim revolucijama afro - arapa.. ajd ovi su žuti, a ovi malo tamnoputi...

A jel displeje su stavili.. i imali koristi od njih il su za šminku...
Kinezi malo mijenjaju stvar, da, ali sporo, vrlo sporo. Pričekajmo još koju godinu da vidimo što će bit.



Displeji nekako čudno rade. Neki rade precizno, a jednom mi je nešt bilo čudno - gledam displej, gledam tramvaj... di je tramvaj? Nema tramvaj.

liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:56   #40
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
po glavi stanovnika ili ?

mislim da je u svakom gradu došljaka proporcionalno jednako...

zanimljivo bi bilo da neki državni institut napravi istraživanje koliko u prosjeku ima došljaka 1. generacije.
sumnjam da je proporcionalna. da bilo bi zanimljivo
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.