Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2015., 07:40   #21
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
niste li vi iz Delija bili ogranizatori?


Nerede je organizirala CIA u suradnji s Tuđmanom i Miloševićem, jer je glavni huligan s utakmice Arkan, kasnije uhićen kao organizator lifranja oružje, da bi ga Tuđman pustio iz istražnog zatvora, a ovaj zatim s tim istim huliganima i kriminalcima, nakon 3.mjeseca je krenuo na Vukovar.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...7/Default.aspx
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 07:50   #22
Quote:
Bob-Rok kaže: Pogledaj post
Nema to veze sa tim nego sa tim sto je ta profesija bila popularna u nekim krajevima Hrvatske ...
Izgleda da je to razlog što se siščanin Mate Laušić, nakon odsluženja vojnog roka 1971.godine, odmah prijavio se za rad u miliciji ... i vrlo se brzo uspinjao u milicijskoj hijerarhiji!

Inače, dok je Laušićeva milicija tukla Dinamove navijače jedino su se Zvonimir Boban i Vjekoslav Škrinjar pobunili i pokušali zaštiti navijače od istih. Tom prilikom milicajac Refik Ahmetović udara Bobana, nakon čega mu ovaj uzvraća udarcem nogama u trbuh. Sam Zvone kasnije je izjavio kako je "reagirao na jednu veliku nepravdu koja je bila toliko očita da jednostavno čovjek sa minimalnim dignitetom i nacionalnim ponosom ili čovjek koji ima osjećaj za minimalnu pravdu ne može ostat miran."
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 10:46   #23
Huliganizam ne može biti stavljen u knjige kao nešto pozitivno..To je nastranost navijača koje je trebalo sankcionirati i staviti u poziciju hlađenja glave..
Davati značaj jednoj nogometnoj utakmici u kontkest prevažne političke situacije je odlika neke južnoameričke mutave države ili prvorazredni događaj u turskoj ligi..
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 11:04   #24
a jedina vijest na koju sam naisao o ovome je izjava vucica kako se bre vec tada osecala bre mrznja bre bre bre. hvala jutarnjem da me konstantno podsjeca zasto mu ne kuupujem tiskano izdanje.

na taj dan sam s tatom bio na tekmi. zajedno s masom ljudi hodali smo nakon sukoba na markov trg gdje nas je docekala prazna zgrada koja ce postati hrvatski sabor. drugovi partijasi skrivali su se po obliznjim haustorima i narod im je dovikivao da se ne moraju plasiti svog naroda nego neka konacno shvate da ne rade za jebeni beograd nego za hrvatsku. nikome nije pala dlaka s glave, niti jednoj jedinoj osobi. ja sam ponosan na taj dan i drago mi je da sam to prozivio i vidio na svoje oci, necu imena tih haustorasa spominjati, mnogi nisu vise zivi ali niti jedan od tih nije imao devedesetih niti jednu jedinu negativnu recenicu prema hrvatskoj, braniteljima i tudjmanu. bili su partija, bili su savez komunista, bili su ck ali su bili ljudi. ovo danas su foteljasi.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 11:08   #25
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post

na taj dan sam s tatom bio na tekmi. zajedno s masom ljudi hodali smo nakon sukoba na markov trg gdje nas je docekala prazna zgrada koja ce postati hrvatski sabor. drugovi partijasi skrivali su se po obliznjim haustorima i narod im je dovikivao da se ne moraju plasiti svog naroda nego neka konacno shvate da ne rade za jebeni beograd nego za hrvatsku. nikome nije pala dlaka s glave, niti jednoj jedinoj osobi. ja sam ponosan na taj dan i drago mi je da sam to prozivio i vidio na svoje oci, necu imena tih haustorasa spominjati, mnogi nisu vise zivi ali niti jedan od tih nije imao devedesetih niti jednu jedinu negativnu recenicu prema hrvatskoj, braniteljima i tudjmanu. bili su partija, bili su savez komunista, bili su ck ali su bili ljudi. ovo danas su foteljasi.
Ti si hodajuća povijest
Nema toga gdje ti nisi bio, ili u najmanju ruku ne poznaješ nekoga tko je bio
the edge is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 11:21   #26
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Ti si hodajuća povijest
Nema toga gdje ti nisi bio, ili u najmanju ruku ne poznaješ nekoga tko je bio
vidi cuda, vec sam mislio ignorirat ovaj mcaucliffov upis kad ono, nije on. bas se cudim. da edge, nisu svi napuseni inertni tukci, promijeni drustvo i siri vidike.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 12:05   #27
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Huliganizam ne može biti stavljen u knjige kao nešto pozitivno..To je nastranost navijača koje je trebalo sankcionirati i staviti u poziciju hlađenja glave..
Davati značaj jednoj nogometnoj utakmici u kontkest prevažne političke situacije je odlika neke južnoameričke mutave države ili prvorazredni događaj u turskoj ligi..
oprostit ćeš, ono što smo tada vidjeli je sprega države i huliganizma.

delije su počele s huliganskim divljanjem i razbijanjem stadiona, na koje milicija nije reagirala. reagirali su BBB, no milciija se okomila na njih.
to je dosta jedinstveni slučaj u poviejsti da je jedna navijačka grupa išla intervenirati protiv razbijanja stadiona, dok istovremeno organi reda štite huligane koji razbijaju.

no istovremeno to najbolje karakterizira komunističku jugovinu.
contrero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 12:13   #28
Na podzboristu "nogomet" ove medjumrežne zajednice, napisao sam osvrt iz svog ugla na 25-u godišnjicu tog dogadjaja...

Eto cetvrt stoljeca je proslo od te famozne neodigrane utakmice... 25 godina sam stariji, da li sam pametniji, mozda tek nesto iskusniji...

Te sezone bio sam uz Dinamo više nego ikad u životu, tijekom cijelog prvenstva se nadao da možemo u konačnici biti ispred super jake Crvene Zvezde, išao na gostovanja (Beograd Zvezda, Novi Sad, Split, Rijeka gdje smo pukli, Ljubljana, tjedan dana prije današnjeg 13. svibnja, kad je još bilo teoretske šanse)

Uz današnje iskustvo mogu napisati, nije bilo izgleda. Tijekom jeseni Dinamo je vodio bod, dva, tri ispred Zvezde, jer je Zvezda uz fenomenalan napad imala propuh u obrani, no kad je rumunjski prebjeg Belodedici stekao pravo nastupa, Zvezda je jednostavno bila bolja (uostalom godinu dana kasnije uz manje preinake u momcadi, otisli Stojkovic, Goca Juric, dosao Mihajlovic...) je i postala najbolja momcad Starog kontinenta. Samo se čekalo gdje ćemo puknuti, i to se dogodilo na "našoj" Kantridi (gdje je mozda i pola stadiona navijalo za Dinamo), a izjednacujucim pogotkom pokopao nas je nas decko iz Culinca Fabijan Komljenovic i nakon toga na 11erce Tonci Gabric. Zvezda je preuzela vrh, a Dinamo u preostalih 6 ogleda maksimirski s Radom i Buducnosti, te gostujuci ogledi sa Sarajevom (koji je prekinut zbog pogodjenog pomocnosg suca), u Ljublhani s Olimpijiom te mostarskim Velezom, osvojio tek jedan jedini bod. Sesti ogled koji je trebao biti odigran na danasnji dan prije 25 godina zauzima posebno mjesto u mom spomenaru, ne samo po neradeima koji su se zbili, vec i po tome koliko sam se mjesdeima prije toga nabrijavao na tu utakmicu, da ce biti odlucujuca za prvenstvo, mi protiv njih, nas hrvatski Dinamo protiv te njihove omrzene Zvezde...

Nije bila odlucujuca, Zvezda je kolo prije toga pobjedom u Mostaru osigurala svoj 16. naslov. Vrijeme prije 25 godina u Zagrebu bilo je slicno danasnjem, suncano, vruce... Usao sam an stajanje istok, a sa stadiona sam istjeran sa sjevernog stajanja suzavcem...

Nakon toliko vremena vrag mi ne da mira i prebirem po uspomenama... Da li je taj dan poceo Domovinski rat... Nisam sklon to tvrditi... Dogadjaji na maksimirskom stadionu bili su pokazatelj sto ce se na zalost uskoro dogoditi... Citam danas opet po medijma da je pokojni srbijanski mafijas Raznatovic bio vodja Zvezdinih navijaca, a on je cijelo vrijeme sjedio na klupi za pricuvne igrace gostujuce momcadi...

Bio sam idealist, mislio sam tada dugo smo sutjeli... U policijskoj jedinici koja je bila zaduzena za red na utakmicama bilo je mislim 90% Srba i mozda 10% njih iz mjesovitih brakova, u par navrata sam osobno na svoje oci vidio kako se policajci iz spomenute jedinice vesele kad Zvezda ili Partizan zabiju gol. Taj 13. svibanj dozivio sam kao "sad je HDZ dobio izbore, vase je vrijeme proslo i sad cete vi koji ste nas toloko i toliko godina maltretirali"...

A da li je zaista tako bilo? I ti policajci su vjerojatno u Simunsku cestu dosli iz nekakve licke ili kordunske vukojebine, a siromasni roditelji im nisu mogli priustiti nikakvo skolovanje (a ucenicima te policijske tada je sve placala drzava)... I ti policajci su samo radili svoj posao za bjednu placu, a vjerojatno su za svakog privedenog navijaca dobijali nagradne bodove... Osiguranje na spomenutoj utakmici vodio je Mate Lausic,a batinanjem Dinamovih navijaca na maksimirskom travnjaku Vladimir Faber. Obojica su nakon toga bili vrlo visoko pozicionirani "duznossnici u raznim tijelima" nase toliko zeljene drzave... Nitko im te dogadjaje nije uzimao za mrlju, a meni koji sam zabiljezen an kamerama, i pozvan par dana nakon toga u policijsku stanicu u Djordjicevoj da dam iskaz (morao sam propustiti dva sata norijade) i dan danas u policijskom dosjeu stoji da sam tog dana unistavao drzavnu imovinu (sto nije istina), makar nikakav postupak protiv mene drzavno tuzilastvo nije pokrenulo, makar je policija to trazila.

Cetvrt stoljeca je proslo... Koliko se samo tijekom tog vreemna toga dogodilo s Dinamom. Toliko samzelio taj naslov te 1990, danas kad ih Dibnamo osvaja i 10 u nizui, sve mi je bnekako ravno, nistavno, dao bi svih 10 naslova da Dinamo pred punim Maksimirom odigra 2-2 sa Sevillom onako kako je to Rijeka ucinila nekako s lanjske jeseni.

Mjenjano je dva puta ime, pa vracano... Mjenjali su se 90-ih predsjednici kao na tekucoj traci... Godinu dana nakon te 1990 imali smo po meni najjacu momcad u povijesti, ali opet s njim nista nismo napravili (Zvezda je u prvenstvu bila prejaka, Atalanta nas je uz pomoc suca i glumca Canigge izbacila u prvom kolu Kupa uefe, a u cetvrtfinalu kupa dva puta sa 3-2 svladao nas je tada ne slabi banjalucki Borac)...

Pa smo dobili svoju drzavu... Pa sam 1992 mobiliziran i kad sam se vratio kao da sam se nekako otudjio od svog Dinama... Nisam mogao prihvatiti tu hrvatsku ligu (da ne bi bilo zabune jedva sam docekao hrvatsku drzavu). Oglede Dinama s Varteksom, Sibenikom, Dubravom ili Segestom nisam mogao peratiti s tolikim adrenalinom kao one s Zvezdom, Partizanom, Vojvodinom ili Sarajevom... Pa i ovako su u Varazdinu, Dubravi, Sisku, i u dobrom dijelu Sibenika vecinom dinamovci mislio sam...

Hajduk nas je derao prvih godina, pa se onda Franjo nakon zavrsetka rata posvetio najdrazoj igracci, pa smo dominirali iducih pola desteljeca. Pa je bilo i dovrih europskih sezona, velikih utakmica u Maksimiru, ponizen je Partizan, dosli su Newcastle i ATletico, pa je u iduce dvije sezone dohvacena Liga prvaka... Pa je Franju Bog pozvao k sebi, pa su se iducih godina izmjenjivali na tronu Dinamo, Hajduk i Zagreb, pa je u jesen 2003, Mamic zavlacdao klubom, dvije godine mu je trwebalo da pohvata konce i od tada Dinamo vlada, publike je sve manje, BBB (uz koje sam se slepao 80ih) su se podijelili u niz grupa...

I ja danas na zalost ovdje cesce pisem o politici nego o svom voljenom Dinamu... Sa zaprepastenjem konstatiram da na maksimirskom stadionu nisam bio vec skoro dvije godine. Sin mi na zalost ne voli pretjerano nogomet, nitgi mu se previse ide na utakmice ( za mene je primjerice u njegovim godinama bio praznik kad me otac zelio povesti na maksimirski stadion). Vise gledam spanjolsku ligiu nego nasu hrvatsku, kakva je perspektiva Dinama tijekom narednih godina?

Tek me svake subote Tomislav Zidak strecne nekom efektnom poredbom ili metaforom i podsjeti na moju prvu ljubav, na plavu boju, na zastavu sa 6 osvojenih jugokupova koju sam dobio za 9. rodjendan da bi je policija 30 srpnja uzela kao neprijateljski rekvizit, na bjezanja sa skolskih satova u osnovnoj i srednjoj, na bijeg od kuce na finale jugokupa 1986 (kad nas je dobio Velez 3-1 na stradionu JNA)...

25 godina... Koliko nas koji smo bili tog 13. svibnja 1990. na Maksimiru dan danas dolazi na utakmice? Da li smo se predali, ostarili i sve prepustili sudbini? Gdje su policajci koji su nas pendrecima mlatili i vesilili se Zvezdinim golovima? Ne sumnajm da ih je vecina godinu nakon toga presla u Marticevu "miliciju"? Sto je s njima bilo nakon sto im je drzava propala, da li su po beogradskim i novosadskim "pijacama" radili pokusavajuci prehraniti svije obitelji? Gdje je Peca Panker koji ne novinarki BG televizije te nedjelje tvrdio da Hrvati nikad nisu i nece imati svoju drzavu?

Cetvrt stoljeca je proslo i od maturanta i momka postao sam sijed, snuren i naoko ozbiljan covjek. Ponekad pomislim da mi je neki razbojnik ukrao sve te dane. I sve ce biti zaboravljeno i nista se popraviti nece...

A moj Dinamo i dalje stanuje nasuprot najljepšeg srednjoeuropskog parka....
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 12:28   #29
25 godina.
ujutro nas delije napali na sred trga. nestali kako su i došli, jedino mi bilo žao bureka kojeg sam morao baciti.
gotovo me udavili lomeći onu ogradu na sjeveru. patike mi ostale u masi, jedva sam ih kasnije pronašao.
sa sjevera otišao posljednji, plačući i djetinjasto pokazujući guzicu ciganima kao u braveheart-u.
pokušao skinuti američku zastavu sa ambasade.
na povratku vlak lagano staje u dugom selu... čuje se vika... navijanje... pogledam kroz prozor a tamo zvezdini navijači polako prilaze vlaku. nas tridesetak unutra. panika.
srećom vlak nije stao, produžio je.
umorni od revolucije zaspimo. probudimo se u šidu, svi sa znakovljem, šahovnicama. pogledam kroz prozor na kolodvoru hrpa grobara. bog te... gdje god pogledaš sve su stanice zauzeli.
to je bila avantura.
rat je poslije bio pi_kin dim.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 12:29   #30
Quote:
contrero kaže: Pogledaj post
oprostit ćeš, ono što smo tada vidjeli je sprega države i huliganizma.

delije su počele s huliganskim divljanjem i razbijanjem stadiona, na koje milicija nije reagirala. reagirali su BBB, no milciija se okomila na njih.
to je dosta jedinstveni slučaj u poviejsti da je jedna navijačka grupa išla intervenirati protiv razbijanja stadiona, dok istovremeno organi reda štite huligane koji razbijaju.

no istovremeno to najbolje karakterizira komunističku jugovinu.
Uz svo postovanje, to sto si napisao nije tocno...

Prvi kamen koji je poletio bio je sa stajanja istok (gdje su bili navijaci Dinama pojacani s nekolicinom pripadnika Torcide i Armade) prema jugoistocnom stajanju gdje su bili navijači Zvezde... I jugoistocnog stajanja je uzvraceno, i nekoliko minuta je trajalo to kamenovanje, dok policija nije pocela potiskivati navijace Dinama prema sredini stajanja istok...

Tada su pocele letjeti stolice s juzne tribine prema jugoistocnom stajanju, i Delije su pocele trgati reklame i provalile na juznu tribinu... Pocinje sukob s malobrojnim Dinamovim navijacima na juznoj tribini...

U tom trenutku Dinamovi navijaci na sjevernom stajannju i na stajanju istok su poludili i poceli trgati ogradu ne bi li dosli u pomoc malobrojnim Dinamovim navijacima na juznoj tribini...

Policiji tada nije primarno zastititi malobrojne Dinamove navijace na juznoj tribini, vec omoguciti da utakmica pocne, te se fokusira na sprijecavanje prodora Dinamovih navijaca sa sjeverne tribine, te kad to nisu uspjeli, na ciscenje Dinamovijh navijaca s travnjaka...I to je bila kobna greska i samo rasplamsala sukob...

Dinamovi navijaci su poludili, reakcija policije za njih (ili nas) bila je potvrda da se prakticki moze postaviti znak jednakosti izmedju navijaca Zvezde i "milicije" (sto ako se promotri tadasnji nacionalni sastav milicije i cinejnicu da su se milicajci iz te jedinice tijekom prijasnjih godina i sami veselili kad su Zvezda ili Partizan u Maksimiru postizali pogotke, i nije bilo skroz krivo) te pocinje sukob navijaca Dinama i policije, a navijaci Zvezde (njih oko 1800) je s juzne tribine promatralo okrsaj...

Milicija je pomocu vodenih topova, pendreka, suzavaca ocistila stadion, ali jos veci sukob zbio se izvan stadiona, u okolici... Napose kad se s Borongaja pokusalo provaliti na juznu tribinu i obracunat s Delijama...



Bio sam idealist, vjerovao sam u posteniju drzavu... Atmosfera je bila nabrijana, ali ne toliko koliko bi bila da je navedeni ogled odlucivao o prvaku Jugoslavije... Tada bi stadion bio krcat i bilo bi mrtvih, i mozda se sam Bog pobrinuo da Zvezda prije tog ogleda osigura nedostiznu prednost...

U policiji je bilo tada oko 80% Srba, u toj jedinici koja se brinula oko reda na utakmicama nije bilo Hrvata, u to sam uvjeren kao sto je nebo plavo. Prije navedene utakmice i 13. svibnja, u dva navrata sam zavrsio u Djordjicevoj na ispitivanju... Prvi put su me priveli kao 15godisnjaka 29. svibnja 1987 (Dinamo-Zvezda 1-2). Imao sam zvizdaljku u ustima, a milicajaciz doticne jedinice mi je dosao i uzeo mi zvizdaljku iz usta i pitao doslovno "Sto je mali, da li si ti FUDBALSKI SUDIJA"... Ja sam odgovorio "nisam nogometni sudac", sto je bilo dovoljno da me ispendreci po ledjima na licu mjesta i privede...

Drugi put isto se dogodilo kad smo pjevali na stajanju istok, ogled Dinamo-Pristina (pobjeda Pristine 2-1) iste godine 1987. 4. listopada. Navijali smo i pjevali (melodija jedne partizanske pjesme oj Kozaro) "tko ne voli Dinamo sa Save, taj ce otici razbijene glave". Osjetio sam udarak pendrekom po ledjima i ushit "milicajca" "ti ces razbijat glave"... Nisam priveden jer nisam imao "licnu kartu", nego sam na izlazu jos par puta ispendrecen po ledjima "15 godina i ti bi razbijao glave, sto mi svi moramo da navijamo za Dinamo"... Imao sam godisnju(tadasnju omladinsku za 1500 dinara) pa sam nakon toga otisao na sjever...

Ne sumnajm da je 95% te tadasnje jedinice pristupilo Milanu Marticu,. Danas ih samo zalim, i sve im oprastam... Jadni ljudi, radili su samo svoj posao i dobijali vjerojatno nekakve nagradne bodove za svakog privedenog navijaca, pa makar bilo i za efemerne stvari kao i u mom slucaju.

To sam sve pisao jer sam 13. svibnja jer sam taj svibanj i pobjedu HDZ-a (nedjelje prije tog 13 svibnja, odrzao se drugi krug izbora, Dinamo je izgubio 3-0 u Ljubljani, 2x Zidan, jednom Novak) dozivio da je takvima otkucao cas, i da cemo sad imati nasu policiju. I nasu drzavu i pravedniju nogometnu ligu... Nisam znao cinjenicu da je za osiguranje te utakmice bio zaduzen Mate Lausic (kasnije mozda i najpouzdaniji Tudjmanov kadar), a da je ono karijeristicko govno nad govnima od Vladimira Fabera "komandovalo" batinanjem Dinamovih navijaca na maksimirskom travnjaku...

Snovi o postenijoj drzavi i postenijoj nogometnoj ligi danas 25 godina kasnije istopili su se kao proljetni snijeg... Ono sto je tada bila Zvezda danas je Dinamo, ono sto je tada bio Dragan Dzajic danas je njegov epigon Zdravko Mamic. "

Princip je isti, sve su ostalo nijanse", napisao je daleke 1982 jedan navijac Zvezde iz novosadske ulice Jovana Cvijica.

Danas kad se navijaci medjusobno sacekuju pistoljima, stvari zbog kojih sam ja privodjen od strane narodne milicije tijekom 80-ih dojmaju se smjesnima...

Ali valjda je u zivotu to moralo biti tako...Povraca mi se od reakcije pojedinih diskusanata i nekih novinara lijeve provinjencije koji se sad, cetvrt stoljeca nakon svega, stavljaju iznad tog dogadjaja i pametuju... Ali ako im je tako lakse i neka bude tako... Od svega mi je najvise zao gdje su sada 2015 nasa toliko zeljena drrzava Hrvatska, i moja prva, jedina, nikad prezaljena ljubav maksimirski modri.
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost

Zadnje uređivanje IscoAlarcon : 14.05.2015. at 12:53.
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 13:34   #31
Quote:
Bob-Rok kaže: Pogledaj post
Odnosi su bili dobri dok HDZ nije dosao na vlast i krenuo da menja etnicki sastav milicije.
Kako bi ti reagirao da 3,53% Madjara danas u Srbiji drzi 50% policije...

Quote:
Anja kaže: Pogledaj post
Ja se sjecam te utakmice , kao da je bilo jucer.

Kakve utakmice? Ne pamtim da je odigrana i jedna minuta...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 13:47   #32
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Kakve utakmice? Ne pamtim da je odigrana i jedna minuta...
kako ne, imao je boban high kick iliti opasnu igru pa je to isprovociralo miroljubive milicajce i drazesne, razdragane te zivopisne srbe.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 13:50   #33
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a zaboravlja se da je tekma bila na dinamovi stadionu 3 dana nakon masakra policajaca u Borovu selu 1991 i to bez ijednog incidenta, tako da ovaj događaj iz 1990 nema veze s počekom kraja YUG
Ogled kad je Dinamo dobio 3-2 u posljednjoj minuti ogleda pogotkom Grege Zidana odigran je 18 svibnja 1991. Masakr u Borovom Selu bio je 2. svibnja 18-2=3 ????????

http://www.jutarnji.hr/sudac-sporne-...teno-/1057921/

Ogled iz 1991 nije usporediv s ovim 1990, jer je u tom trenutku 18 svibnja Zvezda vec odavno bila prvak i spremala se za finale Kupa prvaka u Bariju, koje se igralo 11 dana nakon maksimirske utakmice...

Ljudi u Hrvatskoj tog svibnja 1991 uopce nisu bili nabrijani toliko na nogomet, tako da cak ni pobjeda Hajduka na stadionu JNA u finalu kupa 8. svibnja 1991 nije u Splitu izazvala vecu reakciju, a kamoli ta Dinamova (rezultatski i ne toliko vazna jer je Kup uefe vec bio izboren) pobjeda protiv tada najjace momcadi Europe. A i Zvezdasi su u tu utakmicu usli preko one stvari, vazno je bilo da utakmica protekne u korektnom tonu, da nema provokacija, da se nitko ne povrijedi za ogled protiv Marsellia i da se citavi i zivi vrate u Beogard.

Nakon Borova sela svakome je bilo jasno da predstoji rat, i malo tko je mogao tada uzivati u najvaznijoj sporednoj stvari an svijetu.

Godinu dana ranije 1990 bilo je drgacije, svi su jos 7 dana prije mislil da ta utakmica moze odluciti prvaka, HDZ je tjedan dana prije toga dobio izbore... Stanje je te 1990 neusporedivo s onim godinu dana kasnije.

Napisao sam vec u svom upisu da je pretjerano taj dan proglasavat pocetkom Domovinskog rata. Za mene je taj dan 2. svibanja 1991. i Borovo Selo, kad se vidjelo da su događaji izmakli kontroli i da nazad vise nema...

Međutim događaji tog dana imaju svoju odredjenu političku težinu, jer su pokazali da milicija u Hrvatskoj ne moze funkcionirati da je u njoj 90% Srba i da se hrvatski navijaci kaznjavaju samo zato sto su Hrvati. Tvoj upis mi zvuci goldštajnovski kad je isti rekao "Srbi su nakon 1990 masovno otpustani, nad njima se vrsila neka vrst terora"...

A da li je taj Goldstein postavio pitanje, kako da u Hrvatskoj s 12% Srba, isti ti Srbi cine 80-90% kadra u policiji, 50-60% novinarskog kadra na tadasnjoj TV Zagreb (slicno je bilo i u drugim sredstvima informiranja), kako da u jednom Benkovcu nacionalnog sastava pola-pola, u opcini radi 95% Srba itd, itd...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 13:52   #34
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
U tom trenutku Dinamovi navijaci na sjevernom stajannju i na stajanju istok su poludili i poceli trgati ogradu ne bi li dosli u pomoc malobrojnim Dinamovim navijacima na juznoj tribini...
Dodaj k tome da je dio ograde bio namjerno oslabljen da bi se lakše provalilo na teren.
Quote:
U policiji je bilo tada oko 80% Srba, u toj jedinici koja se brinula oko reda na utakmicama nije bilo Hrvata, u to sam uvjeren kao sto je nebo plavo.
Griješiš, odnos je bio cca 50:50. Ali srbi su dobrim dijelom bili na glavnim pozicijama. I to je dio problema, po onome što ja znam namjerno je stvoren kaos u kojem se očekivalo da će Boysi provaliti hrpimice u teren (što i jeste) i premlatiti policiju (što nije) te kao bonus neku žrtvu po kojoj bi Hrvati ispali genocidni nacionalisti.

Quote:
Ne sumnajm da je 95% te tadasnje jedinice pristupilo Milanu Marticu,. Danas ih samo zalim, i sve im oprastam... Jadni ljudi, radili su samo svoj posao i dobijali vjerojatno nekakve nagradne bodove za svakog privedenog navijaca, pa makar bilo i za efemerne stvari kao i u mom slucaju.
Nije bilo bodova, neki srbi su to radili iz gušta pogotovo kad su znali da kreće projekt "Krajina". Imaj na umu da je dosta tadašnjih milicajaca i Hrvata i Srba ostalo raditi u policiji a primjerice tada su u specijalnoj radili Markač i Faber a voditelj dežirne službe PU Zgb je bio Laušić. Iznad svega neka bude istina.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:07   #35
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Dodaj k tome da je dio ograde bio namjerno oslabljen da bi se lakše provalilo na teren.

Griješiš, odnos je bio cca 50:50. Ali srbi su dobrim dijelom bili na glavnim pozicijama. I to je dio problema, po onome što ja znam namjerno je stvoren kaos u kojem se očekivalo da će Boysi provaliti hrpimice u teren (što i jeste) i premlatiti policiju (što nije) te kao bonus neku žrtvu po kojoj bi Hrvati ispali genocidni nacionalisti.


Nije bilo bodova, neki srbi su to radili iz gušta pogotovo kad su znali da kreće projekt "Krajina". Imaj na umu da je dosta tadašnjih milicajaca i Hrvata i Srba ostalo raditi u policiji a primjerice tada su u specijalnoj radili Markač i Faber a voditelj dežirne službe PU Zgb je bio Laušić. Iznad svega neka bude istina.
Ne grisesim... Odnos u ZG policiji tada nije bio 50-50, a u toj jedinici koja se konstantno bila rasporedjivana na sportskim borilistima (raspitivao sam se ja poslije bez brige) nije bilo Hrvata.

Ograda na sjevernom stajanju je tek kad su poceli neredi bila trgana... Nakon toliko godina definitivno (a mislim da sam upoznat s dogadjajima, razgovarao sam 2001 u Beogradu s dvojicom koji su tada bili na jugoistocnom stajanju) mislim da incident nije bio planiran, vec spontan... Da je bio planiran, na juznu tribinu se ne bi moglo ni uci, a Zvezdinim navijacima ne bi bilo omoguceno da zaustave vlak (kod tadasnje tvornice Zvijezda) i izadju iz njega...

Bio je nagradnih bodova, i to sam cuo kasnije. Kad sam pisao o nagradnim bodovima nisam mislio na tu 1990., vec na razdoblje od 1985-1990, kad je ta jedinica bila rasporedjivana na sportskim dogadjajima (a ja redovito isao na utakmice). Mislim da tada jos nema projekta Krajina, makar je 1987 i "niko ne sme da vas bije" sve krenulo... Ta jedinica nije bila dio specialne policije, a ulogu Lausica i Fabera u doticnim neredima sam opisao u jednom svom upisu.
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:09   #36
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Nije bilo bodova, neki srbi su to radili iz gušta pogotovo kad su znali da kreće projekt "Krajina". Imaj na umu da je dosta tadašnjih milicajaca i Hrvata i Srba ostalo raditi u policiji a primjerice tada su u specijalnoj radili Markač i Faber a voditelj dežirne službe PU Zgb je bio Laušić. Iznad svega neka bude istina.
Ako Loši prođe njegova priča, i ova trojica će već naći neki razlog zašto su se žrtvovali radeći za mrskog dušmanina
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:23   #37
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Ne grisesim... Odnos u ZG policiji tada nije bio 50-50, a u toj jedinici koja se konstantno bila rasporedjivana na sportskim borilistima (raspitivao sam se ja poslije bez brige) nije bilo Hrvata.

Ograda na sjevernom stajanju je tek kad su poceli neredi bila trgana... Nakon toliko godina definitivno (a mislim da sam upoznat s dogadjajima, razgovarao sam 2001 u Beogradu s dvojicom koji su tada bili na jugoistocnom stajanju) mislim da incident nije bio planiran, vec spontan... Da je bio planiran, na juznu tribinu se ne bi moglo ni uci, a Zvezdinim navijacima ne bi bilo omoguceno da zaustave vlak (kod tadasnje tvornice Zvijezda) i izadju iz njega...

Bio je nagradnih bodova, i to sam cuo kasnije. Kad sam pisao o nagradnim bodovima nisam mislio na tu 1990., vec na razdoblje od 1985-1990, kad je ta jedinica bila rasporedjivana na sportskim dogadjajima (a ja redovito isao na utakmice). Mislim da tada jos nema projekta Krajina, makar je 1987 i "niko ne sme da vas bije" sve krenulo... Ta jedinica nije bila dio specialne policije, a ulogu Lausica i Fabera u doticnim neredima sam opisao u jednom svom upisu.
Tko ti je pričao ili ne zna ili krivo interpretira neke stvari. Tada je milicija imala tzv. varijabilu, 75% plaće dobiješ a ostatak je bio varijabilan ovisno o ostvarenim rezultatima. Za specijalnu ne znam ali mislim da oni nisu imali takvo bodovanje. Glede samog događaja na stadionu, ta jedinica koju spominješ de facto nije niti postojala nego se okupljalo ljudstvo po policijskim postajama, svaka od njih davala je neki broj ljudi (i nisu uvjek bili isti) i onda se radilo osiguranje, primjerice tada na Dinamovom stadionu, a specijalna djeluje po potrebi. I incident je bio itekako planiran, moje subjektivno mišljenje. To što sitni pijuni nisu znali svoju ulogu ne mijenja ništa.

Radio sam u policiji, radio sam i sa ljudima koji su tada bili na stadionu, IMO imam pouzdanije informacije.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:33   #38
Quote:
segregator kaže: Pogledaj post
Ako Loši prođe njegova priča, i ova trojica će već naći neki razlog zašto su se žrtvovali radeći za mrskog dušmanina
Da su svi otišli u emigraciju tko bi ostao u Hrvatskoj?

Nemoj me krivo shvatiti jer nije na tebe osobno, ali pun q* mi je ljudi za koje povijest počinje sa 1990om i Franjom Tuđmanom. Koji se stvorio odnekud čarolijom.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:39   #39
Mislim nije ovdje pocelo,niti se pjevalo nesto sto ranije nije..Stvar je samo u selektivnom djelovanju milicije..
Bio je sukob jos 88 na stajanju istok sa milicijom na tekmi sa Hajdukom ,koji se poslije preselio na Maksimirsku,a poslije toga je zbog nekih najava pocelo na tekmi sa Partizanom sa Slobo Srbine cakija ti ne gine..
89 u Banja Luci je opet selektivno reagirano na par baklji i dimnih,kada je krenula zestoko milicija opet na Dinamovr navijace i ispraznila tribinu ,a kod bakljade Vulturesa ih to uopce nije smetalo..
Prije Zvezde je Rad gostovao u Zagrebu i isto su poceli nijemo gledati na pjesmice o Drazi i Ravnoj gori od desetak UF-a,dok su sa druge strane naricali po novinama na ono stajanje u Kninu poslije Hajduka i kad se pjevalo da mi ne pijemo vina,nego krvi cetnika iz Knina..
Uostalom to postaje standardi repertoar pred prve izbore i mozes misliti kada se sva ona zgadija slila sa Korduna,Banije,Like,sjeverne Dalmacije i Bosne,sto ce biti pjevano..
Oni su Zagreb dozivljavali kao mjesto gdje mogu neometano orgijati i pjevati sto ih volja,kao i cetnikovati u srcu Hrvatske i nitko se zbog etnickog sastava milicije i pasivnosti retardiranog zagrebackog ne bi se stel mesati mentaliteta,nije pretjerano uzbudjivao..
Za razliku od Splita di im isto nije padalo na pamet i gdje uostalom i nisu dolazili u brojkama u kojima jesu..
Zanimljivo je i to kako su Grobari na jesen imali identican scenarij sa trganjem reklama i svojim repertoarom na jug stajanju,ali nisu provalili na jug ,tada i radi reakcije istok stajanja..
U Zagrebu je u medjuvremenu stasala generacija koja je prosla svoja celicenja i selektivno djelovanje milicije na ex yu prostoru..Izboreno je pravo da milicija ne ulazi vise na tribinu poslije Hajduka i 88..respekt nije pokazan previse niti u Banja Luci kada se u inat spustala magla i dizao ban i Zagreb postaje tada itekako drugacije gostovanje,nego sto su to opancari mislili..
Ove price o huliganizmu me uopce ne doticu,ali treba kazati kako je medju navijacima tada izrazito jako navionalna svijest i zelja za samostalnom drzavom..staje se uz bok hdz-a..utakmica u splitu dva mjeseca ranije protice u nacionalnom naboju..nose se transparenti bbb i torcida za hdz..pjeva se samostalnoj hrvatskoj,hdz-u,tudjmanu..
Hrvatska sutnja koja se na stadionima drzala pendrekom,vise nije dolazila u obzir..uz onu kako se nece nijemo gledati i na cetnikovanje u sred Zagreba..
Isco je dobro rekao..na istoku je bilo i Torce i Armade,a malo je poznato kako je na jugu tada trebala biti nasa najjaca ekipa tada,ali u zadnji tren odlaze na sjever..
Maltretiranja su bila i pred izbore jer se znalo tko zestoko podrzava samostalnu drzavu i milicija je prijetila svim i svacim,a bilo je i nekih prijetnji zbog ljepljenja plakata sa izbacivanjem ljudi iz srednjih skola..
Ono sto Isco nije kazao jesu pjesme prije bacenog ikakvog kamena o Drazi i kako Srbi Tita lazu,ali sve ono sto se desavalo u Krajini je ionako bilo dovoljno za reakciju..sve poslije je otprilike poznato..
Sukus su bile nebulozne optuznice i teretilo se uglavnom boyse,ali se barem krenulo u ciscenje milicije..
Prvi hrvatski redarstvenik i razni kanali gdje se moglo uci (rezervni sastav)zadnje sezone ex yu lige ako bude potrebe za ocuvanjem drzavnog pravnog poretka,preselio je mnoge momke sa tribine u uniforme..pocetak rata svjedoci i masovnom dobrovoljnom javljanju i mnogi momci vise nikada nece vidjeti svoje klubove kako igraju..
Sve do tada mlake reakcije na provokacije i selektivno gledanje cetnika u redovima milicije je prekinuto tom utakmicom..delije na utakmicu poslije te u Zagrebu(spomenuta 3-2 za Dinamo), vise nisu dosle,a protiv Partizana i Hajduk (torcida) pali zastavu juge..

Mogu mi stoput isprati mozak sa huliganskim cinom,ali cetnikovanja u Zagrebu je tada prekinuto za sva vremena..vjerujem da se znalo sto slijedi,reakcija bi bila jos i gora..Uostalom mnogi njihovi likovi(iako neki vodeci su otisli taj dan otkrivati spomenik Drazi na ravnoj gori),uci ce u Arkanovu gardu i zestoko godinu poslije napadati Luzac,Bogdanovce,Laslovo itd..Ispred njih i tada ce biti neki "huligani" sa sjevera i istoka Maksimira..
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:41   #40
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
. Glede samog događaja na stadionu, ta jedinica koju spominješ de facto nije niti postojala nego se okupljalo ljudstvo po policijskim postajama,
Ovo je prva informacija a doima mi se sumnjivom...

Dakle 29. ozujka 1987 kad je Dinamo dobio Partizana 2-1 (Mlinnaric igrao s maskom, zabio i Arslanovic) navijaci prelaze sa sjevera na stajanje istok... Tamo ostaju opet do ogleda s Partizanom 19, ozujka 1989 (Dinamo dobio 2-0 kada se dogodio incident, partizanovci su poceli trgati reklame na jugoistoku, pa su navijaci nakon toga prebaceni nazad na sjever). Tijekom tog razdoblja isao sam na svaku Dinamovu utakmicu na taj dio stadiona i UVIJEK su na tribini kao policajci bile ISTE FACE... Navijaci Dinama te face nisu mogli smisliti, i to je golavni razlog sukoba 20. travnja 1988, kada su se naviajci Dinama na stajanju istok potukli s tom jedinicom (Dinamo-Hajduk 1-1, Panadic, Boksic)... Nakon te utakmice ta jedinica nastupa s druge strane ograde, vise se radi vlastite sigurnosti ne usudui uci na tribinu...

Dakle na temelju svojih sjecanja ne mogu se sloziti da su se ti ljudi koji su odlazili an utakmice nasumce birali po ZG policijskim stanicama... Mozda su za Maksimir uvijek bili isti, ne znam... Sjecam se da nisu noslili one klasicne muriajcke kape, vec skrojene, trokutaste, sivo-plave, slicne kao Josipovic-Sljivancaninove lijepe kape partizanke


Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
.I incident je bio itekako planiran, moje subjektivno mišljenje. To što sitni pijuni nisu znali svoju ulogu ne mijenja ništa.
Ako mozes biti odredjeniji nego u prethodnom upisu, sto je tocno bilo planirano? Tko je trebao koga isprovocirati? Tko je vodio Zvezdine navijace, Arkan? Gdje su bili Zorz, Vojvoda, Tima tada nesumnjivo glavne delije? Da li su i oni znali za planirani incident?

Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
.Radio sam u policiji, radio sam i sa ljudima koji su tada bili na stadionu, IMO imam pouzdanije informacije.
Sve je u redu, stoga te (ili vas s obzirom na godine) molim da budes odredjeniji.
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.