Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2018., 22:03   #21
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post

Nemoguće ih je odvojiti.
Baš tako. "Važno" je nemoguće odvojiti od subjekta. Bez subjekta kojem jest važno, važno nije ništa.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 00:25   #22
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Baš tako. "Važno" je nemoguće odvojiti od subjekta. Bez subjekta kojem jest važno, važno nije ništa.
Da, ali meni se čini da ti brkaš subjekt i subjektivnost. Nije svaki subjekt jednako sposoban znati što je važno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:50   #23
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Molim nick nitko drugi da nakelji onaj dijagram di ima puno interpretacija kvatne fizike jer sličica govori više od hiljadu forumskih riječi ..
Rado.

__________________
nagovor na filosofiju
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 09:28   #24
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da, ali meni se čini da ti brkaš subjekt i subjektivnost. Nije svaki subjekt jednako sposoban znati što je važno.
Kakve veze ima za što je subjekt sposoban a za što nije? Što mu je važno, važno mu je a što mu nije važno, nije mu važno. Zbog toga sam i spomenuo svog psa. On za puno toga nije sposoban ali ima svoje prioritete, svoje "važnosti" koje su samo njegove i posve autentične. Niti su svima važne iste stvari, niti postoje objektivno važne stvari. To ne mijenja ni činjenica da mi, kao društvena bića, o "važnosti" možemo postići neke kompromise i dogovore. Na koncu, svatko o "važnome" može suditi ali taj osobni sud vrijedi samo za njega, ne i za drugoga. Nečije osobno "važno" se, poput orme, može pokušati silom navući i drugima ali to nikad ne uspijeva. Rezultat takvih nastojanja su obično brda leševa.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 09:49   #25
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Niti su svima važne iste stvari, niti postoje objektivno važne stvari.
Ali što ćeš s tim pojmom "objektivnosti" ako ne uzimaš u obzir relevantnost nečega?

Kako se određuje pojam "objektivno"? Na koncu, objektivno je ono o čemu se slaže (uglavnom) znanstvena zajednica. A znanstvena zajednica se slaže o onome čime se bave znanstvenici. A znanstvenici se bave onim za što misle da je relevantno/važno. U tome i jest komika (većine) nagrađenih Ig-Nobelom: ne u tome da je to "objektivno" pogrešno, nego da je irelevantno, nevažno. Mogu postojati ogromna područja stvarnosti o kojima ne možemo reći ništa objektivno jer ih nitko ne istražuje, jer su irelevantna. Da bi nešto postalo "objektivno" najprije mora biti dovoljnom broju ljudi važno/relevantno da bi to istraživali i tako objektivirali.
__________________
nagovor na filosofiju

Zadnje uređivanje nitko drugi : 22.01.2018. at 10:03.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:43   #26
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima za što je subjekt sposoban a za što nije? Što mu je važno, važno mu je a što mu nije važno, nije mu važno. Zbog toga sam i spomenuo svog psa. On za puno toga nije sposoban ali ima svoje prioritete, svoje "važnosti" koje su samo njegove i posve autentične. Niti su svima važne iste stvari, niti postoje objektivno važne stvari. To ne mijenja ni činjenica da mi, kao društvena bića, o "važnosti" možemo postići neke kompromise i dogovore. Na koncu, svatko o "važnome" može suditi ali taj osobni sud vrijedi samo za njega, ne i za drugoga. Nečije osobno "važno" se, poput orme, može pokušati silom navući i drugima ali to nikad ne uspijeva. Rezultat takvih nastojanja su obično brda leševa.
Pa ako sam misliš da ovo što pišeš nije objektivno važno, onda nema smisla ni komentirati.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:42   #27
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Pa ako sam misliš da ovo što pišeš nije objektivno važno, onda nema smisla ni komentirati.
To je objektivno ali nije važno nikome osim meni (i još nekima). Sigurno je da to ne pišem zbog nekog kome nije važno.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:03   #28
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ali što ćeš s tim pojmom "objektivnosti" ako ne uzimaš u obzir relevantnost nečega?

Kako se određuje pojam "objektivno"? Na koncu, objektivno je ono o čemu se slaže (uglavnom) znanstvena zajednica. A znanstvena zajednica se slaže o onome čime se bave znanstvenici. A znanstvenici se bave onim za što misle da je relevantno/važno. U tome i jest komika (većine) nagrađenih Ig-Nobelom: ne u tome da je to "objektivno" pogrešno, nego da je irelevantno, nevažno. Mogu postojati ogromna područja stvarnosti o kojima ne možemo reći ništa objektivno jer ih nitko ne istražuje, jer su irelevantna. Da bi nešto postalo "objektivno" najprije mora biti dovoljnom broju ljudi važno/relevantno da bi to istraživali i tako objektivirali.
"Objektivno" tu ne trpi nikakvu štetu, ono nekom može a i ne mora biti važno. Objektivnog (onog o čemu se slaže znanstvena zajednica, kako kažeš) ima toliko mnogo da većina ljudi o tome nema blage veze a važno im je koliko i pišljiva boba. Istovremeno, ignoriranje 99,9% ljudi nečeg objektivnog ne može mu nimalo nauditi jer interes preostalih 0,1% je više nego dovoljan da se nešto istraži i "objektivizira". Posljedica ovoga je svojevrsni suvremeni rasap inreresa i "važnosti" koji je bez premca u ljudskoj povijesti. Nekoć su, u svijetu informacijske skućenosti, gotovo svim ljudima bile važne iste stvari pa se činilo kako one imaju važnost po sebi. Danas, nakon velikog rasapa i informacijske preplavljenosti, vidljivo je da to nije tako.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:19   #29
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
To je objektivno ali nije važno nikome osim meni (i još nekima).
Nije objektivno zato što je neistinito, a istina je važna. Sintagma "nekome važno" već implicira objektivnost, jer pojam "važno" ne možeš deducirati iz pojma "netko". Zato se i služimo argumentima, a ne pukom konstatacijom da je nekome nešto važno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:26   #30
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
"Objektivno" tu ne trpi nikakvu štetu, ono nekom može a i ne mora biti važno.
Načelo si u pravu, može se razlikovati relevantnost i objektivnost, ali u praksi o objektivnosti odlučuje jedna zajednica ljudi. Recimo, nešto je objektivno ako je p-value manji od nekog broja, a koliki je taj broj o tome se dogovori znanstvena zajednica: http://www.sciencealert.com/lowering...unter-argument

A dogovorit će se ovisno o nekim svojim vaganjima važnosti - eto, tu sad predlažu promjenu granične p-value radi toga što bi bilo važno da... štoveć. Tako da je ta objektivnost u praksi ipak neka neizbježno ljudska stvar, mada idealno ide za tim da ljudski faktor eliminira koliko je moguće. A utoliko, kao i ostale ljudske stvari, podliježe nekome rangiranju važnosti.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 14:01   #31
Koliko je stvarno stvarno ili filozofija upute: Najvažnija stvar je pronaći što je najvažnija stvar

Mislim da je važnost neodvojiva od pragmatizma.
One ideje ili interpretacije koje su pragmatične su najvažnije.

Znanost je pragmatična kada ne pridaje važnost nedokazivim idejama ili teorijama.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.