Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2004., 13:13   #1
Računovodstvo za obrtnike dohodaše

Da li netko mozda zna...

Ako OBRTNIK posjeduje osobni automobil koji nije prijavljen na obrt, da li on bez obzira na to u troskove moze staviti 70 % troskova goriva? Ili ipak MORA taj osobni automobil biti prijavljen na obrt da bi se priznao trosak goriva?
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 14:23   #2
za d.o.o. auto mora glasiti na firmu ne vidim zašto bi kod obrta bilo drugačije.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 10:54   #3
Zar nije bolje koristiti auto tako da ti poduzece isplacuje 1/3 cijene litre goriva za svaki predjeni kilometar, tako mozes izvuci puno vise para nego da pravdas samo gorivo...
Na 1000km imas placeno 300 litara goriva (ako je u pitanju benzin i ako mu je cijena 8kn to je 2666kn)...
ZEGA
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 11:19   #4
Hvala gogo i ZEGA

Izgleda da mozes birati da li ces prikazati gorivo kao 70% troskova s racuna za gorivo ako je auto prijavljen na obrt, ili ako nije prijavljen, onda pises putne naloge po sistemu koji kaze ZEGA. To je bolje za zaposlenike i ako imas d.o.o. Da, tako mozes izvuci puno vise para tj. troskova. Treba vidjeti sto se vise isplati.

Po meni, najbolje je auto obrtnika prijaviti na obrt, pa si miran. Jer tko ce se zezati s tim putnim nalozima stalno, a i porezna je na njih dosta "osjetljiva".
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 07:14   #5
Re: Troskovi za gorivo kod obrtnika

Quote:
Uranus kaže:
Da li netko mozda zna...

Ako OBRTNIK posjeduje osobni automobil koji nije prijavljen na obrt, da li on bez obzira na to u troskove moze staviti 70 % troskova goriva? Ili ipak MORA taj osobni automobil biti prijavljen na obrt da bi se priznao trosak goriva?
Gorivo pokrijes radom na crno i svi problemi rijeseni.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 10:33   #6
Re: Re: Troskovi za gorivo kod obrtnika

Quote:
Tvrtko1995 kaže:
Gorivo pokrijes radom na crno i svi problemi rijeseni.
Kad si obrtnik, nemas sta pokrivat gorivo kad su sve to tvoje pare i mozes ih dizat kako hoces. Pitanje je samo da li ti trebaju troskovi kako bi platio manje poreza.

A nasi obrtnici koji imaju zaposlene, uglavnom tako i rade, radnicima lovu za gorivo uglavnom isplacuju u kesu, na crno. Ma tko ce se zezat s papirima!

A ja se mogu kladiti da bi se vecini nasih obrtnika vise isplatilo da sve rade 'na bijelo'.

Uglavnom na kraju godine puno obrtnika cak SKIDAJU troskove kako ovoj gospodi u poreznoj ne bi bili sumnjivi s premalim dohotkom ili ako su u gubitku.

A najvise se isplati onima koji rade doma u fusu a da nemaju prijavljen ni obrt ni firmu.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 18:48   #7
Re: Re: Re: Troskovi za gorivo kod obrtnika

Quote:
Uranus kaže:
Kad si obrtnik, nemas sta pokrivat gorivo kad su sve to tvoje pare i mozes ih dizat kako hoces. Pitanje je samo da li ti trebaju troskovi kako bi platio manje poreza.

A nasi obrtnici koji imaju zaposlene, uglavnom tako i rade, radnicima lovu za gorivo uglavnom isplacuju u kesu, na crno. Ma tko ce se zezat s papirima!

A ja se mogu kladiti da bi se vecini nasih obrtnika vise isplatilo da sve rade 'na bijelo'.

Uglavnom na kraju godine puno obrtnika cak SKIDAJU troskove kako ovoj gospodi u poreznoj ne bi bili sumnjivi s premalim dohotkom ili ako su u gubitku.

A najvise se isplati onima koji rade doma u fusu a da nemaju prijavljen ni obrt ni firmu.
Sve znam kako hoda i bio sam jedan od "sretnika" uvodjenja PDV-a, kada je od ionako iscrplenjih privatnika, nabrzinu isisano dodatnih 22%, ukinuti pausali za obrte i slicne stvari... Skegro je napravio GENOCID od hrvatske ekonomije.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 11:20   #8
Ugostitelji i poslovne knjige

Moze li mi netko reci koje sve poslovne knjige treba voditi ugostitelj obrtnik?

Unaprijed hvala
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 14:08   #9
knjigu izlaznih računa
knjigu ulaznih računa
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 16:12   #10
Quote:
brzi kaže:
knjigu izlaznih računa
knjigu ulaznih računa
Ma to znam. Nego vjerojatno postoje jos neke knjige koje se moraju voditi. Svejedno hvala.

Znam i da se treba voditi jos i Knjiga primitaka i izdataka. Da li je to sve ili ima jos toga specificno za ugostiteljstvo?
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 17:07   #11
Mislim da imas jos knjigu obracuna ili tako nekako, tj. ono gdje svakodnevno upisujes promet po vrstama ( hrana, pice etc) i vodis evidenciju poreza na potrosnju. Uostalom, nazovi u poreznu upravu pa pitaj.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 09:31   #12
auto, obrtnik, pdv...

Da li netko zna: kad obrtnik kupuje automobil na kredit kod banke, što je s pdv- om kad novac ne sjedne obrtniku na žiro račun nego direktno dobavljaču. Da li se može odmah odbiti po fakturi ili se odbija postepeno kako se isplaćuje kredit?
 
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 14:34   #13
Re: auto, obrtnik, pdv...

Quote:
pling kaže:
Da li netko zna: kad obrtnik kupuje automobil na kredit kod banke, što je s pdv- om kad novac ne sjedne obrtniku na žiro račun nego direktno dobavljaču. Da li se može odmah odbiti po fakturi ili se odbija postepeno kako se isplaćuje kredit?
Morao bi postojati ugovor o cesiji gdje se vidi da banka za tebe prodavaonici automobila, a prodavaonica automobila je trebala tebi izdati račun za vozilo sa TVOJIM PODACIMA. Taj ugovor (ili dokument koji to dokazuje) je osnova za priznavanje tog računa kao plaćenog (gleda se datum sastavljanja ugovora i ovjera svih stranaka) i uvrštavanje tog automobila u popis dugotrajne imovine.
Razdoblje priznavanja PDVa je ono u koje ulazi datum ugovora o cesiji i pretporez se priznaje bez problema. Ne bih za sada ulazio
u razradu osobni ili gospodarski (pitanje 30%) jer nisi napomenuo. Ako je auto osobni javi pa ćemo razraditi.

By,By
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 14:39   #14
još nešto...
Iznos vrijednosti automobila sa računa je glavnica kredita.
a po otplatnim ratama banci će se kao trošak priznati samo kamate, a dio koji se odosi na glavnicu iz rate kredita će se zatvarati obveza prema banci proistekla iz ugovora o cesiji.
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 22:43   #15
Hvala PRO na odgovoru. Auto je kombinirani. Koristit će se i za poslovne i za privatne svrhe.
Znam da se za gorivo i druge troškove osobnih automobila plaća pdv 30% za vlastitu potrošnju. Ali me buni da li mi se i kod kupnje osobnog auta priznaje samo 70% pdv-a ili cijeli. Neki su mi rekli da se priznaje cijeli pdv, a samo kod troškova se dijeli na 30 i 70 %. Da li je to točno?
 
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 08:47   #16
Priznaje se samo 70% pdv. I to bi trebao znati tvoj knjigovođa.
A to se može napraviti na 2 načina:

1. Da se po računu za auto prizna sav PDV. A onda se mjesečno kod obračuna amortizacije na čijih 30% vrijednosti se obračunava
PDV kao obveza. Svaki mjesec. 70% obr.amort.su porezno priznati troškovi a 30% nepriznati.
2. Da se odmah obračuna po računu za auto samo 70% pretporeza. I u popis dugotrajne imovine ide 70% nabavne vrijednosti automobila ostatak od 30% je porezno nepriznati trošak.

Oba načina na kraju perioda amortizacije DAJU ISTI REZULTAT.

1. način je povoljniji za obrtnika jer na neki način povratiš sav novac a ovih 30% vraćaš državi tokom amortizacije. Ali tu uvijek poreznjaci onda traže objašnjenja i idu kontrolirati i prošle godine (jer je vrijeme amortizacije 4 godine) da vide način obračuna. U takvim kontrolama se može "isčeprkati" i nešto staro. Obračun se vrši svaki mjesec i ako se slučajno zaboravi poreznjaci bi na takva zakašnjenja mogli obračunati kamate itd.
2. način rješava sve odjednom na početku i gotovo, od poreznjaka pitanja nema sve je jasno, nema zavirivanja u prošle godine itd.

Ja svojim klijentima radim na 2 način jer je i meni jednostavniji, i kad im jednom objasniš nema pitanja, kod 1 načina svaki mjesec zapitkuju što je to, što je ovo, porez mi je manji itd.

Ako ti i neko kaže da se može priznati sav pretporez to je u stvari 1 način, ali ti nije ispričao i ove ostale stvari koje se koje se dešavaju tokom perioda amortizacije.

Troškovi vezani uz osobne automobile koji se priznaju u potpunosti su kamate (za kredite i leasinge) i osiguranje (obvezno, kasko, naknade za kredite i leasinge)
Troškovi koji se priznaju 70% porezno priznatih i 30% porezno nepriznatih su registracija, tehnički, održavanje, leasing rate (operativni), kazići, gume, gorivo...
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 11:34   #17
Hvala. Razjasnio si mi

Ja zaboravih da se mora platiti svaki mjesec 30% pdv-a na amortizaciju. Po meni bi na kraju ispalo da mi je 60% nepriznato

A što je s porezom na automobil? Da li on ide u troškove obrta i koliko posto?

E a ima joj nešto...al ga gnjavim.Stvar je u tome da mi sami vodimo knjige, pa smo malo zbunjole

Radi se o onom plastičnom nosaču (ona kutija) na krovu osobnog automobila. Da li se njega tretira isto kao gume i slično, ili kao osnovna sredstva jer on se koristi za prijevoz robe, a cijena nabave mu je viša od 2000 kn, ili može na oba dva načina?
 
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 17:26   #18
Quote:
pling kaže:
Hvala. Razjasnio si mi

Ja zaboravih da se mora platiti svaki mjesec 30% pdv-a na amortizaciju. Po meni bi na kraju ispalo da mi je 60% nepriznato

A što je s porezom na automobil? Da li on ide u troškove obrta i koliko posto?

E a ima joj nešto...al ga gnjavim.Stvar je u tome da mi sami vodimo knjige, pa smo malo zbunjole

Radi se o onom plastičnom nosaču (ona kutija) na krovu osobnog automobila. Da li se njega tretira isto kao gume i slično, ili kao osnovna sredstva jer on se koristi za prijevoz robe, a cijena nabave mu je viša od 2000 kn, ili može na oba dva načina?
ništa bez brojeva
npr. račun za auto 12200,00 s pdvom (datum 13.02.05)
pdv 2200,00 nabavna (glavnica kredita) 10000,00
70%1540,00 30% 660,00 70% 7000,00 30% 3000,00

1. način
Priznaš si cijeli pretporez u obrač.PDVa za 01.02.-28.02
i uneseš auto sa nabavnom 10000,00
U 3. mjesecu obrač.amort (10000/4/12=208,34) 30% od 208,34 je 62,51 na to nadogradiš 22% pdva 13,76 i uneseš pod osobnu potrošnju. 62,51 će ti biti porezno nepriznata amortizacija
a sa 208,34-62,51=145,83 ideš u knjigu primitaka i izdataka (70% amortizacije za 3 mjesec 2005.). Valjda znate da amortizacija teče od slijedećeg mjeseca od mjeseca nabave zato se pdv na 30% amotrtizacije obračunava tek u 3 mjesecu

2. način
Priznaš 1540,00 kuna pretporeza po tom računu, a u popis dug.imov.uneseš auto sa nab.vrijed.7000,00
iznos od 3000,00+660,00=3660,00 je orezno neprizanti trošak.
I više nema zajebancije do kraja roka amortizacije.

Porez na automobil ide u potpunosti u trošak (naravno on nema PDV) nije spomenut somenut da se mora dijeliti na 70%-30%

Nosač+kutija u popis dugotrajne imovine (jer ima vrijednost veću od 1000,00 kuna) i princip 70%-30%
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 00:25   #19
iz obrta u d.o.o.

moja frizerka ima registrirani obrt i htjela bi proširiti posao na kozmetičke usluge te razmišlja da iz obrta prijeđe u d.o.o.
za obrt je zakonom propisano da osoba za registriranu djelatnost mora imati majstorski cerifikat, ali to se ne traži za d.o.o. da li sam u pravu? ako se želi baviti kozmetičkim uslugama, ne mora zaposliti diplomiranu kozmetičarku?
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 08:55   #20
ne mora
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.