Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2008., 00:20   #1
Sleeve resekcija želuca

molim da mi se jave svi koji su bili na sleeve resection iliti smanjenju zeluca. Zanimaju me iskustva jer sam u pripremnoj fazi za operaciju
more26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 10:38   #2
ovo te zanima?
__________________
Ehre die Alten, verspotte sie nie. Sie waren wie du und du wirst wie sie.
ruzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 14:09   #3
Jok, ide na sleeve ressection, to nije isto. Ali je režim prehrane kasnije isti.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 19:54   #4
my bad
__________________
Ehre die Alten, verspotte sie nie. Sie waren wie du und du wirst wie sie.
ruzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 08:44   #5
Meni to zvuči strašno. Što uopće smiješ jesti poslije ili bolje rečeno - ŠTO MOZES?
 
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 11:07   #6
Quote:
Frankie kaže: Pogledaj post
možda glupo pitanje, nisam upućen, ali zar nije lakše manje jesti, vježbati.. nego ići na stol i snositi sve rizike i posljedice operacije ?
Vjerovatno u svom životu nisi imao problem sa prevelikom težinom.Slažem se da je ovo radikalan način za skidanje kila ali kada osobi ne preostaje ništa drugo nego operativan zahvat onda je to riješenje.Jer nije isto skinuti 10,15 kg od 50,60kg.Kad uzmeš brzinu skidanja kg dijetama koliko dugo bi trebalo za to skinuti a poznato je da svaka dijeta nosi posljedicu yo-yo sindroma i vraćanja kilograma natrag i još dodatnog debljanja jer dijetom tvoje tijelo pamti da mu nešto uskraćuješ i onda poslije to dvostruko brže taloži.
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 11:11   #7
Quote:
copy_xerox kaže: Pogledaj post
Meni to zvuči strašno. Što uopće smiješ jesti poslije ili bolje rečeno - ŠTO MOZES?
Zvuči strašno a zar svaka operacija nije za sebe pomalo strašna?

Što se smije jesti: sve.Poslije operacije jede se mjesec,dva kašasto a poslije se može sve jesti samo jako malo.
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:09   #8
sleev resekcija želuca

eto, ovaj topić otvaram za sve one koji su možda čuli da osim lap bandinga postoji još jedna operativna metoda za pomoć kod mršavljenja. Sleev resekcija želuca je metoda za osobe kojima je BMI preko 50. Dakle, ako ste morbidno debeli (nije to moj izraz već izraz liječnika) ovo bi moglo biti nešto za vas. Radi se o kirurškom odstranjenju dijela želuca, i to dijela gdje se nalazi tzv "centar za glad". Dakle, bit cijele priče jest da se fizički smanji veličina želuca (u njega samim time stane manje hrane), a ujedno se smanjuje i osjećaj gladi.
Koliko sam ja shvatila iz razgovora s ostalim pacijentima, postoje dvije verzije operacije. Jedna, radi se laparoskopski, kojom se samo odstranjuje dio želuca, i druga koja se radi tzv. klasičnim načinom i u kojoj se odstranjuje dio želuca i dio tankog crijeva. Ne znam detalje o ovoj drugoj, ali prvu sam varijantu osobno prošla i to 8.11.07. i mogu samo reći da mi je to drugi najbolji potez u životu
Za one koje zanima kako se i gdje uopće počinje reći ću da je sve isto kao i kod lap bandinga...dakle, dr. Mirošević, psiholog i onda prof. Bešlin (sve je to u Zagrebu u Vinogradskoj bolnici).
Mislim da je za početak ovo dovoljno...sve ostalo što vas eventualno zanima o ovome pitajte. Rado ću odgovoriti. A znam da nas ima još koji smo ili bili ili se spremamo na taj zahvat. Dakle...tema je otvorena...pridružite se
__________________
Put u pakao popločan je dobrim namjerama!
damica46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 00:00   #9
Odlično što si postavila ovaj topic tako da možemo izmjenjivati iskustva vezana baš za sleev.
Ja čekam poziv za operaciju i to se oteglo........tako da sam sva luda i živčana i samo jedem kao da mi je zadnje.
A Bešlin mi je rekao da moram smršaviti 10kg do operacije,što ja naravno nisam i sada ne znam koliko je to bitno sve me strah da me ne vrati doma kad vidi da nisam smršavila......eh, jebate koda je to lako..........
Je li i tebi tako rekao?
Kakvo je tvoje iskustvo sa sestricom Nadom vidim na lap bandingu da ekipa nije oduševljena sa njom.
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 11:54   #10
ovako, orsa....vidim da si u brizi

što se skidanja kila prije operacije tiče naravno da bi bilo poželjno ne prejedavati se i ne udebljati se prije ...što mi reče profesor:" nemojte se sada nagrađivati"....i još kaže:" svako gram koji skinete prije operacije olakšava samu operaciju"...naravno, sve mi to i sami znamo ali....hmmm...da je nama lako skinuti kile ne bismo se odlučili na ovako nešto, jel tako?
ja sam ipak prije operacije skinula nešto kila...tj. kronologija je bila ovakva...kad sam došla k dr. Mirošević prije godinu dana imala sam 168,8 kg (to je uistinu bio moj vrhunac)...ona mi je, nakon obavljenih pretraga, rekla da nisam kandidat za operaciju zbog mojih hematoloških problema tj. bolesti, ali me je uputila na prof. Bešlina i neka on odluči. U 5. mj.07. u ambulanti profesora imala sam 161 kg....tada mi je rekao da će me operirati ali, naravno, moram donjeti hrpu nalaza od raznih specijalista (hematolog, kardiolog, pulmolog...) uz sve ono što ide normalno za operaciju...za operaciju je rekao da će biti u 10. mjesecu a operirana sam 8.11.
Sada imam 108 kg...ili možda koju deku manje
Odobno, cilj mi je doći do dvoznamenkaste cifre, a svaka kila manje od 99 za mene je nagrada
Što se tiće prof. Bešlina...e, za njega nemam dovoljno pohvala i lijepih riječi....možda ti djeluje da je štur, ali što god ga budeš pitala on će ti odgovoriti. Doživjela sam ga kao izuzetno toplu osobu, iako na prvi pogled tako ne djeluje. Kao potkrijepu tome opisujem dio svog boravka u bolnici: dakle, operirana sam u petak ujutro, probudila se nakratko kad su me izveli iz sale, a do kraja se probudila u petak popodne u šok-sobi. U subotu ujutro dolazi profesor (nije bio dežuran taj vikend) k meni u šok sobu, ja mu se, onako jadna, nasmiješim a on mi reče: " ribica moja, pa ona se meni smije :-)"... To mi je u tom trenutku bilo toliko potrebno, toliko me osokolilo da ti to ne mogu riječima opisati. Ili to kako je u nedjelju ujutro došao na odjel da me vidi jer su mu javili da sam u noći prokrvarila, pa je onda u nedjelju navečer zvao i tražio da sestra s telefonom dođe u moju sobu da mi čuje glas i da mu potvrdim da sam dobro...uglavnom, mislim da si iz svega navedenog već mogla shvatiti da ga doživljavam ne samo kao predobrog kirurga već i kao prekrasnu osobu.
A sestra Nada....hm, mislim da svatko od nas osobe doživljava drugačije. Ona se, po mom sudu, ponaša strogo kao profesionalac. Dakle, ne pokazuje emocije, stroga je i prema pacijentima i prema onima koji im dolaze u posjetu. Stekla sam dojam (koji možda nije točan) da baš ne voli debele...ali, jednako tako, ni u jednom trenutku nisam primjetila da pacijente zakida zato što joj, možda, nisu dragi. Uglavnom, na odjelu ćeš biti svega par dana, sa sestrom Nadom ćeš malo biti u doticaju...i vjeruj mi, ona je najmanja briga koja te treba moriti
Eto toliko sada od mene (veli muž da pišem cijeli roman) a ako ima još pitanja...samo naprijed
__________________
Put u pakao popločan je dobrim namjerama!
damica46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 15:37   #11
U brizi sam,,znaš kada nešto ne poznaš onda se brineš kako će to sve biti.
Ali eto sada si mi ti dobro razbila brigu, jer kako sam rekla u ambulanti mi je Bešlin bio jako kratak i malo je govorio,doduše i ja sam bila šokirana sa prijedlogom sleeva pa je možda sve to tako izgledalo.
Baš mi je drago da kažeš da se da s njim porazgovarati i da je ljubazan.
Znaš li koji su kriteriji po kojima odluči koju vrstu sleeva će raditi?

Kad će taj dan doć da me pozovu....?????..........?
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 19:40   #12
evo draga, ovo dole ti je dio članka iz jednih novina s kraja studenog 2007.


Metodom "zaomčavanja" želuca švedskom vrpcom operirali smo šezdesetak pacijenata, a ona se preporučuje mlađim osobama sa ITM-om od 40 do 50. Rezultati su izvanredni. "Superdebelima" s ITM-om koji je veći od 50 ili 60 namijenjena je tzv. sleev resekcija želuca s premoštenjem tankog crijeva. Tako je operirano šest pacijenata. Napravili smo i prvu laparoskopsku "sleev" resekciju, operaciju rezanja dijela želuca minimalno invazivnim zahvatom rekao nam je kirurg prof. Miroslav Bekavac-Bešlin iz KB-a Sestre milosrdnice.

Meni su izgleda kao prvoj radili laparoskopski sleev . Koliko se može shvatiti, onaj klasični način napuštaju ili ga rade kod pacijenata s nekim problemima s unutrašnjim organima. Samnom je u bolnici ležao jedan simpa čovica koji je imao traku ali mu se ona pomakla pa su ga onda morali ponovno operirati. Maknuli su mu traku, pa su mu radili sleev s premoštenjem crijeva. Iskreno, ja nisam znala da su nekima rezali i crijeva (mislila sam da je to samo slučaj sa mojim pajdašom) dok nisam na kontroli u vinogradskoj razgovarala s ljudima koji su radili sleev i onda sam shvatila da su rezuckali i crevca, ne samo želučeke
Profesor mi je rekao da moram paziti da sada nakon operacije ne razvučem svoj lijepi mali želudac ponovno u veliku torbu jer onda mi preostaje samo ova druga metoda...dakle...rez preko cijelog trbuha, želudac i crijeva u smeće ....a to mi baš ne zvuči previše privlačno

Nemoj se tiš uzrujavati, budu te već zvali...a onda budeš se pridružila u klub (bivših) debelih...a valjda budem i ja jednom
__________________
Put u pakao popločan je dobrim namjerama!
damica46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 22:02   #13
Nadam se da će to biti brzo.

More26 je operirana i dobro je. Željno te očekujemo na postu.
Eto povećava se i naš broj sleevera,a tek kad ja postanem sleever bit će tulum i čaga
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 22:52   #14
Pozdrav svima!
Ja sam po riječima dr. Bešlina na granici između vrpce i sleeva. Zanima me kakav je režim prehrane kod sleev operacije. Da li kao i kod vrpce ide "kašasti" mjesec pa polako uvođenje ostale hrane. Tamo je ipak vrpcom fizički reguliran otvor kroz kojeg hrana prolazi. Nema puno informacija o ovoj vrsti operacije i zato mi je svako iskustvo dobrodošlo naročito ako me operiraju na takav način. Što mislite koja je metoda dugoročno bolja? Meni se čini da je vrpca ipak bolje rješenje jer ograničava količinu unesenu u organizam, ali s druge strane kod sleeva nema straha da će vrpca spasti te nema dodatnog punjenja. U svakom slučaju mislim da su obje opcije dobre. Za kraj još samo mala informacija: da li za sleev trebaju još kakve dodatne pretrage u odnosu na vrpcu. Hvala i pozdrav!
dancic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 23:19   #15
Quote:
dancic kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Ja sam po riječima dr. Bešlina na granici između vrpce i sleeva. Zanima me kakav je režim prehrane kod sleev operacije. Da li kao i kod vrpce ide "kašasti" mjesec pa polako uvođenje ostale hrane. Tamo je ipak vrpcom fizički reguliran otvor kroz kojeg hrana prolazi. Nema puno informacija o ovoj vrsti operacije i zato mi je svako iskustvo dobrodošlo naročito ako me operiraju na takav način. Što mislite koja je metoda dugoročno bolja? Meni se čini da je vrpca ipak bolje rješenje jer ograničava količinu unesenu u organizam, ali s druge strane kod sleeva nema straha da će vrpca spasti te nema dodatnog punjenja. U svakom slučaju mislim da su obje opcije dobre. Za kraj još samo mala informacija: da li za sleev trebaju još kakve dodatne pretrage u odnosu na vrpcu. Hvala i pozdrav!
Dancic, dobro nam došla !
Nisam dovoljno kompetetna što se tiče hrane , jer i ja čekam na operaciju, ali Damica mi je rekla da je u početku sve isto kao i kod trakice , a poslje se sve može jesti.Ja sam razgovarala sa osobom koja je napravila sleev nedavno i ona jede sve, samo u malim količinama.
Ali damica će bolje to objasniti jer je ona to prošla.
Kod trake ciklus tekuće,kašasto.......se ponavlja svaki put kod punjenja trakice.
Ne znam što je bolje ja po BMI koji je 54 spadam u sleev.Ja sam kod Bešlina išla spremna za trakicu,ali mi je on predložio sleev da je za mene bolji jer bi se sa trakicom puno više patila i bilo bi mi teže,a i kod sleeva se uklanja jedan dio želuca koji daje impuls za glad,tako da sam se ja odlučila za sleev i evo sada čekam poziv.
Isto se mora paziti i kod jednog i drugog na količinu hrane,da se ne bi mali želudac rastegao,tako mi je dr.Bešlin objasnio.
Što se tiče pretraga sve je isto kao i kod trake,samo moraš imati dodatni papir koju krvnu grupu imaš.Znači:dr.Mirošević-hormoni,krvna slika;dr.Mirković-psiho test; dr.Nikolić-UZV abdomena i gastroskopija sa PHD + rendgen pluća i kukova + spirometrija, uglavnom sepet toga prava vižita.......

Dokle si ti stigla sa pretragama?
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 09:56   #16
:)

bok svima, ja sam samo došla kao podrška za ovu temu! super da ste krenule sa odvojenim topicom ....
__________________
"predatorica"
petra_pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 14:15   #17
Quote:
petra_pan kaže: Pogledaj post
bok svima, ja sam samo došla kao podrška za ovu temu! super da ste krenule sa odvojenim topicom ....
Hvala Petra_pan Svaka podrška je dobrodošla , a i imamo isti problem višak kila...., zajedno ćemo mi na kavice
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 17:47   #18
petra hvala na podrščci, dancic dobro nam dosla ...a ti orsa...he, he, pa mi smo ovdje veteranke (ja nešto kraće na forumu, ali zato spremna za odgovore)
drago mi je što čitam da je more ok, nadam se da će nam se što prije pridružiti, a i ti orsa ćeš uskoro u klub izabranih
a sad da odgovorim na pitanja koja je postavila/o dancic...dakle, na pitanje da li sleev ili lap bolje ili lošije je jako teško odgovoriti (odluka treba biti tvoja uz uvažavanje sugestije prof. Bešlina) no evo, iz mojeg, i iskustava onih s kojima sam pričala, bitna je razlika osjećaj gladi. Naime, nakon sleeva je osjećaj gladi manji nego nakon lapa (to je zbog onog famoznog centra za glad kojeg više nemaš nakon sleeva), nakon sleeva se i brže mršavi (što je vrlo poticajno), nema naknadnih punjenja i sl.....S druge strane, lap je ipak manje invazivan (ne odrežu ti dio tijela), možeš donekle kontrolirati koliko je vrpca napunjena, sporije se skidaju kile pa je i problem viška kože manje izražen (lakše se povlači, osobito kod mlađih ljudi).
Što se prehrane tiće, ona je u početku ista kao i kod lapića, dakle prvo tekuće, pa kašasto. Nakon cca 1 mj. možeš polako početi s krutom hranom (ali u malim količinama jer veće količine ne možeš i ne smiješ uzimati odjednom)...no, tu ti je jedan mali problemčić (barem kod mene) Kad doooobro ne prožvačeš hranu (tako da ju pretvoriš u kašicu) tj. ako se brzo naklopaš onda u želucu osjetiš...hmmm....nije bol, već bih ja to nazvala pritiskom koji nije nimalo ugodan. Istina, taj osjećaj prođe za cca 15-20 min. ali dok traje ...
A pretrage...e to ti nikad nije isto, svatko ima nekaj svojega za obaviti uz ono što se traži za svaku operaciju (rengen srca i pluća, krvna grupa, laboratorijske pretrage)...tak da ti tu nitko ne može reći što će tebe zadesiti
Uh, stvarno pišem predugačke postove...ali, kad se nemrem kontrolirati...morali budu smisliti neki sleev i za pisanje, tak da se mogu javiti kao pokusni kunić opet
curice pozdrav ...ak se koja još danas javi ja sam navečer opet tu u kontroli, tak da vam mama da savjete ili bar naputke za uporabu

__________________
Put u pakao popločan je dobrim namjerama!
damica46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 23:21   #19
Quote:
damica46 kaže: Pogledaj post
a i ti orsa ćeš uskoro u klub izabranih

Uh, stvarno pišem predugačke postove...ali, kad se nemrem kontrolirati...morali budu smisliti neki sleev i za pisanje, tak da se mogu javiti kao pokusni kunić opet
curice pozdrav ...ak se koja još danas javi ja sam navečer opet tu u kontroli, tak da vam mama da savjete ili bar naputke za uporabu

Iz tvojih usta u božje uši ..........da me što prije zovnu
Samo ti piši,informacija nikad dosta, znaš kako se kaže od viška glava ne boli,osim kad su taj višak kila
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 14:00   #20
Evo ja zvala i rekoše mi još 15 dana sigurno ništa od operacije
orsa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.