Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2011., 22:14   #1
Rotacija Zemlja-Sunce

Možda zapravo glupo pitanje ali mene muči, nisam još završio srednju pa možda se u ove iduće 2 godine krije odgovor na ovo pitanje, a možda sam potpuno previdio neku važnu činjnicu, pa zato evo tražim odgovor od vas.
Dakle Mjesec oko Zemlje kruži približno jednakom brzinom kojom se Zemlja okreće oko same sebe (to je još Newtova pretpostavka koju je dokazao, on je uzeo za pretpostavku da je Mjesec kamen bačen sa Zemlje) ali zašto brzina kojom se Zemlja okreće oko Sunca nije ni približno jednaka brzini sunčeve rotacije oko samog sebe? Ili možda ja pak imam netočne podatke?
delhrv is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 22:29   #2
Zato jer je Bog tako htio. Amen.
utikač is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 22:50   #3
Quote:
utikač kaže: Pogledaj post
Zato jer je Bog tako htio. Amen.
jel ovo bilo stvarno neophodno da podjeliš s nama? Ali sad da se vratim na svoju temu, jasno mi je da na Zemlju djeluje i Jupiter i Merkur i svi drugi planeti ali mi je ipak pre velika razlika.
delhrv is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 00:21   #4
Quote:
delhrv kaže: Pogledaj post
Dakle Mjesec oko Zemlje kruži približno jednakom brzinom kojom se Zemlja okreće oko same sebe
Nije li obrnuto? Provjeri još jednom svoje podatke
Koliko ja znam Mjesečeva rotacija oko svoje osi se poklapa s Mjesečevom revolucijom oko Zemlje,
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 01:06   #5
Ta sinkroniziranost je po meni slučajnost, a ne pravilo. Inače, to je jako zanimljiva pojava koja je još više izražena kod Plutona i njegova mjeseca Harona. Oni su sinkronizirani tako da se priviđa s Plutona da Haron stoji i ne rotira se. Tj. brzina rotacije i revolucije Harona su usklađene s brzinom rotacije Plutona. Valjda se razumije što sam htio reći.

Neka me neko ispravi ako griješim.
Air man is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 23:43   #6
meni se čini da to ima veze sa udaljenostim planeta. s obzirom na masu Zemlje i Mjeseca i njihovu međus. udaljenost ispada da je samo jedna strana okr. prema Zamlji.
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 10:26   #7
Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
Nije li obrnuto? Provjeri još jednom svoje podatke
Koliko ja znam Mjesečeva rotacija oko svoje osi se poklapa s Mjesečevom revolucijom oko Zemlje,
Ovo je točno. Brzina kojom Mjesec kruži oko Zemlje je jednaka brzini kojom Mjesec (a ne Zemlja) kruži oko svoje osi. Naravno kutna brzina, brzina kruženja a ne brzina kretanja.
Tako da nam Mjesec pokazuje uvijek isto lice.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 11:44   #8
I to tvoje stoji, ali i ovo moje je lako dokazivo i točno. Dakle zemljin obujam je otprilike 42000km, vrjeme zemljine rotacije je približno 24h i iz toga se dobije da je brzina zemljine rotacije 1750km/h, e sad mjesec kruži oko zemlje na udaljensti 384000km zemlju obiđe za 28-31 dan, uzimajući da ne kruži oko zemlje u idealnoj kružnici već elipsi brzina kojom mjesec kruži oko zemlje je malo veća od brzine zemljine rotacije, ali zapravo je malo manja zbog utjecaja drugih planeta.
delhrv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 12:11   #9
Au
Prosječna brzina kojom se Mjesec giba oko Zemlje je oko 1022 m/s, šta je oko 284 km/h. Dakle račun ti je pogrešan, a sve ostalo šta si napisao ne da je pogrešno nego nema veze s ničim
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 12:21   #10
@Frogger
Samo jedan mali ispravak. Brzina mjeseca je 1022 km/s što je onda otprilike 6132 km/h.
Air man is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 12:30   #11
Ma nije, dobro sam napisao.
A čak i da jest 1022 kilometra u sekundi, u jednom satu ima više od 6 sekundi pa bi za jedan sat prešao više od 6132 kilometra.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 12:39   #12
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ma nije, dobro sam napisao.
A čak i da jest 1022 kilometra u sekundi, u jednom satu ima više od 6 sekundi pa bi za jedan sat prešao više od 6132 kilometra.
Krivo sam preračunao


Što se tiče brzine klik. Ne vjerujem da je taj podatak kriv.

Btw. Sad vidim da si i ti tamo krivo preračunao
Air man is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 12:42   #13
Quote:
Air man kaže: Pogledaj post
@Frogger
Samo jedan mali ispravak. Brzina mjeseca je 1022 km/s što je onda otprilike 6132 km/h.
E dečki, dečki - fizika - osnovna škola:

1022 m/s = 3679,2 km/h

1022 km/s = 3 679 200 km/h

a vi se dogovorite što vam treba.
prof56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 12:58   #14
Jebote android digitron

Svaki put dobijem drugo rješenje s ovim touchscreenom
Šta bi reko Mirko S Zlikowsky, back to the drawing board


Sam sebi facepalm
1022 km/s a ne 1022 m/s. To je na HPovom digitronu s tipkama

Znači wikipedija je u pravu, a yahoo answers je malo yahoohoo answers
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.

Zadnje uređivanje Frogger : 04.06.2011. at 13:24.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 15:07   #15
Pustite wikipedie i yahooe, sami izračunajte. Udaljenost do Mjeseca je oko 384000 km. Izračunajte opseg putanje (2rπ), pa je podijelite sa brojem dana, sati, sekundi... pa ćete dobiti brzinu oko 1000m/s.

Zadnje uređivanje Ord Mantel : 04.06.2011. at 15:21.
Ord Mantel is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 23:57   #16
Due to the continued sloshing of oceanic tides back and forth on the continental shelves, and the consequent slowing of Earth's rotation rate, a Leap Second will be added to the last minute of June 30, 2012.

23 such Leap Seconds have been added to the calendar since 1972.
Bojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 15:00   #17
Quote:
delhrv kaže: Pogledaj post
Dakle Mjesec oko Zemlje kruži približno jednakom brzinom kojom se Zemlja okreće oko same sebe (to je još Newtova pretpostavka koju je dokazao, on je uzeo za pretpostavku da je Mjesec kamen bačen sa Zemlje) ali zašto brzina kojom se Zemlja okreće oko Sunca nije ni približno jednaka brzini sunčeve rotacije oko samog sebe? Ili možda ja pak imam netočne podatke?
Rotacija se sinhronizira zbog utjecaja gravitacije (točnije: plimnih sila) masivnijeg tijela na tijelo manje mase. Ugrubo, rezultat je usporavanje rotacije manjeg tijela sve dok se ne uskladi sa rotacijom većeg tijela. I naš Mjesec ima utjecaj na Zemlju, tako da se rotacija Zemlje polako usporava. Nekada je dan na Zemlji trajao 21h. Da je dovoljno vremena i Zemlja bi prema Mjesecu bila okrenta uvijek istom stranom, ali to se neće desiti prije nego što Sunce završi svoj životni ciklus. Za dalje preporučam tekst na wikipediji.

Quote:
utikač kaže: Pogledaj post
Zato jer je Bog tako htio. Amen.
Molim da se suzdržite ovakvih kometara.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:39   #18
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Rotacija se sinhronizira zbog utjecaja gravitacije (točnije: plimnih sila) masivnijeg tijela na tijelo manje mase. Ugrubo, rezultat je usporavanje rotacije manjeg tijela sve dok se ne uskladi sa rotacijom većeg tijela. I naš Mjesec ima utjecaj na Zemlju, tako da se rotacija Zemlje polako usporava. Nekada je dan na Zemlji trajao 21h. Da je dovoljno vremena i Zemlja bi prema Mjesecu bila okrenta uvijek istom stranom, ali to se neće desiti prije nego što Sunce završi svoj životni ciklus. Za dalje preporučam tekst na wikipediji.



Molim da se suzdržite ovakvih kometara.
To je to. Ako se ne varam sličan slučaj je i sa Merkurom i Suncem. Njihova kretanja su se vremenom uskladila i Merkur skoro uvijek pokazuje istu stranu Suncu. Merkur se tri puta okrene oko svoje osi u dva kruženja oko Sunca...
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 12:34   #19
Quote:
delhrv kaže: Pogledaj post
Možda zapravo glupo pitanje ali mene muči, nisam još završio srednju pa možda se u ove iduće 2 godine krije odgovor na ovo pitanje, a možda sam potpuno previdio neku važnu činjnicu, pa zato evo tražim odgovor od vas.
Dakle Mjesec oko Zemlje kruži približno jednakom brzinom kojom se Zemlja okreće oko same sebe (to je još Newtova pretpostavka koju je dokazao, on je uzeo za pretpostavku da je Mjesec kamen bačen sa Zemlje) ali zašto brzina kojom se Zemlja okreće oko Sunca nije ni približno jednaka brzini sunčeve rotacije oko samog sebe? Ili možda ja pak imam netočne podatke?
Možda postoji neka fizikalna zakonitost zbog koje je to tako sinhronizirano ? Mjesec je jedini Zemljani satelit pa ga zato ni jedan drugi Zemljani satelit ne perturbira . Ako jedna strana Mjeseca ima veću gustoću od ostalih strana onda bi trebalo biti logično da će zemljina gravitacijska sila više privlačiti tu stranu . Na jednom drugom forumu sam otvorio diskusiju iznošenja fizikalne hipoteze dokaza astrologije ; " Šta misle znanstvenici o astrologiji ? " , http://forum.net.hr/forums/t/382083.aspx i opća tema " Astrologija lažna znanost ili loši medijsko eksponirani astrolozi-ginje ? " , http://forum.net.hr/forums/t/390607.aspx
sandgeorge is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 07.07.2014., 23:44   #20
ja mislim da se sunce kreće brzinom oko 30km/s, dok zemlja oko 21 km/s. Možda sam u krivu
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:29.