Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Kriptovalute

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2017., 13:58   #13441
Quote:
stjepan21 kaže: Pogledaj post
Ako je vjerovati trolovima, zar nebi braći bilo u interesu raditi obrnuto?
To ja govorim otkad je izašla vijest o futuresima, evo svima prilike za short.

Međutim, nitko od ovih koji su najglasniji neće ni lipe shortati da bi poduprli svoju tezu.

Postojo teorija u bihevioralnoj ekonomiji koja pokazuje kako se razlikuju riječi i djela..npr. netko zna 100% da će real pobijediti barcelonu, ima milijun argumenata ali kad se treba okladiti to već neće...

Ovdje je isto. U kvantnoj fizici kazu shut up and calculate, kod kripta ja kazem shut up and short umjesto da me zamaraš.

Dobro je da postoje razna mišljenja, ali daj ih podupri novcem da vidimo pravu vjeru.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 17.12.2017., 14:00   #13442
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Najbolje mi je kada neki starosjedilaci imaju svoje neke misli i ideje pa kada dodju neki drugi oni su odmah trollovi.

https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19252

U svom odgovoru URBROJ: 282-810-19-05-14/ST/DO od 27.lipnja 2014. u vezi poslovanja s "bitcoin-om" Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) navodi da "bitcoin" ne potpada niti pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja te da prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju "bitcoin" ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da obzirom da vrijednost "bitcoin-a" ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, "bitcoin" ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu.


Nadalje, HNB navodi kako se prema njihovim saznanjima stavovi europskih država u odnosu na status virtualnih valuta ("bitcoin") međusobno razlikuju te da neke države "bitcoin" smatraju proizvodom, neke imovinom, a neke financijskim instrumentom.

U skladu s navedenim, mišljenja smo da se za potrebe oporezivanja PDV-om "bitcoin" može smatrati prenosivim instrumentom u smislu članka 40. stavka 1. točke d) Zakon-a o PDV-u te da se oslobođenje od plaćanja PDV-a iz toga članka može primijeniti na transakcije, uključujući posredovanje u vezi s virtualnim valutama kao što je "bitcoin".

Medutim, napominjemo da je prema našim saznanjima švedski Vrhovni upravni sud 2. lipnja 2014. godine Europskom sudu pravde podnio zahtjev za prethodnu odluku (predmet C-264/14) kojim je zatraženo očitovanje o poreznom tretmanu "bitcoin-a" te da će u skladu s tim nakon donošenja presude biti moguće promjene u poreznom tretmanu "bitcoina" u Republici Hrvatskoj. Naime, presude Europskog suda pravde dio su pravne stečevine Europske unije te su ih sve države članice Europske unije obvezne primjenjivati.

Porez na kapitalnu dobit prirucnik:

https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub...pital__163.pdf

A onda noviji clanci:

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/...-foto-20171006

Kako Porezna uprava gleda na bitcoine?
Poreznu upravu pitali smo kako tretira prihod ostvaren u bitcoinima te što bi građani i tvrtke koji su ostvarili zaradu, kupnjom i prodajom bitcoina trebali učiniti pri popunjavanju porezne prijave.

Prema članku 67. Zakona o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 115/16), stoji u odgovoru Porezne uprave, dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka utvrđuje se kao razlika između ugovorene prodajne cijene, odnosno primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja se otuđuje i nabavne vrijednosti te imovine.

Primicima po toj osnovi smatraju se primici od otuđenja financijskih instrumenata i strukturiranih proizvoda, odnosno između ostalog i primici od instrumenata tržišta novca.

Kapitalni dobitak je razlika između vrijednosti koju je porezni obveznik uložio na početku trgovanja i koju je zaradio pri dospijeću ili prodaji te financijske imovine.

Onda imamo i ovo misljenje koje isto citira HNB:

http://www.rrif.hr/Placanje_bitcoino...misljenje.html

----


E sada dragi moji poreznici, u koristenju misljenja HNB-a kriptovaluta nije novac i ne moze ga se smatrati novcem. A onda u clanku sa tportala i primici od instrumenta trzista novca. Pa ako kriptovaluta nije novac a i nije kod nas regulirana zakonom izricito da je instrument....onda odskakucite sa porezom. Poslao 100 EUR-a na racun u EU banci i vratio si nazad 1000 EUR na svoj racun. Ende.

Dok naravno se to sve porezno ne regulira.
Još jednom, na kriptovalute s plaća porez na dohodak od kapitala u slučaju dobiti kao i kod dionica. Dakle, asset je.

Toliko jednostavno. A tu si rekao da ne treba platiti porez
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 17.12.2017., 14:04   #13443
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Još jednom, na kriptovalute s plaća porez na dohodak od kapitala u slučaju dobiti kao i kod dionica. Dakle, asset je.

Toliko jednostavno. A tu si rekao da ne treba platiti porez
A ti mi daj link ili kopiraj zakon gdje to pise crno na bijelo a ne da si mi ti rekao! I kako se onda taj porez prijavljuje i dokazuje capital gain.

I usput fyi, ako drzis dionice ili sto vec >3 godine, poreza nema, odnosno zakon se odnosi samo na dionice od 1.1.2016 godine nadalje. Znaci ako imas nesto od prije ne placas porez pa makar to danas vrijedilo milione.

Drugim rijecima ako kupis BTC ili slicno danas 17.12.2017 i prodas tek nakon 17.12.2020 poreza - nema niti u teoriji, a ti dokazi praksu za <3 godine.
europe2seoul is offline  
Old 17.12.2017., 14:13   #13444
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A ti mi daj link ili kopiraj zakon gdje to pise crno na bijelo a ne da si mi ti rekao! I kako se onda taj porez prijavljuje i dokazuje capital gain.

I usput fyi, ako drzis dionice ili sto vec >3 godine, poreza nema, odnosno zakon se odnosi samo na dionice od 1.1.2016 godine nadalje. Znaci ako imas nesto od prije ne placas porez pa makar to danas vrijedilo milione.

Drugim rijecima ako kupis BTC ili slicno danas 17.12.2017 i prodas tek nakon 17.12.2020 poreza - nema niti u teoriji, a ti dokazi praksu za <3 godine.
Imaš mišljenje Središnjeg ureda Porezne uprave, neću ti ga ja tražiti. Zapravo imaš ih nekoliko, i za dohodak, i za PDV i za posredovanje...U ovom smislu potpuno je izjednačeno s porezom na dohodak od kapitalne dobiti.

To i sam priznaješ, prvo si rekao da nije regulirano, a sada je već da ne moraš platiti ako držiš 3 godine, što znači da si tek maloprije pročitao da jest regulirano i u kojim slučajevima se plaća, a u kojima ne.

Bitno je da ti savjetuješ ljude da ne moraju platiti porez, jer uopće nije regulirano.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 17.12.2017., 14:23   #13445
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Imaš mišljenje Središnjeg ureda Porezne uprave, neću ti ga ja tražiti. Zapravo imaš ih nekoliko, i za dohodak, i za PDV i za posredovanje...U ovom smislu potpuno je izjednačeno s porezom na dohodak od kapitalne dobiti.

To i sam priznaješ, prvo si rekao da nije regulirano, a sada je već da ne moraš platiti ako držiš 3 godine, što znači da si tek maloprije pročitao da jest regulirano i u kojim slučajevima se plaća, a u kojima ne.

Bitno je da ti savjetuješ ljude da ne moraju platiti porez, jer uopće nije regulirano.
Ma ti si genije.

Napisao sam ovo:

Drugim rijecima ako kupis BTC ili slicno danas 17.12.2017 i prodas tek nakon 17.12.2020 poreza - nema niti u teoriji, a ti dokazi praksu za <3 godine.

A evo da ti podcrtam sto sam ti rekao. Znaci ti dokazi praksu za <3 godine. Znaci daj tekst/zakon od relevantnih institucija gdje to pise crno na bijelo. A nisi.

Drugo, kako dokazujes capital gain? Kod dionica je jasno; imas record i imas historical prices.
Kod BTC-a od ekipe koja ga je dobila na nacin na pocetku "click here and get 1 BTC". Ili ekipa koja posalje na coinbase ovih dana pare i kupi razno razne valute pa ih proda/kupi itd i vrati nazad tipa 3x vise love od onoga sto je poslala sa deviznog - sto ces ti tu i kako dokazati sto je capital gain na koji placas porez i prirez?

Pa umjesto da nista konkretno ne kazes, bolje bi bilo da ili nesto konkretno kazes ili sutis.
europe2seoul is offline  
Old 17.12.2017., 14:30   #13446
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ma ti si genije.

Napisao sam ovo:

Drugim rijecima ako kupis BTC ili slicno danas 17.12.2017 i prodas tek nakon 17.12.2020 poreza - nema niti u teoriji, a ti dokazi praksu za <3 godine.

A evo da ti podcrtam sto sam ti rekao. Znaci ti dokazi praksu za <3 godine. Znaci daj tekst/zakon od relevantnih institucija gdje to pise crno na bijelo. A nisi.

Drugo, kako dokazujes capital gain? Kod dionica je jasno; imas record i imas historical prices.
Kod BTC-a od ekipe koja ga je dobila na nacin na pocetku "click here and get 1 BTC". Ili ekipa koja posalje na coinbase ovih dana pare i kupi razno razne valute pa ih proda/kupi itd i vrati nazad tipa 3x vise love od onoga sto je poslala sa deviznog - sto ces ti tu i kako dokazati sto je capital gain na koji placas porez i prirez?

Pa umjesto da nista konkretno ne kazes, bolje bi bilo da ili nesto konkretno kazes ili sutis.
Napisao si citiram:

Kripto valute jos nisu regulirane porezno kod nas i u vecini zemalja. Sto ne znaci da nece biti. Tako da za sada ne placas nikakav porez.

No ako trgujes dionicama i obveznicama i ostvarujes dobit na to placas 12% poreza. Naravno, ako ih drzis preko 3 godine na to ne placas porez ako prodas i ostvaris dobit.


Dakle, rekao si kako kriptovalute nisu regulirane, a dionice jesu. Što je apsurdno, jer su zakonom izjednačeni ti instrumenti.

I da, znam kako se dokazuje posjed od 3 godine. Prijavio sam već.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 17.12.2017., 14:36   #13447
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Dakle, rekao si kako kriptovalute nisu regulirane, a dionice jesu. Što je apsurdno, jer su zakonom izjednačeni ti instrumenti.
A gdje ti je taj tvoj zakon molim te?

Evo ti misljenje HNB-a:


U svom odgovoru URBROJ: 282-810-19-05-14/ST/DO od 27.lipnja 2014. u vezi poslovanja s "bitcoin-om" Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) navodi da "bitcoin" ne potpada niti pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja te da prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju "bitcoin" ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da obzirom da vrijednost "bitcoin-a" ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, "bitcoin" ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu.


Reci mi molim te gdje su to dionice i kriptovalute izjednacene.

Usput kupis dolare kada je bio 5.5 u mjenjacnici za 5500 kuna i odsetas se ponovno tamo i prodas ih sada kada je oko 6.4. Na 1000 dolara si zaradio 900 kuna. Porez ne placas.
europe2seoul is offline  
Old 17.12.2017., 14:37   #13448
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
To ja govorim otkad je izašla vijest o futuresima, evo svima prilike za short.

Međutim, nitko od ovih koji su najglasniji neće ni lipe shortati da bi poduprli svoju tezu.

Postojo teorija u bihevioralnoj ekonomiji koja pokazuje kako se razlikuju riječi i djela..npr. netko zna 100% da će real pobijediti barcelonu, ima milijun argumenata ali kad se treba okladiti to već neće...

Ovdje je isto. U kvantnoj fizici kazu shut up and calculate, kod kripta ja kazem shut up and short umjesto da me zamaraš.

Dobro je da postoje razna mišljenja, ali daj ih podupri novcem da vidimo pravu vjeru.
Mislim da to više veze ima sa nečijom željom za klađenjem. Svaka osoba ima neko mišljenje, ali samo ovisnici o kocki imaju potrebu kladiti se na sve što misle.
vamvam is offline  
Old 17.12.2017., 14:40   #13449
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Mislim da to više veze ima sa nečijom željom za klađenjem. Svaka osoba ima neko mišljenje, ali samo ovisnici o kocki imaju potrebu kladiti se na sve što misle.
Futures su igre za hedging za velike igrace. Mogu se i koristiti da ocuvas vrijednost onoga cime raspolazes a mozes i spekulativno zaraditi.
Npr avio kompanije koriste futures da osiguraju jeftin kerozin ako cijena nafter raste ali se znaju i opeci pa popusiti.

Igru sa futures options ne bih preporucio nikom tko se bas time ne bavi. Pogotovo ne ekipi koja sada kupuje kriptovalute da zaradi.

I da se nadovezem na postove od prije liku koji je kao pametan a nece reci konkretno pa znamo sto to onda znaci da i jest 12% poreza + prirez - niti orao niti kopao....spekulativan quick money, pa i da treba platiti, plati i vozi.
europe2seoul is offline  
Old 17.12.2017., 14:43   #13450
Ali jbt moraš imat muda vjerovat nekome da će ispunit svoj dio short deala u ovakvom nekom marketu gdje se nitko ne mora bojati za svoju licencu itd. Baš me zanima kak je to regulirano.
Brlj4 is offline  
Old 17.12.2017., 14:47   #13451
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Mislim da to više veze ima sa nečijom željom za klađenjem. Svaka osoba ima neko mišljenje, ali samo ovisnici o kocki imaju potrebu kladiti se na sve što misle.
Ne, nisam na to mislio, nego na vrstu kognitivnog biasa.

Npr. ako učenika pitaš kako je napisao ispit i on kaže za 5. Ti mu kažeš da ako stvarno bude 5 dobije 1000 kn. Međutim, ako ne dobije 5 neće dobiti ništa, ali ima priliku dobiti 700 kuna odmah ako je dobio 3 ili 4. Hoće li uzeti odmah 700 ili će čekati kraj da dobije 1000? Njegove vrjednosne akcije rječitije govore od njegovih riječi.

To su uobičajni eksperimenti u bihevioralnoj ekonomiji.

A s druge strane, cijelo tržište kapitala nije ništa drugo nego klađenje, tako da je apsurdno na forumu o investiranju pričati kako je klađenje loše.

Možda jest, ali to je ono što radimo.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 17.12.2017., 14:50   #13452
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Sve oglasi kada je dosao bitcoin craze.
Veliš ne može se kupiti auto ili kuća na njuškalu. Ja ti dam linkove da može, ti veliš da to sad kad je ludilo.

Ljudi prepoznaju rast bitcoina i shodno tome reagiraju. I toga će biti sve više.
Isto kao što si prije 25 godina mogao kupiti nekretnine na našoj obali za parsto posto manje nego danas.
Ili kaj je fritula sad na Adventu u ZG 25 kn, a bila 15 prije 2 godine. Dok ima ljudi koji su spremni dati za BTC 20k, rast će. Moje mišljenje je da je BTC manija tek počela i da će u 2018.oj narasti za više puta nego u 2017.oj.
Naravno da ne može beskonačno mnogo tako rasti, no još jedno 20-30 puta sigurno može.

Ljudi vide da BTC raste i nemaju razloga ne misliti da im je isplativije nešto prodati u BTC, jer vide da će time dodatno oploditi ono kaj prodaju.


Što se tiče poreza, nažalost plaća se isto kao i dionice - 12% plus prirez lokalnoj jedinici.
To možeš otkriti i sam jednostavnim guglanjem.

Uostalom sve je kocka i neka naša procjena - bavim se poslom kojim se bavim jer smatram da će on biti tražen i za 20 godina.
Imam muža kojeg imam jer se kladim da će on biti super osoba i za 20 godina.
Ulažem vrijeme u prijatelje jer mislim da će mi pomoći kad će trebati.

Isto i BTC - ulažem lovu jer mislim da je Blockchain brutalna tehnologija i jer mislim da će rasti.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Old 17.12.2017., 14:56   #13453
A kako na kraju dokazati da si drzao neki coin 3+ god. da ne platis porez?
mbed is offline  
Old 17.12.2017., 15:00   #13454
Točno je ovo što wand navodi., pa baš nedavno je Richard Thaler dobio Nobelovu nagradu za ekonomiju zbog prepoznavanja da ljudi ekonomske odluke ne donose racionalno, nego su one rezultat raznih kognitivnih pristranosti.

Investitori najviše profitiraju od ''endowment effect, loss aversion and status quo bias'', što će reći da je za investitora poželjno da bude djelomično iracionalan. Dobro je i to imati na umu.
paklara is offline  
Old 17.12.2017., 15:09   #13455
Quote:
Brlj4 kaže: Pogledaj post
Ali jbt moraš imat muda vjerovat nekome da će ispunit svoj dio short deala u ovakvom nekom marketu gdje se nitko ne mora bojati za svoju licencu itd. Baš me zanima kak je to regulirano.
Pa Chicago Stock Exchange pocinje sa izdavanjem/trgovinom futuresa od sutra. A regulirano je pravilima i kada ti naprave call mora da ispljunes prave pare nema izmotavanja. Isto kao i futures za dionice.

Nije to ono - vjera u garanciju koje ti daje prodavac sa hreljica.
europe2seoul is offline  
Old 17.12.2017., 15:12   #13456
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Najbolje na ovoj temi je čitati ljude iz 2013. kako tvrde da je cijena BTCa od 70 dolara balon i uspoređuju je s onim nizozemskim tulipanima.
4 godine kasnije, vrijednost BTCa 20k, a ekipa opet spominje balon i tulipane.

Naravno da je btc rizično ulaganje, valjda je to svakome jasno.
Ja na to gledam ovako - stavila sam pare u visini jednog kvalitetnijeg prekoocenskog duljeg putovanja, koje ako sve popušim neću propasti, a ako se ostvari ono čemu se nadam to mi je velika prilika da živim financijski bezbrižno ostatak života.


Ja sam od onih koji smatraju da će doći do 5 milijuna s vremenom, jer tek sad postaje lagani mainstream i tek sad kreću ulagati ljudi koji nemaju baš veze s IT stvarima. Tipa jučer me mama pitala da bi stavila neku lovu.


Možda će u ovo vrijeme za godinu dana biti pola milijuna, a možda se vratiti na 70.
Tko je sklon prvoj opciji, stavio je pare, tko nije nije.

Ja osobno čekam 160 k. To bi mi riješilo problem novca u životu. prognoziram da će to biti u rujnu 2018.



Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Uh, 5 milijuna.

Ali, da, moguće je sve. Gledam svako malo svoje natuknice u vezi BTCa, 20k je bila prognoza za ATH koji bi bio ekstrem. Sad je pizdarija. Nakon toga, 50k bi mogao, 100k, nisam siguran. Već sad mislim da je 1M moguć, i to već 2019., iako to ne očekujem.

160k iduće godine u rujnu? To bi bilo vrhunski, iako očekujem malo usporavanje u 2018., ali moja očekivanja nekako uvijek ispadnu konzervativna kad je BTC u pitanju.

Mislim da bi procjene o vrijednosti trebalo prepustiti drugim ljudima na ovoj temi.
rocker1987 is offline  
Old 17.12.2017., 15:13   #13457
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Što se tiče poreza, nažalost plaća se isto kao i dionice - 12% plus prirez lokalnoj jedinici.
To možeš otkriti i sam jednostavnim guglanjem.
Pa jednostavnim guglanjem dobijes to da se ne smatra niti novcem niti stranim novcem. I ne dobijes neko misljenje od porezne uprave crno na bijelo da je to oporeziv instrument. Sada mozda mi svi koristimo neke druge google.

Quote:
Isto i BTC - ulažem lovu jer mislim da je Blockchain brutalna tehnologija i jer mislim da će rasti.
Ha Cuj ako je BTC valuta onda nije bitno da li ce ona rasti ili ne, zar ne? Ne kupujes EURe jer ce oni rasti nego da bi ih imao i trosio te zaradjivao, dakle novac. No BTC trenutno sada nije kao obicna valuta jer jako raste pa je vise spekulativna investicija. Sto se tehnologije tice - realno osim tehno geekovima to investitorima nije bas toliko bitno nego buy low sell high.
europe2seoul is offline  
Old 17.12.2017., 15:15   #13458
Quote:
mbed kaže: Pogledaj post
A kako na kraju dokazati da si drzao neki coin 3+ god. da ne platis porez?
Pa kod kupovine BTC-a u exchangeu si valjda dobio neku email potvrdu. A isto tako imas izvod prometima po bankovnom racunu ili kartici. Pa si to isprintaj i drzi u ladici. Dakle imas odljev novaca sa deviznog ili charge na kartici i onda za te pare potvrudu da si kupio kriptovalutu. Prilicno transparentno.

No ajmo u poreznu ispostavu babina greda pitati savjetnicu o kriptovalutama, trgovini istoj i placanju poreza na razliku odnosno dobit.
europe2seoul is offline  
Old 17.12.2017., 15:26   #13459
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne, nisam na to mislio, nego na vrstu kognitivnog biasa.

Npr. ako učenika pitaš kako je napisao ispit i on kaže za 5. Ti mu kažeš da ako stvarno bude 5 dobije 1000 kn. Međutim, ako ne dobije 5 neće dobiti ništa, ali ima priliku dobiti 700 kuna odmah ako je dobio 3 ili 4. Hoće li uzeti odmah 700 ili će čekati kraj da dobije 1000? Njegove vrjednosne akcije rječitije govore od njegovih riječi.
Ja bih prije rekao da su to dva različita pitanja koja zbog toga jer su različita mogu rezultirati različitim odgovorima. Ako te pitam da li si točno riješio zadatak i ti kažeš da jesi, to znači (ako si bio iskren) da ne znaš da negdje postoji greška. No, ako te pitam da se kladiš na svoj odgovor, onda trebaš odvagnut koliko ti je novac bitan, kolika je vjerojatnost da postoji greška za koju ne znaš, da li time želiš još nešto dokazati, koliko ti emotivno znači ako ispadne ovako ili onako... U oba slučaja se može desiti da odgovor ništa ne znači jer onaj tko nije u stanju točno riješiti zadatak (niti procijeniti koliko je točno riješio zadatak) neće biti ni u stanju racionalno odabrati na što je bolje kladiti se. To je kao da osobu koja ne zna pitaš što misli. Kome je bitno što misli osoba koja ne zna??? Mogao si i novčić bacati.

Ono što je bitno za ovu diskusiju je to da u oba slučaja ne dokazuješ ništa o tome da li je zadatak točan ili nije. Samo se baviš psihom onoga tko je to rješavao.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
To su uobičajni eksperimenti u bihevioralnoj ekonomiji.

A s druge strane, cijelo tržište kapitala nije ništa drugo nego klađenje, tako da je apsurdno na forumu o investiranju pričati kako je klađenje loše.

Možda jest, ali to je ono što radimo.
Napisao sam da se određeno ponašanje zove ovisnost o klađenju, a ne da je klađenje loše ili dobro.
vamvam is offline  
Old 17.12.2017., 15:33   #13460
Ako zanemarimo činjenicu da hrvatski poreznici mogu raditi što ih volja, i tumačiti porezna pravila i zakone kako im se sprohtje, dokazati vlasništvo nad BTC-om je ekstremno lagano. Blockcshain! Sve što ti treba je private key. Dokažeš da je tvoj na način da otvoriš wallet ili napraviš digitalni potpis sa tim private key-om, i voila nepobitan dokaz. Naravno postoji šansa da će poreznik reći ne to nije dovoljno, no tu nema pomoći, oni mogu reći i tražiti što ih volja. Meni m ogu naplatiti porez 5%, nekon drugom 10%...kako kada im padne na pamet.
Toliko o toj "sigurnosti" koju daje "centralni autoritet".

Bitcoin je mala beba kad se usporedi njegova stabilnost naspram stabilnosti odluka hrvatskih poreznika ili nedaj bože sudova.
stjepan21 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:58.