Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2013., 21:19   #201
može li mi netko reći računa li se vikend (ako je on inače neradni) u dane bolovanja? naime, imam bolovanje od 7 dana i sada me zanima kada se moram vratiti na posao. hvala
bolsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 05:56   #202
Quote:
bolsa kaže: Pogledaj post
može li mi netko reći računa li se vikend (ako je on inače neradni) u dane bolovanja? naime, imam bolovanje od 7 dana i sada me zanima kada se moram vratiti na posao. hvala
u smislu trajanja bolovanja -računa se . u smislu isplate naknade ne računa se.
ali svejedno to trebaš sa doktorom urediti, jer očekivano trajanje bolovanja upisano na privremenom izvješću o bolovanju je samo okvirno, i krajem tog perioda trebaš sa svojim liječnikom utvrditi stvarno trajanje i tada će ti liječnik izdati konačno izvješće o bolovanju sa upisanim prvim i zadnjim danom bolovanja.
sljedeći radni dan trebaš biti na poslu.
doktori vole kao zadnji dan bolovanja pisati petak - tvoja obveza pojavljivanja na poslu je u ponedjeljak ( kad su vikendi neradni, kao kod tebe)
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 22:11   #203
Quote:
bolsa kaže: Pogledaj post
može li mi netko reći računa li se vikend (ako je on inače neradni) u dane bolovanja? naime, imam bolovanje od 7 dana i sada me zanima kada se moram vratiti na posao. hvala
Vratit ćeš se na posao kad ti izabrani liječnik zaključi bolovanje i izda doznaku koju trebaš predati poslodavcu radi obračuna plaće.

Ovo što tvrdiš da imaš bolovanje od 7 dana, je trajanje bolovanja koje je liječnik predvidio prema postavljenoj dijagnozi, pa tvoje bolovanje može biti zaključeno i prije i kasnije od tih 7 dana. U biti, dobio si obrazac - obavijest o
očekivanom trajanju bolovanja koji isto trebaš predati poslodavcu.

Što se tiče računanja vikenda u dane bolovanja, ispravan je knjizin odgovor.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 10:35   #204
Pozdrav.
Imam jedno pitanje pa ako netko zna da mi što prije odgovori.
Imamo djelatnicu koja je na bolovanju duže od 42 dana. Kada joj obračunavam plaću za dane kada je na teretu HZZO-a (znači od 43 dana) da li joj na bruto plaću moram obračunati i poreze i doprinose i da li ih moramo uplatit? Imamo program Synesis, i u njemu dokument Bolovanje na teret fonda. Kada unosim podatke u njega nemam nigdje rubriku za poreze i doprinose. A na RS obrascu kolone za doprinose su prazne.
Plaću za te dane sam obračunala u dokumentu Obračun plaće, ali ga nisam spremila. Samo sam u obrazac Bolovanje na teret fonda upisala iznos netto plaće iz Obračun plaće. Stvar je u tome što mi je u Obračun plaće obračunat i porez i doprinosi i za taj iznos smanjena netto plaća (koja je upisana kao iznos za isplatu u Bolovanje na teret fonda).
Nadam se da razumijete pitanje i situaciju, i molim vas što skorijem odgovoru.
Hvala unaprijed.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 11:14   #205
Upravo sam našla ovo u RRiF stručnim informacijama: Od 43.odnosno 8.dana bolovanja za invalide rada, nadoknadu isplaćuje poslodavac samo u neto-svoti (temeljem prosjeka isplaćenih plaća u šest mjeseci prije mjeseca kada je počelo bolovanje) bez obračunavanja doprinosa, poreza na dohodak i prireza, a zatim podnosi zahtjev za refundaciju naknade HZZO-a. Naknada koju isplaćuje ili refundira na svoj teret HZZO: za prvih šest kalendarskih mjeseci neprekidnog bolovanja: do 6 mjeseci 70%; od 6 mjeseci 80%.

E sad se opet javlja problem. Prema ugovoru o radu mi isplaćujemo 80% osnovice za bolovanje. Da li da naknadu na teret fonda obračunam s 80% ili 70% kako piše?
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 17:46   #206
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Upravo sam našla ovo u RRiF stručnim informacijama: Od 43.odnosno 8.dana bolovanja za invalide rada, nadoknadu isplaćuje poslodavac samo u neto-svoti (temeljem prosjeka isplaćenih plaća u šest mjeseci prije mjeseca kada je počelo bolovanje) bez obračunavanja doprinosa, poreza na dohodak i prireza, a zatim podnosi zahtjev za refundaciju naknade HZZO-a. Naknada koju isplaćuje ili refundira na svoj teret HZZO: za prvih šest kalendarskih mjeseci neprekidnog bolovanja: do 6 mjeseci 70%; od 6 mjeseci 80%.

E sad se opet javlja problem. Prema ugovoru o radu mi isplaćujemo 80% osnovice za bolovanje. Da li da naknadu na teret fonda obračunam s 80% ili 70% kako piše?
Naknadu na teret fonda, kod invalidnih soba ide 70%, osim ako nije drukčije uređeno kolektivnim ugovorom.
Ako nisi 100% sigurna, telefon u ruke i nazovi RIF.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 17:53   #207
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Imam jedno pitanje pa ako netko zna da mi što prije odgovori.
Imamo djelatnicu koja je na bolovanju duže od 42 dana. Kada joj obračunavam plaću za dane kada je na teretu HZZO-a (znači od 43 dana) da li joj na bruto plaću moram obračunati i poreze i doprinose i da li ih moramo uplatit? Imamo program Synesis, i u njemu dokument Bolovanje na teret fonda. Kada unosim podatke u njega nemam nigdje rubriku za poreze i doprinose. A na RS obrascu kolone za doprinose su prazne.
Plaću za te dane sam obračunala u dokumentu Obračun plaće, ali ga nisam spremila. Samo sam u obrazac Bolovanje na teret fonda upisala iznos netto plaće iz Obračun plaće. Stvar je u tome što mi je u Obračun plaće obračunat i porez i doprinosi i za taj iznos smanjena netto plaća (koja je upisana kao iznos za isplatu u Bolovanje na teret fonda).
Nadam se da razumijete pitanje i situaciju, i molim vas što skorijem odgovoru.
Hvala unaprijed.
Program mora biti izrađen prema zakonu o radu. Radim u sličnom programu, gdje kada uneseš jednu stavku bolovanje prema HZZO-a , dolje treba upisati neto iznos.
Imamo program koji se zove ERV (evidencija radnog vremena) popunimo podatke tamo, podaci se prebace u taj program,i tamo gdje te baca kursorom stavi se neto iznos. Ako imaš u tiskanici samo iznos: plaća-upisuješ u bruto, u idući stupac upisuješ isplaćenu plaću (neto plaću) i dalje nastaviš. Mislim da su ti čak i na poleđini tog obrazca upisano kako se što upisuje.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 21:40   #208
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Upravo sam našla ovo u RRiF stručnim informacijama: Od 43.odnosno 8.dana bolovanja za invalide rada, nadoknadu isplaćuje poslodavac samo u neto-svoti (temeljem prosjeka isplaćenih plaća u šest mjeseci prije mjeseca kada je počelo bolovanje) bez obračunavanja doprinosa, poreza na dohodak i prireza, a zatim podnosi zahtjev za refundaciju naknade HZZO-a. Naknada koju isplaćuje ili refundira na svoj teret HZZO: za prvih šest kalendarskih mjeseci neprekidnog bolovanja: do 6 mjeseci 70%; od 6 mjeseci 80%.

E sad se opet javlja problem. Prema ugovoru o radu mi isplaćujemo 80% osnovice za bolovanje. Da li da naknadu na teret fonda obračunam s 80% ili 70% kako piše?
Ti trebaš obračunati plaću sukladno ugovoru o radu, a HZZO će refundirati postotak sukladno svojim propisima. Ta dva iznosa se uopće ne moraju poklapati jer npr. poslodavac može isplatiti bolovanje i veće od limita HZZO-a, a HZZO refundirati limitirani iznos (primjerice poslodavac isplati bolovanje 6000 kn, a HZZO refundira max iznos 4257,28 kn.)
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 08:16   #209
Pozdrav,

Prije nekih dva mjeseca išao sam na posao biciklom. Na pola puta do firme udario me auto koji je skretao u lijevo, ja sam pao s bicikla i prevezen sam na hitnu. Slomljena mi je ključna kost i od tada sam na bolovanju. 15.6. sam dobio plaću neznatno manju od uobičajene (oko 5000), a jučer je na račun sjeo iznos proračunske osnovice za bolovanje 3326 kuna. Trebao bih imati priznato 100% bolovanje, pa sad nisam siguran što to točno znači. Molim za pomoć ako tko zna nešto.
__________________
Javnost ne zna da je MOST u 6 resora koje je preuzeo doveo po 3-4 osobe. A ispod je sustav iskadroviran u vrijeme HDZ i SDP vlada. Oni samo probude svoje unutarnje spavače i odmah krenu u akcije. Most nema nikog prethodno kadroviranog, osobe s etiketom MOST-a bore se unutar tromih i promjenama nesklonih struktura , dok naivna javnost nasjeda na spinove da MOST nešto koči. A ti se ljudi bore kao vojnici.
midgetninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 09:59   #210
Quote:
midgetninja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Prije nekih dva mjeseca išao sam na posao biciklom. Na pola puta do firme udario me auto koji je skretao u lijevo, ja sam pao s bicikla i prevezen sam na hitnu. Slomljena mi je ključna kost i od tada sam na bolovanju. 15.6. sam dobio plaću neznatno manju od uobičajene (oko 5000), a jučer je na račun sjeo iznos proračunske osnovice za bolovanje 3326 kuna. Trebao bih imati priznato 100% bolovanje, pa sad nisam siguran što to točno znači. Molim za pomoć ako tko zna nešto.
100% bolovanja se dobije za ozljedu na radu i za to mora postojati rješenje kojim ti se to priznaje.
Trebao si se javiti u firmi osobi za zaštitu na radu i ispuniti prijavu ozljede.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 11:52   #211
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
100% bolovanja se dobije za ozljedu na radu i za to mora postojati rješenje kojim ti se to priznaje.
Trebao si se javiti u firmi osobi za zaštitu na radu i ispuniti prijavu ozljede.
Došao je do mene doma čovjek iz firme i bio nakon toga kod moje doktorice s kojom je ispunio prijavu jer ja se nisam mogao niti smio kretati. Je li moguće da postupak još nije razrješen i da se može naknadno refundirati razlika?
__________________
Javnost ne zna da je MOST u 6 resora koje je preuzeo doveo po 3-4 osobe. A ispod je sustav iskadroviran u vrijeme HDZ i SDP vlada. Oni samo probude svoje unutarnje spavače i odmah krenu u akcije. Most nema nikog prethodno kadroviranog, osobe s etiketom MOST-a bore se unutar tromih i promjenama nesklonih struktura , dok naivna javnost nasjeda na spinove da MOST nešto koči. A ti se ljudi bore kao vojnici.
midgetninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 12:28   #212
Itekako je moguće. Nekad im treba i po mjesec dana da to rješe, a sad kad su im počeli godišnji sve je moguće.
Ako ti HZZO prizna ozljedu na radu, dobit ćeš eventualnu razliku.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 13:50   #213
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Itekako je moguće. Nekad im treba i po mjesec dana da to rješe, a sad kad su im počeli godišnji sve je moguće.
Ako ti HZZO prizna ozljedu na radu, dobit ćeš eventualnu razliku.
Zahvaljujem, i mislio sam da se može pouzdati u tromost sustava.
__________________
Javnost ne zna da je MOST u 6 resora koje je preuzeo doveo po 3-4 osobe. A ispod je sustav iskadroviran u vrijeme HDZ i SDP vlada. Oni samo probude svoje unutarnje spavače i odmah krenu u akcije. Most nema nikog prethodno kadroviranog, osobe s etiketom MOST-a bore se unutar tromih i promjenama nesklonih struktura , dok naivna javnost nasjeda na spinove da MOST nešto koči. A ti se ljudi bore kao vojnici.
midgetninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 16:38   #214
pozdrav,

na bolovanju sam nesto vise od 3 mjeseca i jedne lipe nisam dobio..redovno sam isao kod dotora i nosio doznake poslodavcu..kome da se zalim?jel imao tko slicnih problema?
Keby is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 20:24   #215
Bolovanje ti isplaćuje poslodavac, a traži povrat isplaćenih sredstava od HZZO-a.
Znači, trebaš kontaktirati poslodavca.

Jedino ako je poslodavac u stečaju ili likvidaciji, bolovanje ti direktno isplaćuje HZZO.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 23:10   #216
ukratko poslodavac mi nezeli platiti bolovanje..
Keby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 08:52   #217
onda odi u HZZo direktno
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 09:18   #218
Quote:
Keby kaže: Pogledaj post
ukratko poslodavac mi nezeli platiti bolovanje..
Nema on šta želiti ili ne želiti...
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 14:32   #219
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ti trebaš obračunati plaću sukladno ugovoru o radu, a HZZO će refundirati postotak sukladno svojim propisima. Ta dva iznosa se uopće ne moraju poklapati jer npr. poslodavac može isplatiti bolovanje i veće od limita HZZO-a, a HZZO refundirati limitirani iznos (primjerice poslodavac isplati bolovanje 6000 kn, a HZZO refundira max iznos 4257,28 kn.)
A šta onda s tom razlikom. Za 7.mj djelatnici je obračunata naknada za bolovanje u većem iznosu od 4.257,28 kn (naknada ide preko HZZO jer je više od 43 dana na bolovanju). Kada oni refundiraju nama taj iznos, šta s onom razlikom na kontu.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 18:06   #220
otisao sam u hzzo direktno i zeska mi kaze kao u slucaju stecaja ili nelikvidnosti mogu izvuc novac od hzzo a u ovom slucaju oni nemogu nista...a ovo sam proguglo

Što kada poslodavac ne isplati naknadu plaće koja tereti sredstva HZZO-a

U slučaju stečajnog postupka poslodavca ili prestanka postojanja poslodavca, kad poslodavac nije u mogućnosti zbog nelikvidnosti isplatiti plaću, odnosno naknadu plaće za najmanje tri kalendarska mjeseca, naknadu plaće zbog bolovanja koja se naknada isplaćuje na teret sredstava HZZO-a, kao i u slučaju kada poslodavac ne izvrši isplatu naknade plaće koja tereti sredstva HZZO-a, odnosno državnog proračuna u propisanom roku od 30 dana prema obračunu HZZO-a, isplatu će izvršiti HZZO neposredno osiguraniku.

sad neznam jel po ovom imam pravo ili ne??ovo zadnje sto pise kao i u slucaju kad poslodavac neizvrsi uplatu?
Keby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:58.