Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2015., 14:12   #621
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Gračani i markuševac su prepuni košnica...
Kud staviti, prošečeš se tim djelom i ako negdje nađeš kakvu zapuštenu parcelu ili dio šume staviš dva kvadra i košnicu i to je to....
Garancije da nebu neko ukrao ne postoji, trenutno se kradu cijeli pčelinjaci s 50 košnica...
a tako?
sviđa mi se kao ideja,
hvala na savjetu
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 16:28   #622
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
U Maksimiru sam. Podsljemenska zona mi je blizu.
Naravno, radije bih istočni dio, od Gračana, Markuševca... ali niti taj zapadni mi nije daleko.
značči blizu sesveta si, potraži lokaciju negdje u sesvetskom prigorju (ja ga tak zovem) gdje ima dosta šume. Ali nikaj ti ne garantira sigurnost košnica s obzirm da kradu cijele prikolice s košnicama, a ulaze na privatna zemljišta i mažnjavaju.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 09:15   #623
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
značči blizu sesveta si, potraži lokaciju negdje u sesvetskom prigorju (ja ga tak zovem) gdje ima dosta šume. Ali nikaj ti ne garantira sigurnost košnica s obzirm da kradu cijele prikolice s košnicama, a ulaze na privatna zemljišta i mažnjavaju.
hvala na savjetu
misliš da je bogatija paša oko Seveta nego pod Medvednicom?

opet ponavljam, zbilja mislim samo na jednu košnicu
vrlo vjerojatno pletaru jer se čini kako je pčelama u njima prirodniji ambijent
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 11:00   #624
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
hvala na savjetu
misliš da je bogatija paša oko Seveta nego pod Medvednicom?

opet ponavljam, zbilja mislim samo na jednu košnicu
vrlo vjerojatno pletaru jer se čini kako je pčelama u njima prirodniji ambijent
ako tako misliš nemoj ni počinjati...
nit buš imao meda a susjedima buš samo priuštio stres stalnim rojevima...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 12:19   #625
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
ako tako misliš nemoj ni počinjati...
nit buš imao meda a susjedima buš samo priuštio stres stalnim rojevima...
kojim susjedima?
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 12:57   #626
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
hvala na savjetu
misliš da je bogatija paša oko Seveta nego pod Medvednicom?

opet ponavljam, zbilja mislim samo na jednu košnicu
vrlo vjerojatno pletaru jer se čini kako je pčelama u njima prirodniji ambijent
Ne nego je manja gustoća naseljenosti i smanjuje šanse za susret sa pčelama tuđih pčelinjaka, bez obzira na to cijeli podsljemenski kraj je pun pčelinjaka
Svaki pčelar želi smanjiti rojevni nagon, pčelari s AŽ znaju imat problema, a kamoli nećeš ti sa pletarom. Ako misliš uzimat zbog meda, to znači da ćeš te pčele trebat iskucat van i s tim se zezat i onda taj med istiskivat, a ti bi njih držao u pletari zbog prirodnog ambijenta :roll-eyes:
Gle pčelari drže pletaru zbog rojeva, a ne zbog meda

Quote:
artu kaže: Pogledaj post
kojim susjedima?
pa cijeli podsljemenski kraj je naseljen , nije je to gorski kotar ili lika pa 3 čovjeka na jednom četvornom kilometru. I nemreš samo tako negdje doći i ostaviti košnice, trebaš poštovat zakon, trebaš pazit da ih ne ostavljaš na tuđoj zemlji, i da u blizini nemaš ostale pčelinjake

Evo kaj zakon kaže
Quote:
II. SMJEŠTAJ PČELINJAKA

Članak 3.

(Postavljanje stacionarnog pčelinjaka)

(1) Pčelar je dužan postaviti pčelinjak tako da pčele ne smetaju susjedima, prolaznicima, domaćim životinjama i javnom prometu.
(2) Nije dopušteno postaviti pčelinjak na udaljenosti manjoj od 500 metara od proizvođačkih i prerađivačkih pogona i turističkih objekata tijekom turističke sezone.
(3) Nije dopušteno postaviti pčelinjak na udaljenosti manjoj od 100 metara od autoceste, željezničke pruge i aerodroma. Izletna strana pri smještaju pčelinjaka ne smije biti okrenuta prema autocesti, željezničkoj pruzi i aerodromu.
(4) Nije dopušteno postaviti pčelinjak na način da minimalna udaljenost između dva pčelinjaka bude manja od 500 metara međusobne udaljenosti.
(5) Udaljenost između najbližeg pčelinjaka i registrirane oplodne stanice ne smije biti manja od 2000 metara.
(6) Stacionarni pčelinjak do 20 pčelinjih zajednica kojem je izletna strana okrenuta prema tuđem zemljištu ili javnom putu mora biti udaljen od međe tuđeg zemljišta odnosno ruba puta najmanje 20 metara.
(7) Ako u stacionarnom pčelinjaku ima više od 20 pčelinjih zajednica udaljenost od izletne strane do ruba javnog puta mora biti najmanje 50 metara, a od međe tuđeg zemljišta najmanje 20 metara.
(8) Kada je udaljenost stacionarnog pčelinjaka u naseljenom mjestu manja od propisanih udaljenosti iz stavaka 6. i 7. ovoga članka pčelinjak mora biti ograđen zaštitnom ogradom (zid, puna ograda, gusta živica) višom od 2 metra. Ova ograda mora biti sa svih strana pčelinjaka 2 metra duža od dužine izletne strane pčelinjaka i postavljena najviše 10 metara od izletne strane.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 04.09.2015. at 13:18.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 07:54   #627
ovi detalji su mi poznati, ali hvala da si me podsjetio
kao sto pise, zakon te tjera na pravilno postavljanje kosnice,
nije restriktivan nego edukativan
a iz ranijih postova je jasno da te na to tjeraju i lopovi
dakle, ako cu kosnicu dobro sakriti, a sve na to navodi, sigurno da susjeda neće biti u blizini
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 11:54   #628
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
ovi detalji su mi poznati, ali hvala da si me podsjetio
kao sto pise, zakon te tjera na pravilno postavljanje kosnice,
nije restriktivan nego edukativan
a iz ranijih postova je jasno da te na to tjeraju i lopovi
dakle, ako cu kosnicu dobro sakriti, a sve na to navodi, sigurno da susjeda neće biti u blizini
Makar imao i 1 košnicu to je pčelinjak, u jednu ruku seleći a onda mora izači povjerenik, ali nađi dobru lokaciju i sakrij košnice, ili pronjuškaj po oglasma pa vidi jel daje tko u najam zemlju pa plati i miran si
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 11:59   #629
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
ovi detalji su mi poznati, ali hvala da si me podsjetio
kao sto pise, zakon te tjera na pravilno postavljanje kosnice,
nije restriktivan nego edukativan
a iz ranijih postova je jasno da te na to tjeraju i lopovi
dakle, ako cu kosnicu dobro sakriti, a sve na to navodi, sigurno da susjeda neće biti u blizini
Uvjek ima susjeda, rojevi znaju daleko odletjeti...
U jesen ti imaju tečajevi pčelarstva, besplatni, moja preporuka kreni s time.
Pčele se ne drže u pletarama več pedesetak godina i zato ako stvarno misliš stavljati pletaru nemoj u ime svih pčelara....
Razlozi....
-Iz pletare med možeš uzeti jedino da pčele iskucaš a to sigurno neznaš ili da ih potruješ što je nedopustivo....
- pčela bu ti se stalno rojila a svakim rojem ostaješ bez pčela i do pola zaliha meda.
-usljed rojenja a zbog nemogučnosti kvalitetnog tretiranja varoe u pletarama bit ćeš rasadnik varoe za sve okolne pčelare i uzalud što oni tretiraju kad ti umjesto pčela uzgajaš varou

pčelarstvo je puno više od košnice na livadi ili šumi
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 12:54   #630
Ma neka uzme LR da može jednostavno manipulirat nastavcima, neka drži jake i zdrave zajednice, ne vidim svrhu pletare osim na pčelinjaku koji koji ima više košnica i služe kako bi se dobivali rojevi.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 09:27   #631
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post

zbog nemogučnosti kvalitetnog tretiranja varoe u pletarama bit ćeš rasadnik varoe za sve okolne pčelare i uzalud što oni tretiraju kad ti umjesto pčela uzgajaš varou
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
ne vidim svrhu pletare osim na pčelinjaku koji koji ima više košnica i služe kako bi se dobivali rojevi.


hvala vam na vrlo korisnim savjetima, ipak postoje dva stava koja ne mogu pomiriti
evo, lijepo sam ih istakao

a ne razumijem kako to da bih s jednom pletarom mogao naškoditi drugim pčelarima,
a oni koji ih drže u svojim pčelinjacima radi rojenja ne škode nikome pa niti sebi?
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 19:53   #632
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
hvala vam na vrlo korisnim savjetima, ipak postoje dva stava koja ne mogu pomiriti
evo, lijepo sam ih istakao

a ne razumijem kako to da bih s jednom pletarom mogao naškoditi drugim pčelarima,
a oni koji ih drže u svojim pčelinjacima radi rojenja ne škode nikome pa niti sebi?
Pletare služe za skupljanje rojeva i ništa drugo....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 21:53   #633
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
hvala vam na vrlo korisnim savjetima, ipak postoje dva stava koja ne mogu pomiriti
evo, lijepo sam ih istakao

a ne razumijem kako to da bih s jednom pletarom mogao naškoditi drugim pčelarima,
a oni koji ih drže u svojim pčelinjacima radi rojenja ne škode nikome pa niti sebi?
1. Nemaš čistoću meda, plodište i medište nepostoje, imaš samo miješano leglo i med-loše za tebe
2.Oni koji ih drže radi rojenja imaju puno veći izbor zajednica, pa tako im nije problem staviti onu s manje varoe u pletaru. Ti imaš samo jednu
3. Ako bude bila jaka paša dogodit će da ćeš ostat bez pola zajednice i samim time bez meda, jer će se izrojit baš kad ne treba, ustvari jamo ovako staviti, kada bude bila paša izrojit će ti se
4.Reci mi jedan suvisli argument zakaj bi išao na pletaru, a da nije prirodnije stanište jer to smo opovrgli s načinom vađenja pčela van, pa dugoročno uopće nije bolje za pčele.
5. Kapacitet za med je manji nego u ostalim košnicama koje se koriste.

Uzmi si normalnu košnicu, LR je prihvatljive cijene, pošto ćeš biti početnik lakše će ti bit za rukovat-postoje je bježalice, selit i uvijek možeš zamolit nekoga da ti izvrca nastavke, a ja koji sam također početnik se ne bih upustio u istcukavanje pčela iz pletare.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 07.09.2015. at 22:10.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 09:12   #634
@ koka36 & crazy_borna

hvala na svim savjetima
ipak još jednom bih molio da mi obrazložite svoje kontradiktorne stavove onako kako sam istakao u prethodnom postu

ili ovo vaše preskakanje moram shvatiti kako to niste u stanju učiniti?
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 14:32   #635
Pošto je naziv ove teme Pčele i pčelarstvo htjeo bi znati da li ima neko na ovome forumu od pčelara koji sakupljaju i prodaju pčelinji otrov. Istraživao sam po internetu i pronašao par proizvođača kolektora za pčelinji otrov. Prvi koji sam pronašao se proizvodi u Bugarskoj i košta 240 Eura jedan kolektor koji se može koristiti na dvije do tri košnice dnevno. Drugi je Korejski i ide na više košnica ali niti on nije znatno jeftiniji. Treća opcija su kolektori koje ručno prave električari i prodaju preko interneta u BiH niti oni nisu jeftiniji, na njuškalu sam pronašao pčelara koji proizvodi i prodaje u Hrvatskoj za 165 Eura po komadu. Čuo sam da su kineski kolektori najbolji ali ne mogu da ih pronađem na internetu našao sam preko alibabe ali mi je taj način nesiguran.

Što se tiče pčelara koji sakupljaju pčelinji otrov i prodaju ga na balkanu znam za dva jedan je u BiH u mjestu Kozarac kod Prijedora i zove se Sulejman Jakupović. On ima oko 450 košnica pčela i proizvodi sve proizvode uključujući i pčelinji otrov kojeg prodaje na američko tržište jednoj farmaceutskoj kompaniji za 50 do 70 dolara po gramu. Da bi osigurao ugovor svake godine plaća 10000 dolara i uzimaju mu 150 grama otrova pčelinjeg kojeg šalje na testiranje čistoće i kvalitete u Ameriku to mu ne plaćaju nego mora džabe dati. Maksimalno proizvede do 1 kg otrova godišnje, a kada je godina loša opadne na pola kilograma otrova.

Drugi je u Hrvatskoj i zove se Ivan Curiš o njegovom načinu prikupljanja znam nešto malo. On proizvodi kolektore za pčelinji otrov napravio je prvi kolektor 1988 godine i nazvao ga ESPO 1988.

Od obojice sam pronašao kontakt podatke.

Kada sam tražio kompanije na internetu kojima bi mogao prodati pčelinji otrov nisam imao veći uspijeh osim što sam pronašao da preko TradeKey stranice imaju oglasi za potražnju iz raznih zemalja ali traže da im ponude šalju samo premium članovi. To mi i nije baš neki siguran način.

Ne vjerujem niti da bi mi pčelari koji već proizvode i prodaju pčelinji otrov rekli kojim kompanijama prodaju kad bi ih kontaktirao.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 16:22   #636
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
@ koka36 & crazy_borna

hvala na svim savjetima
ipak još jednom bih molio da mi obrazložite svoje kontradiktorne stavove onako kako sam istakao u prethodnom postu

ili ovo vaše preskakanje moram shvatiti kako to niste u stanju učiniti?
Ja te odvedem na 100 pčelinjaka i ni u jednom nebuš našao pletaru da se u njoj drže pčele a ti i dalje trubi svoje....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 14:27   #637
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
@ koka36 & crazy_borna

hvala na svim savjetima
ipak još jednom bih molio da mi obrazložite svoje kontradiktorne stavove onako kako sam istakao u prethodnom postu

ili ovo vaše preskakanje moram shvatiti kako to niste u stanju učiniti?
Pogledaj pod broj 2. imaš bilježnicu ili u excelu gdje se vodi evidencija snage zajednice, tko se otkud izrojio, stanje varoe, jačina, rojevni nagon itd.
Ali shvati nije pčelarstvo samo strašt roj u košnicu i vrcat.

Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ja te odvedem na 100 pčelinjaka i ni u jednom nebuš našao pletaru da se u njoj drže pčele a ti i dalje trubi svoje....
imam dvije pletare i obje stoje prazne, ako želim razvijat društvo tu je nukleus, zakaj bi bilo teško kad može bit jednostavno, a i pčelama je bolje jer ih se manje uznemirava.
Ali ja sam početnik i ne namjeravam "trošit" zajednice na pletaru
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 09.09.2015. at 14:40.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 19:12   #638
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
hvala vam na vrlo korisnim savjetima, ipak postoje dva stava koja ne mogu pomiriti
evo, lijepo sam ih istakao

a ne razumijem kako to da bih s jednom pletarom mogao naškoditi drugim pčelarima,
a oni koji ih drže u svojim pčelinjacima radi rojenja ne škode nikome pa niti sebi?

Malo procitaj o borbi protiv varoe. U pletari nemas bas puno mogucnosti da koristis ekoloska, neskodljiva sredstva u borbi protiv ovog opakog napasnika, a pretpostavljam da ne bi zelio neke otrove. Ako se ne boris protiv varoe onda si potencijalna opasnost za ostale pcelinjake.
Pretpostavljam da zelis med iz te kosnice, logicno?
Da bi iz pletare uzeo med moras ih iskucati kad nema legla. To je sad u jesen. Kad ih iskucas, sta ces s njima ako im oduzmes med i sace koje su pripremile sebi za zimu. Iz tog proizlazi da ne mozes imati jednu pletaru, nego moras kombinirati vise njih, pa neke iskucavati, neke spajati. Komplicirano do bola.
Oni pcelari koji drze pletare radi rojeva mogu zadimit pcele i bojnim otrovom u borbi protiv varoe jer med iz njih nece nitko konzumirati.
Ako vec zelis nesto sto prirodnije ( tome i ja tezim) moras se jako puno educirati. Knjigu ne ispustat iz ruke dok se ne savladaju barem osnove.
Preporuka za prirodno pcelarenje- prouci japansko pcelarenje, japansku kosnicu.
I uvijek se pocinje sa 3 kosnice jer se cesto nesto dogodi s jednom npr. maticom i propade ti cijelo drustvo i sl.
Uglavnom, o problemima bi se moglo pisati danima, zato bolje knjigu u ruke i kad ih pet procitas neces znati nista, ali tad se moze poceti.
Pozz
Eejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 01:45   #639
Quote:
Eejla kaže: Pogledaj post
Malo procitaj o borbi protiv varoe. U pletari nemas bas puno mogucnosti da koristis ekoloska, neskodljiva sredstva u borbi protiv ovog opakog napasnika, a pretpostavljam da ne bi zelio neke otrove. Ako se ne boris protiv varoe onda si potencijalna opasnost za ostale pcelinjake.
Pretpostavljam da zelis med iz te kosnice, logicno?
Da bi iz pletare uzeo med moras ih iskucati kad nema legla. To je sad u jesen. Kad ih iskucas, sta ces s njima ako im oduzmes med i sace koje su pripremile sebi za zimu. Iz tog proizlazi da ne mozes imati jednu pletaru, nego moras kombinirati vise njih, pa neke iskucavati, neke spajati. Komplicirano do bola.
Oni pcelari koji drze pletare radi rojeva mogu zadimit pcele i bojnim otrovom u borbi protiv varoe jer med iz njih nece nitko konzumirati.
Ako vec zelis nesto sto prirodnije ( tome i ja tezim) moras se jako puno educirati. Knjigu ne ispustat iz ruke dok se ne savladaju barem osnove.
Preporuka za prirodno pcelarenje- prouci japansko pcelarenje, japansku kosnicu.
I uvijek se pocinje sa 3 kosnice jer se cesto nesto dogodi s jednom npr. maticom i propade ti cijelo drustvo i sl.
Uglavnom, o problemima bi se moglo pisati danima, zato bolje knjigu u ruke i kad ih pet procitas neces znati nista, ali tad se moze poceti.
Pozz
Japanska košnica je nepraktična, ne znam jel ima za kupit kod nas osim dat izraditi.
Bolje koristiti košnice koje su standard u Hrvatskoj, LR ili AŽ
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 07:51   #640
Slazem se u potpunosti. To je najbolje rjesenje. Al sto bi jednostavno kad moze komplicirano.
Eejla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.