Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2013., 21:55   #81
Pa to je skoro litra ispala!
Nego, di se kupuju aronije i kakvog su okusa?
Samo sam neki sok pila od njih.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 22:08   #82
nisam stavljala velike šalice nego one manje za kavu, a okus ti je onak čudan, opor, nisu ni kisele ni slatke


a ne znam gdje je ima za kupiti, moji je imaju doma posađenu i polako svake godine ima sve više bobica.

Sad sam rekla mami da mi nju, ribizl i višnje fino spremi u škrinju pa kad budem dolazila za godišnji da si ponesem sa sobom u Zg

nadam se da bude i smokvi ove godine


kupila sam si proso od ekozone, na njemu piše da se kuha 30 minut, jel se stavlja u hladnu ili vrelu vodu

sutra ću izmiksat manje voća ali na gušće pa samo prelijem preko prosa kao za desert

e sad sam ogladnila
VK-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 23:10   #83
Quote:
VK-ZG kaže: Pogledaj post
nisam stavljala velike šalice nego one manje za kavu, a okus ti je onak čudan, opor, nisu ni kisele ni slatke


a ne znam gdje je ima za kupiti, moji je imaju doma posađenu i polako svake godine ima sve više bobica.

Sad sam rekla mami da mi nju, ribizl i višnje fino spremi u škrinju pa kad budem dolazila za godišnji da si ponesem sa sobom u Zg

nadam se da bude i smokvi ove godine


kupila sam si proso od ekozone, na njemu piše da se kuha 30 minut, jel se stavlja u hladnu ili vrelu vodu

sutra ću izmiksat manje voća ali na gušće pa samo prelijem preko prosa kao za desert

e sad sam ogladnila
Ja proso uvijek kuham 10-15 min. Stavim ga u vrelu vodu, prije toga ga operem. Na toj minutaži mi je ok, ne bude jako prekuhan..

Ručak za sutra;

- skuhati rižu (bijelu ili integralnu kako tko voli - smijemo li mi jesti bijelu rižu?)
- skuhati blitvu i par češnji češnjaka - sve sitno narezati
- na maslinovo ulje dodati prvo blitvu, malo prodinstati i dodati rižu
- začine po želji: stavim soli, bijelog papra, kardamoma..malo đumbira u prahu..limunov sok obavezno..
- ponekad da bude zanimljivije naražem par maslina i/ili stavim malo kukuruza

Probajte - fin, brz i ukusan rižoto :-)
Margi81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 23:27   #84
hvala

a koji omjer prosa i vode

ja kupujem onu uncle bens integralnu rižu u vrećicama, i sad sam otkrila integralne špagete od ekozone. Ne znam za bijelu rižu sad mi je ova integralna tak fina
VK-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 01:13   #85
proso kuham 10tak minuta.
integralnu rižu jedem, kupujem Scotty ili Gallo, jeftiniji su od Uncle Ben'sa.
integralna riža se dulje kuha, ali savjetujem da ju ne prekuhate. gumenastija je i odjeti se svako zrno sa sebe. meni se to sviđa
proso inače ima u DMu, po pol kile. ja sma odnedavno i proso počela kupovati u Sloveniji, gdj ekupujem i heljdino i brašno od slanutka.


ja sma danas, za ručak i večeru imala dinstanu piletinu s bukovačama i tikvicama, na to pelate i rižu.

za sutra planiram srdele s malo kukuruznog brašna, skuhat krumpir i zelenu salatu.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 02:19   #86
Quote:
VK-ZG kaže: Pogledaj post
a koji omjer prosa i vode
Kuhanje prosa.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 15:19   #87
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Pa to je skoro litra ispala!
Nego, di se kupuju aronije i kakvog su okusa?
Samo sam neki sok pila od njih.
Ja vidila u super konzumu, onako bude na mjerice ko borovnica, maline i sl. Za okus nemam pojma kakav je, pila sam je u sokovima s drugim voćem pa ne znam definirati njen okus, ali se dobro slaže sa ostalim bobičastim voćem.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 22:49   #88
avokado

Dakle, odgovor na pitanje koliko smijemo avokada sam se ukazao.

Danas sam napravila nekakvu kremu, namaz od avokada.

1 jako zreli (mekani) avokado, 1 češanj češnjaka, 1 žlica maslinovog ulja (ja stavila pola i to je puno), 1 žličica limunovog soka (ja stavila punu žlicu), sol, žlica sjeckanog peršina

To sve skupa u sjeckalici ili štapnim mikserom obraditi i dobije se glatka ujednačena smjesa.

Dakle, tog ne možete puno. Prejako, premasno, zlo bi vam bilo da pojedete više od žlice. Praktički, najbliže je nekom aromatiziranom maslacu. Ja bih to tanko namazala na neki od onih krekera / prepečenac / bilo kakav hrskavi kruhić. Ili kao dip za tortilla chips (kojeg ne smijemo, LOL).

Pošto maslac i margarin ne smijemo, meni se ovo čini ok kao zamjena za maslac, odnosno tako neki zdravi namaz.

Inače sam avokado, tvrđi ili mekši, pošto je jako neutralan, dobro dođe kao podloga sendviču (npr. od tune), ili narezan u salatu neku.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 22:55   #89
Quote:
Margi81 kaže: Pogledaj post

- skuhati rižu (bijelu ili integralnu kako tko voli - smijemo li mi jesti bijelu rižu?)
-
:-)
Zašto ne bi smjeli?
Jedino što ne bismo smjeli je hrana koja sadrži puno zasićenih masnoća (mast, meso, žutanjci, indistrijska ulja, margarin, masni pekarski proizvodi, kolači u kojima ima maslaca i žutanjaka i sl.) i sve mliječno (zbog mliječnih proteina).

Kod ugljikohidrata nema ograničenja, pa čak ni gluten nije problem (objasnio Jelinek na svojim FAQ) - osim ako netko sam po sebi ne odluči da će ga izbjegavati.
Znači može se slobodno jesti i integralna riža i bijela, isto vrijedi za sve žitarice. Naravno da su integralne žitarice zdravije, ali to ne znači da ne smijemo jesti i bijele.

Ni šećer nije zabranjen, iako naravno treba ga koristiti razumno - ne zbog MS-a, nego zato jer općeniti previše šećera nije dobro nikome.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 23:43   #90
veli Swank ovako
PASTA & RICE. Refined pastas and rice are permissible in any amount, but whole grain pastas are preferred.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 11:41   #91
današnji mix

ribizl,aronija, višnje i banana

u bademovom mlijeku ostavila chia sjemenke desetak minuta i sve zajedno zblendala

mislila sam si smrznut par porcija kao sladoled al tak je bilo fino da sam sve popila

hvala Mrs. Pringles
VK-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 13:03   #92
gdje nabavljaš chia sjemenke, i kakvog su okusa? i što rade?

ja sam jučer za ručak imala palentu.
u wok sam bacila srdele, i malo ih posipala kukuruznim brašnom dok su se pekle. uz to zelena salata s bučinim uljem.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 13:56   #93
a kupila sam ih početkom godine (rok je ok) u bio&bio al nikako da ih isprobam, skupe su oko 80 kn, iako ih ne treba puno stavljat, izgledaju kao mak onak sitne crne

stoje oko 10 minuta i dobiješ nešto kao želatinu, nemaju neki svoj okus, pa se okus stopi sa čim ih pomiješaš

http://www.bio-svijet.hr/index.php/h.../chia-sjemenke


ovo je zanimljivo:

Uspješno zamijenjuju jaja - 1 žlica natopljenih Chia sjemenki u biskvitu zamjenjuju 1 jaje.



malo su skupe pa ih budem potražila na iherbu li negdje
VK-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 11:47   #94
voćni ili povrćni doručak :D

1
u blenderu, malo limunovog soka i vode, pa na to borovnice, banana, dinja i par listića mente

2
ista podloga (ili sok od grejpa), pa banana i lišće kelja, ćimulice ili radič ravno iz vrta, žlica lanenog ulja

3
mlijeko od badema, banana i dalje po želji (breskva, dinja)

Namaz od avokada sam napokon degustirala, na onaj mali dvopekić malu žličicu namaza... pa tako pet puta...

U jutarnjem (jučer, mislim) je bio dobar recept za krem juhu od graška, prepisat ću popodne.

U pulpu badema, ono što je ostalo nakon što sam napravila mlijeko, ovaj put stavila muscovado šećer i čisti kakao i sve promiješala. Nije nešto, ali može posužiti možda kao neki namaz, probala ispeć na tavi - ništa, previše je mokro to bilo.

Zadnje uređivanje femmelatin : 22.07.2013. at 11:52.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 14:46   #95
ja si danas za ručak imam piletinu na naglo, pečenu u teflonskom loncu bez ulja, i popečke od ribane tikvice, heljdina brašna i prosenih pahuljica koje sam našla u dm na nekoj rasprodaji. utrpala sam u njih brdo začina, ispali su fini pikantni. i ribano zelje za salatu
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.

Zadnje uređivanje Pješčani sat : 22.07.2013. at 14:54.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 17:22   #96
Super.
Ja sam već dvaput prošlih dana kuhala juhu od pilećih prsa s brdom povrća.
(to je po Swanku, naravno)
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 19:32   #97
Gusta juha od graška + ražnjići s kozicama

(može i bez kozica

1 luk, 500 g graška, 2 krumpira, 2 celerove stapke, lovorov list, menta, kopar
300 g kozica

JUHA:
na maslinovom ulju zažutiti luk, dodati celer, dinstati uz podlijevanje
u lonac staviti na kockice narezan krumpir, svježi grašak, lovor i kopar
podliti litrom povrtnog temeljca i kuhati 10-15 minuta dok krumpir i grašak ne budu mekani (opaska - zar ne treba krumpiru dobrih 20 minuta kuhanja??)
juhu izraditi štapnim mikserom dok ne bude kremasta, gustoću prilagoditi ukusu
-procijediti kroz sitno cjedilo

KOZICE
nabosti na štapiće i ispeći kratko na tavi ili u pećnici, pokapane maslinovim uljem

....podsjećam da bismo smjeli koristiti samo ekstra djevičansko maslinovo ulje - dakle hladno prešano, skraćeno EDMU
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 21:29   #98
keksi i kolačići od orašastih plodova

s LCHF teme (recepti) - ovi su ok jer su samo one masnoće koje smijemo, jedino ću ja staviti običan ili muscovado šećer, nikakve zaslađivače, steviju...

za prvi nemam orahe, pa ću staviti više badema i lješnjaka, izostaviti kikiriki maslac i umjesto stevije - šećer

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...4&postcount=81


-za ovaj nemam mak, ali ću probati bez

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=174

ovo idem isprobati prvo, najmanje sastojaka, bit će najbrže gotovo

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=181
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 23:22   #99
Evo gotovi su ovi treći kolačići.
Držala se recepta uz minimalne izmjene - nisam imala dosta badema, pa je uletilo 2-3 dkg lješnjaka da dopuni, isto sam ukrasila pečenim lješnjacima s placa (prije pečenja), u smjesu sam odokativno stavila žlicu bijelog šećera, pola vrećice vanilin šećera, 2 žlice muscovado šećera i od začina dodala mljeveni đumbir, ali ne osjetim ga.

Izgleda sam radila malo veće nego po receptu pa ih je ispalo 33 (a ne 40), zato sam pustila da se peku ounih 15 minuta, ugasila i onda ostavila još 10 minuta u pećnici. Nisu loši.
Mogli bi pokriti 10-ak dana moju ovisnost o slatkišima (svaki dan 3 keksića), brzo se naprave, tako da ne drmam po sladoledu i slično.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:10   #100
da, ovo s bademima izgleda baš fino
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:53.