Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2017., 20:54   #1
Život i uređenje tuđeg stana

Bilo je sličnih priča,evo jedne konkretne pa me zanima vaše mišljenje,možda se je netko i našao u sličnoj situaciji.

Ušao sam u brak,prije toga smo živjeli također zajedno.Spremamo se za dijete,volimo se,sretni smo,ali danas se je rastati lakše nego ikada.

Ja osobno,nemam ništa, imam plaću koja nije toliko loša za naše prilike,supruga nešto manju ali isto dobru,voli živjeti malo opuštenije i trošimo na putovanja,neku bolju prehranu...odu novci,recimo da ne škrtarimo na osnovnim stvarima,ali opet živimo daleko od nekog raskošnog života.

Žena je jedinica,i njezini imaju veliku kuću gdje žive i lijep stan,bili su podstanari pa ga treba obnoviti i namjestiti bolje, odnosno kako želimo-nešto bolje,modernije,kupiti sve novo,pošto je ovo prastaro već.

Sad,ono što mene malo muči,to je što je sve na njenim roditeljima.

Naša ulaganja nebi bila toliko mala,preko 10-15 000 EUR,vjerovatno i više...

Naravno,neki savjet bi bio,zašto trošiš i svoju neku ušteđevinu koju si do sad štedio,možeš sutra izletit iz toga stana van i ulagao si u nečije drugo.

Znam,postao sam i sam veliki materijalista,ali jbg ,godine ide,a eurići sve bitniji

Vaše mišljenje.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 20:57   #2
Bogec si i nemaš niš svojeg...prognoziram ti hodanje po jajima da se ona ne uvrijedi na nekaj i samo ti spakira stvari i najdeš ih pred vratima...događalo se i svemirskim ljubavima, a kamoli vama koji ste na "volimo se i sretni smo". Nis to ne znaci, mozete stvarno bit jeben par do smrti, ali u slucaju bilo kakve komplikacije ti iz toga teško budeš ikaj iščupal. I ak budeš, prošle budu godine i godine. Pa ti sad vidi.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:26   #3
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Bogec si i nemaš niš svojeg...prognoziram ti hodanje po jajima da se ona ne uvrijedi na nekaj i samo ti spakira stvari i najdeš ih pred vratima...događalo se i svemirskim ljubavima, a kamoli vama koji ste na "volimo se i sretni smo". Nis to ne znaci, mozete stvarno bit jeben par do smrti, ali u slucaju bilo kakve komplikacije ti iz toga teško budeš ikaj iščupal. I ak budeš, prošle budu godine i godine. Pa ti sad vidi.
Znam

Sad sam počeo malo intenzivnije oko toga razmišljati kad smo počelio pričati o djetetu....jer sam si onda zapečatio sudbinu.

Ali,ma koliko god izgledalo surovo pričati o ovim stvarima,one su realne i mogu se dogoditi sutra i to je ipak problem
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:26   #4
Tako je ženama desetljećima.

Kad bi se pošteno ustanovila pravila da nitko nikoga ne može zakinuti, riješio bi se velik broj problematičnih rastava.

Osobno, ne bih voljela biti u tuđem da je ne znam koliko veliko i jeftino. Zašto je loša opcija i dalje iznajmljivati i davati kćeri taj ili dio te svote, ako već ljudi žele biti galantni. Zašto opcija zajedničkog života u tuđem? Razlika može biti u par stotina kuna, teško da više.
Brusina75 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:33   #5
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Znam,postao sam i sam veliki materijalista,ali jbg ,godine ide,a eurići sve bitniji

Vaše mišljenje.

A druge opcije su koje, da i dalje plaćate najamninu nekom drugome ili da kupite stan koji će biti na vas a ne na njene pa da dijelite po pola ako se rastanete?

U svakom od tih slučajeva riskiraš.

Kad budete opremali stan ti kupuj ono što je pokretno tj kaj se može počupati van u slučaju da moraš seliti...kauč, krevete, stolove, tepihe, tv, druge kućanske aparate i čuvaj račune. Nekakvo čarobno rješenje u kojem ti i dalje ostaješ romantičan i pažljiv i zaljubljen a u isto vrijeme potpuno osiguran od bilo kakvog financijskog rizika - toga vjerojatno nema.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:39   #6
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
A druge opcije su koje, da i dalje plaćate najamninu nekom drugome ili da kupite stan koji će biti na vas a ne na njene pa da dijelite po pola ako se rastanete?

U svakom od tih slučajeva riskiraš.

Kad budete opremali stan ti kupuj ono što je pokretno tj kaj se može počupati van u slučaju da moraš seliti...kauč, krevete, stolove, tepihe, tv, druge kućanske aparate i čuvaj račune. Nekakvo čarobno rješenje u kojem ti i dalje ostaješ romantičan i pažljiv i zaljubljen a u isto vrijeme potpuno osiguran od bilo kakvog financijskog rizika - toga vjerojatno nema.
Oni su se,kao i mnogi,opekli glede davanja toga stana u najam.

Stan je lijep,dosta velik i nije neka opcija davanja ponovno u najam.

Situacija na tržištu nije neka za prodaju,a da pored toga stana idemo dizati kredit neki veći i kupovati vlastiti je isto malo suludo-opet,dijeli se na pola.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:45   #7
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Kad budete opremali stan ti kupuj ono što je pokretno tj kaj se može počupati van u slučaju da moraš seliti...kauč, krevete, stolove, tepihe, tv, druge kućanske aparate i čuvaj račune. Nekakvo čarobno rješenje u kojem ti i dalje ostaješ romantičan i pažljiv i zaljubljen a u isto vrijeme potpuno osiguran od bilo kakvog financijskog rizika - toga vjerojatno nema.
To se sve izamortizira, istroši, a opet je zajednička imovina i dijeli se na pola. Ono čega autor treba biti jako svjestan je da u slučaju rastave on seli, vjerojatno natrag u podstanarstvo, i više-manje sve što su uložili u taj stan ostaje u njemu. Bilo bi dobro nastaviti štediti i dalje, ali i ta ušteđevina će se povremeno trošiti i također dijeliti na pola.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:54   #8
Pa dobro al ko što rekoh, moraš si životni prostor nekako urediti. A da starci taj stan prepišu na nju opet on u slučaju razvoda seli van.

Ili dignite kredit pa kupite svoj stan. Mislim, nije da postoji stotinu opcija, odlučite sa između dve, tri koja vam je najpovoljnija i to je to. Kad podvučeš crtu, nemaš neko nasljedstvo, nemaš svoju nekretninu koju si kupio ili dobio prije braka pa onda valjda igraš s onim kartama koje imaš u ruci.

Ne kužim kakva dvojba tu može postojati. Znači možeš još biti podstanar ili možete zajednički ići u kredit. Ili sređivati ovo što vam njeni starci ustupaju trenutno. Problem imaš jedino ako ženi igra samo ovo s uređivanjem a da to tebi pak nikako ne igra.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:12   #9
Na neki nacin sam prosla losu verziju ovog.
Ali hvala Bogu s bitnom razlikom-imala i svoje..
Udala se i dosla k njemu..
Ulozili smo unutar kuce,od poda do krova..
Na kraju smo sve morali ostaviti silom prilika i sad se u tom ulozenom gnjezdi svekrva..


Sutra ti se moze dogiditi isti scenarij,letio sam ili sa suprugom.
Jer tuđe je tuđe.
Nećeš moći ni pola vratiti vjeruj..
U slucaju da se razvododite,mozda ni nista.
Stvari su zajednicke,a stan je njihov.
Ti si onda opet gol i bos..

Morat ces bome dobro dobro primisliti prije odluke.
Odvagaj korisnosti,mogucnosti vase pod tim mislim na financije,vasu komotnost i da li bi imali mir u tom njihovom..
Sve je jednako vazno..
Sto supruga kaze kad ste razgovarali o tome?
Za kakvu je ona opciju?
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:12   #10
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Naša ulaganja nebi bila toliko mala,preko 10-15 000 EUR,vjerovatno i više...
Ako se dijeli na pola između tebe i žene onda to i nije velika cifra za urediti stan po svom guštu.

Ne vidim baš razlog za brigu. Ionako bi plaćao najamninu da ste u drugom stanu. Ovo će ti doći uglavnom na isto. S time da u ovoj soluciji imaš više slobode nego kod nekog gazde.

Imaš drugih opcija, ali kod nijedne ne vidim da ćeš biti u puno boljoj poziciji ako brak ne potraje. Čak ni bračni ugovor te ne bi riješio te dileme. Jbga, rizik. Žene su tako živjele stoljećima u brakovima.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:13   #11
A što supruga veli na to?

Da se nađem u sličnoj situaciji i da mi čovjek kojeg volim ima takve dvojbe, potrudila bih se da skupa nađemo neko fer rješenje sada, koje će biti korisno ako za xy godina više ne bude čovjek kojeg volim, bez ikakve ljutnje i uvrijeđenosti što on o tome razmišlja.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:13   #12
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Pa dobro al ko što rekoh, moraš si životni prostor nekako urediti. A da starci taj stan prepišu na nju opet on u slučaju razvoda seli van.

Ili dignite kredit pa kupite svoj stan. Mislim, nije da postoji stotinu opcija, odlučite sa između dve, tri koja vam je najpovoljnija i to je to. Kad podvučeš crtu, nemaš neko nasljedstvo, nemaš svoju nekretninu koju si kupio ili dobio prije braka pa onda valjda igraš s onim kartama koje imaš u ruci.

Ne kužim kakva dvojba tu može postojati. Znači možeš još biti podstanar ili možete zajednički ići u kredit. Ili sređivati ovo što vam njeni starci ustupaju trenutno. Problem imaš jedino ako ženi igra samo ovo s uređivanjem a da to tebi pak nikako ne igra.
Da,ali sam sada mlad,imam ok plaću.

Sutra mogu postati predmet ucjene da igram više po njihovim kartama,jer mogu ići van i u podstanare s 40 godina.

A sad da dobijemo dijete,vjerovatno bi u slučaju rastave ona ga dobila,svaki mjesec dajem alimentaciju i kad platim režije i stanarinu što mi ostane od života ? A osnovat ponovno obitelj tada ? ...jako teško

I da odmah odgovorim,dijete bi bilo moje i brinuo bi o njemu,ali budimo realni viđao bi ga slabo,htio bi djecu koju ću spremat na spavanje i sl....

A to su sve mogući scenariji .
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:19   #13
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post

A sad da dobijemo dijete,vjerovatno bi u slučaju rastave ona ga dobila,svaki mjesec dajem alimentaciju i kad platim režije i stanarinu što mi ostane od života ? A osnovat ponovno obitelj tada ? ...jako teško

.
Pretjerano brineš, što bi bilo, što će biti.

Ako ste imalo skloni trošenju, a sam kažeš da niste raspinici, ali ni veliki štediše, shvatit ćeš kako dijete zbilja košta duplo više od možebitne alimentacije, pa opet dođe na isto.

Ne brini toliko.
I da, vrlo rijetko se događa da mlad čovjek, uzmimo koji si 33 zarađuje više od prosjeka, u 42 spadne na niske grane. Rijetko to bude. Ići ćeš naprijed, vjerojatno više raditi i imati. Razmišljaj malo pozitivno.
Brusina75 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:28   #14
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Bilo je sličnih priča,evo jedne konkretne pa me zanima vaše mišljenje,možda se je netko i našao u sličnoj situaciji.

Ušao sam u brak,prije toga smo živjeli također zajedno.Spremamo se za dijete,volimo se,sretni smo,ali danas se je rastati lakše nego ikada.

Ja osobno,nemam ništa, imam plaću koja nije toliko loša za naše prilike,supruga nešto manju ali isto dobru,voli živjeti malo opuštenije i trošimo na putovanja,neku bolju prehranu...odu novci,recimo da ne škrtarimo na osnovnim stvarima,ali opet živimo daleko od nekog raskošnog života.

Žena je jedinica,i njezini imaju veliku kuću gdje žive i lijep stan,bili su podstanari pa ga treba obnoviti i namjestiti bolje, odnosno kako želimo-nešto bolje,modernije,kupiti sve novo,pošto je ovo prastaro već.

Sad,ono što mene malo muči,to je što je sve na njenim roditeljima.

Naša ulaganja nebi bila toliko mala,preko 10-15 000 EUR,vjerovatno i više...

Naravno,neki savjet bi bio,zašto trošiš i svoju neku ušteđevinu koju si do sad štedio,možeš sutra izletit iz toga stana van i ulagao si u nečije drugo.

Znam,postao sam i sam veliki materijalista,ali jbg ,godine ide,a eurići sve bitniji

Vaše mišljenje.

Prvo šta ti mora biti jasno u vezi imovine ženinih roditelja je da bez obzira što je ona njihovo jedino dijete to ne znači da će u nekoj budućnosti biti njihova nasljednica.
U životu se događaju svakave nepredvidljive situacije koje voljno ili nevoljno poremete planove. Tako dugo dok nemaš gruntovno svoju imovinu, niti očekivanja niti obečanja nisu nikakva garancija da će se ona ostvariti na način povoljan za tebe. A i, kako si i sam rekao, ne možeš biti niti siguran da će tvoj brak ostati stabilan i da ćete doživotno ostvariti čvrstu bračnu zajednicu.

Ti imaš mogućnost čuvanjem računa ostvariti eventualna potraživanja zbog ulaganja u stan ženinih roditelja, no, koliko će to protokom godina vrijediti.......koliko će na procijenu vrijednosti toga utjecati i tvoje besplatno stanovanje u tuđemu..... pa amortizacija uloženoga....razumiješ, ima tu čitav niz pravnih elemenata koji tvoje pravo mogu reducirati u mjeri da usprkos svemu ostaneš bez ičega u slučaju razvoda.
To naravno ne mora biti tako ako je druga strana razumna i možete financijsku stranu riješiti sporazumno, no, rijetko se to dogodi.
U svakom slučaju, pokušaj o tome razgovarati sa suprugom - naravno, ne joj iznositi predpostavke o mogućim bračnim problemima i time si navući njezinu sumnju u postojanje tvoje sumnje u vašu budućnost - tu zaista trebaš biti taktičan i ne si napraviti problem gdje ga ne treba biti, nego zajednički razmotriti vašu perspektivu u tuđem stanu.

Evo, ja ti mogu dati plastičan osobni primjer - bila sam snaha deset godina, druge godine braka muževa obitelj je nadograđivala kuću, i muž je uzeo dio potrebnog kredita. Uz to smo si mi uredili potkrovlje našim novcem, tri prostorije za nas i djecu.. Deset godina nakon toga muževa majka je kuću darovala mužu, o mome pravu na neku mrvicu toga nitko nije niti spominjao. Sada, da ja nemam polovinu svoje kuće i druge neke nekretnine, i da živimo u toj kući, kući njegove majke - ja bih praktički cijeli svoj život uložila u njihovo gospodarstvo i bila bez ičega, istinabog, sa pravom sudskog potraživanja svoga doprinosa, ali to je uvijek neka financijska isplata nedovoljna za samostalno rješavnja stambenog pitanja ili životne sigurnosti.
Sa druge strane, muž i ja smo kupili kuću našem sinu koji je u braku, stabilnom, dugovremenom, ali smo je gruntovno upisali samo na njega. Ne i na snahu.
Njemu smo ostavili na volju da nakon nekog vremena, kada je budu nadograđivali ili preuređivali polovicu daruje njoj - nemamo ništa protiv, imaju dvoje djece, ali sada je ta kuća postala nekakav status quo - ne stanuju u njoj - odmah po kupnji su zbog iznenadnih promjena nekih poslovnih okolnosti odselili u Englesku, i sada tu kuću prodajemo, i kada se prodaja ostvari, novcem će naravno rapolagati njih oboje.

Želim ti reći da ti ne možeš računati na imovinu ženine obitelji jer vam je brak još svijež, ne može se procijeniti njegova dugoročna stabilnost i malo je ljudi koji će svoje dati nekome tko nije njihova krv. Ne odmah, ne dok sa ne pokaže da je stabilnost bračne zajednice neupitna. A često puta niti tada.
Bilo bi pametno da zajednički štedite - je da je poželjno zadovoljiti mladenačke snove i ugodno živjeti, ali treba misliti i na budućnost.
Ne brini, živite, uživajte u zadovoljenju potreba, ne treba se svega odricati, život ionako prebrzo prohuja, ali rješavanje stambenog pitanja je jedno od osnovne potrebe obiteljskog života.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:30   #15
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Spremamo se za dijete,volimo se,sretni smo,ali danas se je rastati lakše nego ikada.



Sad,ono što mene malo muči,to je što je sve na njenim roditeljima.
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post

Sutra mogu postati predmet ucjene da igram više po njihovim kartama,jer mogu ići van i u podstanare s 40 godina.

meni je ovakvo kalkulantsko promišljanje nepojmljivo u jednom skladnom odnosu, a k tome nisi baš u bajnoj startnoj poziciji za 'pregovaranje'.

ako baš želiš kalkulirati do kraja, dogovori sa ženom da vam njezini prodaju stan po simboličnoj cijeni, podjelite - 50-50 troškove ulaganja i kupnje, uknjižite se tako i onda će to biti neki fair play, ako ćemo po tvom načinu razmišljanja sada.

a gdje će u međuvremenu nestati ljubav, ostaje za vidjeti...
wild rider7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:46   #16
Quote:
wild rider7 kaže: Pogledaj post
meni je ovakvo kalkulantsko promišljanje nepojmljivo u jednom skladnom odnosu, a k tome nisi baš u bajnoj startnoj poziciji za 'pregovaranje'.

ako baš želiš kalkulirati do kraja, dogovori sa ženom da vam njezini prodaju stan po simboličnoj cijeni, podjelite - 50-50 troškove ulaganja i kupnje, uknjižite se tako i onda će to biti neki fair play, ako ćemo po tvom načinu razmišljanja sada.

a gdje će u međuvremenu nestati ljubav, ostaje za vidjeti...

Ne misliš li da imaš preležeran stav?

Šta bi autor trebao - zarađivati i ulagati u tuđe?
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:52   #17
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ne misliš li da imaš preležeran stav?

Šta bi autor trebao - zarađivati i ulagati u tuđe?
pa istini za volju, kada čitam ovaj ŽUD, pomislim da mi ne bi loše došla koja pljuska realnosti i da trebam od ovoga učiti. učim, polako, ali opet mi ovakve kalkulacije loše padaju.

osobno da sam mu žena i da vidim u kojem tonu ovo piše na forumu, razočarala bih se poprilično...

svjesna sam da je suludo ulagati u tuđe i dala sam mišljenje što bi se dalo napraviti, a da ipak ispadne ok za sve i nekako čist račun, duga ljubav.
wild rider7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:53   #18
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ne misliš li da imaš preležeran stav?

Šta bi autor trebao - zarađivati i ulagati u tuđe?
A to što će on ondje besplatno živjeti i pola je od uloženoga njegovo....
Kako se stavovi obrnu kad je žensko u pitanju.

Svi prešute desetine takvih slučajeva koji znaju.

Riješiti pošteno imovinu kao pronaći uspješan lokot za bicikl. Nemoguća misija. A trebalo bi.
Brusina75 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 23:06   #19
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
A to su sve mogući scenariji .
Kao što je moguće i to da se nećete razvesti.

Nisi niš rekao o tome koje su vam druge opcije ako ih imate.

Pretpostavljam da sad živite u unajmljenom stanu i da također plaćate neki iznos za najamninu. Iskreno, slično mi i izgleda ko i forumašici wild rider - zvučiš kao da te muči puno više stvari u vašoj vezi nego što je 70 000 kuna koje si ušparao i koje bi sad trebao ububati u stambeni prostor.

Ili uloži samo dio ušteđevine a dio si ostavi.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 23:06   #20
Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
A to što će on ondje besplatno živjeti i pola je od uloženoga njegovo....
Kako se stavovi obrnu kad je žensko u pitanju.

Svi prešute desetine takvih slučajeva koji znaju.

Riješiti pošteno imovinu kao pronaći uspješan lokot za bicikl. Nemoguća misija. A trebalo bi.
Ma sve to uloženo se istroši, pohgaba, sve je to kroz neko vrijeme zapravo gomila smeća - evo, ja u svojoj kući trideset godina živim, četvreti puta mijenjamo namještaj, riknula suđerica, krepao frižider, pukla koža na fotelji....
Nebitan je popratni sadržaj, ono što je bitno je dugotrajna imavina, krov nad glavom koji će omogućiti da ne spavaš ispod mosta ili u parku na klupi ako se brak raspadne.
Nije to nikakavo zadiranje u stabilnost bračnog odnosa, to je realitet današnjice.

O tome se baš i radi - je da će on besplatno stanovati, ali će svoje zarađeno utrošiti u nepovratno i nekumulativno - zadovoljenje luksuznog načina života.
Naravno da ima tu niz izbora da ipak ima nešto svojega - štednju na primjer, no i tu treba uzajamno razumjevanje i dogovor - obostrana štednja, jer i tu u slučaju razvoda ide dioba popola.
Lijepo je gugutnje i šaputanje na jastuku, i jako loše zvuči kada se u sretnom braku izvuku ovakvi problemi, no, to su činjenice i tu emocijama nema mjesta - razum i trezvenost mogu prevenirati teške buduće probleme.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.