Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2010., 16:20   #101
Quote:
piooner kaže: Pogledaj post
eo pozdrav ljudi-neznam sam postavio pitanje na pravo mjesto-uglavnom zanima me jer postoji neka razlika izmedju bracne i vanbracne veze-to pitam jer sam u jednoj situaciji..necu sad rec pritiskom da se zenim..ono sto me muci to su prava moje buduuce sto se tice nekretrnina-opcenito imovine-su ista kao u vanbracnoj zajednici ili nisu..?
jesu
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 16:23   #102
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
jesu
ako živite 3 godine na istoj adresi izvanbračna veza se tretira kao brak.
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 19:05   #103
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ako živite 3 godine na istoj adresi izvanbračna veza se tretira kao brak.
ili krace od 3 godine ako imate zajednicko dijete.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 22:34   #104
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ako živite 3 godine na istoj adresi izvanbračna veza se tretira kao brak.
jedino sto po pitanju djeljenja nekretnina porezna uprava ne priznaje izvanbracnu zajednicu, tako da se mora placati porez na promet nekretninama ako cete nekretninu nakon raskida zajednice djeliti ili prenositi na onoga tko nije na vlasnickom listu...
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 21:21   #105
Razvod darovana imovina

Trenutno sam u procesu razvoda.Suprugu sam darovala imovinu zbog boljitka odnosa u braku.Boljitak se je odnosio na zakonsi period od godinu dana a nakon tog perioda su pristigle prijetnje "sve cu prodati i zavrsiti ces na cesti".Osobno sam tu istu imovinu dobila od svoga oca darovnim ugovorom pa je otac kao i sama suvlasnik to jest dozivotnu sluznost to mi bas nista nije jasno.Sto mi je ciniti kako da se postavim.Hvala
ghoustm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 23:48   #106
kako nešto dobiti nakon rastave

ovakva je zeznuta moja situacija jer sam veoma mlada i naivna i tek sad sam počela kužiti da sam ipak prevarena veoma po financijskom pitanju...
ovako,moj sadašnji muž i ja smo kad njegovih roditelja u kući gradili stan...kuća još ne stoji na njega,a nismo ni napravili nikakav ugovor da sam i ja sudjelovala financijski...
uglavnom,u braku smo godinu i pol,imamo djevojčicu od godine i pol isto tako...uglavnom,stan smo počeli kad smo već bili u braku,možda još i mjesec-dva prije...da li sada ja imam pravo ukoliko dođe do rastave na IŠTA ili na ništa pošto SVE stoji na njegove roditelje????

i da li mi išta pomogne ako odgodim rastavu dok oni ne prepišu kuću na njega???
username_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 18:50   #107
Molim pomoć!!
Naime, situacija je takva.... s dečkom (znači,vanbračna zajednica) živjela sam 6 godina. U tom razdoblju 2 puta smo mjenjali podstanarski stan, sve dok krajem 2008. nismo kupili zajednički stan!!
Nekretnina je kupljena kreditom na 30 godina. Nosioc kredita je moj bivši dečko, ja sam sudužnik!
Isto tako smo i suvlasnici stana, znači na vlasničkom listu i on i ja. Kod opremanja stana pomogli su nam i moji roditelji sa cca 6000 eura te njegovi sa cca3000 eura!! Ostalo je išlo iz kredita...
Prije mjesec dana, usljed određenih okolnosti, bila sam prisiljena iseliti iz stana i vratiti se roditeljima!!
Ono što mene interesira jest, koja su mi prava!?? Što zapravo mogu od njega potraživati??

Zahvaljujem se na pomoči!!
goropadnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 19:56   #108
Quote:
goropadnica kaže: Pogledaj post
Molim pomoć!!
Naime, situacija je takva.... s dečkom (znači,vanbračna zajednica) živjela sam 6 godina. U tom razdoblju 2 puta smo mjenjali podstanarski stan, sve dok krajem 2008. nismo kupili zajednički stan!!
Nekretnina je kupljena kreditom na 30 godina. Nosioc kredita je moj bivši dečko, ja sam sudužnik!
Isto tako smo i suvlasnici stana, znači na vlasničkom listu i on i ja. Kod opremanja stana pomogli su nam i moji roditelji sa cca 6000 eura te njegovi sa cca3000 eura!! Ostalo je išlo iz kredita...
Prije mjesec dana, usljed određenih okolnosti, bila sam prisiljena iseliti iz stana i vratiti se roditeljima!!
Ono što mene interesira jest, koja su mi prava!?? Što zapravo mogu od njega potraživati??

Zahvaljujem se na pomoči!!

Preostaje Vam jedino mogucnost podjele vanbracne stecavine!
opa22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 16:11   #109
Molim dali netko zna odgovor na pitanje: Kolega mi se rastao nakon 5 godina braka prije toga u vezi s curom bio 1,5 godinu, za vrijeme veze on je kupio stan ona nije dala nista, sada se ne želi sporazumno rastati nego želi sve po pola, imaju dvoje dijece i djeca idu njoj radi njegovog posla stalno leti, e sad me zanima dali mu može ona uzet stan tj polovicu i sve ostalo, Ona se vratila mami i imaju di bit stan 100 kvadrata on bi stan prepisao na djecu ali tek kad završe školu, faks, ima li šanse ili mora po pola??
ALFY is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 16:18   #110
Quote:
ALFY kaže: Pogledaj post
Molim dali netko zna odgovor na pitanje: Kolega mi se rastao nakon 5 godina braka prije toga u vezi s curom bio 1,5 godinu, za vrijeme veze on je kupio stan ona nije dala nista, sada se ne želi sporazumno rastati nego želi sve po pola, imaju dvoje dijece i djeca idu njoj radi njegovog posla stalno leti, e sad me zanima dali mu može ona uzet stan tj polovicu i sve ostalo, Ona se vratila mami i imaju di bit stan 100 kvadrata on bi stan prepisao na djecu ali tek kad završe školu, faks, ima li šanse ili mora po pola??
je li ona zaposlena'
ako on može da dokaže da je stan kupljen isključivo njegovim sredstvima onda ona nema prava na pola.
ali pazi, njoj se kao doprinos računaju i kućni poslovi, i sve što je vezano za obitelj, (čuvanje i podizanje djece i sl). takvi sporovi su komplikovani i skupi. bolje je postići dogovor. to sa djecom može u formi ugovora o poklonu sa uslovom da završe faks itd...
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 16:50   #111
Quote:
Trotoar kaže: Pogledaj post
je li ona zaposlena'
ako on može da dokaže da je stan kupljen isključivo njegovim sredstvima onda ona nema prava na pola.
ali pazi, njoj se kao doprinos računaju i kućni poslovi, i sve što je vezano za obitelj, (čuvanje i podizanje djece i sl). takvi sporovi su komplikovani i skupi. bolje je postići dogovor. to sa djecom može u formi ugovora o poklonu sa uslovom da završe faks itd...

Je zaposlena je i ima dobra primanja, ona nije kune dala za kupnju stana, kako dokazat da nije dala ništa jer stan su njemu kupili njegovi starci tj dali su lovu, neznam kakva je praksa ali odnjela je sve kaj se moglo odnest.
ALFY is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 17:12   #112
Tko je zaposlen i tko ulaze uopce nije bitno.

Ako je stan kupljen prije sklapanja braka onda nije bracna stecevina. To je odgovor ovako na prvu, pitanje kako su oni zbilja ulagali u to sve i sto ce sud odluciti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 19:15   #113
gdje predati rastavu

ako mi tko može pomoći!!!!
Vjenčali smo se u Karlovcu. on živi u Biogradu, ja u Zgb. Gdje trebam predati rastavu.
kapa222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 19:22   #114
Valjda tamo gdje ste se vjenčali, tj. u Karlovcu.
Ispravite me ako griješim...
__________________
always optimistic
djurdja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 10:28   #115
Selim...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 11:33   #116
Quote:
kapa222 kaže: Pogledaj post
ako mi tko može pomoći!!!!
Vjenčali smo se u Karlovcu. on živi u Biogradu, ja u Zgb. Gdje trebam predati rastavu.
Tužba za razvod braka se predaje ili u prebivalištu tuženika ili u vašem posljednjem zajedničkom prebivalištu.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 15:35   #117
Unhappy Brakorazvodna parnica - imovina pod hipotekom i dugovi

Pozdrav,

Nova sam na podforumu i imam jedno pitanje za vas.. Mislim da je naslov dosta jasan, no da vam detaljnije opišem situaciju.
Ajmo ovako, moj otac želi rastavu braka, moja majka ne. Zašto? On to želi jer je ona u nekoliko posljednjih godina natukla neke dugove (istina, tada je bilo sporazumno) na njegovo ime, ona ne želi jer ju on financira i dalje.
Znači, gotovo sva imovina (od kojih je jedna nekretnina pod hipotekom) glasi na njega. Problem je u sljedećem (da se razumijemo, nisam dobro upućena), ono što je stečeno tokom zajedničkog života i u braku (20 god) se dijeli na ravnopravne djelove, zar ne? No, kao što sam rekla, tu su i dugovi koji su zajednički napravljeni, no na papiru su njegovi.. Što s tim, znači li to da se i oni dijele popola ako dođe do razvoda? I, postoji li mogućnost da jedna stana (u ovom slučaju bi to bio moj otac) plati sve dugove (jer ih on može otplatiti, ali zbog cijele situacije ne želi) uz uvijet da sve nekretnine (i pokretnine) ostanu na njemu?!
Nadalje, pitanje je i jednog zemljišta, otac ga je kupio, napisao ga je na majku, sve dozvole za gradnju i sl. je on poplaćao + razni priključci (struja, voda...), za to isto vjerovatno nema pisane dokaze, samo iskaze svjedoka. Može li on to zemljište tražiti ili da ja dogovorim s njom (ne znam kako) da mi ga daruje?!

Znam da je cijeli post poprilično hladan, no nemojte mi zamjeriti. Komplicirana je situacija.

Nadam se da ovdje ima nekoga tko se bavi tim područjem prava i da me može uputiti.. Hvala!

P.S. Nisam napomenula, no on je njoj spreman osigurati stambeno pitanje i sl., naravno. Čini li to ikakvu razliku s obzirom na cijelu situaciju?
shokica_:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 15:26   #118
Exclamation Stan na osnovu ugovora o dozivotnom izdrzavanju kao dio bracne stecevine

Bivsi suprug je sa majkom sklopio ugovor o dozivotnom izdrzavanju u toku trajanja nase bracne zajednice ali je upisano samo njegovo ime.
Da li smo mi ipak u tome SUDUZNICI a majka druga ugovorna strana s obzirom da sam ja radila i zadnje dvije godine kad je ostao bez posla preuzela brigu o njemu i majci a prije sklapanja ugovora joj pomogla u otkupu stana mojim certifikatima.
Da li se to moze smatrati dijelom bracne imovine jer je postojao teret ( izdrzavanje svekrve) u nasoj bracnoj zajednci?
Dok sam radila u inostranstvu uz se dogovorio sa bratom da brat isplati jedan mali novcani iznos i preuzme stan po ostavinskoj jer muz nije prenio vlasnistvo nakon mamine smrti na sebe u KPU pa sud za taj ugovor nije ni znao. I tako su i uradili.
S obzirom da vlasnistvo jos nije bilo preneseno sa pokojne mame na bivseg (2 mjeseca nakon mamine smrti rade ostavinsku) da li je taj ugovor i dalje bio vazeci ili se smatra ukoliko je jedna strana umrla a druga to nije realizovala prenosom vlasnistva da je onda ugovor ponisten pa se moze smatrati dijelom nasljedja? Hitno je jer sam tuzila brata i bivseg za zatajivanje postojanja ugovora pa me zanima kakve su sanse da to dobijem na sudu?
Molim za savjet
TZ73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 09:25   #119
imam sljedece pitanje, brak raskinut van hrvatske sporazumno , predao zahjtev za priznat u zagrebu, dobijena i ta potvrda , kud sad s tim dokumentima od suda? jel to ide automatski u neki registar il maticni ured il slicno il se to mora njima odnijet? ne zivim u hr pa se ne kuzim u te nase aparate ....

ak neko zna, puno hvala
jägermeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 14:27   #120
rastava braka i podjela imovine

Ne znam dal je već neko postavio ovu temu jer ja nisam mogla ništ naći pa molim ako neko zna da mi odgovori na par pitanja:
Nakon 8 godina muž i ja smo se dogovorili oko sporazumnog razvoda braka i to je otprilike sve što smo se dogovorili. Od vjenčanja živimo u stanu u kući njegovih roditelja i tokom braka kuću su roditelji prenijeli darovnim ugovorom na njega ( ne na mene i njega zbog poreza nego samo na njega). Djece nemamo i od ostale imovine imamo samo svaki svoj auto. Mene sad zanima budući da smo tokom godina i on i ja nosili svoje plaće u tu kuću (u većini slučajeva moja je bila veća od njegove) i ulagali u adaptaciju kuće koja su sad moja prava. Postoji kredit od cca 10-tak tisuća EUR-a koji glasi na mene. S obzirom da je to zapravo kuća njegovih roditelja on će ostati u njoj, a ja bi trebala iseliti. Mene sad zanima da li je ta kuća bračna stečevina ( s obzirom da su ju njegovi roditelji darovali njemu) i da li postoji način da ja tražim od njega isplatu ( neću polovicu vrijednosti kuće- hoću samo da isplati ostatak kredita). On je pristao na isplatu polovice kredita što se meni čini nerealno i premalo. Ako podnesem tužbu da li postoji mogućnost da se ide na utvrđivanje njegovog i mog dohotka otkad smo u braku pa da se vidi ko je više doprinosio i da ga se na taj nači prisili na isplatu ili to nema baš puno smisla? U svakom slučaju ja sam ta koja mora otići, a kosa mi se diže na glavi kad se sjetim da bi još 7 godina morala svaki mjesec uplaćivati na ime kredita po 1000 kn i ne imati od tog ništa. Molim savjet
Eva31 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.