Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2010., 17:19   #1981
Fancy, zakon o porodiljskom ti jednostavno reflektira stanje u CH: Dok se ostatak Europe bori sa demografijom ili lagano izumire, u CH su takvi problemi manje važni radi imigracije. Ne mora švicarska država svaku majku nagrađivati suhim zlatom za rođeno dijete, dok nam svake godine dolazi nekoliko tisuća najpametnijih Njemaca, i to već za završenim faksom. Realpolitika na djelu.

A glede osiguranja za Balkance: Osiguravajuća društva vode statistike, i po tome prognoziraju *prosječnu* štetu za pripadnika neke skupine. I tako, dok dragi nam sunarodnjaci svako malo razbijaju aute, osiguranje mora vjerovati da ćes i ti uskoro razbiti tvoj auto, pa ti zato opali odgovarajuću premiju. Ako te tješi, nisu balkanci jedina skupina koja pati od diskriminacije. Nekidan mi je ispričao mladi kolega koliko plaća za osiguranje za svoj VW Lupo. Za tu lovu ja, koji sam u najpovoljnijoj skupini (a još imam i CH putovnicu), mogu osigurati Porsche-a.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 22:07   #1982
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Fancy, zakon o porodiljskom ti jednostavno reflektira stanje u CH: Dok se ostatak Europe bori sa demografijom ili lagano izumire, u CH su takvi problemi manje važni radi imigracije. Ne mora švicarska država svaku majku nagrađivati suhim zlatom za rođeno dijete, dok nam svake godine dolazi nekoliko tisuća najpametnijih Njemaca, i to već za završenim faksom. Realpolitika na djelu.

A glede osiguranja za Balkance: Osiguravajuća društva vode statistike, i po tome prognoziraju *prosječnu* štetu za pripadnika neke skupine. I tako, dok dragi nam sunarodnjaci svako malo razbijaju aute, osiguranje mora vjerovati da ćes i ti uskoro razbiti tvoj auto, pa ti zato opali odgovarajuću premiju. Ako te tješi, nisu balkanci jedina skupina koja pati od diskriminacije. Nekidan mi je ispričao mladi kolega koliko plaća za osiguranje za svoj VW Lupo. Za tu lovu ja, koji sam u najpovoljnijoj skupini (a još imam i CH putovnicu), mogu osigurati Porsche-a.
Sa jedne strane imaš pravo što se tiče demografije jer na poslijetku svi smo mi ljudi od krvi i mesa. Ali ipak rijetkost je sresti nijemaca koji će predati svoj pass i uzeti CH pass. Rijetkost je i kad moraju birati CH-DE odlučuju se 99% za njemački pass. To samo govori koliko ti i slični žele popravit demografsku sliku CH.
A što se tiče osiguranja, pa zar to nije politika slična onoj iz drugog svjetskog rata kad je bila parola svi židovi nevaljaju, svi romi nevaljaju, svi crnci itd i treba ih izbrisati sa lica zemlja. A danas su svi hrvati isti, svi srbi, svi albanci, svi su oni "potencijalni" prekršitelji zakona i moraju biti kažnjeni i prije nego naprave bilo šta jer nikad se nezna??? Nekako me ta sličnost zabrinjava. Promisli malo pa mi reci jeli u redu ljude etiketirati po bilo kojoj osnovi od nacionalne, vjerske, boje kože, mjesta rođenja itdd. Naravno da nije. Mogli bi smo u budućnosti izglasovati zakon da se svaki hrvat, srbin ili albanac zatvori u zatvor jer dolazi iz rizične skupine sa balkana. E moj Bože gdje ide ovaj svijet.
Sekunda odavno se nismo čuli kako je kod tebe jel prošla kriza.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 22:48   #1983
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Pozdrav i tebi. Jesi pokušao naći neki pansion, hotel ili slično?
Sve sam probao...sada sam trenutno u hotelu u gradu, no to se meni čini preskupo.

Firma mi je našla jednosobni stan za 1000funti na mjesec (znam, grozno) i to ću uzeti jer više nemam volje tražiti.
Hvala na pomoći.
Mr.Doe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 03:05   #1984
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Sekunda odavno se nismo čuli kako je kod tebe jel prošla kriza.
Nije loše, nije loše. Svugdje se otvaraju nove bauštele, svi traže softver instalatere ... Samo što je meni već dojadilo vući se od jedne bauštele do druge. Kako kod tebe?
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 12:31   #1985
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Nije loše, nije loše. Svugdje se otvaraju nove bauštele, svi traže softver instalatere ... Samo što je meni već dojadilo vući se od jedne bauštele do druge. Kako kod tebe?
I kod mene je slično. Kukaju na sve strane, kriza, kriza a nikad u životu u ovih 12 godina nismo imali više posla oko prodaje, popravki instalacija kojekavih konfiguracija. Šta ćeš nekim je dobro došla ova kriza da još podebljaju zalihe kapitala na uštrb krize koja nije ni postojala u nekim zanimanjima osim u glavama nas samih. Ali samo zdravlja i bit će svega. Pozdrav iz kišnog Schaffhausen-a.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 11:50   #1986
Još jedna krasna slika o hrvatima u Švicarskoj. I onda se netko čudi zašto šviceri ne vole hrvate??
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 13:02   #1987
Mnogi od nas nisu spremni, neznaju ili ne žele razdvojit nacinalnu-rasnu-vjersku pripadnost i zakon.
Svaka suvremena drzava u svom ustavu ima dio koji kaze da zakon ne pozna vjeru,naciu, etnicku pripadnost i da se odnosi na sve ljude a ljudi smo svi ne samo žene, muški, hrvati, srbi, makedonci, austrijanci, nijemci italijani švicarci itdd. A to isto stoji i u povelji UN-a na koju se rado mnogi popzivaju kad ima zatreba. Trebat će još stotine godina da ljudi shvate da zakon u demokratskom društvu nije i nesmije biti rađen za neku naciju ili vjeru, boju kože itd nego za ljude koji bi pred tim istim zakonom trebali biti isti i zvati se samo ljudi a i imenom i prezimenom a ne amerikanci, hrvati, albanci itdd.. Ali ako mi sami uz pomoć medija stalno podržavamo takav način ophođenja da sve svodimo na naciju ili vjeru ili boju kože a većinom prema manjinama, pa što onda očekivati od vlasti koju su izabrali ti isti ljudi koji se često pozivaju na onu staru pred zakonom svi isti, ali dali mi baš to i misle to je već drugo pitanje.

http://www.blick.ch/news/schweiz/zue...zu-nett-157784

Na žalost u ovom je primjeru jedna mlada 17 godišnja osoba završila tragično u auto udesu gdje su se utrkivali. Čovjek je kriv 100% i tu nema diskusije ali pisac teksta ovdje pretvara ovu tragičnu temu u raspirivanje mržnje prema strancima i prvo naslovljava tekst (izvlaci iz konteksta ono što je rekao krivac koji je prouzrocio smrt) "Za nas strance je Švicarska predobra" i na kraju pravi ispitivanje sa naslovom. Dali je švicarska stvarno predobra za strance i gdje preko 90% kaže da jest. A mislim da su tu ipak većinom glasovali domaći. To je kao kad bi mene pitali dali je Marku Markoviću u Hrvatskoj dobro a ja bih rekao jest iako nemam pojma tko je to i kako taj isti živi. Ali nebitno samo želim naglasit da je krajnje vrijeme da ljudi počnu razmišljati svojom glavom a ne povodit se za kojekavim "BUM" naslovima u bilo kojim novinama ili na tv ili radiu. I na kraju nije kriva nacija ili vjera ili boja kože nego jedinka čovjek imenom i prezimenom ili više jedinki ljudi muških ili ženskih imenom i prezimenom.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 02:29   #1988
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Visoko obrazovani? Pa šta onda i njima ostaje kada dođu toliki porezi i sve počiste za sobom? Da nadodamo još i režije i kredite. Onda im sigurno može ostati samo za gorku jutarnju kafu, a možda im ni za to ne ostaje jer je i piće tamo skupo zbog toga što se smatra luksuzom. Onda i oni jedva preživljavaju
Živiš u doba interneta i svi podaci se mogu lako provjeriti, ne vidim što slušaš tuđa iskustva toliko, kad su podaci egzaktna stvar.

Zagreb
720 eura medijan plaće nakon poreza - 20%
400 eura najam stana
100 eura režije

Zurich
3.500 eura medijan plaće nakon poreza - 20%
1.500 eura najam stana
200 eura režije
Cijena klasične potrošnje 2 puta veća nego u Zagrebu
Cijena u restorenima 2,56 puta veća nego u Zagrebu
Prijevoz je gotovo 2 puta skuplji
Cijena namirnica 66% veća nego u hrvatskoj.

Dakle sve bi trebalo biti jasno, u ovom mom gore primjeru (to je gruba usporedba otprilike) oko 6.500 kn ti ostaje za tekuću potrošnju (hrana, transport, zabava..), za ono gdje ti u Zagrebu ostaje 1600 kn.

Dakle ako si u tim prosječnim okvirima, da živjet ćeš bolje tamo, ne milijunaš postati nećeš.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 01:14   #1989
...

Et' me vec prvu godinu kako sam igrom slucaja upoznao svoju suprugu koja je ovdje domaca (Zurich), s tim sto joj je porijeklo nase.
Preko braka sam dobio te neke famozne papire, tj. B vizu.

Oboje ne opterecujemo se nekim ciframa niti imamo neke posebne ambicije i ciljeve u zivotu osim da se bavimo nasom djecom. (za sada imamo tromjesecnu bebu, u planu je jos jedno.)

Ona radi u dobroj firmi, uzima preko 8000fr mjesecno, malo odgovoran posao. Medjutim ne radi subotu i nedelju.
Ja sam odmah iskoristio svoje iskustvo iz domene elektroinstalacija i usao sam u neki deal sa nasim ljudima ovdje i radim kao tzv. "temporer" za satnicu od 32 fr.
Na kraju mjeseca izadjem sa nekih 5500fr stim sto radim subotom ali mi to uopste tesko ne pada jer stvarno uzivam raditi u ovim uslovima ovdje...red, rad i tisina.

Kad mi je tesko uvijek se sjetim sta sam prozivljavao u Republici Srpskoj, tj. Bosni i kazem sebi "najsretniji si covjek na svijetu", cuti, radi i uzivaj u plodovima tog truda.

Ne patimo za kola ili neku kucu dole kod nas kao sto to cine vecina nasih gastosa.
Igram basket u jednom lokalnom klubu, vozam bajs kad god se ukaze prilika jer stbarno ima se sta vidjeti...zategli su drzavu pod konac.
Trulezi naravno da ima u smislu da ima malo psihicki devijantnih svicera ali me to apsolutno ne zanima jer imam super ispunjenu sedmicu.

Ko hoce raditi, ne pati za nasim seljaklukom, ko ume da se adaptira u novonastale uslove i ima uslove da dodje, neka se ne dvoumi.
Miroslav_ZH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 01:59   #1990
Nije problem u tome što se tiče rada, radim i ovdje koliko treba. Već je problem što je život u Švicarskoj previše skup, kažež da živiš u Zurichu - to je jedan od najskupljih gradova na svijetu ( 6 mjesto ove godine ) pa mogu zamisliti kako je tu tek živjeti

Imam mogućnosto otići u jedan Švicarski grad - Basel, to je, koliko znam, njemački kanton, a čuo sam da su njemački najskuplji. I da sada tamo odem, smatram da bi samo sklapao kraj sa krajem, zarađeni novac bi otišo dok kažeš " keks! ", a ovdje što zaradim mi zna ostati po mjesec dan, ali i više, i uvijek imam u džepu
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 03:33   #1991
...

Ne znam sta bih ti rekao...na stanarini ode 1500fr mjesecno sto je relativno jeftino jer u ZH je prosjek dvije milje za neki stan od 90tak kvadrati.
Za klopu ne trosimo puno jer mesa skoro i da ne jedemo. Auto ne koristim, samo u posebnim prilikama. Nista me ne kosta osim garaze koju placam za njega 135fr mjesecno. Zdravstveno osiguranje za nas troje placam 600 i kusur franaka mjesecno ali to je svuda otprilike isto u svim kantonima koliko znam.
Struja je nesto sitno, ne vise od 50fr., telefon stotinjak fr samo zbog brzog interneta.

Ako ces dolaziti u solo reziji, skup ce ti to hobi biti.
Ako si mlad, nije ti ovo bas zemlja za provod.
Miroslav_ZH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 11:57   #1992
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Nije problem u tome što se tiče rada, radim i ovdje koliko treba. Već je problem što je život u Švicarskoj previše skup, kažež da živiš u Zurichu - to je jedan od najskupljih gradova na svijetu ( 6 mjesto ove godine ) pa mogu zamisliti kako je tu tek živjeti

Imam mogućnosto otići u jedan Švicarski grad - Basel, to je, koliko znam, njemački kanton, a čuo sam da su njemački najskuplji. I da sada tamo odem, smatram da bi samo sklapao kraj sa krajem, zarađeni novac bi otišo dok kažeš " keks! ", a ovdje što zaradim mi zna ostati po mjesec dan, ali i više, i uvijek imam u džepu
Grijesis u razmisljanju.

Nije bitno da li je nesto skupo ili ne vec sta ti mozes sa svojom placom, na to trebas obratiti paznju.

Dok sam bio u Irskoj nije me bilo briga sto kutija cigareta kosta 7,50 eura kad sam zaradjivao 700-750 eura neto TJEDNO.

Zato ako mozes otici u Svicarsku uopce se ne dvoumi, idi odmah, sigurno neces pozaliti.

P.S. Na koji nacin mozes dobiti papire jer koliko ja znam HR drzavljani ne mogu dobiti radnu dozvolu cak niti na 3 mjeseca.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 13:33   #1993
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Grijesis u razmisljanju.

Nije bitno da li je nesto skupo ili ne vec sta ti mozes sa svojom placom, na to trebas obratiti paznju.

Dok sam bio u Irskoj nije me bilo briga sto kutija cigareta kosta 7,50 eura kad sam zaradjivao 700-750 eura neto TJEDNO.

Zato ako mozes otici u Svicarsku uopce se ne dvoumi, idi odmah, sigurno neces pozaliti.

P.S. Na koji nacin mozes dobiti papire jer koliko ja znam HR drzavljani ne mogu dobiti radnu dozvolu cak niti na 3 mjeseca.
O tome sam samo govorio sa jednim poznanikom, pozvao me da dođem. Nisam se raspitivao za papire jer nisam još ozbiljno razmišljao o odlasku. Ali lako je njemu, on je kod jednog člana iz svoje familije, i ima besplatno školovanje. A ja kada bi otišao tamo trebao bi naći sebi smještaj da plaćam, jer neću se kod njegovih gurati ionako ih je puna kuća, još da se ja uvalim. Znači, smještaj bi me došao puno skuplje, a tamo bi išao samo privremeno da zaradim više i da se vratim sa punim džepovima u Hrvatsku. Takva mi je namjera bila

A eto, sve sam zbrojio i fino zaključio da nebi zaradio puno novca koliko sam planirao, jer bi najveći dio otišao na smještaj. Sad zasad nemem namjeru otići tamo, jedino ako se neko " čudo " desi sa cijenama tamo, sada se dešavaju samo čuda sa cijenama koje vrtoglavo rastu
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 16:06   #1994
mislim da je ovo moj prvi post na ovom topicu

pozdrav svima
mozda je vec neko postao i odgovorio na pitanje koje cu upravo postaviti ali iskreno govoreci ne da mi se citati 50 stranica da bih dosao do odgovora:
koliko je stanarina za stan od ca. 50 kvm u Zürichu ili okolici... nije mi bitno u plus minus 20%...zelim znati otprilike
ili pak ako ima neki link gdje se nude stanovi za iznajmljivanje
hvala
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 17:03   #1995
Wink

Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
mislim da je ovo moj prvi post na ovom topicu

pozdrav svima
mozda je vec neko postao i odgovorio na pitanje koje cu upravo postaviti ali iskreno govoreci ne da mi se citati 50 stranica da bih dosao do odgovora:
koliko je stanarina za stan od ca. 50 kvm u Zürichu ili okolici... nije mi bitno u plus minus 20%...zelim znati otprilike
ili pak ako ima neki link gdje se nude stanovi za iznajmljivanje
hvala
www.homegate.ch ti je glavni...koliko ja znam...

@Miroslav_ZH..blago tebi...ti si se dokopo svice..., a kaj ću ja? jel ima koja ovdje slobodna Hrvatica iz CH?
alikemal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 02:00   #1996
...

www.immoscout.ch
...cijena stanarine i sve oko stanova.

@alikemal
Vidi, nije mi cilj bio da dodjem ovdje. Sjecam se samo kako sam jedne veceri dosao pijan kuci i upalio komp...otisao na chat i pojma nemam zasto sam bas tu osobu kliknuo i tako je pocela prica koja dan danas traje.
Eto kako mozes primjera radi upoznati djevojku i uz malo truda u potpunosti promjeniti sebi zivot.
Miroslav_ZH is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 11:13   #1997
Quote:
Miroslav_ZH kaže: Pogledaj post

Oboje ne opterecujemo se nekim ciframa niti imamo neke posebne ambicije i ciljeve u zivotu osim da se bavimo nasom djecom.

Na kraju mjeseca izadjem sa nekih 5500fr stim sto radim subotom ali mi to uopste tesko ne pada jer stvarno uzivam raditi u ovim uslovima ovdje...red, rad i tisina.

Kad mi je tesko uvijek se sjetim sta sam prozivljavao u Republici Srpskoj, tj. Bosni i kazem sebi "najsretniji si covjek na svijetu", cuti, radi i uzivaj u plodovima tog truda.

Trulezi naravno da ima u smislu da ima malo psihicki devijantnih svicera ali me to apsolutno ne zanima jer imam super ispunjenu sedmicu.

Ko hoce raditi, ne pati za nasim seljaklukom, ko ume da se adaptira u novonastale uslove i ima uslove da dodje, neka se ne dvoumi.
Miroslave bravo, konačno neki normalan post, a čak bih rekao i normalan čovjek. Ne želim reći da ostali nisu normalni no stav kakav Vi imate Miroslave najzdraviji je i najnormalniji. Švicarska je jedna prekrasna zemlja za normalan život.
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 11:23   #1998
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Imam mogućnosto otići u jedan Švicarski grad - Basel, to je, koliko znam, njemački kanton, a čuo sam da su njemački najskuplji. I da sada tamo odem, smatram da bi samo sklapao kraj sa krajem, zarađeni novac bi otišo dok kažeš " keks! ", a ovdje što zaradim mi zna ostati po mjesec dan, ali i više, i uvijek imam u džepu
Basel - moj grad , poznajem ga kao svoj džep, kak bi se reklo svaku ulicu, svako drvo, svaki kamen

Da bi jedva sklapao kraj sa krajem, to jednostavno nije i nije točno. Ne znam otkud ti to?? Što se odjeće i obuće tiče, kad se malo prošvrlja po gradu uvijek se negdje nađu krpice na rasprodaji, ali doista rasprodaji, gotovo poklonjene. A što se hrane tiče, ne moraš kupovati u skupim trg. centrima (Coop, Manor, Migros,...), Basel je na samoj granici sa Njemačkom kuda mnogi čak i švicarci odlaze u tjedne šopinge gdje je hrana doista po bagatelnim cijenama. Naravno i u Baselu je hrana u prosjeku jeftina (jedino ako se misliš hraniti po restoranima, e to treba platiti ).

Nego, interesira me kako to misliš da imaš mogućnosti otići u taj grad? Mislim, otići naravno možeš bez problema kao turist. Ali raditi? Prije ćeš dobiti na lutriji stotine milijuna eura nego vizu za rad u Švici
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 23:58   #1999
Quote:
Marec kaže: Pogledaj post
Basel - moj grad , poznajem ga kao svoj džep, kak bi se reklo svaku ulicu, svako drvo, svaki kamen

Da bi jedva sklapao kraj sa krajem, to jednostavno nije i nije točno. Ne znam otkud ti to?? Što se odjeće i obuće tiče, kad se malo prošvrlja po gradu uvijek se negdje nađu krpice na rasprodaji, ali doista rasprodaji, gotovo poklonjene. A što se hrane tiče, ne moraš kupovati u skupim trg. centrima (Coop, Manor, Migros,...), Basel je na samoj granici sa Njemačkom kuda mnogi čak i švicarci odlaze u tjedne šopinge gdje je hrana doista po bagatelnim cijenama. Naravno i u Baselu je hrana u prosjeku jeftina (jedino ako se misliš hraniti po restoranima, e to treba platiti ).

Nego, interesira me kako to misliš da imaš mogućnosti otići u taj grad? Mislim, otići naravno možeš bez problema kao turist. Ali raditi? Prije ćeš dobiti na lutriji stotine milijuna eura nego vizu za rad u Švici
Znači tako je teško?

Jedan poznanik mi je davno rekao ako želim otići vani zaraditi da će se on radije pobrinuti da mi sredi da radim u Švicarskoj, ne znam kako. A on je tamo isto, koliko znam, otišao kod svoje familije, dobio besplatno školovanje - jezični fakultet. Tamo živi i namjerava ostati. On je mislio da dođem privremeno živjeti kod njega, ali ja kada bih i otišao ne bi se gurao kod njegovih, potražio bi smještaj

Zanima me ima li puno Hrvata i ostalin naroda bivše države u tome gradu? Ili su tu većinom stranci?

A i to što kažeš - zanima me zašto je tako teško doći do vize?
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 00:15   #2000
Ne primaju nikoga izvan EU.

Naravno, postoje iznimke, ako te neka firma zarko zeli onda ti moze srediti papire.

Samo, to je jako tesko naci i trebas biti takvog profila koji njima treba a ne mogu ga naci u EU.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:26.