Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2014., 12:29   #6641
Joe Abercrombie: Before They Are Hanged
Drugi dio trilogije počinje već lagano zamarati. Kad nešto nit smrdi, nit miriše na tako puno stranica, ne zaslužuje više od mršave prolazne ocjene i brzog zaborava. Previše posuđenih motiva, gotovo ništa originalnosti i malo prave napetosti. Sve nekako mlako, nedorečeno i repetitivno (slutim da će još bar pet puta autor naširoko opisivati Gloktine bolove dok se kreće). Pročitat ću i treći dio kad sam već dovde došao, ali autorov kultni status stvarno ne razumijem.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 13:09   #6642
Noah Gordon - Iscjelitelj

Kada je imao samo 9 godina, Rob Cole ostao je bez roditelja. Početak je 11.stoljeća, i on odlazi na brigu ranarniku tj. putujućem muljatoru koji ljudima podvaljuje nekakav lažni napitak za ozdravljenje.
Međutim, Rob istinski želi postati pravim liječnikom, a to je jedino moguće odlaskom u školu u Isfahan, jer je tada muslimanski svijet centar znanja. Ron se izdaje za židova, uzima ime Jišaj i krće karavnom put Perzije....

Jako dobra knjiga koja nudi sve: od ljubavi, intrige, ratnih pohoda, povijesnih zanimljivosti, prijateljstva, izdaje, moralnih dvojbi....Svojevremeno je bila hit (napisana je osamdesetih), a popularnost joj se opet digla jer se nedavno snimio film pa je i u nass doživjela ponovno izdanje.

Preporuka!
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 13:19   #6643
Gillian Flynn - Nestala

Mislim da je bilo već riječi o ovoj knjizi. Priča o braku, nestaloj supruzi čiji je muž glavni osumnjičeni.
Knjiga mi se nije previše dopala. Priča sama po sebi je dobro smišljena, ali način na koji je ispričana mi je bez veze. Nije me držala napetom, nadam se da je film bolji.
Bubb is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 18:55   #6644
Ante Tomić - Punoglavci

Neloše, kratko, lagano štivo. Gotovo romantično. Malo kvari dojam činjenica da je pisano po narudžbi Podravke.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 19:55   #6645
Mrs. Dalloway - Virginia Woolf

Radnja se dešava u jednome danu, u vidu toka svijesti, vidimo kako se gospođa Dalloway, u toku priprema za parti u njenome domu, prisjeća svoje mladosti, prijatelja i simpatija, kao i razloga zašto je i kako odabrala svoju ljubav.

Knjiga m se nije osobito dojmila, ne znam zašto, vjerojatno me likovi nisu dovoljno zaintrigirali.
7 minutes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 22:15   #6646
Pročitala Prije nego što zaspim, što sam već dugo planirala a dolazak filma me napokon potaknuo da ju dograbim. Al meni je to bilo mlako i bez napetosti, čekala sam samo da dođe kraj da vidim kaj se dogodilo. Iznenadio me ovaj komentar, nisam vidla dal ih ima još za ovu knjigu

Quote:
Dugonoga kaže: Pogledaj post
Danas sam zavrsila s citanjem Prije nego zaspim od S.J.Watson

Christine, glavni lik, ima rijetku vrstu amnezije i svako jutro se budi potpuno izgubljena jer je zaboravila tko je ona, tko je muskarac koji spava pokraj nje i sve ostalo sto se dogodilo u njezinom zivotu. Muz joj svaako jutro ponovno prepricava kako je izgubila pamcenje u automobliskoj nesreci, ali sto ako je to samo pola istine?
Odlicna prica, napeta, nisam mogla prestati citati. Toplo preporucujem.
assi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 09:21   #6647
Quote:
assi kaže: Pogledaj post
Pročitala Prije nego što zaspim, što sam već dugo planirala a dolazak filma me napokon potaknuo da ju dograbim. Al meni je to bilo mlako i bez napetosti, čekala sam samo da dođe kraj da vidim kaj se dogodilo. Iznenadio me ovaj komentar, nisam vidla dal ih ima još za ovu knjigu
Ja sam to čitala negdje prošle godine pa se baš i ne sjećam detalja, više dojma. Knjiga mi je bila jako napeta dok sam čitala. Cijeli rasplet pomalo ofrlje i neuvjerljivo napisan, kao da je samo bitan preokret zbog preokreta.
Nisam film gledala, ali podjela mi djeluje očajno. Možda jer ne podnosim Nicole Kidman.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 10:49   #6648
Ivo Andrić: Omerpaša Latas

roman o poznatom poturcenom vojskovodji Mići Latasu, kasnije poznatom kao Omerpaši Latasu. radnja se veze za njegovu diktaturu u Bosni, njegov utjecaj na lokalno stanovnistvo i ljude koji su mu u bliskom okruzenju. posebno je zanimljiv nacin na koji nam andric predstavlja likove prije i poslije susreta sa omerpasom. malo je traljavo napisana zadnja cetvrtina romana, ali sve u svemu jako dobra knjiga.

Na Drini Ćuprija

mjesto radnje je visegrad, a vrijeme radnje je period od pocetka gradnje mosta do pocetka prvog svjetskog rata. knjiga je prozeta dogadjajima koji su obiljezili taj period. jako, jako dobar roman
PussyLicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 12:38   #6649
John le Carré: "Mali grad u Njemačkoj" - smješten u Bonn kasnih 1960-ih, roman govori o potrazi Britanca Alana Turnera za Leom Hartingom, nižim činovnikom u britanskom veleposlanstvu koji je netragom nestao, a za kojeg se sumnja da bi mogao biti špijun... Još jedan odličan roman le Carréa koji izvrsno počne, ali negdje oko sredine ipak pomalo izgubi momentum koji povrati s još jednim efektnim krajem (le Carréov specijalitet). Pravim malu pauzu od le Carréa, pa nastavljam s opusom.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 11:53   #6650
Ken Kesey: "Let preko kukavičjeg gnijezda" - nedavno sam pogledao film, pa se odlučio i na čitanje predloška. Mislim da radnju ne treba prepričavati jer manje-više svi znamo o čemu se radi. Ja ću samo reći da je knjiga odlična. Sviđa mi se što je ispričana kroz oči Poglavice Bromdena, što cijeloj priči daje jedan dodatni uvrnuti štih. I sad nakon pročitane knjige mogu reći da je film izvrsna ekranizacija. Neke stvari su promijenjene, neke izbačene, ali mislim da se to ionako ne bi moglo dobro prenijeti na film koji ipak zadržava one najbitnije stvari iz knjige.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 23:25   #6651
Theodore Sturgeon - Više nego ljudski

Kao klinku su me tete u knjižnici navukle na njegove priče, te je došlo vrijeme i za roman

Ideje su interesantne a stil pisanja krasan, dremljiv i pitak. Sad vidim zašto se kaže da se Octavia Butler nadahnula njegovim djelom - kao i ona u svom Patternmasteru, Sturgeon ovdje razmatra stvaranje nove vrste.

Preporuke, ako vam se igra hipotetskim situacijama.

Jennifer Egan - Vrijeme je opak igrač

Ova knjiga ima mnogo sastojaka koje volim: rock/punk glazbu, posebnu atmosferu (opet taj neki osjećaj dremljivosti, nostalgije), strukturu povezanih kratkih priča, zanimljive likove... no, iz nekog razloga, oduševljenje je izostalo.

Knjiga je dobra, no nekako se previše vrti u krug.

Leslye Walton - The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender

Divno. Divno. Divno. Instant favorit i jedna od knjiga u rotaciji "onih koje se prečitavaju" (Sophie, Miles i ostala ekipa - upoznajte Avu, njezinu majku i njezinu baku!).
Magični realizam mi nikada nije ovako dobro sjeo: od stila, preko likova, njihovih životnih priča, opisa i citata, duljine i "tempa" knjige... Tri generacije žena obitelji Roux/Lavender pričaju svoje priče, koje će sa mnom ostati neko vrijeme.
Felidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 12:13   #6652
Stephen Chbosky: "The Perks of Being a Wallflower" - Charlie je upravo krenuo u prvi razred srednje. Riječ je o povučenom, izuzetno inteligentnom tinejđeru koji se uskoro sprijatelji s Patrickom i Sam u koju se gotovo istog trena zaljubi. Slijedi nam prikaz turbulentne godine u Charliejevom životu, koju nam prepričava kroz pisma nekoj nepoznatoj osobi... Film mi se izuzetno svidio, pa sam odlučio pročitati i knjigu. I nisam požalio. Izvrsno napisana, iako se dotiče većine općih mjesta coming-of-age romana, vješto izbjegava klišeje, prvenstveno zbog Charliejevog POV-a. Charlie koristi jednostavne rečenice iz kojih izvire dosta mudrosti, a upravo njegov pomalo uvrnut pogled na stvari, daje nam jedinstven uvid u svijet tinejđera, a vjerujem da će se svi moći prepoznati u bar jednoj od situacija iz romana.. Velika preporuka i za knjigu i za film (koji je sam Chbosky snimio i napisao scenarij, tako da dosta vjerno prati knjigu i radi se o izvrsnoj ekranizaciji koja je lako mogla ispasti i loša).
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 14:28   #6653
Michel Foucault: Ovo nije lula



Esej o slikarstvu, konkretno o istoimenoj slici Renéa Magrittea. Foucault pokušava dokučiti što je umjetnik htio reći tom rečenicom prikazanom na slici ispod prikaza lule (uh, valjda sam ovo napisao tako da zadovoljava Foucaultove kriterije). Raščlanjuje sliku na proste faktore i usput nam predstavlja i ostatak Magritteovog opusa. Fascinantni su dosezi umova poput njegovog. Ne uspijevam naći riječi da bih vam približio njegove. Simulakrumi vamo, kaligrami tamo. Odnos teksta i znaka - pismo kao označitelj ili pak kao dio slike.

S obzirom na renome i teme koje su mu srcu drage, na trenutak sam pomislio da piše o piši. No piše u luli. Ili ne?
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 08:02   #6654
Jaws, Peter Benchley
Pocela sam ju citati prije par mjeseci, te je nakon par stranica ostavila po strani jer sam skuzila da nema bas puno slicnosti s ekranizacijom.
Prije dan- dva ponovo sam joj pruzila priliku i procitala za jednu vecer.
Za razliku od filma morski pas u knjizi nije negativac, nego zrtva oholih, korumpiranih, povrsnih i bezosjecajnih ljudi.
Ralje ljudi u ovoj knjizi su puno opasnije od ralja morskog psa.
U jednom trenutku mi se ucinilo kao da je morski pas zapravo "visa sila" koja je dosla da kazni likove.
Super knjiga, dobra karakterizacija likova, odlican kraj.
Totalno je drugacija od filma, i nije mi film zbog tog izgubio na vrijednosti, naprotiv, svaka cast Spielbergu sto je iz nje izvukao materijal da snimi onakav film.
__________________
“You never know what worse luck your bad luck has saved you from.” Cormac McCarthy, No Country for Old Men
mary89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 08:18   #6655
Thumbs up

Christian Nation: A Novel od Frederic C. Rich

Super super knjiga! Uisinu jedan od najboljih romana kojeg sam pročitao u proteklih više godina. Vrlo pametna knjiga o tome kako bi izgledalo da je Sarah Palin pobjedila i da je nastalo teokratsko (evanđelističko) totalitarno društvo zasnovano na kršćanskim budalaštinama u kojemu je "svaki grijeh iskorjenjen". U kojemu je svatko pod nadzorom jer samo naivni i grešni ljudi vjeruju u privatnost jer Bog te uvijek gleda.
Bilo bi super kada bi ova knjiga izašla i u Hrvatskoj.
mr.Natural is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 10:48   #6656
Ursula Le Guin: "The Lathe of Heaven"
George Orr ima sposobnost svojim snovima mijenjati stvarnost, no pokušaji da se time riješe svjetski problemi ne krenu u željenom smjeru.

Žena ima fenomenalne ideje i na tome joj svaka čast, ali pisanje je ispodprosječno. Likovi nisu čak ni plošni, više su kao skice, neke sekvence iznesene su nejasno, a ni napetosti nema (ili je to namjerno?). Jesam li piknuo krivi naslov ili je i inače takva? Nadam se da je "Left Hand of Darkness" bolji.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 11:46   #6657
Tom Perrotta: "Poduka iz apstinencije" - Ruth Ramsey predaje seksualni odgoj u srednjoj školi u jednom malenom američkm gradiću. Zbog svojih liberalnih stavova nađe se na meti prilično konzervativne crkvene grupe. Toj grupi pripada i Tim Mason, bivši alkoholičar i narkoman koji trenira nogometnu ekipu za koju igra i Ruthina kćer. Nakon incidenta poslije jedne utakmice, Ruth i Tim postaju gorki neprijatelji... Perrotta mi se našao na listi čitanja zbog intrigantne serije "The Leftovers" (koja ima svojih nedostataka, ali joj je premisa zanimljiva) snimljene prema njegovom istonaslovnom romanu. Kako do te knjige nisam uspio doći, u knjižnici sam pronašao ovu, pa rekoh, ajde da vidimo šta taj Perrotta ima za reći. I nisam pretjerano oduševljen. Zapravo, knjiga i nije toliko loša do samog kraja koji je poprilično zbrzan i ostavljen u potpunosti otvorenim (to mi često ne smeta i jasno mi je da je to i bila piščeva namjera, ali ovdje je jednostavno previše stvari ostavljeno neriješeno). Inače, i Ruth i Tim (a i neki sporedni likovi) su izvrsno okarakterizirani i čini mi se da je Perrotta uspio ući duboko u psihu današnje Amerike, ali pomalo predvidljiva radnja i šlampavo odrađen kraj kvare mi ukupni dojam. Šteta, jer mogao je ovo biti jako jako dobar roman. Ovako bih ga ocijenio solidnim. Što ne znači da "The Leftovers" neću pročitati kad se dokopam romana.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 21:43   #6658
Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
Ursula Le Guin: "The Lathe of Heaven"
George Orr ima sposobnost svojim snovima mijenjati stvarnost, no pokušaji da se time riješe svjetski problemi ne krenu u željenom smjeru.

Žena ima fenomenalne ideje i na tome joj svaka čast, ali pisanje je ispodprosječno. Likovi nisu čak ni plošni, više su kao skice, neke sekvence iznesene su nejasno, a ni napetosti nema (ili je to namjerno?). Jesam li piknuo krivi naslov ili je i inače takva? Nadam se da je "Left Hand of Darkness" bolji.
Nisam čitao Lathe of heaven, ali u Left hand of darkness je upravo odnos između dva glavna lika taj koji mi je svrstao u "nešto više od dobrog SFa".

A ako ti se svidi LHOD, definitivno preporučam da nastaviš sa The Disspossesed
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 06:10   #6659
David Shields, Shane Salerno - Salinger

Pisac u očima svojih suvremenika, suradnika i prijatelja, ukoliko ih je imao.
Fantomska obitelj Glass koja mu je bila važnija od vlastite; zanimljivo vidjenje 9 priča kao 9 autorovih inkarnacija koje, svaka na svoj način, počinjaju samoubojstvo.
Užitak za fanove a tko nije čuo za Salingera čitat će je kao roman.
Gustowny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 10:03   #6660
Harper Lee - Ubiti Pticu Rugalicu

Vjerujem da je ova knjiga bila tako popularna jer je promovira borbu protiv rasizma, jer neka velika vrijednost baš i nije.

Ma nije knjiga baš loša, ali za knjigu koja se smatra jednom od najznačajnijih američke književnosti 20 st. likovi su naivni, jednodimenzionalni, stereotipni, a ima tu i puno praznog hoda.

Jedna zanimljivost (nikad ne čitam biografije pisaca, al sam je eto, ovaj put pročitao): H. Lee je napisala ovu knjigu kada je imala 34 godina. Bilo joj je to prvo književno djelo: knjiga je odma postala hit, dobila Pulizera. Onda je ona izjavila da će postati Jane Austeen južne Alabame. Nikada više nije napisala nijednu knjigu
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.