Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2010., 15:33   #1
Istanbul

Evo kako sam i obecao da cu napisat detaljan izvještaj sa ove zanimljive novogodišnje ture sa putnickom agencijom SAMOBORCEK ( sorry na reklami , nek ostane kasnije ce te vidjet i zasto ) tako cu sad pocet iznosit svoje dojmove i doživljaje s ovog puta a sve cu to popratit s mnostvom slika kako bi ljudi znali otprilike o cemu govorim i pisem . Normalno da ce tu bit gramatickih gresaka , ali boze moj.. nisam profesor Hrvt. jezika nego obicni forumas i još k tomu i dalmatinac !

GRANICNI PRELAZ BUGARSKA GRANICA-TURSKA



Put autobusom kroz Srbiju s nocenjem u glavnom bugarskom gradu Sofiji je prosao poprilicno traumaticno i depresivno . Nakon razgledavanja glavnog bugarskog grada i umalo sta nisam nastradao ( opljackan ) odlazak i dolazak u Tursku mi se cinio kao odlazak na drugu planetu ( ne majmuna ) . o doživljaju iz Bugarske cu pisat na temi BUGARSKA pa tamo mozete detaljno procitat sta vas ceka u tom čumezu od drzave koja je u Europskoj uniji ( jeben ti HDZ-mater , gdje ste nas doveli ) ako se odlucite na turisticki posjet .

Dolazak na Tursku granicu :

Veliki zastoj od sat vremena nam je govorio da nece na dobro . Nitko nije imao pojma o cemu se radi ali znam samo da smo vidjeli kako turci svaki autobus izvlace napolje i bjesomucno kopaju , pretrazuju torbe od putnika tih autobusa . Odmah sam osjetio onaj feeling kojeg su imali naši starci kad bi se vracali iz Trsta gdje bi švercali espadrile u torbama !
Nije nam normalno bilo jasno kako to Turcini se ponasaju prema gradanima europske unije .. Tocnije bugarima i rumunjima !

navodno ( kasnije smo saznali ) Bugari i Rumunji odlaze u Tursku svercat svakakve pizdarije i turcima je pun k. vise njihove ciganlije u zemlji ( moš mislit , turcima je pun. k ciganlije eeeej.. ) pa sve torbe pregledavaju i vade iz njih sve sta im se ne sviđa !

Na slici ispod vidite kako to izgleda. nekoliko Turskih carinika i policija u civilu je postrojila cjeli jedan autobus uz svoje kufere i sad kopaju po tim torbama kao da ce atomsku bombu pronac !


Nas su srecom pustili odmah uz osmjeh dobrodošlice i isprike sta smo dugo cekali na granici . Ocito im hrvatska putovnica znaci jednako kao i njemacka , francuska i ostale europske zemlje . Samo sta mi nismo u EU , ali koga briga ..
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:57   #2
Svi mi u hrvatskoj ( bar ja ) imamo jednako misljenje o Turskoj i Turcima . Svima nama su oni jednaki kao i cigani , bosanci , šiptari.. i svi na spomen istambula ( bar ja ) imamo sliku nekakvog haosa na ulicama , pljacke , paleza , mnostvo cigana i smeca po ulicama koje zaudara na svakom čošku .

Kad sam odlucio ( cura odlucila ) da idem za novu godinu u Istambul prvo sta mi je proslo kroz glavu " ajmo majko pa di baš tamo.. "
Ali slika o Turskoj ( barem Istambulu ) mi se promjenila cim smo presli Bugarsku granicu i cin smo ugledali nepregledane zelene obrađene povrsine koje se protezu uz duz glavne autoceste koja vodi do istambula . Inace autocesta im je suvremena , moderna sa mnostvom rasvjete i signalizacije , a svako nekoliko kilometara mozete stat i natankat gorivo , nešto pojest i odmorit se. Gradovi uz autocestu su mini metropole sa mnostvom urbanih vila . Svaka urbana vila ima ispred kuce bazen ! A svi stanovi u Turskoj su minimalno 100 m2 ( zbog velikih obitelji ) pa tako i u tim urbanim vilama. Odmah mi se pocela stvarat drugcija slika u glavi , a pogotovo zbog fenomenalne tur. Vodičke koja je studirala Turciologiju i ujedno zivi malo u Istambulu malo u Zagrebu . Tako da je cura znala svaki zabaceni dio grada , svaki čošak , svaki minaret, svaku skrivenu ulicu i precicu !
Jako puno znaci na organiziranim turama da imate kvalitetnog vodica jer u suprotnom vam sve može prisjest , da izgubite puno vremene a ne vidite nista !!

Ulazak u sam grad Istambul u predvecernim satima je nesto nevjerovatno . Ne mogu to rijecima opisat . Kako smo ulazili u grad tako nam je naša vodička pricala o samom gradu , o njegovom ustrojstvu , o infrastrukturama , povjesti , umjetnosti , ljudima , obicajima , tradiciji i svemu ostalom..

Pa sam tako prvi put saznao da dolazim u jedan veliki megalopolis sa vise od 15 miljuna stanovnika . Grad koji se smatra jednim od 5 najvecih gradova svijeta sa 15 milja stanovnika i još se smatra da ih zivi 20 % neprijavljeno !
Grad se proteže u duzinu 160 km . Znaci kao da putujete od Rijeke do zagreba ( skoro ) kroz sam grad . Nešto nevjerovatno .
Odmah na ulazu se vide ogromni neboderi od 30 i vise katova u blokovima koji su osvijetljeni sa svih strana pa imate osijecaj da se oni vrte,a ispred svih nebodera su zelene povrsine ( eng.travica ) .. cudno napravljeno . Svako malo imate megalomanske reklame , pretezito od Samsunga . Reklame su goleme ruke koje vire iz zemlje a na dlanu drze Mobitel Samsung koji je osvijetljen i vrti se u toj ruci . .. Čudo..

Vožnja kroz europski dio grada je trajala oko 2 sata . Ali je bilo zanimljivo promatrat i putovat po gradskim cetvrtima Istambula prema centru . Iskreno , da sam vozio svoje auto .. teško da bi se snašao i pronasao put do centra. Tako da upozoravam one koje se odluce na put svojim automobilom a ujedno im je to i prvi put u Istambulu da dooobro promisle ... Nebi im volio bit u koži !
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 16:25   #3
Dolazak u Hotel GOLDEN AGE u samom centru grada je bio velicanstven kao i sami Hotel . Mislio sam da ce nas smjestit u nekakvu čumezinu od hotela s obzirom da smo preko agencije išli i da je cjena aranzmana bila 2200 kn ( last minute ) ali sam se prevario . Svaka čast agenciji Samoborcek na smjestaju i odabiru hotela , ne samo u Istambulu vec i u Sofiji i Plovdivu gdje smo isto imali smjestaj na putu . Hotel Golden Age se nalazi u samom gradskom centru , credistu .. na glavnom trgu gdje se odvija cjeli nocni zivot i zabava u Istambulu . Tako da nam je trebalo samo izac iz hotela i odmah smo bili na sredisnjem trgu TAKSIM .

Malo kasnije smo culi od jednih naših turista sta su isli preko druge agencije ( necu reklamirat ) da su smjesteni van ruke i da nitko nije izlazio od straha van hotela , a vodič im je bio takav da bi nestao u sred razgledavanja grada .
Zbog toga još jednom bi preporucio Samoborcek ako se netko odluci na put autobusom do istambula !


HRANA , CJENE , USLUGA , ZNAMENITOSTI



Odmah nakon smjestaja u Hotel Golden Age smo skuzili da se radi o luksuznom golemom hotelu sa fitnes centrom , bazenom , saunama i uslugom za 10 .Sobe su bile velike , prozracne a na podu je bio Turski tapet po kojemo hodanje je bilo poseban uzitak ! Kupatilo je imalo i wc papir i onaj dodatak za dupe ( pranje guze ) na kojeg se moje profinjeno dupe nikako nije moglo naviknut !


Osiguran je bio dorucak i vecera u Hotelu a za rucak smo se snalazili u gradu jer smo cjeli dan bili u Istambulu na razgledavanjima pa nije ni bilo potrebe za ruckom u Hotelu . Inace samo vecera u Hotelu je izgledala jako ukusno i fino sa nekoliko sljedova .

na slici ispod vidite glavno jelo . Salata i riža u umaku od piletine i povrca . Spremano s nekakvim turskim zacinima a preko riže vidite i malenu tjesteninu ( žuta boja ) . Desert je bio ukusan puding od pistača i cokolade. Inace koliko sam skuzio u Turskoj je glavni sastojak Pistacio i ima ga za kupit na svakom čošku i sve slastice se rade u kombinaciji sa Pistaciom!

wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 17:06   #4
Odmah nakon vecere nisam mogao ni docekat da izletimo vanka . Predviđeno je bilo nocna šetnja TAKSIM trgom i glavnom gradskom ulicom ( zaboravih ime ) ...

Koliko sam skužio TAKSIM trg i ulica koja vodi do mramornog mora je glavna zila kucavica na kojoj se nalaze svi disko barovi , hoteli , restorani i kompletan nocni život . Sve sta ima od zivota je smješteno u tom djelu grada i zbog toga taj dio grada zivi doslovno 24 sata . Preporuca se da se uzme Hotel bas u okolici tog TAKSIM trga kako bi izbjegli transport i gradsku guzvu ukoliko bi bili smjesteni eventualno van ruke a imali bi želju izac van na TAKSIM ..

Sam taj trg mene i nije nesto odusevio .. Recimo da se radi o našem vocnom trgu u Splitu koji i nije bio baš nesto pretjerano okicen , zapravo se radi o obicnom okretistu autobusa , taksija , tu je i ulazak u METRO podzemnu stanicu , a također i ulaz u novu modernu uspinjacu koja vodi do mramornog mora i do zadnje stanice kruznog tramvaja br 38 ( nešto kasnije vise o tom tramvaju ) , ali šta me odusevilo je ta tkz ILICA ( kako smo je mi zvali ) koja se proteže od tog trga TAKSIM jedno kilometar ipo prema mramornom moru . Ulica je poprilicno široka i na njoj se nalazi mnostvo barova , disko klubova, restorana itd.. a cjelu duzinu te ulice presjecaju malene ulice tkz sokaci ( sokak) .. koje su prepune restorana i nocnog zivota. Od svukud trešti turska glazba , svi ugostitelji vrebaju potencijalne goste van na ulici tako da cim vide da si pogledao u pravcu njihovog restorana / puba odmah ti prilaze : " come my frend , i have good price for you .. come and see.. " .. Jedan skroz drugi feeling nego bilo gdje drugdje u svijetu .

Na toj ulici se najbolje vidi spoj svih živih kultura , religija , vjera , kuhinja ...
Milijon turista tu šeta pomješano sa turcima . A na svakom koraku vidite POLICE OFFICE i jednog pandura unutra koji naravno ne prati zbivanja na ulici nego gleda nekakve meksicke sapunice na malenom televizoru ( kod nas bi dobio otkaz u roku odmah ) ali cim priđete kucici on ustaje i nasmjeseno vam nudi pomoc . Uvjek u bilo kojem dobu dana na toj ulici se nalazi pola milijona ljudi .. i a pogotovo navecer u nocnim satima kad je ulica skoro pa tjesna za proc i od vrha do dna vam treba sat vremena hoda .

Kako slika govori više od 1000 rijeci tako onda i video govorio više od...?? Tko zna..
Uglavnom za sve one koji se pitaju kako to izgleda ludilo u glavnoj ulici sa milijon ljudi , turaka , turista .. spoj svih vjera i kultura mou pogledat na jednom video zapisu kojeg sma napravio nabrzinu dok sam krstario tom tkz Ilicom .

VIDEO : http://www.youtube.com/watch?v=LO3Hi_G56yA

Slika 1 . Taksim trg
Slika : 2 , 3 . Tkz Ilica ( glavna ulica za nocni zivot


Zadnje uređivanje wob : 06.01.2010. at 17:47.
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 17:39   #5
NASTAVLJAMO DALJE U ISTOM RITMU ...

Nadam se da sam vam uspio barem malo , odnosno djelomicno priblizit sa slikama i s jednim video zapisom dio atmosfere sa TAKSIM trga i sa tkz Ilice ( glavna ulica za nocni život ) . Inace da se osvrnem na komentare od forumasa gdje navode još neke ulice , kvartove koji su navodno slicni ili cak i bolji od TAKSIM trga . Mišljenja sam , odnosno uvjerenja sam da je to sve isti k. ( da prostite ) , samo šta sam uvjeren da je TAKSIM trg daleko najcuvanij dio grada i da se turisticki moze puno ugodnije i ležernije razgledat i uzivat u svemu onome sta nude vjerovatno i na azijskom djelu , i na Galatasaraj djelu i u ostalim ulicama ( koje ste naveli ) . Uvjeren sam šta se tice cjena da je to sve isto , bilo gdje da se ode .. a ako i postoji neka malena razlika to je neosjetno .. jedna lira gore ili dole je sasvim svejedno kad si vec odlucio potrosit neki novac na putovanju onda barem osjecaj se kao covjek i troši.. jedna ili dvije turske lire te nece spasit . Hoceš li platit Kebab 5 tl ili 3.90 je sasvim svejedno ..

A sigurno je da svakom turistu TAKSIM trg i tkz Ilica nudi i vise nego dovoljno . Recimo ja sam sa curom uspio pronac i Salsa Club gdje se odrzavaju salsa Party.. znaci , cak i oni najzahtjevniji ce u mnostvu pubova i klubova, restorana nac nesto za sebe .

A da sad gubim vrijeme , trosim novac i energiju da stignem na drugi dio grada da bi vidio opet isto to šta ima i na Taksim trgu .. nema šanse ! Pa onda se mislit kako nazad u jedan ili dva sata ujutro do hotela .. nebih hvala , a nizašto !

PREPORUKA ZA PANORAMU GRADA :


Prije puta sam detaljno proucio ovaj dio foruma i svi su preporucili kao pod " must see " Galata kulu s koje se pruza nenadjebljiv pogled na Istambul i sve njegove znamenitosti u svom sjaju . . Da , vjerujem da je to tako ali bi volio skrenut paznju / pozornost ( moja preporuka ) na jos jedan vidikovac koji je po meni puno bolji od Galata kule a i potpuno besplatan je . Osim sta je potpuno besplatan ujedno je i romantican tako da ako dođete s curom mislim da ce to bit pun pogodak za vas.. a i bez cure .. mogu doc dva decka nece im nitko nista !

Kad vec spominjemo Galata kulu red je da se baci i koja slika od iste :


Stvarno fascinantno zdanje , ali.. ako ste bili u Rimu ovo zdanje vas nece s nicim impresijonirat.. zaboravit ce te da ste ga vidjeli nakon par minuta . Popet se na vrh galata kule kosta 10-tak eura i odozgor se pruza pogleda na zlatni rog na kojemu su smjestene sve kulturne znamenitaosti grada . ALI .. prije nego se odlucite na taj potez preporucan da odete IZAD galata kule u jednu ulicicu i odmah uz zidine Galata kule vidit ce te ulaz u jedan staro gradski kafic . Kafic je smjesten ( ulaz u kafic ) odmah uz zidine Galata kule .. A prepoznat ce te ga tako sto na ulazu ima reklamu nekakvog smjesnog kuhara ( ne golog ) a naziv restorana/kafica je GALATA KONAK i povise ulaza vam svjetli reklama KONAK TERAS CAFE




Nakon sta uđete , naravno besplatno.. put vas vodi uz strme kruzne stepenice prema vrhu .. odnosno imate feeling kao da se penjete nekome kroz dnevni boravak jer je kuca u kojoj je smjesten kafic stara gradska kuca iz 19 stoljeca.. Za starije ljude postoji i lift koji vozi na vrh , odnosno terasu kafica.. Nakon sta dođete na vrh ( ja sam dosao u nocnim satima ) odmah vas zareze svijež zrak kojeg mozete rezat nožem , svijetla grada i pogled koji seze sve preko mramornog mora , preko zlatnog roga i nazad na azijski dio .. Konobar vas odmah doceka i smjestit se mozete uz samu ogradu da bolje vidite panoramu grada !!

Kafic je napravljen u štihu iz 19 stoljeca.. pod je drveni .. polu parket polu drvo.. uzvišeno postolje i između drvenih stolova vam stoje plinske grijalice sa vatrom , služe za grijanje gostiju dok pijuckaju tursku kafu ili čaj i uživaju u pogledu na grad ! Moram napomenut da odmah čim sjednete vas konobar posluži i uz napitak dobijete tursku čistu dekicu s kojom se ogrnite dok pijete čaj .. Ma feeling uistinu nenadjebljiv !

Na slici ispod vidite dio gostiju u kaficu i ambijent a na drugoj slici vidite mene hedonista kako uživam u pogledu s dekicom i šalicom crnog turskog caja dok me cura slikaje Inace svoje lice sam prekrio da se forumašice nebi zaljubile pa da dodatno i ja ne pridonesem ovom negativnom trendu rastavi brakova koje je sad u điru !

wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:00   #6
Moja preporuka vam je da svakako posjetita ovaj vidikovac i da uživate u nočnom pogledu na grad . Po danu i nije bas nesto poseban feeling jer se onda građevine stope sve sa gomilom betona , zgrada , kuca itd.. pa je teško fokusirat pojedinu građevino . Kad je noc to je nešto predivno i romanticno ..

A za one entuzijaste kojima je cjeli put kao križni put zbog onih teleskopskih aparata , objektiva, stalaka itd.. također preporucam nocni pogled s ovog mjesta jer ce im slikavanje predstavljat pravi izazov .. koliko sam uspio skuzit 90 % ljudi ne zna slikavat a i po mraku uz korištenje zuma ce najbolje vidjet koliko im njihovi limeni ljubimci vrijede i dali se isplati bit tolika žrtva zbog 5 slika !!

Inace , ove slike sam napravio sa canon ixuxom 95 od 1400 kn ! Pogled na panoramu grada sa GALATA KONAKA:


wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:46   #7
HRANA , CIJENE , SHOPING



Prije nego napišem dojmove vezane uz cijene i hranu volio bi napomenut da je Istanbul jako skup grad . Odnosno , možda i nije skup ako se psihicki pripremite da odlazite iz hrvatske u jedan veliki moderan europski grad koji ne zaostaje nimalo za Parisom , Rimom i drugim europskim prestolnicama ..

Ali poznavajuci nas Hrvate pa i Srbe ( isti je to mentalitet , balkanish.. ) mi imamo usađeno u naše socijalisticke glavurde da odlazimo u Trst u Shoping .. Nebitno sta se zove istanbul. Nama je to sve isto Istanbul = Trst = Puntarosso .. Nebi ovo pisao da nism malo slušao ljude koji su putovali s nama u busu . To je bila pretežito starija populacija uz nas par mlađih do 30-tak godina kojima je bila prvenstveno zabava no1 u glavi . Tu su bili ljudi koji su odmah od Zagreba poceli maštat o koži , zlatu , rosfaju , tečama , pinjurima , staklu.. jebate kao da smo još u Jugoslaviji pa se gorivo tanka na parne i neparne dane a po espadrile se odlazi u trst a koža se nabavlja iz Turske !?

Ljudi moji , ako odlazite u Istanbul s mišljem o nekakvom shopingu , to ZABORAVITE !
Cjene u Istanbulu su jednake kao i u Rimu ako ne i skuplje . A po prici naše vodičke sve je pocelo 2005 god kad su Turci odlucili izbit inflaciju i kad su svoj novac sa gomilom nula povukli iz opticaja i vratili Liru 10 puta jacu i stabilniju . Tako da više nije bilo dat za Kebab 10 000 tl nego 5 tl.
Šta se tice odnosa naše hrvatske kune i turske lire stvar je takva da vam je najbolje u glavi mnozit s 4 . Znaci za 1 kunu dobijes 4 turske lire ( tl ) .. i bit ce vam mnogo lakse ijednostavnije prilikom kupnje ili cijenkanja jer znaju te turske lire zavarat jednako kao i euri .. covjek se zaleti , misli da je jeftino prosa za neku bagatelu sa štanda ali kad preracuna u glavi da je dao za obican komad plastike , bižuterije ili gline 140 kn , odnosno 35 tl.. odmah te nesto poklopi po glavi i izrestu ti magarece uši..

Cijene su kao i kod nas ili cak i skuplje . Kako radim u trg.centru tako znam i dosta naših ( hrvatskih ) cijena napamet a pogotovo tehnike .
U Istanbulu postoji jedan golemi trg. centar po imenu CEVAHIR ( đevahir ) i svakako bi njega preporucio da posjetite ukoliko ste vise dana u istanbulu .. Ali i ako ste kratko kao i mi.. slobodno se spustite na metro liniju i odvede vas direktno do ulaza u trg centar. Centar je golemo zdanje na 5-6 katova a dužine pitaj ti boga koliko... Čin uđete dočeka vas parada kiča , šarenila .



Kao i u svakom trg centru u velikim europskim gradovima na prvom kattu nalazi se sklop mini fast foodova , restorancica od svih živih kuhinja na svijetu . Tu je tajlandska , turska, talijanska, meksicka, bugarska itd..

Ujedno tu se nalazi i veliki ducan kao šta je kod nas Billa ili Kerum , Konzum .. znaci veliki hiper market sa obicnim namirnicama za život .. Ušao sam unutra s namjerom da cu napunit košaru punu slatkiša za kuci jer sam racunao da ako nije tu jeftino i povoljno onda nemam sta trazit i na tursitickim lokacijama gdje su cjene nabivene 100 %.. međutim , gadno sam se sjebo !

Koliko sam primjetio glavni proizvođac za slatkiše je Ulker . Nešto kao nama Kraš zagrebacki . Tih cokoladica ulker ima kupit i u Mercator centrima i u Pevec centrima .. Te cokoladice , kekse i bombone ( ulker ) uglavnom se smatraju kod nas " turskim smecem " pa ljudi izbjegavaju kupit premda su kod nas te cokoladice i keksi po smiješnim cjenama.. cokoladice velicine Mars ili Snickers velicine su po 1.5 kn .. keksi 3 do 5 kn.. bamboni 5-7 kn.. Daleko manje od krašovih proizvoda . Kontam , ako je kod nas toliko jeftin taj ulker proizvod.. a koliko ce tek kod njih bit.. molit ce me da uzmen i jos ce mi oni platit da jedem !

I onda nastaje šok
Cijena tih cokoladica ulker jer 2 do 3 tl ( 12 kn ) ..
Uzimam pakiranje Ulker eurokrema u staklenci i ispod cijena 8 tl ( 36 kn ) , fuck.. pa kod nas toliko kosta i Nutela a da ne kazem srpski eurokrem od takova koji je bog i za Ulkrer i Nutelu zajedno !!

Još smo nekakve bombone gledali , rolade .. sve je to bilo preracunato u kunama po 20 do 30 kuna..

Dolazim do frizidera s pivama .. Cjene efes pilsen staklenke od pola litre je 3.5 tl , svijetlo pivo . Sta bi bilo oko 14 kn.. A nasa Karlovacka / ožuljska je kod nas u marketima oko 6 kuna ? plus boca ako je nemas oko 9 te izađe.. sta je opet jeftinije nego gore..

Ostavljamo sve i izlazimo iz centra !

Zadnje uređivanje wob : 07.01.2010. at 18:53.
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:15   #8
Šta se tice cijene tehnike ili robe u ducanima . sve je to isto kao i kod nas ako ne i još skuplje .. Ako ce te kupit robu kvalitetnu u ducanu onda ce te izdvojit stotinu dvije lira isto kao i kod nas za Levis ili Big star rebatinke ( traperice ) ..

Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post

Ne znam što si ti mislio kupovati, al meni su se cijene odjeće i obuće po dućanima činile daleko niže nego kod nas - osim naravno ako nisi imao namjeru kupovati brandiranu odjeću.
... ali ako ste dosli u namjeri da kupite tursko smece od robe po kojekakvim buvljacima , i da kopate kao izbjeglice 91-godine po kontenjerima robe i da se cjenkate za 3 komada pakiranih turskih rabljenih gacica onda ce istanbul bit pravo mjesto za vas !

Ima stvarno svega samo treba nac i izabrat , tko ima volje i energije kopat po buvljacima umjeto da uziva u " momentu " grada i vremenu u kojem se nalazi u jednoj tako ogromnoj metropoli , on ce sigurno nac nesto za sebe . Recimo pakiranje od 12 komada Adidas čarapa se moze nac za 10 tl ( 40 kn ) kod nas ih ne možes na pazaru pronac ispod 80 kn.
Ali ako vam je do takve robe onda preporucam da ne kupujete robu na poznatom GRAND BAZARU ( tur.razvikan i skup pazar ) nego na buvljacima po gradu na kojem kupuju i turci ( građani ) Istanbula . Jer na velikom gran bazaru su cjene nabivene 200 % za razliku od te iste robe koja se nalazi na buvljacima.

Jedan takav buvljak je i u našoj Tkz Ilici , mozda 100-tinjak metara od TAKSIM trga . Naravno da za i ovaj buvljak pronac vam treba kvalitetan tur. vodic koji zna vsaki zabit kutak istanbula kao i za onaj kafic s pogledom na panoramu grada .

Ispod mozete vidjet turkinju i kako izgleda to kopanje po tim " kofama " punim robe , a majice na mickey mousea koje vise na zidu kostaju po 3.5 tl ( 14 kn ) dok te ISTE majice na Gran bazaru kostaju 15 tl ( 60 kn ) .. Kod nas ove majice kostaju oko 100 do 150 kn .. ovisi kako gdje..


Zadnje uređivanje wob : 07.01.2010. at 19:23.
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:44   #9
HRANA I CIJENE


Cijene hrane na ulicama i restoranima su također po mom skromnom mišljenju malo skupe . Gledajuci na cjene u drugim europskim gradovima poput Budapeste ili Rima pa čak i zagreba mislim da malo je ipak skuplje.. A kao , racunaš da je istanbul pa bi po difoltu trebalo bit jeftinije , međutim..

Inace , sve sta pisem nastojim maksimalno rijecima opisat i docarat i popratit sa slikom da nebi bilo zabuna ili " dezinformacija " sta kaze @mirjam pa cu tako i ovaj put malo se pozabavit s hranom i cjenama a i prilozit koju sliku sa jelovnicima i ponudama pojedinih restorana pa ce široki auditorij moc sami procjenit jel skupo ili nije..

HRANA ..

Hrana na ulicama Istanbula je parada kiča i šarenila za nas Hrvate i ostale balkanske narode koji nisu naviknuli da im prodavac izdubi KROMPIR velicine anannasa sa žlicom za sladoled i napuni ga sa zeljem, špinatom, piletinom i prilozima i stavi ti ga u ruke , samo trebaš pazit da ti ne padne na nogu jer bi posta trajni invalid ! Inace za tu deliciju sta turci zovu KROMPIR morat ce te izdvojit 9 tl ( 35 kn ) isplati se svake kune , probajte njihov embri od krompira , doživljaj ipo !!!

Hrana gotova se nudi na svakom kantunu ( čošku ) , u svim ulicama , sve je puno zalogajnica .. svi te nude s hranom.. ma čim pogledas u pravcu fast fooda ili restorana odmah turci trce za tebom, hvataju te za rukav : " come my friend , i have good price for you " .. ništa agresivno , rekao bi cak i simpaticno..

Na ulicama se prodavaju peceni kestni , kukuruz , kokice , školjke , staklena vuna , hamburgeri , kebabi , donner kebabi , čavapcici itd..
A tu su i fast foodovi , samo ne onakvi kakve mi poznamo po hrvatskoj nego polurestorani koji nude gotovu hranu . Mozes izabrat piletinu , krompire, juhe , zelje , kuhano povrce.. ma sve zivo ..

Ovako to izgleda , vidite i cijenu odmah na izlogu istaknute :


E sad.. ako malo bolje pogledate cijene su sve oko 8 ili 9 tl .. šta bi bilo oko 35 kuna . Recimo ja sam jeo ovaj DONER KEBAB sta je ovdje 4.75 tl ( 19kn ) i nisam se baš najeo . To nije klasicni kebab vec meso smotano u lisnato tjesto kao u palacinku .. jako je ukusno i trebalo bi mi minimalo dva takva slasna primjerka da bi bio ekvivalent našim travnickim čevapima !

Na sljedecoj slici vidite baš iz ove radnje , piletinu u umaku od sira i jaja. mamicu im njihovu.. cjelim putem mi je to bolo u oci ta piletina .. jednostavno morao sam je probat..


Dobijete na tacni zdjelicu ove piletine sa dva komada kruha . Ovo sta vidite kosta 9 tl ( 35 kn ) i jako je finog ukusa s tim da ispod ovih zapecenih jaja i sira je 5-6 velikih komada piletine ( prsa ) i 2-3 gljive ( pecurke u komadu ) .. najbolje bi ovo bilo uzest uz neku salaticu ali na to onda jos morate dodat 5 tl ( 20kn ) i onda vas sve skupa izađe oko 55 kn .. Procjenita dali se isplati , izracunajte sta u hrvatskoj dobijete i sta mozete pojest za 55 kn .

Sljedeca slika : možete vidjet jedan " ulični " specijalitet koji se nudi na gotovo svim djelovima , kantunima , mjestima u Istanbulu.. Dalmatinci ce odmah prepoznat da se radi o školjci koju mi u Splitu zovemo "pizdica " jer je specificnog izgleda i okusa.. jelte...
Inace poznata je još i po nazivu dagnja ! Ta dagdnja se servira koliko sam skuzio uglavnom hladna i polije se sa limunovim sokom kojega ti turcin odmah na licu mjesta iscjedi a nerijetko cak i sa cjelim limunom su je djelili na nekoliko lokacija.. Unutar školjke je njeno meso , ispeceno i pomješano sa pecenom rižom.. i moram priznat da je okus nesvakidasnji.. preporucujem svakako da probate jer tko zna kad ce te imat opet priliku.. ali za one slabijeg želudca bolje ne !

Inace ova delicija vas košta 1 tl ( 4 kn ) za dvije školjkice !


Zadnje uređivanje wob : 07.01.2010. at 21:53.
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 21:12   #10
Nešto sta mi je cjelim boravkom bolo oči su radnje s pecenim krumpirima kojih ima poprilicno puno po Istanbulu .. Ma sve se mislim u sebi : @wobe nisi toliko lud pa ces pored babinih domačih kumpira placat jos i u Istanbulu za malenu porciju 5 tl "

I nije mi đava dao mira , mora sam probat taj njihov peceni kumpir
Uglavnom , dobijete vrlo malenu porciju pecenih kumpira u kartonu kao kod nas kokice . Turcin vas pita koliku porciju zelite i pokaze vam 3 velicine tih kartoncica i vi izaberete. ja sam izabrao , pogađate ..?? Najvecu !

To zadovoljstvo me koštalo 5 tl ( 20 kn ) . Nakon sta ga ispece pita vas za prijeljev koji zelite da vam se polije ( da vam ga umoći ) .. ja sam uzeo nekakav roštiljski umak koji je bio dosta ljut ali fenomenalnog okusa ! Okus njehovog kumpira nije niti priblizno jednak našemu ( barem meni nije bio ) .. ukus je drugacij s tim da moram naglasit kako je to bio neki golemi krompir jer je svaka feta / kriška bila 30 cm ! I još s tim preljevom pikantnim.. ajmeee... pre pre dobro ! Baš sam guštao u toj malenoj porciji ( njima najvecoj )

kako to izgleda mozete vidjet na slici ispod :


Ako želite probat turski burek , koji slovi kao njihov proizvod moram naglasit da se ukus , cjena i kvaliteta bureka krecu od lokacije do lokacije . Nije svugdje jednakog okusa i kvalitete. Uglavnom su to jako siromasni bureci i maleni .. Da turcin vidi koliko kod nas ide sira ili zelja a pogotovo mesa u burek pao bi na guzicu . Uglavnom probao sam burek od mesa na lokaciji pokraj Grand Bazara i toliko je bilo malo mesa u njemu da ga je trebalo trazit povecalom .. A naplatilo ga je 5 tl ( 20 kn ).. zatim burek sa zeljem je također malen.. trebalo bi vam minimalno 4 komada za gustat i najest se..

Evo ispod vidite sliku jednog turskog bureka sa zeljem na Taksim trgu 5 TL ( 20 kn )



MARENDA / GABLEC :

Koliko sam skuzio našu vodičku sta nam je pricala , turci imaju svi isti ritual ujutro.. a to je jedna feta salame , rajcica , krastavac , jaje i nkoliko feta/kriški kruha .. tako da baš takva gotova , servirana jela za marendu mozete pronac u zalogajnicama ujutro ako šetate kroz istanbul
Takve marenda , servirane na tecni kostaju 10 TL ( 40 kn )
Moram priznat da mi je žao sta nisam probao , bilo je malo vremena za sve isprobat , ionako sam se nadeblja 3 kg u Istanbulu !

Evo slika te tradicionalne turske marende :

wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 17:06   #11
Ja bi nastavio ako može ?

Evo primjetio sam da sam dosta prašine poignuo sa ovim cijenama , tako da bi se ubuduce suzdrzao od komentara na racun cijena. Nekome nesto nije skupo sta je drugome skupo i tako mozemo u krug . Samo cu u daljnjem izlaganju napisat cijenu a vi sami zakljucite dali je to skupo ili ne .

HRANA :

Šta se tice ponude jela u restoranima i pizzerijama tu se stvarno može jest svašta ali isto tako se vrlo lako naš covjek moze i zajebat . Nešto sta izgleda ukusno i fino vrlo lako moze bit nekakav polukuhani šrot od hrane da ti se želudac okrene naopako kad ga staviš u sebe . Zbog toga preporucam prije nego se nesto naruci da se dobro dobro razmotri sva ponuda restorana .

Recimo ja sam sjeo u nekoliko tih restorana i više manju svi oni su nudili jednaku vrstu hrane po vrlo slicnim cjenama . Nisam samo sjeo u restorane na Taksimo nego i uz obalu itd.. Za mene , moj pojam je sve bilo malo precjenjeno .. ne znam , mozda je to nekome sitnica , ali ono sta se nudi po mom misljenju ne vrijedi tolikih novaca .

Evo recimo primjer ovog restoran bara u kojem sam sjeo i malo provrtio njihov menu pa usput i opalio nekoliko slika da me se ne vidi , mozete vidjet cjene za pizze , pizzete , sendvice , krumpire pecene i nekakve gotove vrste jela :


Ako malo bolje pogledamo svi skupa ljepo se slikovito vidi sta se sve nudi po određenoj cijeni . Pa tako recimo za najobicniju pizzu izdvojit ce te 15 tl ( 55kn ) Odmah da naglasim kako velicina te pizze je relativno malena usporedujuci s našom pizzom tako da oni koji misle kako ce dobit pizzu iz pizzerijej Velo misto u Splitu s kojom možeš ubit vola ce se razocarat !
Vidimo jos tu i nekakvo povrce izmiksano s kumpirima i rajcicom za isto tako 15 do 18 tl ( 55 do 65 kn ) ..
Na drugoj slici mozete vidjet njihovu pizzetu koja je gondulastog ( kajak ) oblika , više tjesta nego priloga .. recimo da je to baš ekvivalnet , odnosno alternativa našem toplom sendvicu kakvog mi poznamo u Hrvatskoj i kosta vidite i sami 15 tl ( 55kn ) .. Kofica pecenih kumpira koja ti stane pod zub je 8tl ( 35 kn ) ..

Uglavnom vidite na slici sta dobijete kad nesto narucite a tu je i uz turski i engleski jezik pa mozete razumjet..
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 17:38   #12
SLASTICE I KOLACI


Istanbul je prava meka za sladokusce kao sta sam ja . nema tog grada gdje nisam doša i isprobao barem jednu vrstu kolaca . U Istanbulu sam se ugodno iznenadio , cak i fascinirao sa njihovim slasticarnicama i ponudom koja je u njima. A tek Turci kako to ljepo aranžiraju .. ma koji njemci , austrijanci.. ma Turci su zakon u aranziranju a i ponuda im je u samom vrhu !

Uglavnom bljestavilo slasticarnica me je privlacilo cjelim mojim boravkom i jedva da sam odolio da ne uđem u svaku gdje sam vidio nekakvu kremu ili cokoladu . Ajme.. lak sam na kremaste proizvode kao đanker na dop !

Uglavnom slasticarnica imate na svakom kantunu ( čošku ) .
Izbor kolaca i slastica je strašan , od kremastih kolaca , torti , lahat lokuma u svim bojama vrstama dezenima pa dalje.. Skuzio sam da su im glavni sastojci orašasti plodovi a da im se Pistacio koristi u više od polovice slastica . Još sam primjetio da uzasno puno pridavaju paznji na pudinge koji se kupuju jednako kao i kolaci . Ima sigurno 20 vrsta puding proizvoda , svaki je posut ili sa lješnjakom , bajamom, orahom ili Pistaciom.. i svaki se topi na nepcima kad ga probas..

Evo malo slikovita ponuda iz jedne velike gradske slasticarnice u centru grada :


Jel sad vidite na ovim slikama da mi nije bilo lako , jel sad shvacate o cemu vam govorim ? Nisu normalni , vidi ovo... ajmeeee....

Uglavnom na gornjim policama se nalaze torte , ima oko 20-tak vrsta raznih torti i to je sve uglavnom kremasto i vrhovi su posuti sa orašastim plodovima , bajami , orasi , makadamiski orasi , pistacio itd.. Nevjerovatno !

Ispod torti su kolaci koji ima svih vrsta , boja i dezena a šta je najtragicnije svi izgledaju ukusno i trebalo mi je pola sata da se odlucim kojega cu .. prvo sam izabra jednog šarenog sa bombonima.. pa sam se predomislio pa sam uzeo cokoladnog, pa s orasima.. dobro me turcin nije izbacio na glavu iz radnje ..


Jel vidite te kolace o kojima sam vam govorio.. ovo su samo dvije vrste u krupnom planu .. sad zamislite jos 20 vrsta na istu shemu .. aj sad ti budi pametan kojeg uzest a guzica ti zinila ko Splitski cipal na govno u sjevernoj luci !

Uglavnom , da vas malo spustim na zemlju sa cijenama . Cijene nisu ni priblizne kao u nasim slasticarnicama da mozete proc za 10 kn po jednom kolacu. Ode svaki kolac kosta 8 tl ( 35 kn ) .. uzmete dva kolaca i eto vam 16 tl odnosno 70kn . ja i cura smo uzeli svak sebi .. pa smo poslje mjenjali pola kolaca jedno drugome ! A šta ces.. gladni domisljati balkanci

Ovo smo mi uzeli :


Možete vidjet kako je to sve skupa aranzirano sa vrucom cokoladom , dobijete vilicu i noz u salveti , sve spakirano... higijena na nivou nema sta !
Ja sam uzeo komad torte a ona je uzela jedan od Pistacia , ne moram vam ni pricat kakvog je ukusa sve to bilo.. jednostavno morate probat !

Cijena za ovo dvoje je bila 16 tl ( 60 kn )
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 18:07   #13
Šta se tice samog javnog gradskog prijevoza u istambulu ja bi rekao da je zadovoljio moje kriterije a postigli su veoma visok standard u tehnologiji ( tramvaj , metro ) gdje je sve automatizirano , kompjuterizirano i sta je najzanimljivije turci se drze reda .

Vec sam vam rekao da prosjecan Hrvat u glavi pod pojmom turcin ima znak jednakosti sa brkatim crnim lopovom , neurednog izgleda koji samo gleda gdje ce te opljackat i zajebat . Tako sam misljenje imao i ja moram priznat ( posipam se pepelom ) i ocekivao sam da im je podzemna zeljeznica u takvom haosu da necu moc od smrada i prljavstine docekat metro kojeg normalno necu platit kao sta se ne placa ni u Rimu ili Parisu ...

Ma jeste kitu marjanovu.. kako ne.. jok bato !
Metro podzemna stanica im nije nesto velika , pokriva svega 15-tak metro linija i koristi sa mo jednu liniju u jednom smjeru . Ocito je to sve novo pusteno u pogon .. Metro podzemna stanica je do sad najurednija i najčišća gdje sam god bio.. a pricamo o gradu s 15 milja ljudi u kojem zive turci , eeeej.. Uglavnom na zidovima su im reljefi i reske iz doba sultana i to sve naslikano na plocicama pa dok cekate metro mozete ubit vrime diveci se slikovnici na zidu .. recimo primjetio sam da turisti vise slikavaju podzemni nego aya sofiju .. vjerovatno sta su i oni zaprepasteni izgledom metro podzemne.. još pogotovo ako su iz Parisa ili Londona..

Nisam nazalost uslikao nista without me , pa sam stoga odlucio malo crapirat fotku.. jebiga , ne zelim riskirat da se napravi moj fun club na forum.hr


Sami metro vlakovi su novi i kao apoteka su . Cisti , uredni .. Vožnja za sva prevozna sredstva u Istanbulu kosta 1.5 tl ( 6kn ) .. sta je po meni ok .
Ali ima jedna zanimljivost vezana uz voznju a to je da ne mozete kupit kartu , barem sam ja tako skuzio.. ne postoji karta vec jedan plavi ŽETON kojeg se moze kupit u svim metro stanicama ili kioscima na cesti . Taj plavi ŽETON vrijedi i za vožnju tramvajen . Žetan isto tako mozete kupit i na automatima uz cestu ili u podzemnoj.. Jedina zamjerka je da nije na engleskom jeziku uz turski ( barem ja nisam vidio ) tako da moze nastat zbrka ako ubacite papirnatu od 10 tl. a treba vam 4 zetona.. ne znate sta treba pritisnut ali ako se do vas nađe neki turcin slobodno ga pitajte za pomoc.. ja sam 3 dana kukao njima oko tih automata ..

na slici ispod vidte kako taj aparat za žetone izgleda


Volio bi nadodat još samo da u gradu postoji i jedna kruzna linija tramvaja .
Taj tramvaj kruzi po zlatnom rogu i obilazi sve znamenitosti .. zadnja njegova stanica je kod uspinjace koja je također nova i moderna a ona vas vozi direktno na TAKSIM trg i nasu " ilicu " ulicu ..

Tako da moja preporuka svima koji uzimaju smjestaj u svom aranzmanu da pogledaju kartu istanbbula i da si nađu smjestaj u blizine tog kruznog Tramvaja , njegov broj je 38 ! Kad ste smjesteni u blizine tog tramvaja sve vam je na dohvat ruke.. samo se vozikate i presjedate .. Jako jednostavno !
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 18:59   #14
ATRAKCIJE


Ajmo malo o onome zbog cega smo i došli u Istanbul .
Malo cu se osvrnut na kultrune povjesne znamenitosti poput aya sofie , plave đamije i još ponesto ali spomenut cu i poznati Turski bazar o kojemu smo mi svi vise manje culi kao meka za turiste , a pod pojmom turski bazar nama hrvatima je u glavi mnostvo đinđa , koze, zlata i robe sve po bagatela cijenama .

BAZARI :

Istanbul ima dva svoja zastitna znaka ako pricamo o BAZARIMA .
Jedan bazar je onaj najveci , na kojemu ima preko 4000 tkz "ducana" ja bi rekao štandova , sa raznom robom i tu se stvarno moze nac od igle do lokomotive .. Taj bazar nosi naziv GRAN BAZAR !


Uglavnom na ulazu mozete pronac mapu / plan bazara namjenjen turistima da se ne izgube i da se lakse snalaze po tom podzemnom golemom zdanju . Ali mislim da nema tog turista koji se nije unutra izgubio.. Ali stvar je tako jednostavna , treba samo zapamtit na koji su ulaz usli i sljedit putokaze koji su na plafonu .. smjernice su prema izlaznim vratima " gate 5, gate 7 , gate 9 " .. nije tesko !

Uglavnom, turska ( arapska ) kultura nalaže da za svaki proizvod se covjek treba nagodit , odnosno po naski CJENKAT .. tako da svi ti turci koji unutra prodaju su naviknuli na cjenjanje za proizvode jer je to dio njihove kulture . Znam da je bilo slucajeva gdje su naši ljudi iz busa odmah htjeli platit po onoj cijeni prvoj koju bi turcin ponudio ali turcin kad bi vidio da se kupac ne zeli cjenkat nego placa odmah.. samo bi rekao : " come tomorow my friend "..
I na taj nacin odbio prodat robu mušteriji... malo cudno za nase pojmove ali eto.. meni nije smetalo jer ja se cjenkan i u lacoste kad dođem !

Uglavnom naši ljudi nisu naviknuli na to cjenkanje kao na pazaru jer je nama nelagodno sad tu na sav glas s njima divanit o cijenama .. još oni skuhaju i čaj dok se cjenkaju i to moze potrajat i po pola sata.. a našim ljudima je pun k. sebe još sad da se cjenkaju s njima.. Ali bilo je iznimaka koji su se cjenkali i dobili robu po povoljnijoj cijeni ..

Tu su na svoje dosli ljudi koji su mastali cjelim putem u busu o turskoj koži , zlatu , nakitu itd.. Moje osobno misljnje da ja tu tursku kožu na sebe nebi nikad stavio ne zbog toga sta je ona nekvalitetna nego iz jedinog razloga sta se po toj istoj cijeni sve moze kupit i kod nas.. Ono sta sam vidio da je jedna starija gospođa iz našeg autobusa kupila , nekakvu kožnu jaknu za 1000 kn u protuvrijednosti , takvih istih jakni ima u Splitu u Lare koliko ti duša želi i po istim cijenama.. Nije trebala otic u Tursku po tu jaknu..


Uglavnom , cin se uđe na taj GRAND BAZAR na ulaz broj 7 ( vidite na gornjoj slici ) , koji je inace i turisticki ulaz pa tu svi turisti prvo ulaze jer ih agencije uglavnom tu iskrcaju.. ulazite u ulicu zlata . Velika ulica koja je puna zlatarskih radnji i prodaje se zlato na svakom koraku a prodavaonice sa zlatom su načičkane jedna do druge.. turcini ( prodavaci ) stoje van zlatarni i njemo promatraju turiste kako svo to silno zlato gledaju i slikavaju kao da su vidili i otkrili bušotinu nafte a ne komad zlata u izlogu

Kako izgledaju te silne zlatarske radnje mozete vidjet ispod


Inace cijene zlata su iznimno skupe , a zlato im i nije bas najbolje kvalitete jer ima dosta velik postotak bakra u sebi . Inace , uspoređivao sam svoj "lančić" sa vrata sa nekim njihovim lancima .. to je bila nebo i zemlja razlika u boji.. njihov lanac je bio sigurno 50 % žutiji nego moj..

Ali cijene zlata su kao i kod nas , i tu nema cjenkanja !!

Kako izgleda to zlato mozete vidjet ispod


Ima tu sigurno 50-tak zlatarskih radnju u toj ulici , i stvarno to sve skupa fascinantno izgleda to silno zlato . Pogotovo jer mi nismo navikli na toliku kolicinu zlata i koncetraciju žutila na jednom mjestu. Samo šta bi isto volio napisat , primjetili smo ja i cura a isto tako i jos nekoliko ljudi je potvrdilo . Svo to zlato je na isti kalup , i nema tu raznovrsnosti u tih 50-tak zlatarnica .. svaka ta zlatarnica nudi gotovo identicno zlato , kao da su sve isti modeli i dezeni u svakoj od tih zlatarnica .. Tako da mislim sta vidite u prvoj zlatri , to isto ce te vidjet i u svim ostalima.. Eto.. to je neko moje misljenje ..
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 00:45   #15
Wob- putopis je odličan. Za nekoga tko krene čitati ovu temu, a nikada nije bio u Istanbulu, uputa i više negod dovoljno.

Jako ste me svi nasmijali svojim komentarima. Nije niti bitno tko šta misli, činjenica je da svatko je grad doživio na neki svoj način. Naravno da ima i u samom Istanbulu većih centara i skupljih, dodajem, nego šta je Cevahir. Mislim, da je ovdje Cevahir dan kao samo kako primjer. Na pitanje gdje Turc kupuju špežu, postoji jako jendostavan odgovor, gotovo svaki kvartima svoj loklni Konzum koji se u ovom slučaju zove Migros ili Carrefour ili Metro ili Tansaš,
jako dobro izorganizirane sa dostavom na vaša kućna vrata, ako zatreba. Imaju članske kartice sa popustima i poprilično su normalne cijene. Cijene hrane u takvim marketima, najčešće su bitno jeftinije nego kod nas, razlog je, Turska proizvodnja i to vrlo kvalitetna. Cijena voća i povrća je bitno niža nego kod nas, kvaliteta neusporediva. Žao mi je Hrvatska
Cijena tehnike, pogotovo mobitela, alkohola i cigareta može biti i dosta skuplja nego u Hr, ali tu smo negdje po cijenama. Plaće u Turskoj su od 750€ na gore i to najniži poslovi.
Cijena robe...hahahaha...tu sam se najviše nasmijala. Kina je glavni konkurent Turskoj u proizvodnji tekstila. I ne treba niti sumnjati kako Turska, ne samo da ima jedan od najkvalitetnijih tekstilnih proizvoda na svijetu, već ima i jedan od najjeftinijih. Naravno, poznati brand platit će te bilo gdje na svijetu. Normalni tekstil, bitno je jeftiniji i kavlitetniji nego u Hr. A kako mislite da bi Bosanci profitirali??????? Uvoze robu iz Turske, prodaju Hrvatima, a Hrvati sve to plate 5 puta skuplje. I da npr. Jack&Jones (nisam baš informirana o brandu, ali u Toweru u Rijeci je poveća trgovina) u Hr je poprilično skup, a u Turskoj je smeće koje nitko ne nosi. Mustang, Miss Sixty....sve made in Turkey.
Ono što je za zabrinuti, je kvaliteta robe koja stiže u Hrvatsku iz Turske, npr. u Konzum i slične trgovine: cijenama ekstremno visoka, a takvu robu će te naći na buvljacima i bazarima iz Wobovog putopisa. Takvu robu u Turskoj kupuje sirotinja.

Nekeko mi se čini, da mi koji smo stalno dolje nemamo neku želju pisati non stop, kao da čekamo, da netko otvori temu, pa se stalno ubacujemo.

I da, apsolutno se ne slažem kako Turci žele biti poput ????? tko zna koga. Greška!!! Turksa ima takvu ekonomiju, takav geostrateški položaj, da Amerika ima vojne baze diljem Turske, poznati glumci dolaze i stalno poharaju Istanbul, najveća kazališna imena su dole, a na burzi su posljednji tjedan doslovno rasturili, i srušili sve rekorde. Najbrže su se oporavili od svih većih zemalja svijeta nakon svjetske krize, a Arapi su nakon određenog govora Turskog predsjednika, ko ludi počeli ulagati u Tursku i stavljati lovu u Turske banke.

Ono što Tursku malo hmhm je religija. No, to ne bih komentirala, jer je osobni stav svakog čovjeka. Kako poštujem svoju, poštujem i tuđe. Ali da im se religijski istok malo smiri, bili bi još milijun puta bolji.

I sorry na pravopisnim pogreškama, brzo tipkam, pa falim slova ili ih pomiješam.
__________________
Lady_Q
...srce skitnice čitav vijek traga za čudima...
Lady_Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 22:42   #16
Ko voli i planira ići u Istanbul, možda bude od koristi
http://www.dreamland.rs/turisticki-vodic-istanbul
darko1010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 03:09   #17
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
. Svima nama su oni jednaki kao i cigani , bosanci , šiptari.. !
Šteta taman sam se veselila ovom putopisu
Nevjerna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 03:18   #18
Quote:
Nevjerna kaže: Pogledaj post
Šteta taman sam se veselila ovom putopisu
Trebala bi nastaviti s čitanjem, nije ništa loše ni mislio ni napisao.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 01:25   #19
Quote:
Nevjerna kaže: Pogledaj post
Šteta taman sam se veselila ovom putopisu
Da i meni je to bas ruzno zvucalo. Neki uvijek misle da su bolji od drugih


Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Trebala bi nastaviti s čitanjem, nije ništa loše ni mislio ni napisao.

Ja nastavila citati ali mi ta izjava ostala
Kendi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.