Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2016., 20:37   #21
Mehanika ( dinamika i kinematika)

Bok ljudi.

Trebam savjet, vanredni sam student na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu. Ostalo mi je još par lakših ispita do kraja preddiplomskog studija ali tu nastupa problem Jedan od ispita mi je Mehanika 2 sa prve godine, tako da sam zaglavio parcijalno na trećoj godini i nikako da ju položim
Već sam razmišljo o prebacivanju na Veleučilište ali je razlika ispita ogromna i puno ispita koje sam dao na Sveučilištu bi mi propali. Šta mislite o prebacivanju na Strojarstvo u Rjeci ili Splitu, kakva je mehanika 2 tamo, dali itko ima ikakav prjedlog
Ako ništa drugo bar nekakav prjedlog kako naučiti tu mehaniku. Npr naučim sve zadatke koje budu na vježbama i predavanju ali svaki put na ispitu se dogodi na se pojavi neki nikad viđeni zadatak koji ne sliči ni najmanje nečemu sa vježbi. I svaki put mi se desi to da se pripremam po 2. mj i dođem na ispit i jedva da znam započet neki od zadataka Ako netko ima neki pametan prjedlog kako već jednom dati tu mehaniku ili pronaći neko drugo rješenje i dokopat se te napaćenje diplome
hrca93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 20:34   #22
Mehanika 2

Pozdrav, za mjesec dana pišem ispit iz mehanke 2. Problem je u tome što skoro ništa nisam skuzio na satu i sada neznam kako da to sve naucim za ispit? Fiziku nisam imao u srednjoj pa mi i to sada pravi problem.Gradivo se sastoji od Kinematika točke, kinematika tijela i kinetike.

Može mi neko reći kako da to savladam? Ima netko ko je to rjesio da mi da savjete kako i odakle nauciti?
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 10:53   #23
Najbolje uciti izi knjiga sa domicilnog fakulteta. Ako njih nema, moze se naci na netu svasta, samo je pitanje koliko ce ti vremena uzeti taj nacin ucenja:

http://polj.uns.ac.rs/~mehanika/kine...i%20zadaci.pdf

http://www.znrfak.ni.ac.rs/SERBIAN/0...Kinematika.pdf
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 11:25   #24
Exclamation

Tražim nekoga za instrukcije iz mehanike 2, Varaždinska županija... HITNO
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 13:16   #25
Mehanika - dva oslonsa sa kontinuranim opterecenjem

Pozdrav svima Imam pitanje da li je ovaj zadatak tacan https://imgur.com/UqsdLkU Hvala unapred
halkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 18:07   #26
Quote:
halkee kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima Imam pitanje da li je ovaj zadatak tacan https://imgur.com/UqsdLkU Hvala unapred
Ako dobro vidim krivo si u startu izračunao silu kontinuiranog opterećenja. Ona se računa kao umnožak kontinuiranog opterećenja i dužine na kojem djeluje, dakle 300 [N/m] x 2 a [m] = 300 x 4 = 1200 [N].

Ti si dobio 1800 [N].


Dalje, ne vidim s čim si izmnožio tu silu u momentnoj jednadžbi (trebala bi ova kontinuirana sila biti pomnožena s 2a).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 18:26   #27
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ako dobro vidim krivo si u startu izračunao silu kontinuiranog opterećenja. Ona se računa kao umnožak kontinuiranog opterećenja i dužine na kojoj djeluje, dakle 300 [N/m] x 2 a [m] = 300 x 4 = 1200 [N].

Ti si dobio 1800 [N].


Dalje, ne vidim s čim si izmnožio tu silu u momentnoj jednadžbi (trebala bi ova kontinuirana sila biti pomnožena s 2a).
Hvala brate ispravo sam gresku za q
Stavio sam ZMA=0=>FB*l-Fq*2a/2-F1*a
i iz tog slijedi da je FB=Fq*2a/2+F1*a/l = 1066,66??
Je li dobro M1,M2,M3?
halkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 18:40   #28
Quote:
halkee kaže: Pogledaj post
Hvala brate ispravo sam gresku za q
Žemsko sam.
Quote:
Stavio sam ZMA=0=>FB*l-Fq*2a/2-F1*a
Jednadžba sume momenata oko točke A bi trebala izgledati ovako:

Fb x l - Fq x 2a - F1 x a = 0

Quote:
i iz tog slijedi da je FB=Fq*2a/2+F1*a/l = 1066,66??
Iz čega slijedi:

Fb = (Fq x 2a + F1 x a) / l = (1,2 x 4 + 2 x 2) / 6 = (4,8 + 4) / 6 = 8,8/6 = 1.46666 [kN] = 1466.6 [N]


Quote:
Je li dobro M1,M2,M3?
Nije ni to dobro.

Isto tako, kada na kraju dimenzioniraš nosač, moraš ovo dopušteno naprezanje pretvoriti u N/m kvadratni ili maximalni moment u [Ncm].

I što ti je ovo na kraju? Moment otpora W = (d na treću x pi) /32 i iz toga se izračuna promjer d.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 18:53   #29
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Žemsko sam.

Jednadžba sume momenata oko točke A bi trebala izgledati ovako:

Fb x l - Fq x 2a - F1 x a = 0


Iz čega slijedi:

Fb = (Fq x 2a + F1 x a) / l = (1,2 x 4 + 2 x 2) / 6 = (4,8 + 4) / 6 = 8,8/6 = 1.46666 [kN] = 1466.6 [N]



Nije ni to dobro.

Isto tako, kada na kraju dimenzioniraš nosač, moraš ovo dopušteno naprezanje pretvoriti u N/m kvadratni ili maximalni moment u [Ncm].

I što ti je ovo na kraju? Moment otpora W = (d na treću x pi) /32 i iz toga se izračuna promjer d.

Oprosti haha
Ma mi u sk samo ostavimo u Nm ne pretvaramo, vec u Wf mnozimo sa 100 zbog toga..Pa mene interesuje jesam li dobro postavio to M1,M2,M3?? Za D takodjer formula iz sk,to bar ne mogu promasit :klap:
halkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 12:16   #30
Jel zna netko riiesiti ovaj zadatak???

lol24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 18:46   #31
Quote:
halkee kaže: Pogledaj post
Oprosti haha
Ma mi u sk samo ostavimo u Nm ne pretvaramo, vec u Wf mnozimo sa 100 zbog toga..
To množenje s 100 znači da u brojniku pretvaraš [Nm] u [Ncm] kako bi ti se poklapala jedinica s momentom otpora (W) u nazivniku.

Quote:
Pa mene interesuju jesam li dobro postavio to M1,M2,M3??
M1 = Fa x a = 1733.3 x 2 = 3466.6 [Nm]

M2 = Fa x 2a - F1 x a - q x a x a/2 = 1733.3 x 4 - 2000 x 2 - 300 x 2 x 2/2 = 2333.2 [Nm]

M3 = Fa x l - F1 x 2a - Fq x a = 1733.3 x 6 - 2000 x 4 - 1200 x 2 = 0 [Nm]



Dakle maximalni moment je:

Mmax = 3466.6 [Nm]
Quote:
Wf takodjer formula iz sk,to ar ne mogu promasit :klap:
Jest formula, ali si uspio promašiti. Napisao si:

D=(D^3 π)/32

Trebaš napisati:

W = (D^3 π)/32 i iz toga izračunati D tj. dimenzionirati nosač.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 20:27   #32
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
To množenje s 100 znači da u brojniku pretvaraš [Nm] u [Ncm] kako bi ti se poklapala jedinica s momentom otpora (W) u nazivniku.



M1 = Fa x a = 1733.3 x 2 = 3466.6 [Nm]

M2 = Fa x 2a - F1 x a - q x a x a/2 = 1733.3 x 4 - 2000 x 2 - 300 x 2 x 2/2 = 2333.2 [Nm]

M3 = Fa x l - F1 x 2a - Fq x a = 1733.3 x 6 - 2000 x 4 - 1200 x 2 = 0 [Nm]



Dakle maximalni moment je:

Mmax = 3466.6 [Nm]

Jest formula, ali si uspio promašiti. Napisao si:

D=(D^3 π)/32

Trebaš napisati:

W = (D^3 π)/32 i iz toga izračunati D tj. dimenzionirati nosač.
Hvala puno na pomoci,sve ispravljeno
Dijagrami su uredu?
halkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2022., 10:50   #33
Statika

Pozdrav, molim pomoć.....
Dijete u prvom razredu srednje iz predmeta Tehnička mehanika ima riješiti zadatak s kojim se mučimo već tri tjedna.
Već mu je treći puta profesor vratio na popravak, više ni sami ne znamo što radimo dobro, a što krivo. Da bi stvar bila gora, nitko u razredu ne može to riješiti kako profesor očekuje, a udžbenik nije od pomoći, u njemu, klasično, ima riješenih najjednostavnijih primjera, ali ne i ovakvih kakve dobivaju za zadaću.
Lijepo molim ako netko ima volje i vremena da riješi zadatak - nažalost, ne uspijevam napraviti upload datoteke pa ako se netko želi javiti pošaljem na mail.
Ludi smo već od toga, profesor čak prijeti s produžnom iako je prosjek ostalih ocjena vrlo dobar!
zapustena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2022., 11:28   #34
Quote:
zapustena kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim pomoć.....
Dijete u prvom razredu srednje iz predmeta Tehnička mehanika ima riješiti zadatak s kojim se mučimo već tri tjedna.
Već mu je treći puta profesor vratio na popravak, više ni sami ne znamo što radimo dobro, a što krivo. Da bi stvar bila gora, nitko u razredu ne može to riješiti kako profesor očekuje, a udžbenik nije od pomoći, u njemu, klasično, ima riješenih najjednostavnijih primjera, ali ne i ovakvih kakve dobivaju za zadaću.
Lijepo molim ako netko ima volje i vremena da riješi zadatak - nažalost, ne uspijevam napraviti upload datoteke pa ako se netko želi javiti pošaljem na mail.
Ludi smo već od toga, profesor čak prijeti s produžnom iako je prosjek ostalih ocjena vrlo dobar!
Znaci da ti netko pomogne rijesiti zadatak koji ne mozes pokazati?

Obzirom da je rijec o statici, koliko se sjecam, rezultanta sila trebala bi biti jednaka nuli
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2022., 11:55   #35
hvala na opasci, no piše u mailu da zadatak pošaljem privatno ako netko može i želi pomoći jer ga ne mogu uploadati
a zadatak je riješiti nosač sa kombiniranim opterećenjem( reakcije i dijagrame)
zapustena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.