Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2017., 15:06   #1
Iskustva Remote Software Inzenjera

Pozdrav,

Volio bih cuti iskustva svih onih koji rade kao software engineeri (iz Hrvatske) za strane kompanije. Dakle, full time, za jednog poslodavca.

Prvenstveno me zanima kako je to moguce s financijskog stajalista, s obzirom da niste zaposleni u stranoj firmi koja nema predstavnistvo/urede u HR, odnosno, kako se rijesavaju porezi, prirezi, mirovnisko i zdravstveno, i da li je sve to uopce izvedivo bez otvaranja firme (sto ja osobno zelim izbjeci ako je moguce)?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Phantasma1401 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:19   #2
Nemam osobno iskustvo, ali best frend mi radi tako godinama. I nažalost, rješava se preko firme. Ti njima mjesečni ugovor (koji je zapravo tvoja plaća), a sam si uplaćuješ doprinose.

On je imao prvo u RH firmu pa mu je dopizdila birokracija, zatvorio i otvorio novu u irskoj.
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:25   #3
znam jedno covjeka koji tako radi.. ima svoju firmu u HR, a oni mu to isplaćuju na osnovu njegove fakture, mjesečno...

ostoppbar : zašto je to nažalost? ne vidim u cemu je tu problem... mozda zbog toga sto su uplate izvana ili?
marko091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:29   #4
Quote:
marko091 kaže: Pogledaj post
znam jedno covjeka koji tako radi.. ima svoju firmu u HR, a oni mu to isplaćuju na osnovu njegove fakture, mjesečno...

ostoppbar : zašto je to nažalost? ne vidim u cemu je tu problem... mozda zbog toga sto su uplate izvana ili?
Pa ne, nego naprosto zafrkancija okok otvaranja firme i te silne birokracije.
Phantasma1401 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:30   #5
Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
Nemam osobno iskustvo, ali best frend mi radi tako godinama. I nažalost, rješava se preko firme. Ti njima mjesečni ugovor (koji je zapravo tvoja plaća), a sam si uplaćuješ doprinose.

On je imao prvo u RH firmu pa mu je dopizdila birokracija, zatvorio i otvorio novu u irskoj.
Zanimljiva alternativa. No kako tek onda placa sve doprinose, pogotov ako zivi u HR.
Phantasma1401 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:31   #6
Quote:
Phantasma1401 kaže: Pogledaj post
Pa ne, nego naprosto zafrkancija okok otvaranja firme i te silne birokracije.
eh jbg sad... mi smo malo previse navikli "ssss" po nasoj drzavi... firmu registriras u dva dana, i radis.... nije to tako strasno da se nemoze izdrzati... pa ako imas osiguran plasman usluge, otvaranje firme je najmanji problem... barem ja tako smatram :-)
marko091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:33   #7
Quote:
marko091 kaže: Pogledaj post
eh jbg sad... mi smo malo previse navikli "ssss" po nasoj drzavi... firmu registriras u dva dana, i radis.... nije to tako strasno da se nemoze izdrzati... pa ako imas osiguran plasman usluge, otvaranje firme je najmanji problem... barem ja tako smatram :-)
Ok, ima smisla. No opet mi je tesko povjerovati da nema drugog nacina, odnoso raditi za stranog poslodavca full time, bez otvaranja firme.

Za pocetak, svi hrvati koji rade na cruiserima, i dobivaju place u stranoj valuti.
Phantasma1401 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:38   #8
Quote:
Phantasma1401 kaže: Pogledaj post
Ok, ima smisla. No opet mi je tesko povjerovati da nema drugog nacina, odnoso raditi za stranog poslodavca full time, bez otvaranja firme.

Za pocetak, svi hrvati koji rade na cruiserima, i dobivaju place u stranoj valuti.
dosta ljudi, pa i ja osobno... radimo preko domace tvrtke... mislim da moras biti prijavljen tamo ako mislis biti zaposlen.... nemozes drugacije dobiti placu na HR racun....
marko091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:45   #9
Quote:
marko091 kaže: Pogledaj post
dosta ljudi, pa i ja osobno... radimo preko domace tvrtke... mislim da moras biti prijavljen tamo ako mislis biti zaposlen.... nemozes drugacije dobiti placu na HR racun....
Ok, ovakva je situacija. Radim za jednu americku firmu u Irskoj. S vremenom se namjeravam vratiti u HR, no ostao bih zaposlen kod njih.

Doduse, porezi (i sve ostalo) placaju se zemlji u kojoj zivimo. Drugim rijecima, iako bi bio prijavljen kod njih (ugovor o radu i sve), morao bih od svoje bruto place nekako odbiti zdravstveno/mirovinsko/poreze i uplatiti ih ovdje kod nas.

Po drugim forumima ima svakakvih iskustava (npr. uplate preko ziroracuna, o cemu nemam pojma), no nista nije pretjerano jasno.

Slazem se, najlakse je otvoriti firmu. Samo razmatram opcije. Pa ako je moguce bez firme super, ako ne, sto sad.
Phantasma1401 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:49   #10
Quote:
Phantasma1401 kaže: Pogledaj post
Ok, ovakva je situacija. Radim za jednu americku firmu u Irskoj. S vremenom se namjeravam vratiti u HR, no ostao bih zaposlen kod njih.

Doduse, porezi (i sve ostalo) placaju se zemlji u kojoj zivimo. Drugim rijecima, iako bi bio prijavljen kod njih (ugovor o radu i sve), morao bih od svoje bruto place nekako odbiti zdravstveno/mirovinsko/poreze i uplatiti ih ovdje kod nas.

Po drugim forumima ima svakakvih iskustava (npr. uplate preko ziroracuna, o cemu nemam pojma), no nista nije pretjerano jasno.

Slazem se, najlakse je otvoriti firmu. Samo razmatram opcije. Pa ako je moguce bez firme super, ako ne, sto sad.
Ok... nemam iskustva s takvim shemama :-) sretno
marko091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 22:12   #11
Radi se o tome da bi bio zaposlen u Irskoj firmi a radiš iz doma iz HR, ta Irska firma bi za tebe morala plaćati sva davanja po HR propisima što im je i komplicirano i skupo (ne zbog toga što u HR nešto ne valja nego zbog toga što je u pitanju druga država), pa im je puno lakše da ti imaš svoju firmu izdaš im račun koji plate i nikakve brige dalje nemaju.

Kada im ti izdaš račun onda oni imaju trošak samo iznos tog računa (bez PDV-a) s time da im taj trošak umanjuje poreze u Irskoj (jer smanjuje dobit), pa je to za njihovu firmu najisplativija varijanta.

Ista stvar da je obrnuto, npr da Irac hoće raditi u tvojoj Hrvatskoj firmi, pa tebi bi bilo puno jednostavnije i bolje da ti taj Irac preko njegove firme izda račun nego da ti za njega moraš obračunavat davanja po propisima strane države (znači moraš plaćat i knjigovođu u Irskoj, i hrpu troškova koji su vezani za međunarodne transakcije) da bi njemu isplatio plaću.
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:16.