Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2017., 11:28   #601
Limun - ispucala kora drveta - pomoć!

Limun je star 19 godina, rastao i rastao godinama.. zadnjih godina prosjek limuna je 40ak kg godišnje. Nalazi se u zemlji, na južnom Jadranu, velik dio plodova sam uspjela pobrati, možda nisam nekih 3-4 kg. Početkom siječnja je padao snijeg i temperature su danima bile ispod 0. Nakon što se snijeg otopio vidila sam da je kora drveta limuna ispucala na dosta mjesta. Nije ispucalo početak drveta koji ide iz zemlje (do nekih cca 50cm visine), gdje se inače počinje račvati u grane. Listovi koji su bili na njemu su izgledali kao opareno od snijega i hladnoće, oklepili su se i počeli otpadati.

Sad trebam savjet.. ima li spasa mojemu limunu
-neki mi govore da je gotov i da nema pomoći
-neki da čekam još do sredine ožujka,pa da ga cijelog otkinem, i da ostavim od zemlje 10-15cm..pa ako nikne - spašen je
Mrvica07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 19:59   #602
Quote:
Mrvica07 kaže: Pogledaj post
Limun je star 19 godina, rastao i rastao godinama.. zadnjih godina prosjek limuna je 40ak kg godišnje. Nalazi se u zemlji, na južnom Jadranu, velik dio plodova sam uspjela pobrati, možda nisam nekih 3-4 kg. Početkom siječnja je padao snijeg i temperature su danima bile ispod 0. Nakon što se snijeg otopio vidila sam da je kora drveta limuna ispucala na dosta mjesta. Nije ispucalo početak drveta koji ide iz zemlje (do nekih cca 50cm visine), gdje se inače počinje račvati u grane. Listovi koji su bili na njemu su izgledali kao opareno od snijega i hladnoće, oklepili su se i počeli otpadati.

Sad trebam savjet.. ima li spasa mojemu limunu
-neki mi govore da je gotov i da nema pomoći
-neki da čekam još do sredine ožujka,pa da ga cijelog otkinem, i da ostavim od zemlje 10-15cm..pa ako nikne - spašen je
Možda ipak nije gotov.

Sada bi bilo dobro prvo sanirati štetu na deblu. Ako možeš negdje nabaviti modru galicu ili neki preparat na bazi bakra, malu količinu za litru otopine i tom otopinom namazati raspucalu koru. Nakon što se deblo osuši, raspucala mjesta premaži voćarskim voskom.

Ako u proljeće potjeraju novi listovi znači živ je.
Tada ga obavezno prihrani dušičnim gnojivom i odreži oštećene grane.

Nadam se da će limun biti dobro.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:37   #603
Mojem limun koji je prezimio u hodniku su otpali svi listovi , stabljika je zelene boje, nadam se da će se izvući i prolistati sada u proljeće.
Dok kod recimo naranče i grejpa nisu toliko padali listovi, samo par komada.
Isto u kasnu jesen ih sve presadio.
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 18:22   #604
Prvo, moj limun izgleda da je preživio ali samo ovaj najdeblji dio.
Čekao sam da vidim gdje će i dali krenuti novi izboji i pojavilo se nešto samo na deblu.
Zadovoljan sam da je i to, kao prilog ranijim upitima vezano za led i limun.





Druga situacija, naranča kod susjeda došla iz Zagreba.
Gore je bila malo na balkonu malo vani.
Pošto se oko kuće planiraju radovi za sad ostaje ovako u tegli.
Kad je došla stavili smo je u veću teglu dodali 20 litara zemlje.
Ja sam je malo pognjojio i dodao ono željezo za frute.
Meni se čini da je lišće nekako pre blijedo.
Ima li netko kakav savjet, šta da radim dalje ili da je ostavim ovako?
Pretpostavljam da se i biljka malo šokirala promjenom.



hvala pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 10:58   #605
Kupio sam za svoje citruse umjetno gnojivo Plantella za citruse 1 kg 10N-5P-15K-2MgO.

Kako imam 3 biljke, pa me zanima koliko grama po biljci mogu staviti za prvu prihranu, jer uglavnom svima su listovi preko zime otpali pa su već počeli rasti mali listovi.

Hm… jeli 100 grama po biljci previše? Ili?
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 22:05   #606
Piše na kutiji.
Ako ti se ne čita, 50 grama po metru kvadratnom.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 09:17   #607
Ok, thx.
tako i napravio.
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 20:19   #608
Mogu se kidat grane slobodno gdje nema zelenila tj. suhe ako je išta prolistalo ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 20:34   #609
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Mogu se kidat grane slobodno gdje nema zelenila tj. suhe ako je išta prolistalo ...
Ako je ovo pitanje, odgovor je da.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 20:39   #610
Na terasi koja je na sjevernoj strani drzim kumkvat od aprila/maja mjeseca. Ogromne su vrucine bile u CG i lisce je pocelo da opada iz centralnog dijela drveta i grane su se sasusile. Grane koje su se od aprila razgranale nove su jos uvijek zelene i imam nekoliko plodova. Da li sam nedovoljno zalivala biljku? Nisam koristila nista od djubriva.
papavero is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 20:46   #611
Quote:
papavero kaže: Pogledaj post
Na terasi koja je na sjevernoj strani drzim kumkvat od aprila/maja mjeseca. Ogromne su vrucine bile u CG i lisce je pocelo da opada iz centralnog dijela drveta i grane su se sasusile. Grane koje su se od aprila razgranale nove su jos uvijek zelene i imam nekoliko plodova. Da li sam nedovoljno zalivala biljku? Nisam koristila nista od djubriva.
Može slika?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 13:58   #612
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Može slika?
Ne znam da li mozes da vidis u sredini neke kao suve grancice, ali eto i u saksiji ima otpalog lisca.

Izvini sto je slika malo izrotirana, nesto pogrijesih. Hvala unaprijed na savjetu.

https://image.ibb.co/hBF1j5/IMG_2024.jpg
papavero is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 14:38   #613
Quote:
papavero kaže: Pogledaj post
Ne znam da li mozes da vidis u sredini neke kao suve grancice, ali eto i u saksiji ima otpalog lisca.

Izvini sto je slika malo izrotirana, nesto pogrijesih. Hvala unaprijed na savjetu.

https://image.ibb.co/hBF1j5/IMG_2024.jpg
Limun se čini posve zdrav.
Samo obavezno promijeni tu saksiju, pa na dno staviti šljunka ili sitnog kamenja barem 5 cm kako bi voda nakon zalijevanja otjecati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 14:57   #614
Mislis da stavim vecu saksiju? Znaci da se ne brinem za ove listove sto opadaju, vide se na zemlji u saksiji.
papavero is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 20:34   #615
Quote:
papavero kaže: Pogledaj post
Mislis da stavim vecu saksiju? Znaci da se ne brinem za ove listove sto opadaju, vide se na zemlji u saksiji.
Može i veća, obavezno sa rupom na dnu.
Normalno je da padne nekoliko listova i ne moraš brinuti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 12:53   #616
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Limun se čini posve zdrav.
Samo obavezno promijeni tu saksiju, pa na dno staviti šljunka ili sitnog kamenja barem 5 cm kako bi voda nakon zalijevanja otjecati.
mislis kumkvat

Quote:
papavero kaže: Pogledaj post
Mislis da stavim vecu saksiju? Znaci da se ne brinem za ove listove sto opadaju, vide se na zemlji u saksiji.
vecu teglu uvijek mozes staviti jer kumkvat voli i trazi mnogo zemlje jer jako grana korjen za razliku od recimo limuna.

Inace ne znam koja je to vrsta ali prelijepo izgleda - ja imam kumkvat sa vrlo sitnim liscem a sad sam stavila na pelcanje neki od susjede (navodno je kumkvat - ne znam ziher jer nema ploda) i taj ima ogromno lisce ali ima i bodlje

I nadam se uspjesnom pelcanju jer za sad mi se sve primilo
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:54   #617
Wedding, moj kumkvat kad je dosao kod mene je imao sitne listice i onda je dobio ove ogromno, mislim da mu je to zbog toga jer je na sjevernoj strani, prosto da moze da upija to malo suncevih zraka. Moracu ga presaditi, sad se vec ofucao, prosto opadaju listovi pa opadaju. Nije ovo bas normalno. Javljam sto mu se desilo!
papavero is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 22:04   #618
evo teme i na drugom PDF-u:

https://www.forum.hr/showthread.php?p...3#post65288293
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 16:35   #619
Konacno popustile vrucina a palo i malo kise, vrijeme da se nesto radi.
Naime na proljece sam kupio sadnicu limuna i narance, tada po nekakvim pravilima posadio.
Ljeto jedva prezivjeli uz mnogo vode, nisam nista htio prehranjivati da ih to ne sprzi.
Sta sad da napravim, cime da ih pognojim da se pripreme za zimu?

hvala pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 16:43   #620
Quote:
papavero kaže: Pogledaj post
Ne znam da li mozes da vidis u sredini neke kao suve grancice, ali eto i u saksiji ima otpalog lisca.

Izvini sto je slika malo izrotirana, nesto pogrijesih. Hvala unaprijed na savjetu.

https://image.ibb.co/hBF1j5/IMG_2024.jpg
Samo da prijavim da je drvo dobilo novo mlado lisce nakon sto je prestalo da opada znacajno. Sad svaki dan opane po list dva i to je to. Tri puta je cvjetala, sad mislim da je bas bacila zametaka plus oni od ranije. Prihranjivala sam je dva puta sa nekim sredstvom za orihideje (mrzjelo me da idem da kupim specijalno za citruse )
papavero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.