Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2017., 12:29   #161
Bog je čovjeka načinio na svoju sliku i dao mu slobodnu volju i određene preduvjete za razvoj, da danas sutra postane to i to. Na čovjeku je hoće li prihvatiti ono što mu je Bog namijenio kao najbolji put za njega ili će izabrati neki drugi put u kojem neće biti toliko uspješan jer to nije u njegovoj prirodi.
nick-marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 23:01   #162
Što je to slobodna volja? Lijepo je to opisao Spinoza prije dosta stoljeća. Bogu odriče svaku slobodnu volju jer Bog kao savršeno biće može djelovati isključivo savršeno a ne slobodno.

Čovjek je slobodan ako je ostvaruje svoju ljudsku prirodu, odnosno kako kažeš, ono što mu je Bog namijenio. Problem je samo što ne znamo što je to ljudska priroda.
stilicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 00:06   #163
Quote:
stilicon kaže: Pogledaj post
Što je to slobodna volja? Lijepo je to opisao Spinoza prije dosta stoljeća. Bogu odriče svaku slobodnu volju jer Bog kao savršeno biće može djelovati isključivo savršeno a ne slobodno.
Da, baš tako....slobodna volja tj. mogućnost izbora dozvoljava da se izabere i krivo. Netko tko je savršen ne može izabrati krivo već samo savršeno, u skladu sa svojom Voljom
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 01:45   #164
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Netko tko je savršen ne može izabrati krivo već samo savršeno, u skladu sa svojom Voljom
obožavane štorije o savršenim nekojima https://www.youtube.com/watch?v=VJTAjonuAiU

nema enog edinog savršenog, al bitno da se o tome priča
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 17:58   #165
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Da, baš tako....slobodna volja tj. mogućnost izbora dozvoljava da se izabere i krivo. Netko tko je savršen ne može izabrati krivo već samo savršeno, u skladu sa svojom Voljom
U tom drugom dijelu govori drugačije.

Čovjek je slobodan ako može izabrati djelovanje u svom interesu, ostvarenju sebe kao čovjeka.

Ako djeluje protivno ostvarenju svoje ljudske prirode, onda ne djeluje slobodno već pod nekim utjecajem koji ga sprečava u vlastitom ostvarenju.
stilicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 18:11   #166
Evo što je napisao P. Mercier u jednom svom romanu, a glede tzv ubijanja intelekta koji se zahtijeva od vjernika (pretpostavlja se da oni moraju prihvaćati "božju volju" - koja je nerijetko samo volja Jačih i Utjecajnijih - bez pogovora, bez razmišljanja i preispitivanja itd):

"U meni se uzdigla pobuna kao nagao plamen kad sam prvi put čuo ove dvije riječi: SACRIFICIUM INTELLECTUS.
Kako da budemo sretni bez znatiželje, bez pitanja, dvojbe i argumenata? Bez radosti mišljenja? Te dvije riječi koje su poput udarca mača koji nam siječe glavu ne znače ništa manje nego zahtjev da svoje osjećanje i djelovanje živimo protivno mišljenju, one su poziv na obuhvatnu podvojenost, zapovijed da žrtvujemo upravo ono što je jezgra svake sreće: unutarnje jedinstvo i suglasje života."
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 23:26   #167
Da @Nea, to je dobro rečeno.

Ne možeš biti slobodan i ostvariti svoju ljudsku prirodu kad ne znaš što je to, ne znaš kako je tvorac zamislio čovjeka. Naravno da religisjke interpretacije s time nemaju veze. Možeš se osloniti jedino na svoju svijest o tome da je potrebno razmišjati.
stilicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 12:52   #168
Quote:
stilicon kaže: Pogledaj post
Da @Nea, to je dobro rečeno.

Ne možeš biti slobodan i ostvariti svoju ljudsku prirodu kad ne znaš što je to, ne znaš kako je tvorac zamislio čovjeka. Naravno da religisjke interpretacije s time nemaju veze. Možeš se osloniti jedino na svoju svijest o tome da je potrebno razmišjati.
Možda nije ni potrebno znati kako nas je netko zamislio (a zamišljeni smo tako da skupljamo iskustva i koja su i tvorcu potrebna), nego voditi se po vlastitoj intuiciji što nas postepeno dovodi do ostvarenja svoje prirode.

Quote:
stilicon kaže: Pogledaj post
Čovjek je slobodan ako može izabrati djelovanje u svom interesu, ostvarenju sebe kao čovjeka.

Ako djeluje protivno ostvarenju svoje ljudske prirode, onda ne djeluje slobodno već pod nekim utjecajem koji ga sprečava u vlastitom ostvarenju.
-----

Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Da, baš tako....slobodna volja tj. mogućnost izbora dozvoljava da se izabere i krivo. Netko tko je savršen ne može izabrati krivo već samo savršeno, u skladu sa svojom Voljom
I mi smo u suštini savršeni i pravimo savršene odabire po nas, svjesno ili nesvjesno jer iz svakog odabira učimo i prolazimo određene lekcije.
A ništa nije krivo, to je samo naša percepcija stvari.
__________________
Svaka vodoravna površina ubrzo postaje prenatrpana.
paulownia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 16:13   #169
"My favorite part of the Bible is when God gives people free will and then kills everyone with a flood for not acting the way he wanted"
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 16:34   #170
Bog = slobodna volja.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 18:40   #171
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Bog = slobodna volja.
sve se događa spontano, samo po sebi, kao rad crijeva, dok bi mogućnost izbora bila tek naša interpretacija, puko uvjerenje, volimo vjerovati da činimo odabire - nema izbora, sve je samo tako kako je
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 17:36   #172
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Bog = slobodna volja.
Tako nekako.

Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
sve se događa spontano, samo po sebi, kao rad crijeva, dok bi mogućnost izbora bila tek naša interpretacija, puko uvjerenje, volimo vjerovati da činimo odabire - nema izbora, sve je samo tako kako je
Uvijek postoje izbori.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 00:28   #173
Naš doživljaj svijeta i naš DNK i naša potreba za preživljavanjem i naša podsvijest i svijest i naše ponašanje i naš ego i mnogo toga je uvjetovano programom jer mi jesmo isprogramirani. Kemija u glavi nam stvara doživljaj svijeta takvim kakvim ga vidimo. Reći da imamo slobodnu volju je uvijek pomalo nategnut pojam.
Netko tko će se nadrogirati budan sa DMT-om (drogom koju naš mozak sadrži i ispušta tijekom sna) će doživjeti svijet sasvim drugačije i reći da mi nismo ništa drugo doli malo razvijenijih bakterija koje imaju ovdje samo jednu svrhu i sve rade samo iz jednog razloga - radi reprodukcije. Stoga, dame, javite mi se na privat
Znači, ono malo 'nas' i naše 'slobodne volje' vjerojatno negdje jest tu u pravom smislu riječi, ali sumnjam da ju znamo iskoristiti kako spada u svom punom potencijalu.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 09:44   #174
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Naš doživljaj svijeta i naš DNK i naša potreba za preživljavanjem i naša podsvijest i svijest i naše ponašanje i naš ego i mnogo toga je uvjetovano programom jer mi jesmo isprogramirani. Kemija u glavi nam stvara doživljaj svijeta takvim kakvim ga vidimo. Reći da imamo slobodnu volju je uvijek pomalo nategnut pojam.
Volio bih vidjeti samo 10% energije potrošene na pitanje (ne)postojanja slobodne volje na pitanje posljedica uvjerenja o (ne)postojanju iste.

Na razini pojedinca možda razlika nije evidentna, ali gledajući sa društvenog aspekta svakako jest... jer, radi se o predodžbi čovjeka koja prevladava u nekom vremenu. Također, slična pitanja su da li smo strojevi, mehanizmi, da li je naš um računalo, itd.

Quote:
Znači, ono malo 'nas' i naše 'slobodne volje' vjerojatno negdje jest tu u pravom smislu riječi, ali sumnjam da ju znamo iskoristiti kako spada u svom punom potencijalu.
Možda... kako tko, rekao bih.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 17:18   #175
Quote:
nick-marko kaže: Pogledaj post
Bog je čovjeka načinio na svoju sliku i dao mu slobodnu volju i određene preduvjete za razvoj, da danas sutra postane to i to. Na čovjeku je hoće li prihvatiti ono što mu je Bog namijenio kao najbolji put za njega ili će izabrati neki drugi put u kojem neće biti toliko uspješan jer to nije u njegovoj prirodi.
Jel Bog načinio Hitlera na svoju sliku?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 13:02   #176
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Jel Bog načinio Hitlera na svoju sliku?
Da nije postojala "vatra" mržnje, netrpeljivosti, potrebe za bilo kakvim pražnjenjem - pojedinac ili grupa tu ne bi mogli ništa. Ceo drugi svetski rat je jedan "Hitler", ali za razliku od onoga što se 40-50-60 godina kasnije dešava, iako ne tolikih razmera svakako, u određenom smislu je gore nego to što je postojalo u to vreme kao određeni ravnopravniji odnos snaga, koji otprlike prestaje sa pojavom prve atomske. Drugi svetski, kao i prvi, jednostavno su odlika svega nakupljenog u čovečanstvu i to nema veze sa činjenicom da čovek može postati zaista svesno biće u skladu sa svojim potencijalom svesti.

Za sada su ljudi u većini ipak opterećeni nasleđem nižeg instinkta (životnjske baze čoveka koja dominira kroz kompulzivnost, kroz gomilanje inhibirajućih uticaja koje se svakako ispoljavaju u sve izopačenijem smislu jer nervni sistem je sve nestabilniji) a svest još uvek ne dobija svoj prostor u kome bi svest čoveka (jer može) trebala biti svesna onoga šta misli, šta oseća, na koji način da čovek bude harmoničniji sam po sebi pa i samim tim sa svojom okolinom - odnosno da iskustveno razumeva da on ima telo i um (a ne da svest jeste telo i um, koji su prosta akumulacija), i da se time nužno mora svesno baviti, biti pojava koja će imati prirodnu moć nad onim što nosi (funkcije tela odnosno funkcije suptilnijih delova: inteligencija, kreativnost, zdravstvena funkcija, informaciona i sl.).

"Božanska priroda" mada ako taj termin para uši - drugim rečima - priroda gde je čovek svesno biće i doživljava ne samo svoj individualni privremeni "ovozemaljski" um kao "ja", već iskustveno razume da sve što ga okružuje jednako je onome od čega je i on sam sazdan, niti je izdvojen niti će ikada biti izdvojen od toga, što znači da je cela planeta, pa i ono što nazivamo univerzum, jedna celina u kojoj je i on sam uronjen ne samo kao integralni deo već i kao celina koju i tako njegov intelekt ne može anticipirati jer tome intelekt i ne služi, intelekt je delić onoga što mi jesmo no inteligencija koja je sveprisutni pokretač i realizator jeste takođe širi aspekt nas samih - ali se time malo ko bavi zapravo, stavljajući sebe u izdvojeni tabor nepostojeće ili bolje reći izmišljene ograničene individualnosti. Ličnost, dakle, kakvu je doživljavamo kao nešto zasebno zaista ne postoji - a ako se osoba poistovećuje sa izmaštanim delom sebe a ne čini ništa da tu svoju malu kreaciju barem stvara i razvija svesno, onda je to još jedan kompulzivni život poluosvešćenih impulsa i plodovi toga su uvek poput lutrije, a bez stvarne šanse za razvoj opšte kreativnosti, iako zaista u sebi nosimo potencijale koje ne možemo ni osanjati. Možemo ih postati svesni jedino ako zakoračimo u njih, verovatno samo svesnom težnjom i nekakvim ispravnim putem napred, odnosno ako to postane naše lično iskustvo koje uvek dovodi do pozicije "ok, ušao sam kroz ova vrata - a šta je iza onih vrata".
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 14:22   #177
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Bog = slobodna volja.
U raju vječno neće postojati slobodna volja, kao niti prije pojave Adam/Eve.
Znači li to da tamo Bog ne postoji?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 14:25   #178
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Jel Bog načinio Hitlera na svoju sliku?
Da. Zato će ga na Sudnji dan ponovno materijalizirati iz praha zemaljskoga, i kao takvoga, fizičkoga s brčićima i zalizanom kosom, izložiti presudi Božijoj, i prebaciti u vječni pakao, da uvijek postoji tamo, materijalan, jer je na sliku i priliku Božju, vječan i neuništiv.

To je katolička dogma.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 14:29   #179
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Da, baš tako....slobodna volja tj. mogućnost izbora dozvoljava da se izabere i krivo. Netko tko je savršen ne može izabrati krivo već samo savršeno, u skladu sa svojom Voljom
Drugim riječima, Bog je namjerno kreirao kvarnog čovjeka, tako da ostatak vječnosti bude zabavljen krikovima i škrgutom zubima onih, koji su krivo odabrali, jer nisu u stanju jasno vidjeti istinu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 08:43   #180
Slobodna volja je naziv za mogućnost moralnog odabira između dobra i zla. Ljudi imaju ugrađena moralna načela duboko u duši. Imaju osjećaj što je pravo a što krivo.
Bog zna kakvi ćemo ispast na kraju ali put do toga je ostavljen nama samima po našim sposobnostima.
Posebne ljude Bog sam vodi i aktino učestvuje u njihovom odabiru navodeći ga da izabere baš kako treba jer mu je spremljena posebna zadaća.
Bogu smo isto vrijedni i dragi i poštuje našu volju. Ak biraš dobro točno vidiš da ideš u dobrom smjeru jer si sretan i zadovoljan a i društvo ti to pokazuje. Ak biraš zlo dobiješ još većeg zla neg što si ikad omišljao pa ćeš ili propasti ili se trgnuti nazad.
Bog to radi neprimjetno, rekao bih preko tzv. slučajnosti kad se sve poklopi ili baš onako super ili loše da ne može biti gore.
Ali čovjek ima i tu mogućnost ne raditi ništa, postati neosjetljiv na zbivanja okolo sebe. To je valjda najgori izbor, biti ravnodušan.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.