Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2017., 13:12   #181
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
suprotno uvriježenom mišljenju, za ekonomiju hrvatske, pa tako i općeg blagostanja svih nas, bolje je da svatko sebi mijenja ulje u svoje slobodno vrijeme, nego da vozi mehaničaru
Ajde da čujem i teoriju iza ove izjave, pliz?

Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
osim toga, bi li ga kod mehaničara mogao cijediti 3h? i da gledam kako mi steže vijke bez moment ključa, ja izvučem i špricom ostatak ulja u kučištu filtera, dobro očistim oko otvora gdje se ulijeva ulje...
Zašto bi pobogu pustio da se cijedi 3 sata?! Pa ti imaš ozbiljan višak slobodnog vremena, ako je to tako.
A sve ostalo (stezanje, kapanje, prljanje i ostali fušeraj), platiš 100kn kod poštenog majstora, a ne 50kn k'o frenchkey.
frenchman is offline  
Old 26.05.2017., 14:04   #182
potpunim ciscenjem kanala uljnih mozda napravis vise stete nego koristi.. jer onih prvih par sekundi zapravo auto bude suh potpuno jer uljna pumpa nije nadrukala jos tamo gdje si ti sve izvukao spricom =)
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Old 26.05.2017., 14:23   #183
To je totalno istina.
Jedino ako ne izvuče špricom deci dva pa opet zalije nazad friškog pa na sve to stavi novi filter.
A i ovo s istakanjem 3 sata. totalno nebitno. bitno je nakon što skineš čep da počne kapati i to je to. Ionako u ta 3 sata nije ti iskapalo niti 1 deci.
crazy_mustang is offline  
Old 26.05.2017., 14:58   #184
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje ti je ko smrt sigurno Prije bu jetra stradala od zagorskog delanca.
To su brdski traktori, isodromski pogon, dve spere, ide okomito u vis a okrene se u mjestu. Nije to za Slavoniju i oranje sesterobrazdnim plugom prekretacem.
Za nasih par hektara malcanja i spricanja je dobar. Cak se ni ne freza puno toga.
Da to ti i pricam za to kaj ti radis zdrzal bu duze od tebe.
Taj traktor je za trsje roden i odlican je jer je okretan i nije sirok, ali to znas i sam.
Za sesterobrazdni plug ti bome i treba makina od kakvih 100k€
sony xperia u is offline  
Old 27.05.2017., 09:45   #185
Jel isto ulje? Iz različitih država (Nizozemska 1l, Njemačka 4l).






Bozy is offline  
Old 27.05.2017., 11:59   #186
Jednom mi je čep kartera kada sam ga skinio izgledao preloše da ga stavljam nazad, pa sam morao sačekati skoro 24h dok se ne pojavim s novim čepom i uspem ulje.

Ne bih to nikada više ponovio. Dok se nije napunio filter, dok nije došao pritisak ulja na španer itd itd, je motor zvučao tako grozno klepetavo da mi je bilo grozno slušati.

Tako da, najbolje je, otpustiš čep kartera, izvadiš mjerač, obrišeš mjerač, dok odšarafiš filter (ili izvadiš uložak), prebrišeš šta treba, staviš novi filter, praktički više ne curi ulje iz kartera nego jedva kaplje.

Dok se ne napuni filter (2-3 sekunde), nemaš pritiska ulja i podmazivanja kako treba. Pa onda ti je bolje da je ostalo štogod ulja na tim dijelovima, a ne da se potpuno ocijedilo i ohladilo.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 27.05.2017., 13:06   #187
ima ljudi koji maknu EFI osigurač ili otpoje bobinu kod starijih pila i izverglaju dok pumpa ne nadruka prtitsak (ono kad ti se ugasi kontrolna za pritisak ulja) pa tek potom zavrte motor.

upravo je tih par sekundi rada na suho pogubno za leteće..

__________________
"Sometimes I can feel my bones straining under the weight of all the lives I'm not living."
Chem012 is offline  
Old 27.05.2017., 17:01   #188
Ma to su gluposti i nepotrebna pretjerivanja. Te "lampice" se uglavnom pale ispod 0,3 BARa.

Jedini način da pumpa preko anlasera uspije dobiti dovoljan pritisak da ulje zbilja dođe do nekih djelova motora je - ako se izvade svjećice, pa anlaser ne mora raditi portiv kompresije. Sa svjećicama, nema šanse da pumpa nabije iole neki pritisak, kod mene uz svjećice nakon dosta verglanja jedva da se makne od nule.

A to sam napravio jednom prije x-y godina kada mi je auto stajao 7-8 mjeseci. Inače - potpuno nepotrebno. Ostatci ulja ili zamašćenosti dijelova motora kod zamjene ulja su apsolutno dovoljno zaštićeni dok u leru motor ne nabije pritisak da novo ulje dođe gdje treba.

Baš sam sad promijenio ulje - ponovno paljenje s novim uljem - trebalo je cca. 5-6 sekundi da pritisak ulja skoči do preko 2, ali nije bilo nikakvih ružnih zvukova.

Kad se pali hladan, ima malo klepeta koju sekundu, iako skoro odmah pritisak skoči na 3.

Tako da, ljudi toliko pretjeruju oko nebitnih stvari, a bitne zanemaruju.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 27.05.2017., 17:32   #189
Jel ima neka studija koja potvrđuje ovo sto većina ovdje zastupa - da ne pogubno da auto radi u leru 5 sec bez uljnog pritiska..?

Naprotiv, smatram da ne treba nadopunjavat uljni filtar uljem i da je npr daleko losije nagazit na gas u prvoj minuti nakon paljenja nego sto je paljenje nakon dva dana cijedenja prije nadopune novog ulja.. mos mislit sto s bas toliko ocijedi da ga baš nema nimalo stijenkama a znamo da postoje aditivi koji osiguravaju zadržavanje.
Nedavno sam stavio link kako lik jedva uspije ubit mercedes c180, znaci stari izraubani auto, kojem je ispusteno ulje. Tjera ga u okretaje ali auto ide.. znamo koja je razlika pod opterećenjem i u okretajima i na leru, i onda se bojite izmjene s dobrim cijeđenjem.
A meni i uz dobro cijeđenje ostane 0.3L je ulijem 5L i do vrha je a po svim knjigama treba 5.3L.
Nemojte onda kritizirati likove koji samo nadolijevaju ulje jer ovo kad napola ispustis je skoro isti k. Salim se naravno, malo pretjerujem ali ja cu radije mijenjati na 15tkm pa dobro ocijediti nego na 10tkm a da ostavim litru starog unutra.
Uostalom tu je ceratec pa moze moze i bez ulja
Nemojte se ljutit malo provociram (dobronamjerno) ja sam upravo prije 40tkm i stavio ceratec zbog hladnih startova a dobro dođe i kod zamjene ulja.. Ovdje bilo kvotano od strane nekog proizvodaca ulja da treba ohoho sekunda da ulje nakon paljenja dode do svih dijelova.. neki ovdje su to pobijali jer je eto njima to bilo nevjerojatno..
I sad bih​ se kao trebao brinuti da se ne ocijedi sve tj. da ne držim dugo da se cijedi a koja je razlika kad ujutro upalis auto u ponedjeljak a vikendom ga nisi vozio? Nikakva. Na isti nacin se ulje slije u karter i iscijedi iz filtera. Zadnji put nisam, ali prosli sam dolio malo (1-2dL) ulja s otvorenim cepom i izlazilo je crno ulje na cep..
Nikomah is offline  
Old 27.05.2017., 17:59   #190
Nakon stajanja 2 tjedna mi je kazaljka na 3BAR skoro odmah, nakon sec - dvije nakon paljenja, jer kućište filtera za ulje ima nepovratne ventile (koje sam zamjenio prošle godine), pa se filter ne isprazni.

S novim filterom treba barem 3 sekunde rada u leru da se kazaljka uopće makne s mjesta, pa tek onda polako krene prema gore, jer prvo treba ispuniti filter uljem.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 27.05.2017., 18:09   #191
Pa ok 1-2 sekunde duze u godinu dana ne bi trebalo predstavljati​neki problem..
Meni npr. taj ventil drži neki kratko vrijeme samo, jer ako npr. nakon 5 min upalim auto, lampica se odmah ugasi.. ali nakon 1-2 sata doata dugo gori nakon paljenj auta, kao i ujutro kad palim.. a i razina ulja naraste pa ujutro razina ulja bude veca (i zimi) nego kad je vruc motor ugasen i sacekano 5 minuta.
Pisano je po forumu dosta puta da zbog povećanja volumena uslijed zagrijavanja vise pokazuje kad je zagrijan, naravno slazem se, ako taj nepovratni ventil radi kao kod tebe..

Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Ostatci ulja ili zamašćenosti dijelova motora kod zamjene ulja su apsolutno dovoljno zaštićeni dok u leru motor ne nabije pritisak da novo ulje dođe gdje treba.
Ovo tek sad vidim, apsolutno se slazem..

Inace, bas gledam Liqui Moly osvoji 5.i put za redom 1. mjesto, za najbolje ulje..
2. je castrol 3. Mobil 4. Aral 5. Shell

Ne znam​ sto i kako si testirali ali eto poredak (ako sam dobro zapamtio)
Nikomah is offline  
Old 27.05.2017., 18:18   #192
Nije jedna dvije sekunde dulje, krivo čitaš.

Koji ventil? Imaš li ti uopće nepovratni ventil iza filtera? Logičnije je da kod vozila s filterima koji se šarafe na motor, nepovratni ventili budu u sklopu samog filtera.

A to što ti je viši nivo nakon što dulje odstoji, to je zato što se stigne ocjediti u karter.

Pritisak ulja je sve manji, što je ulje vruće.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 27.05.2017., 18:48   #193
Mijenjam samo uložak (tu vrstu imam), i ne znam dal uopce imam taj ventil, vjerojatno onda ne, jer filter nakon stajanja bude suh (ocijeden) iako eto nakon kraceg stajanja, lampica se odmah ugasi (iako je ulje vruće)
Nikomah is offline  
Old 27.05.2017., 18:52   #194
Uložak? Ima toga još?
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 27.05.2017., 19:05   #195
Imam dva stara, a i novi jedan. Na ruku sam primijetio da je stari (korišteni) dosta tezi ali tocnu brojku cu napisati kasnije. Iako za pravu vrijednost (jer nije ista marka ali identicno izgleda) ce trebat sačekat iducu izmjenu.

Znam tako da sam iz fore (radi provjere) jednom skidao filter i vratio ga nakon inspekcije.. bio je suh u smislu da nije nista kapalo iz njega ali je u njemu vjerojatno bilo jos dosta ulja (natopljenog).
Inace ako ne sačekam, kaplje iz filtera na sve strane.. zato sad kad mijenjam ulje prvo odvrnem filter pa da se sto prije i lakse iscijedi sto vise ulja iz njega, i onda nema ni problema s curenjem sa strane pri skidanju.
Nikomah is offline  
Old 27.05.2017., 19:13   #196
Kad odšarafiš poklopac filtera, onda si otvorio "izlaz" ulju. Zato ne kaplje iz njega.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 30.05.2017., 16:28   #197


Da malo potkurim frku...jel to orginal il krivotvoreno?
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Old 31.05.2017., 10:38   #198
Danas ti je ja mislim proizvodnja motornih ulja kao i proizvodnja auto dijelova,svi rade za sve.
dejankockar is offline  
Old 31.05.2017., 10:40   #199
Ne znam za ulje, ali podaci na deklaraciji su sigurno krivi.
babanghida is offline  
Old 31.05.2017., 10:50   #200
Vjerovatno onaj koji je printao deklaraciju promijenio samo naziv ulja a ostalo mu je promaklo,i ja radio u trgovini pa je ponekad nepažnjom znalo doći do toga.
dejankockar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.