Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2017., 13:07   #21
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A po čemu sam trebao, ako ne po pozdanosti?
Svakakvih priča sam se naslušao.
Za ovoga sam čuo samo da će napraviti projekt uredno, na vrijeme, i da je strog u ulozi nadzora.

A sve ove ostale stvari koje ispitujem, što radimo na ovom forumu ako ih se ne smije pitati?

Npr da nisam sam istražio za opeku, onda bih možda i uzeo porotherm. Ovako sam rekao ne, i on dalje radi bez toga.

Također, njemu je u interesu da mi da tipski projekt. Ista cijena, nema posla. Ali rekli smo da želimo po našem i po našem će i napraviti.

Recimo u ljekarnama su počeli lifrati homeopatske proizvode. Da se nisam informirao o kakvoj notornoj bedastoći se radi, možda bih i uzeo. Što ne znači da su ljekarnice idiotkinje, već dobivaju pinku. Pa joj kažem želim lijek i onda će mi lijek ispravan i dati.



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Savjet - uzmi tu jebenu termo opeku. U konačnici ti se isplati sa njom raditi jer je ide manje u m2 zida, mnogo je lakše zidati, građevinar ti neće jebati sve po spisku jer gradiš kako se gradilo prije 38 godina, dobit ćeš pinkicu bolja toplinska svojstva zida i ako ništa ljepše izgleda taj termo blok od one primitivne V5 25*19*19....
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 16:38   #22
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A po čemu sam trebao, ako ne po pozdanosti?
Svakakvih priča sam se naslušao.
Za ovoga sam čuo samo da će napraviti projekt uredno, na vrijeme, i da je strog u ulozi nadzora.

A sve ove ostale stvari koje ispitujem, što radimo na ovom forumu ako ih se ne smije pitati?

Npr da nisam sam istražio za opeku, onda bih možda i uzeo porotherm. Ovako sam rekao ne, i on dalje radi bez toga.

Također, njemu je u interesu da mi da tipski projekt. Ista cijena, nema posla. Ali rekli smo da želimo po našem i po našem će i napraviti.

Recimo u ljekarnama su počeli lifrati homeopatske proizvode. Da se nisam informirao o kakvoj notornoj bedastoći se radi, možda bih i uzeo. Što ne znači da su ljekarnice idiotkinje, već dobivaju pinku. Pa joj kažem želim lijek i onda će mi lijek ispravan i dati.



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Recimo po referencama, prijašnjim iskustvima nekih od poznanika, rekao bih cijena (no jeftiniji od od ovoga bi bilo džabe) itd.

To što je strog kao nadzor nema nikakve veze s projektiranjem.

Što se tiče savjeta, ljudi ih rado dijele jer ih ništa ne košta, najčešće u dobro namjeri, no često s vrlo vrlo uskim pogledom na problem.
Tako i ovo s Porotherm blokom.
Recimo na prošloj stranici, valjda u svakom postu postoji krivo tumačenje, u nekima i pokoja glupost.

Ovo za tipske projekte mi je teško i komentirati.
Dođeš kod projektanta, istreseš želje, on promotri česticu, prostorni plan, okolinu i dobiješ prvo idejno riješenje, ako ti se svidi to se pegla dok se ne dobije što si zamislio ili se odbacuje i tako iterativno dok ne budeš zadovoljan.

U svakom slučaju želim ti puno sreće i da budeš zadovoljan s konačnim rezultatom.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:34   #23
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Savjet - uzmi tu jebenu termo opeku. U konačnici ti se isplati sa njom raditi jer je ide manje u m2 zida, mnogo je lakše zidati, građevinar ti neće jebati sve po spisku jer gradiš kako se gradilo prije 38 godina, dobit ćeš pinkicu bolja toplinska svojstva zida i ako ništa ljepše izgleda taj termo blok od one primitivne V5 25*19*19....
1) ja sam specificno spominjao porotherm od wienerberger-a, koji je za ista svojstva skuplji od sbih ostalih termoblokova
2) zidanje sa tom wienerbergovom ide sa nekim ljepilom, sto ogranicava broj firmi koje mogu unajmiti, ne rade svi sa tim
3)iznutra je zbuka izvana fasada. Kakav faktor je izgled same opeke?

Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
To što je strog kao nadzor nema nikakve veze s projektiranjem.
Istina. Iako, to dobro govori o njemu općenito, pa sam spomenuo onako sa strane.

Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
Što se tiče savjeta, ljudi ih rado dijele jer ih ništa ne košta, najčešće u dobro namjeri, no često s vrlo vrlo uskim pogledom na problem.
Tako i ovo s Porotherm blokom.
Pa daj ako imaš kakav izračun? Ja ću rado sa tim rješenjem ići, samo što sve (nesponzorirane) kalkulacije koje sam vidio kažu da je neisplativo.

Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju želim ti puno sreće i da budeš zadovoljan s konačnim rezultatom.
Ja znam da ću svakako biti zadovoljan, samo pokušavam izvući maksimum iz onoga što mi je dostupno obzirom na lokaciju, budgeti želej.

Zadnje uređivanje davorradman : 14.04.2017. at 18:02.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 21:58   #24
Kak je vec netko rekel, ne moras ici na porotherm, no termoblokovi drugih proizvodjaca su vrlo dobri, znacajno jeftiniji nego poroterm profi sistem, a u konacnici i sam zid izadje jeftiniji s tim nego blokom vularis 19x19x25 jer ide manje morta i brze se zida. Npr Leier sam u formatu 30x25x25 nabavljao po 7kn.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 22:03   #25
A sad toplinski ucinak, ovicni blok od 25cm daje izolaciju ko 1.5cm stiropora, termoblok 25cm leier zidan mortom cca 2.5cm stiropora, a porotherm profi ko 4cm stiropora. Tak su ti negdje odnosi.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 09:46   #26
Sad smo opet skrenuli sa teme :/

Ali ajd.. Ja sam gledao Unitherm 19/50 Z. međutim ispada da je slavonija potresno područje pa se mora ići na 25. Uglavnom neću više o cigli
Samo sam rekao da ne želim porotherm od wienerbergera jer je osjetno skuplji od drugih termo blokova za neznatan ili nepostojeći dobitak.


Što se tiče originalnog upita, u kontaktu sam sa Energija projektiranje pa ćemo vidjeti. Moram se još detaljnije raspitati sa projektantom što i kako on proračunava, možda stvarno čovjek to radi dobro. Jer rekli smo da ciljamo na ~40kwh/m2a.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 10:05   #27
40kwh je cista B kategorija, to danas svi vugaris projekti moraju zadovoljavati, i to nije nikakva filozofija postici. Iz tvojih postova ocekivao sam cilj A kategoriju. Moja kuca je po certifikatu 38kwh/m2a, no napravljena i orjentirana je odlicno i realno trosi malo ispod 30kwh/m2a.
Iz certifikata podaci o koeficijentima prolaza topline:
Zid 0.24
Krov 0.13
Podovi 0.35
Stolarija 1.2

Glupo je sto solarni sustav ne ulazu u poboljsanje kategorije kao sto ulazi ventilacijski, mada kome je bitna klasa na papiru, bitna je ugoda stanovanja i visina rezija. Djelomicno zahvaljujuci solaru, moji godisnji troskovi struje i plina ukupno su 4000-4500kn, 200m2 bruto, 170m2 neto, 4 osobe u kuci.

Zadnje uređivanje Chvembo : 15.04.2017. at 10:20.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 10:33   #28
A jebiga, ne mogu ja to znati. Za sada jedina referenca koju imam je OVAJ OVDJE KALKULATOR.

Po njemu, za postići 40 trebam 10 cm u podu, 20 na zidu, 30 na krovu, troslojne prozore, kao što sam već postao na temi. Koliko je to realno, nemam pojma. Zato i tražim nekoga tko ima pojma

Ali kažem, vidjet ću sa projektantom. Možda stvarno to dobro može napraviti.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 12:18   #29
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A jebiga, ne mogu ja to znati. Za sada jedina referenca koju imam je OVAJ OVDJE KALKULATOR.

Po njemu, za postići 40 trebam 10 cm u podu, 20 na zidu, 30 na krovu, troslojne prozore, kao što sam već postao na temi. Koliko je to realno, nemam pojma. Zato i tražim nekoga tko ima pojma

Ali kažem, vidjet ću sa projektantom. Možda stvarno to dobro može napraviti.
Moj je savjet da drugi projektant radi projekt građevinske fizike (ovlašteni arhitekt ili građevinar koji se i inače bavi fizikom).
Trošak tog projektanta će se vratiti kroz godinu dvije na troškovima hlađenja i grijanja.
Druga prednost je što će se projektant arhitekture i fizike morati međusobno uskladiti i ustvari kontrolirati jedan drugog.
Kalkulator je dobar za okvirni proračun, ali u obzir se trebaju uzeti i toplinski dobici, toplinski mostovi, provjetravanje,...
mtbxc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 18:36   #30
Chvembo ti je dao odlične savjete. A posao osobe koja će ti raditi građevinsku fiziku je da u programima tipa Ki Expert, EnCert, Thorium A+, dodaje ili oduzima debljinu toplinske izolacije na zidove, podove, strop prema tavanu itd. kako bi rezultat bio oko 40 kWh/m2a.
Znam čovjeka koji je prošle godine sagradio kuću u Zagrebu s Porotherm blokovima 30 profi, 15 cm vune na fasadi, 20 cm XPS i EPS na podu na tlu, 30 cm vune na strop prema tavanu, stavio prozore s troslojnim staklima pa mu je kuća B razred. Rezultat je oko 30 kWh/m2a.

Mislim da Knaufov kalkulator preko kojega si računao pokazuje malo lošije rezultate nego programi za energetsko certificiranje.

Zadnje uređivanje Tomek100 : 15.04.2017. at 18:50.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 19:15   #31
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Od koga mogu dobiti najpouzdanije rezultate?
Projektant?
Pošto me nagovara na Porotherm, nekako sumnjam..
Prodavač klima/dizalica topline?
Ne znam koliko pouzdano će biti, u interesu mu je da jaču proda?
Energetski certifikator?

Samo je dakle pitanje kome je najbolje se obratiti.
Ako netko ima preporuku, slobodno ovdje odgovorite ili na PM.
Puno stvari ste pobrkali. Ljudi Vam pišu, ali ih ne razumijete, iako se vidi da ste si dali truda načelno se informirati.
Nejasno je koga (ili što) Vi nazivate projektantom.
Projektanata ima raznih. Prijektant je arhitekt, ali i svaki sudionik u projektu zgrade je projektant svojega dijela zgrade. Tako je i građevinar projektant za npr. statiku građevine, a strojar je projektant za termoenergetiku zgrade.
Vama treba savjet osobe koja razumije termoenergetiku, tj. projektant strojarstva, a ne projektant bilo koji.

Ofrljari, koji se bave certificiranjem zgrada, ne moraju znati termotehičke podatke materijala, koje se uče na fakultetu strojarstva, ili na arhitekturi.
Fizika zgrade je pojam vezan na slojeve materijala iz kojih je izgrađena svaka stijena zgrade, i nju određuju arhitekti. A poznaju je i strojari TTI. Prema fizici zgrade se proračunavaju toplinski gubitci/dobitci.

Kako se ne razumijete u statiku, tako ne razumijete niti da je Porotherm izvrstan proizvod za gradnju zgrada, i zbog statike i zbog toplinskih svojstava. Zašto i kako, neću Vam dalje pisati, jer ionako ne razumijete.
Uglavnom, nađite si pouzdanog projektanta TTI (strojar ili arhitekt), i s njime se posavjetujte o željama i mogućnostima, a ne s bilo kakvim nadriprojektantom.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 20:42   #32
Slažem se sa navednim
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 21:33   #33
Hvala vam na odgovoru, Shwake.

Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Puno stvari ste pobrkali. Ljudi Vam pišu, ali ih ne razumijete, iako se vidi da ste si dali truda načelno se informirati.
Nejasno je koga (ili što) Vi nazivate projektantom.
Projektanata ima raznih. Prijektant je arhitekt, ali i svaki sudionik u projektu zgrade je projektant svojega dijela zgrade. Tako je i građevinar projektant za npr. statiku građevine, a strojar je projektant za termoenergetiku zgrade.
Vama treba savjet osobe koja razumije termoenergetiku, tj. projektant strojarstva, a ne projektant bilo koji.
Ja radim kuću.
Za kuću trebam projekt.
Čovjek koji vodi i koordinira izradu cjelokupen projektne dokumentacije je, za mene, kao laika, projektant. Prosto kao pasulj

Kako drukačije da nazivam čovjeka koji vodi biro i sa kojim sam u direktnom kontaktu? "Osoba koja vodi biro i naš projekt"?

On je inače građevinac. Da li on osobno to radi ili to radi netko drugi u firmi, nemam pojma, niti me zanima, jer mi to ionako ništa ne znači. Kod njega smo išli na preporuku, i nikakav drugi kriterij ja ni ne mogu primjeniti.

To što se kod nas u slavoniji radi minimum truda od strane investitora da kuća bude dobro izolirana, i što velika većina nikada nije ni čula za toplinski most, i što inzistiraju na kućama koje liče na dvorce, i imaju zvjezdaste oblike, i krovove na 100 voda i slično, i to zahtjevaju od "projektanta", jebiga.

Ugl tražim nekoga tko će to provjeriti za ovim mojim "projektantom". ne zato što njemu ne vjerujem da on to ne zna, već zato što je cijena preniska. Ne znam koliko treba vremena za napraviti dobar izračun toplinskih gubitaka
i odabrati finalni assembly zida, ali sigurno nije malo, i to onda sigurno mora i koštati.



Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Kako se ne razumijete u statiku, tako ne razumijete niti da je Porotherm izvrstan proizvod za gradnju zgrada, i zbog statike i zbog toplinskih svojstava. Zašto i kako, neću Vam dalje pisati, jer ionako ne razumijete.
Ja nikada nisam dobar savjet odbio i zanemario. Ovo nije dobar savjet, jer je nepotpun.

Audi A6 je izvrstan auto. To ne znači da meni za odlazak do pijace ili posla svaki dan treba Audi A6. Treba mi pouzdan, dovoljno dobar automobil koji se ne kvari, čije je održavanje povoljno i koji troši razumne količine goriva.

iPhone 8S Plus je odličan mobitel, ali nisam se rastao sa pameti da na uštrb drugih stvari dajem 10 000kn za mobitel koji ću promjeniti za max 2 godine.

Ako se razumijete u problematiku, očigledno ste već radili proračune, možete li podijeliti sa mnom na PM, pošto je off topic?
Jednostavan izračun:
- cijena m2 zida sa termoblokom (npr evo eurotherm) + izolacija da se dosegne određena U vrijednost, npr U=15
- isto to, samo sa Porotherm opekom

Statika me ne zanima, dovoljno dobra statika će se postići i sa bilo kojom drugom opekom koja je tehnički ispravna? Pogotovo što idemo sa punom AB pločom, a ne fert gredicama?

Evo jedna od primjera na koje sam naišao, kojeg je napravio kolega laik:
JUTRIŠA BLOG

Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Uglavnom, nađite si pouzdanog projektanta TTI (strojar ili arhitekt), i s njime se posavjetujte o željama i mogućnostima, a ne s bilo kakvim nadriprojektantom.
Mislim da je priločno očito da je UPRAVO TO ono za što pokušavam naći preporuku ovdje
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 22:27   #34
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ja radim kuću. Za kuću trebam projekt.
Čovjek koji vodi i koordinira izradu cjelokupen projektne dokumentacije je, za mene, kao laika, projektant. ... On je inače građevinac. ...
Ugl tražim nekoga tko će to provjeriti za ovim mojim "projektantom". ne zato što njemu ne vjerujem da on to ne zna, već zato što je cijena preniska. Ne znam koliko treba vremena za napraviti dobar izračun toplinskih gubitaka
i odabrati finalni assembly zida, ali sigurno nije malo, i to onda sigurno mora i koštati.
Ako se razumijete u problematiku, očigledno ste već radili proračune, možete li podijeliti sa mnom na PM, pošto je off topic?
Po mojem sudu, ako se taj čovjek nije dodatno kvalificirao i za termoenergetiku zgrada, on Vam je pogrešna osoba za tumačiti proračun toplinskih potreba zgrade. To je u domeni arhitekata i projektanata TTI (dipl. strojari).

Dozvoljene vrijednosti koeficijenata prolaza topline (U) za pojedine vrste zidnih stijena (vanjskih, unutarnjih, međukatnih, itd.), otvore, podove, krovove, itd., u zgradogradnji su određeni zakonima i pravilima struke.
Nikoja zidna stijena zgrade se ne smije posložiti ofrlje ili proizvoljno, nego iz gradivih materijala i debljina im slojeva koji će u konačnici odgovarati termoenergetskim uvjetima do zadanih vrijednosti pravila struke.

To slaganje slojeva zidnih stijena ili "fizike zgrade" (i analogno proračune koeficijenata "U" svake pojedine zidne stijene) rade arhitekti, jer su oni glavni projektanti i odgovaraju za konstrukciju svakog dijela zgrade, tako da cijela u konačnici bude usklađena sa važećim zakonima za gradnju.

Proračun toplinskih potreba zgrade proračunava se tek na kraju, kad arhitekt s investitorom dogovori što će kako izledati u zgradi, a arhitekt sve to uklopi s materijalima i debljinama koji će mu omogućavati po zakonima do max dozvoljenih iznosa fizikalnih veličina U za svaku pojedinu zidnu stijenu.

Tek na temelju kompletno osmišljenog arhitektonskog projekta zgrade (ne radi to građevinar, nego arhitekt!!) koji će definirati sve izmjere zgrade, i vanjske i unutarnje, može se ići u pravo projektantstko proračunavanje toplinskih gubitaka i toplinskih dobitaka za svaku pojedinu prostoriju zgrade, pa onda tako analogno i za cijelu zgradu. Postoje posebni stručni programi za termotehničke proračune "transmisija" zgrada, i to nisu besplatni alati.

Znači, bez arhitektonskog projekta (uključuje sve prostore zgrade, stavljene na nacrte (ili tlocrte), uključivo i poglede svih pročelja zgrade, u kojim nacrtima su navedeni i podatci "fizike zgrade" za svaki pojedini zid), se niti ne može krenuti u ozbiljan proračun toplinskih potreba zgrade. Bez toga se ne može niti nakon provedenog proračuna dogovoriti s arhitektom eventualno potrebnu korekciju dimenzija, izgleda ili debljina slojeva neke zidne stijene da bi se postigao traženi cilj za što boljom uštedom.

Ukratko, to je posao za znalce i nema u tome ofrljanja.
Stručni intelektualni poslovi imaju i cijenu. Nijednom stručnjaku se ne isplati gubiti vlastito životno i poslovno vrijeme u beskonačna i nenaplativa naklapanja o tome što sve misli investitor pitati kao laik za to o čemu se zanima. Ako nemate vlastitoga znanca koji bi se time bavio, onda nemate niti puno mjesta o naklapanju koji je projektant pravi i bolji. Imate ih sada i na pretek. Znajte da one najbolje nećete niti moći angažirati, jer se takvima nikako ne isplati bavljenje s trivijalnostima, s "kurekima" (projektima kuća), zato jer Vam ne mogu naplatiti potrebni utrošeni vlastiti im trud i vrijeme u zgradu male kvadrature.

Pogrešno je misliti da su tu i nema što raditi, da je to kao na traci, po ustaljenom predlošku. Naprotiv. Svaka zgrada je priča za sebe, bila velika ili mala, i zato se velikim projektantima "kureki" uopće niti ne isplate raditi.
Malim projektima se bave obično ljudi tek reda radi, da nešto rade u međuvremenu dok im ne nadođe kakav ozbiljan projektantski posao, od kojega se inače živi, a ne od malih projekata (obiteljskih kuća).
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 09:15   #35
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
.......
Pogrešno je misliti da su tu i nema što raditi, da je to kao na traci, po ustaljenom predlošku
. Naprotiv. Svaka zgrada je priča za sebe, bila velika ili mala, i zato se velikim projektantima "kureki" uopće niti ne isplate raditi.
Malim projektima se bave obično ljudi tek reda radi, da nešto rade u međuvremenu dok im ne nadođe kakav ozbiljan projektantski posao, od kojega se inače živi, a ne od malih projekata (obiteljskih kuća).
Ovo ostalo stoji, ali ovo čađavo ne! Vidio sam par famoznim certifikata obiteljske kuće- kao da su ih radili "slobodni umjetnici" (ma kaj to značilo).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 09:56   #36
Ima smisla. Ali taj "projektantski" birko kojega smo unajmili ima i arhitekta.

Hvala na.. Pa, to je već elaborat nekakav

To i je upravo i bilo moje razmišljanje, da se za tu cijenu ne može to napraviti temeljito, stoga i tražim nekog drugog dodatno.

Ugl, dobio sam kontakt na PM, tj nekoliko njih. Sljedeći tjedan bi trebao biti gotov nekakav preliminarni nacrt, pa idemo na novi sastanak, pa ću pitati direktno sa čime to računaju, kako i tko. Pa ćemo biti "pametniji".

Hvala još jednom.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 11:06   #37
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Po mojem sudu, ako se taj čovjek nije dodatno kvalificirao i za termoenergetiku zgrada, on Vam je pogrešna osoba za tumačiti proračun toplinskih potreba zgrade. To je u domeni arhitekata i projektanata TTI (dipl. strojari).

Dozvoljene vrijednosti koeficijenata prolaza topline (U) za pojedine vrste zidnih stijena (vanjskih, unutarnjih, međukatnih, itd.), otvore, podove, krovove, itd., u zgradogradnji su određeni zakonima i pravilima struke.
Nikoja zidna stijena zgrade se ne smije posložiti ofrlje ili proizvoljno, nego iz gradivih materijala i debljina im slojeva koji će u konačnici odgovarati termoenergetskim uvjetima do zadanih vrijednosti pravila struke.

To slaganje slojeva zidnih stijena ili "fizike zgrade" (i analogno proračune koeficijenata "U" svake pojedine zidne stijene) rade arhitekti, jer su oni glavni projektanti i odgovaraju za konstrukciju svakog dijela zgrade, tako da cijela u konačnici bude usklađena sa važećim zakonima za gradnju.

Proračun toplinskih potreba zgrade proračunava se tek na kraju, kad arhitekt s investitorom dogovori što će kako izledati u zgradi, a arhitekt sve to uklopi s materijalima i debljinama koji će mu omogućavati po zakonima do max dozvoljenih iznosa fizikalnih veličina U za svaku pojedinu zidnu stijenu.

Tek na temelju kompletno osmišljenog arhitektonskog projekta zgrade (ne radi to građevinar, nego arhitekt!!) koji će definirati sve izmjere zgrade, i vanjske i unutarnje, može se ići u pravo projektantstko proračunavanje toplinskih gubitaka i toplinskih dobitaka za svaku pojedinu prostoriju zgrade, pa onda tako analogno i za cijelu zgradu. Postoje posebni stručni programi za termotehničke proračune "transmisija" zgrada, i to nisu besplatni alati.

Znači, bez arhitektonskog projekta (uključuje sve prostore zgrade, stavljene na nacrte (ili tlocrte), uključivo i poglede svih pročelja zgrade, u kojim nacrtima su navedeni i podatci "fizike zgrade" za svaki pojedini zid), se niti ne može krenuti u ozbiljan proračun toplinskih potreba zgrade. Bez toga se ne može niti nakon provedenog proračuna dogovoriti s arhitektom eventualno potrebnu korekciju dimenzija, izgleda ili debljina slojeva neke zidne stijene da bi se postigao traženi cilj za što boljom uštedom.

Ukratko, to je posao za znalce i nema u tome ofrljanja.
Stručni intelektualni poslovi imaju i cijenu. Nijednom stručnjaku se ne isplati gubiti vlastito životno i poslovno vrijeme u beskonačna i nenaplativa naklapanja o tome što sve misli investitor pitati kao laik za to o čemu se zanima. Ako nemate vlastitoga znanca koji bi se time bavio, onda nemate niti puno mjesta o naklapanju koji je projektant pravi i bolji. Imate ih sada i na pretek. Znajte da one najbolje nećete niti moći angažirati, jer se takvima nikako ne isplati bavljenje s trivijalnostima, s "kurekima" (projektima kuća), zato jer Vam ne mogu naplatiti potrebni utrošeni vlastiti im trud i vrijeme u zgradu male kvadrature.

Pogrešno je misliti da su tu i nema što raditi, da je to kao na traci, po ustaljenom predlošku. Naprotiv. Svaka zgrada je priča za sebe, bila velika ili mala, i zato se velikim projektantima "kureki" uopće niti ne isplate raditi.
Malim projektima se bave obično ljudi tek reda radi, da nešto rade u međuvremenu dok im ne nadođe kakav ozbiljan projektantski posao, od kojega se inače živi, a ne od malih projekata (obiteljskih kuća).
Fiziku zgrade rade ovlašteni arhitekti ili ovlašteni građevinari, nisu svi građevinari "statičari".
Podrazumjeva se da se fizika radi na temelju glavnog projekta arhitekture kojeg radi arhitekt i strojarskih instalacija kojeg radi strojar.
Projektant fizike zgrade može tražiti izmjene u projektu arhitekture koji se tiču toplinskih svojstava ili slojeva i strojarskom projektu.
mtbxc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:50   #38
Quote:
mtbxc kaže: Pogledaj post
Fiziku zgrade rade ovlašteni arhitekti ili ovlašteni građevinari, nisu svi građevinari "statičari".
Podrazumjeva se da se fizika radi na temelju glavnog projekta arhitekture kojeg radi arhitekt i strojarskih instalacija kojeg radi strojar.
Projektant fizike zgrade može tražiti izmjene u projektu arhitekture koji se tiču toplinskih svojstava ili slojeva i strojarskom projektu.
Sve je u redu, uvažavam Vašu korekciju. Nisam u biti ni mislio da su svi projektanti iz područja građevinarstva samo statičari, nego sam njih spomenuo tek kao primjer. Bave se neki od njih i projektiranjima u niskogradnji, a neki od njih projektiranjima u visokogradnji. Tako se oni mogu baviti i projektima vodovodnih instalacija, kao i instalacija odvodnje, a bez kojih su nezamislivi ni projekti stambenih ni poslovnih zgrada. Ni projektanti strojari se ne bave samo projektiranjima iz područja termotehnike. Strojarstvo ima više smjerova (od kojih 3 "glavna" smjera su energetski, kontrukcijski, proizvodni), pa tako postoji i šarolikost grana unutar svakog od (oko 10) smjerova, i analogno šarolikost specifičnih projektanata sa zvanjem dipl.ing. strojarstva.

Zadnje uređivanje Shwake : 16.04.2017. at 13:03.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 13:02   #39
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ovo ostalo stoji, ali ovo čađavo ne! Vidio sam par famoznim certifikata obiteljske kuće- kao da su ih radili "slobodni umjetnici" (ma kaj to značilo).
Naravno da nisu svi koji nešto rade savjesni i odgovorni ljudi. U svakoj struci ima pravih majstora od zanata, a ima i neumnih priljepaka struci i notornih brljatora unutar struke. Stvar je do osobe, a ne do toga što netko radi. Neki rade svašta iz nedovoljnog znanja, a neki zbog vlastitog nemara za detalje, a neki jer nema prave kontrole toga što rade, pa takvi probleme poopćavaju ili prepisuju iz vlastite predhodne kreacije, ili iz tuđih kreacija, sve kako bi nešto obavili čim prije (i uzeli novce).
Dok se kontrolni sustav ne uozbilji i pobrine da se neprofesionalnim osobama zapriječi posjedovanje specijalističke licence koju ne zaslužuju (za konkretan stručni posao u kojemu brljaju i rade štetu i strankama i struci), moguće je i takvo štancanje projekata prema nekakvoj općoj špranci i gdje toga ne smije biti.

Zadnje uređivanje Shwake : 16.04.2017. at 13:21.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 14:31   #40
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post

Ovo ostalo stoji, ali ovo čađavo ne! Vidio sam par famoznim certifikata obiteljske kuće- kao da su ih radili "slobodni umjetnici" (ma kaj to značilo).
Kakvih certifikata? Pa jedno je naknadni certifikat koji je postao obavezan ako hoces trgovati polovnim nekretninama, i da tu se stanca na traci, ne radi se nista i cenergetski certifikat se lazira kako bi se nekretnini digao energetski razred i posredno pozeljnost i cijena. Pa to na crnom jajetu mozes legalno kupiti za par stotina kuna.
Mi pricamo o projektu fizike zgrade, ja nisam vidio da ga itko lazira, apsolutno ne kuzim kako bi to projektantu ili privatnom investitoru bilo korisno???
Jedino sto sam vidio da se radi lose.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.