Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2017., 23:00   #41
Quote:
Rafael fon kaže: Pogledaj post
Slovacka Jozef Tiso,pa Albanija,Albanija je imala svoju SS diviziju,Njemci su imali saveznike među Kozacima,u Sloveniji Rupnika,ima knjiga o toj temi dosta

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
Što se tiče 23. WSS divizije "Kama" valja napomenuti da ista nije do kraja oformljena, niti je ikada djelovala kao punopravna divizija. Na kraju svog puta, navedena divizija činila je samo jedan od pukova 7. WSS divizije "Prinz Eugen".
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 18:45   #42
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
ti si malo pobrkao stvari čini mi se?

Finska uopće nije pregovorala s SAD-om i V.B-om, nego s SSSR-om, a mogli su pregovorat jer su imali solidnu vojnu silu. Rezultate tih pregovora SAD i VB su priznali jer se to nije protivilo Atlanskoj povelji, tj Finska je bila medjunarodno priznata prije početka WW2.

S druge strane NDH nije nila priznata prije početka rata, pa bi bili kakvi pregovori bili u suprotnosti s Atlanskom poveljom. Oružane snage NDH su se raspale u roku odmah bez njemačke pomoći(za razliku od finskih) i uz to su počinile teške ratne zločine, tako da si fulao fudbal..
Vidiš, ja sam lijepo pitao jel uvjet za suradnju s Njemačkom bilo sudjelovanje u holokaustu. Normalno da su počinili teške ratne zločine kad su sudjelovali u holokaustu. Naravno da je NDH bila više vezana uz nacističku Njemačku nago Finska, ali što je bilo iza toga valjalo bi razmotriti.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 21:17   #43
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Znacii NDH je po tom pitanju bila diskriminirana spram Finske? Bitna je razlika sudjelovati ili ne u holokaustu, samo ne znam jel to Pavelic zaista zelio ili mu je to bio uvjet za suradnju s Njemackom. Ako je, onda su NDH I nacisti diskriminirali spram Finske
Finska je međunarodno priznata država, za razliku od NDH. Ko je još razgovarao sa kvazidržavom !?? NDH je prosto rečeno fašistička tvorevina i ništa više od toga.


bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 23:56   #44
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja sam lijepo pitao jel uvjet za suradnju s Njemačkom bilo sudjelovanje u holokaustu. Normalno da su počinili teške ratne zločine kad su sudjelovali u holokaustu. Naravno da je NDH bila više vezana uz nacističku Njemačku nago Finska, ali što je bilo iza toga valjalo bi razmotriti.
nije bio uvjet, nacisti su tražili da se Židovi isporuče, neki pristali, neki ne...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 06:24   #45
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Finska je međunarodno priznata država, za razliku od NDH. Ko je još razgovarao sa kvazidržavom !?? NDH je prosto rečeno fašistička tvorevina i ništa više od toga.


I nacistička Njemačka je to isto samo 100 puta 'bolje' uređeno i shodno tome opasnije.
Da se razumijemo, po onome što znam o NDH to je crna mrlja u hrvatskoj 1000 godina dugoj povijesti.
Ali ipak se trudim biti objektivan , i provjeriti jel to sve zaista točno.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 13:04   #46
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
I nacistička Njemačka je to isto samo 100 puta 'bolje' uređeno i shodno tome opasnije.
Da se razumijemo, po onome što znam o NDH to je crna mrlja u hrvatskoj 1000 godina dugoj povijesti.
Ali ipak se trudim biti objektivan , i provjeriti jel to sve zaista točno.
ne razumiješ i dalje, nacistička Njemačka je bila opasna ali ona je bila priznata država. Britanija i Francuska su pregovora li s nacistima i potpisivali sporazume,SAD je objavio rat Njemačkoj.Na kraju rata sile pobjednice su potpisale potpisale akt o kapitulaciji. Nacistički režim iako zločinački je smatran legalnim.

S druge strane NDH je smatrana nelegalnom i nitko nije htio pregovora s njima, čak nije ni potpisana kapitulacija. Pregovori s NDH su bili nemogući, ustaše su pokušale pregovorat ali nitko nije htio, a i siguran sam i da ni SSSR nije pregovora, to nema logike jednostavno....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 18:05   #47
Netočno.
Kao primjer možemo izdvojiti 1. djelatni Zdrug Ustaške Vojnice - poznatiji kao Crna Legija. Podosta pripadnika navedenog zdruga bilo je unovačeno u 13. brdsku Waffen SS diviziju "Handžar".
Tokom 1944. godine navedenu diviziju zahvaća val dezertiranja, gdje je zbog problema sa disciplinom bilo slučajva bježanja iz navedene divizije natrag u Ustašku vojnicu, jer je tamo vojnički život ipak bio "balkanskiji".
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 12:15   #48
Poznat je primjer i bitke na Kalniku, ustaše su obukle partizanske odore i tako su prevarom pokušale savladati partizane na Kalniku. Djelomično su uspjeli prevariti partizane ali nakon što preobučene ustaše nisu znale odziv nastala je ljuta bitka. Partizane je predvodija zagrebački glumac Ivo Afrić, bilo je tu još umjetnika poput kipara ili slikara, dosta studenata kao i još maloljetnih gimnazijalaca iz Zagreba i Varaždina. Itakvi partizani sastavljeni od umjetnika i tinejdžera su na kraju pobijedili iako su ih ustaše djelomično iznenadle, mislim da ovo sve govori
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 12:23   #49
Hrvatski desničari kao papagaji ponavljaju neprovjerene navode, bolje rečeno glasine. Ovdje često spominju grofa Tolstoja, ja baš i nisam upoznat s tim dotičnim grofom i idem ja samo onako malo na wikipediji pogledati tko je on. Ima sam šta viditi, 1986-e je izdao tu knjigu o kraju WW2, knjiga je povučena iz prodaje, dotični je optužen i osuđen zbog kleveta i falsifikata.

U normalnoj demokratskoj zemlji u kojoj fukcionira pravosuđe poput Velike Britanije opskurni likovi poput grofa Tolstoja ne mogu objavljivati knjige ali eto zato se u Hrvatskoj njegove knjige mogu kupiti, zašto?
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 12:45   #50
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Hrvatski desničari kao papagaji ponavljaju neprovjerene navode, bolje rečeno glasine. Ovdje često spominju grofa Tolstoja, ja baš i nisam upoznat s tim dotičnim grofom i idem ja samo onako malo na wikipediji pogledati tko je on. Ima sam šta viditi, 1986-e je izdao tu knjigu o kraju WW2, knjiga je povučena iz prodaje, dotični je optužen i osuđen zbog kleveta i falsifikata.

U normalnoj demokratskoj zemlji u kojoj fukcionira pravosuđe poput Velike Britanije opskurni likovi poput grofa Tolstoja ne mogu objavljivati knjige ali eto zato se u Hrvatskoj njegove knjige mogu kupiti, zašto?
tolstoj je imao problema jer je pisao istinu. što to znači normalna demokratska zemlja? mogao bih se raspisati ali neću.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 12:55   #51
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
tolstoj je imao problema jer je pisao istinu. što to znači normalna demokratska zemlja? mogao bih se raspisati ali neću.
Dvojiš u neovisnost britanskog pravosudja?
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 17:56   #52
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Hrvatski desničari kao papagaji ponavljaju neprovjerene navode, bolje rečeno glasine. Ovdje često spominju grofa Tolstoja, ja baš i nisam upoznat s tim dotičnim grofom i idem ja samo onako malo na wikipediji pogledati tko je on. Ima sam šta viditi, 1986-e je izdao tu knjigu o kraju WW2, knjiga je povučena iz prodaje, dotični je optužen i osuđen zbog kleveta i falsifikata.

U normalnoj demokratskoj zemlji u kojoj fukcionira pravosuđe poput Velike Britanije opskurni likovi poput grofa Tolstoja ne mogu objavljivati knjige ali eto zato se u Hrvatskoj njegove knjige mogu kupiti, zašto?
Pa eto on je i nakon toga svoju spoznaju nastavio distribuirati.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/g...na/819622.aspx

Pretpostavljam kako ti se ne bi baš sviđalo kako su britanski časnici svjedočili.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 15:44   #53
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Ovo je tema u kojoj bi grupno obradili manje zemlje koje su bile u savezu s nacističkom Njemačkom.

Pa hajdemo onda malo grupirati te zemlje(zapravo i ne samo zemlje)...

Prva bi skupina bila ona skupina zemalja koje su bile medjunaradno priznate i svojom voljom su izabrale tu stranu. To bi bile Madjrska, Finska, Rumunjska i Bugarska, Italiju ne bi spominja jer je to ipak veća zemlja.

Druga skupina bi bile zemlje u kojima su na vlast postavljeni kvinsliški režimi s time da je nastavljen državno-pravni kontinuitet tih zemalja, to su npr Norveška ili Višijevska Francuska.

Treća kategorija bi bile nove države nastale po volji osvajača, to bi bile Hrvatska i Slovačka.

Litva, Letonija i estonija imaju elemente svih skupina.

Još bi trebalo napomenuti navodno neutralnu Španjolsku, SS-ovce iz brojnih zemalja ili neslužbene formacije koje u suradjivale s nacistima poput bjelogardijaca ili četnika
Zaboravio si na Kraljevinu Jugoslaviju i Nedićevu Srbiju.
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 17:23   #54
a Austrija?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.