Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2013., 22:34   #141
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
kakav brod, čamac
Ja sam samo verziju s brodom čuo.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 12:46   #142
Udri brigu na veselje. Meni to zvuči kao kvariti nekome veselje a kad ono značenje je obratno Bzvz.
__________________
All is vanity and grasping for the wind.
Blanche Dubois is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 13:13   #143
ja isto znam verziju s čamcem

"jesi rođen u čamcu?"

i kad netko stane pred tv pa kaže "jel ti tata staklar" aahhaha
__________________
Svatko ubija onoga koga voli. Netko gorkim pogledom, netko riječju laskavom... Netko voli premalo, netko previše...Netko kupuje, a netko prodaje.
žana guja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 22:32   #144
Quote:
Blanche Dubois kaže: Pogledaj post
Udri brigu na veselje. Meni to zvuči kao kvariti nekome veselje a kad ono značenje je obratno Bzvz.
Nešto kao, "zamijeni brigu veseljem"/"preokreni brigu na veselje".
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 20:46   #145
Quote:
NoirBaccall kaže: Pogledaj post
"daboga imo, pa nemo". iz vise razloga, prvo: nasladjivanje onog koji tako proklinje, iscekujuci trenutak da taj netko nema. a u biti se taj netko kad ne bude imao sto god to bilo, tek onda moze osjetiti istinski slobodan. paradoks bezvezotine umjesto neke pravednicke mudrosti nad naj vrijednosti ovog svijeta - imati.
Pa to i jest svrha kletve. A ta židovska mi je posebno draga.
Apple Pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:51   #146
Meni nije bezvezna, ali nekim ljudima kojima sam znala to reći bila je neshvatljiva:
"Lako je tuđim ku..em glogove mlatit"
velika mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 20:07   #147
Evo jedna old school pedofilska:

"Šta ti se tako tresu ruke k'o da si jebo siroče"
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 00:05   #148
Ko često mijenja poslove nemože uspijeti u životu.
__________________
Kako se to ponašaš!? Nemoj se ponašat!
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 18:09   #149
Quote:
Gojko 2 kaže: Pogledaj post
Naime, u narodu postoji dosta poslovica koje, kad bi ih proanalizirali uvidjeli bi da su sadržajno dosta problematične. Međutim, te poslovice su se uvriježile do te mjere da ih više nitko ne dovodi u pitanje. U zadnje vrijeme često se može čuti izreka "nije bitno što se govori, nego tko govori". Smatram da je ta izreka dosta diskutabilna. Naravno tu je i ona poznata "što se mora, nije teško".
e, pa Gojko, svaka ti čast. tema je odlična. nije bitno što se govori, nego tko govori doista nema smisla. draža mi je svakako: nije bitno što govoriš, već ono što radiš. iliti pokaži djelima, a ne laprdanjem. svakako, najdraže bi bilo kada bi aktivnosti: govoriti i raditi bile sinhronizirane, but hey - nobody's perfect.

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Ja ti mogu slikovito pokazati ovaj dio o pijancima, samo ne znam hoću li dobiti karton za post.
a ja sam si to prevela u svojoj glavi još davnih dana i doista nisam odavno razmišljala o pijancima.. ali ovako nekako: oni kad su pijani su nekako fleksibilni, opušteno mišićno tkivo, pa su samim time i prilagodljiviji na pad, udarac, nezgodne situacije i nekako sve to izamortiziraju tom svojom mekanoćom (znam da mekanoća nije riječ, but hey - nobody's perfect

Quote:
Walpurgas kaže: Pogledaj post
Novokomponirana poštapalica?

Meni se to čini kao slobodan prijevod prastare latinske Non quis sed quid i ima mi savršeno mnogo smisla.

I da, to jest narodna izreka. Ili svi narodi koji su živjeli (puno) prije 21. stoljeća zapravo nisu bili narodi?
men' se čini, walpurgase, da s' ti ful'o malo. ovo je upravo suprotno... ali vidjela sam da su te kasnije poštovane kolegice i kolege vratili na put. pomno sam pročitala svaki post, ali eto, morala sam se barem malo obrecnuti.

Quote:
canex kaže: Pogledaj post
odlične su sve
realno nemam pojma šta bi ni sa sedam patuljaka ni sa tri kokoši
canex, sigurno da realno nemaš pojma što bi sa sedam patuljaka ni s tri kokoši, a to je zato što još nisi bio u toj situaciji. da si bio - znao bi! jer repetitio est mater studiorum, pa ćeš da vidiš nakon par puta kad ih (ako) ih budeš imao što ćeš i kako ćeš s njima

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Starost - mudrost.
ćeš da vidiš kad budeš konjokradica senior, junioru jedan. tako sam i ja mislila.

Quote:
Blanche Dubois kaže: Pogledaj post
Udri brigu na veselje. Meni to zvuči kao kvariti nekome veselje a kad ono značenje je obratno Bzvz.
ma to ti je u narodu - popis si čašicu il' dve i sve će da bude u redu. samo to. udriš malo po pivi, rakiji, deci vina ili dva. pa će ti bit bolje. pogotovo kad su blagdani. onda alkohol čini čuda i ima ga posvuda. joj, pa i rimuje se...


nego, koja je meni najdraža? mani se ćorava posla.
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 19:34   #150


Dvije aktualne:

Teško svijetu kad se lude pojunače.

Ne valja kad se rđa osili.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 12:17   #151
Agrokor



Uvijek isto:

"Lopoviće vješaju, lopove propuštaju."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2020., 23:12   #152
Talking Korona

"Bolest na konju dolazi, a na dlaci odlazi."
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2020., 10:09   #153


Ne znam je li ovo narodna poslovica, ali je blisko tom žanru. Moja kolegica o koronavirusu kaže:

"Ako je silovanje neizbježno, opusti se i uživaj."



.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2020., 10:21   #154
To je stara kineska poslovica.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2020., 12:38   #155
Zlatna sredina.
auto182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2020., 14:19   #156
To je frazem, a ne poslovica.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 11:14   #157
U kajkavskom području ima jedna poslovica sa zebom. Ne mogu se baš sad sjetiti poslovice, ali znam da su prije djeci roditelji govorili, kad bi vani bila studen, da idu uloviti zebu (pticu). Na primjer, rekli bi im: "Odi mali van, buš vlovil zebu." I klinci su stvarno u to vjerovali, i išli su rano ujutro bosonogi po mrazu tražiti zebu. Na kraju nisu uspjeli naći zebu, ali su se prehladili - ozebli su. Nisu uspjeli pronaći zebu, ali su dobili "zebu".
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2021., 21:16   #158
Alternative za "Odnia đava prišu"

Pozdrav pravopiždžije i jezikolomci. Sviđaju mi se duh i konotacije izraza 'odnia đava prišu', ali nisam ja od doli pa tražim nešto slično. Štajaznam, "Nije poso zec"? Ima li kakvih ideja?

Plus bodovi za slobodni prijevod na engleski, ili neku njihovu varijantu.
drama123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.