Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2012., 20:51   #61
Ajde da onda još pitam koja je preporuka za izmjenu ulja u getribi?
Maped is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 20:55   #62
Prema intervalu proizvodjaca. Ako ne postoji (LifeTime), onda bi bilo dobro svakih 120-150t km zamjeniti. Tvoja volja kada hoces.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 21:07   #63
Quote:
Maped kaže: Pogledaj post
Ajde da onda još pitam koja je preporuka za izmjenu ulja u getribi?
prema manualu modela .
općenito je teško reć . uopćeno ti je to tu negdje
osim di je proizvođač ovak rekel odjebi ko na E 90

__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 10:02   #64
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
Jesi to sam mijenjao? Ja bih isto napravio, ipak je 285 kkm i 13 godina. Nemam nekih simptoma niti se ulje troši osim što primjećujem da je na majčinom cliu volan lakši.
Ovi neki mehaničari koje sam pitao za izmjenu nisu previše raspoloženi, kažu da im je gnjavaža.
sam doma, jedino trebaš paziti da ne procuri po dvorištu.
sve je dobro opisano, ali ako imaš mogućnost skinuti spremnik ulja, skini ga i očisti ga dobro.
neki znaju imati na izlazu malo sito koje se zna začepiti od smeća. ulja ima a pumpa "pjeva", nitko nezna zašto. zato jer nema dosta ulja, pa rikne ili pumpa ili letva.
kaže WXW da se to ne događa
Quote:
Josip09 kaže: Pogledaj post
Ja ne menjam ulje u hidraulici 20 godina, i onda idem promjenit, pa mi nakon 2 tjedna prepiša semering na pumpi i pomješa sa uljem iz motora. Sreća da sam pazio pa nisam dugo vozio sa viškom ulja u motoru.

Taman metnuo skupo ulje u motor, pa ajde miki, kupi novu pumpu, novo ulje u motor, novo ulje u hidrauliku, i šarafi...


Neke stvari ne vole da se po njima dira
propišal bi on kad- tad. novo ulje je zgrizlo otvrdnuti dio semeringa koji je ionak bil za ništ, jedva držal.
Quote:
WXW kaže: Pogledaj post
To sve sto si napisao postoji, ali to je tako malo da ulje traje duze od zivota auta.
tvoja volja. nitko ti ne prijeti pištoljem ali nemoj onda tvrditi da vrijedi za sve aute. kod nekih je izričito naglašeno da se mora mijenjat i čistit.
Quote:
Jos moram spomenuti, dok sam napisao da se ulje za kocnice mijenja svakih 2 godine, tu vas je vecina bilo misljenja da svake 3 ili 4 godine. A kocnice su sigurnost, servo naravno nije, jer voziti se moze i bez serva.

Znaci vi bi mijenjali ulje za kocnice otpilike isto kao i servo ulje (3-4 god.)?

Zemljo otvori se.
da? ajde nađi to.
ne vjerujem da si to ovdje pročital.
ne samo da bi mijenjal ulje u kočnicama, najrađe bi svake godine raskopal komplet kočnice, sve čistil i novo uje.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 10:08   #65
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
propišal bi on kad- tad. novo ulje je zgrizlo otvrdnuti dio semeringa koji je ionak bil za ništ, jedva držal.
A znaš da nije bil novi neg da je star 20godina, ali, staro ulje, rijeđe, bil je slabiji hidraulik (iako nisam nosil ekstremne terete, ali ponekad je trebalo dodati gasa da podigne i s tim bi delal još 2-3godine ), ali idem ja ulje zmeniti. Ista gradacija istog ulja, ali novo, nije razrijeđeno, odmah sam primjetil da je hidraulik stabilniji, gumice manje propuštaju, jači je, ali sam platil na drugoj strani....

Zato velim, ja ne pobijam gore izneseno od vas koji savjetuju zamjenu, ali, ima nešta i u ruskoj.
Josip09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 10:15   #66
Quote:
tvoja volja. nitko ti ne prijeti pištoljem ali nemoj onda tvrditi da vrijedi za sve aute. kod nekih je izričito naglašeno da se mora mijenjat i čistit.
Nigdje to nisam tvrdio. Naravno da se prvo gledaju upute proizvođača, mislim da to svakome treba biti jasno.
Ja još nisam vidio da proizvođač kaže da se ulje mora mijenjati. To ne znači da toga nema. Neka svatko mijenja kako hoće.

Quote:
da? ajde nađi to.
ne vjerujem da si to ovdje pročital.
ne samo da bi mijenjal ulje u kočnicama, najrađe bi svake godine raskopal komplet kočnice, sve čistil i novo uje.
Bila je tema, nemam pojma da li posebno ili zajednička. Ulje za kočnice se mijenja svakih 2 godine, osim naravno ako proizvođač kaže drugačije.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 10:15   #67
ruska je dobra dok nešto ne rikne.
a kad rikne po rusu, onda je riknulo da treba zamjena.

a ako realno gledaš, više od polovice popravaka na autima je čišćenje i podmazivanje. to je sve što treba da bi nešto proradilo, uključujući elektroniku koja se često pregrijava zbog naslaga smeća oko sebe ili zbog prodora vode.
da je svakih 5 godina raskopat auto u detalje, sve očistiti i sklopiti sa podmazivanjem i novim uljima, trajal bi puno dulje a kvarovi bi bili rjeđi.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 10:19   #68
I da motor neprestano radi bez paljenja/gašenja prošao bi bez problema milijun km.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 10:37   #69
to je motor. ja pričam za cijeli auto.
polovica svega što sam radil na autima je bilo čišćenje i podmazivanje, razrađivanje, micanje skorenih naslaga ili smeća iz klizača i slično.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 11:03   #70
Ja sam ovo za motor samo dodao.

Servisni radovi su dosta smanjeni na odnosu od prije +20 god.

Tko još "štela" ventile? Malo ljudi.

Intervali servisa su se dignli na 15t km, pa neki maju na 30t km.

Na kojem novom autu možeš na stari način kontrolirati vrijeme paljenja? Na jako malo njih.

Bitno je slijediti upute proizvođača, ako nešta ne piše da se treba mijenjati onda je to volja vlasnika kao baš hoće zamijeniti servo ulje ili ulje u getribi.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 11:29   #71
Quote:
WXW kaže: Pogledaj post
Ja sam ovo za motor samo dodao.

Servisni radovi su dosta smanjeni na odnosu od prije +20 god.

Tko još "štela" ventile? Malo ljudi.

Intervali servisa su se dignli na 15t km, pa neki maju na 30t km.

Na kojem novom autu možeš na stari način kontrolirati vrijeme paljenja? Na jako malo njih.

Bitno je slijediti upute proizvođača, ako nešta ne piše da se treba mijenjati onda je to volja vlasnika kao baš hoće zamijeniti servo ulje ili ulje u getribi.
Ajoj. Kako ćeš naštelati ventile s hidropodizačima? A tek kontrolirati paljenje od ECU-a? Inače , interval izmjene ulja u kočnicama je 1 godina.
__________________
U radiše svega biše , u štediše još i više ....!!!
Zli Čarteraš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 13:21   #72
Zato i kazem, to se vise ne radi.

Na VW grupi je svake 2 godine. Kako je kod tvog auta ne znam.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 13:48   #73
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
sam doma, jedino trebaš paziti da ne procuri po dvorištu.
sve je dobro opisano, ali ako imaš mogućnost skinuti spremnik ulja, skini ga i očisti ga dobro.
neki znaju imati na izlazu malo sito koje se zna začepiti od smeća. ulja ima a pumpa "pjeva", nitko nezna zašto. zato jer nema dosta ulja, pa rikne ili pumpa ili letva.
Hvala, budem to ovih dana, dobar tip za sito
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 23:26   #74
Quote:
WXW kaže: Pogledaj post
Ja sam ovo za motor samo dodao.

Servisni radovi su dosta smanjeni na odnosu od prije +20 god.

Tko još "štela" ventile? Malo ljudi.
.
ima još jaaaakkooo puno motora na kojima se štelaju ventili . da , ja ih obavazno štelam
Quote:
Zli Čarteraš kaže: Pogledaj post
Ajoj. Kako ćeš naštelati ventile s hidropodizačima? A tek kontrolirati paljenje od ECU-a? Inače , interval izmjene ulja u kočnicama je 1 godina.
ako misliš na hidropodizače po visinama ( štel ) ? da , i to postoji .
Quote:
WXW kaže: Pogledaj post
Zato i kazem, to se vise ne radi.
.
ooo radi se radi i te kako
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 00:05   #75
Ti da. Ja sam to malo radio.
Moj upis se odnosi na nove aute, dakle skoro da nema.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 00:18   #76
Kod mene iz posude serva idu dva gumena crijeva i to bi bilo ajmo reć lako skinuti, ali na samoj letvi ima hrpa lajtunga koje treba odšarafiti. Nekako sam izgubio volju da to sam mjenjam
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 00:24   #77
Kod svakog serva idu 2 crijeva u spremnik.
Samo ti mijenjaj, sada je tako dugo servo radio i baš sada treba mijenjati.
Kratko rečeno izazivaj vraga.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 19:24   #78
Hidromehanički i elektrohidraulički servo upravljači su totalno zastarijela koncepcija. Danas se rade isključivo elektromehanički servo upravljači, doduše još se ponegdje danas nađu po kojim novim modelima elektrohidraulički servo upravljači kod npr. Insignia, teretnim vozilima, a koji su zapravo obilježili prošlo desetljeće koje je bilo prijelazno razdoblje do današnjih čistih elektromehaničkih.

Ideja proizvođača je bila sljedeća; smanjiti potrošnju goriva eliminacijom rotirajućih masa; remenica i remen servo pumpe te konstantni protok ulja kroz ventil servo glave koji struji i kada vozilo ide ravno po putanji i kada stoji npr. u leru na semaforu. Sve to pruža nepotrebni otpor na radilicu motora i kada servo asistiranje i nije u funkciji, što utječe na nepotrebnu povećanu potrošnju.

Stoga inžinjeri su se sjetili da neka servo pumpa i servoulje struji samo onda kada treba, a to je samo onda kada se zakreće upravljač i to tako da se servo pumpa vrti samo onda kada treba, a zavrti ju elektromotor-elektrohidrauličko servo upravljanje.
Otpor radilici motora sada samo radi povremeno alternator koji treba povremeno proizvesti malo više struje za pokretanje elektrohidrauličke servopumpe.

Sljedeća faza i ideja je bila, a čemu uopće posredovati problematičnom hidraulikom; zašto ne direktno staviti elektromotor na stub volana ili letvu volana. Stoga danas jest zadnja riječ tehnike elektromehaničko servo upravljanje.

Uskoro će proizvođači izbaciti hidrauliku i iz kočionih susustava; kočione čeljusti imati će električne servo aktore.


Ako već netko želi mijenjati onda na 5 godina ili 100,000km premda niti ja nisam baš viđao po uputama interval izmjene servo ulja.

Kratke upute:
Vozilo ugašeno.
-otpojiti crijevo ili čelični cijevovod u najnižoj točki sustava da se iscijedi svo ulje iz sustava i spremnika, te skinuti čep sa spremnika da se eliminira vakuum koji otežava istjecanje.
-otšarafiti čelične vodove servo cilindara lijeve i desne komore te lagano motati volan prvo u jednu stranu (npr. u lijevu stranu) do kraja da klip u cilindru izgura svo ulje iz lijeve komore, zatim ne zaboraviti premjestiti kantu/posudu i smotati volan lagano u desno na isti način do kraja za isprazniti desnu komoru. Ovaj postupak će biti puno lakši ako su kotači odvojeni od podloge.
Možete propuhati kompresorom sve lajtunge.
-sva crijeva i čelične vodove nazad spojiti.
-doliti odgovarajuće ATF ulje u posudu do maksimum oznake.
-upaliti motor da servo pumpa povuče ulje i ponovno doliti ulje do oznake maksimum.
-dok motor radi lagano sa osjećajem zakretati upravljač na sitno i povećavati zakret do 1/4 lijevo i desno nekoliko puta da se počne puniti servo cilindar uljem i ponovno provijeriti nivo ulja u posudi.
-zatim do 1/2 zakretati upravljač lijevo desno nekoliko puta pa opet provijeriti nivo ulja
-zatim sve više i više zakretati upravljač lijevo desno dok se ne dođe do krajnosti i opet kontrolirati nivo ulja, uglavnom kod ovog postupka konstantno paziti da posuda ne ostane bez ulja da nebi servo pumpa počela vući zrak i zaribala.
Kada se radi ovaj postupak treba imati spuštene prozore da se čuje zvuk pumpe ako počne raditi na suho.
Kada je sve gotovo i kada se volan smota u krajnost normalno je da servo pumpa malo jače zuji ali ne držati u tom položaju dulje od 10 sekundi da ne zariba. Kada je jako hladno ulje je gušće i pumpa je normalno bučnija.
Spustiti vozilo na podlogu i krenuti na probnu vožnju.

Zadnje uređivanje PREDSJEDNIK : 16.11.2012. at 19:45.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 13:48   #79
malo se teže vrti i sporije se ispravlja volan , to je počelo neki dan
po mjerici na čepu izgleda da fali ulja, tj uopće ne dodiruje štangicu od čepa
auto ima 7g i preko 100 000km, i pretpostavljam da nije mjenjano
zna li netko koje ulje ide u VW Polo 1.9 SDI 9N3 za taj servo
i što mi je najbolje činiti sad u vezi toga, da probam isisati na špricu+crijevo iz posude kolko mogu pa dotočiti novo kolko stane, jer nisam siguran bih li uspio sam ispustiti svo ulje na gore opisan način, bojim se da ne zeznem nešto, zapravo mi je veći problem utvrditi di je što i koje je crijevo od čega... koliko bi mogao uzeti majstor za ruke za promjenu tog ulja?
je li sad već kasno za servo pumpu/letvu, sad kad se već osjeti lagano otežanje u radu, ili je moguće da nije nastala neka šteta u sistemu?

4323 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 14:21   #80
Quote:
domsar kaže: Pogledaj post
Meni je nakon sedam godina što imam auto nestalo ulja za servo. Osjetio sam to taka da mi je volan bio težak ko da nemam servo. Auto je seat ibiza. Nakon što sam ulio pola litre ulja nigdje ne vidim da curi niti imam problema sa volanom. Prošlo je već petnaestak dana. Je li moguće da je do nečeg drugog , a ne do letve volana. Ili možda jednostavno ode nakon sedam godina. Ionako se ne mijenja. Kakva su vaša iskustva?
Pušta ti, odnosno procurila je letva 99%, ovaj jedan posto moguće da negdi pušta na crijevu ili slično.. Nemre nestat samo od sebe, zalegni pod auto pa pogledaj dal je masna letva, vjerjatno je proslinila pa je ulje otišlo u manžete, pitanje vremena kada bude skroz procurila..

Savjet; digni auto na dizalicu pa provjerite letvu, pumpu i crijeva, negdje mora da je propustilo..
Nino81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.