Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2010., 22:40   #41
[QUOTE=libetoži;24858033]Ne slažem se nikako sa dobricom. Današnji program u školi je koma, to je za njih preteško, ja kad sam išla u školu od 1.-4. razreda nisam nikad učila doma nego samo pisala zadaće, učiti sam počela onako baš za pravo tek u 5. razredu i to ne puno, pravo učenje je tek uslijedilo u srednjoj školi a da ne govorim o fakultetu...mama samnom nikad nije sjela i pokazivala mi bilo što, sve sam radila sama, dok moja sestra sa mojom nećakinjom radi od njezinog 1. razreda, nije dijete ništa manje inteligentno od mene i sestre nego je program koma, i ne radi se samo s njom nego sa svom djecom, s nekim više nekim manje. Nećakinja mi je sada 5. razred i sad je već lakše, odlikaš je ali ta mala po cijeli dan uči, meni to nije normalno da se toliko u 5. razredu mora učiti, a tako je s njom od 1. razreda. Sve sestrine prijateljice uče i rade sa svojom djecom. Ja kad sam vidila neke podatke iz knjige iz povijesti za 5. razred nisam mogla vjerovati, to su podaci koje ja niti u srednjoj nisam učila nego tek na pravnom fakultetu na ispitu iz nacionalne povijesti sam se susrela sa takvim podacima.

... uglavnom ja sam zaključila da dijete koje prije škole nije naučilo čitati teško će pohvatati tempo u 1. razredu, tako je bilo u razredu moje nećakinje, tko je znao čittati prije škole s njima su roditelji manje radili a tko nije znao čitati prije škole roditelji su morali nakon škole sjediti s djecom doma i učiti s njima... poanta, to nije fer, ni ja nisam znala čitati prije škole i sve sam to naučila u školi, to je i posao učitelja da nas nauče...današnji program je prebrz,pretežak i ima puno više gradiva i podataka i dijete koje nezna čitati prije škole-roditelji oprez-morat ćete s njim sjediti i raditi [/QUOTE]

zbog ovakvog razmišljanja nam djeca i jesu takva kakva jesu....

ja da i nisam učiteljica bilo bi me sram izgovoriti ovakvu rečenicu....

pa zar netko misli i pada mu na pamet da sa djetetom ne treba ništ raditi???

moraš s njim raditi i sa 4 godine ako ga želiš ranije učiti čitati i pisati...a kaj se toga tiče...i ja kad sam išla u školu većina nas je znala čitati i pisati na početku 1.razreda....

i onda se još bunite za ocjene????

nema smisla raspravljat s vama o tome jer smo očito na suprotnim stranama....

ja vam samo želim sve najbolje i morate raditi sa svojom djecom
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:46   #42
nije stvar suprotnih strana, trebamo biti na strani djece ... koliko se ja sjećam (možda sam u krivu, ali mi i moja mamam kaže da nisam) u prvom razredu sam učila velika i mala tiskana slova + čitanje ... nikakva pisana slova ... ocjene su bile opisne ...

i opet koliko je meni poznato, svi iz obrazovanja pričaju da dijete ne treba niti slova niti brojeve => to se uči u prvom razredu ... ali opet svi znamo da će djetetu biti teško ako to ne zna
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:56   #43
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
nije stvar suprotnih strana, trebamo biti na strani djece ... koliko se ja sjećam (možda sam u krivu, ali mi i moja mamam kaže da nisam) u prvom razredu sam učila velika i mala tiskana slova + čitanje ... nikakva pisana slova ... ocjene su bile opisne ...
radim u školi (sa starijima) ali od kolega vidim da na pisana slova idu jedino ako je razred na to spreman, tj, ako su svi svladali tiskana velika i mala slova..
i od prijateljica koje su učiteljice čujem isto..
ja se ne sjećam što sam učila u prvom razredu, ali sam ostala šokirana kad sam skužila da djeca u prvom razredu cijelu godinu vrte brojeve do deset i abecedu..

jednom sam na kratko zamijenila kolegicu u 2. raz. i ostala iznenađena kad sam vidjela da još nisu učili mjesece u godini.. to je bilo u planu nešto kasnije te godine..

meni je to pak prelagano...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:00   #44
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
i opet koliko je meni poznato, svi iz obrazovanja pričaju da dijete ne treba niti slova niti brojeve => to se uči u prvom razredu ... ali opet svi znamo da će djetetu biti teško ako to ne zna
pa i ne treba znati... ne znam kada su djeca počela dolaziti u školu već sa znanjem slova i pisanja- pretpostavljam da su se sustav i obrada slova sa učiteljicom- prilagodili tome..
ako ti je cijeli razred došao sa predznanjem, pa normalno da nećeš tupiti deset dana slovo A, ako ga već svi znaju,..

frendica je sad dobila mali razred u kojem ni jedno dijete ne nije znalo pisati kad su došli... i tek sad laganini startaju sa malim tiskanim slovima..
cijelo 1. polug. su bili na velikim tiskanim,

pisana slova su u programu za drugi razred, a ne za prvi..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:02   #45
Ja se evo slažem s dobricom, smatram da je danas opseg gradiva manji nego što je nama bio, razlika koju danas djeca imaju je strani jezik od 1. razreda, mi nismo imali, makar ja nisam. Poznato je da djeca do dobi od 7-8 godina najviše upijaju i da je dotad jako pametno uvesti još jedan jezik i tu znači nije puno otežano, samo je učinjena usluga djeci i roditeljima i data šansa da dijete do 18-te zna osnove čak dva strana jezika.
Za rad s djecom me sram išta pisati, tj. komentirati postove u kojima stoji indirektno rečeno "koji faktor ja moram doma raditi s djetetom kad postoji učiteljica u boravku i šta ja moram s njim ponavljati ako on već ide u školu". Ja sam bila do kraja 4. raz srednje škole najbolji učenik u razredu, promijenila sam 3 osnovne škole i 2. srednje (ista srednja, 2 grada- 2 države ) i sa mnom se moralo nešto nekad doma raditi, sjećam se prvog razreda, mama je valjda svaki dan sjedila kraj mene i tjerala me da pišem zadaću jer ja nisam htjela, ja sam mislila da ja ne moram kad sam već naučila u školi, u 1. raz sam došla a znala sam pisati sva slova, čitati nisam znala...samo spajati par slova u kratke neke slogove. Sjećam se kad smo u 3. raz učili kruženje vode u prirodi, ja to nisam nikako mogla skužiti, nikako, tata se ubio od objašnjavanja ali ne...ne ide i ne ide...na kraju me odveo u kupaonu i postio vrelu vodu u kadu i kad se bojler orosio onda su meni postale malo stvari jasnije, on mi je objasnio da je bojler gornji sloj koji taloži pare i pretvara to kasnije u kišu..da mi on nije objasnio ja bih možda otišla u 4.-ti a da mi i dalje to ne bi bilo jasno. Kasnije od 5. do 8. sam tatu maltretirala kad god mi nešto nije bilo jasno. Ali tad su već bili fizika i kemija, s tim sam trebala pomoć tu i tamo.
Ja ne mogu zamisliti da roditelj ustvari ništa doma ne radi s djetetom, ne vidi kako djetetu ide računanje, pisanje...možda mu ide bolje nego je učiteljica uočila...možda je u nekim stvarima nadareniji,u nekim predmetima..kako ljudi nemaju želje dijete više razvijati?
Ja tek sad vidim kako je ustvari učiteljima, niži razredi su još i gori nego kasnije, ti trebaš njima tad postaviti neke temelje, uvesti navike rješavanja zadaća...lijepo pisanje, pregledne bilježnice, istaknuti naslovi..a da ne govorim s čim se sve učitelji moraju "bakćati" a što je trebalo biti donešeno od doma, pristojnost..kultura...
Možda neki roditelji misle da je nepravedno da 4/5 točnih bude 4 ili da 19/20 bude 4...trebalo bi uzeti u ruke gradivo koje se pisalo, proučiti test i vidjeti kakva su to pitanja ustvari..najčešće su to osnove osnova...i smatram da nije nepošteno takvo ocjenjivanje.
Nažalost, danas su učitelji daleko ograničeniji nego nekad, sad dijete krivo ne smiješ ni pogledati a da sljedeći dan ne dođe mama ili tata u školu na razgovor...nekad su i takvi razgovori mogli ostati na razini učitelj/roditelj...danas to nije moguće..ako postoji i najmanji problem moraš tražiti treću stranu, učitelj se mora objašnjavati na još dva tri mjesta pa zašto pa kako pa jel moglo drugačije...I nakon nekoliko takvih epizoda...šta bude? Učitelj da 5, opere ruke, roditelj cvjeta...a diejte u 4. osnovne ne zna tablicu množenja. Zašto ne zna? Ma nema veze...ionako ima kalkulator..izračunat će on ili kolega iz klupe.
Gotovo svaki dan gledam neki izljev nezadovoljstva kod djece, kad se prvi put meni jedan mali rasplakao jer je dobio 3 ja sam ostala u čudu, nije mi bilo jasno...dobio 3 iz prirode...u polugodištu će dobiti još najmanje 4,5 ocjena iz tog predmeta...može imati 5 čak bez problema na kraju, 4 da ne govorim...ali ne, on ne smije doma jer doma ima tri sestre koje su redom odlikašice i bit će frke. I šta ti sad da napraviš u toj situaciji? Je li kriv učitelj i rigorozno ocjenjivanje ili su roditelji nametnuli krive težnje?
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:04   #46
Quote:
lorena3242 kaže: Pogledaj post
Recimo neki dam je bio test iz matematike, od 20 bodova maleni je imao 19 i to je 4.Dakle petica je jedino za 100%.
.
1. Svaki nastavnik/učitelj/profesor ima pravo odlučiti po kojj ljestvici će ocjenjivati testove. Jedna greška za vrlo dobar i nije neka čudna stvar.

2. ako je u tvom primjeru slučaj o djetetu nižih razreda O.Š.- onda učiteljice obično koriste već pripremljene testove koje su dobile sa radnim materijalima. I onda sa tim testovima često ide i skala po kojoj se testovi ocjenjuju... učiteljica se onda samo ravna prema toj skali.. možda je i to u pitanju?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:06   #47
Mislim da ne treba forsirati učenje slova prije škole, bistro dijete će brzo sustići čitače. Naravno da roditelj treba pomagati djetetu u prvom razredu, ali preopteretiti dijete zadaćom s kilometarskim ispisivanjem slova s ciljem da ga nauči pisati kod kuće jer u školi nema za to vremena zato što se sutradan već obrađuje sljedeće slovo... zar se djeca ne bi trebala i igrati, misli li tko na to? I jesu li npr. Nijemci gluplja nacija jer imaju lakši tempo u obrazovanju?
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:10   #48
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
Navedi mi jedan primjer što tvoja nećakinja uči u 1.razredu,a da ti nisi učila????
Ja se sjećam da smo mi u 1. razredu učili slovo po slovo i milijardu puta slovo po slovo pisali u bilježnicu...svak se sjeća famoznih milijardu puta napisanih Ivo i Ana, a koliko se sjećam moja nećakinja je od prvog dana 1. razreda pisala rečenice, tj. prepisivala ih iz knjige a da nije ni znala slova jer ju nitko prije škole nije naučio, jednostavno je dijete bilo zaigrano i djetinasto i nije bila zainteresirana, znači nisu učili slovo po slovo nego odmah na rečenice, i još poslije neki krasopis, to mi nismo radili

I nije sad bit da se mi prepiremo i da smo na različitim stranama nego da sa današnjom djecom roditelji sjede i rade s njima (po meni to nije u redu ali moraju s obzirom na program) a sa nama prije kojih 20, 25 godina nitko nije radio nego smo sve sami, pa mene mama nije nikada ni pitala što imam za domaći rad, dok današnji roditelji zajedno sa djecom uče i totalno su u toku sa školom...zezam ja sestru da se za koju godinu slobodno može prijaviti za milijunaša s obzirom na podatke koje je uz malu naučila

E i btw, primjetila sam da je današnjoj djeci najveći problem hrvatski jezik (puno veći problem nego matematika), što znači da je pristup učenja čitanja i pisanja totalno krivi. Pa ko je u moje doba imao problema sa hrvatskim, nitko, taj predmet se nije ni trebao učiti, ako je nešto bio problem onda je to bila matematika

Zadnje uređivanje libe2404 : 02.02.2010. at 23:30.
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:11   #49
Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
smatram da je danas opseg gradiva manji nego što je nama bio,
ja se stvarno ne sjećam što smo učili u osnovnoj, al bome pamtim da su nam lektire u osnovnoj bile horor... ovo što djeca danas u osnovnoj čitaju (ili, češće skidaju s neta gotove lektire) se meni čini ko pišurija..

za vrijeme rata, bila sam negdje 6. razred- bili smo izmješteni u Englesku na nekoliko mjeseci i tamo smo išli u njihove škole... mene su odmah (bez prethodnog provjeravanja znanja) prebacili u osmi razred, pretpostavljam da su nešto znali o našem školstvu...
a i tad sam ostala paf kad sam vidjela kakve baljezgarije uče mali englezi...
stvarno se nadam da nam se školstvo i znanje djece neće svesti baš do te razine
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:16   #50
Quote:
libetoži kaže: Pogledaj post
Ja se sjećam da smo mi u 1. razredu učili slovo po slovo i milijardu puta slovo po slovo pisali u bilježnicu...
pa to i danas rade... barem ja to vidim kod svojih kolega, prijateljica i djece frendova koji su krenuli u školu..
naravno, pretpostavljam da ako je učiteljica dobila 30 djece u razred od kojih 25 znaju sva slova, a onda jbg- stvarno treba malo požuriti, al za to nije kriva učiteljica..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:16   #51
izgleda da smo onda generacija
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:22   #52
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
radim u školi (sa starijima) ali od kolega vidim da na pisana slova idu jedino ako je razred na to spreman, tj, ako su svi svladali tiskana velika i mala slova..
hmm ... ako je u nastavnom planu i programu da se iz prvog razreda izlazi sa znanjem pisanih slova, onda nema tu: ako je razred spreman na njih ... oni do kraja godine moraju znati ( i to nekakav krasopis ... moš si misli kak izgleda krasopi kod prvašića koji će njega upotrebljavati slijedeći godinu dvije, eventualno ) pisati pisanim slovima
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:25   #53
Quote:
libetoži kaže: Pogledaj post
Ja se sjećam da smo mi u 1. razredu učili slovo po slovo i milijardu puta slovo po slovo pisali u bilježnicu...svak se sjeća famoznih milijardu puta napisanih Ivo i Ana, ...

a prije Ive i Ane, hrpa bilježnica sa svim mogućim crtama ... kosa ovak, kosa onak, krugovi, polukrugovi i kaj sve ne
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:37   #54
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
hmm ... ako je u nastavnom planu i programu da se iz prvog razreda izlazi sa znanjem pisanih slova, onda nema tu: ako je razred spreman na njih ... oni do kraja godine moraju znati ( i to nekakav krasopis ... moš si misli kak izgleda krasopi kod prvašića koji će njega upotrebljavati slijedeći godinu dvije, eventualno ) pisati pisanim slovima
onda jbg, moje kolegice ne rade nešt kako treba ..
ako razred nije svladao tiskana slova, one ne idu na pisana...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:40   #55
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ja se stvarno ne sjećam što smo učili u osnovnoj, al bome pamtim da su nam lektire u osnovnoj bile horor... ovo što djeca danas u osnovnoj čitaju (ili, češće skidaju s neta gotove lektire) se meni čini ko pišurija..

za vrijeme rata, bila sam negdje 6. razred- bili smo izmješteni u Englesku na nekoliko mjeseci i tamo smo išli u njihove škole... mene su odmah (bez prethodnog provjeravanja znanja) prebacili u osmi razred, pretpostavljam da su nešto znali o našem školstvu...
a i tad sam ostala paf kad sam vidjela kakve baljezgarije uče mali englezi...
stvarno se nadam da nam se školstvo i znanje djece neće svesti baš do te razine
Ma koje horor lektire?

Moja prva lektira je bila šegrt hlapić u 4. osnovne i tu knjigu sam obožavala, pročitala sam je jedno 10 puta, zatim bile su vlak u snijegu, junaci pavlove ulice, strah u ulici lipa, družba sinjeg galeba... sve savršene lektire

Sad koje danas djeca imaju lektire neznam ali oni ljudi koji su pisali knjige za hrvatski, ja neznam šta su ti ljudi završili ali ono šta pišu to je strava, tako glupave pjesmice i pričice da mora odrasla osoba pet puta pročitati pričicu da bi shvatila šta je pisac htio reći, pa još pet puta da bimogla odgovoriti na ta glupava pitanja, izgleda da je cilj pisca napisati što glupaviju pričicu... ma strašno

Prije neki dan me nećakinja zove na telefon da me pita gdje se nalazi Bahrein, probajte ga naći na karti pa vidite s čim oni opterečuju djecu
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:43   #56
Quote:
libetoži kaže: Pogledaj post
Ma koje horor lektire?

Moja prva lektira je bila šegrt hlapić u 4. osnovne i tu knjigu sam obožavala, pročitala sam je jedno 10 puta, zatim bile su vlak u snijegu, junaci pavlove ulice, strah u ulici lipa, družba sinjeg galeba... sve savršene lektire
ma mislila sam na ove u višim razredima... ma nisu bile horor, bar meni- jer ja obožavam čitati.. al ako usporedim šta se danas čita za lektiru, ovo njihovo mi se čini puuno lakše i jednostavnije.. i imaju onak neku brojku od jedne knjige mjesečno, a kod mene je to bilo puno više..
il smo mi imali neku turbo nabrijanu profu..

edit- PRVA lektira u 4. razredu? kako?? mi smo ih imali od početka, od prvog.. jednostavnije naravno, al ipak..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:47   #57
Quote:
libetoži kaže: Pogledaj post
Prije neki dan me nećakinja zove na telefon da me pita gdje se nalazi Bahrein, probajte ga naći na karti pa vidite s čim oni opterečuju djecu
šta su to učili u školi? u kojem razredu?

moja nećakinja (6,5) već dvije godine vrti po karti Europe i zna naći gdje je sve putovala sa mamom i tatom i gdje će opet ići, gdje je putovala njena teta, ujo.. itd..
kad ju zanima...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:49   #58
Ne sjećam se sto posto al mi je nekako u glavi ostalo da smo mi imali prvu u 4. razredu i to šegrta hlapića

državu Bahrein sad uče u 5. razredu, sreća moj je dragi živa enciklopedija pa joj je on objasnio gdje na karti da traži tu državu, uglavnom to je jedna sitna točkica na karti

Zadnje uređivanje libe2404 : 02.02.2010. at 23:55.
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:52   #59
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
onda jbg, moje kolegice ne rade nešt kako treba ..
ako razred nije svladao tiskana slova, one ne idu na pisana...
pa to se valjda ni ne događa jer tu su roditelji
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:58   #60
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
. i imaju onak neku brojku od jedne knjige mjesečno, a kod mene je to bilo puno više..
..
i kod nas je jedna lektira mjesečno i onda se razletimo po gradu tražeći je jer u školskoj knjižnici imaju par komada ... no navikli pa ...

ali to što pišu za lektiru ... mi smo pisali => mjesto radnje, vrijeme, glavne, sporedne likove i to vezano uz samu knjigu ...

ali oni moraju napisati lektiru na način da izaberu 3 dana u kojima su čitali lektiru i onda da opišu što su oni osjećali dok su je čitali s time da ne smiju spominjati sadržaj knjige ... misli, wtf ... i to na stranicu i pol A4 ... i kaj onda radi, trkelja gluposti, te napiše rečenicu ovak pa ju onda preokrene ... ne kužim to
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.