Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2010., 16:17   #21
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Stvarno.

Pa na temelju kojih podataka si zaključio da su cigansko-vlaške i pravoslavne bande pljačkale više od katoličkih?

Stvarno ne inatim se, volio bih doći do tog izvora i proučiti ga...
pa ako su tebi vlasi Bosanci OK

moji izvori:

Hrvatski ratnici kroz stoljeća od 800. do 1918.
, spominju se martolozi i ostale pljačkaške čete sastavljene isključivo od pravoslavaca
Hrvati - Slike iz ratničke prošlosti
radovi Ive Mažurana i Mladena Trnskog itd.

to je uglavnom čega se prvog sjećam, moram malo pronjuškati među svojim knjigama

a daj sad ti meni reci svoje izvore u kojima se spominju katolički pljačkaški odredi (moram priznati da nikad nisam čuo za njih)
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 16:42   #22
... ako nije malo oftopik; u Mohackoj bitci 1526 na turskoj strani se spominju krscanski topnici (koji su slucajno opalili previsoko, pa se oni nesretnici obradovali da je to bilo namjerno), zna li se tko su oni bili ? Neki ugarski vazali Turskog carstva, ili najamnici ?

Zadnje uređivanje haram : 23.07.2010. at 16:48.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 17:04   #23
Trasilvanijski Mađari su prešli na kalvinizam i ratovali na strani Turaka ali ne znam točno u kojem razdoblju...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:05   #24
Općenito ih doživljavam, onako iz povijesnih aspekata, i Turke i Švabe. Sad kad bi upoznao nekog od njih i sprijateljio se možda bi i promjenio mišljenje, ali činjenica je da su Turci došli tu sa ognjem i sabljom i uzimali danak u krvi i radili šta god im se prohtjelo sa kršćanskom rajom. Sad oni slave svoju povijest i svoju naciju, a sve su postigli pljačkama i ubijanjima. Moj grad je bio 150 godina pod njima, dok ga fra Luka nije oslobodio. Sad Švabe, zna se, oni su ubermensch, a to mi baš i ne paše, ne sviđa mi se kad me neko okarakterizira kao najniži oblik života na zemlji, kao što je kralj Leonida rekao da ima problema sa klečanjem
BORO1054 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:31   #25
Mislim da su turska osvajanja najgora razdoblja hrvatske povijesti. Nakon toga, to je razdoblje između 1918.-1939. godine, od ulaska Hrvatske u Kraljevinu SHS (od 1929. godine Kraljevinu Jugoslaviju) do proglašenja Banovine Hrvatske.
LostWisdom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 21:05   #26
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Trasilvanijski Mađari su prešli na kalvinizam i ratovali na strani Turaka ali ne znam točno u kojem razdoblju...
To je bilo u prvim godinama reformacije. Po mojim saznanjima nisu to bili samo Mađari iz Erdelja, već i oni iz drugih, zapadnijih krajeva, a njihova zastupljenost, i danas je u Mađarskoj značajna. Da ne kopam, radi se o nekih makar 30 % danas, a računice su da ih je prije bilo i više.
Isto tako, kad smo se već dotakli vjerskog izašnjavanja mađarskog nacionalnog korpusa iz toga doba, svakako treba spomenuti i popriličan dio islamiziranih Mađara, koji su mahom u ratnim previranjima kasnije otišli u Bosnu, a nešto i u druge dijelove tadašnjeg turskog carstva.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 07:58   #27
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
evo jedno pitanje, kako doživljavate Turke koji su ovim krajevima harali prije par stotina godina, da li kao nekog mrkog brkatog Hakana Sukura i Murata Yakina ili kao nekog komšiju Mehu ili Fikreta iz Bosne.

naime, ti naši Turci su govorili starom hrvatskom ikavicom (štokavski), potjecali su iz slavenskog korpusa, od starohrvatskog plemstva, etnički se smatrali Hrvatima (barem za neke uglednike se zna da su se izjašnjavali Hrvatima) a oni koji su dosegli više položaje u osmanskom državnom sustavu su se i pobrinuli za rodni kraj i ulagali u razvoj tog područja (ceste, mostovi, hanovi, džamije itd).
Na Sukuru, a još više Yakinu vide se na licu azijske crte, dočim Meho i Fikro, su plavokosi, svijetle puti, pomalo mršavi i malo se pogrbljeno drže. Obično im je u ruci cigareta, koju s užitkom konzumiraju.
Dok Murat i Hakan uz njihov poznati čaj igraju možda i šah te ne brinu previše o situaciji u svijetu, dotle Meho i Fikro uz svu svjetsku brigu vode računa kako prehraniti obitelj. Unatoč što poprilično drže do svoga islama, rakija, a i svinjetina uopće im nije strana.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 09:29   #28
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
To je bilo u prvim godinama reformacije.
Mislim da ne.
Prve godine reformacije u Mađarskoj su 1520-1530-ih god. Još prije Turaka.
Krajem XVI. st. 80-90 % stanovništva Mađarske čine protestanti (danas oko 20-22 %). Praktički jedva je bilo katolika.

M. Collins vjerojatno misli na Imrea Thökölyja (knez Gornje Ugarske, erdeljski knez, muž Jelene Zrinskog). On je ratovao i na strani Turaka 1680-ih god. Thököly i njegova supruga Jelena Zrinski poginuli su u emigraciji u Turskoj, u Izmitu.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 10:27   #29
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Mislim da ne.
Prve godine reformacije u Mađarskoj su 1520-1530-ih god. Još prije Turaka.
Krajem XVI. st. 80-90 % stanovništva Mađarske čine protestanti (danas oko 20-22 %). Praktički jedva je bilo katolika.

M. Collins vjerojatno misli na Imrea Thökölyja (knez Gornje Ugarske, erdeljski knez, muž Jelene Zrinskog). On je ratovao i na strani Turaka 1680-ih god. Thököly i njegova supruga Jelena Zrinski poginuli su u emigraciji u Turskoj, u Izmitu.
Govorim o vremenu prihvaćanja kalvinizma kao dijela reformacijskog pokreta koji je u Mađara prilično ukorijenjen.
Dakle, to se ne odnosi na ono doba koje Mile spominje u smislu sudjelovanja Mađara u turskim osvajanjima.
U biti, nema naroda kojemu su Turci nametnuli svoju vlast silom oružja, a da ga kasnije nisu i iskorištavali u budućim pohodima.
Bilo je među njima i Hrvata, ali jako malo.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 11:54   #30
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... ako nije malo oftopik; u Mohackoj bitci 1526 na turskoj strani se spominju krscanski topnici (koji su slucajno opalili previsoko, pa se oni nesretnici obradovali da je to bilo namjerno), zna li se tko su oni bili ? Neki ugarski vazali Turskog carstva, ili najamnici ?
najamnici,najamnici...u napadu na Carigrad turci su također koristili strane topnike, najčešće Sase i Talijane....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 14:45   #31
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Govorim o vremenu prihvaćanja kalvinizma kao dijela reformacijskog pokreta koji je u Mađara prilično ukorijenjen.
Dakle, to se ne odnosi na ono doba koje Mile spominje u smislu sudjelovanja Mađara u turskim osvajanjima.
U biti, nema naroda kojemu su Turci nametnuli svoju vlast silom oružja, a da ga kasnije nisu i iskorištavali u budućim pohodima.
Inače, knez Thököly (sjeveroistok današnje Mađarske, istočni dio današnje Slovačke) nije bio podanik Turske nego saveznik u borbi protiv Habsburga. Njegov cilj je bio nezavisnost Mađarske.

Imre Thököly: http://en.wikipedia.org/wiki/Imre_Th%C3%B6k%C3%B6ly (english wikipedia)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 12:26   #32
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Inače, knez Thököly (sjeveroistok današnje Mađarske, istočni dio današnje Slovačke) nije bio podanik Turske nego saveznik u borbi protiv Habsburga. Njegov cilj je bio nezavisnost Mađarske.

Imre Thököly: http://en.wikipedia.org/wiki/Imre_Th%C3%B6k%C3%B6ly (english wikipedia)
Magore,bez uvrede,ali on je po meni ipak kvisling...
Turci su najveće zlog nakon Monogogla i Huna koji je ikad zadesilo Euopu,i savezništvo s njima je savezništvo sa crnim vragom...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 09:39   #33
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
pa ako su tebi vlasi Bosanci OK

a daj sad ti meni reci svoje izvore u kojima se spominju katolički pljačkaški odredi (moram priznati da nikad nisam čuo za njih)
Nisu mi Vlasi Bosanci, niti sam to tvrdio. Samo sam rekao da se uglavnom ratovalo sa bosanskim vojskama...ok i onim sa područja okupirane Hrvatske.

Nisam nikad rekao da su postojale bilo kakve pljačkaške bande, dapače napisao sam da o tome nemam podataka i zamolio te da mi ponudiš izvore za proučavanje...
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 11:58   #34
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Je li bilo puno poznatih turskih vojskovođa koji su potjecali iz područja Hrvatske? Na pamet mi jedino pada Omer paša Latas.
.

Jusuf Mašković iz Vrane, svojevremeno prvi čovjek Carstva (tadašnje debilne sultane u haremu ionako ne treba računati kao sposobne državnike), zapovjednik turske mornariceu ratu protiv Mlečana
Negdje se spominje da je upravo on nagovorio sultana da pokrene rat oko Krete (Kandijski rat)


u ovim tursko-hrvatskim zavrzlamama zanimljiv je i slučaj Murat-beg Tardića, rođenog u aristokratskoj hrvatskoj obitelji u Šibeniku (brat mu bio biskup)
Taj lik najzaslužniji je za turska osvajanja sjeverne Dalmacije 1520-1530ih.
Turčin glavom i bradom , ko što je predsjednik esula DaVidovich Talijan
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 14:34   #35
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Jusuf Mašković iz Vrane, svojevremeno prvi čovjek Carstva (tadašnje debilne sultane u haremu ionako ne treba računati kao sposobne državnike), zapovjednik turske mornariceu ratu protiv Mlečana
Negdje se spominje da je upravo on nagovorio sultana da pokrene rat oko Krete (Kandijski rat)


u ovim tursko-hrvatskim zavrzlamama zanimljiv je i slučaj Murat-beg Tardića, rođenog u aristokratskoj hrvatskoj obitelji u Šibeniku (brat mu bio biskup)
Taj lik najzaslužniji je za turska osvajanja sjeverne Dalmacije 1520-1530ih.
Turčin glavom i bradom , ko što je predsjednik esula DaVidovich Talijan
Evo, još mala dopuna (iz knjige Trpimira Macana, "Povijest hrvatskog naroda"

Među turskim feudalcima u našim krajevima najviše je bilo domaćih ljudi. Oni su snosili glavni teret obrane i navale u ratu. Stoga su mnogi od njih bili na čelu upravnih jedinica (sandžaka i ejaleta), kancelari, veziri i veliki veziri na sultanovu dvoru. Poznata su mnoga imena pomuslimanjenih Hrvata: Ahmed-paša Hercegović, sin Stipana Vukčića Kosače, zatim Mahmut-paša Hrvat, Rustem-paša Hrvat, Pijali-paša Hrvat, Sijavuš-paša Hrvat, Husrev-beg, Hasan-paša Predojević. U 16. st. putnik i pisac M.A. Pigaffeta pisao je kako na sultanovu dvoru govoto svi, a osobito vojnici, znaju hrvatski jezik. Zanimljivo je da je 1559. Antun Vrančić podupro svoju molbu H a s a n u, sandžakbegu u Ugarskoj, podsjećajući ga na zajedničko podrijetlo (Croatici generis propinquitas) i pripadnost hrvatskom na­rodu (nationis Croatae). Državnik Juraj Utišenić imao je među muslimanima rođake Mehmed-pašu (qui natione Croatus erat) i Murat-bega (esse quo-que Croatum et consanguineum ipsius fr. Georgii).
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 14:42   #36
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
najamnici,najamnici...u napadu na Carigrad turci su također koristili strane topnike, najčešće Sase i Talijane....
zaboravih nadodati da je i Dubrovnik bio jedan od glavnih nabavljača topova za Turke...imam negdje pdf o tome gdje se govori kako je Dubrovnik lijevao topove za Turke....ako ga nađem postat ću link
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:42   #37
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Evo, još mala dopuna (iz knjige Trpimira Macana, "Povijest hrvatskog naroda"

Među turskim feudalcima u našim krajevima najviše je bilo domaćih ljudi. Oni su snosili glavni teret obrane i navale u ratu. Stoga su mnogi od njih bili na čelu upravnih jedinica (sandžaka i ejaleta), kancelari, veziri i veliki veziri na sultanovu dvoru. Poznata su mnoga imena pomuslimanjenih Hrvata: Ahmed-paša Hercegović, sin Stipana Vukčića Kosače, zatim Mahmut-paša Hrvat, Rustem-paša Hrvat, Pijali-paša Hrvat, Sijavuš-paša Hrvat, Husrev-beg, Hasan-paša Predojević. U 16. st. putnik i pisac M.A. Pigaffeta pisao je kako na sultanovu dvoru govoto svi, a osobito vojnici, znaju hrvatski jezik. Zanimljivo je da je 1559. Antun Vrančić podupro svoju molbu H a s a n u, sandžakbegu u Ugarskoj, podsjećajući ga na zajedničko podrijetlo (Croatici generis propinquitas) i pripadnost hrvatskom na­rodu (nationis Croatae). Državnik Juraj Utišenić imao je među muslimanima rođake Mehmed-pašu (qui natione Croatus erat) i Murat-bega (esse quo-que Croatum et consanguineum ipsius fr. Georgii).
Markirani likovi sigurno nijesu "pomuslimanjeni Hrvati". Za ostale ne znam.
Neka ti Trpimir vrati pare za knjigu.
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 23:43   #38
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
zaboravih nadodati da je i Dubrovnik bio jedan od glavnih nabavljača topova za Turke...imam negdje pdf o tome gdje se govori kako je Dubrovnik lijevao topove za Turke....ako ga nađem postat ću link
Super ! Thnx ! ... ma malo su mi zagonetni ti placenici opcenito, ali to je vec za neku drugu temu...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 08:18   #39
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
zaboravih nadodati da je i Dubrovnik bio jedan od glavnih nabavljača topova za Turke...imam negdje pdf o tome gdje se govori kako je Dubrovnik lijevao topove za Turke....ako ga nađem postat ću link
Meni je to sasvim dovoljan dokaz da ne treba romantično gledati na Dubrovnik kao slobodan hrvatski teritorij (ili u srpskoj verziji, na srpski teritorij). Bila je to pragmatična samosvojna država bez nekih ideja o "ujedinjenju hrvatskih zemalja".
jednoumlje is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 09:00   #40
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
Markirani likovi sigurno nijesu "pomuslimanjeni Hrvati". Za ostale ne znam.
Neka ti Trpimir vrati pare za knjigu.
Ha, čuj, žali se Turcima koji ga zvaše i Hirvatom!
Kada bolje razmislim , možda i nisu Turci krivi, kad mu se već pradjedov brat prezivao Hrvatinić, lako se zaje.....!

Ipak je Trpimir zaradio honorar!

Ahmed Paša Hercegović ili pravim imenom Stjepan Hercegović je nekoliko puta bio veliki vezir Osmanskog Carstva. Često ga se naziva Mahmud Paša Hirvat( na turskom Hrvat) pa ga se smatra jednim od vezira koji su bili hrvatskog podrijetla. Tu teoriju podupire i knjiga "Hammer-Purgstall, History of the Ottoman empire", također i knjiga "Znameniti Hrvati, Bošnjaci i Hercegovci u Turskoj Carevini" koju je napisao Safvet-beg Bašagić.Potječe iz hrvatske velikaške obitelji iz Hercegovine zvani Kosače, otac mu je bio Stjepan Vukčić Kosača, a polusestra mu je bila Katarina Kosača-Kotromanić, ostala braća i sestra su mu Vladislav Hercegović Kosača, Vlatko, Mara, Stjepan. Pradjed mu je bio Dragiša Vukić čiji je brat još jedan hrvatski velikaš iz Bosne Hrvoje Vukčić Hrvatinić.


Hasan paša Predojević - po jednima Srbin, drugima Hrvat, trećima Vlah. Po jednima iz Bileće, po drugima iz Sanskog mosta (doselili iz Hercegovine). Kršćansko ime Niko Predojević. To je to!
__________________
Alergičan na glupost

Zadnje uređivanje PrekrasniUm : 27.07.2010. at 09:44.
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:25.