Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2010., 20:30   #21
kajkavski koji ja govorim(Gornja Podravina) i kajkavski koji se govori u Turopolju je jako jako sličan,usudil bi se reći da ima 80% sličnosti a udaljenost između ta dva kraja je oko 100 km
Ivica10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 22:50   #22
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Sisak je danas lički grad ustvari,nije li?
A i nije baš. Sisak je nedefiniran,najlakše rečeno
fokylady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 23:16   #23
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Pa tak nekak.
Ipak, kajkavski je.

Sisek jos primamo pod Kajkavsku regiju, Petrinju ne.
pa ja dolazim sa sela koje je dosta blizu Petrinje, tam se itekak pripoveda kajkavski.

Quote:
fokylady kaže: Pogledaj post
A i nije baš. Sisak je nedefiniran,najlakše rečeno
baš, u Sisku ima sveg i svačeg.

anyway, ja baš volim kajkavski i štela bih naučiti još neke izraze koje su koristili naši stari ili koji se danas koriste tam negdje gde je i dalje kajkavština najjača jer mi je to narječje uvek bilo drago i teralo me na kes.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 23:54   #24
Quote:
Dejan3 kaže: Pogledaj post
Promotrite ovu kartu sa wikipedije. http://hr.wikipedia.org/wiki/Datotek...n_dialects.PNG
Čini mi se prilično nerealno. Nisam ima dojam da je kajkavsko narječje rašireno toliko južno.
Zanima me je li kajkavko narječje zaista toliko prošireno prema ovim južnim krajevima, Sisku i slično i jeli se tamo doista govori kajkavski ili je to neka greška? Još bi bilo bolje ako ima ljudi iz tih krajeva da to potvrdne ili ospore.
... jebate led, kakav si ti to desnicar da neznas kak Gorani govore ?... dobro, malo je drukciji od onog zagorskog, ali to su razlike u razlikama... i medjimurci su u tom smislu nijansa, kao i purgeri...

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
anyway, ja baš volim kajkavski i štela bih naučiti još neke izraze koje su koristili naši stari ili koji se danas koriste tam negdje gde je i dalje kajkavština najjača jer mi je to narječje uvek bilo drago i teralo me na kes.
... ti bi, puca draga, furt nekaj novega stela navciti, ak se vec ne zmisljavas...
(e jbmu tipkovnicu, do sad mi nije smetala...)
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 00:05   #25
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... ti bi, puca draga, furt nekaj novega stela navciti, ak se vec ne zmisljavas...
(e jbmu tipkovnicu, do sad mi nije smetala...)
majka te božija nepomogla


tak mi jena frendica zna reć. hahaha. kak mi je to smešno. znate još možda koju takvu uzrečicu il što već je??
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 00:23   #26
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
majka te božija nepomogla
tak mi jena frendica zna reć. hahaha. kak mi je to smešno. znate još možda koju takvu uzrečicu il što već je??
Nabavi si "Gruntovcane", ak ima negdje na Netu, genijalni su... al da ne ispadnem sugavi lokalpatriot, i u ime istine, jednako obozavam i cakavicu i ikavicu (kad vidim neke postove majstora s mora : ) a i "lege" volim...
ma sve sto je prirodno originalno i lezerno...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 00:29   #27
Quote:
fokylady kaže: Pogledaj post
A i nije baš. Sisak je nedefiniran,najlakše rečeno
slažem se...od otegnutog dinarodinog ličkog do pravog kajkavskog naglaska
al inače mislim da su ličani tamo obavili 'dobar posao'.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 00:29   #28
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
pa ja dolazim sa sela koje je dosta blizu Petrinje, tam se itekak pripoveda kajkavski.


baš, u Sisku ima sveg i svačeg.

anyway, ja baš volim kajkavski i štela bih naučiti još neke izraze koje su koristili naši stari ili koji se danas koriste tam negdje gde je i dalje kajkavština najjača jer mi je to narječje uvek bilo drago i teralo me na kes.
aha sad itekak, a v postu predi im se omakne tu i tam? Dej ti to malo pojasni!

No kraj Petrinje, za vsaku pohvalu, ti nam znači još držiš čast kajkavsku prema jugu i orijentalnim krajima. tak treba.

I znači karta štima, veliš.
Da ti praf velim, nisem nigdar nit sumnjal!

Izrazi ima kuliko očeš. Trenutno mi ništ ne pada na pamet jer je mej to normalno, cieli život mislim i spominam se na kajkavskom jeziku (dok slučajno ne rabim ona 3-4 druga).

Tituš Brezovački je dober i originalen i još se lefko čita.
Štokavci su ga proglasili naivnim i nespretnim, al meni je recimo tak Marin Držić bedasti i nelogični, zapraf puno bedasteši, siroveši. Al to se recimo nesme reči zvanično i javno da je taj Moliere zapraf bezveze, dok se Brezovačkog obavezno popljuje navelko v školstvu i izdanjima hrvatske književnosti.

Trenutno ima dobra predstava v Gavelli - Petrica Kerempuh - preporučam. Onak v modernoj izvedbi. Tam vse pršti od izrazi. Sam si pusti Cinkuše predi kaj se malo navčiš, il Tituša s knjige.

Ipak sem se nekaj zmislil, veli se najjakša, nikak najjača.

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 06.01.2010. at 00:45.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 00:51   #29
Quote:
Ivica10 kaže: Pogledaj post
kajkavski koji ja govorim(Gornja Podravina) i kajkavski koji se govori u Turopolju je jako jako sličan,usudil bi se reći da ima 80% sličnosti a udaljenost između ta dva kraja je oko 100 km
Kaj smatraš pod Gornjom Podravinom? Severno bi bil Legrad, nekak gori, al to nije slično turopoljskom ak gledimo unuter kajkavskog jezika.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 01:34   #30
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
...unuter...
...vnuter... strela bozja vute puknula...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 01:38   #31
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post

Ipak sem se nekaj zmislil, veli se najjakša, nikak najjača.
ahahaha stvarno. štela sam čitati tituša brezovačkog, ali kak sam lena i nikak da se odpeljam do knjižnice tam mi i ta misao pobegla.

a i mislim si celo vreme, pa nemrem se z nikim spominjat kajkavski, svi štokavci budeju cirkus z mene delali.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 03:09   #32
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
a i mislim si celo vreme, pa nemrem se z nikim spominjat kajkavski, svi štokavci budeju cirkus z mene delali.
A zakaj, pucica mila... pa svi sme od istega bogeka zdelani...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 03:27   #33
Rasirenost kajkavskog narjecja

Quote:
haram kaže: Pogledaj post
...vnuter... strela bozja vute puknula...
....Isuse Boze to je tak smesno...al' sem se kreveljila dok sem ovo citala ko' luda...
suprnova06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 08:26   #34
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Kaj smatraš pod Gornjom Podravinom? Severno bi bil Legrad, nekak gori, al to nije slično turopoljskom ak gledimo unuter kajkavskog jezika.
Ludbreška Podravina... i je dečko moj,kaj got buš ti rekel,slični su jer z menom dela jen Turopoljec pa znam z prve roke......
Ivica10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 11:29   #35
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
...vnuter... strela bozja vute puknula...
je vnuter, teško se odtrgunti od tog štokavskog.

a strele božje sem se i ja baš zmislil..strela božja te vudrila!
to je još predkrščanska izreka.
najte to pred Velečasnim reči

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 06.01.2010. at 11:48.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 11:32   #36
Quote:
Ivica10 kaže: Pogledaj post
Ludbreška Podravina... i je dečko moj,kaj got buš ti rekel,slični su jer z menom dela jen Turopoljec pa znam z prve roke......
Ludbreg more biti. Legrad je več nekak Međimurski. Onak kak su se v Gruntovčanima spominali.
A meni se Turopoljski navek čini bliže Prigorskom.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 11:36   #37
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ahahaha stvarno. štela sam čitati tituša brezovačkog, ali kak sam lena i nikak da se odpeljam do knjižnice tam mi i ta misao pobegla.

a i mislim si celo vreme, pa nemrem se z nikim spominjat kajkavski, svi štokavci budeju cirkus z mene delali.
Pa sad morti još jedno vreme bodu, al potli/potlam, predi il kesne bu se uvel Kajkavski za oficijelni pak buš imela mira.

A i vendar ak imaš dosta integriteta, moreš govoriti po kajkavskom. Ipak je to jezik najmenje 1000 let star, dok štokavskog dijalekta još ni nit bilo!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 11:38   #38
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
A zakaj, pucica mila... pa svi sme od istega bogeka zdelani...
ili deklica.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 12:01   #39
Koliko je kajkavski raširen u Zagrebačkoj Županiji(V.Gorica,Samobor)?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 12:35   #40
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
...vnuter... strela bozja vute puknula...
Mislim da je pukla s naglaskom na u
fokylady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.