Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2012., 18:28   #41
Quote:
kim possible kaže: Pogledaj post



meni je bilo dosadno pa sam ja dogurala do c2 svjedodžbe. dalje mi se ipak nije išlo.

dobra adresa pomaže i u školama, jer je dokazano da djeca imigranata dobivaju lošije ocjene, ako ne pripadaju višim slojevima. to je naravno dio koji može otežati asimilaciju djeteta, jer mu ni krivom ni dužnom može umanjiti potencijalne mogućnosti u budućnosti, ali neke rizike treba prihvatiti.
rasli tako i djeca. a sve mi se čini da djeca mogu profitirati i više od odraslih.
Od kad postoji viši stupanj od C2?

Asimilaciju ili integraciju?
Znači djeca migranata mogu uspjeti jedino ako roditelji pripadaju višim slojevima?
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 23:10   #42
nakon malo trolanja i offa, lijepo molim vratite se na temu, dakle emigrirati s djecom ili ne.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 11:39   #43
mm je deficitarnog zanimanja na svjetstkoj razini. takvog radnog profila kao on nema puno na svijetu (mislim da ih ima oko 72 u svijetu)..
ali ja sam problem... sa mojim zvanjem i zanimanjem bih ne van EU nego u susjedstvu zemalja (tzv Regiji) mogla čistiti stubišta a ne raditi svoje zanimanje i baviti se svojim zvanjem...

sve smo mi to stavili na papir .... i odlučili ne ići.

Nisam od opcije da sjedim doma i bavim se kućanskim poslovima jer nije lako kada je samo jedan hranitelj obitelji jer i taj izvor kada iz xy razloga presuši... gdje si onda?

ja sam nepopravljivi ziheraš koji doduše nije ni u cvijetu mladosti za neke velike promjene.

da sam mlađa, da imam neko univerzalno zanimanje koje nije vezano za zakonodavstvo zemlje - sigurno bih otišla...

Brat mi gastić, puno familije također...gastići imaju drugi problem... u glavi (lord bayron je njega tako lijepo opisao par postova niže)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 17.11.2012. at 11:46.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 12:12   #44
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post

Brat mi gastić, puno familije također...gastići imaju drugi problem... u glavi (lord bayron je njega tako lijepo opisao par postova niže)
Molim te, nemoj generalizirati. Nemaju svi. Nemam ja, niti ljudi s kojima se družim. Osobno ne bih mogla živjeti tako.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 12:19   #45
Quote:
blablica kaže: Pogledaj post
Molim te, nemoj generalizirati. Nemaju svi. Nemam ja, niti ljudi s kojima se družim. Osobno ne bih mogla živjeti tako.
očitovala sam se na svoje gastiće
a uostalom, te barijere svaki čovijek treba riješiti sam sasobom unaprijed prije nego se odluči na takvu promjenu...

moju susjedu na moru strašno muči činjenica da konobari u DE od svoje 18 godine (uvijek se hvalila da je otišla u najbolje vrijeme u DE i da ima sve što mi nemamo).. da na kraju nakon xy godina... ja i ona materijalno imamo isto...
i ja imam nekretninu i ona ima nekretninu, imamo istu klasu auta, imamo pristojne živote čak mislim da mi imamo kvalitetniji od njezinog (barem u usporedbi kako ona priča da živi, gdje i na što troši te koliko zarađuje)

i to nju tako muči a kulminiralo je mojom rečenicom na seoskoj fešti (ribarska noć).. draga moja to što si stvorila evo ja imam u Hrvatskoj a da nisam guzu makla van nje (osim u turističkom angažmanu)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 17.11.2012. at 12:27.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 13:48   #46
generaliziranje je uvijek majka svih zayeba i zato, pogotovo u ovakvim stvarima i odlukama, treba krenuti od sebe. ni od kog drugog i tudjih iskustava, nego od sebe samoga.
jer, nekome ce u emigraciji vrhunac nostalgije i frustracije biti sto ne moze kupiti vegetu, dok ce netko drugi svake sekunde svaki centimetar tudjinstva usporedjivati s domom, ceznuti za ljudima koje je "ostavio", za nasim mentalitetom i obicajima..
takvima bih uvijek savjetovala, osim ako voda nije skorz dosla do grla (ili ako se pruzi neodoljiva sansa koja sigurno nece doci i drugi put) da ne dvaput, nego deset puta sve stave na papir i dobro, dobro odvagnu. jer velike su sanse da ce biti nesretni unatoc dobroj egzistenciji, da ce se teze prilagodjavati, ostavrivati poznanstva...

meni bi vrhunac nostalgije bila vegeta (lazem, nasa piva bi mi falila). ali ja sam takva, ne osvrcem se nego gledam naprijed, ne racunam ni nakoga (roditelje, rodbinu, prijatelje) doli na svog muza i sebe, i vjerujem da bih se uspjela svugdje prilagoditi gdje bih mogla normalno zivjeti od svog rada. cak, za razliku od Lare, ne bih bila nesretna radom izvan svoje struke (iako svoj posao obozavam), pronasla bih vec nesto, zavrsila neki kurs, doskolovanje.
ionako sve sto radimo i stvaramo, stvaramo za nasu obitelj i nase dijete. zasto onda ne otici tamo gdje za to postoje bolji, sigurniji, humaniji uvijeti?
to je moj nacin gledanja. ali potpuno razumijem i postujem da ima ljudi koji ne mogu funkcionirati bez sire porodice, kojima su ovdasnja prijateljstva vrlo jaka karika, koji se, ako nista drugo, boje novoga i nepoznatoga..
nekima je trauma i stres preseliti stvari iz sobe u sobu.
a nekima nije problem spakirati zivot u kofer i preseliti se miljama daleko.

puno, jaaaako puno toga ovisi o nama samima (afkors, ako pretostavimo da za novi pocetak postoje neki solidni uvijeti, posao koji ceka, ili barem dostatna ustedjevina dok se do zeljenog posla ne dodje. na slijepo ne bih nikome preporucila da srlja).

kad razmisljam o emigraciji, mene more brige poput toga kakvi su pedijatri tamo, kako funkcioniraju hitni slucajevi, kako se zovu lijekovi za fibru, kojeg mobilnog operatera odabrati i jel ce mi mobitel raditi na njihovim frekvencijama .. ono, stvari koje se brzo pohvataju kad prodje period prilagodbe. najvise me mori kako bih mogla s nama povesti nase dvije macketine bez rodovnice
ljudi koje bih "ostavila", hrana, obicaji.. sve je to meni posve sporedno.. jer se ZELIM priviknuti, a ne pitam se kako cu se uspjeti priviknuti. nekako hocu. nit prvi nit zadnji koji bi otisli trbuhom za kruhom
a dijete?
dijete mi je ionako jos malo. da odemo sada (znam, znam, sanse su mizerne, but hey, ljetos je jedan forumas emigrirao u roku 3 (TRI!!) mjeseca od dana javljanja na prvi oglas za posao, sa zenom i dvoje djece. mogli su i ranije, ali su pricekali da djeca ipak zavrse skolsku godinu ovdje (svaka cast poslodavcu koji ga je cekao )), ona bi strani jezik ucila paralelno s materinjim i njoj se ni malo ne bi bilo tesko uklopiti.

i jos nesto je bitno, ja ne mislim otici "privremeno". ne razmisljam uopce o tome da bih stedjela za kucicu u 'rvackoj u koju bih se vratila pod stare dane. ja idem postati Kandajnka i nakon 3 godine se siguro grebem za drzavljanstvo
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 17.11.2012. at 14:02.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 14:10   #47
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
meni bi vrhunac nostalgije bila vegeta
a vegetu imas u evropi gotovo u svakom gradu (cak i selima) ne znam kako je za ostatak svijeta ali kod mene imas sve od nasih salama, majoneze, vegete do slatkisa tipa bajadera itd... kupimo nekada radi promjene

Emigriranje nije za svakoga. Znam ljude koji svaki dan kukaju sto su ovamo dosli ali se ne vracaju nazad iako mogu, to svako moze. Valjda ljudima treba neki ispusni ventil pa se zale na novu domovinu.

Ja sam zivila u nekoliko razlicitih zemalja i moram priznati da nema zemlje ni mjesta koji ima sve. Ako covjek trazi Utopiju neka procita knjigu. Utopija u stvarnosti ne postoji.

Ali ono sto svako od nas moze imati je ono sto je nama samima bitno. Stavite na papir "top 5" stvari koje su vam najbitnije u zivotu i vagajte sve po tome. Ostalo je manje bitno.
Svjetska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 15:33   #48
Evo najbolja reklama za emigraciju, lara, tvoja rodjakinja je konobaralia i ima isto sto i ti koja si se skolovala godinamai muz koji ima ocito jedinstveno zanimanje
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 16:01   #49
ovo sto prica lara
cinjenica je da su gastici dok smo mi bili klinci (ili barem ja, prije 30+ godina ) vani sa jadnim poslovima bilo bogovi sto se tice love/robe/igracaka u odnosu na nas
isto sam dozivjela cudjenje jedne gasticke kako mi ovdje dobro zivimo - u stilu lijep stan, auto, kvalitetna roba, putovanja, pizdarije... bila je onak malo razocarana kad je skuzila da u principu ima manje od nas
zena je stupanj obrazovanja ispod mene i mm-a, radimo ok poslove za ok lovu ali je cinjenica da su recimo ljudi njene struke prije 30 godina izvana dolazili s vise love i boljim autima nego sto su recimo imali moji starci (obrazovaniji)

stvari su se promijenile, dosta "starih" gastica to jos nije skuzilo

sto se tice teme: prije 10-15 godina bi lako otisli van, sad bi morala biti jaaaaaako dobra ponuda ili neka jako gadna promjena na losije da se maknemo odavde - nije nam lose ni ovdje, dosta smo komotni a i prilicno stari da bi se odlucili na tako nesto

sto se tice djece - ovisi o djetetu, znam curu koja je prije cca 25 godina sa starcima otisla u kanadu i nikad se nije prilagodila ili bila prihvacena - al zena je jednostavno takva, mislim da joj ni "doma" ne bi bilo bolje
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 08:43   #50
ja sam zivjela po svuda i uvijek sam patila za domom..

sada sam "doma" ali nemam za zivot za kojim sam patila. ovo ljeto sam maštala o tome da sakupim lovu i odem na kampiranje sa strujom haha na kraju smo provodili vikende u kampu ali bez uzimanja struje jer za struju nismo imali para lol

fora je to bilo kad sam bila mlađa.. ali malo mi je glupo bilo sa sinom sjediti u mraku ispred šatora.. ono, da se snaci, ali bilo bi ljepse imati i struju.

sta zelim reci? meni je ovdje postalo pre skupo zivjeti i sve je izglednije da ce biti i gore, pa planiram ovaj svoj "dom" uciniti svojoj destinacijom za odmor., ali na nacin da ne moram djetetu objasnjavati zasto ne mozemo ici na pizzu veceras i zasto ne moze dobiti dva sladoleda na dan.

mi smo odlucili definitivno ici. mene nejvise muci kako ce sin pohvatati jezik obzirom da druge godine mora krenuti u skolu.. i muci me to sto je on ovdje naviknuo na slobodu, igru na ulici u susjedstvu, a to recimo u kanadi ne postoji. to mi je najveci problem.
lyra28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 10:11   #51
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Evo najbolja reklama za emigraciju, lara, tvoja rodjakinja je konobaralia i ima isto sto i ti koja si se skolovala godinamai muz koji ima ocito jedinstveno zanimanje
Hej pa nije sve kao sto se ljudima na prvi pogled cini. Recimo jedna cistacica u zemlji u kojoj zivim (zapadna EU) moze fino zivjeti kupiti kucu/stan, auto ici na odmor. I ja koja imam fakultet mogu to sve ali cu mozda kupiti kucu u boljem kvartu, malo bolju marku auta i kada putujem ici cu u hotele sa vise zvjezdica i plus uspijem da ostavim sa strane. I sada zavisi kako to covjek gleda. Za nekog iz hr svi mi (recimo i ja i cistacica) imamo i kucu i auto i odmore ali imas auto od 10 000 eura a imas od 90 000 eura mozes zivjeti u baraki a moze kupiti viletinu. Neko kupi stan na moru u Dubrovniku na Stradunu a neko u nekom nepoznatom selu 5 km od plaze... i obadvoje kada pricaju imaju "stan na moru".

I faktor 2 ja ne znam koliko konobarica ili cistacica u hrvatskoj mogu od svoje plate kupiti kucu, voziti (bilo kakvo auto) i putovati? Vecina njih jedva sastavi kraj s krajem. Znaci razlika je konobarisati po nekoj tamo Njemackoj i po Hrvatskoj.

A vala je i razlika biti doktor u UK i u Hrvatskoj place su neuporedive
Svjetska is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 10:54   #52
Quote:
Svjetska kaže: Pogledaj post
I faktor 2 ja ne znam koliko konobarica ili cistacica u hrvatskoj mogu od svoje plate kupiti kucu, voziti (bilo kakvo auto) i putovati? Vecina njih jedva sastavi kraj s krajem. Znaci razlika je konobarisati po nekoj tamo Njemackoj i po Hrvatskoj.

A vala je i razlika biti doktor u UK i u Hrvatskoj place su neuporedive
to je apsolutno istina.. Biti konobarica u HR i EU ili što god ali perspektivno je neusporedivo kada uspoređuješ zaradu i način života uzimajući u obzir samo struku koju radiš i kako zarađuješ.

Isto tako biti liječnih u HR i npr. DE je također velika razlika. Moj ujak je 50 tih prošlog stoljeća je završio medicinu, specijalizirao kirurgiju i temeljem vlastite prijave i odlaska u misiju 'liječnici bez granica' u Alžir i sudjelujući u Alžirskom ratu otišao u DE, zaposlio se kao kirurg u Minhenskoj bolnici i sa cca 55 godina napredovao do šefa Kirurgije Minhenske bolnice (nije bitno koje). Sad je u mirovii, sa lijepom prelijepom mirovinom i uživa u Hrvatskoj i dalje radi na ugovor o djelu kao kirurg u jednoj Zagrebačkoj klinici.

Sam on, koji je osjetio ljepote tih zlatnih 60,70 godina prošlog stoljeća kada se je masno zarađivalo kaže da su se i u njegovom zvanju vremena promijenila pogotovo oko dobro plaćenih poslova.

Moj brat je druga krajnost.. Završio Ekonomiju u Hrvatskoj 1990, bio u domovinskom ratu i sa nekih 25 godina je otišao u DE. Sa nezahvalnom strukom i zvanjem još 'ex yu ekonomije' prvo je konobario, pa se zaposlio u tiskari kao radnik na stroju. Nije mu pasalo da cijeli radni vijek radi u buci, sa strojevima gdje su moguće ozljede, uzeo je stipendiju koju je tvrtka davala i upisao Grafički fakultet. Školovao se je i živio od te umanjene plaće ali ga je završio.. I sad već desetak godina radi kao grafički dizajner plakata i ulaznica za manifestacije i događanja i stvarno jako dobro zarađuje...
On sam kaže da je to mogao jer je bio sam (bez obitelji) i mogao je i skromno živjeti i štedjeti ali isto kaže da su se vremena promijenila i da se sa plaćom trenutno (ne njegovom) već čisto radničkom na stroju može lijepo živjeti, sve normalno priuštiti ali teško i uštedjeti...

Evo ukratko sam opisala 2 generacije moje obitelji, ujaka i brata...

Sad, spominjem i svoju nesuđenu kolegicu (koja je upisala faks kao i ja ali nije mogla materijalno izvandredno studirati) i koja je otišla u DE i sad radi u ribarnici (prodavač sirove ribe).
Ona ima plaću cca 1400 Eura, dok plati sve režije i život kaže mi da nemože baš nešto previše uštedjeti (naravno sve je to tako relativno jer ona voli putovati, pušač je, lijepo se oblači).. a isto mi je rekla ako štekam a radim po 12 sati.. bem ti Lara takav život.... proći će mi...

Znači slažem se sa tobom da nije sve crno bijelo. Ja osobno ne želim raditi kao konobarica u DE ili gdje već jer imam ovdje plaću sličnu ili istu kaoju ima i prodavačica ribe u DE... a moj i njezin posao je neusporediv.

Neželim ići na lošije uvjete bezobzira na isti ili sličan iznos koji privređujemo.

Ali onaj koji nema posla, onaj koji nema izbora, zaista nažalost primoran je uzeti sve ili ostati na ništa.

za ovu temu bilo bi dobro da se javi netko tko radi dobro plaćen radnički posao (a nije visokoobrazovan), te netko tko radi dobro plaćen posao (a visokoobrazovan je) kao i netko tko radi solidno plaćen posao (a visokoobrazovan je) kai o netko tko radi solidno plaćen posao (a nije visokoobrazovan), te da se usporede razlike po zemljama te da svatko od njih iznese svoja iskustva.. tada bi ova tema imala smisao a ne ovako ona postaje čisto taborenje ZA/PROTIV emigracije
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 11:12   #53
malko sam se pogubila u ovim larinim kategorijama, ali mi smo recimo otisli vani nakon zavrsenog faksa. u DE. ja neplanski, mm planski. nasi motiiv su bili prenstveno poslovni, jer smo oboje znanstvenici prirodoslovne struke i u cro se trenutno (a tako je bilo i prije 10-ak godina kad smo otisli) nazalost jos ne moze radit solidna znanost. da se razumijemo, mogli smo se mi uhljebit na neki faks u domovini i tamo parazitirat, nista ne radit, ne publicirat, ne istrazivat, eventualno radit nastavu i kesirat vjerujem nelosu placu. ali mi smo htjeli zbilja radit zanost, istrazivat, publicirat, ic na kongrese. sad smo oboje vec poodavno doktorirali, radimo na faksu u DE, neto raspolazemo s nekih 7000 EUR mjesecno. imamo dvoje djece, auto, zivimo u iznajmljenom stanu, jos nemamo namjeru kupovat nista svoje. mozemo si priustit putovanja, neke svoje zelje ispunit, stedimo pa cemo vidit u sta ulozit. nasi motivi za odlazak nisu bili zarada, lova, kuca na moru, tako da ja o tim elementima nikad ne razmisljam kad me netko pita da li emigrirat ili ne.
ono sta ja sad vidim kad veliku prednost za moju djecu je da ona zive u vrlo otvorenom i tolerantnom drustvu. mozda grijesim s ovim sto cu reci, ali recimo kod nas u vrticu ima teta muslimanki, znaci one nose marame, i mojoj djeci to nije nista cudno, ne znam kako bi to funkcioniralo u cro. nisu im cudni njihovi mali frendovi iz vrtica koji su ili latino ili azijati ili crnci, ili bilo kakvi drugi-drugaciji. cuju razlicite jezike, upozanju razlicite kulture, vjere, obicaje, i meni je to super. nigdje nije idealno, ali sto sam duze vani to mi je teze zamislit zivot u domovini.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 11:30   #54
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
malko sam se pogubila u ovim larinim kategorijama, ali mi smo recimo otisli vani nakon zavrsenog faksa. u DE. ja neplanski, mm planski. nasi motiiv su bili prenstveno poslovni, jer smo oboje znanstvenici prirodoslovne struke i u cro se trenutno (a tako je bilo i prije 10-ak godina kad smo otisli) nazalost jos ne moze radit solidna znanost. da se razumijemo, mogli smo se mi uhljebit na neki faks u domovini i tamo parazitirat, nista ne radit, ne publicirat, ne istrazivat, eventualno radit nastavu i kesirat vjerujem nelosu placu. ali mi smo htjeli zbilja radit zanost, istrazivat, publicirat, ic na kongrese. sad smo oboje vec poodavno doktorirali, radimo na faksu u DE, neto raspolazemo s nekih 7000 EUR mjesecno. imamo dvoje djece, auto, zivimo u iznajmljenom stanu, jos nemamo namjeru kupovat nista svoje. mozemo si priustit putovanja, neke svoje zelje ispunit, stedimo pa cemo vidit u sta ulozit. nasi motivi za odlazak nisu bili zarada, lova, kuca na moru, tako da ja o tim elementima nikad ne razmisljam kad me netko pita da li emigrirat ili ne.
ono sta ja sad vidim kad veliku prednost za moju djecu je da ona zive u vrlo otvorenom i tolerantnom drustvu. mozda grijesim s ovim sto cu reci, ali recimo kod nas u vrticu ima teta muslimanki, znaci one nose marame, i mojoj djeci to nije nista cudno, ne znam kako bi to funkcioniralo u cro. nisu im cudni njihovi mali frendovi iz vrtica koji su ili latino ili azijati ili crnci, ili bilo kakvi drugi-drugaciji. cuju razlicite jezike, upozanju razlicite kulture, vjere, obicaje, i meni je to super. nigdje nije idealno, ali sto sam duze vani to mi je teze zamislit zivot u domovini.
bravo.. evo rasprava je napokon krenula u tonu kojeg sam na kraju napisala..
evo ovo je iskustvo visokoobrazovanih ljudi sa dobro plaćenim poslom u DE..
drago mi je da vam je dobro.
Ne znam koje si struke ali konretno neki sam dan bila u društvu svoje generacije završetka faksa i neki su završili magisterije vani, neki kod nas, neki nisu, neki su ostali u HR a neki otišli van HR.

Ali ja nisam od nijednog dobila konkretan odgovor da li je sa konkretno mojim fakosm vani bolje ali sam dobila odgovor... Lara ti moraš imati karijeru u HR da bi ju nastavio graditi van HR (ljudi srednjih godina) da bi nakon xy godina vanjskog suradništva vani ili zaposlenja na xy godina mogao se vratiti i nastaviti imati karijeru u HR ili pak druga krajnost nakon faksa (kao vi npr) otići van HR i tamo graditi karijeru ali znati da tamo i ostaješ sa tom karijerom jer u matici domovini nemaš ništa.

ali mislim da suštinski nije problem u raspravi visokoobrazovanih ljudi već one velike većine sa SSS i sa normalnim poslovima čak i zanatskim kako je situacija sad trenutno vani.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 12:49   #55
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
meni bi vrhunac nostalgije bila vegeta (lazem, nasa piva bi mi falila).
Sorry na offu, ali...kakva nasa piva ti moze faliti...pa vanjske pive su daleko bolje...,mislim da bi se na njih vrlo brzo privikla.
A vegetu (kao sto rece Svjetska) ces vrlo vjerojatno naci svuda.
Tako da
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 13:56   #56
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Ali ja nisam od nijednog dobila konkretan odgovor da li je sa konkretno mojim fakosm vani bolje
Pa mislim da nema osobe na svijetu koja ti na to moze odgovoriti. Prosto iz razloga sto niko nema carobnu kuglu da vidi u buducnost.

Ovako ti je u zemlji gdje ja zivim pa zbog toga mislim da ti niko ne moze dati pravi odgovor na to pitanje.

Imas ljudi koji u svojoj zemlji sa titulom PhD ne mogu naci posla. Imas onih koji imaju super fin posao i dobro zaraduju a nemaju nikakvo obrazovanje. To vazi za domace.

Sto se tice nasih ima ljudi koji su se snasli bas fino i sa skolom i bez skole. Ima onih koji se nikako nisu snasli isto tako i sa skolom i bez skole. Kako bi tebi bilo to ti samo carobna kugla moze reci, znaci neces znati dok sama ne pokusas. Neke struke su trazenije, neke nisu. Nekima iako je struka trazena ipak im tesko dobiti posao. Neko sjedne sefu odma pa brzo napreduje. Neko nikada ne napreduje. Sve je to strasno individualno i nema neko univerzalno rjesenje.

Nije to sada neki kolosjek u koji upadnes i rezultat je takav nakon X godina. Nije!!!

Mogu ti ja pricati svoje zivotno iskustvo i zasto mislim da za ovakve kakva sam ja zivota nema dole ali to tebi kao ni bilo kome drugom nece pomoci. Koliko ljudi znam svako ima neko drugo isustvo sto se tice zivota vani, karijere, para i uslova za zivot.

Samo imam osjecaj neki misle ma daj samo vizu i diplomu pod ruke i mene tamo ceka zivot isti kakav ima moj zemljak koji je vec 20 godina tamo.... nema sanse... utopija!

Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
ono sta ja sad vidim kad veliku prednost za moju djecu je da ona zive u vrlo otvorenom i tolerantnom drustvu. mozda grijesim s ovim sto cu reci, ali recimo kod nas u vrticu ima teta muslimanki, znaci one nose marame, i mojoj djeci to nije nista cudno, ne znam kako bi to funkcioniralo u cro. nisu im cudni njihovi mali frendovi iz vrtica koji su ili latino ili azijati ili crnci, ili bilo kakvi drugi-drugaciji. cuju razlicite jezike, upozanju razlicite kulture, vjere, obicaje, i meni je to super. nigdje nije idealno, ali sto sam duze vani to mi je teze zamislit zivot u domovini.
Ovo mogu samo da potpisem! Meni licno kontakt sa drugim kulturama samo jos vise otvara horizonte. Toliko sam se stvari naucila od kolega iz Azije i sa Bliskog istoka da sam obisla cijeli svijet mislim da se toliko nebi naucila. Vecina njih su doktori nauka sa njihovih univerziteta. Toliko se covjek nauci i toliko iskustva stekne... priceless. I takav zivot zelim i da moje dijete ima...
Svjetska is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 16:19   #57
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
isto sam dozivjela cudjenje jedne gasticke kako mi ovdje dobro zivimo - u stilu lijep stan, auto, kvalitetna roba, putovanja, pizdarije... bila je onak malo razocarana kad je skuzila da u principu ima manje od nas
je, sam kaj to ljdui kod nas imaju na kredit ili na minus

Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Ja osobno ne želim raditi kao konobarica u DE ili gdje već jer imam ovdje plaću sličnu ili istu kaoju ima i prodavačica ribe u DE... a moj i njezin posao je neusporediv.
to je to, zato i ja ne razmišljam na način 'ak mm dobije radnu dozvolu, idemo, pa budem već neki tečaj završila i nešto radila'. prvenstveno jer ne znam kako bih dobila radnu dozvolu. a i moj posao je zajeban, vezan je uz jezik, poznavanje ljudi, sredine, prilika....
možda bude bolje od sljedeće godine kad budemo bar formalno EU - MM je baš ovih dana dobio ponudu za posao u jednoj državi koja je vrlo liberalna što se tiče emigranata, ali radnu dozvolu kao non-EU može tražiti samo ako ima posao osiguran, ALI bez obzira na to mogu mu odbiti dozovlu jer njegov poslodavac mora dokazati da za taj posao ne može zaposliti nikoga otamo niti ikoga iz EU.


Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
azitirat, nista ne radit, ne publicirat, ne istrazivat, eventualno radit nastavu i kesirat vjerujem nelosu placu. ali mi smo htjeli zbilja radit zanost, istrazivat, publicirat, ic na kongrese. sad smo oboje vec poodavno doktorirali, radimo na faksu u DE, neto raspolazemo s nekih 7000 EUR mjesecno. imamo dvoje djece, auto, zivimo u iznajmljenom stanu, jos nemamo namjeru kupovat nista svoje. mozemo si priustit putovanja, neke svoje zelje ispunit, stedimo pa cemo vidit u sta ulozit. nasi motivi za odlazak nisu bili zarada, lova, kuca na moru, tako da ja o tim elementima nikad ne razmisljam kad me netko pita da li emigrirat ili ne.
ma to je to -treba imat na umu cjelokupnu kvalitetu života, nisu više to te plaće da ideš van radit na baušteli jer i kao šljaker imaš triput veću plaću nego tu netko s VSS-om

Quote:
ono sta ja sad vidim kad veliku prednost za moju djecu je da ona zive u vrlo otvorenom i tolerantnom drustvu. mozda grijesim s ovim sto cu reci, ali recimo kod nas u vrticu ima teta muslimanki, znaci one nose marame, i mojoj djeci to nije nista cudno, ne znam kako bi to funkcioniralo u cro. nisu im cudni njihovi mali frendovi iz vrtica koji su ili latino ili azijati ili crnci, ili bilo kakvi drugi-drugaciji. cuju razlicite jezike, upozanju razlicite kulture, vjere, obicaje, i meni je to super. nigdje nije idealno, ali sto sam duze vani to mi je teze zamislit zivot u domovini.
sviđa mi se kako razmišljaš. no, ovisi o zemlji u koju ideš, sve ima svoje mane i prednosti...evo, za ovu koja se sad nama iznebuha pojavila kao prilika čitam komentare ljudi koji su otišli i pišu kao da je svjetsko čudo da tamo 'čak i ako si žensko, možeš hodat u 4 ujutro po cesti i ništa ti se neće dogoditi'. to je isto kvaliteta života kojumi u rh nemamo.
(nadam se da neće dogurat do zadnje faze pregovora pa da ćemo morati zaozbiljno odlučivati)

što se plaće tiče - ponudili su 4000 eura. kad oduzmemo kredite, koje bismo i dalje morali plaćati i moju plaću koju ne bismo imali, ispada da bi nam prihodi bili za 500 eura veći nego sad. nisam baš sigurna da se zbog toga isplati seliti u drugu državu.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 17:12   #58
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sorry na offu, ali...kakva nasa piva ti moze faliti...pa vanjske pive su daleko bolje...,mislim da bi se na njih vrlo brzo privikla.
A vegetu (kao sto rece Svjetska) ces vrlo vjerojatno naci svuda.
Tako da
kao prvo, vegeta/piva je bila ilustracija.
kao drugo, ne bih ja emigrirala u cesku nego u kanadu, a te njihove sjeverno americanske pive nisu nit do koljena nasima. ono, vodica zute boje s co2 i minimum alkohola jebate, pa oni ih maltene za dorucak piju

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
što se plaće tiče - ponudili su 4000 eura. kad oduzmemo kredite, koje bismo i dalje morali plaćati i moju plaću koju ne bismo imali, ispada da bi nam prihodi bili za 500 eura veći nego sad. nisam baš sigurna da se zbog toga isplati seliti u drugu državu.
e vidis (uzela sam dio tvog posta, iako vas zapravo ima vise za koje mi se cini da razmisljaju u tom smjeru.. moja interpretacija procitanog, jel), tu je ta caka. tko kaze da bi vam primanja i ostala takva. hocu reci, vani se na posao ne gleda kao kod nas - nadjes posao i tu si do penzije. vani se uvijek stremi boljemu, dapace, mnogim poslodavcima je vise poslova u "radnoj knjizici" plus, a ne minus. ne znam sto ti muz radi i koji su uvijeti koji mu se nudi, ali vjerojatno ima sanse napredovati em na tom poslu, em nakon njega traziti druge poslove.
to je meni najveca prednost "zapadnog bijelog svijeta", ta poslovna tranzicija i mogucnosti koje su ipak puno bolje od nasih uvijeta.
recimo, ovdje, gdje imam posao na neodredjeno, bila bih ludjakinja da dam otkaz i trazim nesto drugo vani (a posebice tamo gdje bih ja isla) je to posve normalna pojava.
naravno, treba raditi na sebi, usavrsavati se, biti ambiciozan, ne padaju vani poslovi s neba. ali da je lakse do posla doci te napredovati - lakse je. sve da i odem u kanadu prat prozore, to ne znaci da cu prat prozore do penzije i da za x godina necu mozda voditi i vlasiti daycare
plus, ovdje smo svi ograniceni formalnim obrazovanjem, dok se u masi zemalja (znam konkretno za kanadu, nz, australiju) cak ne gledaju na formalno obrazovanje vec na iskustvo u bransi za koju se natjecete. nije svugdje isto, i nije u svim strukama isto, ali da, cesto se vidi po oglasima poslodavaca da traze "to i to education OR 5 years experience"
cijeni se rad, trud i zelja za bolje. poslodavci to cijene. ovdje se cijene samo familijarne veze
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
(nadam se da neće dogurat do zadnje faze pregovora pa da ćemo morati zaozbiljno odlučivati)
draga, nisi ti materijal za emigraciju
salim se, ali, ako dodje do toga, razmislite dooooobro. previse mi je ljudi (danas srednjih godina) reklo kako si nikada nece oprostiti sto nisu iskoristili prilike koje su imali dok su bili mladji i otisli..

mah, s kime god da razgvaram, svi su frustrirani i razocarani, i svi govore "idi"
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 17:32   #59
LaLuna, nisu stvari sto se tice nemijenjanja posla do penzije ni kod nas iste u svim strukama

ja sam na svakom (a promijenila sam ih nekoliko ) radnom mjestu imala ugovor na neodredjeno pa sam dala otkaz kad se ukazala bolja prilika (financijska, za profesionalno napredovanje itd)
ok, sad je sranje zbog krize i ljudi manje cirkuliraju ali nece ni to vjecno trajati...
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 19:14   #60
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
LaLuna, nisu stvari sto se tice nemijenjanja posla do penzije ni kod nas iste u svim strukama

ja sam na svakom (a promijenila sam ih nekoliko ) radnom mjestu imala ugovor na neodredjeno pa sam dala otkaz kad se ukazala bolja prilika (financijska, za profesionalno napredovanje itd)
ok, sad je sranje zbog krize i ljudi manje cirkuliraju ali nece ni to vjecno trajati...
Sve ti je to relativno. Smjer u kojem smo mi krenuli, za neke struke se nikada nece oporaviti. Mi polako vec godinama unistavamo svoju industriju i proizvodnju i na kraju cemo doslovno postati nacija trgovaca i ugostitelja (karikirano).

No, nisam zato poceo ovo pisati.

Sto se tice emigracije s djecom, kada, kako i slicno, tu mogu dati primjer moje rodbine te par ljudi iz moje okoline.
Recimo, moja rodbina iz Kanade je nakon vecine zivota u Kanadi se odlucila preseliti u Hrvatsku, u jedno manje mjesto. Ideja kao takva ne bi bila losa da nisu zanemarili par stvari:

1) klinci hrvatski nikad nisu ucili. Tu i tamo su nesto od staraca pokupili i natucali su ga. A oba klinca su isla u skolu (mislim da je bilo 5. i 7. razred). Naravno, zbog neznanja jezika imali su dosta problema, lose ocjene i slicno.

2) otac je u Kanadi radio kao dostavljac pizze. Kod njih ok zanimanje, a kod nas 0 bodova. Nema nikakvu skolu prakticki zavrsenu tako da kod nas nema bas perspektivu zaposljavanja, pogotov u manjoj sredini. Zena je radila tamo kao prodavacica u ducanu, tako da je to radila i kod nas uz dosta nizu placu.

Nakon godinu dana mucenja su se odlucili ipak vratiti u Kanadu. Izgubili su na taj "izlet" dio zivotne ustedjevine, djeca su izgubila godinu skolovanja, a oni su ponovno tamo morali traziti poslove.
Gdje su pogrijesili? Pa, nisu bas razmisljali. Djeca im nisu nikada jezik ucili pa im je svako ucenje zbog poznavanja jezika bilo tesko. Bili su outsideri u skoli jer su bili "drugaciji" (ipak je to mala sredina). Doselili su se u malu sredinu, bez da su se prije raspitali o mogucnsotima zaposlenja, troskovima zivota i slicno.


S druge strane, imam par slucajeva u obitelji, a i medju frendovima gdje su roditelji kada su djeca bila u predskolskoj dobi imigrirali u Hrvatsku i djeca su odgajana bilingualno. Uz materinji jezik su naucili i "materinji" hrvatski i kada su krenuli u skolu, mogli su se sporazumijevati i pratiti nastavu. Oni i dalje kada su duzi vikendi i kada su praznici idu kod svoje familije u inozemstvo, ali su odlucili Hrvatsku uciniti svojim domom.

Ista stvar je i obrnuto. Ljudi koji emigriraju sa djecom koja su krenula u skolu ce imati vise problema, tj. djeca ce imati vise problema sa prilagodbom, sto zbog neznanja jezika, sto zbog drugacije zivotne okoline. Takodjer, roditelji sa djecom u predskolskoj dobi ce moci dijete odgajati tako da prica oba jezika i da bude jednako prihvaceno u inozemstvu kao i doma.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:28.