Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2013., 14:49   #61
ti pouzdani izvori su ti bit ce kumice s placa s obzirom da POS+ traje tek 3 dana i da ako bacis oko na njuskalo i trazis u oglasima "pos plus" ili "pos+" vidjet ces da ukupno nema ni 500 stanova u ponudi.
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:11   #62
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
ti pouzdani izvori su ti bit ce kumice s placa s obzirom da POS+ traje tek 3 dana i da ako bacis oko na njuskalo i trazis u oglasima "pos plus" ili "pos+" vidjet ces da ukupno nema ni 500 stanova u ponudi.
kaj nije bilo riječi o 900 zahtjeva?kumica mi je žena kaj radi samo na tome u zag.banci.možda i fuša na placu
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:22   #63
s brojkom od 900+ zahtjeva se baratalo kad je bilo rijec o POS, a ne POS+ programu, da se nije zabunila?
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 19:20   #64
Exclamation

Čisto da malo potaknem temu te da pokušam opisati informacije koje sam do sada uspio prikupiti a vezano uz POS Plus model.

Naime, ja sam također jedan od zainteresiranih za kupnju stana, bilo samostalno, odnosno direktno preko kredita banke ili preko POS Plus modela koji se baš pojavio u trenutku dok sam krenuo u riješavanje stambenog pitanja.

Jedna od stvari zbog koje sam možda u prednosti jest ta da sam nekretninu već pronašao i praktički zakapario, no sad razmatram načine financiranja.

Prema do sada prikupljenim informacijama i nekim grubim kalkulacijama kupnja stana preko POS Plusa je čista navlakuša za punjenje državnog proračuna (PDV) i neizostavno pogodovanje bankama, ispravite me ako griješim.

Suma summarum je ovakav:
- financiranje se odobrava za kupnju novoizgrađenih stanova cijene do 1.400 EUR/m2 s urednom dokumentacijom (uporabna dozvola, zemljišne knjige, ...).
U financiranju sudjeluju:
- kupac, s učešćem u visini 15% od ukupne cijene stana
- APN, u visini 200 EUR/m2, u obliku dugoročnog kredita koji se počinje otplaćivati po završetku otplate kredita banci
- banka, ostatak kupoprodajne cijene stana, u obliku dugoročnog stambenog kredita koji se počinje otplaćivati odmah.

Kamatna stopa na kredit APN-a je 1% za vrijeme trajanja počeka, a 4% za vrijeme otplate. Nominalna kamatna stopa (NKS) na kredit banke se kreće od recimo 5.25-6.35%, fiksna godinu ili dvije, a nakon toga naravno promjenjiva sukladno uvjetima kredita. Naravno ove brojke variraju od banke do banke. Provjerite si na servisu www.kompare.hr okvirne uvjete stambenih kredita većine banaka.

Nije mi jasno kako je povoljnije ići u kupnju stana preko APN-a iliti POS Plusa, ako mi je standardna kamata na kredit, karikiram 5.75% (ovisno od banke do banke), a preko POS Plusa npr. 5.45% + 1% APN počeka (=6.45%) koji se plaća mjesečno tijekom otplate kredita banci, s tim da se tih 1% pripisuje glavnici APN-ovih sredstava te se onda na taj ukupni iznos, nakon otplate zajma banci, još plaća 4% kamate.

Nisam stručnjak za financije, no iz svakojakih izvora dobio sam dojam da će kamatne stope na stambene kredite postupno padati nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. S time u vidu, potpisati ugovor s državom i vezati se uz kamatu od 4% nakon 20 i kusur godina otplate kredita banci, ne znam, to su dva kredita na koja se vežeš, a tko zna što će biti za >20 godina...

Ako su gornje kalkulacije ispravne, koja je onda prednost POS Plusa?

PS. većina ovih informacija je već provjerena s jednom od poslovnih banaka koje sudjeluju u POS Plusu
MaCeRy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 22:09   #65
nema mi logike da placas prakticki interkalarnu kamatu APNu dok se "ceka" da dodje red da platis njih.To si provjeri.
Po tvom napisanom, ti bi placao APNu cca dvadeset godina kamatu od 1% na 200€ po kvadratu nekretnine , dakle samo kamatu bez trunke glavnice , a tek nakon sto otplatis banci njeno (a to je cijena kvadrata stana - 15 posto kaj si dao odmah minus APNovih 200€ dakle cca 900€, cca kazem ) kreces u otplatu novog kredita koje iznosi 200€ po kvadratu nekretnine , pa na tu cifru kamata od 4%..

Znaci nebi ti kamata bila POS + kamata banke + 1 posto, nego POS plus kamata banke + 1 posto kamate na iznos od 200€ po kvadratu puta kvadrati, sto je ipak dosta manje ..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 23:16   #66
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
s brojkom od 900+ zahtjeva se baratalo kad je bilo rijec o POS, a ne POS+ programu, da se nije zabunila?
ne znam za pos ,al ovdje se barata s brojkom od 20000 novosagrađenih neprodatih stanova.pa nisu svi na njuškalu
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 08:49   #67
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
nema mi logike da placas prakticki interkalarnu kamatu APNu dok se "ceka" da dodje red da platis njih.To si provjeri.
Po tvom napisanom, ti bi placao APNu cca dvadeset godina kamatu od 1% na 200€ po kvadratu nekretnine , dakle samo kamatu bez trunke glavnice , a tek nakon sto otplatis banci njeno (a to je cijena kvadrata stana - 15 posto kaj si dao odmah minus APNovih 200€ dakle cca 900€, cca kazem ) kreces u otplatu novog kredita koje iznosi 200€ po kvadratu nekretnine , pa na tu cifru kamata od 4%..

Znaci nebi ti kamata bila POS + kamata banke + 1 posto, nego POS plus kamata banke + 1 posto kamate na iznos od 200€ po kvadratu puta kvadrati, sto je ipak dosta manje ..
Dakle, po tvome bi računica bila sljedeća, primjer:

5.45% - kamata banke koja ide na vrijednost nekretinine umanjene za 15% učešća i umanjene za 200EUR/m2
1% - godišnja kamata APN-a na 200EUR/m2 po kvadratu

Na konkretnom primjeru.
- Nekretnina npr. 66m2.
- Cijena kvadrata je 1100€.
- sveukupna vrijednost nekretnine je 72.600,00€
- APN umanjuje za 200€, što ispada 900€/m2, ukupno na 66m2 = 13.200,00€
- 15% učešća = 10.890,00€
- dižeš kredit od banke na iznos umanjen za APN i učešće = 48.510,00€
- na iznos kredita 48.510,00€ plaćaš komercijalnu/bankovnu kamatu
- na APN-ova sredstva 13.200,00€ plaćaš kamatu od 1% tijekom otplate kredita banci koji se pripisuje glavnici APN-a, dakle svake godine kroz anuitet za bankovni kredit plaćaš i kamatu APN-u, prve godine 132€, pa sljedeće godine plaćaš 13.332,00 + 1% = 133,32€, itd.

MMachéte - Jesi tako mislio?
MaCeRy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 13:01   #68
ako sam dobro shvatila, kamata na zajam od države se PRIPISUJE glavnici, ali se PLAĆA tek kada krene otplata tog zajma, dakle ne plaća se nikakva kamata tijekom otplate kredita banci

osim toga, ljudi zašto ne dižete kredit preko štedionice da budete sigurni da vam se anuitet neće mijenjati tijekom vremena otplate
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 13:05   #69
Quote:
romanticna kaže: Pogledaj post
ako sam dobro shvatila, kamata na zajam od države se PRIPISUJE glavnici, ali se PLAĆA tek kada krene otplata tog zajma, dakle ne plaća se nikakva kamata tijekom otplate kredita banci

osim toga, ljudi zašto ne dižete kredit preko štedionice da budete sigurni da vam se anuitet neće mijenjati tijekom vremena otplate
tako je, kamata od 1% se pripisuje glavnici APN-ovog zajma, te se tek nakon otplate banki počinje otplačivati glavnica uvećana za tu kamatu, ali onda s kamatom od 4%.
MaCeRy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 20:10   #70
Quote:
romanticna kaže: Pogledaj post
osim toga, ljudi zašto ne dižete kredit preko štedionice da budete sigurni da vam se anuitet neće mijenjati tijekom vremena otplate
Nakon svega odmjeravanja, pos+ definitivno nije povoljna varijanta. Wüstenrot primjerice daje fiksnu kamatu na cijelo otplatno razdoblje od 4,49%. Istina, ova akcija traje do 30. lipnja, ali kako god gledaš, povoljniji su nego pos+
migolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 18:40   #71
Quote:
migolino kaže: Pogledaj post
Nakon svega odmjeravanja, pos+ definitivno nije povoljna varijanta. Wüstenrot primjerice daje fiksnu kamatu na cijelo otplatno razdoblje od 4,49%. Istina, ova akcija traje do 30. lipnja, ali kako god gledaš, povoljniji su nego pos+
Wüstenrot daje kamatu 4,49%, istina, ne moraš biti njihov klijent niti imati ikakva sredstva, no maksimalni period otplate je 18 godina, pa to treba uzeti u obzir.
MaCeRy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 22:34   #72
jel netko zna u kojoj je banci najbolje dići ovaj pos+ kredit.gdje je kamata najniža i gdje se ne mora osiguranje za sebe plaćat??
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:51   #73
Quote:
gradojev kaže: Pogledaj post
jel netko zna u kojoj je banci najbolje dići ovaj pos+ kredit.gdje je kamata najniža i gdje se ne mora osiguranje za sebe plaćat??
Nisam obišao sve banke, ali od sljedećih - RBA, ZABA, Erste, PBZ, Splitska, Wüstrenrot, jedino Erste banka ima kompletno razrađene uvjete za POS Plus, ostali još nemaju ali su u postupku razrade tog modela. Kroz kojih tjedan dana bi svi mogli imati detalje.

Prema tome, za Erste ti svakako mogu reći da ti je kamata 5.45% uz uvjet da si njihov klijent.
MaCeRy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 12:31   #74
Molila bih one koji su proučili uvijete malu pomoć.
Naime naša situacija je pomalo neuobičejena,pokušat ću objasniti...

Moj suprug je dobio stan od pokojnog dede i u njegovu je vlasništvu,međutim u njemu žive njegovi starci (penzioneri),mi živimo (nas 5) kod mojih roditelja u kući (koja postaje pretjesna)....


Pitanje je dal bi mi mogli njegovim starcima po POS ovom modelu kupiti manj stan do 30 m2 (može i u Klari) kako bi mi mogli odselit od mojih i useliti u stan mog muža od nekih 55 m2.

Hvala svima unaprijed
.petra. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 14:20   #75
Mislim da ne postoje nikakva ograničenja. Možeš bez problema kupiti stan po POS-ovom modelu (novom) bez obzira da li već imaš neku nekretninu
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 14:28   #76
po POS modelu ne mozes kupit, uostalom rok za prijavu za POS stanove je prosao, mozes kupit samo po POS+ modelu
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 14:52   #77
pa, vjerojatno je i mislila na POS*, budući da se sad može kupiti samo po tom modelu
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 14:57   #78
Thanks
.petra. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2013., 07:32   #79
Lista je objavljena za Klaru.

http://www.apn.hr/hr/pos-zagreb-49
kimi999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 11:53   #80
rezultati liste

S obzirom da sam na listi 600 i neki ostaje mi samo nada da će se lista filtrirati i dati mi priliku.

S obzirom na aferu POS-a i Varaždina nadam se da se ovdje neće dešavati manipulacije s pravom prvenstva.


S te liste su 2 moja poznanika već odustala bez obzira na redni broj ali oni su ionako 1000 i neki.

Kako ste vi ostali prošli?
kimi999 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.