Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2010., 11:59   #41
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
Kako stanovnici zovu sami sebe, tako bi ih trebali zvati i ostali!

Ali kako se zovu stanovnici Bjelokosne Obale?
(Naišao sam na podatak da je sada pravilno Bjelokosna Obala, a ne Obala Bjelokosti).
Ovo je zeznuto pitanje jer je doticna drzava sluzbeno zatrazila da je se zove Côte d'Ivoire. Znam da sam se iznenadila kad sam naletjela na to ime u jednom engleskom tekstu, a prije je uvijek bilo Ivory Coast.
Po tom principu mogli bi se zvati Ivorci/Ivorijanci, ali na hrvatskom je to jako netrasparentno.
S druge strane, Bjelokoscani mi je jos gluplje.
Tako da ne znam.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 12:04   #42
Slonovi zubići?
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 14:48   #43
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Za prvo s Vlajima znam da se šališ te se nadam i da se s Konavljanima također šališ. Kula Norinska je u dolini Neretve, na granici s BiH a Konavle južno od Dubrovnika.
Mogli bi biti Norinjani, po Norinu, pritoku Neretve.
Usput, stariji ljudi žitelje Zeline znaju nazivati Ivanci, po crkvi sv. Ivana.
normalno da se šalim, jer sam već u postu prije napisala da već sama formulacija pitanja "kako se zovu stanovnici sela tog-i-tog" iziskuje odgovor - pitati njih kako se zovu , a kako ih nazivamo mi koji nismo odatle je već stvar interpretacije pojedinog govornika ili autora na osnovu vodiča za standardni jezik

(primjer: Zagrebčani - po standardu, Zagrepčanci - po domaće)
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 14:54   #44
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ovo je zeznuto pitanje jer je doticna drzava sluzbeno zatrazila da je se zove Côte d'Ivoire. Znam da sam se iznenadila kad sam naletjela na to ime u jednom engleskom tekstu, a prije je uvijek bilo Ivory Coast.
Po tom principu mogli bi se zvati Ivorci/Ivorijanci, ali na hrvatskom je to jako netrasparentno.
S druge strane, Bjelokoscani mi je jos gluplje.
Tako da ne znam.
stanovništvo Obale Bjelokosti sastoji se od nekoliko naroda : Ehotilé (Aboisso), Kotrowou (Fresco), Zéhiri (Grand Lahou), Ega te Diès (Divo)

tako da se svakog od njih naziva prema narodnosti, a ne lokaciji
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 15:45   #45
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
(primjer: Zagrebčani - po standardu, Zagrepčanci - po domaće)
Zagrebčani!
Pa po kojem ti je to standardu, pobogu???
__________________
Mrzim TULJANE!!!
[KRME] is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 15:51   #46
Quote:
[KRME] kaže: Pogledaj post
Zagrebčani!
Pa po kojem ti je to standardu, pobogu???
joj, Bože ...tipfeler - P ...P ...P
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 16:02   #47
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
stanovništvo Obale Bjelokosti sastoji se od nekoliko naroda : Ehotilé (Aboisso), Kotrowou (Fresco), Zéhiri (Grand Lahou), Ega te Diès (Divo)

tako da se svakog od njih naziva prema narodnosti, a ne lokaciji
Ovo ti je malo cudno rezoniranje, ne mislis?
Na njihovim putovnicama pise Côte d'Ivoire, a ne Aboisso, Sud-Comoé i tako dalje. Primijeti da je koncept drzavljanstva odvojen od koncepta etnicke skupine.
Recimo, ja sam do 16. godine imala jugoslavensko drzavljanstvo, a nakon toga hrvatsko. Zanimljivo je da sam u oba slucaja pripadala etnickoj skupini Hrvata.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 16:07   #48
Quote:
Zeleni kaže: Pogledaj post
Kako se u globalu zovu stanovnici Svetog Petra u šumi? Svetopetroušumljani?
Ja mislim da Petrani...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 16:19   #49
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Ja mislim da Petrani...
Ma odgovoreno je na to pitanje... Vele autohtoni ljudi da se kaze Su'petarci (naglasen je slog pe).
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 16:21   #50
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ovo ti je malo cudno rezoniranje, ne mislis?
Na njihovim putovnicama pise Côte d'Ivoire, a ne Aboisso, Sud-Comoé i tako dalje. Primijeti da je koncept drzavljanstva odvojen od koncepta etnicke skupine.
Recimo, ja sam do 16. godine imala jugoslavensko drzavljanstvo, a nakon toga hrvatsko. Zanimljivo je da sam u oba slucaja pripadala etnickoj skupini Hrvata.
u Kazahstanu postoji velika Njemačka nacionalna zajednica ... i iako na njihovim passportima stoji da su građani Kazahstana - nitko od njih ti neće reči da su kazakhi ili kazahstanci - svi će ti reči da su Njemci
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 16:36   #51
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
u Kazahstanu postoji velika Njemačka nacionalna zajednica ... i iako na njihovim passportima stoji da su građani Kazahstana - nitko od njih ti neće reči da su kazakhi ili kazahstanci - svi će ti reči da su Njemci
Nije moje da ulazim u sfere nacionalnog ponosa i zaklinjanju odredjenoj zastavi.

Znam samo da ti kazahstanski Nijemci ne mogu predstavljati Njemacku na Olimpijskim igrama. Naime, Njemacka je ukinula dvojno drzavljanstvo (uz iznimke).

Recimo, ovdje u Francuskoj naletim ponekad na clanke u crnoj kronici u kojima se spominju hrvatski drzavljani. Neki put ispadne da se tip zove Milos ili Senad. Ali organi vlasti nece se zamarati njegovim porijeklom, zanimaju ih samo sluzbeni dokumenti. I za njih su oni Hrvati, tj. imaju hrvatsko drzavljanstvo. Gradjani su Republike Hrvatske.

(Btw, njemacka nacionalna zajednica, reći, putovnica/pasos, Kazahstanci, Nijemci).
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 17:07   #52
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Nije moje da ulazim u sfere nacionalnog ponosa i zaklinjanju odredjenoj zastavi.

Znam samo da ti kazahstanski Nijemci ne mogu predstavljati Njemacku na Olimpijskim igrama. Naime, Njemacka je ukinula dvojno drzavljanstvo (uz iznimke).

Recimo, ovdje u Francuskoj naletim ponekad na clanke u crnoj kronici u kojima se spominju hrvatski drzavljani. Neki put ispadne da se tip zove Milos ili Senad. Ali organi vlasti nece se zamarati njegovim porijeklom, zanimaju ih samo sluzbeni dokumenti. I za njih su oni Hrvati, tj. imaju hrvatsko drzavljanstvo. Gradjani su Republike Hrvatske.

(Btw, njemacka nacionalna zajednica, reći, putovnica/pasos, Kazahstanci, Nijemci).
da, ali su pripadnici naroda Ehotilé (Aboisso), Kotrowou (Fresco), Zéhiri (Grand Lahou), Ega te Diès (Divo) itekako nosioci državljanstva Obale Bjelokosti, no nikako ih ne možeš svrstati pod neko zajedničko ime ...možda da pitamo Sama Kellyja sa Eurosporta ?

naime, recimo Miss de Côte d'Ivoire na natjecanju za Miss Universe je upravo samo Miss de Côte d'Ivoire , a ne obalobjelokosna miss ...neke stvari jednostavno ne treba prevoditi
__________________
Broomstick operator level A1

Zadnje uređivanje Madame Hooch : 01.08.2010. at 17:13.
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 17:45   #53
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Kako zovemo stanovnike Sv. Nedelje, Sv. Ivana Zeline i Banove Jaruge
Banovljani
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 18:00   #54
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
da, ali su pripadnici naroda Ehotilé (Aboisso), Kotrowou (Fresco), Zéhiri (Grand Lahou), Ega te Diès (Divo) itekako nosioci državljanstva Obale Bjelokosti, no nikako ih ne možeš svrstati pod neko zajedničko ime ...možda da pitamo Sama Kellyja sa Eurosporta ?

naime, recimo Miss de Côte d'Ivoire na natjecanju za Miss Universe je upravo samo Miss de Côte d'Ivoire , a ne obalobjelokosna miss ...neke stvari jednostavno ne treba prevoditi
Ti, znaci, odbijas mogucnost da je netko Australac, Amerikanac ili Brazilac? Jer svi su oni misung kojecega odnekud.
Da mene npr. neki teroristi otmu u Pripizdistanu, a da kod sebe imam samo francusku putovnicu, francuske vlasti objavile bi da je oteta Francuskinja. Kuzis?

A sto se tice prevodjenja Côte d'Ivoire u Obalu bjelokosti, to nije bilo pitanje.
Radi se samo o tome da ta konkretna drzava moli druge drzave da vise ne prevode njezino ime na razne jezike.

Pitanje glasi: kako se zovu stanovnici te drzave?
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 21:41   #55
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Da mene npr. neki teroristi otmu u Pripizdistanu, a da kod sebe imam samo francusku putovnicu, francuske vlasti objavile bi da je oteta Francuskinja. Kuzis?
A kako bi se zvali stanovnici ove države? Pripizdi ili Pripizdistanci
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 02:45   #56
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
A kako bi se zvali stanovnici ove države? Pripizdi ili Pripizdistanci
To ni meni nije jasno, po kojoj se logici -stan ili -land izgovara, odnosno ne izgovara. Tako je i s Kirgizima (Kirgistancima?), Kazacima, Turkmenima itd., a Thailand je Tajland, dok je Finland Finska.
Ako ima neka logika, molim prosvijetlite me.
fsdance is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 03:29   #57
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ovo je zeznuto pitanje jer je doticna drzava sluzbeno zatrazila da je se zove Côte d'Ivoire. Znam da sam se iznenadila kad sam naletjela na to ime u jednom engleskom tekstu, a prije je uvijek bilo Ivory Coast.
Po tom principu mogli bi se zvati Ivorci/Ivorijanci, ali na hrvatskom je to jako netrasparentno.
S druge strane, Bjelokoscani mi je jos gluplje.
Tako da ne znam.
Meni Bjelokošćani zvuči sasvim legitimno.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 03:33   #58
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ma odgovoreno je na to pitanje... Vele autohtoni ljudi da se kaze Su'petarci (naglasen je slog pe).
Ali to je demonim karakterističan za njihov regionalni kraj. Postavlja se pitanje kako bi se zvali u standardnom hrvatskom ili kako se zovu (ako se zovu). Je li uobičajeno da se koriste dijalektalni demonimi u standardu?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 12:42   #59
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
da, ali su pripadnici naroda Ehotilé (Aboisso), Kotrowou (Fresco), Zéhiri (Grand Lahou), Ega te Diès (Divo) itekako nosioci državljanstva Obale Bjelokosti, no nikako ih ne možeš svrstati pod neko zajedničko ime ...možda da pitamo Sama Kellyja sa Eurosporta ?

naime, recimo Miss de Côte d'Ivoire na natjecanju za Miss Universe je upravo samo Miss de Côte d'Ivoire , a ne obalobjelokosna miss ...neke stvari jednostavno ne treba prevoditi


Ne govorimo o tome kako se zovu nositelji naroda, već kako se zovu stanovnici države, bez obzira na narodnost! Isto kao što Zéhiri mogu živjeti bilo gdje u svijetu, bilo koja narodnost može živjeti u Bjelokosnoj Obali.

Kako ćemo mi, koji ne znamo ništa o tim narodima, nazvati stanovnike zajedničkim imenom. Što nam znači ako kažemo da je, primjerice, nogometaš Didier Drogba Zehir ili Kotrowou. Što nam to znači kada razgovaramo o njemu u svakodnevnoj komunikaciji?!
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 12:49   #60
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
Ne govorimo o tome kako se zovu nositelji naroda, već kako se zovu stanovnici države, bez obzira na narodnost! Isto kao što Zéhiri mogu živjeti bilo gdje u svijetu, bilo koja narodnost može živjeti u Bjelokosnoj Obali.

Kako ćemo mi, koji ne znamo ništa o tim narodima, nazvati stanovnike zajedničkim imenom. Što nam znači ako kažemo da je, primjerice, nogometaš Didier Drogba Zehir ili Kotrowou. Što nam to znači kada razgovaramo o njemu u svakodnevnoj komunikaciji?!
pa rekoh, na primjeru missica ... nije potrebno baš sve prevoditi, dakle; državljani Côte d'Ivoire ili ako baš mora onda Obale Bjelokosti, jer Bjelokošćani jednostavno NE POSTOJE kao takvi isto kao što nikada nisu postojali Habsburžani ili Austro-ugri
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:38.