Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2013., 09:02   #1
Turizam i gastronomija

Jeste li se ikad vratili na neku destinaciju samo zato što ste tamo dobro jeli?
Imamo li i mi takve destinacije?
Koje su to i zašto?
Što je,po vašem mišljenju,nužno da još više promoviramo našu gastronomiju?

by mod (nasmijanonebo):
Na ovoj temi mozete usporedjivati hranu u nasim restoranima i vani (cijene/kvaliteta i sl.), o restoranima opcenito i hrani, te kakvu ulogu igra gastronomija u turizmu i sl..Tema je vise zamisljena kao rasprava (vidi dlapekova pitanja gore, to su bas dobra pitanja).
Za preporuke u koji restoran ici u odredjenim destinacijama imate destinacijske teme a za hrvatske destinacije (preporuke restorana) imate i veliki podforum Gastronomija (tamo stvarno ima puno "destinacijskih" tema s restoranima) i podforum Lijepa naša.

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 22.09.2013. at 13:19.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 11:28   #2
Malo me čudi da nitko na pdf Hrvatska i turizam ne misli da je Gastronomija važan dio turističke ponude.
Zar nikad nitko nije nekamo otišao ponovo jer je hrana bila savršena?Mislite li da i kod nas ima takvih turista?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 12:22   #3
Svi koji putuju negdje vanka od nasih ljudi nitko ne jede po restoranima . Uglavnom se svi prebace na " ekonomic mode" i hrane se po zalogajnicama, fast foodovima , menzama itd.. Tako da ti i ne moze nitko dat kvalitetan odgovor tipa " jeste li se vratili negdje zbog dobre hrane " ! Evo , pogledaj temu Edinburgh, postavio sam vrlo konkretno pitanje vezano za jedan poznati restoran u Edinburghu i nitko vec mijesec dana da odgovori , zasto ? Jer nitko nije isao u njega. A da sam pitao, gdje cu jeftino jest u Edinburghu , dobio bi 10 odgovora , a sve bi se baziralo na fast foodu . Ista ti je prica i na drugim temama i destinacijama .

Kod nas u Hrvatskoj se kvalitetno moze pojest za malo novaca . Medutim , mi nemamo svijetske poznate kulinarske lance sa gasto ponudom , mi nemamo ni jedan restoran sa Michelinovom zvijezdicom . Nasa citava gasto ponuda se temelji na mesini sa rostilja, piletini i gorgonzoli , telecim medaljonima i zaledenim patagoniskim lignjama koje podvaljuju pod Jadranske lignje . I sad, sta tu izdvojit kao ekstra gastro ponuda zbog koje bi se netko vratio u Hrvatsku ? A zapravo, nemamo ni autohtonu kuhinju jer to sve sta mi svojatamo kao svoje , to je uglavnom talijansko , madarsko, austrijsko .. Koja je nasa autohtona hrana ili jelo ? Ne pada mi na pamet .
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 12:28   #4
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
Svi koji putuju negdje vanka od nasih ljudi nitko ne jede po restoranima . Uglavnom se svi prebace na " ekonomic mode" i hrane se po zalogajnicama, fast foodovima , menzama itd.. Tako da ti i ne moze nitko dat kvalitetan odgovor tipa " jeste li se vratili negdje zbog dobre hrane " ! Evo , pogledaj temu Edinburgh, postavio sam vrlo konkretno pitanje vezano za jedan poznati restoran u Edinburghu i nitko vec mijesec dana da odgovori , zasto ? Jer nitko nije isao u njega. A da sam pitao, gdje cu jeftino jest u Edinburghu , dobio bi 10 odgovora , a sve bi se baziralo na fast foodu . Ista ti je prica i na drugim temama i destinacijama .

Kod nas u Hrvatskoj se kvalitetno moze pojest za malo novaca . Medutim , mi nemamo svijetske poznate kulinarske lance sa gasto ponudom , mi nemamo ni jedan restoran sa Michelinovom zvijezdicom . Nasa citava gasto ponuda se temelji na mesini sa rostilja, piletini i gorgonzoli , telecim medaljonima i zaledenim patagoniskim lignjama koje podvaljuju pod Jadranske lignje . I sad, sta tu izdvojit kao ekstra gastro ponuda zbog koje bi se netko vratio u Hrvatsku ? A zapravo, nemamo ni autohtonu kuhinju jer to sve sta mi svojatamo kao svoje , to je uglavnom talijansko , madarsko, austrijsko .. Koja je nasa autohtona hrana ili jelo ? Ne pada mi na pamet .
Nikako se ne bih složila s tobom.
Poznajem dosta ljudi koji na putovanjima jedu u dobrim restoraniam i to autohtonu hranu.Dobar restoran ne mora biti ni razvikan ni skup.
A to da mi nemamo svoju gastronomiju naprosto nije istina.
To što nam je povijest bila takva da smo ukomponirali elemente svih osvajačkih gastronomija je samo plus.
I ja znam puno stranaca koji se dive našoj svakodnevnoj jednostavnoj hrani.
Recimo:
brudetu,srdelama s gradela,slanim inćunima,fažolu,šurlicama ili tingulu.
Podcjenjuješ i nas kao domaćine,a bogme i kao goste.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 12:37   #5
Ja sam nekad vrlo često jeo po restoranima (pričam uglavnom o HR), no s vremenom mi je dojadilo da dosta plaćam, a da bi u 90% tih restorana u konačnici bio nezadovoljan omjerom plaćeno/dobijeno. Dobrih restorana ima, ali gdjegod je turistička vreva nekvaliteta prevladava. Danas uglavnom biram smještaj s kuhinjom i kuhamo za sebe.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:02   #6
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Jeste li se ikad vratili na neku destinaciju samo zato što ste tamo dobro jeli?
Imamo li i mi takve destinacije?
Koje su to i zašto?
Što je,po vašem mišljenju,nužno da još više promoviramo našu gastronomiju?
Svaka naša regija ima svoja autohtona jela, ali problem je šta npr. na cijelom otoku najčešće postoje jedna ili dvije konobice koje u svojoj ponudi imaju autohtona jela, a ostali svi više manje isto pizze, ćevapi itd.

Tijekom sezone na more dođe raditi dosta sezonaca sa kontinenta, pa vrlo često i kada gost pita koja jela su karakteristična za to područje oni neznaju

U sezoni je i sve puno vikendaša iz raznih krajeva koji iznajmljuju apartmane, i pitanje je koliko su i oni informirani o tome šta preporučiti gostu iz tog kraja.

Eto, moji turisti su u restoranu pitali konobara da bi uz večeru popili neko vino od autohtone sorte ako postoji, a konobar je rekao da nemaju takvo vino. A 20 km dalje na otoku je Vrbnik sa žlahtinom, a oni u ponudi ili nemaju to vino ili konobar ne zna ništa o njemu To dođe samo kao točka na i, jer očito nisu educirani ni oni koji bi svakako trebali biti

Ili je u pitanju onaj poznati hrvatski jal, pa neće namjerno preporučit i prodavat vina ili proizvode iz susjednog mjesta.

Trebalo bi na razne načine poticati autohtonu proizvodnju i ponudu jela i pića, ali i kontrolirati da kvaliteta zaista odgovara, jer za sada je očito isplativije nuditi razne mikseve svega i svačega
bušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:12   #7
Quote:
bušić kaže: Pogledaj post
Svaka naša regija ima svoja autohtona jela, ali problem je šta npr. na cijelom otoku najčešće postoje jedna ili dvije konobice koje u svojoj ponudi imaju autohtona jela, a ostali svi više manje isto pizze, ćevapi itd.

Tijekom sezone na more dođe raditi dosta sezonaca sa kontinenta, pa vrlo često i kada gost pita koja jela su karakteristična za to područje oni neznaju

U sezoni je i sve puno vikendaša iz raznih krajeva koji iznajmljuju apartmane, i pitanje je koliko su i oni informirani o tome šta preporučiti gostu iz tog kraja.

Eto, moji turisti su u restoranu pitali konobara da bi uz večeru popili neko vino od autohtone sorte ako postoji, a konobar je rekao da nemaju takvo vino. A 20 km dalje na otoku je Vrbnik sa žlahtinom, a oni u ponudi ili nemaju to vino ili konobar ne zna ništa o njemu To dođe samo kao točka na i, jer očito nisu educirani ni oni koji bi svakako trebali biti

Ili je u pitanju onaj poznati hrvatski jal, pa neće namjerno preporučit i prodavat vina ili proizvode iz susjednog mjesta.

Trebalo bi na razne načine poticati autohtonu proizvodnju i ponudu jela i pića, ali i kontrolirati da kvaliteta zaista odgovara, jer za sada je očito isplativije nuditi razne mikseve svega i svačega
To je tužna istina.
Iak ,moram reći da ima i svijetlih primjera i da naši ljudi sve više nastoje ponuditi kvalitetnu jednostavnu hranu od dostupnih namirnica.
Pa pogledajte samo kakav je hit soparnik.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:15   #8
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
Svi koji putuju negdje vanka od nasih ljudi nitko ne jede po restoranima . Uglavnom se svi prebace na " ekonomic mode" i hrane se po zalogajnicama, fast foodovima , menzama itd..
generaliziras

evo, mi vani jedemo po restoranima i to uglavnom prijem nego otputujemo imamo plan gdje cemo koji dan jesti. ako skicnemo menu, cesto i sto
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:20   #9
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Nikako se ne bih složila s tobom.
Poznajem dosta ljudi koji na putovanjima jedu u dobrim restoraniam i to autohtonu hranu.Dobar restoran ne mora biti ni razvikan ni skup.
A to da mi nemamo svoju gastronomiju naprosto nije istina.
To što nam je povijest bila takva da smo ukomponirali elemente svih osvajačkih gastronomija je samo plus.
I ja znam puno stranaca koji se dive našoj svakodnevnoj jednostavnoj hrani.
Recimo:
brudetu,srdelama s gradela,slanim inćunima,fažolu,šurlicama ili tingulu.
Podcjenjuješ i nas kao domaćine,a bogme i kao goste.
Ne trebam ja nikog osobno poznavat da bi donio neki svoj zakljucak. Evo , od 2005 god sam na turizmu i pratim sve teme . Valja je dovoljan uzorak ovih nekoliko desetaka tisuca hrvata sta su putovali i ostavljali svoje komentare i utiske po svim temama ? Nadi 2 komentara koja se odnose na neki restoran sa hranom na svim temama !

A ovo dalje sta si nabrojio kao jela koja volis , volim ih i ja ali su to sve talijanska jela , nista nase !
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:40   #10
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
Ne trebam ja nikog osobno poznavat da bi donio neki svoj zakljucak. Evo , od 2005 god sam na turizmu i pratim sve teme . Valja je dovoljan uzorak ovih nekoliko desetaka tisuca hrvata sta su putovali i ostavljali svoje komentare i utiske po svim temama ? Nadi 2 komentara koja se odnose na neki restoran sa hranom na svim temama !

A ovo dalje sta si nabrojio kao jela koja volis , volim ih i ja ali su to sve talijanska jela , nista nase !
Ja bih ti mogla zalijepiti barem stotinu postova s Turizma di se raspravlja o restoranima i hrani po svijetu.
A da je soparnik talijanski - nemoj me zasmijavati.
To što su naši krajevi preuzeli najbolje od svih tradicijskih gastronomija na ovom prostoru je samo bogatstvo i da - ja i dalje mislim da su sva jela mediteranske kuhinje ujedno i naša.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:44   #11
Unutrasnja istra je puna konoba sa domacom hranom,tu regiju moram pohvaliti..i cesce se bolje jede izvan turistickih destinacija,dalje od obale.i slavonija i medjimurje imaju dobre restorane sa domacom klopom,u dolini gacke su odlicne pastrve..u hercegovini isto ima dobrih restorana..pa dolina neretve sa svojim specijalitetima itd..a sto se tice soparnika,nisam vjerovala vlastitim ocima kad sam jucer u vrsaru vidjela da to nudi neki restoran..totalno iznenadjenje jer je to specijalitet s cetine

Sent from my HTC One V using Tapatalk 4 Beta
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:56   #12
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
generaliziras
evo, mi vani jedemo po restoranima i to uglavnom prijem nego otputujemo imamo plan gdje cemo koji dan jesti. ako skicnemo menu, cesto i sto
mi također, obavezno se prije polaska informiramo o autohtonim jelima, i svakako degustiramo
ako mi je od nečeg slabo onda su to oni komercijalni restorani krcati turistima sa menijem po 8-10 eura. da se razumijemo to je super cijena i dobro je šta ih ima, ali više volim jesti tamo gdje jedu domaći
bušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 14:00   #13
Quote:
bušić kaže: Pogledaj post
mi također, obavezno se prije polaska informiramo o autohtonim jelima, i svakako degustiramo
ako mi je od nečeg slabo onda su to oni komercijalni restorani krcati turistima sa menijem po 8-10 eura. da se razumijemo to je super cijena i dobro je šta ih ima, ali više volim jesti tamo gdje jedu domaći
Upravo tako.
I kod nas dolaze turisti koji se na taj način informiraju,nadam se da će ih biti i više.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 14:03   #14
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Unutrasnja istra je puna konoba sa domacom hranom,tu regiju moram pohvaliti..i cesce se bolje jede izvan turistickih destinacija,dalje od obale.i slavonija i medjimurje imaju dobre restorane sa domacom klopom,u dolini gacke su odlicne pastrve..u hercegovini isto ima dobrih restorana..pa dolina neretve sa svojim specijalitetima itd..a sto se tice soparnika,nisam vjerovala vlastitim ocima kad sam jucer u vrsaru vidjela da to nudi neki restoran..totalno iznenadjenje jer je to specijalitet s cetine

Sent from my HTC One V using Tapatalk 4 Beta
da, recimo Istra, naročito centralna, razvija gastronomski turizam, vikendima izvan sezone dolazi dosta talijana na klopu, a tu su i kvalitetna vina (teran, malvazija) i maslinovo ulje.

Bilo bi super osmislit neki gastro aranžman koji bi turistima nudio povezanu ponudu po raznim regijama
bušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 14:19   #15
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Recimo:
brudetu,srdelama s gradela,slanim inćunima,fažolu,šurlicama ili tingulu.
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
A ovo dalje sta si nabrojio kao jela koja volis , volim ih i ja ali su to sve talijanska jela , nista nase !
pa na kuhinju uz obalu Italija je imala velik utjecaj, što je i logično s obzirom na prošlost i na to da graničimo na istom moru, imamo istu klimu uz obalu pa se i koriste iste namirnice Teško da vučemo korijene iz kineske kuhinje


Kada već spominješ šurlice, to je staro jelo od tijesta poznato na Kvarneru, ako i vuku svoje korijene iz Italije, sigurno nisu identične. Uvijek postoji neka karakteristična razlika. Isto tako sa raznim brudetima, fažolima, palentama itd..to su stara težačka jela koja su se ovdje spremala, a uopće ne sumnjam da ih ima i po Italiji, ali sigurno postoje karakteristične modifikacije
bušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 14:32   #16
Quote:
bušić kaže: Pogledaj post
pa na kuhinju uz obalu Italija je imala velik utjecaj, što je i logično s obzirom na prošlost i na to da graničimo na istom moru, imamo istu klimu uz obalu pa se i koriste iste namirnice Teško da vučemo korijene iz kineske kuhinje


Kada već spominješ šurlice, to je staro jelo od tijesta poznato na Kvarneru, ako i vuku svoje korijene iz Italije, sigurno nisu identične. Uvijek postoji neka karakteristična razlika. Isto tako sa raznim brudetima, fažolima, palentama itd..to su stara težačka jela koja su se ovdje spremala, a uopće ne sumnjam da ih ima i po Italiji, ali sigurno postoje karakteristične modifikacije
Naravno.
Kao što sam već napisala sva jela "našeg" dijela Mediterana smatram autentičnima i autohtonima.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 15:03   #17
vidim da po Istri dosta ljudi dođe upravo zbog klope, naravno najviše je tu Talijana i Slovenaca i najčešće se radi o vikendašima.
Neke zanima Vinistra, neki dođu zbog šparoga, hit su svakako tartufi, neke zanima maslinovo ulje...
... Imamo čak i Talijane koji znaju doći na par dana i najvažnija im je friška riba i guštanje u ribi, more i sunce ih uopće ne zanimaju! Šteta što nismo u tom segmentu još malo jači, ima prostora za napredak...

Zadnje uređivanje lacibrk : 24.07.2013. at 15:04. Reason: tipfeler
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 15:06   #18
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
Svi koji putuju negdje vanka od nasih ljudi nitko ne jede po restoranima ...
Pričaj u svoje vlastito ime i ne generaliziraj.
trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 15:09   #19
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Jeste li se ikad vratili na neku destinaciju samo zato što ste tamo dobro jeli?
Imamo li i mi takve destinacije?
Koje su to i zašto?
Što je,po vašem mišljenju,nužno da još više promoviramo našu gastronomiju?
Nikad se nisam vratio negdje samo zbog jela, ali svaki put kad bih se negdje vratio (bilo da je riječ o Hr ili vani) jeo bih na mjestima koja su mi se već i ranije dopala.. U svakom gradu se nađe bar po jedno takvo mjesto.
Regija koja meni osobno najviše leži kad je jelo u pitanju je Baranja. Mislim na hrvatski dio Baranje. Karanac, Suza su nezaobilazni kad sam na istoku Hr.

Netreba brkati pojmove naša autohtona jela s pojmom dobri restoran.
trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 15:20   #20
Quote:
trotter kaže: Pogledaj post
Nikad se nisam vratio negdje samo zbog jela, ali svaki put kad bih se negdje vratio (bilo da je riječ o Hr ili vani) jeo bih na mjestima koja su mi se već i ranije dopala.. U svakom gradu se nađe bar po jedno takvo mjesto.
Regija koja meni osobno najviše leži kad je jelo u pitanju je Baranja. Mislim na hrvatski dio Baranje. Karanac, Suza su nezaobilazni kad sam na istoku Hr.

Netreba brkati pojmove naša autohtona jela s pojmom dobri restoran.
Dobar restoran je dobar restoran u bilo kojem kraju svijeta.
Ali autohtona gastronomija neke zemlje ili prehrambene navike njenih stanovnika su nešto drugo.
Ja se jesam vratila na neka mjesta samo radi izuzetne hrane i nikad mi nije bilo žao.
Oupss - osim jednom u BP kad je restoran promijenio vlasnika.I to smo ustanovili tek kad je došlo glavno jelo.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.