Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2017., 08:40   #1021
U konkretnom slučaju bolje za nas.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 15:13   #1022
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Bio neki dan raspitat se o nečemu kod visoko pozicioniranog u poreznoj, pa sam se dotaknuo i ove teme, rekao kako je prilična gnjavaža ovaj PDV, složio se čovjek sa mnom, rekao je da nisu htjeli, da je cijelu stvar pokrenuo booking.com, a na to je došla naredba s vrha da se ovako radi, rekao je da znaju da ih ima dosta koji ne plaćaju, ali da je upravo u tijeku izrada lista evidentiranih iznajmljivača da se vidi tko plaća, tko ne plaća. Kaže kad krene kontrola nekima će doći dosta da plate. Još mi je rekao jednu zanimljivu stvar, da oni koji su u booking.comu po novom režimu da im booking isplati, a ne gosti, da ne moraju plaćati, porezna će to tretirati kao nadogradnju na iznajmljvačevu cijenu, a ne kao proviziju, iznenadila me ta susretljivost. Ovo nije bilo koji službenik, već jedan od onih koji odlučuju kako će se stvari provoditi.
ako će tako tretirati, hoćemo onda i dobiti porezno mišljenje crno na bijelo a ne da bude rekla kazala?
bisanu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 14:17   #1023
Quote:
bisanu kaže: Pogledaj post
ako će tako tretirati, hoćemo onda i dobiti porezno mišljenje crno na bijelo a ne da bude rekla kazala?
Morat ćeš zatražit mišljenje, sumnjam da će ga dati ako ga nitko ne zatraži.
Kad tražiš moraš postaviti pravo pitanje.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 19:15   #1024
Ovako, planiram početi ove sezone s iznajmljivanjem u turizmu, zapravo ništa ne znam pa mi treba pomoć

Ne posjedujem nekretninu, već bih za po meni ok novce iznajmio od jednog gospodina kojemu se više neda osobno izajmljivat, gospodin je iz BiH. Znači njemu bih platio fiksnu svotu, a ostatak što zaradim je meni. On taj objekt ima na firmu koja sa sjedištem u RH i koja nije u sustavu PDV-a, već porez plaća paušalno.

No, imam više pitanja u odnosu na neke brošure što sam našao na poreznoj upravi.

1. S pomoćnim ležajevima, ukupno ta nekretnina ima 30 ležaja. (Uz to još 6 koji bi se koristili za naš boravak, kako bi to vodili, čistili itd). Je li moguće s takvim objektom ostati i dalje van sustava PDV-a, tj. plaćati porez paušalno?
2. Ukoliko se zaradi više od 230 000 kn, od iduće godine se mora prijaviti u sustav PDV-a? Odnosi li se to na ukupan prihod, ili samo na neto zaradu (znači kad se odbiju svi troškovi)?
Može li se odbiti iznos koji plaćam vlasniku nekretnine za najam objekta, kako ne bih prešao tih 230 000 kn?
3. Kakve sve procedure moram proći ukoliko iznajmim taj objekt od njega na fizičku osobu i onda ga želim dalje iznajmljivati? Moram li tražiti klasifikaciju, porezni broj itd itd?
3a. Kakva je procedura ako iznajmim od njega nekretninu na obrt koji je (ili nije, zanimaju me razlike) u sustavu PDV-a?
4. Postoji li mogućnost iznajmljivanja i objekta i firme od njega, tako da teoretski poslujem njegovom firmom u svrhu najma tog objekta?

5. postoji li službena osoba koju mogu ovo pitati?

Puno hvala unaprijed svima na pomoći

Zadnje uređivanje Hermode : 28.05.2017. at 19:17. Reason: dodatno pitanje
Hermode is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 19:52   #1025
Quote:
Hermode kaže: Pogledaj post
Ovako, planiram početi ove sezone s iznajmljivanjem u turizmu, zapravo ništa ne znam pa mi treba pomoć

Ne posjedujem nekretninu, već bih za po meni ok novce iznajmio od jednog gospodina kojemu se više neda osobno izajmljivat, gospodin je iz BiH. Znači njemu bih platio fiksnu svotu, a ostatak što zaradim je meni. On taj objekt ima na firmu koja sa sjedištem u RH i koja nije u sustavu PDV-a, već porez plaća paušalno.


1. S pomoćnim ležajevima, ukupno ta nekretnina ima 30 ležaja. (Uz to još 6 koji bi se koristili za naš boravak, kako bi to vodili, čistili itd). Je li moguće s takvim objektom ostati i dalje van sustava PDV-a, tj. plaćati porez paušalno?
2. Ukoliko se zaradi više od 230 000 kn, od iduće godine se mora prijaviti u sustav PDV-a? Odnosi li se to na ukupan prihod, ili samo na neto zaradu (znači kad se odbiju svi troškovi)?
Meni ovo baš i nije jasno - kako može imati firmu, a porez plaćati paušalno??

1. Naša kuća je prvobitno imala 30 ležaja + 9 pomoćnih, vlasnici su bili moji roditelji. Pa je onda svojevremeno došao taj zakon da se po vlasniku može imati max 20 ležaja, i onda su na mene prepisali 14 ležaja (4 apartmana) a na mamimo ime ostavili ostalih 16 ležaja (s time da smo sve pomoćne izbacili van) - poanta je bila da vlasnici ne smiju imati isto prezime. Iako radimo samo ljetnu sezonu i onda svojevremeno bruto zarada nije bila iznad max za ulazak u PDV sistem, moj tata je znao da ako se ima firma onda se plaća puno veći porez (jer je i sam bio obrtnik) pa je htio pošto-poto da apartmani budu izvan toga....
Ne znam, možda se nešto promijenilo u zadnjih par godina i možda će netko znati više, no (po meni!) ako je firma onda je u sistemu PDV-a.
2. Da. Računa se bruto zarada, tj ukupan prihod.

Za ostala pitanja ne znam odgovor, vjerujem da će se netko naći tko ti može odgovoriti.....
No, iskreno - ako si tek sada počeo istraživati tko-što-kako, onda mislim da si zakasnio za ovu sezonu iznajmljivanja jer bilo kakva papirologija traži vremena, neki put i mjesece za dobiti neki papir ili pečat.....
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 20:02   #1026
1. Dakle, ne znam je li obrt ili d.o.o. Uglavnom, mislim da nije u sustavu pdv-a jer nije iznajmljivao već dvije god pa ga nije kačio sustav e-visitors. Pretpostavljam da je onda ima prijavljeno manje od 20 ležajeva, ali ih je iznajmljivao sve.
Dodatno pitanje uz ovo je: koliko je slobodno tumačenje što je pomoćni ležaj, što ne? Možda bih ostao ispod 20 ležajeva fiksnih ako se može nešto tu ishoditi.

2. Znači na to sve se računa porez od 13%? I uz to još i prirez ovisno o mjestu objekta?

Treba li mi toliko puno papira? Objekt ima certifikate, kategorizaciju itd. Moram li ja to sve raditi ponovno ako ga ja iznajmim od njega, da bih dalje iznajmljivao? Zar se to ne prenosi onda, ako to sve objekt već ima? Ili bih morao raditi ponovno kategorizaciju?
Fiskalizacija znam da se riješi jednostavno, imam već d.o.o na koji bih to iznajmio u slučaju da ne mogu izbjeći prijavljivanje u sustav pdv-a zbog broja ležajeva (fiksni + pomoćni)
Hermode is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 20:17   #1027
ti uopće ne možeš dobiti kategorizaciju ukoliko iznajmiš kao fizička osoba... sve što si čitao o paušalu do 20 kreveta odnosi se na iznajmljivanje postelja u domaćinstvu odnosno na iznajmljivanje vlastite nekretnine

jedina mogućnost ti je otvoriti obrt ili firmu pa onda preko toga unajmiti, a što se praga od 230 000 kn tiče on se odnosi na promet odnosno ni jedna lipa troškova se ne priznaje

edit... sad čitam da već imaš doo... pa daj pitaj knjigovođu ta osnovna pitanja

i btw... ovo je tema o pdvu na proviziju ino agencija, a ne tema o pdv-u vulgaris
__________________
.

Zadnje uređivanje Opal Zg : 28.05.2017. at 20:31.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 20:18   #1028
Mama i ja smo svaka pred par godina prešle (tadašnju) granicu od 85.000 kn za samo 2-3.000 kn, pa smo morale otvoriti firmu i ući u sistem PDV-a - firma je bila d.o.o. . Tako smo bile par godina, i kad su digli prag onda smo zatvorili firmu jer nam je svakoj godišnja zarada bila ispod tog novog praga, i nastavile smo paušalno.

Pomoćni ležaj je svaki "klik-klak", kauč na rasklapanje u boravku, ili sklopivi krevet u ormaru (takve smo mi imali, pa izbacili).
Znači, npr - u apartmanu imaš 2 sobe sa po 2 normalna ležaja, i kauč u boravku koji možeš rastvoriti pa da spavaju još 2 osobe.

Za ostalo ne znam, sorry....
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 20:24   #1029
To znači da ukoliko ne iznajmljujem vlastitu nekretninu, svakako moram otvoriti obrt ili d.o.o i plaćati porez, neovisno o broju kreveta i zaradi u prošloj godini?

Kako je onda taj gospodin koji je vlasnik nekretnine, iznajmljivao na firmu i nije bio u sustavu PDV-a? To je moguće jer je on vlasnik i firme i nekretnine?

EDIT: firma je vlasnik nekretnine, moguće da onda tako nije bio u sustavu pdv-a? nije imao prijavljeno ni više od 20 kreveta.

I zašto je ovo o pdv-u na proviziju ino agencija?

Zadnje uređivanje Hermode : 28.05.2017. at 21:11. Reason: krivo
Hermode is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 08:01   #1030
Quote:
Hermode kaže: Pogledaj post
Kako je onda taj gospodin koji je vlasnik nekretnine, iznajmljivao na firmu i nije bio u sustavu PDV-a?
Pa poduzeće može biti van sustava PDV-a.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 09:21   #1031
Razumijem. Ali vrijedi li i za poduzeće pravilo do 20 kreveta, ili ako otvorim obrt (ili firmu) prve godine mogu biti van sustava PDV-a neovisno o broju kreveta?
Hermode is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 10:44   #1032
naravno da vrijedi... jesi li igdje u hrvatskoj čuo za hotel sa više od 20 kreveta
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 12:42   #1033
imam pitanje u vezi booking.com i airbnb-a.
Znači ako od b.com uplata stiže na račun, račun se izdaje na b.com
ali koji iznos?

znači npr ako je cijena u cjeniku 100 Eur, b.com isplati nama na račun umanjeno za 15 % i dođe iznos od 85 Eur.
na koji iznos izdajete račun na b.com ?

da li napraviti na 100 eur pa odobriti proviziju ili u cjenik staviti odmah 85 Eur i tako fakturirati bez provizije.

ista stavr je i za airbnb
krkdiving is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:17   #1034
po meni ne jer nisi prodao bookingu nego si prodao gostu, a booking je samo posrednik koji uzima proviziju i naplaćuje u tvoje ime

ja nemam naplatu preko bookinga, ali čitala sam njihove uvjete i tamo jasno piše da oni vrše naplatu u naše ime što znači da samo glume naš pos uređaj

po meni se račun piše na gosta i na 100 eura, a provizija (na koju plaćamo pdv) ide iz našeg džepa

za air bi trebalo biti isto, ali nisam ulazila u detalje jer ne radim sa njima
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:54   #1035
Upravo tako.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 00:17   #1036
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
po meni ne jer nisi prodao bookingu nego si prodao gostu, a booking je samo posrednik koji uzima proviziju i naplaćuje u tvoje ime

ja nemam naplatu preko bookinga, ali čitala sam njihove uvjete i tamo jasno piše da oni vrše naplatu u naše ime što znači da samo glume naš pos uređaj

po meni se račun piše na gosta i na 100 eura, a provizija (na koju plaćamo pdv) ide iz našeg džepa

za air bi trebalo biti isto, ali nisam ulazila u detalje jer ne radim sa njima
ne moze se račun pisati na gosta ako je boking.com izvrsio uplatu. u svim uputama od porezne uvijek pise da se racun izdaje na onoga tko je izvrsio uplatu sto je i logicno. gost je svoj racun dobio od b.com ili airbnb.
Takodjer isto svudgdje pise da se sluzbeni cjenik i racun moraju podudarati.
po meni moze se iskazati na racunu 100 Eur ali uz iznos popusta da se dodje na dobivenih 85 Eur.
krkdiving is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 07:58   #1037
Quote:
krkdiving kaže: Pogledaj post
ne moze se račun pisati na gosta ako je boking.com izvrsio uplatu.
ja stvarno ne znam kako više objasniti da lovu ne naplaćuje booking u svoje ime nego ju naplaćuje u naše ime... bar je tako pisalo u uvjetima koje sam trebala prihvatiti da bi imala tu naplatu preko njih

ajde mi objasni koja je razlika ako naplatiš sam ili ako naplati žena (djete, mater, susjed) ili booking u tvoje ime?

ugovor koji se prihvaća znači da booking glumi naš pos uređaj samo što lova ne sjeda kod svake transakcije nego jednom mjesečno...isto možeš dogovoriti sa bankom, zakupiti pos uređaj i sam naplaćivati uz plaćanje usluge banci... booking preko nekoliko puta ponavlja da je za nas usluga besplatna

usluga naplate, jelte ... podrazumjeva se da je u naše ime jer je to već nekoliko puta navedeno u tekstu za koji traže da klikneš da se slažeš

booking ne izdaje račune gostima jer im ništa nije niti prodao nego ih izdajemo mi koji smo prodali putem bookinga, a booking je samo naplatio u naše ime

apsolutno nema razlike ni u financijskom ni u bilo kojem drugom smislu jel ja (ili ti) naplatim 100 e pa im platim proviziju 15% ili oni naplate u moje ime pa prije nego mi pošalju lovu kompenziraju proviziju

ukoliko je u tvojim uvjetima prilikom pristanka na tu naplatu pisalo drugačije onda ovo gore za tebe ne vrijedi, ali ja bi rekla da neki tekst baš i nisu pročitali sa razumijevanjem
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 16:08   #1038
pa razlika je u tome sto kada se radi o transakcijama naravno da je vazno tko ti je izvrsio uplatu na račun jasno ako to gost uplati tebi u gotovoini u dolasku da racun se naslovljava na njega i. To sto b.com "glumi" pos aparat su price za malu djecu i nigdje ni u jednom tumacenju porezne se ne spominje taj način glumljenja nečega.

Znači po tebi račun se uvijek naslovljava na gosta i kod airbnb-a i kod b.com bez obzira sto b.com i airbnb tebi uplaćuju na račun?
Evo dolje je link na tut emu pa malo baci pogled i dolje na komentare, isto tako koliko vidim je i na webu udruge iznajmljivača.


http://www.apartmanija.hr/zajednica/...luge-smjestaja
krkdiving is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 16:50   #1039
Quote:
krkdiving kaže: Pogledaj post
To sto b.com "glumi" pos aparat su price za malu djecu i nigdje ni u jednom tumacenju porezne se ne spominje taj način glumljenja nečega.
na tu priču za malu djecu je pristao svatko tko je prihvatio naplatu preko bookinga u onom trenu kada je prihvatio njihova pravila... porezna tu nema što tumačiti jer jasno je i bez tumačenja što piše u pravilima koja su prihvaćena... kome nije jasno neka ih ne prihvaća

btw... bez obzira što u samom tekstu od apartmanije vidim par pogrešnih navoda ispod imaš pitanja i odgovore gdje kaže lijepo i doslovno ovo:

pitanje:
Mene zanima iduće... ako recimo iznajmljivač dobije gosta preko booking.com. Dobije fakturu na kojoj je ukupna cijena smjestaja prema kojoj bi trebalo izdati račun gostu... medutim ta ukupna cijena je u biti od uvećana za 15 posto provizije koliko booking.com uzima sebi od ukupne cijene... Primjer, ako je cijena ukupna vaša 50 eura, booking.com od vas uzima u konačnici oko 7,5 eura i za to vam uredno ispostavi faktoru za predhodni mjesec koju morate platiti. Znači ostaje vam 42,5 eura od ukupne cijene koja vam je bila na računu. Moje pitanje je koji točan iznos mora pisati na računu kojeg izdajete gostu? 50 eura ili 42,5 eura koji vam ostaje kad platite proviziju. Pretpostavljam 50 eura. Ali dešava se situacija da kad vi na kraju godine recimo zbrajate sve te račune i iznose koje ste izdali za evidenciju i ispostavu poreznoj za prijavu i obračun turist. članarine. Ukupan iznos na koji bi tebali platiti članarinu je u biti veći od stvarnog prihoda budući da ste platili proviziju.

i odgovor:
Poštovani g. Milin, turistička članarina se prema Zakonu o članarinama turističkim zajednicama, članak 11., stavak 1, obračunava na temelju ukupnih prihoda pravnih i fizičkih osoba. Prihod je svako primanje u novcu ili robi. Provizija koju plaćamo Booking.com-u spada u rashode, izdatke, odnosno troškove našeg poslovanja. Osim toga, cijena koja se nalazi na fakturama koje izdajemo je ona koju smo sami odredili. Jesmo li mi u nju uračunali proviziju posredniku, naša je stvar. Razlika između prihoda i rashoda je naša zarada ili dobit, a to nije osnovica za obračun članarine. Dakle, iznosi istaknuti na računima koje smo izdali označavaju sav naš primitak novca, odnosno sve naše prihode i na temelju istih se obračunava članarina turističkim zajednicama.


toliko od mene na ovu temu
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 16:57   #1040
Sad ste me zbunili do kraja, baš sam neki dan bila na nekoj edukaciji, onaj Pinezić i jasno je rečeno da svi računi recimo Aira ili Atravea idu na ime tog portala jer nam je taj portal uplatio lovu na račun. Nikakvi gosti se ne spominju. Ja ne radim s Bookingom, ali upravo krećem s apartmanom roditelja i tamo će ići keš na ruke i u tom slučaju pišem na gosta.

Inače prekjučer sam dobila mail od Bookinga da sam dala sve potrebne podatke i da očekujem poziv korisničke službe. Koliko to može trajati?
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:05.