Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2015., 23:50   #81
Kaj vi brijete, pa nisu Crkva i Hrvatska neprijatelji. Možete biti i za jedno i za drugo. Ako bi pak došla takva vremena da se mora odabrati samo jedno, onda svakako treba odabrati Crkvu, jer svaka država će propasti, a Crkva neće propasti nikada.

Nato Isus reče njemu: "Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima. A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima." - Mt 16, 17-19

Bila bi to velika ludost odabrati nešto raspadljivo umjesto Boga živoga. Odabrati raspadljivu ljudsku tvorevinu umjesto Crkve, lađe spasenja, vječne božanske ustanove.

Ne varajte se: Bog se ne da izrugivati! Što tko sije, to će i žeti! Doista, tko sije u tijelo svoje, iz tijela će žeti raspadljivost, a tko sije u duh, iz duha će žeti život vječni. - Gal 6, 7-8
Tut-tut is online now  
Old 10.06.2015., 07:24   #82
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Nije li onda vrijeme da Hrvatska revidira ugovore s Vatikanom. Hrvatska crkva mora poceti voditi brigu o hrvatskim nacionalnim interesima
Hrvatska crkva ne postoji. Postoje vatikanski službenici u Hrvatskoj i oni brinu isključivo o vatikanskim interesima.
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is online now  
Old 10.06.2015., 11:10   #83
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Kaj vi brijete, pa nisu Crkva i Hrvatska neprijatelji. Možete biti i za jedno i za drugo. Ako bi pak došla takva vremena da se mora odabrati samo jedno, onda svakako treba odabrati Crkvu, jer svaka država će propasti, a Crkva neće propasti nikada.
radije biram propasti kao hrvat, nego uživati u trijumfu katolicizma koji hrvate odbacuje.
divizija is offline  
Old 10.06.2015., 11:11   #84
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Nije li onda vrijeme da Hrvatska revidira ugovore s Vatikanom. Hrvatska crkva mora poceti voditi brigu o hrvatskim nacionalnim interesima
aposlutno. nastavi li s protuhrvatskom politikom crkvi trbea uskratit zadnju kunu iz proračuna.
divizija is offline  
Old 10.06.2015., 11:21   #85
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Nije li onda vrijeme da Hrvatska revidira ugovore s Vatikanom. Hrvatska crkva mora poceti voditi brigu o hrvatskim nacionalnim interesima


Sent from my iPhone using Tapatalk
Katolička crkva nije nikad vodila brigu o hrvatskim interesima, nego isključivo o interesima Vatikana.
Kad bi se ti interesi slučajno poklopili, onda bi se to proglasilo brigom katoličke crkve za hrvatske interese, a kad se ne bi onda bi se to isto proglasilo brigom za hrvatske interese.
Ovaj kojeg imaš u avataru je to nebrojeno puta spomenuo i podastrijeo dokaze o tome..
Apsolutno ništa se nije promjenilo od njegovog doba do sad..za nevjerovati..
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 10.06.2015., 11:35   #86
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Katolička crkva nije nikad vodila brigu o hrvatskim interesima, nego isključivo o interesima Vatikana.
Kad bi se ti interesi slučajno poklopili, onda bi se to proglasilo brigom katoličke crkve za hrvatske interese, a kad se ne bi onda bi se to isto proglasilo brigom za hrvatske interese.
Ovaj kojeg imaš u avataru je to nebrojeno puta spomenuo i podastrijeo dokaze o tome..
Apsolutno ništa se nije promjenilo od njegovog doba do sad..za nevjerovati..
samo će za ovu generaciju hrvata to biti jako teško podnjeti. hrvati koji su živjeli u austrougarskoj i gledali potporu papa beću i pešti su bili navikli na antiklerikalizam.

no od stvaranja jugoslavije, prvo pod pravoslavnom, onda pod komunističkom dominacijom, hrvati su navikli da im je crkva saveznik.

biti će im ovo sve skupa šok.
divizija is offline  
Old 10.06.2015., 11:55   #87
Katolickoj Crkvi treba Reforma od do i toga je sam Vatikan svjestan, (ali siroka je to tema)
imam uglavnom osjecaj kao da se u Vatikanu ceka neki svijetski "Krah" da bi se moglo reformirat i ispocetka krenit,
jel u ovoj situaciji u kojoj se RKC nalazi bi opca Reforma dovela do nove podjele.

Ortodoxne Crkve imaju tu prednost sto nisu centralizirane kao RKC i stime su "defacto" instrument Drzave.
Simunonuno is offline  
Old 24.06.2015., 03:05   #88
Teško da bu Lojzek tak skoro svetac. Ovaj Papa mu nije baš sklon, a Srbi svako malo aktualiziraju njegovo "ustaštvo".
br-oz is offline  
Old 24.06.2015., 10:17   #89
Quote:
br-oz kaže: Pogledaj post
Teško da bu Lojzek tak skoro svetac. Ovaj Papa mu nije baš sklon, a Srbi svako malo aktualiziraju njegovo "ustaštvo".
stepinac će biti svetac kod prvog zaoštravanja vatikana i moskve. a ono će biti kad-tad.
divizija is offline  
Old 24.06.2015., 11:31   #90
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
stepinac će biti svetac kod prvog zaoštravanja vatikana i moskve. a ono će biti kad-tad.
Kljucno je kada a skoro ne vjerujem jer ovaj papa radi na zblizavanju a ne zaostravanju odnosa s Moskvom. Jedno su politicke prilike i Ukrajina a sasvim drugo odnosi medju crkvama. Dovoljno govori stajaliste o medjugorju i ukljucivanje Spca u komisiju.
deckozgslavonac is offline  
Old 24.06.2015., 11:56   #91
konačno pravi papa !

na strani morala.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Old 24.06.2015., 11:59   #92
Quote:
br-oz kaže: Pogledaj post
Teško da bu Lojzek tak skoro svetac. Ovaj Papa mu nije baš sklon, a Srbi svako malo aktualiziraju njegovo "ustaštvo".
Dobro je da si ustaštvo stavio pod navodnike.
naftali is offline  
Old 24.06.2015., 12:03   #93
Quote:
deckozgslavonac kaže: Pogledaj post
Kljucno je kada a skoro ne vjerujem jer ovaj papa radi na zblizavanju a ne zaostravanju odnosa s Moskvom. Jedno su politicke prilike i Ukrajina a sasvim drugo odnosi medju crkvama. Dovoljno govori stajaliste o medjugorju i ukljucivanje Spca u komisiju.
stajalište o međugorju ti je nepromijenjeno još od 1981. i neće se mijenjati po meni još dugo. no to nema sa pitanjem stepincai odnosa spram SPCa.

pape već dugo rade na zbližavanju s pravoslavcima, i u tom kontekstu je stepinac na čekanju, jer ne žele zaoštriti stari dok u pravoslavnom svijetu živi ta laž o stepincu ustaškom vikaru.

no upravo kroz zbližavanje će prodrijeti i istina, jer stepinac VEĆ JESTE blaženi u katoličkoj crkvi, stoga je to jedan taktički, a ne strateški zaokret katolicizma, jer kod svakog zbližavanja ta činjenica bi morala postati važeća i za pravoslavce.

a druga stvar, koliko kog RKC težila zbližavanju, pravoslavci su sve agresivnije protiv, a to će otvoriti vrata kanonizaciji stepinca.
divizija is offline  
Old 24.06.2015., 12:24   #94
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
stajalište o međugorju ti je nepromijenjeno još od 1981. i neće se mijenjati po meni još dugo. no to nema sa pitanjem stepincai odnosa spram SPCa.

pape već dugo rade na zbližavanju s pravoslavcima, i u tom kontekstu je stepinac na čekanju, jer ne žele zaoštriti stari dok u pravoslavnom svijetu živi ta laž o stepincu ustaškom vikaru.

no upravo kroz zbližavanje će prodrijeti i istina, jer stepinac VEĆ JESTE blaženi u katoličkoj crkvi, stoga je to jedan taktički, a ne strateški zaokret katolicizma, jer kod svakog zbližavanja ta činjenica bi morala postati važeća i za pravoslavce.

a druga stvar, koliko kog RKC težila zbližavanju, pravoslavci su sve agresivnije protiv, a to će otvoriti vrata kanonizaciji stepinca.
A tko je bio ustaški vikar? Jesu li ustaše imale vikara ili vrhovnog duhovnika? Jesu li ustaše uopće katolici, tko su ustaše, jesu li uopće postojali? Što, bi ustvari značilo da je netko ustaški vikar?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 24.06.2015., 12:25   #95
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
stepinac će biti svetac kod prvog zaoštravanja vatikana i moskve. a ono će biti kad-tad.
To je onda nekakav politički svetac. Što bog ne određuje tko će mu bit svet, a ne ljudi...
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 24.06.2015., 15:56   #96
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
To je onda nekakav politički svetac. Što bog ne određuje tko će mu bit svet, a ne ljudi...
naravno da bog određuje, crkva samo potvrđuje ono u što je sigurna da je bog već odredio.

nevezano odredi li ga ona za svetca, on to postaje božjom voljom i bez službenog proglašenja.

k tome, stepinac već jest blaženi, što znači da ga je bog primio u raj. proglašenje svetim znači da je već za života bio na poseban način prožet duhom svetim.
divizija is offline  
Old 24.06.2015., 15:57   #97
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
A tko je bio ustaški vikar? Jesu li ustaše imale vikara ili vrhovnog duhovnika? Jesu li ustaše uopće katolici, tko su ustaše, jesu li uopće postojali? Što, bi ustvari značilo da je netko ustaški vikar?
ne bi značilo ništa posebno, jer svaka vojna formacija ima pravo na vjerskog duhovnika.

ustaše su djelom bili katolici i stoga je crkva bila dužna dati im dušebrižnike.
divizija is offline  
Old 24.06.2015., 21:02   #98
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
naravno da bog određuje, crkva samo potvrđuje ono u što je sigurna da je bog već odredio.

nevezano odredi li ga ona za svetca, on to postaje božjom voljom i bez službenog proglašenja.

k tome, stepinac već jest blaženi, što znači da ga je bog primio u raj. proglašenje svetim znači da je već za života bio na poseban način prožet duhom svetim.
Vidim da si upućen u temu, ima li možda negdje objašnjenje na čemu crkva bazira tu sigurnost?
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco
segregator is offline  
Old 24.06.2015., 21:05   #99
Vulin i Vučić su jasni – ali što hrvatski političari misle o kardinalu Stepincu?

Svjedočenja o kardinalu Stepincu kao onome koji je spašavao Srbe, Židove i Rome, bezbrojna su. Od mitropolita zagrebačkog Dositeja, preko Dana Barama, do stotine djece i odraslih, koje je sklanjao, bilo kod vlč. Jesiha, bilo na Korčulu, bilo u Sarajevo, o čemu piše američka znanstvenica Esther Gitman koja ga smatra svecem. O njemu su bili jasni i prijašnji pape, od pape Ivana XXIII., koji je, mimo ondašnjih uzusa, služio za njega misu zadušnicu kad je umro, preko pape Ivana Pavla II., pa sve do pape Benedikta XVI., koji ga je u svojoj enciklici Verbum Domini svrstao uz bok sv. Edith Stein i time simbolički kanonizirao.
naftali is offline  
Old 24.06.2015., 21:18   #100
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
stepinac će biti svetac kod prvog zaoštravanja vatikana i moskve. a ono će biti kad-tad.
Ne bih rekao da je vatikanska politika opcenito, a niti sadasnji Papa specivicno tako impulzivna.

I ja bih pretpostavio da bi ovaj mogao biti manje sklon stepincu it ne samo zbog Moskve vec i neovisno o pravoslavlju,iako ne znam koliko uopce razbija glavu takvim pitanjima van protokolarnih potvrda odluka odredjenih crkvenih tijela.

Osobno nisam nesto odusevljen Stepincem. Iako ne mogu reci da mi je slika potpuno jasna. Nitu su stvari koje mi se ne svidjaju nuzno pitanje Srpsko-Hrvatskih odnosa i rata. Recimo izjave o starokatolicima su zanimljive...

Naravno u obzir treba uzeti da je to bilo neko drugo doba, ali opet kanonizacije se cesto vise bave slanjem sadasnjih poruka i odjekuju sadasnje moralne stavoe nego iz vremena zivota kakvo novog sveca, pa i to treba uzeti u obzir i poruku koju se danas salje. Ne znam bi li garnitura koja tezi nekom tolerantnijem stavu i pomirenju trebala kanonizirati cojeka koji vjersku skupinu sa kojom je samo u administrativnom (tada, danas i ponesto vec doktrinarnom) sukobu proglasava rak ranama hrvatskog tkiva ili so je vec bilo, da ne gugla sad.

Ocenito mi ima nekako previse kontroverznu, nejasnu ricu oko sebe i ne cini mi se da bi dok sve nije sasvim cisto bilo dobro kontroverzne pojedince uzdizati na pjedestal religijskih (i najcesce nacionalnih) simbola.

Edit: doduse nisam dovoljno upoznat sa povijescu pa ne znam ne postoji li i oko te price mozda neke meni neznane okolnosti koje bi te stavove i opravdavale.

S druge strane katolicki izvori sigurno nisu oni od kojih ocekujem objektivnost.. u stvari ne zam, mozda i je bio sav na mjestu ... nah
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:42.