Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2015., 19:33   #1
Ljudi koji namjerno povrijeđuju druge

Pozdrav,

primjetila sam ovaj fenomen u posljednjih par godina. Doduše ne od bliskih ljudi,nego od ajmo reći od poznanika. A to je da namjerno povrijeđuju tamo gdje vide da ste slabi i gdje vas boli.

Prvo sam imala različite izgovore za njih.
Npr kao bili su povrijeđeni, nedostatak ljubavi ....ali sad vidim da ta zločestoća nije slučajna.

Moje je pitanje kako da se nosim sa tim ljudima?
Ne vidjam ih stalno,ali kad ih vidim mogu očekivati navedena neugodna iznenađenja.

Jednom kada me poznanica namjerno bocnula,instinktivno sam joj vratila. Onda se malo povukla,ali kasnije je opet nastavila po svom. I nekako nemam energije za takva bockanja i na vrtićkoj razini vraćati ljudima milo za drago.

Da se maknem od takvih ljudi? Ili da im dam do znanja da me to boli?
Ivchy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 19:37   #2
Ne možeš ih promijenit, to rade da si dižu ego.

Ja bih izbjegavao takve ljude, nemam ja vremena za bacat na njih.

Možeš probat s komunikacijom, ali čisto sumnjam.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 19:46   #3
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ne možeš ih promijenit, to rade da si dižu ego.

Ja bih izbjegavao takve ljude, nemam ja vremena za bacat na njih.

Možeš probat s komunikacijom, ali čisto sumnjam.
Znaš što se dogodi kad se distanciram? Oni se javljaju i ono doslovno je sve na : draga ovo,draga ono....

Ma kakav je to ego? To je kukavičluk..napadati drugog gdje ga smeta
Ivchy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 19:46   #4
svi smo takvi, a neki od nas više i namjerno takovi, tzv. pakost - zato što su nesretni te zavide sretnijima (ili misli da ovi to jesu)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 19:48   #5
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
svi smo takvi, a od nas više i namjerno takovi - zato što su nesretni te zavide sretnijima (ili misli da ovi to jesu)
Molim? Ovo je nije istina.... ako si ti takav/a ne znači da su svi takvi.

I koji je gušt drugoga pikati?
Ivchy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 20:11   #6
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

primjetila sam ovaj fenomen u posljednjih par godina. Doduše ne od bliskih ljudi,nego od ajmo reći od poznanika. A to je da namjerno povrijeđuju tamo gdje vide da ste slabi i gdje vas boli.

Prvo sam imala različite izgovore za njih.
Npr kao bili su povrijeđeni, nedostatak ljubavi ....ali sad vidim da ta zločestoća nije slučajna.

Moje je pitanje kako da se nosim sa tim ljudima?
Ne vidjam ih stalno,ali kad ih vidim mogu očekivati navedena neugodna iznenađenja.

Jednom kada me poznanica namjerno bocnula,instinktivno sam joj vratila. Onda se malo povukla,ali kasnije je opet nastavila po svom. I nekako nemam energije za takva bockanja i na vrtićkoj razini vraćati ljudima milo za drago.

Da se maknem od takvih ljudi? Ili da im dam do znanja da me to boli?
Pa ewo ja sam inače ok, nemam običaj ponižavati druge na bilo kakav način, dapače volim pomoći drugima. Ali postoje neke osobe koje mi ponekad idu na živce pa kad primjetim da ih mogu bocnuti onda se nad njima iživljavam, zbog ega, zabavno je. To nisu velike stvari ali eto čovjeka zabavlja. Naročito volim zajebavati šefa, ponekad ga lagano ponizim kroz zajebanciju, pa on meni ponekad uzvrati pa bude zabavno, ne shvaćam to nešto mnogo loše..
Ali ako je to isključivo iz zloće jednostavno postavi granicu, uzvrati i buni se, budi direktna i to je to..
Ljudi ponižavaju druge iz raznih razloga, što zbog ispuhivanja frustracija nad slabijima, što zbog zavisti, što zbog bildanja ega, što zbog zabave..
Ne obaziri se mnogo zašto, nedaj na sebe...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 20:15   #7
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Molim? Ovo je nije istina.... ako si ti takav/a ne znači da su svi takvi.

I koji je gušt drugoga pikati?
uopće nisam takav, zato i mogu ustvrditi istinu o ljudima..

gušt je u tzv. lečenju.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 23:18   #8
radi se o igrama. svi igramo neku igru i to je nekako uobičajena socijalna konvencija. sve dok su bezazlene i konstruktivne. i svi ih učimo iz okoline kako odrastamo.

a dok igraš igru, kao osoba koja inicira igru unaprijed očekuje neku reakciju. koju najčešće i dobije jer mi ljudi kao socijalna bića u nekom sustavu često znamo igrati jednoliko.

da sad ne duljim, sve je opširno objašnjeno u knjizi "Games people play" od E. Berne-a (prevedeno "Koju igru igraš?") gdje su objašnjeni određeni tipovi igara jer se neki psiholozi time i bave.

uglavnom, da prekineš igru koju više ne želiš igrati, tu igru treba neutralizirati tako da reagiraš neutralno, odraslo u određenoj situaciji. ta bi reackija trebala dovoljno zbuniti inicijatora tako da tu istu igru prestane.

E sad tu je i drugi catch koji možda sugerira da si ti kao osoba B uvijek osoba B koja je i navikla da joj se napakosti. odnosno naučila si igrati tu igru da im dozvoljavaš da te bockaju/povrjeđuju/što već. u tom slučaju trebaš vidjeti kako da izađeš iz igre na odrastao način, da reagiraš na način da nije bolno ni za tebe ni za drugu osobu.

evo npr najjednostavniji primjer igre. malo dijete se igra po kući i nehotice razbije vazu. dođe mama ljuta i pita "ko je razbio vazu?" dijete zbunjeno i uuplašeno, veli: "pas je srušio vazu"... majčina ljutita reakcija je: "pas ti mater bla bla bla sad ćeš dobit batina, gore u sobu!"...

e sad kaj se tu dogodilo: imamo odnos roditelj-dijete i svako reagira na svojski način. mama ljuta, a dijete nevino. mama je pitanjem "ko je srušio vazu" dala izbor dijetetu i njemu je kao igraču bilo logično da laže, što je mama i očekivala, odnosno pozvala ga je da laže. i spremno ga je išla izdevetati jer je morala na nekome iskaliti bijes zbog te vaze. to ostavlja moguće posljedice na dijete da se dijete u budućnosti bude tak ljutilo i tak pozivalo na red kao majka, ali i da se povuče i da laže kao što ga je majka znala natjerati da laže, jer mu je dala izbora. oni igraju najtipičniju igru "Došao si mi na zicer, gade", gdje je površinsko zadovoljstvo bilo majčino to da je ulovila klinca u nepodopštini. da je majka htjela prekinuti igru, došla bi samo do vaze i eventualno rekla djetetu: "donesi metlu, idemo to počistiti." dijete ne bi bilo uplašeno, a samim time bi vjerojatno naučilo i nešto o odgovornosti. odnosno, u ovom stanju oboje su odrasli.

tak i svi mi ostali funkcioniramo u nečemu. tako i ljudi koji vole podbadati. očekuju neku reakciju da bi dobili neko površinsko, kratkotrajno zadovoljstvo koje bi bilo na razini ili razmaženog derišta ili ljutog roditelja. pa ti biraj ulogu koju oćeš...
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 08:15   #9
mogu za sebe reć to ima veze s stvarima od malena. Npr ja sam sa starim bio često puta povrijeđivan pa nažalost tebi ostane ta navika da radiš drugima nekad jel...Vjerovatno dosta ljudima koji povređuju druge isto se desilo iz ranijih dana tipa od roditelja ili slično pa jebiga i njima to ostane u navici/mozgu kad ostare/odrastu
PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 15:29   #10
Da, ima puno toga. Ne smeta mi to, osim ako se ne radi o meni bliskoj osobi. U obitelji to još i toleriram - osim ako nije često, ako postane- tada vračam istom mjerom. Jedino to apsolutno ne toleriram ako se radi o bliskom prijatelju/prijateljici, ili vezi. Obitelj nisam birala, ali dečka i prijatelje biram sama. Mislim da nema neke obrane od verbalnih napada, pitanje je jedino vratiti ili ne. Vjerojatno su razlozi za podbadanja različiti kod svake osobe pojedinačno. Kod mene je slučaj što se držim distancirano, pa to neki ljudi doslovno definiraju kao umišljenost, pa smatraju da je na njima da me "spuste na zemlju".
Kikkolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 16:29   #11
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Jednom kada me poznanica namjerno bocnula,instinktivno sam joj vratila. Onda se malo povukla,ali kasnije je opet nastavila po svom. I nekako nemam energije za takva bockanja i na vrtićkoj razini vraćati ljudima milo za drago.

Da se maknem od takvih ljudi? Ili da im dam do znanja da me to boli?
Nisam neki iskompleksirani sljam ni egomanijak da bih zbog toga ponizavao ili bockao ljude, ali volim uputiti provokaciju jer mi je zanimljivo vidjeti kako ljudi reagiraju na nju . Ako pretjeram nije mi problem ispricati se, ali znas puno toga govori i o osobi koja sve shvaca preozbiljno, ne zna prihvatiti bezazlenu provokaciju ili salu na svoj racun .
rap is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 16:55   #12
Quote:
rap kaže: Pogledaj post
Nisam neki iskompleksirani sljam ni egomanijak da bih zbog toga ponizavao ili bockao ljude, ali volim uputiti provokaciju jer mi je zanimljivo vidjeti kako ljudi reagiraju na nju . Ako pretjeram nije mi problem ispricati se, ali znas puno toga govori i o osobi koja sve shvaca preozbiljno, ne zna prihvatiti bezazlenu provokaciju ili salu na svoj racun .
A šta to govori o osobi molim te?

Jedno je zezancija, a drugo je pikanje drugog gdje znaš da ne želi o tome pričati ili mu je neugodno.
Ivchy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 17:06   #13
Ukoliko te to emocionalno iscrpljuje, prekini kontakte s takvim ljudima.
Imala sam svojedobno 2-3 takva odnosa i jednostavno ih odrezala.
Zloća u ljudima, taman da se manifestira samo i isključivo u sitnoj pakosti, mi nije privlačna.
Odaje sitnu dušu i nesretnu osobu koja gušta u tuđoj nesreći.
__________________
We linger in the shadows of tormented minds.
https://youtu.be/lugnetyBAhc
Darkyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 20:43   #14
Quote:
Kikkolina kaže: Pogledaj post
Da, ima puno toga. Ne smeta mi to, osim ako se ne radi o meni bliskoj osobi. U obitelji to još i toleriram - osim ako nije često, ako postane- tada vračam istom mjerom. Jedino to apsolutno ne toleriram ako se radi o bliskom prijatelju/prijateljici, ili vezi. Obitelj nisam birala, ali dečka i prijatelje biram sama. Mislim da nema neke obrane od verbalnih napada, pitanje je jedino vratiti ili ne. Vjerojatno su razlozi za podbadanja različiti kod svake osobe pojedinačno. Kod mene je slučaj što se držim distancirano, pa to neki ljudi doslovno definiraju kao umišljenost, pa smatraju da je na njima da me "spuste na zemlju".
Ovo je isto kod mene, brijem da misle da sam narcosidna, umišljena i što već ne samo jer sam distancirana, ali opet to podbadanje mi je prejadno, ja to nikad ne radim nikome.
A najbolje mi je kad vratiš takvima nakon učestalog podbadanja i onda glume uvrijeđenost, dvostruka mjerila, takvi vole peckati, ali ne vole da ti njih pecneš.

Imam u rodbini takvih koji vole podbadati, evo istakla bih jednog rođaka, kao prvo lik je duplo stariji od mene, znači zreo čovjek(barem bi trebao biti), ima svoju obitelj, znači ženu, djecu, kredite na grbači, brdo svojih problema i umjesto da se bavi svojim problemima on mene zajebava stalno nešto, nisu mi najbliža obitelj takvi pa sam prekinula odnose s njima, ali opet teško je kad imaš takve u obitelji, kad je riječ o prijateljima, vezi, to prekineš i nemaš više kontakta, ali ovako je teže.

Ali slažem se sa zadnjim komentatorom, nebitno tko bio, od takvih ljudi se treba maknuti, neka liječe svoje komplekse kod stručnjaka, a ne na nama.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 14:54   #15
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

primjetila sam ovaj fenomen u posljednjih par godina. Doduše ne od bliskih ljudi,nego od ajmo reći od poznanika. A to je da namjerno povrijeđuju tamo gdje vide da ste slabi i gdje vas boli.

Prvo sam imala različite izgovore za njih.
Npr kao bili su povrijeđeni, nedostatak ljubavi ....ali sad vidim da ta zločestoća nije slučajna.

Moje je pitanje kako da se nosim sa tim ljudima?
Ne vidjam ih stalno,ali kad ih vidim mogu očekivati navedena neugodna iznenađenja.

Jednom kada me poznanica namjerno bocnula,instinktivno sam joj vratila. Onda se malo povukla,ali kasnije je opet nastavila po svom. I nekako nemam energije za takva bockanja i na vrtićkoj razini vraćati ljudima milo za drago.

Da se maknem od takvih ljudi? Ili da im dam do znanja da me to boli?
Problem nastane kad ih moraš viđati svaki dan jer su dio tvoje obitelji. I to govori zapravo više o toj osobi koja to radi a ne o tebi. Posljedica duboke nesigurnosti koje ispoljava tako da tebe obezvrjeđuje i sabotira svaki tvoj korak da bi se osjećao nadmoćno u odnosu na tobom. Barem je tako moje iskustvo. Ne znam ti dati pravi savjet, možda da se makneš od njih, zapravo ne znaš više da li bi im odgovorio ili zašutio i pretrpio jer ne znaš što ih više rajca, šutnja ili odgovor, pa nastavljaju po svom...
marsovka1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 13:36   #16
Nikada nisam upoznala nekoga tko bi namjerno povrijedio drugu osobu, ali mislim da je to moj pogled na ljude. Uvijek tražim dobro u njima. Mislim da nitko svjesno i namjerno želi nekoga povrijediti. Sve su to trenutne slabosti karaktera. I svakome je u konačnici žao, priznao to ili ne.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 15:26   #17
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Ovo je isto kod mene, brijem da misle da sam narcosidna, umišljena i što već ne samo jer sam distancirana, ali opet to podbadanje mi je prejadno, ja to nikad ne radim nikome.
A najbolje mi je kad vratiš takvima nakon učestalog podbadanja i onda glume uvrijeđenost, dvostruka mjerila, takvi vole peckati, ali ne vole da ti njih pecneš.

Imam u rodbini takvih koji vole podbadati, evo istakla bih jednog rođaka, kao prvo lik je duplo stariji od mene, znači zreo čovjek(barem bi trebao biti), ima svoju obitelj, znači ženu, djecu, kredite na grbači, brdo svojih problema i umjesto da se bavi svojim problemima on mene zajebava stalno nešto, nisu mi najbliža obitelj takvi pa sam prekinula odnose s njima, ali opet teško je kad imaš takve u obitelji, kad je riječ o prijateljima, vezi, to prekineš i nemaš više kontakta, ali ovako je teže.

Ali slažem se sa zadnjim komentatorom, nebitno tko bio, od takvih ljudi se treba maknuti, neka liječe svoje komplekse kod stručnjaka, a ne na nama.
Da, ima dosta sličnosti. Obično podbadaju oni koji imaju puno svojih problema (i to ne mislim na usputno pobadanje u zezanciji) i provjereno im se ne sviđa vračanje istom mjerom i ne reagiraju dobro na to. Kad nekima vratiš to dođe kao otvaranje Pandorine kutije-nedavno probala-ne preporučam. Valjda se osjećaju jačima kad nekoga "stave na mjesto". Nekad mi se čini da samo moje postojanje vrijeđa nečiji ego.
Kikkolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 15:55   #18
Quote:
Kikkolina kaže: Pogledaj post
Da, ima dosta sličnosti. Obično podbadaju oni koji imaju puno svojih problema (i to ne mislim na usputno pobadanje u zezanciji) i provjereno im se ne sviđa vračanje istom mjerom i ne reagiraju dobro na to. Kad nekima vratiš to dođe kao otvaranje Pandorine kutije-nedavno probala-ne preporučam. Valjda se osjećaju jačima kad nekoga "stave na mjesto". Nekad mi se čini da samo moje postojanje vrijeđa nečiji ego.
Istina, opasno je s takvima, u kontaktu s njima najgore je kad se ne snađeš u trenutku. Ja sam imala nekoliko tih "blistavih" momenata, kada mi je ne znam otkud izletio pravi odgovor za takvu osobu, ali češće se dogodi da ostanem zatečena.

Za utjehu se uvijek sjetim toga koliko moraš biti emotivno zakinut i jadan, a da ti to bude osnovni način komunikacije.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 18:53   #19
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Nikada nisam upoznala nekoga tko bi namjerno povrijedio drugu osobu, ali mislim da je to moj pogled na ljude. Uvijek tražim dobro u njima. Mislim da nitko svjesno i namjerno želi nekoga povrijediti. Sve su to trenutne slabosti karaktera. I svakome je u konačnici žao, priznao to ili ne.
ja jesam .. nazalost masu .. nasrecu i drugu vrstu osoba koji se bas trude da to ne ucine ..

od ovih "prokletih" su neki diretko otvoreno u facu rekli namjere opcenito i koje su im namjere prema meni ..

i daleko od trenutnih slabosti kada "to proklestvo" zivi u covjeku desetljecima .. da, imam strpljenja a i nemogucnost odlazenja sa ove planete pa ako netko ima poriv da mi savjetuje neka stedi dah ..
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 19:39   #20
Kompleks u djetinjstvu..trauma...Ima i takvih slučajeva..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:00.