Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2015., 00:38   #1
Bjelorusija

Jedno od najboljih putovanja na kojima sam bio, iako od njega zapravo nisam ništa drugo očekivao nego da vidim jel Minsk zaista tako čist, kako izgledaju drugi gradovi i vozikam se jeftinim vlakovima.

http://hrbackpacker.com/putopis/?vrijednost=Bjelorusija

svakako preporučujem!
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 23:06   #2
Zar to nije policijska drzava?
Kako gledas na situaciju u toj zemlji?
__________________
Theros, trygos, polemos.
"Ljeto, jesen, rat."
Alemanskillen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 14:34   #3
Quote:
Alemanskillen kaže: Pogledaj post
Zar to nije policijska drzava?
Kako gledas na situaciju u toj zemlji?
Što bi trebalo značiti policijska država? Da imaju hrpetinu policije po svuda? Onda jeste policijska država. Da policija maltretira sve neistomišljenike režima? Ne baš. Slobodno možeš reći što misliš o Lukašenku. To mi je potvrdio i jedan momak koji je aktivni član opozicije. Doduše, njega redovito policija poziva na razgovore i kontrole, kad god su neki događaji, ali sam priznaje kako je to radi sudjelovanja u NASILNIM prosvjedima. Dakle kao kod nas javljanje navijača pred tekmu u stanicu koji imaju zabranu.

Nećemo dalje ovdje o politici, za to ima posebna tema na drugom mjestu na ovom forumu.

Dojmovi o zemlji ukrako:

- najuređenija zemlja u kojoj sam bio
- nema nezaposlenosti, beskućnika i gladnih
- gotovo da nema kriminala
- puno nepotrebnih poslova: npr. svaki gradski bus ima barem dva prodavača karata unutar busa.
- ljudi su vrlo dragi i susretljivi, uključujući i policajce te vojnike
- jako malo ljudi priča engleski
- jako malo znaju o Hrvatskoj
- stalno se nešto gradi i popravlja
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 15:14   #4
Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post
- nema nezaposlenosti, beskućnika i gladnih
- gotovo da nema kriminala
- puno nepotrebnih poslova: npr. svaki gradski bus ima barem dva prodavača
Možda nisu nepotrebni poslovi, tako su smanjili nezaposlenost, s time vjerojatno i kriminal.
Slično sam primjetio i u Turskoj, nađe se poslova koji ti nisu jasni baš, a i restorani (jeftiniji) imaju minimalno jednog, dva konobara i kuhara više nego što bi kod nas bilo.


Pročitam putopis.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 18:54   #5
Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post

Dojmovi o zemlji ukrako:

- najuređenija zemlja u kojoj sam bio
- nema nezaposlenosti, beskućnika i gladnih
- gotovo da nema kriminala
- puno nepotrebnih poslova: npr. svaki gradski bus ima barem dva prodavača karata unutar busa.
- ljudi su vrlo dragi i susretljivi, uključujući i policajce te vojnike
- jako malo ljudi priča engleski
- jako malo znaju o Hrvatskoj
- stalno se nešto gradi i popravlja
To je baš lijepo pročitati.
No, baš mi je žao što ne znaju za Hrvatsku toliko, iako možda i da znaju ne bi dolazili jer nemaju jaku kupovnu moć izvan granica

Bjelorusija je možda ugodna za skroman život, ali meni ne izgleda ništa posebno, ništa atraktivno za posjetiti.
putnikbroj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 18:19   #6
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
To je baš lijepo pročitati.
No, baš mi je žao što ne znaju za Hrvatsku toliko, iako možda i da znaju ne bi dolazili jer nemaju jaku kupovnu moć izvan granica

Bjelorusija je možda ugodna za skroman život, ali meni ne izgleda ništa posebno, ništa atraktivno za posjetiti.
Istina, nema neke super atrakcije, ali za doživjeti jedan drugačiji svijet unutar Europe, sasvim je zanimljiva destinacija. I svakako za razbijanje predrasuda koje nameću zapadni mediji.

Hmm, donekle stoji... Iako u zadnje vrijeme ih sve više viđam po zapadnoj Europi... Uz to, najviše schengen viza upravo oni uzimaju (mislim da čak i najviše turističkih), po broju stanovnika naravno. Sad većina tih viza otiđe na kupovinu u Poljskoj i slične pogranične avanture... Ali ne isključivo...

Quote:
rossonero kaže:
Možda nisu nepotrebni poslovi, tako su smanjili nezaposlenost, s time vjerojatno i kriminal.
Naravno, to je nedvojbeno tako. S time da kriminal smanjuju i sa barem dvostruko više policajaca nego im je zaista potrebno.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 10:05   #7
Crogavran, bas mi je drago da si bio tamo i napisao putopis koji cu procitati, jer i mene Bjelorusija jako zanima i znam da zap. mediji imaju iskrivljenu sliku o njoj. (medijima uopce ista vjerovati danas je postao nonsens).
Neki nasi ljudi su sluzbeno isli tamo i ugodno su se iznenadili.

Prije par mjeseci sam gledala ponudu smjestaja apartmana u Minsku na airbnb.com i odlican je izbor, a za nevelike pare.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 10:56   #8
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Crogavran, bas mi je drago da si bio tamo i napisao putopis koji cu procitati, jer i mene Bjelorusija jako zanima i znam da zap. mediji imaju iskrivljenu sliku o njoj. (medijima uopce ista vjerovati danas je postao nonsens).
Neki nasi ljudi su sluzbeno isli tamo i ugodno su se iznenadili.

Prije par mjeseci sam gledala ponudu smjestaja apartmana u Minsku na airbnb.com i odlican je izbor, a za nevelike pare.
Toplo preporučujem ići. I ljudi i zemlja su super.

Ja sam koristio couchsurfing tamo, nije mi bilo ni potrebe za rentanjem smještaja. I noćne vlakove, za manje od 50 kn sa ležajem možeš gdje god hoćeš.

Još kad uzmemo u obzir mrvicu šire tračnice i samim time vagone, krevetić ispada savršeno dugačak za mojih 195 cm. Za razgliku od europskih couchette koji su mi uvijek malo prekratki.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 01:22   #9
Bio sam prošle godine u Bjelorusiji - Minsk i Grodno. Oba prekrasni gradovi, prekrasna zemlja, ljudi super.

Što se tiče policije, ja ju nisam viđao doslovno nigdje.

Netko je napisao nema se ništa za vidjeti. Ne znam, ja se ne slažem s time. Ja bih pitao zašto? Recimo, meni je Bjelorusija totalno zanimljiva zemlja sa biološkog aspekta, jer je veći dio Bjelorusije prekriven plavljenim nizinskim šumama, kakvim je bila prekrivena nekada cijela ravničarska Europa. No, svakom njegovo i jasno mi je da ne može svakoga to zanimati.

Inače, Minsk mi je grad sa najljepšom zgradom knjižnice koju sam vidio, a Grodno mi je grad sa valjda najljepšom zgradom kazališta koje sam vidio - bio sam tamo i na predstavi, nikada nisam vidio takvu popunjenost u kazalištu kod nas, a da ne pričam da se karte kupuju unaprijed, jer se uvijek traži karta više.

Uz Moldaviju, valjda najopskurnija europska država, a o tome dovoljno govori i podatak da je Minsk druga najneposjećenija europska metropola ( Kišinjev je na prvom mjestu ), te da ga je 2014. posjetilo 74 000 turista, od toga 60 000 iz Rusije i zemalja ZND-a, a ostatak iz ostalog svijeta, dakle može se reći možda manje od 10 000 zapadnih turista ga je posjetilo ( ja mislim da više ljudi dođe na Vinkovačke jeseni, nego u Minsk u cijeloj godini ).
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 17:16   #10
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Bio sam prošle godine u Bjelorusiji - Minsk i Grodno. Oba prekrasni gradovi, prekrasna zemlja, ljudi super.

Što se tiče policije, ja ju nisam viđao doslovno nigdje.

Netko je napisao nema se ništa za vidjeti. Ne znam, ja se ne slažem s time. Ja bih pitao zašto? Recimo, meni je Bjelorusija totalno zanimljiva zemlja sa biološkog aspekta, jer je veći dio Bjelorusije prekriven plavljenim nizinskim šumama, kakvim je bila prekrivena nekada cijela ravničarska Europa. No, svakom njegovo i jasno mi je da ne može svakoga to zanimati.

Inače, Minsk mi je grad sa najljepšom zgradom knjižnice koju sam vidio, a Grodno mi je grad sa valjda najljepšom zgradom kazališta koje sam vidio - bio sam tamo i na predstavi, nikada nisam vidio takvu popunjenost u kazalištu kod nas, a da ne pričam da se karte kupuju unaprijed, jer se uvijek traži karta više.

Uz Moldaviju, valjda najopskurnija europska država, a o tome dovoljno govori i podatak da je Minsk druga najneposjećenija europska metropola ( Kišinjev je na prvom mjestu ), te da ga je 2014. posjetilo 74 000 turista, od toga 60 000 iz Rusije i zemalja ZND-a, a ostatak iz ostalog svijeta, dakle može se reći možda manje od 10 000 zapadnih turista ga je posjetilo ( ja mislim da više ljudi dođe na Vinkovačke jeseni, nego u Minsk u cijeloj godini ).
Sve ovo što si naveo je samo razlog više za posjetu takvim zemljama!
Volim kada se putovanjima skidaju predrasude, a pogotovo volim kada se otkriva da na našem neposrednom istoku postoji civilizacija, a ne samo barbarizam. Suprotno onom uvriježenom mišljenju mainstreama (barem u zemljama nalik na HR + njenoj okolici) kako se treba ugledati na Zapad. Pri tome gubimo svu onu kulturu, pa čak bih rekao i civilizacijski napredak (ne nužno samo kulturni) kojeg smo jednom, ne tako davno imali.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 20:30   #11
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Bio sam prošle godine u Bjelorusiji - Minsk i Grodno. Oba prekrasni gradovi, prekrasna zemlja, ljudi super.

Što se tiče policije, ja ju nisam viđao doslovno nigdje.

Netko je napisao nema se ništa za vidjeti. Ne znam, ja se ne slažem s time. Ja bih pitao zašto? Recimo, meni je Bjelorusija totalno zanimljiva zemlja sa biološkog aspekta, jer je veći dio Bjelorusije prekriven plavljenim nizinskim šumama, kakvim je bila prekrivena nekada cijela ravničarska Europa. No, svakom njegovo i jasno mi je da ne može svakoga to zanimati.

Inače, Minsk mi je grad sa najljepšom zgradom knjižnice koju sam vidio, a Grodno mi je grad sa valjda najljepšom zgradom kazališta koje sam vidio - bio sam tamo i na predstavi, nikada nisam vidio takvu popunjenost u kazalištu kod nas, a da ne pričam da se karte kupuju unaprijed, jer se uvijek traži karta više.

Uz Moldaviju, valjda najopskurnija europska država, a o tome dovoljno govori i podatak da je Minsk druga najneposjećenija europska metropola ( Kišinjev je na prvom mjestu ), te da ga je 2014. posjetilo 74 000 turista, od toga 60 000 iz Rusije i zemalja ZND-a, a ostatak iz ostalog svijeta, dakle može se reći možda manje od 10 000 zapadnih turista ga je posjetilo ( ja mislim da više ljudi dođe na Vinkovačke jeseni, nego u Minsk u cijeloj godini ).
Ako te zanimaju te šume, Pripjatski park i Bialowieza (ne znam kako ih pisati na latinici ) su odličan izbor, nadam se da si posjetio.

Posebno pripjatski park. Šteta što sam dan prije posjete istegnuo ligamente na gležnju dok sam podučavao lokalnu ekipu nogometnom haklu na balkanski način, pa sam bio prikovan uz izletnički vlakić i improviziranu štaku.

Doduše, nema tu nekih spektakularnih panorama i vidika kakve imaju recimo naši NP, ali ući u jednu od rijetkih i dalje pravih divljina Europe, baš kako kažeš, onakvu kakva je nekad bila... Jedinstven doživljaj.

Hmmm, baš me zanima statistika za 2015., jer 2014. su imali mjesec dana bezviznog režima zbog prvenstva u hokeju. Inače je na razini sajma povodom dana kruha u osrednjem selu u Gorskom Kotaru.

Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Sve ovo što si naveo je samo razlog više za posjetu takvim zemljama!
Volim kada se putovanjima skidaju predrasude, a pogotovo volim kada se otkriva da na našem neposrednom istoku postoji civilizacija, a ne samo barbarizam. Suprotno onom uvriježenom mišljenju mainstreama (barem u zemljama nalik na HR + njenoj okolici) kako se treba ugledati na Zapad. Pri tome gubimo svu onu kulturu, pa čak bih rekao i civilizacijski napredak (ne nužno samo kulturni) kojeg smo jednom, ne tako davno imali.
Odlično rečeno.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 16:52   #12
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Bio sam prošle godine u Bjelorusiji - Minsk i Grodno. Oba prekrasni gradovi, prekrasna zemlja, ljudi super.

Što se tiče policije, ja ju nisam viđao doslovno nigdje.

Netko je napisao nema se ništa za vidjeti. Ne znam, ja se ne slažem s time. Ja bih pitao zašto? Recimo, meni je Bjelorusija totalno zanimljiva zemlja sa biološkog aspekta, jer je veći dio Bjelorusije prekriven plavljenim nizinskim šumama, kakvim je bila prekrivena nekada cijela ravničarska Europa. No, svakom njegovo i jasno mi je da ne može svakoga to zanimati.

Inače, Minsk mi je grad sa najljepšom zgradom knjižnice koju sam vidio, a Grodno mi je grad sa valjda najljepšom zgradom kazališta koje sam vidio - bio sam tamo i na predstavi, nikada nisam vidio takvu popunjenost u kazalištu kod nas, a da ne pričam da se karte kupuju unaprijed, jer se uvijek traži karta više.

Uz Moldaviju, valjda najopskurnija europska država, a o tome dovoljno govori i podatak da je Minsk druga najneposjećenija europska metropola ( Kišinjev je na prvom mjestu ), te da ga je 2014. posjetilo 74 000 turista, od toga 60 000 iz Rusije i zemalja ZND-a, a ostatak iz ostalog svijeta, dakle može se reći možda manje od 10 000 zapadnih turista ga je posjetilo ( ja mislim da više ljudi dođe na Vinkovačke jeseni, nego u Minsk u cijeloj godini ).
Vec par godina pucam na Bjelorusiju, pa nikako otici tamo, ali sam citala sve zive putopise koje sam nasla i gledam fotke na svim drugim zivim forumima (najbolji izbor je na onom s nazivom nebodera ).
Gledala sam i airbnb, imaju odlican izbor smjestaja, a cijene su stvarno povoljne (omjer best for value je ).

Jesi li bio i unutra u Nacionalnoj knjiznici (u Minsku) ili si ju vidio samo izvana?
Kazu da i Sveucilisna knjiznica u Varsavskoj rastura po ljepoti (od novijih zgrada). Volim i modernu arhitekturu, pa pratim sto se gradi itd.

I sto si gledao u kazalistu u Grodnom? Dramu, operu ili balet?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 21:15   #13
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Vec par godina pucam na Bjelorusiju, pa nikako otici tamo, ali sam citala sve zive putopise koje sam nasla i gledam fotke na svim drugim zivim forumima (najbolji izbor je na onom s nazivom nebodera ).
Gledala sam i airbnb, imaju odlican izbor smjestaja, a cijene su stvarno povoljne (omjer best for value je ).
Da ti budem iskren, nisam ni gledao stanove, bio sam u hostelu koji je bio jeftin i odličan, cca 9 eura noćenje, te blizu metroa.

Quote:
Jesi li bio i unutra u Nacionalnoj knjiznici (u Minsku) ili si ju vidio samo izvana?
Unutra, naravno.

Imaš gore restoran, sa prekrasnim vidikovcem na cijeli Minsk. Ne moram ti reći kako to izgleda zimi - ukratko, kao bajka.

Quote:
Kazu da i Sveucilisna knjiznica u Varsavskoj rastura po ljepoti (od novijih zgrada). Volim i modernu arhitekturu, pa pratim sto se gradi itd.
Na БГЭУ misliš:

http://sytki-minsk.com/imagegen.ashx....jpg&width=700

?

Quote:
I sto si gledao u kazalistu u Grodnom? Dramu, operu ili balet?
Dramu (odnosno komediju ), konkretno:

№ 13
Рэй Куни ( Ray Cooney's №13 )

http://www.drama.grodno.by/?m=repertoire&play=72
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 09:50   #14
Anton, ne, mislila sam na zgradu Nacionalne knjiznice u Minsku, a prigodno sam se, zbog arhitekture, sjetila i Sveucilisne knjiznice u Varsavi.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 11:04   #15
Anton, zaboravih te pitati kako si putovao do Bjelorusije? Sa cime? I cijena prijevoza.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 14:29   #16
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Anton, ne, mislila sam na zgradu Nacionalne knjiznice u Minsku, a prigodno sam se, zbog arhitekture, sjetila i Sveucilisne knjiznice u Varsavi.
Malo sam te bio izgubio. Pa, shvatio sam da si mislila na Nacionalnu knjižnicu u Minsku, ali si spomenula si Sveučilišnu knjižnicu u Varšavskoj ( a ona se ne nalazi u Varšavskoj ulici ). Sad si tek napisala da si mislila na onu u gradu Varšavi.

Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Anton, zaboravih te pitati kako si putovao do Bjelorusije? Sa cime? I cijena prijevoza.
Iz Beograda avionom, ima direktna linija, bjeloruska Belavia. 259 eura povratna karta.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 15:47   #17
Oprosti, tek sas sam shvatila da sam prvi put imala veliki "lapsus calami" .

Ima li ljudi navecer po ulicama u Minsku (mislim na djir po centru)? Postoji li pjesacka zona u gradu?
Ako ti se da, napisi kraci putopis.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 00:20   #18
Ja sam je prošao još dok je bila dio SSSR-a, slabo se ičega sjećam, želio bih tamo opet...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 04:16   #19
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Oprosti, tek sas sam shvatila da sam prvi put imala veliki "lapsus calami" .
Ma nema problema.

Quote:
Ima li ljudi navecer po ulicama u Minsku (mislim na djir po centru)? Postoji li pjesacka zona u gradu?
Ako ti se da, napisi kraci putopis.
Ima. Ali nema ti tamo kafića kao kod nas. Općenito je to rijetkost u zemljama bivšeg SSSR-a. Nema te "kulture ispijanja kave" na terasama kao kod nas. Ja ne pijem kavu, pa mi to ne smeta, haha.

Mogu napisati nešto, no ako imaš kakvih pitanja slobodno pitaj.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 19:37   #20
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ma nema problema.



Ima. Ali nema ti tamo kafića kao kod nas. Općenito je to rijetkost u zemljama bivšeg SSSR-a. Nema te "kulture ispijanja kave" na terasama kao kod nas. Ja ne pijem kavu, pa mi to ne smeta, haha.

Mogu napisati nešto, no ako imaš kakvih pitanja slobodno pitaj.
Rekao bih da toga općenito nema u sjevernim zemljama, barem ne kao kod nas. Npr. Poljska, ima dosta restorana i slično, ali malo je klasičnih kafića kakvi su kod nas posvuda. I kod njih je običaj "idemo na pivu". Ako ideš na kavu, to je već kao nešto jako intimno, haha.

A mi...

Dobri stari Mediteran.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.