Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2008., 11:17   #41
Ja sijem u te kutije, ali ne paradajz i papriku. Sijem cvijeće , brokulu, zelje, tikvice... kad malo biljčice narastu, preselim ih zajedno s kartonom u čašice od vrhnja ili u one male crne teglice.
kavica133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 11:18   #42
I da, zaboravila sam, kad presađujem onda razrežem škarama.
kavica133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 13:01   #43
re

Hvala, probat ću i ja.
maxovamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 12:38   #44
Imam dosta pitanja kao amater, bit ce duga plahta, podvuci cu glavna pitanja...uglavnom, posadio sam hrpu biljaka iz sjemena i pustio da klija pocetkom 3. mjeseca.

Uglavnom cvjetajuce biljke koje planiram staviti na balkon u zardinjere preko ljeta. Karanfili, topkaranfil (dianthus barbatus), nekakvi neveni dvije vrste (tagetes patula nana i calendula officinalis), kalifornijski mak, morska lavanda(? kaze limonium sinuatum), baklje (celosia a. spicata) i jos nekavo nigella damascena.

Prosle godine sam kupio gotove sadnice i to je bilo super ali evo ove godine u lidlu naletim na sjeme i reko ajd da posadim da se malo zabavim i naucim.
Osim toga, nisam bacio zemlju iz proslogodisnjih zardinjera, zalio sam je sad u proljece i u njoj je niklo hrpa vinki i baklji od proslogodisnjeg cvata, to sam isto izvadio i posadio u svoje male kontejnercice. Vinke jos nisam vidio za kupiti sjeme u to doba?

Uglavnom, imao sam neku zemlju od prosle godine "citrus soil mix" i posadio sjeme da proklija u tome. Kaze vreca: od izabranih sorti treseta, zrele kore humusa i dodatak pijeska, ph od 5 do 7, sadrzi gnojiva za 6 tjedana...

Pitanje je, da li ce ta zemlja biti ok za pocetak tim biljkama?

Sjeme sam zasadio u tu zemlju, zalio, pokrio providnom folijom i proklijalo je manje vise sve i koliko toliko raste. Dosad (cca mjesec dana je proslo od sadnje) su vec sve biljcice pustile druge listove, barem pola ih ima i vise od toga, nisam siguran ih jos sve raspoznati jedne od drugih, ali calendula officinalis je najdalje dogurala tj. zbilja je narasla, vec su sigurno za pola vece od ove slike



Dosta proklijalih biljcica sam bio primoran podrzati cackalicama da se ne slome, mucim se svaki dan oko toga, prerasporedjujem cackalice, ispravljam ih.. dodatno probleme stvara to sto ih zasada po danu iznosim van na balkon sunce ali i vjetar. Neke bi se bez cackalica slomile, neke i jesu. Stabljika im bude pretanka, da li je to normalno?

Nekako si razmisljam da su mozda previse izrasle, npr cak i ta calendula officinalis treba cackalice a tu gore na slici se cini kao da uopce nema stabljiku, kod mene ima jedno 2-3 cm, nije bas tako tanka, ima vec mesa ali nije ni dovoljno debela da nosi sve te ogromne debele listove..

Najvise problema sa tim tankim stabljikama imam s tim kalifornijskim makom, karanfilima i jos necim trecim sto nisam siguran sta je, mislim da je taj "topkaranfil", i oni imaju jos uvijek bijelkaste stabljike od cca 2cm visine koje su preslabe da ih nose. Kad gledam po netu kako izgledaju te proklijale biljke isto mi se cini da nemaju stabljike nego da su pri zemlji... Evo recimo slika karanfila kako klijaju, moji su recimo nesto mladji, manji, ali za razliku od ovih na slici imaju stabljiku 2cm koja ih slabo moze nositi.


Da li sam ih mozda nekako preplitko zasadio ili nesto.. u cemu je fora da su izrasle tako glupo? Da li bi rjesenje bilo nadosuti zemlje oko stabljike do visine gdje pocinje prvo lisce?

Trece pitanje, koliko cesto zalijevati biljke dok su u tom stadiju i s obzirom na tu zemlju? U zagrebu sam, iznosim ih svaki dan na sunce, u zadnje vrijeme je prakticki svaki dan suncan. Da li pustiti zemlju da bude suha koji dan prije zalijevanja ili kako?

Vecina biljcica je u ok stanju, mozda bi mogla vise rasti, nisam siguran, no neke imaju probleme sa "zagorenim" i zguzvanim vrhovima lisca. Najvise problema ima ta "tagetes patula nana" (neven?), taj izgleda ovako kad je zdrav



Kod mene se pak vrhovi listova suse i guzvaju (bas se onako zguzvaju) i taj proces putuje od vrha i u konacnici se cijeli list sasusi. Da li je to mozda zbog zemlje ili previse ili premalo zalijevam? Slicno, samo u manjoj mjeri se desava cini mi se bakljama. Baljkama i tim nevenima sam primjetio da je zajednicko da imaju dovoljno cvrstu crvenkastu stabljiku Uglavnom zanimljiva je granica izmedju sasusenog dijela i zdravog dijela lista... vrlo je ocita, nagla, ono bas crta razgranicenja koja lagano putuje prema pocetku lista. Muci me to, izgledaju kao da bi bas htjele rasti pustaju nove listove ali oni ubrzo krenu s tim procesom i sve se nadam da iduci list nece krenuti venuti ali zasada ne izgleda super

Znaci ove koje imaju dovoljno jaku stabljiku i valjda i trebaju imati stabljiku imaju taj problem s vrhovima a ove druge pak imaju problem sa tankom stabljikom ali im listovi izgledaju zdravo

Iduce pitanje, kad poceti gnojiti i koliko cesto te biljcice dok su u tom stadiju? Imam neko gnojivo za balkonsko cvijece, valjda je to ok?

Osim toga, posadio sam i sadnice jagoda u zardinjeru u istu tu zemlju, koliko cesto njih zalijevati i gnojiti i da li je ok isto to gnojivo?

I zadnje pitanje, posadio sam i sjeme paradajza u tu zemlju, proklijalo je i raste, cini se dobro zasada ali isto pitanje, da li ce zemlja biti ok, koliko zalijevati i gnojiti?

Inace sve to iznosim svaki dan na sunce i po noci zasada vracam u stan da im bude toplije po noci...

Hvala tko god bude procitao ovo i nesto korisno odgovorio, znam da je puno teksta, ali eto, pocetnik sam i malo izgubljen
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 12:44   #45
@addx, kakva je zemlja?
Inače biljkama fali svjetla i vjerojatno im je previše mokro pa se zato vrhovi listova suše.
Drži to negdje vani, na suncu po mogućnosti. I manje zalijevati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 13:16   #46
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
@addx, kakva je zemlja?
Inače biljkama fali svjetla i vjerojatno im je previše mokro pa se zato vrhovi listova suše.
Drži to negdje vani, na suncu po mogućnosti. I manje zalijevati.
Hvala na odgovoru

Zemlja je ta neka "citrus soil mix" (iz bauhausa nekakva citrusy, s dodatkom zeljeza kaze) sto sam napisao, treset, humus i pijesak, ph 5-7. Amater sam pa ne znam jel to dovoljan odgovor na pitanje?

Drzim na suncu koliko je maximalno moguce, imam skoro cijeli dan sunca, gledam na jugoistok ali primam nesto i sa zapada, prakticki skoro od zore do negdje 3-4 popodne imaju full sunce, ako je zima su iza stakla unutra i takodjer potpuno osuncane. Jedino sto imam i dosta vjetra jer je zgrada isturena na brdu i to jos na balkonu strsi..

Ako zalijevam kako se zemlja susi, gurnem prst, dodje mi da svakih 3-4 dana zalijem po ovom vremenu, zalijem svaku biljcicu dok ne procuri voda s donje strane (ima malo krupnijeg sljunka/kamencica pri dnu ispod zemlje). Ne znam jel bi trebao pustiti da zemlja bude skroz suha par dana pa tek onda zaliti? Zemlja kad se osusi je onako, rahla, posto ima pijeska, vidljiv je pijesak
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 14:02   #47
Mislim da je ipak do zemlje.
Treba kupovati Klasman ili Stender supstrate.
Zalijevanje je ok, ne ostaviti da se zemlja osuši već mora biti uvijek vlažna.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 14:56   #48
Da presadim onda te biljke kojima se guzvaju vrhovi u novu zemlju? Ne znam da li bi dirao ove ostale koje se ne suse, mozda da ih pustim jos malo da narastu pa kad cu ih presadjivat u zardinjeru onda ih stavim u drugu zemlju?

I jesam budala, imam jednu limetu, nedavno kupio, i danas zalio prvi put nakon par tjedana i evo joj lisce otpada citav dan, zeleno lisce samo otpadne od vjetra onako, ne znam jel zbog zalijevanja, grrr... Malo ima zuckaste boje u listovima, sasvim malo, ali takva je bila i kad sam je kupio... cvate, ima hrpu cvjetova i prelijepo mirisu, krenula je tjerati mlade grane prema gore, morat cu je odrzavat niskom (visoka je skoro metar), to cu valjda trebat posjec onda nekad, valjda u rano proljece iduce godine?

Imam i jedan brsljan (imam zapravo jos sigurno 20-30ak "odraslih" biljaka uz sve ove koje sam naveo prethodno u postovima ali s njima nekako uspjesno deveram ) koji se isto drzi dobro, ali me muci sto ne raste, krenuo je bio rasti tamo u prvom drugom mjesecu ali je stalo i sad su ti listovi nekak napola izrasli ona ruzni zakrzljali, nekako je zakrzljalo i stalo.. volio bi da naraste oko nekih kruznih stepenica sto imam u stanu, ali ovim tempom ne vidim da cu to docekati ziv brsljan je nekakav ne znam kakav, ima tamnije listove, nisu sareni, a na poziciji je u stanu tako da ima nesto sunca ujutro i ostatak dana je u hladu

Sorry za puno pitanja :/
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 12:14   #49
Dovoljno je toplo pa možeš to cvijeće presaditi van, u tom slučaju samo ih presadi u drugu zemlju.

Limeta je rasla u kontroliranim uvjetima i sad je u šoku. Maje zalijevti, držati na optimalnoj temperaturi uz dovoljno svjetla i bez propuha/vjetra. Grane možeš skratiti sada.

Ne penju se svi bršljani.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:53   #50
Hvala.

Limeta je prepolovila broj listova u 2 dana, s obzirom na to, nisam isao nista rezati. Primjetio sam da ima dosta zuckastih listova pa sam otiso u apoteku po zeljezo, dala mi je jos i gnojivo za citruse, s tim sam zalio, a sa zeljezom i pospricao listove. Drzim je unutra pored velikog prozora na jugoistok. To je to, nema se vise sta uciniti vrijeme ce pokazati valjda..

Posijane biljkice lagano napreduju, i dalje imam te probleme s tankim stabljikama nekih vrsta (neveni, karanfili, kalifornijski mak i dr.), sve blize sam tome da nadospem zemlje do visine prvog lisca da rateretim te stabljike, sta mislite o tome? Biljkice napreduju polako, ne suse se, idu novi listovi i to, ali su im stabljike nekako tanasne..

Ove biljke koje su imale problema sa susenjem krajeva listova uglavnom napreduju, novi listovi se malo bolje drze no jedna biljkica je vec skoro skroz otisla u stetu, jedva ima nesto lista jos zelenog


Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Btw ne mogu te proklijale biljke staviti jos na balkon za stalno, pogotove te s tim slabim stabljikama, neki dan su jedva ostale zive od vjetra, izmaknule cackalicama i savile se do poda i oslabile dok sam bio na poslu. Jednu presadnicu jagoda mi skoro iscupalo iz zemlje..

Jedino ovo sto sam pitao, da im zatrpam stabljike kod presadjivanja tj. usadim ih 'dublje'

Citam po netu da izrastu tako kad nemaju dovoljno sunca

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Zadnje uređivanje fermina-daza : 07.04.2017. at 00:54. Reason: spajanje postova - koristiti edit
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 23:39   #51
@addx, biljke nemaju dovoljno svjetla i zato su tanke, izdužene, prilično lomljive. Sa billjkama na sunce ili LED lampe.
Na balkonu ih nekako zaštiti od vjetra.
Kod presađivanja ih sadi na istu dubinu. Ako sada dobiju dovoljno svjetla oporavit će se.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 00:36   #52
Hvala na savjetu, nazalost sunca nestalo no, mogao bi neke lampe nabavit, to nije losa ideja!

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 12:53   #53
Samo da se javim kako ide zasada...

Karanfile sam sve presadio u drugu zemlju i usput razdvojio klice... uzeo sam onu neku "organsku zemlju" homeogarden, nagovorila me promobaba kaj je bila u ducanu Uglavnom, presadio sam ih tako da im zatrpam stabljiku do prvih listova i zasada se dobro drze, fino stoje uspravno, malo se nagnu prema suncu kad je slabo sunce i nastavili su rast, doduse nista spektakularno.. sad cak uspijevaju i odolijevati uobicajenom vjetru na balkonu bez cackalica, yay...

Istu stvar sam napravio sa topkaranfilima no njima i dalje trebaju cackalice da stoje iako se situacija poboljsava, malo postaju cvrsci, neki i mogu sami stajati ali vjetar bi ih slomio bez cackalica

Kadifi (tagetes patula nana) s kojima sam imao problema sa susenjem listova od vrhova je uspjela izrasti, trenutno su najspektakularnije izrasli od svih... samo jedan od 4 kojih sam imao se skroz sasusila kroz to susenje vrhova, ova preostala 3 se sad cine super, rastu, bujaju listovi, novi listovi imaju savrsene vrhove a 2 od 3 vec imaju vidljiv pup cvijeta, to bi mogao biti prvi cvijet koji ce se pojaviti od biljaka koje sam posijao ove godine... jedino su neveni mozda jace izrasli ali kod njih cvijet nije jos na vidiku.

Najlosije mi ide taj nesretni kalifornijski mak, slabasno raste te svoje slabasne cipkane listice, sad su mi se malo posusili jer sam mislio da ih previse zalijevam pa sam smanjio ali eto, ni to ne pomaze, naprosto mi ne idu, vec ih je dosta skroz umrlo.. kupio sam im i "mini staklenik" da mogu biti vise na suncu i da ih vjetar ne muci, ali ne pomaze..

Malo me jos muci susenje vrhova lista pijetlove krijeste koju sam posadio iz kupljenog sjemena. S druge strane prijetlove krijeste koje su mi izrasle iz proslogodisnjih zardinjera i koje sam kao klice izvadio i presadio u svoje kontejnercice nemaju tih problema... otprilike jednako brzo rastu i jedne i druge ali te koje sam izvadio kao klice proslogodisnjeg sjemena se iz nekog razloga ne suse po vrhovima listova :/

Negdje pola biljaka sam presadio u tu novu "organsku zemlju" i usput razdvojio klice: sve karanfile, topkaranfile, nevene, kalifornijske makove i pijetlove krijeste, doduse sam uglavnom opet na dno stavljao malo te stare pjeskovite zemlje za citruse sto sam imao povrh sloja sljunka, to mi se cinilo mudrim. Takodjer sam mnogo vinki koje su kao klice niknule iz proslogodisnjih zardinjera izvadio i zasadio posebno da rastu isto u tu zemlju. Vinke tek tjeraju 2. par listova, osim njih par koje su na 5. paru listova koje sam ranije izvadio tj. ranije su niknule... ne znam hoce li uspjet izrast na vrijeme za ljeto.. nadam se da ce ubrzat kad se malo razlistaju

U citrus zemlji su mi ostale kadife, neveni, damascanska crnika (nigella damascena) i statica... lijepo mi rastu sad sve te biljke pa mi se ne presadjuje bezveze i uglavnom ih nije bilo potrebno ni razdvajati, izrasle su po jedna u kontejneru..

Drvce limete sam pognojio (sa zalijevanjem) i dohranio zeljezom (spricanjem listova) i unio unutra da ne bude na vjetru, listovi su prestali opadati a nove mlade grane i mladi listovi na njima su pozelenili (prije su bili nekak tamnije ljubicasto-smeckaste boje) i krenuli dalje rasti, izgledaju ful zdravo i lijepo... drzao sam je tako do jucer kada sam je opet malo pognojio i iznio van, zabrijao sam da joj ipak treba sunca da se bolje zazeleni i opet je na vjetru izgubila hrpu listova, no svi ti listovi su bili malo zuckasti (kloroticni?) i/ili savijeni/sfrkani po duzini prema unutra... listovi koji izgledaju bolje/zelenije se jos drze, no opet sam je unio unutra, ionako je oblacno sada.. sad joj je ostalo mozda jos 30ak starih listova i raste jedno 8-9 novih grana svaka sa manjim novim listicima, malo ruzno to sad izgleda no bojim se rezati te nove grane s obzirom na opadanje starih listova, da ne bi ostala bez icega...

Paradajzi fino rastu iz te citrus zemlje, no zadnjeg paradajza koji je niknuo sam zasadio u tu "organsku zemlju" bas da vidimo... promobaba je bas tvrdila da paradajz super raste iz te zemlje, bumo vidli..imam ih 5 iz citrus zemlje i evo zadnji 6ti iz te organske, niknuo je tjedan dana iza zadnjeg koji raste u citrus zemlji pa cemo vidjeti hoce li ga prestici..

Jagode su isto u citrus zemlji, koliko vidim zasad se ne bune, plodovi su krenuli rast, jedan se vec malo crveni..

Zadnje uređivanje addx : 15.04.2017. at 13:14.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 13:49   #54
imam cca 10 kg sjemena trave uredno zapakiranog ali starog više od 10 godina. Postoji li vjerojatnost klijanja ili je za ptice ?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 15:17   #55
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
imam cca 10 kg sjemena trave uredno zapakiranog ali starog više od 10 godina. Postoji li vjerojatnost klijanja ili je za ptice ?
Mala je šansa da je još klijavo tak da budu ptice imale gozbu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.