Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2005., 13:39   #21
meni su predivne. ciljam na jednu bijelu kao snijeg. al malo mi je bed davat 120 kn il kolko dodje posto sam cula da su dosta osjetljive...
joooj....ja bi jednuuuu
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 13:43   #22
Ruda, ako je ona prva Phalaenopsis, onda jedna takva sa tri otvorena cvijeta trenutno kraljuje u mom uredu.
Tajna je u tome da ima svjetlo a opet nikada direktno sunce. Ništa posebno ju ni ne špricam ni ne mazim. I izgleda sretna i zadovoljna.
Imala sam i jednu onakvu kao tvoja druga ali mi ju je spalilo grijanje (pokvario se termostat i cijeli vikend je puhalo vruće drito na nju ).
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 13:44   #23
E, da, i ako presadiš kalanhoje vani u vrt, možeš mirno očekivati da će se po zimi smrznuti i totalno propasti (ne pitaj me kako znam).
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 14:04   #24
Quote:
mrkvich kaže:
meni su predivne. ciljam na jednu bijelu kao snijeg. al malo mi je bed davat 120 kn il kolko dodje posto sam cula da su dosta osjetljive...
joooj....ja bi jednuuuu
Moja je takva, snježno bijela.
Je da je skupa, ali traje. Više te dođe da svaku subotu kupiš na placu pušlek livadnog cvijeća koji bu uvenul do utorka.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 14:22   #25
Cats, Ruda je pametan, prosim lepo
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 18:04   #26
Prvo o orhidejama:

Venerina papučica

– Venerina papučica, biljka iz porodice orhideja ili kačuna, potječe iz tropskog dijela Azije. Ova biljka, za razliku od većine drugih orhideja koje rastu kao epifiti na drvetu, raste većinom na tlu. Iz podanka obično raste nekoliko zelenih ili prošaranih listova i cvjetna stapka s jednim ili više velikih cvjetova. Cvate dugo, a cvjetovi joj mogu biti različitih boja. Može cvasti tijekom čitave godine ako joj i u kući stvorite takve uvjete kakve je imala u svojoj postojbini. Treba joj, naime, dosta topline i vlage, a i dosta zraka i svjetla da bi obilno cvala. Pri tom treba paziti da ova biljka bude direktno izložena suncu, jer ona to ne podnosi.
Presađuje ju se tek tada kad korijenje ispuni gotovo cijeli lonac i to nakon cvatnje kada ju se može i razmnožiti diobom korijena. Može ju se posaditi u laganu zemlju bogatu tresetom ili mahovinom, ali će najbolje uspijevati ako za to nabavite već gotov supstrat namijenjen upravo za uzgoj orhideja.


Ovdje pada u vodu ono kaj sam napisao o novim izbojcima....mislim da će se posušiti, ali vidjet čemo
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 18:04   #27
PHALEANOPSIS (falenopsis) je jedna od orhideja koju je vrlo jednostavno uzgajati u stanu.
SVJETLOST: Svijetao prozor s malo sunca ili bez njega. Idealno mjesto im je istočni prozor. Prihvatljiv je i zasjenjeni južni ili zapadni prozor. U tmurnim zimskim danima ponekad je potrebno više izloženosti suncu. Dobro prihvaćaju i umjetno svjetlo.
TEMPERATURA: Noćna treba biti iznad 15°C, a dnevna između 24 i 30°C . Viša temperatura uzrokuje brži rast ali mora biti praćena većom vlažnošću. Ne preporučuje se temperatura viša od 36°C. Noćna temperatura oko 12°C poželjna je samo nekoliko tjedana u jesen da bi potaknula cvjetne pupove. Promjene temperature mogu uzrokovati otpadanje pupova.
VODA: Phalaenopsis nema drugih dijelova za spremanje vode osim lišća. Supstrat nikad ne smije biti potpuno suh. Biljke treba dobro zaliti pa ih ne zalijevati dok se supstrat gotovo potpuno ne osuši. Zalijevajte ujutro, tako da listovi budu suhi do sumraka da bi spriječili pojavu truleži. Ako je moguće zalijevajte kišnicom.
VLAŽNOST: Preporučena vlažnost je između 50% i 80%. Stavite biljke na preokrenute podloške u posudu sa vodom (lonac sa biljkom ne smije biti u vodi). Špricajte biljke povremeno, po mogućnosti kišnicom.
PRIHRANA: Kad je vrijeme toplije treba prihranjivati dva puta mjesečno gnojivom s povećanom količinom dušika (10-30-20). Za vrijeme cvatnje potrebno je gnojivo s više fosfora (10-30-20). U hladnije vrijeme godine dovoljno je prihranjivati jednom mjesečno.
PRESAĐIVANJE: Najpogodnije vrijeme za presađivanje je nakon cvjetanja. Presađuje se nakon 1-3 godine u poseban supstrat. Odrasle biljke mogu rasti u istoj posudi dok se supstrat ne iscrpi , najčešće nakon 2 godine. Mladu biljku treba presađivati svaku godinu u sve veću posudu. Odrasla biljka može ostati u istoj posudi samo joj promijenite supstrat. Prilikom presađivanja uklonite sav supstrat te odrežite mekano i trulo korijenje. Prvo stavite malo supstrata na dno, raširite korijenje te popunjavajte supstratom. Presađivanje je bitna stvar, inače phalaenopsis ostaje bez hrane.
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 18:06   #28
CYMBIDIUM
Te orhideje su cijenjene zbog njihovih velikih cvjetova, posebno se koriste kao rezano cvijeće. Postoje dva osnovna tipa cymbidiuma- standardni i minijaturni. Gdje su ljeta vruća (iznad 32 °C), preporučuju se samo minijaturne vrste, jer bolje podnose temperaturu i cvatu u toplijem vremenu.
SVIJETLO je vrlo važno za rast cymbidiuma. Dolaze iz hladnih i svijetlih područja Azije, te im je potrebno jako svijetlo i hladne temperature. U našoj klimi velika količina svijetla je povezana s visokim temperaturama ljeti, što može spriječiti cvatnju. Postoji nekoliko načina da se to izbjegne : špricajte biljku s vodom za vrijeme ljetnih poslijepodneva da ju ohladite, više ju zasjenite i povećajte gibanje zraka. Biljci treba dati najveću moguću količinu svijetla, a da ne dobije opekotine. To znači samo laganu sjenu sredinom dana, oko 20%. U hladnijem području može podnijeti i puno svijetlo. Listovi trebaju biti srednje do zlatno zeleni, ne tamno zeleni. Zimi više zasjenite, naročito dok cvate.
TEMPERATURA je najkritičniji faktor cvjetanja cymbidiuma. Ljeti se cymbidium obično uzgaja vani u polusjeni, gdje dnevne su temperature između 24 i 30 °C (ili više). Noćne temperature u kasnom ljetu i jeseni (od kolovoza do listopada) moraju biti između 10 i 15 °C da potaknu cvjetni izdanak. Optimalna temperatura zimi je 7-12 °C noću i 18-24 °C danju. Kada cvate temperatura mora biti konstantna 12-24 °C. Minijaturni cymbidium može podnijeti temperature 2-3 °C više od uobičajenih. Većina cymbidiuma može podnijeti lagani mraz, ali nije preporučljivo. Unesite ih unutra kad se temperatura spusti na 4°C. Svijetli i hladni položaj je najbolji za zimske mjesece.
VODA mora biti dostupna u sve vrijeme. Kao polu-zemljanice, trebaju prilično konstantan izvor vlage. Obzirom da da rastu uglavnom tokom proljetnih i ljetnih mjeseci, tada trebaju najviše vode. Tokom sezone rasta treba mnogo vode, sprečavajući da se dijelovi za isparavanje potpuno ne osuše. Vodu treba smanjivati kada su pseudopupovi potpuno dovršeni u kasno ljeto. Tokom zime održavati jedva vlažnim.
VLAGA napolju je obično dovoljna tokom ljetnih mjeseci, osim u suhim podnebljima. U takvim podnebljima, potrebno je isparavajuće hlađenje u staklenicima ili omogućavanje špricanja vani. Vlagu održavati na 40 do 60 % tokom zime, posebno ako biljke pupaju. Provjetravati prostoriju da se na cvjetovima ne bi nahvatale gljivice.
GNOJENJE u pravo vrijeme će pomoći cvjetanju. Tokom sezone rasta (proljeće-kasno ljeto) koristi se gnojivo s visokim udjelom dušika (30-10-10). U kasno ljeto koristiti gnojivo za cvjetanje, s visokim udjelom fosfora (10-30-20) koji pomaže da se stvore cvjetovi. Pri punom rastu gnojiti svaki tjedan ili dva. Zimi gnojiti jednom mjesečno.
PRESAÐIVANJE: Obično u proljeće nakon cvatnje, svake dvije godine. Protresite staru mješavinu i podijelite biljku ako želite. Mora imati najmanje 3-4 “lukovice” da bi cvala. Odaberite mješavinu koja dobro drži vlagu (kora jele, treset i perlit). Odaberite posudu u kojoj će biljka imati dovoljno mjesta sljedeće 2-3 godine. Posadite aktivnu “lukovicu” najdalje od ruba posude. Raširite korijenje preko hrpice mješavine na dnu posude i ispunite posudu do pola, stavljajući supstrat između korijenja i dobro ispunite šupljine. Spoj korijenja i lukovica treba biti oko 2cm ispod površine supstrata. Držite u sjeni, suše u korijenu ali vlažno, dok ne izraste novo korijenje.
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 18:10   #29
Kaj se tiče Kalanhoje, ona neče u vrt, vrt je predviđen za Hortenzije, Cinije i Dalije....eventualno Forziciju.
Žena mi je dosta tvrdoglava, ja joj tvrdim da kalanhoju treba prepelcati, ali njoj je žao uništiti ovu jer je prelijepa samo kaj se jako razrasla.
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 00:11   #30
Quote:
polly kaže:
Moja je takva, snježno bijela.
Je da je skupa, ali traje. Više te dođe da svaku subotu kupiš na placu pušlek livadnog cvijeća koji bu uvenul do utorka.
tu se slazem iako ja ne kupujem cvijece na placu jer ga imamo u vrtu i vikendici pa naberemo.
sam bi mi bilo zao da mi uvene....ta bijela mi je predivna.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 20:01   #31
Zakaj ja volim orhideje?
Kad vidim ovo => ORHIDEJE , gotov sam.
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 21:24   #32
Ajme koje krasotice.
Bas su divne.
Nadam se da bu moja prezivjela.
Bolje mi ide uzgoj vrtnog cvijeca.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 23:03   #33
za kalanhoniju:
jos dok cvate treba kidati odcvale dijelove.
a kad cvatnja prestane, odkidati sve suvisne grane.
ona nece lijepo izgledati niti ce se uspiti formirati u lijepu biljku ako joj se dopusti da joj grane sa cvijetnim vrhovima izrastu puno u duzinu.
biljke tog tipa ce biti ljepse i puno, al stvarno puno, vise cvasti ako ih se nemilosrdno podsisava.
svaki rez znaci minimalno dvije nove grancice sa dva nova cvjetna vrha.
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 19:31   #34
Evo još malo zelenjave:
Zelenjava1
Zelenjava2
Zelenjava3
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 23:19   #35
Question Orhideja u tegli

Dobila danas na poklon prekrasnu, cvatucu orhideju u tegli


Kako da se pobrinem za to cudo a da ne zivi samo dok ne ocvate?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2005., 22:30   #36
pa ako imas za nju jedno dobro osvjetljeno mjesto nebi trebalo biti problema
ja sam svoju uzela prošle godine i već mi je triput cvala
važno je da ima svjetla, da preko zime nije presuh zrak (možeš je malo špricat po listovima al nikako po cvijetu) i da je zaljevaš sa ostajalom vodom jer joj škodi kamenac
najbolje ju je zalijevati tako da teglicu uroniš u zdjelu s odstajalom vodom i ostaviš tako par minuta dok kora od drveta dobro upije vodu i onda je izvadiš i ostaviš par minuta da se voda iscijedi iz tegle
korijenje joj nikako nesmije plivat u vodi
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2005., 10:01   #37
Dobila sam je u maloj teglici,loncic skoro.

Presadila bi je ali ne znam u kakvu zemlju,navodno treba biti posebna.

Ti svoju drzis u onom u cemu je kupljena?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2005., 12:31   #38
moja je u onoj originalnoj prozirnoj teglici
treba je presaditi tek nakon dvije godine i to u istu teglicu samo se promijeni zemlja i odreže se istrunilo korijenje
to se radi u vrijeme kad ne cvjeta
jednu od orhideja sam bas nedavno presadila-zemlju imas za kupit u svim ovim vecim ducanima tipa bauhaus,itd..
to je specijalna zemlja-u stvari to uopce nije zemlja nego kora od drveta
zato se orhideja nikad ne zaljeva tako da se malo vode ulije u teglicu jer ta voda samo sklizne niz koru i iscuri na dno pa onda korijenje pliva u vodi (što nije dobro jer istrune) a gornji dio je suh

nju moraš zaljevati tako da je umočiš u posudu s vodom i ostaviš par minuta tako da kora upije vodu, a nakon toga je dobro ocijediš tako da ne bude vode na dnu teglice....
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 13:58   #39
neki dan sam s mamom kupila predivnu bijelo-rozu orhideju.zenskica reklaa da se zaljeva jednom tjedno, da korjenje ne smije bit u vodi, na osvjetljenom mjestu, ne direkt sunce,itd itd.stoji mi u sobi, ima svijetla...aliii, danas vec otpala 3 cvijeta .zasto???mozda se navikla bit tam u ducanu pa joj ne godi promjena il sta?!il joj je jednostavno doslo vrijeme da cvjeteki otpadnu, da se podreze tam iznad 3-4 koljena i bok?
joj!
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2005., 20:42   #40
ljepo ste vi to sve opisali, ali niko nije reko kako uzgojiti sadnjom orhideju? kako se ona uopce sadi; iz sjemena? lukovice?

ima li neko iskustva u tome? ima za kupiti negdje sjeme/lukovice u trgovini.

sad znam da ce te mi reci da je to tesko, osjetljivo, stajaznam, ali ja sam tako uzgojila i bonsai...imam ja strpljenja za takve stvari...pa ako neko zna?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.